RECHTZAKEN SPORT WASPIK DUSSEN. initiatiefvoorstel is dit er door gegaan, zoowel als de aankoop van pl.m. 2 h.a. grond westelijk Labbegatsche haven, evenzeer de cementbetonweg der Hoo- gevaart, toegangsweg naar deze haven. Den raadsleden is dit bekend. Meer heb ik achter de schermen bekokstoofd, zon der dat dit in mijn 30-jarige zittings periode aan de groote klok werd ge hangen. Heden bood zich de gelegen heid aan, dit even naar voren te bren gen. Dit voorjaar werd mij voor de voeten geworpen, ik nooit met één en kel initiatief-voorstel voor den dag was gekomen en steeds geneigd ben tot af braak De voorzitter hamert heftig en ont neemt den heer Verheijden het woord. De heer Verheijden roept luidt: Wie den schoen past, trekke hem aan. De voorzitter zegt met verheffing van stem dat hij er nog zoo op gewe zen heeft dat de Commissaris der Pro vincie uitdrukkelijk verlangt geen bij zondere dingen en zeker niet uit het verleden op te rakelen, maar in de be- toogen zoo sober mogelijk te zijn. De heer Verheijden is oud genoeg om dit te weten, maar wil zichzelf weer aan de groote klok hangen. Spr. moet hem daarom het woord ontnemen. De heer Verheijden: Ik dank U. Het voorstel van B. en W. werd hierna z.h.st. goedgekeurd. Een perceeltje grond aan de Labbe gatsche haven werd voor 100.per jaar verhuurd aan de fa. Oerlemans Zn., Hout- en Bouwmaterialenhandel. Een voorstel van B. en W. tot ver haal van hetgeen de gemeente op grond van de couponbelastingwet bij de uit betaling van rente van door haar aan gegane geldleeningen is verschuldigd wordt goedgekeurd. De heer v. d. Hoeven vraagt wan neer de beschoeiing van de haven in orde gemaakt wordt, nu binnenkort het pulprijden e.d. weer aanvangt. De voorzitter antwoordt dat volgen de week een aanvang zal worden ge maakt met de werkzaamheden. Spr. zal er den gemeente-opzichter nog over on derhouden. De heer de Bas zou graag willen we ten hoe het staat met de plannen tot uitbaggering van de haven. De voorzitter zegt dat geen enkele inschrijving op de aanvraag voor aan besteding der baggerwerkzaamheden is ingekomen. Vroeger werd het baggeren ook nog wel eens verricht door werk- loozen, maar daar zal thans in verband met de gewijzigde omstandigheden niet veel van kunnen komen. De heer de Bas zou het eens met een advertentie willen probeeren. De voorzitter zegt dat dit de attentie van B. en W. zal hebben. De heer Kerst vraagt of er nog in structies of plannen zijn tot een gedeel telijk wit verven van belangrijke ob stakels in de gemeente. De voorzitter zegt dat er reeds licht gevende verf gekocht is en bijv. zal worden aangebracht bij de brug in Ca- pelle, den Stationsovergang, den vlucht heuvel op den viersprong in Sprang. De heer Verheijden vraagt den voor zitter of hij nog iets mag zeggen. De voorzitter: Als U strikt zakelijk blijft. De heer Verheijden zou dan nog even de kwestie haven willen bespre ken. Spr. meent dat men nog geen kos ten moet gaan maken, daar men, wat de waterstanden e.d. betreft, heel andere toestanden zal krijgen in verband met de werkzaamheden aan den Maasmond en elders. Spr. is van meening dat door het verleggen van den Maasmond op last van het Rijk, hier de haven vol slib gekomen is. Het Rijk moet dus maar zorgen dat de haven weer schoon wordt of anders de kosten van het bag geren maar betalen. De voorz. zegt dat het Rijk dit nooit doen zal. De heer Versteeg vraagt wanneer de identiteitsbewijzen uitgereikt zullen worden. De voorzitter zegt dat dit nader be kend wordt gemaakt. Wel zegt spr. dat hij er niet voor is de distributiestam kaart als zoodanig te gebruiken, daar dit teveel bezwaren meebrengt. De fa brieksarbeiders en boeren, die naar hun werk moeten en steeds de distributie stamkaart als identiteitsbewijs bij zich hebben, zullen ten laatste niet meer weten hoe zij er uit ziet, waarbij nog komt, dat men zich thuis niet om bon nen e.d. op het distributiekantoor kan melden, omdat vader