Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. <£et oy W.aa^otn ópyt f „NOORD BRABAND" langer wachten Textielpunten. Dit blad bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. De opheffing der Vrijmetselarij. ONZE NATUURZIJDE DAMESKOUSEN WINTER INKOOPEN GRATIS NIEUWE RAIDS OP LONDEN. NUMMER 74. ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1940. 63c JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheek rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELBN. Telefoon No. 38 Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertendën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Ad verten tiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel Bij contract flink rabat. Haar vage theoriën en gewantrouwde practijk. Met één pennestreek is ook in ons land door het Duitsche nationaal-socialisme een einde gemaakt aan 't voortbestaan van de Vrijmetselarij, een organisatie, waartegen de christelijke kerken en verschillende politieke groepeeringen tal van jaren tevergeefs storm hebben geloopen. De massa van het volk weet niet af van het wezen der vrijmetselarij en... zelfs de meeste vrijmetselaars kennen de geheimste doelstellingen der organisatie niet, omdat ze slechts een ondergeschikte taak vervullen aan den bouw van het Ideaal, welks structuur is vastgelegd in de teekeningen, welke in handen zijn van de opperste leiders. De rol, welke de vrijmetselarij pre cies gespeeld heeft in de beschavings geschiedenis der laatste twee eeuwen, zal wel nimmer nauwkeurig zijn vast te stellen en wij zullen dan ook zelfs maar niet trachten om daarvan een beeld te ontwerpen. Slechts willen we in het kort duidelijk trachten te maken, wat de vrijmetselarij steeds voorgaf te zijn en voor wat de ontzaglijk vele tegen standers haar hebben aangezien. Het eerste doen we aan de hand van schrif turen van den bekenden Haagschen vrijmetselaar-publicist A. F. L. Faubel. Volgens Faubel is de vrijmetselarij ontsproten aan een voortdurend zoeken naar hooge waarden, buiten de door de kerken z.i. „willekeurig" opgestelde heilswaarden, de zucht naar gewetens vrijheid, het besef, dat de menschen de aarde moeten bewonen als broeders en zusters e.d. idieele overwegingen. Ze zou dus een zuiver humanistisch karak ter hebben en bemoeit zich volgens Faubel niet met godsdienst en politiek. Wel is ze religieus, in dien zin tenmin ste, dat ze voor het Godsbegrip de symbolieke benaming heeft gekozen van „Opperbouwmeester van het Heel al". Dat is en nu citeeren we Fau bel letterlijk -„een benaming, die aan geen bepaalde leer gebonden is en elke inquisitoriale vraag en elke beperking uitsluit. Voor iederen vrijmetselaar is de Opperbouwmeester de leidende Ide ale Macht, de hoogste ordenende en vormende kracht, een in dé wereld ademende ziel". Het spreekt vanzelf, dat belijdende christenen groot bezwaar hebben tegen zulk een vage omschrijving van het Godsbegrip, welke ook pantheïsten en zelfs godloochenaars tevreden stelt. Vandaar dat de christelijke kerken voortdurend strijd hebben gevoerd te gen de vrijmetselarij. Over het alge meen zien de belijdende christenen in de vrijmetselarij niet alleen een bewe ging, welke terzijde van de christelijke religie staat, maar deze zelfs bestrijdt, n.l. om de menschen te brengen tot de z.g. hooge waarden, welke buiten de heilswaarden der kerken te vinden zou den zijn. Feit is, dat in den loop van tijden de groote anti-clericale figuren meestal ook leidende persoonlijkheden waren in de vrijmetselaarsbeweging en verondersteld wordt in christelijke krin gen, dat b.v. revolutionnaire stroomin