FEUILLETON HET WAS IN AUSTRALIË Gemeenteraadsverslagen. De hevige strijd tegen Engeland duurt voort. SPRANG-CAPELLE. SHU I BHH1RIR I b më BH m n I aa .mm het besef, dat het Nederlandsche volk een ondeelbare gemeenschap dient te vormen. UITBREIDING VAN DE GEMEENTE VENLO. Per 1 October wordt een gedeelte van de gemeente Maasbree toegevoegd. De Staatscourant van gisteren be vat een beschikking van den secreta ris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, waarbij met ingang van 1 October een gedeelte van de gemeente Maasbree aan de ge meente Venlo wordt toegevoegd. Blij kens de bijbehoorende kaart liggen in het bedoelde deel de dorpen of buurtschappen Blerick, Hout-Blerick, Wielder en Boekend. DE NEDERLANDSCHE UNIE. Van de Nederlandsche Unie ont vingen wij de volgende mededeeling: Hardnekkig blijft in de pers het ge rucht aanhouden, dat het drieman schap van plan zou zijn, zich op de Veluwe te vestigen, 0111 zich daar in afzondering aan de zaak van het Ne derlandsche volk te wijden. Wij hadden gemeend, dit gerucht aanvankelijk niet te hoeven tegenspre ken, daar het al te naifcf is. Nu het echter blijft aanhouden, verklaren wij met de meeste stelligheid, dat het plan nooit heeft bestaan en niet bestaan kan. Geheel buiten ons om is het be richt destijds in de Nederlandsche pers gekomen. Ondanks de moeilijke weersomstan digheden, zoo meldt het opperbevel der Duitsche Weermacht, zijn Zaterdag en Zondag de vergeldingsvluchten naar Londen voortgezet. Zij hebben Dover. Woolwich en Portland gebombardeerd en vliegtuigfabrieken te Southampton bestookt. Zondag vlogen er boven de Engel- sche Zuidkust, een ander deel bereikte Londen. Afzonderlijk en in kleine groepen zijn Duitsche gevechtsvliegtuigen tot Lon den doorgedrongen, waar zij, ondanks het hevige afweervuur, bommen van elk kaliber op militaire objecten wierpen. Te Woolwich en in de groote bocht van de Theems ten Noordwesten van Greenwich zijn nieuwe groote branden waargenomen. Er ontstonden eveneens wederom verscheidene luchtgevechten. De aanvallen op Londen duren nog voort. Bomtreffers zijn geplaatst op twee pompstations, een electrische centrale en een watertoren. Verscheidene pak huizen op den Zuidelijken oever van de Theems staan opnieuw in brand. Niet minder dan 71 Engelsche vlieg tuigen werden neergehaald, 34 Duit sche keerden niet terug. Rijksmaar schalk Göring, die de luchtoperaties vanuit Frankrijk leidt, heeft Zondag n nachtvlucht boven Londen gemaakt. Hij was zeer onder den indruk van de uitwerking der bom-aanvallen van zijn vliegers. Hij zeide: ,,Ik ben blij, dat ik van mijn luchtmacht zoo'n sterk wapen heb gemaakt. Zij heeft in Polen en in Noorwegen en bij den veldtocht in het Westen de beslissing gebracht en zal ook in den strijd tegen Engeland ons scherpste zwaard zijn." Keus van Londen: Warschau of Parijs. Londen heeft thans de keus tusschen het lot van Warschau en dat van Parijs. Dit is de meening, welke in goed inge lichte kringen te Berlijn naar voren wordt gebracht. Londen heeft de mogelijkheid, zoo wordt aldus United Press verder uiteengezet, te voorkomen, dat het t lot van Warschau deelt. De Duitsche luchtmacht zal haar aanvallen voortzet ten en het'aantal dooden, dat te Londen van „De Echo van het Zuiden". bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. 10) Hij liep langzaam naar zijn paard en met zijn rug naar den roover ge keerd, naast wiens hand het geladen pistool lag. Hij kreeg een flesch uit den zadeltasch en even langzaam kwam hij terug. Hewitt had zich niet bewogen. Drink je het zonder water? vroeg Lugard, terwijl hij wat cognac in een zilveren bekertje schonk. Hewitt knikte stond op en stak zijn hand uit. Op uw gezondheid, mijn- heer, sprak hij rustig. Ik weet niet wie ge zijt, maar je bent een verdui veld flinke kerel. Dank je voor het compliment. Nu kan je je gezicht wel gaan was- schen hè? Daarna wil je mij mis schien wel een handje helpen 0111 dat kalf uit het moeras te halen, niet waar? Ia, dat wil ik, zei de ander kalm. Binnen weinige minuten hadden de beide