of wie ook de stamkaart mee heeft. Dienaangaande heeft spr. zich om in lichtingen tot den Haag gewend en ge vraagd of ieder een identiteitskaart kon worden verstrekt tegen een vergoeding van 5 cent per persoon. Dit mocht niet. Men moet ofwel de legeskosten laten betalen a 0.35 of het geheel gratis doen, maar in het laatste geval moest ieder een identiteitskaart gegeven wor den en mocht met een ander soort be wijs niet worden volstaan. De kaarten kosten 5.50 per 1000, zoodat het voor de gemeente een kwestie is van nog geen 20.Spr. wil dan ook namens B. en W. voorstellen het geheel koste loos te laten doen. De raad kan zich daarmee vereeni gen. Hierna sluiting. Openbare vergadering van den ge meenteraad der gemeente Waspik op Vrijdag 13 September 1940. Voorzitter de heer P. N. Dekkers. Secretaris de heer B. P. J. v. Schijn- del. Tegenwoordig waren alle leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Aa nde orde is: 1. Beëediging nieuw raadslid G. A. Baaten. Door het nieuw benoemde lid van den raad den heer G. A. Baaten wor den in handen van den Voorzitter de bij de gemeentewet voorgeschreven eeden afgelegd. De Voorzitter wenscht den heer Baa ten hierna geluk met zijne benoeming tot lid van den raad. Hij hoopt dat hij dit lidmaatschap nog lange jaren zal mogen vervullen en dat de goede ver standhouding in den raad zal mogen voortbestaan. Dit zal ook door allen op hoogen prijs worden gesteld. 2. Mededeelingen. a. processen-verbaal van opneming van boeken en kas bij den gemeente ontvanger, den secretaris-penningmees ter van het Burgerlijk Armbestuur en de Woningbouwvereniging. b. Schrijven van Ged. Staten d.d. 4 dezer G no. 344, houdende mededeeling van de goedkeuring van de wijziging der verordening tot heffing van school geld en van de verordening tot heffing van straatbelasting. c. Schrijven van den heer A. M. van der Rijken, houdende mededeeling dat hij zijne benoeming tot lid der commis sie tot wering van schoolverzuim aan neemt. 3. Verzoek van het R.K. Schoolbe stuur tot beschikbaarstelling van gelden voor den aankoop van nieuwe taalboe ken. De Voorzitter leest het verzoek van het bestuur der R.K. Jongensschool. De kosten zullen ongeveer 230.bedra gen. Bij schrijven van 12 Augustus stelt de inspectrice van het Lager Onderwijs eveneens voor deze gelden beschikbaar te stellen. B. en W. stellen voor te be sluiten tot beschikbaarstelling der noo- dige gelden. Dit voorstel wordt, nadat het in stemming is gebracht, aangeno men. 4. Wijziging begrooting 1940. De Voorzitter zegt dat de begrooting voor het jaar 1940 op enkele punten wij ziging zal moeten ondergaan, daar Ged. Staten bezwaren hebben op sommige posten. Toegekend is als extra bijdrage uit 't werkloosheidssubsidiefonds een bedrag van 3545. Van de begrooting zul len moeten worden afgevoerd de navol gende posten: De post presentiegeld commissie voor kleine boeren ad 35. De post voor onderhoud van wegen zau met 100.moeten worden ver laagd. De post subsidie aan het waterschap Groot-Waspik van 200.— zal moeten worden afgevoerd van de begrooting. De post van 30.presentiegeld der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs zal moeten worden afge voerd. De verhoogde subsidie aan het Bur gerlijk Armbestuur van 2200.moet worden teruggebracht op 1200. B. en W. stellen voor deze wijzigin gen aan te brengen, wat met algemeene stemmen wordt aangenomen. 5. Wijziging overeenkomst barak voor besmettelijke ziekten. De Voorzitter leest een schrijven van het gemeentebestuur van Breda, waar bij wijziging wordt voorgesteld van de bestaande overeenkomst betreffende 't instandhouden van een barak voor be smettelijke ziekten, tengevolge van de plaats gehad hebbende vergrooting. De kosten van annuïteit zullen daar voor stijgen van 183.15 tot 217.42, verminderd met de eventueel te maken winst. Voorgesteld de overeenkomst alzoo te wijzigen, wordt t voorstel met algemeene stemmen aangenomen. 