eeoteraad Loonopzand. LAATSTE BERIGHTFN SPORT Atelier geopend van 2-8 uur n.m. Foto-Atelier Oudkerk* S y Ongemeubileerde Kamer(s) Advertentiën Klein arbeidersgezin KAMER gezocht Tot nadere aankondiging is ons maar het ging niet uit van een ondcr- wijs-commissaris, die door de N.S.B. is ingesteld, en het geeft ook geens zins de meening van de N.S.B. om trent onderwijsvraagstukken weer. Weliswaar wil de N.S.B. het onder wijs onttrekken aan de macht van kleine potentaatjes, maar zij wil dat doen door een corporatieve organisa tie van het onderwijs. De N.S.B. blijft in deze onveran derd staan op het standpunt, dat door haar Leider in de bekende brochure over het „onderwijs" is uiteengezet", en die wij hierboven weergaven. Het Dagbl. van N. en Z. teckcnt hierbij aan Wij nemen met belangstelling ken nis van deze opheldering, die blijk baar geschreven is, naar aanleiding van onze opmerking, dat de doelein den, die in het bewuste rapport zijn gesteld, een rechtstreeksehe uitdaging zouden zijn aan hel geloovige christe lijke gedeelte van ons volk, dat na langen strijd het bijzonder onderwijs bevochten heeft. Wij mogen dus constatecren, dat de leiding van de N.S.B. in tegenstel ling tot het in „Volk en Vaderland" besproken geschrift nog altijd op hel standpunt staat, dat het confcssionee- le onderwijs in Nederland behouden •moet blijven. Nieuwe dagindeeling voor de belastingdiensten. Het departement van financiën heeft voor de wintermaanden een nieuwe d&gindeeling voor belasting diensten vastgesteld. Deze komt hier op neer, dat in de maanden Novem ber tot Februari zal worden gewerkt van 9 uur tot 4.30 en Zaterdags van 9 tot een uur. Hierdoor ontstaat echter een vrij belangrijk tijdverlies dat in de Maanden October, Maart April en Mei zal moeten worden ingehaald. Hiervoor is de regeling nog niet precies vastgesteld, doch vermoedelijk worden in die maan den de werkuren van 8 tot 12 uur en van half twee tot half zes. Ontginning van 600 H A. grond in de Peel. Belangrijk werkobject. Door 'n besluit van den gemeente raad van Sevenum is wederom een belangrijk werkobject verkregen. Aan de maatschappij Helenaveen is namelijk vergunning verleend tot '1 oniginnen van 600 H.A. grond in de Peel. Sedert enkele jaren heeft Sevenum reeds een object van 800 H.A, in ontginning. Een gedeelte van den ontgonnen grond is intusschen rendabel gemaakt en men heeft er reeds den eersten oogst van binnen gehaald. De opbrengst van dezen oogst heeft in alle opzichten aan de gestelde verwachtingen beantwoord. Door 't besluit van den Sevenum- schen raad zullen in totaal dus 1400 H.A. woeste Peelgronden in vrucht bare landerijen herschapen worden. Het voornemen bestaat om op deze ontginningen boerderijen te stichten elk met een grondbezit van 20 h 25 H.A., waardoor aan het tekort aan vestigingsmogelijkheid voor jonge boeren in Noord-Limburg wordt tegemoet gekomen. Uitbreiding gasbuizennet. De raad dezer gemeente kwam Dinsdagavond in opënbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den edelachtb. heer burgemeester Mul lens. Secretaris de heer v. d. Wee. Afwezig de heeren v. d. Heuvel en Brands, waarvan eerstgenoemde met kennisgeving. 1. Vaststelling notulen vorige ver gadering. Accoord. 2. Ingekomen stukken. a. Dankbetuigng van de in de vo rige vergadering benoemde heeren C. C. Beerens en J. W. A. Gubbens; b. Machtiging van Gcd. Staten tot het doen van een uitgave van 1000, voor meubileering van de trouwzaal; c. Van Gcd. Staten het goedge keurd raadsbesluit tot verkoop van een stukje grond aan het Wilhelmina- plein d. Alsvorfin tow ijziging der be grooting; e. Mededeeling van den Secr.-gen, wind, hoofd van het Dep. van Soc. Zaken dat de gemeente voor extra-B- steun in aanmerking komt. Alle ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 3. Gemeenterekening 1939. Aangeboden werd de gemeentere kening over 't dienstjaar 1939 met de daarbij behoorende rekeningen van baten en lasten van a. het gasbedrijf b. de exploitatie der drainagevelden. De rekening sluit a. gewone dienst: ontvangsten 422.105. uitgaven 417.896.33 voordeelig saldo b. kapitaaldienst: ontvangsten uitgaven nadeelig slot 4.208.67 433.765.58 445.542.68 1 1.777.10 Het gasbedrijf heeft een saldo winst opgeleverd van 7494.09, terwijl de rekening van de exploitatie der drai nagevelden sluit met een verlies van 2907.01. 