gen en acties, welke een zuiver mate- rialistischen en anti-kerkelijken onder grond hadden, steeds door de vrijmet selarij zijn gesteund. De geheimzinnig heid, waarmee de vrijmetselaars hun organisatorisch bestaan omgeven, geeft zeer zeker voet aan dergelijke veron derstellingen. Wel ontkennen de vrij metselaars, dat ze een „geheim" genoot schap vormen, maar daar staat tegen over, dat ze het vermijden om bekend heid te geven aan hun registers en de leden bij hun intrede nadrukkelijk la ten beloven we citeeren Faubel nu weer „het karakter van den beslo ten kring te zullen eerbiedigen". Niet geheel ten onrechte mag de vraag wor den gesteld, waarom zooveel geheim zinnigheid moet worden betracht ten aanzien van werkwijzen, welke er slechts op gericht zouden zijn om de menschen te leeren als broeders en zus ters tesamen te leven! De vrijmetselarij wordt er niet enkel van verdacht een anti-christelijke doel stelling te hebben, maar ook een poli tieke, gericht tegen elke maatschappe lijke evolutie, welke de positie van het politieke en economische liberalisme bedreigt. Vandaar, meent men, de be reidheid der vrijmetselarij om alle po litieke reacties tegen zulke evolutie te steunen. In dit verband is het verklaar baar, dat de vrijmetselarij in den laat- sten tijd verboden werd in landen met geheel verschillende staatsapparatuur, zooals in Rusland, Duitschland en Ita lië. Communisme, nationaal-socialisme en fascisme hebben met elkaar gemeen, dat ze zich richten tegen het wereld- liberalisme en de geldheerschappij. Besluiten we dit artikel met het ge ven van enkele feitelijkheden omtrent het bestaan der vrijmetselarij. De eer ste landelijk gevormde vrijmetselarij ontstond door de stichting van de Grootloge van Londen op 24 Juni 1717, vanwaaruit ze zich over heel de we reld verbreidde. De Nederlandsche or ganisatie heet: de Orde van Vrijmetse laren onder het Grootoosten der Neder landen en ze bestaat (bestond) uit 67 loges in Nederland, 25 in Ned. Indië, 3 in West-Indië en 55 loges in Zuid- Afrika. Over heel de wereld zouden er ongeveër 6 millioen georganiseerde vrijmetselaars zijn. hoeveel II er ziet dragen Wij brengen een ruime keuze in de nieuwste mode- tinten. ZONDER PUNTEN VERKRIJGBAAR. WAALWIJK. We zeiden reeds, dat de Vrijmetse larij thans in Rusland, Duitschland en Italië is verboden. Eerder was dat ech ter ook reeds in enkele andere landen het geval, het eerst zelfs in een demo- cratischen staat als Zwitserland. Gelei delijk zijn nu ook verboden uitgevaar digd in de door Duitschland bezette landen: ten onzent is de vrijmetselarij met ingang van 4 September j.l. bij ver ordening van den Rijkscommissaris op geheven. Gelijke maatregelen treft men in de landen, die onder den invloed der asmogendheden geraken en bereid zijn om mee te werken aan den bouw der nieuwe ordening in Europa. Het jong ste verbod trof de vrijmetselarij te Roe menië. TARTEN IS ALTIJD DOM! VERKLIKKEN IS GEMEEN. Het incident te Den Haag, dat de zware verwonding van enkele N.S.B.- ers tengevolge had en zelfs den dood van een hunner, heeft nog eens scherp het licht geworpen op het onverstandi ge van acties, welke ten doel hebben om op een of andere wijze de maatre gelen te saboteeren, welke uit de be zetting door vreemde macht van ons land voortvloeien. Degenen, die heele pieten denken te zijn door op verboden wijze uitdrukking te geven aan hun sympathiën en anti-pathiën, brengen in werkelijkheid slechts groot leed over ons land en volk. Het is heelemaal niet flink of dapper om op een slinksche wijze verwarring te stichten, er dan haastig tusschen