UIT DE PERS Dezen voor de levensmiddelenvoor- ziening werkzamen handelaren is hel ook in de toekomst toegestaan, de weekmarkten te bezoeken, zooals zij dit tot nu toe deden. Voorwaarde is slechts, dat deze handelaren een vaste plaats op de weekmarkt hebben en hun producten niet door heen en weer te trekken ook buiten de weekmarkten te koop aanbieden. In de eerste plaats moeten deze han delaren zooals tot nu toe probeeren hun producten op de markten van hun woonplaats van de hand te doen.' Slechts waar dit niet mogelijk is, of wanneer op andere weekmarkten een dringende behoefte en een groote vraag naar door hen te koop aangeboden levensmiddelen bestaat, omdat er ter plaatse een gebrek aan deze produc ten bestaat, kunnen de betrokken han delaren ook op andere weekmarkten hun waren te koop aanbieden. Daarentegen is het niet toegestaan, om in heU kader van het al reizende uitoefenen van een bedrijf, andere, niet op de levensmiddelenvoorziening be trekking hebbende producten, al rei zende op weekmarkten te koop aan te bieden. Dit geldt in het bijzonder voor die producten en voorwerpen, die men tot nu toe op de markten kon krijgen, doch die in geen enkel opzicht nood zakelijk zijn ter dekking van de eerste levensbehoeften. DE NEDERLANDSCHE UNIE. De Ncderlandsche Unie maakt in haar weekblad De Unie bekend, dat zij eind Augustus aan den Rijkscommis saris verzocht heeft een ordedienst te mogen oprichten. Een Centrale sociale dienst in voorbereiding. In De Unie lezen wc nog, dat de lei ding van de Ncderlandsche Unie van meening is, dat het op haar weg ligt, het initiatief te nemen om te komen tot een centrale maatschappelijke or ganisatie, die in den meest uitgebrei- den zin des woords de nationale hulp verlening zal leiden en, waar noodig, deze zelf ter hand zal nemen. Hierbij sta duidelijk voor oogeri, al dus het blad, dat een dergelijke Cen trale Sociale Dienst zonder medewer king van overheidswege weinig kans van slagen heeft. Het is echter nood zakelijk, dat het initiatief voor dezen dienst uit het volk zelf voortkomt en dat de overheid zich beperkt tot het geven van een sanctie. Tevens zullen, waar velerlei overheidsinstanties van ouds op het arbeidsveld der maat schappelijke hulpverleening werkzaam zijn, door deze medewerking van de overheid ook deze instanties in de sa menwerking opgenomen hehooren te worden. In zooverre is de medewerking der overheid onmisbaar. Anderzijds zal, dank zij het feit, dat De Nederlandsche Unie geen partij is in den ouden zin van het woord, doch een beweging, die terwille van de ver sterking en de hernieuwing onzer volksgemeenschap en van onze Ncder landsche volkskracht, uit ons Volk zelf voortsproot, en door ons Volk in al zijn geledingen gedragen wordt, op de medewerking van alle in ons land werkzame actieve krachten gerekend kunnen worden, en temeer, daar de Centrale Sociale Dienst een zelfstandig instituut zal zijn, dat naast De Ncder landsche Unie mogelijkheid tot aller samenwerking tot practischen maat- schappclijkcn opbouw zal geven. Het initiatief van de leiding der Ne- dcrlandsche Unie kan echter een zeker heid vormen voor allen, die deze wen- schen, dat in deze organisatie het Nc derlandsche Volk aan zichzelf zal ar beiden en dat hier een echt Ncderland sche daad verricht wordt. Den Centralen Socialen Dienst wordt een drieledige taak toegedacht: a. de bestaande organisaties tot een effi ciënte samenwerking brengen; b. de Werkzaamheid