4. Benoeming van een commissie tot onderzoek dezer rekeningen. Als dusdanig werden op aanbeve ling van den voorzitter benoemd de heeren Verhoeven, Roestenberg en Mosselveld. 5. Voorstel lol goedkeuring van de rekening van het Burgerlijk Arm bestuur dezer gemeente over het dienstjaar 1939. Deze rekening sluit in ontvangsten en uitgaven op 27376.11. Het ge meentelijk subsidie heeft 25308.22 bedragen. Aan vrijwillige bijdragen (restituties) en verhaal werd 1096,- onlvangen. De overige ontvangsten hebben betrekking op rente van kapi taal, pachten van eigendommen enz. Evenals over vorige jaren werden de ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur ook in 1939 vanwege het Centraal Bureau voor Verificatie en Finantieele Adviezen Door den secretaris-generaal van de departementen van binnenlandsche zaken en justitie is voor alle Nederlandsche staatsburgers boven 15 jaar, die in Ne derland wonen of er verblijven, met ingang van 1 October 1940 een alge- meene legitimatieplicht ingevoerd. Dit verplicht iedere Nederlander in het bezette Nederlandsche gebied, steeds een van een foto voorzien officieel identiteitsbewijs (officieel fotolegitima- tiebewijs) bij zich te hebben, dat hem in staat stelt zich ten alle tijden be hoorlijk te legitimeeren. Tot de inrichtingen die hef bijzonder druk hebben, behooren de pasfotozaken der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten gecontroleerd. Wij stellen U voor tot deze goed keuring te besluiten. Aldus geschiedt. 6. Voorstel om het buizennet loo- pende van de gasfabriek tot de Mgr. Völkerstraat te Kaatsheuvel uit te breiden. Praeadvies\ Bij schrijven van 8 Augustus 1.1. ge werd ons van den directeur van het gemeente-gasbedrijf het voorstel een tweede toevoerleiding te leggen loo- pende, zooals boven aangegeven, van af de fabriek tot de Mgr. Völkerstraat, wijl de bestaande leiding niet voldoen de is om een behoorlijke gasvoorzie- ning voor de bewoners van het oos telijk gebied te verzekeren. Tengevol ge van dezen toestand treden toch drukverschillen van 50% op, die er noodzakelijk toe moeten leiden dat van „slecht gas" wordt gesproken, doch die enkel en alleen hun oorzaak vinden in het feit dat vooral in de Spitsuren de gastoevoer te gering is. Bij het onderzoek dat wij naar aan leiding daarvan hebben ingesteld is ons gebleken dat deze situatie zich werkelijk voordoet. Meer in het bijzonder meenen wij als reden daarvan te mogen aangeven dat de gcheele uitbreiding van Kaats heuvel in het oostelijk gebied is ko men te liggen, nl den loop der jaren zijn in dat deel honderden aansluitin gen bijgemaakt, waarmede bij den bouw der fabriek in 1912 niet zooda nig rekening is of kon worden gehou den dat deze uitbreiding in voldoende mate is op te vangen. Daardoor is gaandeweg een toe stand ontstaan die dringend voorzie ning vereiseht, wil de gemeente als een goed leverancierster kunnen op treden. Met deze uitbreidng (het maken van een afzonderlijke toevoerleiding vanaf de gasfabriek tot het kruispunt van wegen HoofdstraatVerlengde HoofdstraatMgr. Völkerstraat) tot stand te brengen, zal de gasttoevoer en de drukregeling voor de Verlengde Hoofdstraat en de Mgr. Völkerstraat wedCr normaal worden, zal deze toe stand ook intreden voor de Gasthuis straat, welke door de Julianastraat en de Leostraat meer voeding dan thans zal ontvangen en zal eveneens een betere verhouding worden geschapen voor het overig gebied gelegen ten oosten van de Stationstraat en dichter bij de fabriek gelegen, dat op deze wij ze zoodanig zal worden onllasl om ook voor hier tot een normale basis terug te keeren. Om n.l. voldoende gas voor de ver% der afgelegen aansluitingen te kun nen brengen moest voor dat gedeelte de druk te hoog worden opgevoerd, hetgeen niet gewenscht is. Bij den opzet van dit plan is verder ook nog gedacht aan de vergrooting van het buizennet in de Schoolstraat, om door middel