PROVINCIAAL NIEUWS U HEEFT FOTO'S HOODIE J.M. UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING BINNENLAND Woensdag 18 September 1940 No. 75 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad SPRANGCAPELLE. TILBURG. KAATSHEUVEL Sskendmahmti. Benoemd. Met ingang van 1 Oct is Mejuffrouw Louisa van Iersel, Leerares Engelsch M.O., benoemd aan de R.K. Mulo en Middelbare Meisjesschool der Z.E. Zusters Ursulinen te Sittard. Bevorderd De heer B. Westerveen rijksklerk der directe belastingen alhier, is bevorderd tot adjunct-commies. Winter-avondcursussen aan de Rijksvakschool. De inschrijvingen voor de winter avondcursussen zijn thans afgeloo- pen en hadden het volgende resul taat 1. Modelleeren 16 2. Snijden overleder 15 3. Stikkerij Jongens 5 4. Handzwikken 13 5. Machinaal zwikken 13 6. Onderwerk en Uit- poetsafdeeling 14 Voor Gradeeren van bovenmodel- len en Stikkerij Meisjes kwam niemand op. Voor de Stikkerij jongens is de inschrijving te gering, zoodat die cursus niet doorgaat. De bezetting van de andere cur sussen is zoodanig, dat ze alle vol bezet zijn en op een avond of Zater dagmiddag gegeven kunnen en zullen worden. Van den cursus Machinaal Zwikken, die slechts 8 personen omvatten k,an, zullen er een vijftal in de reserve geplaatst worden, als allen tenminste opkomen. De bedoeling is de medewerking der fabrikanten in te roepen om de cursussen op Zaterdagmiddag van 2 4'/2 uur te doen plaats hebben, zoodat geen verduistering van het gebouw der school, die zeer kost baar zou zijn, noodig is. Wij vertrouwen dat heeren fabri. kanten hun medewerking ten deze wel zullen verleenen. Het aantal inschrijvingen is aan zienlijk minder dan andere jaren, maar met het oog op den toestand, de verduistering enz. was dit wel te voorzien. Samenwerking in den Schoenhandel. Donderdag jl. zijn degevolmachtig- den van de drie landelijke bonden van schoenmakers-patroons en scheen, winkeliersverenigingen, de Neder- landsche bond, de R.K. bond en de Chr. bond. bijeengekomen, teneinde gezamenlijk te overleggen, over een zoo nauw mogelijke samenwerking Zij zijn overeengekomen'n stichting te vormen, welke de belangen der ondernemingen op sociaal-econo misch en sociaal politiek terrein door een uitvoerend bureau zal hebben te behartigen. Uit de Schoenindustrie. Het Rijksbureau voor Huiden en Leder heeft aan deschoenfabrikanten de volgende mededeelin^gezonden Onder verwijzing naar mijn cir culaire No. 208 deel ik U mede, dat het de bedoeling is hetgeen ook zoo zal worden uitgevoerd dat na 1 October 1940 uitsluitend ver gunningen tot verkoop en aflevering van schoenen «vrij van bon» zullen worden verleend, indien is voldaan aan de door mij gestelde voorwaar den en o.a. de ingezonden monsters zijn goedgekeurd. De aanlooptijd heeft slechts de bedoeling gehad U in de gelegenheid te stellen tijdig voor 1 October 1940 Uw monsters ter goedkeuring in te zenden, opdat de aflevering en ver- koop na dien datum zonder vertra ging kon plaats vinden. Het niet of te laat inzenden van Uwe aanvragen op grond van cir culaire model 208 is dus geheel voor Uw eigen risico evenals het in grootere mate dan normaal in be werking nemen van dergelijk schoei sel in de verwachting, dat daarvoor na 1 October 1940 alsnog vergun ning tot verkoop en aflevering zal worden verleend. Voorts worden, in aansluiting op mijn circulaire No. 208, hierbij de hierondervolgende voorschriften te Uwer kennis gebracht: 1. Met ingang van 15 September 1940 word de op 26 Augustus jl. voor een aantal soorten schoenen verleende dispensatie van het in de artikelen 3 en 5 van de Schoenen distributiebeschikking 1940 I ver vatte verbod tot het koopen bij en het afleveren door den kleinhandel, zonder dat daarbij een bon of een schriftelijke vergunning wordt inge leverd, ingetrokken ten aanzien van zomerschoeisel. Na 15 September a.s. is het dus aan schoenwinkeliers verboden om zomerschoenen aan't publiek te verkoopen, zonder dat daarbij de gebruikelijke schoenen bon wordt ingeleverd. Aansluitend aan dezen maatregel zullen vanaf 15 September a.s. voor hands geen vergunningen tot ver koop en aflevering van zomer schoeisel worden afgegeven. 