PROVINCIAAL NIEUWS. U HEEFT FOTO'S ItOODIG J.M. RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN Woensdag 11 September 1940 No. 73 De Echo van het Zuiden Tweede Blad JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 12 SEPTEMBER '40. „HELPT ROTTERDAM." Als nog werd door de Ned. Studen ten-Federatie ten behoeve van „Helpt Rotterdam" gecollecteerd: Vlijmen 102.50 Nagekomen in Waspik 12.50 Vorig bedrag 115. 1501.50 Totaal 1616.50 TWEEDE LUSTRUM DER VETERANENGYMNASTIEK VEREENIGING „ONS HUIS". Men schrijft ons: Zoo staat dan deze vereeniging aan den vooravond der viering van haar eerste decennium, dat, wegens de tijds omstandigheden in alle bescheidenheid en in bésloten kring zal herdacht wor den op 22 September e.k. De oorlog heeft de grootsche plan nen, die: in voorbereiding waren, om dit gedenkwaardig feest luisterrijk te herdenken, meedoogenloos in duigen geworpen. Immers was het bestuur dezer sym pathieke vereeniging reeds maanden te voren in onderhandeling getreden met Voorzitter en Secretaris van „Waal- wijks Belang", van wie het de toezeg ging van uitgebreiden steun had ver kregen om te komen tot een grootsch opgezetten athletiekwedstrijd. Het heeft helaas! om bovengenoemde reden, niet zoo mogen zijn. Dit was werkelijk zeer jammer, ge zien de vele geslaagde ondernemingen van „Ons Huis" op sport-, kunstzinnig en charitatief gebied, welke Waalwijk zich nog gaarne herinnert, en die in de analen dezer vereeniging als zoovele successen konden geboekstaafd wor den. „Ons Huis" is, blijkens het beweerde in de voorgaande alinea, geen turnver- eeniging in den gewonen zin des woords, zal de opmerkzame lezer te recht in het midden brengen. Voorzeker, de turnvereeniging „Ons Huis" bevat, om een gemeenplaats te gebruiken, vogels van diverse pluima ge- De kern der vereeniging is gevormd uit de oude turners, die elkaar hebben leeren kennen als leden zijnde van toenmaals bestaande of nog bestaande sport- of gymnastiekvereenigingen. Deze zijn de initiatief-nemers ge weest tot de oprichting van het thans jubileerende gezelschap. Als mede-strij ders of als concurrenten hebben zij op samenkomsten en wedstrijden elkaar leeren kennen en waardeeren. Daar werden de vriendschapsbanden ge knoopt, die hen later noopten deze een maal gehechte banden te verstevigen en aan te trekken door het stichten van de Veteranen-club „Ons Huis". Mannen, die tot dan toe, al of niet buiten de sport stonden, maar welke ook den drang in zich voelden tot krachtige lichaamsoefening, sloten zich vóór en na bij „de Veteranen" aan. Men vindt er dus turners onder, die geen slecht figuur zouden slaan in „eer ste graads-oefeningen", als wel minder getrainden op de ladder der sportbe oefening. Maar kenschetsend is de goe de geest, welke steeds geheerscht heeft op hunne vergaderingen en bijeenkom sten, waardoor ieder zich in deze ver eeniging thuis gevoelt. Treffend is daarom ook de gekozen naam „Ons Huis", Ter illustratie van de verstandhou ding der Veteranen, meenen wij goed te doen, tot slot van deze beschouwing het „Lied der Veteranen" hieronder te laten volgen. Dit lied, dat door den ex- leider reeds eerder aan de hem zoo na gelegen vereeniging is gewijd, geeft uitdrukking van zijn visie op deze club. Lied der Veteranen. 