mannen moeder en kind op het droge, waar de moeder het kalt on middellijk te drinken gaf. Er is hier gras in overvloed, zei Hewitt; en het kalf kan melk krijgen, zooveel het lust. En ga nu alsjeblieft je gezicht was- schen, mijnheer Hewitt, terwijl ik thans ongeveer 5000 bedraagt, zal nog stijgen. Dat het tot een bombardement van Londen gekomen is, is een bewijs voor de gewetenloosheid van Churchill en de Engelsche regeering, wordt ver der verklaard, aangezien zij een oorlog voortzetten, dien zij niet kunnen win nen en waarop Engeland militair noch moreel voorbereid was. De veelvuldig gehuldigde opvatting, als zou na de vernielende aanvallen van de Duitsche bommenwerpers op Londen de vergeldingsactie tegen Engeland als afgeloopen moeten worden beschouwd, wordt in dezelfde bevoegde kringen ten sterkste betwist. Eerder zou t er thans om kunnen gaan de vernietigende sla gen van het Duitsche luchtwapen tegen Londen tot aan de beslissing onvermin derd voort te zetten. Dit is, verklaart men. van belang in verband met de mi litaire overweging, dat Londen ruim n derde van het Engelsche oorlogspoten tieel herbergt. Daarenboven weet de correspondent van de „Telegraaf" te Berlijn te vermel den dat de strijd tegen Engeland zijn beslissende phase nadert, misschien reeds in 14 dagen, dat Spanje weldra in den oorlog zal komen, maar dat men zich in tusschen in Duitschland op alles voorbereidt en dus maatregelen neemt voor een eventueelen oorlogswinter. De Italianen behalen successen. De Italiaansche weermacht heeft Sol- loem bezet en daarbij den strijd op het Egyptisch grondgebied overgebracht, j Vijandelijke afdeelingen zijn steeds in aftocht en ook de strijd buiten Europa wordt steeds heviger en uitgebreider. N?ar United Press verneemt, zijn de Italiaansche strijdkrachten, na de bezet ting van Solloem, reeds langs de kust op weg naar de volgende belangrijke plaats aan de Middellandsche Zee. n.l. Marsa Matroeh. Zij maken hierbij ge bruik van den langs de kust loopenden straatweg, die van Sidi Barani af tot Alexandrië geasfalteerd is en tot de beste wegen van Afrika gerekend wordt. In verband met het in Noord-Afrika ontketende offensief, waarbij de Itali aansche troepen op verschillende plaat sen de Egyptische grens overtrokken, wijst men te Rome op den paradoxalen mijn handen wasch. Zeg eens, waai is je paard? Hier vlak tegenover in dat bosch- je. Ik was juist afgestegen toen ik je zag aankomen en op de dingo's schie ten. Verduiveld! Je kunt schieten. Vrij goed! vrij goed! En nu mijn heer Vincent Hewitt zullen wij samen een slokje cognac nemen voordat wij ons opknappen. Dan wou ik graag met u spreken over eenige dingen die ie zullen interesseeren. Zoo? Ik wilde je spreken over eenigen van uw bloedverwanten over juf frouw Heden Adair en haar vader. Ik heb tien duizend mijlen gereisd 0111 ze op te zoeken. Hewitts gelaat was zoo strak van verbazing dat Lugard hem lachend de hand toestak. Mijn naam is Lugard en ik ben je vriend. Haast je nu, wasch je ge zicht, dan kunnen we praten. Ik hoop je nichtje Helen spoedig te zien. Zij is te Waringa! riep Hewitt uit, terwijl hij hartelijk Lugards hand drukte. Dat weet ik. Tracht 1111 niet mij aan het praten te brengen, want ik wil niet. Ik moet eerst die modder af- wasschen. Nadat dit was geschied, gingen de beide mannen op het gras zitten, sta ken hun pijpen op en Lugard begon lachend In de eerste plaats, mijnheer He witt, moet ik mijn excuse maken dat ik je zoo ruw ben aangevallen, maar het was je eigen schuld en je liet me geen tijd om na te denken. En hoewel ik vrijwel met je geschiedenis op de hoogte ben en alles weet van je ont vluchting uit Tasmania kon ik geen oogenblik vermoeden dat je zoo dicht bij Waringa was en toen je mij zoo plotseling aanviel en zei wie je was toestand, die ontstaan is doordat Italië op voet van oorlog verkeert met Enge land, doch niet met Egypte, dat onder den invloed van Londen weliswaar zijn diplomatieke betrekkingen met Italië verbrak, doch niet aan de zijde van En geland tegen Italië ten strijde