6. Benoeming commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. De heer Brokx zegt dat in een der vorige vergaderingen besloten is een commissie van toezicht op het Lager Onderwijs te benoemen. Hij stelt voor deze thans te benoemen. De heer v. Dongen vond het beter dat hiermede werd gewacht tot een vol gende vergadering en dat B. en W. dan zouden komen met een aanbeveling. De Voorzitter zegt dat het toch beter zou zijn thans deze commissie te benoe men. Hiertoe wordt overgegaan. Gekozen worden in deze commissie de heeren A. F. Maas, G. W. Zijlmans en L. Verduijn. 7. Voorloopige vaststelling van de gemeenterekening over het jaar 1939. De Voorzitter vraagt de commissie van onderzoek verslag te willen uit brengen. De heer v. Dongen zegt dat de com missie kan adviseeren tot voorloopige vaststelling over te gaan. Met 10 stemmen en 1 onthouding wordt hierna besloten de rekening voor- loopig vast te stellen met een batig slot van den gewonen dienst op 1.631.31 en een batig slot van den kapitaaldienst op 2.635.33. Hierna wordt de openbare vergade ring gesloten om over te gaan in gehei me zitting. a.s. in werking treedt. De hoogere op brengst is voor 1940 te stellen op 50. De voorzitter zegt dat voor de eerste vijf klassen de verhooging 20 cent per kind zal bedragen, voor de volgende drie 30 cent per kind en verder wordt de progressie steeds sterker, behoudens de aftrek die wordt toegepast voor meerdere schoolgaande kinderen. De raad kan zich met dezen gang van zaken vereenigen, met inbegrip van een kleine toevoeging aan de redactie, be treffende het innen van achterstallige posten, zooals door den heer van Rijs wijk was voorgesteld. 5. Aanbieding gemeente-rekening 1939. Overeenkomstig het bepaalde in ar tikel 256 der gemeentewet, wordt thans de gemeente-rekening 1939 aan Uwen raad ter voorloopige vaststelling aange boden. Volgens het Reglement van Or de voor Uwen raad behoort een com missie van 3 leden te worden aange wezen, teneinde haar te onderzoeken. Als zoodanig werden aangewezen de heeren van Vught, v. d. Zouwen en van Biesen. Tot slot deelt de voorzitter mede dat door den heer H. Donkersloot, schrij ver van Dussen en hare geschiedenis, de gemeente een schulderij is aangebo den naar een ets van Maris. Hij stelt voor dit in dank te aanvaarden en t.z.t. een mooie plaats in het nieuw-geres- taureerde kasteel-raadhuis te geven. De.raad betuigt daarmede zijn in stemming. De raad dezer gemeente kwam Maan dagavond in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van den edel- achtb. heer Burgemeester Mol. Secretaris de heer Snijders. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vo rige vergadering ongewijzigd werden vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. De navolgende stukken kwamen bin nen: a. van Ged. Staten een besluit d.d. 17 Juli 1940 tot goedkeuring van het besluit van Uwen Raad d.d. 28 Juni 1940, tot aankoop der woning wijk A nr. 86 alhier; b. van Ged. Staten een schrijven d.d. 4 September 1940, waarbij wordt mede gedeeld, dat het besluit van Uwen Raad d.d. 28 Juni 1940 tot heffing van een hondenbelasting is goedgekeurd bij be sluit van den Secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het Departement van Binnenlandsche Zaken van 19 Augus tus 1940, nr. 3; c. van den Secretaris-generaal, waar nemend hoofd van 't Departement van Sociale Zaken, d.d. 29 Juli 1940, waar bij wordt bericht, dat de gemeente Dus sen voor het ontvangen van een bijdra ge in de kosten van den B-steun over 1940 in aanmerking kan komen; d. van Ged. Staten een besluit d.d. 24 Juli 1940 G nr. 245, houdende goed keuring van het besluit van Uwen Raad d.d. 24 Juni 1940, tot het aangaan van een rekening-courantovereenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten; e. van de R.K. Vereeniging ,,Moe- derschapszorg te Heerlen een verzoek schrift, gedateerd .Augustus 1940" ter bekoming van een subsidie ad 25.