1. Wij, turners van 't vrije, het blijde „Ons Huis", We weten naar waarde te schatten, Het nuttig effect, dat 't turnen sorteert, 't Geen lichaam en geest zal omvatten... Wij, mannen van 't hechte, 't sterke „Ons Huis", Wij staan op de bres om te waken, Dat geen klein gedoe, derde-rangs- politiek, Zich menge noch steek' in ons zaken. 2. Wij, leden van 't ronde, gezonde „Ons Huis", We dienen al werkend malkander, In eenheid en orde, in tucht en beleid, Geen macht of geweld, dit 't verander Wij, vrienden in 't goede, gezellig „Ons Huis", Zijn wars van gemor en krakeelen, Maar bieden elkander de helpende hand, Vaak eeltig, doch welke kan streelen! 3. Dus, makkers van 't fiere, het forsche „Ons Huis", Laat schallen uw jubel, uw klanken; Saamhoorigheid, vriendschap, die al len verbindt: t Zijn panden, die stemmen tot danken. Als broeders vereenigd in 't franke „Ons Huis", Zoo schraagt Ge het doel en het streven, Der moedige club, die Gij mint en belijdt, Waarvoor Gij uw krachten wilt geven. Enkele donkere schaduwen versom beren het tweede lustrum van de feest vierende vereeniging, n.l. het overlij den in de kracht der jaren van den heer J. van Bladel, toenmalig voorzitter, en het eveneens onverwacht verscheiden der Echtgenoote van den heer Chr. Treffers, welke „Ons Huis" in wee moed blijft gedenken. Doch thans breekt het zonnetje door het wolkendek. Dus feliciteeren wij „Ons Huis met het 10-jarig bestaan en hopen dat het herdenkingsfeest in gepaste en opgewekte stemming moge plaats vinden. Nog tal van jaren moge de Veteranen-club groeien en bloeien! VOOR IDENTITEITSKAART SPECIALE PRIJS GROOTESTRAAT 129 WA AL WIJ K. JAARBEURSBEZOEK VAKSCHOOL. De Studenten der Rijksvakschool voor leerlooiers en schoenmakers te Waalwijk, afd. schoenmakerij, brach ten Maandag onder leiding hunner leeraren een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht. Begrijpelijk trok vooral de schoenenstand hier veel belangstel ling. Heden zal de looierij-afdeeling van de Vakschool de Utrechtsche Jaarbeurs bezoeken. NEDERLANDSCHE SCHOENEN OP DE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Het was ditmaal met bijzondere be langstelling, dat wij naar de Utrecht sche Jaarbeurs zijn getogen, welke van 3 tot 12 September wordt gehouden. Want men weet het nadat in de voorbije jaren verschillende malen een vergeefsch beroep op de schoenfabri kanten was gedaan, heeft nu een be langrijke groep besloten gezamenlijk aan deze beurs deel te nemen. Dat ge tuigt van energie en moed. van de wil om onversaagd voort te gaan en de nieuwe wegen te zoeken en te vinden, die wegens de bijzondere en zeker voor de schoenindustrie moeilijke omstandig heden, welke wij thans doormaken, moeten worden ingeslagen om het be drijf op gang te kunnen houden. Bij de opening zeide het lid van den Raad van Beheer, de heer W. Graadt van Roggen, o.m.: Door arbeid alleen kan het bedrijfs leven in stand worden gehouden. De schoenindustrie van ons land ziet dit volkomen in en zij doet alle mogelijke moeite om in haar bedrijven arbeid te verschaffen, waarvoor in de eerste plaats noodig zijn grondstoffen om de producten uit te kunnen vervaardigen. Waar en in zooverre deze grondstof fen dreigen schaars te worden (de zoolleertoewijzingen aan de schoenin dustrie spreken in dit opzicht duidelijke taal), wordt reeds naar vervangings middelen gezocht. De toepassing van houten zolen, ook voor winterschoeisel, welke wij ter beurze aantroffen, vormt een aanwijzing voor de richting, die men hierbij kan inslaan. Gelukkig vormt de