van deze organisaties activeeren, uitbreiden en aanvullen, en c. waar noodig zelf de werkzaamheid ter hand nemen. Tot perschef van De Nederlandsche .Unie is benoemd de heer H. J. Krans, tot nu toe verbonden aan de redactie van het Algemeen Handelsblad. HET RUMOER OM I)E N.S.B. in een der vorige nummers onder üeze rubriek hebben we medegedeeld ual de leider van „Nationaal Front" ^en scherpe aanval heeft gedaan op de In 't vorig nummer van de Unie heelt het driemanschap der Ned. Unie uuidelijk hare houding bepaald tegen over de N.S.B. en samenwerking met haar als zijnde een absoluut on-Nedgr- landsche beweging, afgewezen. Daarin zegt 't blad o.m.: „Nooit is de N.S.B. in Nederland sympathiek geweest. De N.S.B. is on-Nederlandsch. Wij weigeren te gelooven aan de toekomst van de N.S.B. 0111 tw'ee redenen: 1. Het Nederlandsche volk zal de N.S.B. nooit aanvaarden. Mocht zij ooit aan de macht komen, dan zal zij nooit kunnen regeeren dan met uiter ste dwangmaatregelen. Want een waar achtig Nederlander zal nooit meewer ken met een partij, die het Nederland sche volksbestaan ondermijnt. 2. Wij weigeren te gelooven, dat de N.S.B. erin slagen zou via de bezetting de macht in handen te nemen. De be zettingsautoriteiten hebben zelf her haaldelijk verklaard, de Nederlandsche waarden niet te willen aantasten. Zij zullen het niet omdat zij door dit land gaan, gescherpl met een blik voor de nationale verhoudingen. En evenmin zullen zij het, omdat zij klaar genoeg zien in te kunnen beseffen, dat dit een juiste verhouding tusschen Neder land en Duitschland zeer sterk be moeilijken zou. De N.S.B. is voor Nederland een ge vaar. Daarvan is de meerderheid van ons volk overtuigd en De Nederland sche Unie met haar. Zij zal dit gevaar van Nederland trachten af te wenden met alle middelen die haar ten dienste slaan. Zij weet, dat dit werk negatief is. Maar zij weel ook, dat deze afbraak noodig is om vrij baan te maken voor het nieuwe, dat onherroepelijk komen moet. Om dit nieuwe te verwezenlijken roept zij allen op, wien het lot van het Nederlandsche volk waarachtig ter harte gaat. Want dat het nieuwe, waarvoor on telbare jongeren in ons volk al jaren lang in en buiten eigen kring, in eigen werk en in eigen ambt gestreden heb ben, al zóó sterk is, dat het ook zonder den oorlog zou komen, maar nu in tijden van moeilijkheden reeds nu zal komen dat het nieuwe gevoel van volksgemeenschap door gemeenschap- pelijken arbeid op christelijk funda ment reeds op onzen drempel staat, dat is gelukkig voor ons allen met den dag duidelijker. Maar dan ook via o^s volk zelf en niet via Mussert. Verschillende bladen hebben dit ar tikel overgenoiiïen en hun instemming er mee betuigd. Anderzijds heeft het ook criliek uit gelokt, speciaal omdat we in een toe stand verloeren, dat er groote beslis singen te wachten zijn en wij niet het beeld moeten geven van een versplin terd, maar van een eensgezind volk. De N. R. Crt. schryft: Wanneer het geval zoo komt te lig gen, dat deze stroomingen toenemen- den invloed op den gang van zaken verkrijgen en een invloed, welke dan aanvankelijk niet in evenredigheid schijnt met haar numerieke beteeke- nis, dan zullen wij er niet af zijn met te zeggen: neen, dit zijn onze rich tingen niet. Nu nog, nu is het misschien de al lerhoogste tijd, om te laten blijken, dat wij, een volk in zijn geheel, inner lijk sterk genoeg zijn, om tot een sa menvatting van inzicht en wil te ko men, welke aan