daarvan den gastoe voer voor het voorste gedeelte van de Gasthuistraat te verruimen, doch daarvan is, als zijnde niet noodzake lijk, afgezien. Wel zullen in de te leggen leiding tegenover de Schoolstraat de noodigc voorzieningen worden getroffen om later, indien de behoefte daaraan komt te bestaan, deze uitbreiding ge makkelijk tot stand te kunnen bren gen. De kosten aan dezen aanleg verbon den zullen pl.m. 6500,beloopen. Weliswaar kunnen daartegenover geen bijzondere baten worden gesteld, tenzij mogelijk eenig niet nader te de- linieeren meer gasverbruik, doch noodzakelijk lijkt het ons dat tol de uitvoering der voorgestelde werk zaamheden wordt besloten, nu daar aan voor de verbruikers belangen vastzitten, welke voor een goed be heer niet alleen niet uit het oog mo gen worden verloren, maar waartoe de vereischte maatregelen dringend be hooren te worden getroffen. Wij stellen U dan ook voor daartoe te besluiten. Daaraan zit verder Uwe beslissing vast om deze uitgaven in geldleening op te nemen, waarvan het bedrag tot 10.000,.is te verhoogen om daar uit mede den bouw van een nieuw ovenblok te bekostigen. Deze inbouw werd bij de begrooting reeds voorgesteld, waarmede bij de behandeling daarvan werd accoord gegaan. De voorzitter zegt nog dat hij in middels vernomen heeft dat de ge meente Sprang-Capelle, aan wie de Loonschedijk behoort, de grootst mo gelijke medewerking heeft verleend, door hel betreffende gedeelte af te staan voor een bedrag van 25, De raad kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. 7. Schrijven van Gedeputeerde Sta ten in zake de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1940. Naar uit het schrijven van Ged. Sta ten bleek moest de begrooting 1940 enkele wijzigingen ondergaan; toch zal een sluitend geheel verkregen wor den en valt het te verwachten dat een spoedige goedkeuring zal volgen. De voorzitter geeft er zijn voldoe ning over te kennen dat het na veel moeite is mogen gelukken, de gemeen te voor noodlijdendheid te behoeden, waardoor zij tenminste nog eenigszins haar zelfstandigheid heeft kunnen be waren. In hel prae-advies zeggen B. en W. nog: Bij de voorgestelde wijzigingen is rekening gehouden: a. met verlaagde uitkeeringen aan werkloozensteun en steun aan kleine boeren, waarvan de thans gevoteerde bedragen voldoende worden geacht; b. met de annuleering van de annu- iteit groot 8947.73 voor vernieuwing van enkele gemeentewegen met finan- tieelen steun van het Rijk, welke an- nuiteit voor het eerst in 1941 behoeft te worden betaald; c. inct de nieuwe regeling ten aan zien van de financiering der extra bij-» dragen. d. met eenige verhooging van de belastingopbrengsten, waarvan de mo gelijkheid aanwezig is; e. en verder met enkele verdere ver anderingen welke door Gedeputeerde Staten gwenscht worden. Daarbij valt op te merken dat de bij de begrooting geraamde posten met betrekking tot den rijksonder stand in de kosten der gemeentehuis- houding komen te vervallen, nu, blij kens den overgelegden staat, deze on derstand voor een sluitende begroo ting niet noodig is. 8. Voorstel om de door de gemeente van de opbrengst van effecten verschuldigde couponbelasting bij de uitbetaling van die opbrengst aan de daarop rechthebbenden af te houden. In een uitvoerig prae-advies geven B. en W. o.in. een aanvulling van wat onder de term effecten moet worden volstaan (in dit geval, in het alge meen leeningen van meer dan één jaar) en ten slotte de redactie van het besluit ten aanzien van inning der couponbelasting te nemen. De raad kan zich daarmee vereeni gen. 9. Voorstel om het bedrag voorloo- pig vast te stellen dat in 1939 voor het openbaar lager onderwijs werkelijk is uitgegeven. Praeadvies: Overeenkomstig artikel 55 ter cler Lager Onderwijswet 1920, behoort door den raad jaarlijks het bedrag voorloopig te worden vastgesteld dat in het jaar te voren voor het open baar lager onderwijs werkelijk is uit gegeven. Blijkens de gemeenterekening over 1939 zijn de kosten daarvan, te MeL len geweest op: a. onderhoud schoolgebou wen 196,10 b. onderhoud meubelen 129,70 c. leerinidelen en school- behoeften 