overleervoorzie- ning voor 't oogenblik een veel minder groot probleem en aan de talrijke crea ties, die in de stands staan opgesteld, zou men zeker niet zeggen, dat men ook in dit opzicht voor beperkingen kan komen te staan. Waarbij men evenwel in aanmerking moet nemen, dat deze expositie beoogt een indruk te geven zoowel tegenover binnen- als buitenland van datgene, waartoe onze vaderlandsche industrie in staat is. En dit doelwit is zeer zeker bereikt, want de algemeene indruk, die men van deze schoenenexpositie medeneemt, is een zeer gunstige. De Nederlandsche fabri kanten hebben hun beste beentje voor gezet en we mogen gerust zeggen er trotsch op te zijn, dat zij tesamen een zoodanig gevarieerde, hoogst interes sante collecte hebben weten samen te stellen, mede in aanmerking genomen, dat de tijd van voorbereiding slechts kort genoemd mag worden." De expositie bevindt zich aan het uiteinde van de tweede verdieping van het hoofdgebouw, naar we meenen vroeger de plaats van de Belgische af- deeling. De opstelling is aan twee zijden eta- lage-gewijs geschied, terwijl boven el- J ke inzending de naam van de fabriek duidelijk is aangegeven. Aldus is een eenheid en overzichtelijkheid verkre gen, die de expositie buitengewoon aan trekkelijk maakt en zoo zij voor de standhouders misschien zekere nadee- len moge inhouden, de bezoekers dan toch aanmerkelijk voordeelen en verge lijkingsmogelijkheden biedt. Omtrent de exposities der Waal- wijksche Schoenfabrikanten, zegt dan 't Vakblad v. d. Schoenmakerij o.m.: Firma H. J. van Bladel, Waalwijk, die een pracht collectie luxe dames schoentjes naar voren brengt (we ge bruiken expres het verkleinwoord, want schoenen zou hier werkelijk verkeerd klinken). De winkelier, die het meest verwende damespubliek moet bedienen, zal bij de exclusieve snitten dezer fir ma zeker het noodige van zijn gading vinden. We denken hier b.v. aan de z.g. „American rider shoe", de schoen zonder geleng zou men hem kunnen noemen, die vooral aan de voet buiten gewoon sierlijk moet zijn, wat voor een avondschoentje nu eenmaal belangrijker is dan de vraag, of het de voet ook de noodige steun geeft. We laten het bij dit eene voorbeeld, want het eene model is al interessanter dan het andere, zoodat belanghebben den beter zelf een kijkje kunnen gaan nemen. Timtur Schoenfabriek, Waalwijk, die vooral dames sportmolières en luxe schoenen naar voren brengt, doch ook heeren sportief- en wandelschoeisel in de bekende hoogwaardige Timtur kwa liteit. We noemen nog speciaal de „Preserver een gemakschoen voor pijnlijke voeten, de „Piastos" dames schoen met naar de voet gevormd loop- vlak en de bekende flexible kinder schoenen. Daarnaast staan de artikelen der N.V. Schoenfabriek „Ca- meleon", Waalwijk, in de middenklasse prijzen, doch in even sierlijke modellen, zelfs met plooi- hak, een geribde met leer bekleede hak en andere fantasie-hakken. Fa. J. Blok-van Heijst, Waalwijk. In deze stand vindt men luxe dames wandel- en avondschoeisel zoowel als sportschoenen,, die volkomen overtui gen van het hooge peil, waarop dit fa brikaat zich bevindt. N.V. Stoomschoenfabriek A. H. van Schijndel, Waalwijk, exposeert haar prima en mooi afge werkte heerenschoenen, speciaal spor tieve modellen, ook berg- en skischoe nen, waarin zij in vorige jaren aanmer kelijke omzetten behaalde. Dames schoenen waren slechts in enkele ex emplaren