trok. Allereerst wordt hieromtrent van ge zaghebbende Italiaansche zijde ver klaard aldus United Press dat Italië, ondanks het offensief tegen Sol loem, niet van plan is Egypte den oor log te verklaren. Italië voert slechts oorlog tegen de Engelsche strijdkrach ten in Egypte, echter niet tegen Egypte zelf. Men kan niet toelaten, dat Egypte gebruikt wordt als een tegen Italië ge richt steunpunt en daarom zijn de Itali aansche troepen Egypte binnengedron gen. Men zou het huidige offensief kun nen beschouwen als een ,,dë facto-oor- log" tegen Egypte, doch „de jure gaat het niet om een oorlog tegen Egypte zelf. ROEMENIË VOORTAAN EEN „LEGIONNAIRE STAAT". De aangekondigde wijziging in de politieke structuur van Roemenië is vol trokken: de staatsleider, generaal Anto- nescu, heeft, na een nieuw kabinet ge vormd te hebben, den „legionnairen Roemeenschen staat" uitgeroepen. In een desbetreffend manifest verklaart hij tevens, dat de legionnaire beweging, die voortaan de eenige politieke bewe ging is in den staat, met de taak belast wordt, het volk met de nieuwe begin selen van het staatsbestuur vertrouwd te maken. De minister-president, generaal An- tonescu, is thans chef van den legion nairen staat terwijl Horia Sima tot com mandant van de legionnaire beweging is benoemd. Koningin-Moeder Helena is bij haar terugkomst in Roemenië met groote geestdrift ontvangen. Den heer Verheijden het woord ontnomen. - Ver koop gedeelte Loonschen- dijk aan Loon-op-Zand. Gratis uitreiking identiteits bewijzen. De raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer burgemeester Smit in voltallige vergadering bijeen. Na opening met gebed werden de notulen der vorige vergadering- onge wijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn: a. schrijven van A. J. Verhoeven, die dank brengt voor het in hem ge stelde vertrouwen bij zijne benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur van Capelle; b. van Ged. Staten, dat is goedge keurd het raadsbesluit tot verkoop van een gedeelte grond van de begraaf plaats; c. alsvoren tot wijziging van de be grooting 1939; d. adres van de Prov. N. Br. Ver. „Het Groene Kruis" om een subsidie van 10. Op voorstel van B. en W. wordt dit bij de begrooting nader behandeld. e. adres van de Ver. voor Licha melijke opvoeding in Nederland om die opvoeding door een vakleeraar te doen plaats vinden, die dan enkele scholen of gemeenten tegelijk zou kunnen be dienen. Wordt evenals de punten a t.m. c voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens werd de gemeente-re kening aangeboden, die, voor wat be treft den gewonen dienst sluit met een nadeelig slot van 5590 en voor den kapitaaldienst met een voordeelig slot van 4255.54. Tot leden van de Commissie van on derzoek werden gekozen de heeren G. L. Vos, C. B. Timmermans en Adr. Verheijden. De kosten voor het openbaar lager onderwijs over 1939 werden per kind voorloopig vastgesteld op 8.79 (in 1939: 8.03, in 1938: 8.64). De gemeente-begrooting voor 1941 werd vervolgens aangeboden en in de Commissie tot nazien daarvan werden benoemd de heeren G. de Bas, G. v. d. Hoeven en A. Kerst. Op verzoek van Ged. Staten moest de begrooting 1940 enkele wijzigingen ondergaan, die echter van niet veel be lang zijn, b.v. verlaging van den post Huisnummers van 75.op 60. idem kosten begraafplaats 100.-— op 50. idem schoolmiddelen van 50 op 25, enz. De voorzitter stelt voor aan dezen wensch van Ged. Staten gevolg te ge ven, temeer daar dit college zeer soe pel geweest is tegenover de gemeente en haar zelfs in staat stelde enkele pos ten niet onbelangrijk te verhoogen. Spr. kan daarbij nog mededeelen dat het tekort van 9877 op de begrooting is ingehaald door een bijzondere bij drage uit 's Rijks kas van 9877, waar van reeds 70 pet. in de gemeentekas gestort is. Het voorstel van B. en W. werd goedgekeurd. De voorzitter brengt vervolgens het voorstel van B. en W. ter tafel om het onderhoudsbeheer van de Woning bouwverenigingen te onderwerpen aan het toezicht van het gemeentebe stuur, hetgeen daaruit zal bestaan dat de