2. Met ingang van 1 October 1940 zullen ook schoenen, welke bestemd zijn om in den kleinhandel tegen inlevering van distributiebon aan 't publiek te worden verkocht (dezg. «bonschoenen») door den schoen fabrikant moeten worden voorzien van het inschrijvingsnummer en 't artikel of serienummer. Dit voorschrift houdt dus in, dat alle schoenen, welke na 1 October a.s. worden gefabriceerd en/of afge leverd, op de buitenzoo) of hiel- voering moeten worden gestempeld met het inschrijfnummer bij het R H.L. en 't artikel-of serienummer van den betreffenden fabrikant Rijksbureau voor Huiden en Leder De Directeur. VOOR IDENTITEITSKAART SPECIALE PRIJS 129 GROOTESTRAAT W A A L W IJ K. ZONDAGS GEOPEND VAN 10-5 UUR. Afname Werkloosheid. De werkloosheid in dezegenieente neemt regelmatig af. Op 14 Sept. 1.1. stonden ingeschreven 268 werk- loozen, waarvan 132 geheel werkloos Deze cijfers waren op 7 Sept. resp 294 en 143 en op 31 Augustus 1940 335 en 163. Luchtwacht Was er eerst sprake van dat de Luchtwacht zou komen op de fabriek der N.V. van Schijndel, thans zal dit niet het geval zijn. Het gebouwtje dat op deze fabriek slaat wordt overgeplaatst op de Teekenschool, het zal goed in orde gemaakt worden, zoodat de Lucht wachters daar een passend kamertje met verwarming krijgen. O. OÏj G. Zondag 1.1. had op uitnoodiging van het O.O.G.-bestuur, in de Con certzaal „Thalia" een bijeenkomst plaats van de oud-leden van O.O.G. Het doel dezer vergadering was om te komen tot oprichting van een comité dat namens de oud-leden een huldiging zal brengen bij het 60-jarig tooneel-jubileum van het O.O.G.-lid W. van IIoofT. Velen hadden aan den oproep gevolg gegeven, hetgeen wel bewijst hoe alle oud-leden met den dia manten jubilaris sympathiseeren. Een comité werd samengesteld, dat thans de verdere huldigingsplannen nader zal uitwerken. Daarin zullen zitting nemen de heeren H. van Engelen, B. de PefTer, P. van Daelen, J. Wijkmans, C. Beerens en A.van Mier. De heer H. van Engelen werd als voorzitter gekozen, terwijl de andere bestuursfuncties nog nader zullen worden verdeeld. Men kan er bij voorbaat wel van overtuigd zijn, dat dit comité in samenwerking met alle oud-leden voor een waardige huldiging zal zorg dragen. GROOTE ZEILWEDSTRIJDEN OP DE MAAS. Uitstekende sport. Zondag hadden de team of club. wedstrijden plaats voor de Brabant wisselbekers A en B. Voor den wisselbeker A die of wel drie maal achtereen gewonnen moet worden of vijf keer in het geheel, hadden de vereenigingen „Viking" uit 's Bosch en „Trident" uit Wijk ingeschreven. Deze teams bestonden uit de snelste Brabantsche zeilers en iedere boot mocht zooveel zeil voeren als het schip dragen kon. Er was een schij uit 's' Bosch bij dat op zeker moment der bemanning doorslaggevend. Zondagmorgen heerschte er een absolute windstilte en verscheidene jachten, zooals de Waalwijksche deelnemers, waren verplicht, wilden zij de startbaan op tijd bereiken, hun boot langs den oever der Maas van Waalwijk naar Heusden te trekken. De jonge zeilers hadden echter graag enkele uren in de jaag- lijnen hangen door 't natte gras er voor