tentoongesteld, meest in het sportieve genre. Ook in de volgende stand, waar de fa. A. J. de Korf, Waalwijk, zetelt, nemen sportschoenen voor da mes een belangrijke plaats in, waar naast luxe schoentjes van reptielleder, als hagedis, krokodil en pad in exclu sieve modellen het oog bekoren. De fantasie-hakken, die hierbij zijn toege past, maken veel variatie mogelijk. Voorts heeft de Rijksschool te Waalwijk een belangrijke stand ingericht, waar zij de schoen in diverse maakwijzen op diverse momenten van het fabricage proces demonstreert. De wanden geven patronen en patroonteekeningen weer, waardoor tesamen 'n goed beeld wordt gevormd van het onderwijs aan deze school, die jongelui opleidt, die zich in de schoenindustrie een plaats willen veroveren. VERANDERDE SITUATIE IN DEN HUIDENHANDEL, Looierijen gaan over tot verwerking van het inlandsche product. De verwachting, dat de Nederland sche looierijen bij gebrek aan aanvoer van exotische huiden zich spoedig op het verwerken van het inlandsche product zouden toeleggen, is sneller tot werkelijkheid gekomen dan in den aanvang verondersteld kon worden, aldus schrijft de Amsterdamsche Hui denclub in een circulaire. Zeer zeker heeft ook de verkoop van huiden aan de „Wirtschaftsstelle für Leder" er toe medegewerkt, dat de voorraden van Nederlandsche huiden danig geslonken zijn. Door verschil lende oorzaken is de gemelde transac tie niet zoo vlot verloopen als wel wenschelijk geweest zou zijn. Er zijn echter zeer vele factoren die van het beginstadium der onderhandelingen af tot aan het afzenden van de goe deren ontleed en geregeld moeten wor den. Meer sociaal was voor ons de betalingswijze van groot belang en wij prijzen ons dan ook gelukkig te kun nen verklaren, dat deze thans tot onze algcheele tevredenheid is opgelost. Het is te hopen, dat er, dank zij den bemoeiingen van het Rijksbureau voor Huiden en Leder geen tekort aan grondstoffen zal ontstaan, hetgeen de industrie in .onze branche, die met haar beperkte capaciteit toch al zoo veel moeite heeft, op het oogenblik niet zou kunnen dragen. In de prijzen mag uiteraard door de wet op de prijsopdrijving geen veran dering worden gebracht. Het heeft in- tusschen wel eens den schijn gehad, dat het prijsregelend optreden niet zoo eenvoudig is, waardoor men wel eens twijfelde aan de mogelijkheid de prijshandhaving volkomen te beheer- schen. Dat het Rijksbureau voor Hui den en Leder ernst is om zich aan de prijsregeling nauwkeurig te houden, moge blijken uit de houding en uit de besluiten, dat voortaan niet alleen vergunning voor verkoop van inge- scheven handelaar noodig zal zijn. maar ook, dat bij prijsverhooging de vergunning eenvoudigweg niet wordt verleend. Bovendien worden overtre dingen door den Crisis Controle Dienst onmiddellijk nagegaan. Het lijdt dan ook geen twijfel, of de onrust, die eenige kleinhandelaren op de binnen- landsche markt hebben veroorzaakt, zal weer zeer spoedig tot het verleden behooren. Helaas hebben wij de regeerings- inmenging in het zakenleven te erken nen. Wij zullen moeten gaan beseffen, dat wij bij de tegenwoordige tijdsom standigheden niet meer die vrijheid van handelen bezitten als voorheen. BALDADIGHEID. Van verschillende zijden vestigt men weer eens onze aandacht op de bal dadigheid der jeugd, vooral als deze pas uit school losbreekt. Rustige menschen op 't terras van hotels en restaurants worden gehin