-. f. van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Op voeding in Nederland een verzoek schrift, gedateerd „September" 1940, teneinde de lichamelijke opvoeding op de scholen in te voeren, zooals nader wordt aangeduid; g. van het bestuur der R.K. Reclas- seeringsvereen. te 's-Hertogenbosch een verzoekschrift d.d. 19 Juli 1940 om voor 1941 een subsidie uit de gemeentekas beschikbaar te stellen. Voorgesteld wordt de stukken onder a t.m. f voor kennisgeving aan te ne men en het stuk g aan te houden tot de behandeling der begrooting 1941 in Uw Raad. De raad gaat daarmee accoord. 2. Begrootingswijziging 1940. Op de oorspronkelijke begrooting 1940 was geraamd wegens: a. extra bijdrag uit het werkloos heidssubsidiefonds 5.042.02 b. belastingbijdrage uit het werkloosheidssubsidie fonds 2.261.06 Totaal der bijzondere bijdragen 7.303.08 Bij hun schrijven van 14 Augustus 1940 G. nr. 2279, deelen Gedeputeerde Staten mede, dat het Rijk slechts gene gen is een bijzondere bijdrage te ver strekken ad. 3.087. Zij achten dit mogelijk, indien het in de begrooting op te nemen nadeelig slot van het dienstjaar 1938 ad 4.402.61 wordt overgebracht naar den kapitaaldienst en voorts enkele wijzigingen worden aangebracht. Behoudens de wijzigingen die het gevolg zijn van de verordenin gen sub 3 en 4 hieronder, zijn deze van minder belang. Voorgesteld wordt overeenkomstig het advies van Gede puteerde Staten te besluiten. De raad kan zich daarmed^ Vereeni gen. 3. Opcenten personeele belasting. Teneinde in aanmerking te komen voor de bijzondere bijdrage uit 's Rijks kas onder het vorig agendapunt ge noemd, wordt de eisch gesteld, dat de Personeele Belasting tot 200 opcenten wordt opgevoerd. Het aantal opcenten beloopt thans 180. De opbrengst moet tengevolge van deze verhooging ge steld worden op 7800. Zij is thans geraamd op 7000. Het is de bedoe ling, dat dit reeds geldt voor het be lastingjaar 1940. Wordt goedgekeurd. 4. Verhooging schoolgeld. In verband met de benoodigde bij drage uit 's Rijks kas wordt eveneens de eisch gesteld, dat het tarief van het schoolgeld wordt verhoogd overeen komstig de normen, gesteld in 't schrij ven van den Minister van Binnenland sche Zaken d.d. 31 Juli 1936 nr. 16710, afd. B.B. Hierdoor wordt de opbrengst ongeveer verdubbeld. Het is de bedoe ling, dat de verhooging op 1 October DEN BOSCH. Uitspraken. De Kantonrechter te 's-Hertogen bosch wees o.m. de navolgende vonnis sen: A. A. v. d. S., Waalwijk, visscherij- wet 2 boete. J. L. v. d. S., Waal wijk, visscherijwet 2 boete. H. K., Waalwijk, loopen over verboden grond 5 boete. Ha. Pa. H., Waalwijk, loopen over verboden grond 5 boete. J. H., Waalwijk, loopen over verbo den grond 5 boete. C. v. Z., Sprang-Capelle, niet rechts houden, 5 boete. C. N., Waspik, nummerbewijs niet toonen 4 boete. G. de G., Drunen, afgesloten weg berijden 4 boete. Wa. v. d. A., Drunen, afge sloten weg berijden 4 boete. Pa. Ma. van H., Waalwijk, op hooiland loopen 5 boete. WIELERSPORT. Van den Broek in zesdaagsche te Buenos Aires. Ook aan de tweede zesdaagsche, welke in de Argentijnsche hoofdstad gehouden werd, namen verschillende Europeesche renners deel. Onze landgenoot van den Broek was gekoppeld aan den Argentijn Stefani, en eindigde met 5 ronden ach terstand op de 4e plaats. Het DuitschItaliaansche koppel Hiirt- gendi Paco was verreweg het beste uit het geheele veld, niet niet minder dan drie ronden voorsprong op het Deensch Argentijnsche koppel ChristensenMa- thieu en op het Belgische koppel Deneef Huys, legden zij beslag op de le plaats. Hetzelfde koppel had in het voorjaar ook de eerste zesdaagsche te BuenosAires reeds gewonnen. CRITERIUM VAN PRINCENHAGE VOOR SCHULTE. Smits wint bij de Amateurs. De uitslagen van het Zondag te Prin- cenhage verreden wielercriterium zijn: Amateurs 1 Chr. Smits, Rotterdam GO km. in 1 uur 34 min. 48.4 sec., 2 P. Verschuren te Rotterdam, 3 W. Bravenboer te Hen drik Ido Ambacht, op een ronde: 4 G. Blauw te Zaandam, 