de omstandigheden beantwoordt. Een samenvatting op 'n kort en krachtig programma, dat even realistisch is in zijn besef van de werkelijkheid, als moedig door zijn ge loof in de toekomst. En een samen vatting, welke niemand, géén richting, ook maar met innerlijk voorbehoud uitsluit. En het „Vaderland": Beslissend op dit oogenblik voor de toekomst van ons volk is de nieuwe plaats, die het zal moeten innemen in een volkomen nieuw Europa. Daarop en daarop alleen dient thans alle ener gie gericht te zijn, al de energie van alle Nederlanders, die hel volk wen- schen te dienen. Dat kan, op twee wij zen: door de Engclschen tc helpen of door zich met de Duitschers te ver staan. Het eerste lijkt ons wanhoops- politiek. Colijn en Meijer en Homan hebben gezegd: zij willen het tweede, zij willen zich met het machtige Duit- sche rijk verstaan. Maar zij handelen niet naar wat zij zeggen en voeren een negatieve poil- tiek. D. v. N. en Z.: Wij begrijpen volkomen, dat de Ne derlandsche Unie, evenals Nationaal Front, niet eraan denkt om zich over te geven aan een beweging als de N.S.B., die slechts weinig weerklank in het volk heeft gevonden en die niet op resultaten kan bogen van voldoen den omvang om in dezelfde mate het vertrouwen van het Nederlandsche Volk en dat van de Duitsche overheid te kunnen dragen. Maar wij meenen goed te doen hierbij erop te wijzen, dat ten aanzien van Nederlands taak in 't nieuwe Europa de wezenlijke schei dingslijn tusschen de politieke mee ningen in ons land elders ligt, dan waar men ze op dit oogenblik schijnt te leggen. De wezenlijke scheidingslijn loopt tusschen voorstanders van de ouue en die van de nieuwe orde en ioi de voorstanders van de nieuwe orde hehooren naast de leidende per soonlijkheden van Nederlandsche Unie en van Nationaal Front ook die van de N.S.B. Het Utrechtsch Nieuwsblad meent, dat wie nu om de eenheid van het Ne derlandsche volk roept, óf wel ge speend is van politiek inzicht, of wel een demagoog is. Deze eenheid is, vol gens den schrijver, reeds daarom niet mogelijk, omdat de N.S.B. deze niet wil, althans niet in den zin van een samenvatting van wil en inzicht, daar bij rekenend met de kansen, welke zij, krachtens haar idee, bij de Duitsche autoriteiten maakt. Toch schijnt den schrijver een andere oplossing voor oogen te staan dan dat de N.S.B. de macht in handen zou krijgen. Hij be sluit zijn artikel tenminste met de volgende zinsneden: Maar wij wijzen met alle kracht de beweringen van de hand, dat ons volle gebrek aan moed zou hebben of dat er geen menschen zijn, die de verant woordelijkheid willen dragen. Die menschen zijn er, niet één, maar bij tientallen. De jongeren popelen van verlangen om dien last op hun schou ders te mogen dragen en zij zullen die taak op zich nemen, niet met het mar- telaarsgebaar, maar in het volle be wustzijn om en dan zonder persoon lijk winstbejag een schoone zij het moeilijke en ondankbare taak jegens ons volk te vervullen. Wij ontleenen aan De Tijd: De N.S.B. staat in zekeren zin tus schen de Duitsche overheid en dat deel der Nederlandsche bevolking onder moedige en vaardige leiding spoedig het overgroote meerendecl dat bereid is welbesloten en in forsch tempo de wegen in te slaan die tot een nieuwe Europeesche orde leiden en Nederland zijn plaats en taak daar in verzekeren. Het wil de Europeesche omwenteling en vernieuwing mee ma ken, maar niet eerst door het smalle poortje van de N.S.B. gaan, die harer