DE BICO Gemeentelijke Teekenschool BURGERLIJKE STAND SPORT BINNENLAND A TENTOONSTELLING OPENING CURSUS 1940-1941, op Dinsdag 1 October e.k„ des namiddags 7 uur. Pruynzeel Noksmaat Hoek Raadhuisplein Waalwijk RAAMSDONK. VLIJMEN, Gemengd Nieuws veelheden op de jaarbeurs geplaatst zullen worden, maar het hoofddoel is bereikt en zal ook in de toekomst be reikt kunnen worden: door een ver gelijking als die in Utrecht steeds weer de grondslag te leggen voor een betere uithouw en grootere waardee ring. Wij hebben de stellige indruk, dat de relatie onzer fabrikanten met de Utrechtsche Jaarbeurs, misschien met het overslaan van een enkele beurs, maar practisch nimmer meer verbroken zal worden en voor Maart 1941 luidt dan ook thans reeds weer het parool: Op naar de Jaarbeurs! De heer F. Hessels schrijft o.m.: HET TEKORT AAN LEDER. In de vakbladen van den laatsten tijd zijn, zoowel van het Rijksbureau voor Huiden en Leder als van de be trokken redactie's, regelmatig publi caties verschenen, waardoor belang hebbenden zijn ingelicht betreffende de moeilijke situatie waarin de leder voorziening verkeert. De oorzaak daarvan kan worden geacht voldoende hekend te zijn en 't heeft geen zin daarover uit te weiden. 't Feit ligt er nu eenmaal, en daar aan is op 't oogenblik niets te veran deren, n.l.: Er is een tekort ontstaan aan ver schillende ledersoorten, in 't bijzon der zoolleder, waardoor de belangheb benden op circa 50 van het norma le verbruik moeten worden gerantsoe neerd. Men kan zich indenken, 't is n.l. ge woon inenschelijk, dat iedereen in de plaats tracht voor zichzelf te zorgen, dus probeert zooveel mogelijk, liefst niet minder dan voorheen, van de zoo hegeerde grondstof in zijn bezit tc krijgen. Er bestaat echter een Rijksbureau voor Huiden en Leder, hetwelk de aangewezen instantie is, om de rant soeneering zoo goed en billijk als het mogelijk is, uit te voeren en uiteinde lijk verantwoordelijk is voor den gang van zaken ten opzichte van de daar voor geldende autoriteiten. Het R. H. L. is hierin tot op heden volkomen geslaagd, hetgeen wel eens openlijk mag worden gezegd en het verdient hiervoor de waardeering van alle belanghebbenden. Natuurlijk zijn er ontevredenen, die meenen tc kort te worden gedaan. De mopperaars blijken echter steeds te behooren tol hen die zich nog niet hebben ingesteld op het ledertekort, die geen rekening houden met de daardoor onafwendbare rantsoenee ring en die zaken zouden willen doen zonder er rekening mede te houden, dat er zooicts als een wereldoorlog woedt, behoudens dan degenen die liefst nog iets meer willen omzetten en verdienen dan in normale tijden. Er zijn voor hen steeds wel argu menten te vinden waarmede zij trach ten te bewijzen, dat zij in speciale om standigheden verkeeren en dus vooi een extra toewijzing in aanmerking dienen te komen. Men vindt dezen in alle takken van het schoen- en leder- bedrijf. Dat een goede rantsoeneering dit onmogelijk maakt en dat anderen, minder vrijmoedigen, hiervan in nog ernstiger mate de dupe zouden wor den, raakt hun kouwe kleeren niets. Alleen het R.H.L. kan, van haar plaats, met haar voorlichtingsdienst, overzien hoe er moet worden gerant soeneerd. Relanghebbenden dienen, neen moeten zich dus daaraan onder werpen. Men valle dit, met zeer veel werk overladen, bureau dan ook niet las tig met allerlei, veelal op persoonlijk egoïsme berustende vragen naar ex tra toewijzingen, daar hieraan toch niet kan worden voldaan. GEMEENTERAADSVERGADERING. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Waalwijk, te houden op Donderdag 26 September 1940, om 7 uur ten gemeentehuize. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Van de Vereeniging van Leera ren en Onderwijzers in de Licha melijke opvoeding in Nederland, 's-Gravenhage. Schrijven betreffende invoering onderwijs in lichamelijke opvoe ding op de lagere scholen. 2. Voorstel tot het nemen van een besluit tot noodzakelijkheidver klaring van onderwijs ter oplei ding tot naaister en tot hulp in de huishouding aan de R.K. huis houd- en industrieschool. 3. Herbenoeming van tijdelijke lee raren aan de avondteekenschool. 4. Voorstel inzake toetreding tot een gemeenschappelijke regeling van het bouw-, woning- en wel standstoezicht voor Oostelijk Noord-Brabant. 5. Voorstel tot wijziging der be grooting 1940. 6. Aanbieding gemeente- en be- drijfsbegrootingen 1941. Verkrijgbaar bij LUXOR BIOSCOOP. „De Familie van mijn vrouw". De beste Nederlandsche humoristische film. De Familie van mijn Vrouw slaat in de rij der Hollandsche filmkunst zeker een der beste figuren. Het is een vlotte, onderhoudende film, vol humor en leut met een verhaal waarin de zotste com binaties mogelijk zijn en die op voor treffelijke wijze gebracht worden door onze ras-komieken Johan Kaart en Sylvain Poons, die de hoofdrollen in dit filmwerk vervullen. Alles speelt zich af rond de familie Goedhardt, maar om het heele verhaal weer te geven, zou te veel van ons eischen en de waarde van de film voor de bezoekers misschien doen dalen. Tal van kostelijke scènes staan voor een uitbundig lachsuccès in en deze zijn te samen gevoegd met goede spel- fragmenten zoodat een loopend geheel verkregen is vol afwisseling. Een prima geluidsinstallatie staat er voor borg dat u dezen film met recht zult kunnen genieten, waarbij een goe de teeken-kleurenfilm en een één-acter het programma vervolmaken. ,,De Familie van mijn Vrouw'' is DE film voor het Waalwijksche publiek. MUSIS SACRUM, ..Pygmalion". »Pygmalion«, het is de film waar over bij het totstandkomen zooveel geschreven werddie bij de pre mières telkens en telkens weer overvolle zalen trok en daarna alom in den lande door duizenden gezien en genoten werd. »Pygmalion« is de Nederlandsche film, die met de buitenlandsche fabrikaten op een lijn gesteld werd en die de hoofdrolvertolkster Loesje Bouwmeester een aanbieding uit Amerika bezorgde, welke door haar evenwel niet is aangenomen. Wat de inhoud van deze film betreft: een meisje van de straat, een gewoon bloemenverkoopsteltje wordt door een professor opgeleid tot grande dame en komt daardoor bij wijze van experiment in kringen die vroeger alleen in haredroomen bestaan hebben. Natuurlijk doen zich daarbij de meest verrassende situaties voor, die tenslotte toch opgelost worden, waarbij nog komt dat de professor op zijn proef ver- iefd wordt. Het einde van de film brengt dan tevens de beantwoor ding der liefde. AANRIJDING. Vrijdagmorgen werd door een ver keerde manoeuvre, mej. K. met haar rijwiel aangereden door een auto en tegen den grond gesmakt. Zij werd bij de familie SI. binnengedragen, alwaar Dr. Langemeijer inwendige kneuzingen constateerde. Zij werd per auto naar haar woning aan de Burg. Smeelelaan vervoerd. Verrichtingsproef te Raamsdonk. Alhier werd de verrichtingsproef ge houden van N.S.Tg. paarden uit de Provincie Noord-Brabant, op het ter rein van den heer J. J. Boons-Staal. Ingeschreven waren 37 paarden. Op gekomen 34 paarden, uitgevallen 4 paarden, wegens niet voldoende ver richtingen. Totaal aan prijzen 650.