223,38 d. verlichting, verwarming en schoonhouden 349,23 e. drinkwater 27,60 f. grondbelasting 0,25 g. braakverzekering 14,52 940,76 Bij een gemiddeld aantal leerlingen van 81 2/3 komen de bovengenoem de uitgaven op 11.52 per leerling. Wij stellen U voor in voege als hier boven aangegeven een beslissing te willen nemen. De vaststeling geschiedt voor lvci huidige niet anders dan voorloopig en kan de eindbepaling eerst volgen zoodra de rekening door Gedeputeer- de Staten zal zijn vastgesteld. De heer Vrinten meent dat de kos ten voor verlichting e.d. onder punt d genoemd zoo hoog zijn. Spr. meent dat verlichting zoo den doorslag toch niet kan geven. De voorzitter zegt dat het hier ligt aan de verwarming en wel voorname lijk van één school. Het vorig jaar is daarover nog een brief aan dat bepaald schoolhoofd gericht, waarin gevraagd werd hoe het kwam dat zijn school meer dan het dubbele noodig had en betalen moest dan anderen, die toch nagenoeg van gelijken omvang zijn. Het antwoord dat daarop binnen kwam kon ons bijna geen bevrediging schenken en na het inwinnen van des kundig advies, bleek het plaatsen van een andere kachel misschien gunstigere resultaten met zich te kunnen brengen. Dit is thans reeds geschied, zoodat verwacht mag worden dat volgend jaar de kosten beduidend lager zullen zijn. 10. Rondvraag. Op een hem gestelde vraag van den heer Mosselveld zegt de voorzitter dat de aandacht van den gemeenteopzich ter gevraagd zal worden voor het euvel dat in Loon-op-Zand de tegels der trot toirs door de wortels van de boomen naar boven gedrongen worden. De heer Snoeren zou graag zien dat voor den winter de Klokkenlaan in L.- op-Zand zoodanig verbeterd zal wor den, dat de menschen droogvoets den harden weg zullen kunnen bereiken. De voorzitter zegt toe dat dit de at tentie van B. en W. zal hebben. De heer van Broekhoven heeft ver nomen dat in de Moer de brandspuit weggehaald is, alsmede het brandspuit huisje. Spr. vindt het niet verantwoord dat dit gehucht nu zonder brandweer komt te zitten. De voorzitter zegt dat het hem niet bekend was dat dat koperen ding, dat misschien 25 of 50 jaar terug eens een brandspuit geweest was, nu nog daar voor versleten werd. Men heeft het destijds nog eens willen probeeren voor bespuiting van de ijsbaan, maar er was niets mee te beginnen, zoodat het maar aan den dijk gezet is. Spr. deelt mede dat voor 1941 een bedrag voor een nieuwe spuit in de Moer is uitgetrok ken op de begrooting. Hierna sluiting met den Chr. groet. ITALIANEN RUKKEN VOORWAARTS. Van betrouwbare, doch niet officieele zijde, wordt bericht, aldus United Press dat de Italiaansche troepen Sidi el Ba- rani, ongeveer halverwege Solloem en Mersa Matroeh, hebben bereikt en de stad bezet. Bijzonderheden over de ge vechten zijn nog niet bekend. Zooals bekend, werden reeds volgens het Italiaansche weermachtbericht van Dinsdag in de omgeving van deze stad tusschen Italiaansche oprukkende troe pen en Engelsche pantserafdeelingen, hevige gevechten geleverd. OP ZONDAG A.S. WEER VOETBAL? Hoewel op het oogenblik nog niet is komen vast te staan, dat het bestuur van den N.V.B. het verbod voor het spelen van competitie- en vriendschappelijke wedstrijden ook voor Zondag a.s. zal moeten laten voortduren, verneemt het A.N.P., dat stappen worden ondernomen om zoo spoedig mogelijk te komen tot opheffing van dit verbod. Het bestuur van den N.V.B. achtte het een onbillijk heid, dat de voetbalwedstrijden moesten worden afgelast, terwijl andere sportbon den rustig hun programma's hebben mo gen afwerken. Het ligt in de bedoeling van de wed strijdleiding, om voor den komenden Zondag, indien mag worden gespeeld, het programma van Zondag 15 Septem ber vast te stellen, behoudens enkele kleine wijzigingen, afhankelijk van het al of niet ^porgaan van seriewedstrijden. ZOEKT met keuken OF KLEINE WONING te Waalwijk. Brieven onder no. der adv. bureau van dit blad. 63643 met prima volledig pension, op goeden stand te Waalwijk. Brieven worden gaarne spoedig ingewacht onder No. der adv. bureau v. d. blad 63642

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6