zijds blijkbaar op het standpunt blijft staan, dat haar eigen revolutie zich eerst volgens alle regelen der kunst moet afspelen, en dat de dageraad dus niet komen mag, voor haar haan solo en fortissimo gekraaid heeft, zoodat zij haar afzonderlijkheid nog steeds toespitst en voor anderen slechts het Caudijnsche juk bereid houdt. Juist in deze voortzetting van den ouden par tijstrijd en het willen naleven van een „noodelooze revolutie" meende onze Haagsche Briefschrijver gisteren den diepsten grond van het algemeen verzet tegen de N.S.B. te zien. Dat zal, in de termen van Arnold Meijer, zelfs onnatuurlijk of tegenna tuurlijk kunnen heeten en de feilen spreken het overigens reeds tegen. Staan wij hier dan voor een dilemma zonder uitweg, met aan den eenen kant een machtsovername van de N.S.B., welke op den vrijwel algeineenen on wil zal stuiten en tot eindelooze misère zou kunnen leiden en aan den anderen kant een groote meerderheid, die tol een grondige vernieuwing en aanpas sing bereid is, maar door den scheids muur van de N.S.B. van een vrucht bare werkzaamheid wordt afgesneden? De levensbelangen van ons volk, stof felijke en geestelijke, belangen die zoo wel de openbare orde als de cullureele waarden omvatten en zoowel voor de naaste toekomst als voor een verhoop ten spoedigen tijd van vrede en op bouw gelden, vinden bij de oplossing dit probleem in het spel. Slechts als vaderlandsliefde en werkelijkheidsbe sef stuwkracht en leiding geven, kan men een uitweg uit dit nijpende vraag stuk verhopen. En ten slotte meent „de Waag" dat de passieviteit van de heeren van het oude regiem de Duitsche overheid er toe zal dwingen zelf de zaken in han den te nemen wat dan tevens voor ge volg zal hebben, „dat de jonge revo lutionaire partij thans veel meer ruim te zal krijgen om haar actie te voeren en het volk voor zich te winnen. Deze beweging, aldus zegt het blad niet meer of minder, krijgt de kans als de advo- vaat van 't Ncderlandsche volk tegen over de Duitsche overheid op te tre den. HET MOEILIJK ÉÉN-WORDEN. In de Deutsche Zeitung in den Nie- derlanden vraagt Wilhelm Liske: Is er nu in de Nederlanden een par tij of groep, die eerlijk van zichzelf beweren kan, dat zij het verzamelpunt is van krachten uit alle standen des volks, ongeacht afkomst en godsdienst, intellectueele vorming en beroep? Van mannen en vrouwen, die geen ander doel kennen, dan hun vaderland ener giek en onbevreesd voor persoonlijke offers te dienen? Als er zoo'n partij is, dan zal zij het zijn, in wier handen 't lot der Nederlanden ligt. De feiten echter wijzen niet uit, dat deze vraag door welke partij ook met een eerlijk „ja" beantwoord kan wor den. l)it klinkt merkt De Gelderlander op allesbehalve bemoedigend. De besten van ons volk kunnen en moeten toch elkander weten te vinden om zich het vertrouwen van datzelfde volk zóó te verzekeren, dat het in zijn geheel en in volle overtuiging zijn schouders weet te zetten onder het nieuwe werk dat een nieuw tijdperk van ons allen vraagt. DE S.S. VAN MUSSERT. Het D. v. N. en Z. schrijft o.m.; Naar aanleiding van den dood van den W.A.-man Peter Ton te Den Haag heeft ir. Mussert besloten een Neder landsche S.S. op te richten als zuster- corps van de Duitsche S.S. Wat nu toch vreemd aandoet is de benaming van deze nieuwe instelling, S.S. Wij weten wel, wat dit in het Duitsch, maar niet wat het in het Ne- derlandsch beteekent. en gelooven, dat anderen in dezelfde onwetendheid ver- keeren. Hiermede raken wij weer aan een symptoon uit z'n grootere reeks, waar door de heer Mussert op zijn N.S.B. in de oogen van tallooze Nederlanders een on-Nederlandsch stempel drukt. 