-. Geprijsd werden de volgende paar den: Klasse A.: Udinia en Rodona van W. G. Brander horst, Eethen; Vinia, Irolanda, Walter en Adelsjong van A. Z. Snoek, Alm- kerk; Thiza van J. J. Boons; Adia van G. de Bont en Aponta van J. H. de Bont, allen te Raamsdonk; Vantine van J. Keiler en Laatje van J. van Riel, bei de te Lage-Zwaluwe; Wapollina van W. Snoek te Nieuwendijk; Adona van J. v. d. Heuvel te Genderen; Alaska van P. Backx te Breda; Vondelus van de Coöp. Ver. Land van Heusden en Altena. Klasse B.: Wendera van C. van Meel, Lange- weg; Ahaska van J. van Dongen, Geer- truidenberg; Upke van de Gebr. Klijn, Elshout; Zerra van A. van Bilzen, Bre da; Ranje van J. Vlaminkxs te Dongen; Kietha, Urieta en Willade van J. A. v. d. Schans te Drongelen; Andia van W. Branderhorst te Eethen; Vea van A. Z. Snoek te Almkerk. Klasse C.: Zua van J. van Steenoven, Raams- donksveer; Asus van G. Bossers, Lage- Zwaluwe; Zertina van J. Keller, idem; Vassalien van J. Staal te Geertruiden- berg en Subertina van M. Crezee te Lage Zwaluwe. Opening R.K. Landbouwhuishoud- school te Vlijmen. In tegenwoordigheid van vele cur sisten, alsmede leeraren en genoodig- den had te Vlijmen de officieele ope ning plaats der R. K. Landbouwhuis- houdschool. Ook deden van hun belangstelling blijken de geestelijke adviseurs en se- W A A L W IJ K Aangifte vanaf heden ter Secretarie, voorm. 9—12.30 uur, 'snam. van 2—5 uur en bij den Directeur Grootestraat 170. ZONDAG 29 SEPTEMBER VAN 10-5 UUR in het SCHOOLGEBOUW van het werk der leerlingen, vervaardigd tijdens den vorigen cursus. mr TOEGANG VRIJ. De Directeur, TH. VAN DELFT. cretarissen van den N.C.B. n.l. rector van Dal en de heer P. van Haaren, pastoor Werneri en kapelaan Hoek, af gevaardigden van het gemeentebestuur en bestuurderen van Boeren- en Boerin- nenbonden uit de omgeving. De voorzitter van den plaatselijken Boerenbond, de heer W. van Wagen berg sprak een woord van welkom, waarna rector van Dal de school open de. Spreker belichtte het groote nut der school en spoorde tot ijverig bezoek aan. Namens het gemeentebestuur sprak de gemeente-secretaris de heer P. Ach ten die den steun der gemeente toezeg de. D.V.N.6Z. WAALWIJK. Van 13 tot 20 September 1940. Geboren Antonetta Huberdina Therisia, dv. A. J. Maas-van Ham. Francisca, dv. J. Slaats-Dekkers. Lambertus Petrus, zv. L. Klerks-Willems. Franciscus Jose- phus, zv. Fr. van Münster-van der Pen nen. Alphonsus Augustinus Maria, zv. A. A. Timmermans-van de Zande. An- dries Hendrik, zv. A. Reuvers-Starren- burg. Overleden Petrus Wilhelmus Schoofs, oud 75 ja ren. Huwelijksaangiften A. P. G. Mombers, oud 28 jaren en L. J. F. Kemperman, oud 21 jaren. R. C. M. ter Berg, oud 29 jaren en Ma. L. van Schyndel, oud 26 jaren. F. D. van Kes- sel, oud 31 jaren en Aa. M. Zeegers, oud 30 jaren. Ingekomen: W. Kuif van Sprang-Capelle. S. P. van de Velde van Sluis. Wa. ,C. de Haan van Eethen. KI. L. Landsberger van 's-Gravenhage. Ja. C. M. van der Horst van Leiden. Ja. M. A. Henckens van 's-Bosch. J. van Baal van Schie- broek. Vertrokken: G. A. de Peffer naar Zaandam. Elth. M. Verhoeven naar Helvoirt. C. S. Nieuwenhuizen naar Almkerk. Ha. A. Roelofs naar Haarlem. G. J. Timmer mans naar Loonopzand. Fr. J. W. Wentink en gezin naar Tilburg. Ja. F. Mutsaerts naar Loonopzand. Ida A. Broercn naar 's-Bosch. Ma. A. Ammer- laan naar 's-Bosch. Ma. J. van Leeu wen naar Helvoirt. DRUNEN. Over de maand Augustus. Geboren Henrica, dv. Joh. Pulles-de Gouw. Josephus, zv. Jac. Heeffer-Erkeland. Maria, dv. P. v. d. Bosch-Brok. Wilhel mus, zv. J. v. Gurp-Verhoeven. Josephus, zv. M. v. Hulten-v. Delft. Antonia, dv! A Merkx-v. Son. Henricus, zv. H. v. Hulten-Couwenberg. Elisabeth, dv. J. Moonen-Bergmans. Andreas, zv. L. v. d. Lee-de Kort. Overleden Cornelia