derd, kleedjes met aschbak en al van de tafels getrokken c.d.m. Wij meenden dat ouders, onderwijzers en politie moeten samenwerken dat dergelijk euvel, ook ongewenscht voor den goeden naam der plaats, op eene of andere wijze worde verholpen. DE VERDUISTERING. In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de ver duistering; Zonsondergang 11 Sept.: 8 u. o5 m. Zonsopgang 12 Sept.: 7 u. 09 m. de vrouw ernstig gewond werd. De Officier van Justitie had des wege voor beiden levenslange ge vangenisstraf geëischt. De rechtbank sprak hen thans vrij en gelastte hun onmiddelijke vrijlating. Kantongerecht 's-Hertogenbosch Uitspraken. De kantonrechter te 's-Hertogen- bosch wees o.m. de navolgende vonnissen L. J. M., Waalwijk, twee personen op rijwiel, f3.boete. P. 13., Waalwijk, rijwiel onbeheerd, f8.boete. C. G., Dussen, afgesloten weg be rijden, f 4.- boete. F. M. J. M., Waalwijk, over voet pad rijden, f4.— boete. Aa. Pa. van B., Waspik, drie-wieier zonder voorlicht, f4boete. G. F. v. L., Waalwijk, geen voor licht, f3.— boete. J. H. B Kaatsheuvel, geen achter licht, f3.— boete. Th. C van E.f Waalwijk, veiligheid verkeer, f10.boete. P. I)., Kaatsheuvel, paard naast rijwiel voortleiden, f 1.- boete. W. H. v. d. L., Drunen, aan motorrijtuig vasthouden, f5.boete. J. II., Waspik, aan motorr. vast houden, f5.— boete. B. J. K., Drunen, aan motorrijtuig vasthouden, f5,boete. J. W. L. de R., Sprang-Capelle, te breede lading, f5.boete. J. L. T., Waalwijk, twee personen op rijwiel, f2.— boete. P. J. E., Waspik,"dronkenschap herh., f20.— boete. P. v. d. HWaalwijk, dronken schap, f 10.— boete. Hoofdonderwijzer verstoorde de orde In de kerk. Voor het gerechtshof te 's-Her togenbosch werd in hooger beroep behandeld de strafzaak legen den hoofdonderwijzer A. D. te Sprang- Capelle, die door den politierechter te 's-Hertogenbosch was vrijgespro ken van het hem ten laste gelegde, dat hij op 2 Juni j.l te Sprang Capelle tijdens een godsdienstoefe ning in de Ned. Hervormde Kerk, de orde had verstoord, door den dominee met luider stem toe te roepen»Een beetje harder, we kunnen hier niets hooren«. De dominee was erdoor in de war geraakt en in de kerk had het eenige beroering verwekt, omdat vlak daar op vliegtuigen laag over de kerk vlogen. De Officier van Justitie was in hooger beroep gekomen. Verdachte zeide niet de bedoeling te hebben gehad, de orde te ver storen maar veeleer die te bevorde ren. Nadat twee getuigen gehoord waren, n.l. de dominee en de rijks veldwachter die de plechtigheid had meegemaaakt, werd tegen verdachte een geldboete van tien gulden, te vervangen door tien dagen hechtenis, geëischt. Het gerechtshof zal arrest wijzen op 23 September a.s. Uitspraken. De politierechter te 's-Hertogen bosch wees o.m. de navolgende vonnissen M. B., boekhouder te Waspik, luchtbeschermingswet, tien gulden boete of tien dagen hechtenis. A van G., molenaar te Waspik, luchtbeschermingswet, f5.