uit te trekken en daar op de verantwoording over te laten aan hen, die geroepen zijn om, onder con trole der bezettingsmacht, de orde te herstellen. In Den Haag werd de hoofdcommissaris van politie de eerste dupe van het geval en zal het daarbij blijven? In tijd van oorlog is het ge bruik, dat elke daad van sabotage, ook van sabotage der openbare orde, ge- LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 wroken wordt met maatregelen, welke een groot deel der bevolking onder ver hoogden druk plaatsen. Het is duidelijk en begrijpelijk, dat velen verbitterd zijn op de N.S.B. en nog meer geprikkeld worden door de bijzondere begunstiging dezer bewe ging. Deze beweging ondervindt, juist nu, veel afkeer in het land, maar wie iets tegen haar heeft zoeke geen heul in het verwekken van relletjes. Daar van zal de N.S.B. meer voor- dan na deel hebben. Wie van de N.S.B.actie nfet gediend is, negeere deze, ook al provoceert zij. Laat men oppassen, niet in een an der uiterste van deze zaak te vervallen. Er zijn overtredingen, welke met de openbare orde niets hebben uit te staan, doch begaan worden, omdat men het persoonlijk zoo moeilijk heeft met zich te schikken naar de gewijzigde om standigheden en verhoudingen en daar van onverstandig uiting geeft. In zulke gevallen moet de tijd zijn werk doen. Noch de bezettende macht, noch ons volk is er mee gediend, wanneer de eene Nederlander den anderen ver raadt inzake de traagheid, waarmee zijn geest zich aan de gewijzigde verhou dingen aanpast. Zulke verklikkerij wekt slechts haat en wrevel en ver scheurt een volk, dat thans meer dan ooit zijn eenheid behoeft. Bedenken we dat toch goed! „De Waag" een blad met sterke N. S. B.-sympathiën bestempelt niet enkel de sabotage der openbare orde in ons land als een misdrijf, hetwelk ze niet zou aarzelen aan te geven bij de be voegde autoriteiten, maar veroordeelt ook als „onnationaal en onsociaal" de laffe verklikkerij, welke in den laat- sten tijd verschillende strafprocessen tengevolge had en het uitspreken van zware vonnissen. Dat er zoovele Nederlandsche ver klikkers zijn, is een beschamende ge dachte voor ons Nederlandsche volk. HET KWADE GERUCHT. In aansluiting op het vorenstaande zou een stukje passen, dat we in de Prov. Zeeuwsche Courant vonden en over het kwade gerucht handelt, dat zoo gemakkelijk in omloop wordt gebracht en vooral in onze dagen welig tiert. We zijn allemaal in dezen tijd pro-dit of pro-dat en dat leidt er gemakkelijk toe, dat we gemakkelijk het kwade ge- looven en verbreiden, wat van hem of haar, die anti-dit of anti-dat is, wordt gezegd. Men hoede zich voor deze hebbelijk heid, want nóg eens: eer is teer. Het kwade gerucht is nooit nijdiger van aard dan juist nu, omdat het fluis terend en dus met de noodige geheim zinnigheid omgeven, wordt voortge stuwd. Terwijl de een den laster ver telt aan den ander, wordt de waar schuwing er bij gegeven: maar pas op, mondje dicht! Er zijn immers zooveel verraders! Wat is er zoeter bezigheid voor den mensch dan een geheim fluis terend door te geven Aldus worden heel wat reputaties geknakt in deze dagen. Als de oorlog eens ten einde is, zullen we allemaal onze beurt hebben gehad en dan zal de een den ander wantrouwend aan zien en hem, ten onrechte, in stilte ver achten. „NOG SPREKEN DE WAPENEN". In een artikel van den president van de Duitsche Rijksbank, geschreven naar aanleiding van de Nederlandsche Jaarbeurs en gepubliceerd in de Deut sche Zeitung in den Niederlanden, heet het o.m.: „Men zou op alle concrete vragen gaarne concreet willen antwoorden, maar het moet een