0RAl3it!A-vANVALK£nB?jRG;S- '|LEV|RÏRAah'! j •LEEUWARDEN' Een vernuftige boer in Dc Lemmer Sprak „Geen koe is zoo wild, of ik tem 'r. Bij een pijp Roode Ster Schopt ze niets meer omver En ik vul rustig rookend mijn emmer". DE REIS VAN VON RIBBENTROP NAAR ROME. De reis van Rijksminister von Rib- bentrop naar Rome wordt in de Duit sche bladen, naar D.N.B. meldt, druk besproken. Terwijl het eene blad de reis beschouwt als een uiting van ka meraadschap, beziet een ander blad de reis vanuit den gezichtshoek, dat over eenkomstig de ervaringen de gedach- tenwisselingen van de asmogendheden op den voet gevolgd werden door ge meenschappelijke daden. Dit laatste doet de „Essener Natio nal Zeitung„Dengene, die de situatie van het oogenblik beschouwt, staan de in de naaste toekomst door de vastbe sloten inschakeling van alle krachten der verbonden mogendheden op te los sen vraagstukken duidelijk voor oogen schrijft het blad. ,,Het is in en kele woorden samengevat de eindstrijd tegen Engeland, die thans in een be slissend stadium is gekomen en alle krachten van Duitschland en Italië in den beslissenden stoot vereenigd zal zien. De onherroepelijke ineenstorting van Groot-Brittannië stelt echter alle in de naaste toekomst opduikende vraag stukken van de nieuwe ordening van Europa, van het Middellandsche Zee gebied en van de wereld aan de orde. In verband met de constructieve poli tiek van de asmogendheden moet men zich thans reeds met de oplossing van deze vraagstukken bezighouden. De tegenstander van de asmogendheden zal zich opnieuw voor een fait accompli gesteld zien, dat Engelands ineenstor ting zal bespoedigen. OOK DONDERDAG IS LONDEN BESTOOKT. In weerwil van het feit, dat het weer een krachtige hindernis vormde, heeft de Duitsche luchtmacht, naar D.N.B. verneemt, haar aanvallen op militaire en strategische doelen in Londen gis teren voortgezet. In goedingelichte Duitsche kringen te Berlijn verneemt United Press, dat militaire doelen te Londen, Billingham, Newcastle en Liverpool zijn gebombar deerd. Tot dusverre zouden daarbij 35 Britsche vliegtuigen neergeschoten zijn, terwijl het eigen luchtwapen 13 machi nes verloren zou hebben. ELF ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED NEERGESCHOTEN. In den nacht van 18 op 19 Septem ber zijn Britsche vliegtuigen weer Duitschland binnengevlogen. Zij wer den in West-Duitschland door Duitsch afweergeschut gedwongen terug te keeren en wierpen hun bommen uit op niet-militaire doelen. Zoo kwamen bom men neer op de gestichten van Bo- delschwing, n.l. op Bethel. Zij verniel den drie ziekenhuizen, welke door een rood kruis duidelijk als zoodanig ge kenmerkt waren, alsmede een admi nistratiegebouw. Negen kinderen wer den gedood en twaalf gewond. Negen vliegtuigen werden door het luchtdoelgeschut en twee door nachtja gers neergeschoten. DE STERKTE VAN DE ENGEL SCHE TROEPEN IN EGYPTE. Over de Engelsche strijdkrachten in Egypte deelt het Giornale d'Italia de volgende bijzonderheden mede: Onder het bevel van generaal Wa- vell staan sedert 1 Augustus 110.000 man, voornamelijk van Engelsche na tionaliteit, maar ook Indiërs, Nieuw- Zeelanders en troepen uit Rhodesië. Daarbij komen nog 80.000 soldaten, voornamelijk Engelschen en Australi ërs. Zij