— boete of 5 dagen hechtenis. J. V., veeverloskundige te Elshout, motorbrandstofbesluit, f 10. boete of 10 dagen hechtenis. Vrijspraak na eisch van levenslang. De roofmoord te Holten. De rechtbank te Almelo deed gisteren uitspraak in de zaak van den roofmoord te Holten, waarvoor de vorige week terecht hebben ge staan de klompenmaker G. V. uit Apeldoorn en de Deventer koopman H. H. Th. D. Zij zouden in den nacht van 10 op 11 April van het vorige jaar den landbouwer B. J. Leetink overvallen en van het leven beroofd hebben, terwijl diens bejaar- Auto-ongeluk nabij Zutphen Op den weg naar Voorst is gistermorgen tegen twaalf uur een met meubels geladen vrachtauto in aanrijding gekomen meteen met een paard bespannen melkwagen, waardoor tweejeugdige Amsterdam mers zwaar gewond werden. Zij zijn naar het Algemeen Ziekenhuis overgebracht. Het zijn de 15 jarige H. Kohier en de 18 jarige G. Haaye. Behalve de chauffeur van den auto H. uit Amsterdam, zaten de eigenaar en nog iemand vóór in de cabine. Achterop zaten op een bank de jongens H. en K. Bij de aan rijding, welke met een hevigen slag gepaard ging, scheurde de vracht auto aan de eene zijde geheel open. De beide jongens sloegen van den wagen en werden zwaar aan het hoofd gewond. Doodelijke val van eenkorenmijt De 38-jarige gehuwde S. Rie- mersma, wonende te Scheemder- mcer, in dienst bij den landbouwer R. te Midwolda, is gisteravond bij het verlichten van werkzaamheden door tot nu toe onbekende oorzaak van een hooge korenmijt gevallen. In zorgwekkenden toestand is hij naar het R.K. Ziekenhuis te Win schoten overgebracht, waar hij vanmorgen is overleden. Kinderen speelden met buisje dynamiet. Hoe gevaarlijk het is om met onbekende militaire voorwerpen te spelen is opnieuw te Cuyk aan de Maas bewezen, waar een troepje jongens een buisje dynamiet tot ontploffing heefl gebracht, met het gevolg, dat vijf van hen ernstig aan gelaat en oogen werden gewond. Eenige jongens van 12 tot 15 jaar hadden kans gezien uit een ge bouwtje, waar militaire goederen waren achtergebleven het een en ander weg te kapen om mee te spelen. Onder dit gevaarlijke speel goed bevond zich een koperen buisje, waarin zich dynamiet be vond. De jongens besloten dit ge heimzinnig uitziende buisje eens open te maken en op een weiland aan den Veldweg begonnen zij, geheel onbewust van het gevaar, waaraan zij zich blootstelden, het voorwerp te demonteeren. De gevolgen van dit experiment waren verschrikkelijk. Met een hevigen knal ontplofte 't dynamiet. Vijf jongens werden aan het gelaat getroffen en waren er oogenschijn- lijk ernstig aan toe. Op het geluid van de explosie waren onmiddellijk omwonenden toegesneld, die in allerijl geneeskundige hulp inriepen. Twee geneeskundigen waren spoe dig ter plaatse en verleenden eerste hulp. Twee der slachtoffers waren niet ernstig aan het gelaat gewond. Na verbonden te zijn, konden zij naar de ouderlijke woning worden vervoerd. Erger was het met hun drie vriendjes, de circa 13-jarige zoontjes van de families Maasakker, Scheepstal en Jochem, gesteld. De verwondingen aan de oogen bleken van zulken ernstigen aard te zijD, dat zij naar de oogheel kundige kliniek te Nijmegen moes ten worden vervoerd. Van twee hunner is de toestand zoo ernstig, dat gevreesd wordt, dat zij het licht hunner oogen zullen moeten missen. Belangrijke hoeveelheden koffie en thee gestolen Arrestaties te 's Gravenhage, Amsterdam en Nijmegen Vorige week Zaterdag weid bij de politie te Ede aangifte gedaan van de vermissing van een partij thee en koffie uit een gebouw, waar een afdeeling van den opbouwdienst is gevestigd. Rij het onderzoek dat door de politie werd ingesteld werden op het bed van een der manschappen enkele theeblaadjes aangetroffen. De bewuste persoon kon niet onder vraagd worden daar hij met verlof naar den Haag was. De politie tele grafeerde onmiddellijk