5 H. Keyzer te Am sterdam, 0 C. den Otter te Rotterdam, 7 J. Luyt, idem, 8. F. Rijsbergen te Leiden, 9 F. Donders te Tilburg, 10 A. de Leeuw te Oosterhout; op twee ronden: 11 F. van der Pol te Herpt, 12 F. Vos te Den Bosch, 13 B. Schellingerhout te Zaandam, 14 G. Meerkerk te Rotterdam; op drie ronden 15 B. Montfory te Arnhem. Professionals: 1 Gerrit Schulte, Den Bosch, 88 km. in 2 uur 16 min. 57.6 sec., op een ronde: 2 J. Braspennincx te Princenhage, 3 A. BONNEN. Thans zijn geldig: Tarwebloem of zelfrijzend bakmeel, of Roggemeel, of Rogge-, tarwe- of boekweitmeel: No. 71, rechtgcvende op 2/i ons, tijdvak 7 Sept. t/m 4 October. Suiker. No. 72, rechtgevende op 1 KG tot en met 27 September. Koffie en thee: No. 73, rechtgevende op onderscheidelijk Vfe pond of x/2 ons, tot en met 27 September. Brood: (wit, bruin, luxe, krenten brood): de met 6 genummerde dubbele bonnen, rechtgevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram anden- brood, tijdvak 16 September t.m. 22 Septem ber (eventueel tot en met 24 Sept.). Vleesch: Bons no. 79, 84, 89 en 94, rechtgevende elk op 100 gr. vleesch, of 100 gr. vleeschwaren; no. 99 uitsluitend 100 gr. vleeschwaren, tijdvak 15 t.e.m. 22 September. Schapen-, geiten- en paardenvleesch, distributievrij. Boter, magarine en vet: Bons 05 t/m 12 van de boter kaart, rechtgevende op een half pond, tot en met 18 October. Bons „05", „06" en „07" der vet- kaart rechtgevende op een half pond margarine of boter; Bon „08" der vetkaart geeft recht op een half pond gesmolten spijsvct of een half pond boter; Bons „09", „10", „11" en „12" der vetkaart geven recht op een half pond boter, met 10 cent reductie per Yz pond. Rijst of rijstemeel, of rijstebloem: No. 41, rechtgevende op 250 gram, tijd vak 7 September tot en met 4 Oct. Havermout of Havervlokken of gort of grutten:! No. 54, rechtgevende op 250 gram, tijdvak 7 September tot en met 4 October. Maïzena of griesmeel- of puddingpoe der: No. 105, rechtgevende op 100 gram, tijdvak 22 Juli tot en met 8 September. No. 28, tijdvak 9 Sep tember t/m 1 November. Vermicelli of macaroni of spaghetti: No. 110, rechtgevende op 100 gram, tijdvak 22 Juli tot en met 8 Septem ber. No. 15, tijdvak 9 September tot en met 1 November. Zeep: op bon 115: 150 gr. toiletzeep (nieuwe samenstelling)óf 120 gram huishoudzeep; óf 200 gram zachte zeep; óf 250 gram zeeppoeder; óf 125 gram zeepvlokken; óf 250 gr. zelf werkende waschmiddelen; óf 200 gr. vloeibare zeep van 31 Augustus tot en met 24 September. De bon geldt ook voor gezinswasch per acht K.G. droog waschgoed. Bon 116: (extra-bon, die gelijk met de tcxtielkaart aan mannelijke per sonen boven 15 jaar is uitgereikt; 51) gr. scheerzeep óf één tube scheer- chême, óf één pot scheerzeep van 31 Augustus tot en met 31 December. Petroleum: op zegel gemerkt; „Perio de 6", rechtgevende op 2 liter, tijd vak 9 September tot en met 3 Nov. Brandstoffen: Verkoop geschied tot 20% der hoeveelheid, welke men be trokken heeft in het tijdvak 1 April 1939 tot en met 31 Maart 1940. Kinderschoenen: alle soorten tot en met maat 23 zonder bon. Schoenen en pantoffels blijven onveranderd. Hond en kat: Bon No. 1 van de voe- derkaart voor honden. Steenbakkers te St. Michielsgestel, op twee ronden: 4 Jan Gonmiers te Dongen, 5 A. van Amsterdam te Princenhage, 6 J. Hofstede te Gouda, 7 J. Engel te Amster dam, 8 F. van der Zanden te Halsteren, 9 R. Scholtens te Poortugaal, 16 J. van Mijnsbergen te Botterdam, 11 A. de Bui ter te Botterdam, 12 B. van Krimpen te Zwyndrecht en 13 A. de Korver te Wil lemsdorp. Wegens het steeds slechter wordende weer was de afstand hier 12 K.M. inge kort. De beroemde Duitsche pianiste Prof. Elly Ney, heeft voor de Duitsche Wehrmacht en politie een concert gegeven in de Kurzaal te Scheveningen. Onder de aanwezige gasten bevonden zich Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart en zijn vrouw.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3