over, om op tijd aan de wed- strijdbaan te zijn. Hun moeite is gelukkig niet vergeefs geweest. Het wedstrijd-bestuur stelde de start één uur uit op hoop van wind en werkelijk tegen twaalf uur stak er een flinke bries op die de ranke schepen door het water deed jagen en. het een pracht-gezicht was om van den oever te aanschouwen. De A-klasse startte om kwartover twaalf met vrij ver uit elkaar liggend veld. Enkele ervaren wedstrijdzeilers zooals de heeren Bouman en van Alphen gingen het eerst door de startlijn en liepen direct al uit. De rest was reeds volop in gevecht om elkaar de wind uit de zeilen te halen en hun clubgenooten de kans te geven nog meer uit te loopen. Het was een pracht-gezicht en de geheele Maas was bedekt met blanke zeilen. 10 minuten later viel het startschot voor het B-team. In deze klasse bekampten elkaar »Viking« uit s-Bosch, »Trident« uit Wijk,»Nep- tuuus« uit 's-Boscb en »Vrijbuiters« uit 's-Bosch. Bij het startschot was het een klit van 20 zeilbooten die ongeveer tegelijk de lijn passeerde. Als toe schouwer vroeg men zich af hoe het mogelijk was dat er geen botsingen plaats hadden met dergelijk gedrang op één punt. Het wedstrijd-comité had de baan met het oog op het late vertrekuur ingekort van Hedel op Bokhoven. Bij de keerton lagen twee Trident schepen in A team voorop. Een er van, v: Alphen, kreeg echter last aan zijn zeilschoot, zoodat hij 3 plaatsen achteruit zakte. De aankomst van de A-teams was als volgt Viking bezette 1,3,6,9,10e plaats. Trident 2, 4, 5, 7, 8e plaats, zcodat winnaar van de Brabant wisselbeker was Trident uit Wijk, waarvan de deelnemers waren in volgorde: G. Bouman, J. Gragtmans, J. Beerens, Thomas van Alphen, Jan van Alphen. Onder den wedstrijd barstte een zwaar onweer boven de Maas los. Vooral de B-klasse, die uit kleinere booten bestond, had hier heel wat zware stooten op te vangen. Het pleit voor de teams van Viking en Trident, dat zij zich niet van de wijs lieten brengen en met volle zeilen zonder reef doorzetten tot aan de finish. Hier werd Viking de winnaar. Met een miniem verschil van 72 tot 68 punten op Trident wist zij den beker aan de taaie Tridenters te onthouden. «Neptunus» kwam met vier van de vijf booten binnen en de «Vrijbuiters» met twee van de vijf booten. Als men weet dat Tri dent al haar booten heeft moeten inzetten voor het tweede team. dus ook minder snelle, dan mag men respect hebben voor zoo'n kleine club, wier bemanning uit volbloed zeilers bestaat. De aankomst was als volgt: Viking: 3—4 5—911. Trident: 2—6 7 10 12. Neptunus: 1 13—14 15. Vrijbuiters 8 16. Cuijpers gezongen. De massale zang van het 50 man sterke koor maakte in druk op de kerkbezoekers. Na de Mis bleven de koren eenige uren in gezel lig samenzijn bijeen. Handboog. Op de banen van het R.K. Sport park werd Zondag de finale verscho ten voor de wisselbeker, tusschen de vereenigingen De Parkschutters, Kaats heuvel, Eensgezindheid, Waspik en Te vredenheid, Dongenvaart. De totale uitslag was: lste zestal Eensgezindheid, Waspik, 374 pnt.. Tevredenheid, Dongenvaart, 350 pnt., De Parkschutters, Kaatsheu vel, 348 pnt. 2de zestal Eensgezindheid, Waspik, 374 pnt., Tevredenheid, Dongenvaart, 236 en De Parkschutters 46 pnt. (twee schutters). Waspik kwam dus in het bezit van den wisselbeker. De personeele prijzen werden gewon nen door: Puntenprijs M. v. d. Hoven, Waspik: Rozenprijs H. Wassenberg, Waspik; Vierenprijs W. Zijlmans, Waspik: Drieënprijs H. y. d. Heijden, Kaatsheuvel: Tweeënprijs H. Heijkant, Dongenvaart en Eenenprijs W. v. d. Zeijden, Dongenvaart. SPRANG. Op Zaterdag 5 October a.s. des namiddags zal in de zaal van den