de Haagsche recherche om een onderzoek te willen instellen. Dit leverde direct resultaat op want er werd in het huis van den verlofganger een be langrijke hoeveelheid thee en kolfie gevonden en in beslag genomen. De man werd gearresteerd en r aar Ede overgebracht. De Edensche politie zette het onderzoek voort en ging de gedragingen van andere verlofgangers na met het gevolg dat ook te Amsterdam en Nijmegen hoeveelheden koffie, thee, botir, vet en leer afkomstig van den Opbouwdienst te Ede in beslag konden worden genomen. Tenslotte slaagde de politie er in den hoofddader te arresteeren, die zich herhaaldelijk toegang wist te verschaffen tot het hureau waarde sleutel van de provisieopslagplaafs zich bevond. Deze persoon ont vreemdde de goederen en gaf ze ten verkoop mee aan verschillende ver lofgangers terwijl hij ook zelf aan de burgerbevolking leverde. Duitsche Bisschoppen naar den Fuehrer. Naar wij uit zeer goede I ron ver nemen, hebben leden van het pre sidium van hel Duitsche Episcopaat een schrijven gericht aan de rijks kanselarij, waarin zij verzoeken, hij den Fuehrer te worden toegelaten. Wanneer hiervoor een tijdstip is bepaald, zullen waarschijnlijk drie Dnitsrhe hi «doppen Kard Faul- haber van Muenchen, Fraf von Presing van Berlijn en Staatsraad Berning van Osr.abrueck als gedele geerden van 't Episcopaat in de rijks kanselarij hun opwachting maken. Bijzonder opmerkelijk is, dat Kard, Faulhaber tot de delegatie zal be hooren. daar juist hij in het buiten land als een van de leidende figuren van de Katholieke Kerk in Duitsch- land werd beschouwd, in den tijd van de wrijvingen met de N.S.D A.P. Kard. Faulhaber is een man van groot formaat, zooals men hier in katholieke kringen verklaart, en een der grootste strijders in de rijen der Duitsche bisschoppen. Hij is een man, die op den eenmaal ingeslagen weg voortgaat zonder op of om te zien. Daarom juist zijn zijn stappen naar aanleiding van de laatste bisschoppen-conferentie te Fulda van bijzondere beleekenis. Ook de laatste preeken van dezen kerkvorst, in de O. L. Vrouwenkerk te Muenchen gehouden, beschouwt men hier als duidelijke bewijzen, dat Michael Faulhaber geenszins negatief tegenover den huidige ont wikkeling in Duitschland slaat, doch dat hij veeleer een positieve houding aanneemt en bereid is het goede te erkennen op welk gebied het ook ligt. Dat hij de rechten der Kerk ongeschonden behouden wil zien, acht men begrijpelijk, daar men zich er rekening van geeft, dat deze lei dende figuur in het katholieke Duitschland bijna een menschen- leeftijd van arbeid en opbouw van den 'bloei en de ontwikkeling van de Kerk in Duitschland achler zich heeft. Het woord en de houding van dezen ouden bisschop zijn dan ook thans van bijzonder belang. Het gebruik van brandplaatjes door de Engelschen. Van bevoegde zijde te Berlijn zijn gisteren mededeelingsn gedaan over een bijzonder afschuwwekkende cn gemeen strijdmiddel van 't Britsche luchtwapen. Sedert 11 Augustus werden eerst enkele en daarna in grootehoeveel- heden zoogenaamde brandplaatjes door de Engelsehe vliegers op hun nachtelijke tochten boven Duitsch land over groote afstanden van het land neergeworpen. Deze plaatjes zijn gemaakt van celluloid, vijt bij vijf centimeter groot en verloonen in het midden een gat waarin zich een in brandwatten verpakte brand-

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5