Woningbouwverenigingen jaarlijks hun begrootingen aan B. en W. ter goedkeuring zullen moeten voorleggen. Dienaangaande is met de Woning bouwverenigingen reeds overleg ge pleegd, waaruit bleek dat zij met dezen gang van zaken accoord zouden gaan. De heer de Bas vraagt of oorspron kelijk B. en W. hun bemoeiingen niet verder hadden willen uitstrekken. De voorzitter zegt dat er enkele wij zigingen in de voorwaarden zijn ge bracht. Zoo was aanvankelijk o.m. be paald dat voor herstellingswerken van meer dan 25 de goedkeuring van B. en W. noodig was. Dit bedrag is nu vergroot tot 100 en zoo zijn er nog enkele kleinigheden. De heer de Bas vraagt wat voor re den B. en W. voor deze controle heb ben. De voorzitter antwoordt dat bij het nazien der rekeningen bij B. en W. de meening heeft postgevat, dat sommige dingen wel wat minder royaal konden gebeuren, door een zuiniger beheer te voeren. Thans kunnen B. en W. daarop toezien. De heer Verheijden vraagt of groo- tere reparaties ten laste der Woning bouwverenigingen bij aanbesteding uitgevoerd worden. De voorzitter bevestigt dit, als het bedrag der kosten tenminste meer dan 100.— bedraagt. Over de uitvoering van een werk moet voortaan van te vo ren overleg gepleegd worden met B. en W., zoodat die kunnen beoordeelen of een herstelling of i.d. werkelijk nood zakelijk is; daarbij kan dan advies wor den ingewonnen van den gemeenteop zichter. De raad gaat dan met het voorstel van B. en W. accoord. Verkoop gedeelte Loonschendijk. Ten aanzien daarvan deelt de voor zitter mede dat bij B. en W. een schrij ven is binnengekomen van het gemeen tebestuur van Loon-op-Zand, om ten behoeve van de gasvoorziening van het Oostelijk gedeelte van Kaatsheu vel een nieuwe toevoerleiding te mogen leggen door een gedeelte van den Loon schendijk. Het betreft hier het stuk weg van de gasfabriek tot aan de Sprang- sche straat, ter lengte van ongeveer 300 M. Het gemeentebestuur van Loon-op- Zand zou er de voorkeur aan geven dit gedeelte van Sprang-Capelle te koo- pen, waarbij zal worden ingestaan voor een behoorlijk onderhoud en instand houding van het openbare karakter van dezen weg. B. en W. stellen voor om aan het verzoek van Loon-op-Zand gevolg te geven en dat gedeelte te verkoopen voor 25. De heer v. d. Hoeven vraagt of dat stukje wel gemeenteweg is; behoort het niet aan den polder? De voorzitter heeft dit onderzocht, maar gebleken is dat dit gedeelte in derdaad gemeenteweg is. De heer Verheijden kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen, be houdens dat Loon-op-Zand den over te nemen weg behoorlijk met puin en sin tels verhardt. Sprangsche grondeige naars krijgen wellicht in de toekomst nog kans om bouwterrein te verkoo pen, waardoor hun misschien nog mooie kaarten in de hand gespeeld worden. Nu wij toch met deze gemeente onder handelen, zegt spr., wil ik met deze mij bevriende gemeente even memoreeren, dat ik achter den rug om van Burge meester Meijer en de beide nog zitten de Wethouders, eens besprekingen heb gevoerd met den Directeur der Kaats- heuvelsche gasfabriek, die dit aan het gemeentebestuur mededeelde. Ik zoude het initiatief nemen om de „Kattesteeg" eigendom van Sprang, die dezen weg niet wenschte te laten verharden, door Loon-op-Zand te verharden, mits ik de toezegging kreeg, dat de steenkolen e.a. in 't vervolg in de Labbegatsche of Ca- pelsche haven zou worden gelost. Het was een voordeel voor de havens, ver- voerders en havenarbeiders. Op mijn dacht ik geen oogenblik, dat Hewitt de bushranger, Vincent Hewitt van Annalong was en bet gevolg was die leelijke snede over je voorhoofd. Hoe wist je dan, dat ik dezelfde persoon was? Men bad 111 ij verteld, dat je de wijsvinger van je linkerhand bad ver loren en dat twee anderen verminkt waren. Ja, een der cipiers te Port Ar thur beeft dat gedaan toen ik den eersten keer trachtte te ontvluchten. Laat ik beginnen met je te vertel len, dat ik hen uitgezonden 0111 te trachten je oom, je nichtje, je zelf en de twee broeders Montgomery te be vrijden. Henry Montgomery is dood in Tasmania