Chr. Volksbond alhier vanwege den Chr Be sturenbond eene vergadering worden gehouden voor de bestuurders der aan gesloten afdeelingen, waarin als spre ker zal optreden de heer Wetselaar van Dordrecht, met het onderwerp: ,,In de Branding". Met het oog op de verduisterings voorschriften ligt het in de bedoeling van den kerkeraad der Geref. Kerk al hier om de catechesaties in den a.s. winter op Zaterdagmiddag te doen plaats hebben. BEGRAFENIS Dr. PH. TAMINIAU. Onder overweldigend groote deelne ming had Maandag 1.1. de plechtige uit vaart en begrafenis plaats van Dr. Ph. Taminiau in de St. Josephkerk te Til burg. Als slippendragers fungeerden vier doktoren, terwijl de lijkbaar o.m. ge volgd werd door den burgemeester en de vier wethouders van Tilburg, het Eerste Kamerlid H. M. Blomjous, de prior der Trappisten, leden van 't Hoofdbestuur der Mij. ter bevordering der Geneeskunde, van de Ver. tot be strijding der T.B.C., van 't Zieken- onds, den voorzitter der Kamer van Koophandel, de Ir. der Centrale Werk plaatsen en honderden fabrikanten, stu denten, middenstanders enz. De lijkwagen was overdekt met kran sen en werd voorafgegaan door de Eerewacht van 't H. Sacrament, waar van de overledene voorzitter was. Pastoor v. d. Dungen droeg met as sistentie de lijkmis op en verrichtte de abcoute. Op den doodenakker spraken Dr. J. A. Klein Swormink uit Breda, namens de Mij., Dr. F. S. P. van Buchem, na mens den kring Tilburg, Dr. Postma, namens-'t Ziekenfonds. De oudste zoon, de heer Ph. Tami niau dankte voor de eer zijn vader be wezen. Reclasseeringsdag. De opbrengst van de speldjesverkoop voor de reclasseeringsdag was bruto bijna 60. Onweer. Zondagmiddag ontlastte zich boven onze plaats een kort doch hevig on weer. Vooral een slag kwam geweldig aan. Een der palen van het radio-dis tributienet werd versplinterd, terwijl op vele plaatsen de radio onklaar raakte en schade werd toegebracht aan elec- trische lichtinstallaties. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Op tegenbezoek. Het zangkoor van de Parochie St. plm 150 M2 zeildoek voerde. Snelle I jan> dat Zondag 8 September alhier 't i »-.„i koor van de parochie Ringbaan West ontving, was Zondag op tegenbezoek bij dit koor in Tilburg. Onder leiding van den heer J. Tuerlings, directeur van het koor van Kaatsheuvel werd in samenwerking met het Tilburgsch koor met veel toewijding missa St. Trinitatis voor 4 stemmig mannenkoor van Hub. wedstrijdjachten en kajuitschepen met veel zeil bekampten hier el. kander. In de B klasse was de verhouding anders. Hier ging het meer over gelijkwaardige schepen met 16 M2 zeiloppervlak. In dit team was de geoefendheid De Burgemeester van Sprang- Capelle maakt bekend, dat op de hieronder vermelde data en plaatsen, vleeschkaarten zullen worden uitgereikt. Tegelijktijdig zullen extra vleeschkaarten worden uitge reikt aan degenen die zwaren of zeer zwaren arbeid ver richten. Zij, die geen recht meer heb ben op extra-kaarten door verandering in hun werkzaam heden, mogen deze extra vleeschkaarten niet aanvragen en zijn verplicht hun extra Brood- en Boter-of Vetkaarten in te leveren. De Distributiestamkaarten moeten worden medegebracht. De aandacht wordt erop ge vestigd, dat de hieronder gestel de volgorde en tijdstippen in acht moeten worden genomen. Wie zich hieraan niet houdt, kan eerst op veel lateren datum in het bezit van vleeschkaarten gesteld worden. Vleeschkaarten zullen worden uitgereikt In het Bondgebouw te Sprang A 1 100 Maandagmorgen 16 September van 9 I2V2 uur. A 101 200 Maandagmiddag 16 September van 2—5V2 uur. A 201 315 Dinsdagmorgen 17 September van 9—12'/2uur. A 316 439 