keer gezegd wor den, dat de tijd daarvoor nog te vroeg is. Nog spreken de wapenen!" We zouden willen, dat ook alle Ne derlanders de logica dezer redeneering leeren verstaan. Het is te vroeg om te spreken, het woord is nog steeds aan de wapenen. Wat hebben we ons dus thans reeds druk te maken over de op lossing van vraagstukken, welke pas aan de orde kunnen komen, als de vre de zal zijn hersteld en het bekend is om maar een voorbeeld te noemen welke de politieke status van ons land zal zijn. Niet weinigen onzer zijn al druk aan het annexeeren van vreemde grondgebieden, terwijl we nog niet we ten, in hoeverre we na den vrede zelfs maar over ons eigen gebied te beschik ken hebben! Dat we nu reeds streven naar en medewerken aan de vestiging eener be tere economische orde, dat is goed en nuttig, onder welke omstandigheden ons land in de toekomst ook zal voort- MET UW als haren op Uw hoofd, zult U krijgen als U nu nog niet koopt. nog prima kwaliteit nog ruime keuze nog lage prijzen. U ONTVANGT een handleiding betreffende de bestaan. Maar met debatten over sa menvoeging van ons grondgebied met gebied van andere volkeren, kunnen we gevoegelijk wachten, tot de wape nen het hunne hebben gezegd. Daarna is het eerste woord aan den overwin naar. Woensdag in het begin van den middag, was de weersgesteldheid der mate verbeterd, dat opnieuw Duitsche vliegtuigformaties in grooten getale het luchtruim konden kiezen. Van de Kanaal kust werd reeds spoedig daarop gemeld, dat sterke af- deelingen de versperring aan de Zuid kust van Engeland doorbroken had den en in den loop van den middag hoven Londen verschenen, waar tal van luchtgevechten weiden gevoerd. Gemeld werd, dat het den Duitschen bommenwerpers gelukte een serie serie doelen, welke voor den oorlog van belang zijn, met succes aan te vallen. Gisteravond meldde het D.N.B., dat ook hij het invallen der duisternis de vergeldingsslag tegen Engeland werd voortgezet. De eerste berichten omtrent de ver bitterde luchtgevechten, die gisteren in het Zuidoosten van Engeland gele verd zijn, maken melding van het neerschieten van 54 Britsche vliegtui gen; 18 Duitsche machines worden vermist. De nieuwe aanvallen van de Duit sche bommenwerpers hebben in de industrie- en havenbedrijven te Lon den nieuwe branden doen ontstaan. Bijzonder omvangrijk zijn de brand haarden aan de monding van de Theems. Een van de Duitsche forma ties gevechtsvliegtuigen bestookte de groote tankinstallaties van Port Vic toria met het resultaat, dat uit ver scheiden tanks geweldige vlammen omhoogschoten. Dikke, zwarte rook wolken duidden reeds van verre de plaats aan, waar de vernieling zien voltrok. Een tankboot, die ter plaatse gelost werd, is als gevolg van bom inslag in brand gevlogen. De Engelsche jagers hebben ge tracht de Duitsche gevechtsvliegtui gen tegen te houden, doch zonder zich hiervan iets aan te trekken aldus het D.N.B. zetten de Heinkel-bom menwerpers hun vernietigingswerk voort. BRITSCHE LUCHTAANVAL OP DE BINNENSTAD VAN BERLIJN. Britsche vliegers hebben in den nacht van Woensdag een aanval gedaan op de binnenstad van Berlijn en een groot aantal hommen laten vallen, waardoor o.a. het Rijksdaggebouw, de Brandenburger Tor, de Siegessaule, het Haus des Vereins deutscher In- genieure, de Akademie der Künste en het Hedwigs Krankenhaus werden getroffen. Verder werden woon- en zakenwij ken, hotels en staatsgebouwen en zie kenhuizen getroffen. Er ontstonden talrijke branden. et Zuiden, en laigslraalsrkf Conrant. y p Waalwljk's grootste modemagazijn

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 1