gestorven. Dat weet ik. Den anderen broe der heb ik reeds gesproken en voor bereid; bij is 1111 in Sydney werkzaam in de magazijnen van het Commissa riaat. Je oom is in Port Macquarie, waar ik zal heengaan; je nichtje He len is te Waringa in dienst van kapi tein Lathom; over eenige dagen gaat zij met mevrouw Lathom naar Syd ney. Dat weet ik. Ik ben gisternacht te Waringa geweest en heb getracht haar te zien. Gezien heb ik haar ook, maar Lathoms hond bemerkte mij, Lathom zelf kwam te voorschijn en ik moest maken dat ik weg kwam. Ik heb je nichtje een met voor zichtigheid opgesteld briefje gezon den om haar te verzekeren, dat zij een vriend in haar nabijheid' had. Meer durfde ik niet zeggen. O, dan was jij degeen, die haar dat briefje zond, waarvan Tim Doyle sprak. Juist. Ik ben blij dat zij het vei lig heeft ontvangen. En wie zijn de vrienden die dat WÉfc\±i JLJi-i-liE-: -'1 - - alles voor ons hebben op touw gezet? Het meeste geld is gegeven door Walter Adair uit Boston, den broeder van je oom. Hij heeft tien duizend dollars gegeven, de vader van de Montgomery's duizend en van andere Ieren in de Vereenigdc Staten nog vier duizend. Ik was in dienst van Walter Adair als kapitein van een zij ner schepen in den handel op China en bood hem aan te gaan. 't Was geen prettig baantje dat verzeker ik je. Eerst moest ik naar Washington om brieven te krijgen voor den Ameri- kaanschen gezant te Londen, toen naar Londen waar de gezant die heel goed begreep met welk doel ik ver trok, mij alle mogelijke faciliteiten toèstond, om te informeeren naar een fictieve familie Ascot. Van Londen ging ik naar Batavia en verder met het Hollandsche schip de Leeuwarden naar Sidney. En nu hen ik hier zooals je ziet. Maar ik had met allerlei on aangenaamheden te kampen. Ik heb van de drie duizend pond niet veel meer over. Een half jaar lang wacht een Amerikaansche walvischjager de „Palmyra" reeds op mij, met de kans achterdocht op te wekken, want de rest der Amerikaansche walvisch- vloot is reeds drie maanden geleden naar het noorden vertrokken, zei He- .witt. Het is een brik. Ik geloof, dat ik het schip heb gezien. Ia, de „Palmyra" is een brik. Het schip kruiste eenige weken geleden tusschen Smoky Cape en de Manning Heads. Ik heb het verschei den malen gezien bij Port Macquarie. Ik hoop dat het daar nog is. Mijnheer Adair is te Port Macquarie en als alles goed gaat, zal juffrouw Adair daar ook spoedig zijn. Maar de kapitein van de „Palmyra" begint on rustig te worden. Hij heeft geen lust zijn schip te verliezen en zelf naar de gevangenis te Sidney te gaan wegens het hulp verleenen bij de ontvluch ting van gevangenen. Hij heeft ook vooruit wat geld willen hebben. Ik heb dus 500 pond aan dien kapitein Carroll gezonden met een langen brief, waarin ik hem schreef wat de oorzaak van die vertraging was en dat ik hoopte binnen twee maanden mijn plannen te hebben uitgevoerd. Maar mijn geld raakt op, ik heb nau welijks duizend pond over en daar van moet Caroll er nog 500 hebben. Hewitt lachte. Ik kan je een flink handje hel pen. Binnen eenige dagen kan ik de hand leggen op 700. Het geld is vei lig bewaard op de kust niet ver van Port Macquarie, waar ik-het heb ver- horgen met het doel mijn 00111 en mijn nichtje te helpen ontsnappen, voor ik wist dat anderen reeds tot dat doel werkzaam waren. Maar dat geld Hewitt lachte weer en verhaalde hem toen, hoe hij in Camden Haven het geld van de „Edith" had genomen. Zwijgend keek Lugard hem een tijdje aan en zei toen langzaam Je moet niet weer trachten je nichtje te zien je houdt zeker veel van haar? Hewitt kreeg een kleur. Ik heb haar bemind, sinds ik een jongen van twaalf jaar was en of schoon ik nu een opgejaagd vogelvrij verklaard man hen, hoop ik vurig haar in een ander land tot mijn vrouw te maken. Toen ik uit die hel op aar de Tasmania ontsnapte, was het alleen met het doel haar weer te zien. Ik had gehoord, dat zij niet lang na haar vader zelf was gedeporteerd. (Wordt vervolgd). 119 E |/^L»iiU

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2