Dinsdagmiddag 17 September vaa 2—572 uur. Op het Distributiekantoor te Vrijhoeve-Capelle B 1 110 Woensdagmorgen 18 September van 9 1272 uur. B 111-145 en C 1 - 35 Woensdagmiddag 18 September van 2—572 uur. D 1-50 I) 51100 Donderdagmorgen 19 September van 9 127i uur. D 101—150 Donderdagmid dag 19 Sept. van 2- 572 uur. Iu het Gymnastteklokaal te Capelle (oude school) C 37 160 Vrijdagmiddag 20 September van 2—572 uur. C 161276 Zaterdagmorgen 21 September van 9_ 1272 uur. D 151—250 Maandagmorgen 23 September van 9 1272 uur. D 251- 337 Maandagmiddag 23 September van 2—572 uur. Sprang-Capelle, 13 Sept. 1940. De Burgemeester van Sprang-Capelle, SMIT. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. DE N.S.B. EN HET ONDERWIJS. In „Volk en Vaderland" van 9 Au gustus was een vraag gesteld of het Bijzonder Onderwijs in den Nationaal- Socialistischen staat zal blijven be staan. Het antwoord van 't blad luidde daarop als volgt: „Daar het onderwijs een kwestie is die vele Nederlanders zeer ter harte gaat, geven wij hieronder zoo uitvoe» rig mogelijk eenige aanhalingen uit de brochure „Grondslagen voor het Lager- en Middelbaar Onderwijs in den Nationaal-Socialistischen Staat"; A. De organisatie van het onderwijs. Het onderwijs wordt corporatief georganiseerd. Drie groöte corporaties zullen de zorg voor het lager onder wijs op zich nemen, te weten: 1. De Volksschool Onderwijs corpo ratie. 2. De Roomsch-Katholieke Onder, wijs corporatie. 3. De Protestant-Christelijke On derwijs corporatie. Elk van deze drie corporaties strekt zich uit over het geheele land. In ieder van deze drie corporaties hebben ouders van schoolgaande kinderen, de onderwijskrachten en de vertegen woordigers van den staat zeggenschap. Wat de Kerken betreft, spreekt het vanzelf, dat de vertegenwoordigers der Protestantsch-Christelijke rich tingen de hun toekomende zeggen schap hebben in het Protestantsch- Christelijk Onderwijs en dat de Roomsch-Katholieke Kerk het haar toekomende zeggenschap heeft in het Roomsch-Katholieke Onderwijs. Wat het volksschool-onderwijs be treft, hierin hebben de kerken geen zeggenschap, maar de medewerking van de geestelijke bedienaren der Kerken, teneinde o.m. aan de kinde ren godsdienstonderwijs te geven, zal zeer gewaardeerd worden. Iedere corporatie zal er naar stre ven om het van harentwege verstrek te onderwijs zooveel mogelijk aan ge zonde eischen van ouders, Kerk en Staat te laten voldoen." In hetzelfde blad van 6 September kwam echter een inededeeling voor, dat in de maanden Juli en Augustus een onderwijscommissie uit de N.S.B. is werkzaam geweest. De uitkomsten van haar werk zijn neergelegd in een rapport, dat onder de aandacht der onderwijs-autoriteiten is gebracht. Voor het onderwijs in al zijn geledin gen wil men de doorvoering van de staatsschool, om het benoemingsrecht tot den staat te trekken. Het onder wijs door reguliere en seculiere gees telijken zou moeten worden vervangen door dat van leeken, zulks om de werkloosheid bij de onderwijzers te gen te gaan." Dit was dus een heel andere toon Intusschen heeft hetzelfde blad van 13 September eene rectificatie gege ven, die luidt als volgt: „In het artikel „Herziening van het onderwijs", voorkomende in ons num mer van 6 September j.l., komt een uitdrukking voor, die misverstand kan teweeg brengen en ook heeft te weeg gebracht. Hierin is sprake van een onderwijs-commissie, die in Juli en Augustus is werkzaam geweest en haar werk heeft neergelegd in een rapport, waarin de doorvoering van de „staatsschool" wordt gewenscht. Dit rapport is inderdaad opgesteld,

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5