waren in Palestina bijeen en zijn geleidelijk naar Egypte overge bracht. Dit bijna 200.000 man sterke leger leek het Engelsche opperbevel nochtans niet voldoende, zoodat de laatste weken in verscheidene groepen nog nieuwe eenheden zijn aangekomen, over land uit Palestina en over zee via Kaap de Goede Hoop en door de Roo de Zee, zoowel te Bombay ingescheep te Indiërs als Engelschen. Deze aan vulling omvat een 30.000 man. Het Engelsche leger beschikt over rijkelijk aanwezig goed oorlogsmateri aal. In Egypte bevinden zich ongeveer 500 vliegtuigen, ongeveer 1000 motor vaartuigen, een groot aantal gevechts wagens en verder gemotoriseerde voer tuigen en artillerie van elk kaliber. Ver der tienduizenden machinegeweren en andere automatische wapens. den N. V. B. Eerste klas. JulianaBW. MVV—NAC. NOADLimburgia. HelmondEi nd hoven. Willem IIRoermond. In het Limburgsche zal Juliana strijd aanbinden tegen BW en de Bos schenaren met een nederlaag naar huis sturen.. Ook NAC zal in de Limburgsche dreven haar geluk moeten beproeven tegen MVV. Als dit geluk inderdaad mee werkt is er wel een succesje te behalen in den vorm van een kleine overwinning. NOAD speelt op eigen terrein legen Lim burgia en het is aan weinig twijfel onder hevig dat dit de eerste blauw-gele buit zal worden. PSV zal als gasLvrouwe van LONGA op moeten treden, maar in tegenstelling met deze eervolle functie toch aan de Tilburgers den buit moeten onthouden. Helmond is tegen Eindho ven niet geheel en al kansloos, maar op meer dan een gelijk spel behoeft zij toch niet te rekenen. Willem II zal Roermond wel een nederlaag bezorgen, voorzoover deze wedstrijd zal doorgaan, want de Tilburgsche tricolores hebben in hel AROL-tournooi nog een kans te verdedi gen. Tweede klas C. RKTVV—Helmondia. SVD—WSC. Zwaluw—NEVELO. Brabant iaSchijndel. PicusKolping. WilhelminaESV. De Valk—TOP. Dit is de klasse waar de verrassingen listig alle prognoses in duigen zullen doen vallen en daarom is het een moeilijke taak voor ons om de kansen tegen elkaar af te gaan wegen, temeer daar ons koffie dik op is en wij voor een nieuw rantsoen nog niet in aanmerking komen. Toch zullen we het er op wagen. Wat te zeggen van een wedstrijd RK TVVHelmondia? Hopeloos. Wie zullen we laten winnen? Niemand. Een gelijk spel zou beiden bevredigen. SVDWSC. Weer zooiets. De Bosschenaren zijn niet voor de poes. Afgaande op het Jo-Krijgh- tournooi waarin SVD o.m. tegen Wilhel mina speelde, achten wij de Waalwijkers niet kansloos. ZwaluwNevelo, wordt een overwinning voor de Vughtenaren. Brabantia speelt tegen Schijndel. Die twee kennen elkaar en daarom zal'Schijn del wel weten dat er in Eindhoven niet veel voor haar te halen valt. Picus zal ban Kolping haar handen zoo vol hebben, dat er nog maar plaats is voor een heel klein overwinninkje. Wilhelmina zal het tegen ESV hard te verduren hebben, maar een gelijk spel moeten de kanaries kunnen halen. De Valk wint onbetwist baar zeker van TOP. Derde klasse I. BaardwijkGW. ZaltbommelSarto. OisterwijkGudok. PAZO—Haaften. RWB—SET. Baardwijk zal het tegen GW niet mak kelijk hebben, maar uiteindelijk toch wel met de puntjes gaan loopen. Zaltbommel wint wel van Sarto, maar dan toch niet dan na veel krachtsinspanning. Oister wijkGudok kan een aardige wedstrijd worden met de beste kansen voor de thuisclub. PAZOHaaften is een dubieus geval. Mogelijk dat hier het terreinvoor- iN.^.li.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2