Verhoeven, wed. van A. v. d. Geld, 86 jaar. Pieternella Ooyens, wed. van J. L. Merkx, 78 jaar. Huwelijken: J. Verdresen en M. v. Huiten. F. Wouters en J. v. d. Krabben. R. W. B. Zondag 22 Sept. zal dan de competitie een aanvang doen nemen. Voor ons le elftal is vastgesteld de wedstrijd RWBSET. Een beter legen- stander, voor de opening van 't voetbal seizoen 1940'41 hadden we niet kun nen denken. Want iedereen die SET heeft zien spelen in de afgeloopen jaren, zal kunnen getuigen, dat zij is, één der sterk ste elftallen van onze afdeeling. Verleden jaar was 't RWB's grootste concurrent voor de bovenste plaats, welke door ons RWB na spannende wedstrijden werd behaald. Dat SET dit jaar ook een har tig woordje wil meespreken, bewijst wel, de intense training die hun spelers heb ben genoten, en de goede resultaten, die hun le elftal dezen zomer op serie- en andere wedstrijden wisten te behalen. Dit beloofd dan Zondag a.s. te 2 uur op 't RWB-terrein een harde, spannende en faire wedstrijd te worden. Wij raden dan ook iedere voetballiefhebber aan. dezen wedstrijd te doen bijwonen. En gij spelers van RWB, van l! verlangen wij, dat gij evenals verleden jaar iedere wed strijd zult spelen, met volle overgave, fair, en met een éénheid, wat zoo graag wordt gezien door 't voetbalminnend pu bliek, en wat zal bevorderen de belang stelling voor de voetbalsport. Door deze factoren te doen nastreven, hebt gij in 't afgeloopen jaar den kampioenstiel kun nen behalen. Welaan, houdt U aan die punten, en met een gerust hart zullen wij 't komende seizoen dan kunnen in gaan, en zult gij iedere sportliefhebber geven, een aangenaam, spannend sport- uurtje. RWB'ers doet Zondag a.s. te 2 uur te gen SET Uw best, en gedenk 't gezegde: „De eerste klap is een daalder waard". Veel succes jongens. R. K. C. Zooals bekend is het eerste elftal van RKC ingedeeld in de derde klasse N.V.B., afdeeling I. Het tweede elftal gaat nu haar taak overnemen, zoodat de reserves uitkomen in de 4e klasse afdeeling I, waarin de volgende clubs zijn ondergebracht: DESK 2, Haarsteeg, Herpinia, HVC, Jan van Arckel, RWB 2, Sporters, Vlij- mensche Boys, Vught, RKC 2 en vermoe delijk nog WSC 2. Dit is een afdeeling waar heelemaal niet mee te spotten valt, en krijgen onze jongens nog menige harde noot te kraken. Zondag a.s. wordt de eerste competitie wedstrijd gespeeld, wanneer tenminste weer geen roet in het eten wordt ge gooid, zooals reeds twee maal is gepas seerd. De reis is ditmaal naar Vught, om daa» de club met gelijke naam te ontmoeten. Vorig jaar was deze ploeg kampioen van de eerste klasse R.K.V.B., terwijl diverse uitstekende krachten het elfal zijn komen compleeeren. We krijgen dus direct de proef op de som, waarvan de uitkomst moeilijk te voorspellen valt. Wc zullen natuurlijk eerst een tijdje verder moeten zijn, alvorens de juiste samenwerking in het elftal is verkregen, maar toch is er nu reeds veel te bereiken, wanneer allen hun uiterste best doen. Blijf onder alle omstandigheden fair en sportief, zoodat het blazoen van RKC on- besmeurd blijft, en wenschen U lot slot nog veel succes toe bij het eerste treffen. Vertrek per fiets om 12 uur van de markt. JONGETJE GEDOOD BIJ „OORLOGJE SPELEN". Melkbus werd als kanon gebruikt. Te Raard bij Dokkum waren enkele jongens Woensdagmiddag bezig met 't spel van den dag: „Oorlogje-spelen Hierbij werden melkbussen gebruikt als kanonnen. In de melkbussen werd wat carbid en water gedaan, waarna het deksel op de bus werd gedrukt. Wanneer er voldoende gas in de bus aanwezig was werd een brandende lu cifer door een klein gaatje in den bo dem, in de bus gebracht, hetwelk een exploisie tengevolge had, waardoor het deksel met een luiden knal door het luchtruim vloog. Op een gegeven oogenblik liep het 5-jarig zoontje Rindert, van den heer Meindertsma te Raard op enkele meters afstand voor de bus langs, juist op het oogenblik dat het deksel er met een luiden knal afsprong. Het ventje kreeg het zware deksel tegen het hoofd en bleef met een verbrijzelden schedel lig gen. Dr. Blanksma van Dokkum die ijlings werd geroepen en spoedig aan wezig was, kon slechts den dood con- stateeren. BOMMEN OP WEERT. Te Wageningen. In den afgeloopen nacht hebben En- gelsche vliegers zeven bommen gewor pen nabij Wageningen. Een bom was van zwaar kaliber. Zij kwamen terecht in boomgaarden bij Nude. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De ma- terieele schade is gering en beperkt zich tot enkele gesprongen ruiten van het gebouw van het instituut voor ver edeling van landbouwgewassen. Te Weert. Gisteravond om half twaalf zijn bo ven Weert zes bommen omlaag gewor pen. Deze vielen grootendeels in ach tertuinen van perceelen van den Singel, welke om de oude kom van de stad loopt. De schade beperkte zich tot ver nielde ruiten en dakpannen. Persoon lijke ongelukken vielen niet voor. Het A.N.P. meldt uit West-Ka- pelle, dat gistermiddag een drietal bom men buiten de kom der gemeente zijn gevallen. Een sloeg een trechter van zes meter, de beide anderen waren lichter. De materieele schade is gering, aangezien op de plaats, waar de bom men neerkwamen, de oogst reeds bin nen was gehaald. Uit Veere: Gisternacht is onder deze gemeente, door Britsche vliegers een aantal tijd bommen neergeworpen, die alle in het weiland aan de overzijde van het ka naal zijn neergekomen. Er werd geen schade aangericht. Kind onder trailer geraakt Gistermiddag is het 4-jarig doch tertjevan den caféhouder Veldhuizen ti Scherpenzeel, tengevolge van een ongeluk om het leven gekomen. Het meisje speelde met enkele andere kinderen bij 'n zwaren treiler, welke voor het café van haar vadergepar. keerd stond. Toen de wagen in be weging kwam, geraakte de kleineer onder met het gevolg dat zij zwaar gewond werd. Spoedig is 't meisje overleden. SIGAREN DUURDER, MAAR EVEN GOED. De sigaretten, worden eerlijk verdeeld. Wij lezen in de „Telegraaf" o.m.: Blijkens prijscouranten, door de si garenwinkeliers van verschillende fa brikanten ontvangen, hebben deze laatsten de bedoeling om, naar aan leiding van de op 15 September inge gane accijnsverhooging, de sigaren- prijzen als volgt vast te stellen: De sigaar van 3*4 cent wordt 4*4 cent, die van 4 cent komt op 5 cent, die van 5 cent op 6, die van 6 cent op 8, die van 8 cent op 10, die van 10 cent op 12, die van 12 cent op 15 en die van 15 op 18 cent. De prijsverhooging voor de senori- tas zou dan als volgt worden: die van 2 */2 cent worden 3 cent, die van 3 cent 4, die van 3l/2 cent 4*4, die van 4 cent 5 en die van 5 worden 6 cent. \l •nj/nitelj I zegt de koksmaat* Hier is de Bruynzeel Koksmaat, de moderne hooi last, een sieraad voor elke keukenl Wot een ge- mokl Rone! von vorm en doordoor geen ruimte-ver tes in de keuken en bovendien zeer eenvoudig -schoon Ie houdenl Precies op de pon aansluitende tussens. Een verstelbaar deksel zorgt ervoor, dnt igeen vleugje warmte verloren gootl Schof U een ®ruynzeel Koksmoot aon en bespaar op Uw gas en brandstol. Oe kleine Koksmoot (voor één pon) f. 5 75. Ce groote Koksmoot (voor 2 ponnen) f. 8.50. Ideaal voor rijst, gort, peulvruchten en gedroog vruchten. Vraogl onze uitvoerige brochure!

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6