LAATSTE BERICHTEN MARKTBERICHTEN VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS INGEZONDEN STUKKEN VERPLAATSING KAPPERSZAAK. Opneming in Opbouwdienst voor gedemobiliseerden stopgezet Von Ribbentrop te Rome Naar wij vernemen, staat het echter nog niet vast, dat deze verhooging die ver uitgaat boven de opcenten op den accijns welke per 15 September van kracht zijn geworden ook in derdaad tot stand komt. De fabrikan ten hebben een uitvoerige motiveering ingediend bij ,het bureau Prijzen van het departement van Handel, N. en S., dat dit rapport in studie beeft. Hierin wijzen zij op bun gestegen onkosten en in het bijzonder op de opgeloopen prijzen van ruwe tabak, terwijl tevens als grond van de prijs- verhooging wordt aangevoerd, dat men een wachtgeldregeling voor de arbei ders in het leven wil roepen voor het geval te eeniger tijd op grond van de voorraadpositie der ruwe tabak een gedeeltelijke of algeheele stopzetting der productie onder de oogen gezien zou moeten worden. Bij dit alles dient men te beseffen, dat sigaren nergens ter wereld zoo goedkoop en zoo goed werden gerookt als in Nederland. Voor velen zal de voorgestelde verhooging niettemin be- teekenen, dat zij iets minder moeten gaan rooken. Daar zit echter ook nog een lichtzijde aan: wij doen langer met onze voorraden Sigaretten. Een vraag, waarmede rookend Neder land zich den laatsten tijd nogal eens bezig houdt is: waar blijven toch de sigaretten? Wij hebben ons met deze vraag ge wend tot de verschillende autoriteiten en belanghebbenden. Hun verklarin gen, kort samengevat, komen op het volgende neer: In de eerste plaats moet worden vastgesteld, dat, wanneer omtrent een artikel ook maar het gerucht de ronde doet, dat het wel eens schaarsch zou kunnen worden, de prijzen oploopen en de voorraden op mysterieuze wijze verdwijnen. Is er van een bepaald pro duct ook slechts een fractioneel tekort dan zal de gewone kooper de neiging krijgen, meer in te slaan dan gewoon lijk. Op deze wijze wordt het tekort kunstmatig vergroot, waardoor de toe stand ongunstiger lijkt dan hij is. Een wijziging in dezen toestand zal eerst intreden, wanneer de aanvoeren grooter zijn dan de consumptie. Dit is dan ook de reden, dat het rijksbureau voor tabak, den sigaret- tenfabrikanten toestemming heeft ver leend, de productie, die aanvankelijk was bepaald op 120% van den omzet over 1939, tot het maximum op te voe ren. Hoe was nu de verdeeling van deze 120%, die gedurende de jongste maanden de fabrieken heeft verlaten? In de eerste plaats moest een ge deelte gereserveerd blijven voor de Duitsche weermacht. Voorts kreeg de opbouwdienst een toewijzing, die ge baseerd is op zes sigaretten per man per dag. Hierna blijft plus minus 70% over van hetgeen in de overeenkom stige periode van 1939 werd verkocht. Welke waarborgen zijn er, dat deze hoeveelheid eerlijk wordt verdeeld? De grootste waarborg, aldus onze zegslieden, bestaat in de Nationale Or ganisatie van Sigarettenfabrikanten, het officieele klachtenbureau van het rijksbureau voor tabak, waarin ver tegenwoordigers van fabrikanten, gros siers en winkeliers zitting hebben. Iedere belanghebbende, die meent, niet rechtvaardig behandeld te zijn dit wil zeggen niet het kwantum te heb ben ontvangen, waarop hij op basis van zijn omzet over 1939 recht heeft kan zich tot genoemd bureau wen den. Alle klachten worden onderzocht. VERDERE BEPERKING VAN HET VERBRUIK VAN MOTOR BRANDSTOF. De huidige benzincsituatie in ons land maakt nog verdere beperking dringend noodzakelijk. Niet alleen zal deze beperking ge vonden moeten worden in verminderde toewijzing voor de Octoberperiode, doch ook zal het voor iederen benzine verbruiker noodzakelijk zijn, zichzelf daar waar mogelijk uit eigen beweging beperking in het verbruik van benzine op te leggen. Het is de plicht van iederen staatsburger, dat hij zooveel mogelijk bijdraagt tot het in stand houden van het oeconomische leven. Men zal zich dus keer op keer weer hebben af te vragen vóór men met zijn auto rijdt: Is het wel dringend noodzakelijk, dat ik dit doe? Van overheidswege moeten in dit verband tevens de volgende maatrege len genomen worden: Het bij beschikking van 14 Augustus 1940 aangewezen tijdvak van 1 tot en met 30 September 1940, zijnde de derde motorbrandstof-distributie-periode, wordt verlengd tot en met 8 October. Als 4de distributieperiode wordt niet temin aangewezen het tijdvak van 1 tot en met 31 October 1940. MAANDAG WEDEROM NIEUWE FONDSEN AAN DE BEURS. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Financiën, heeft met ingang van Maandag 23 Sep tember a.s. opnieuw een lange lijst aandeelen en obligaties tot de offi cieele noteering ter beurze toegelaten en wie de lijst ziet, komt al spoedig tot de conclusie, dat hiermede de vroe gere Officieele Prijscourant, zooals zij althans gold voor de Nederlandsche fondsen, in eere hersteld is. OPRICHTING VAN GRAS DROGERIJEN. Steun van het rijk. Ook voor 1941 zal het rijk voor een beperkt aantal te stichten grasdroge rijen, respectievelijk uitbreiding van bestaande grasdrogerijen, financieelen steun verleenen. Deze steun zal, onder bepaalde voor waarden, den vorm hebben van een subsidie ongeveer ter grootte van den aankoopprijs van het eigenlijke gras- droogapparaat. Voorts bestaat de mo gelijkheid, dat voor den aankoop van grond, gebouw enz. tegen zakelijke of persoonlijke zekerheid een crediet te gen matige rente wordt verleend. Nadere voorwaarden kunnen wor den aangevraagd bij den directeur- generaal van den landbouw, departe ment van landbouw en visscherij te 's-Gravenhage. Bij de toewijzing zal door genoemden directeur-generaal met de volgorde van binnenkomst van de definitieve aanvragen rekening worden gehouden. DE REGELING VAN DEN PACHTPRIJS. Aanvraagformulieren voor de „verklaring van geen bezwaar". Ter voorkoming van opdrijving van den pachtprijs is op 17 Augustus het Pachtprijsopdrijvingsbesluit 1940 af gekondigd. Krachtens dit besluit is het o.m. verboden een pachtovereenkomst te sluiten, indien de bedongen pachtprijs hooger is, dan die, welke voor 't ver pachten op 1 September 1939 gold. Uit zondering op dezen regel is slechts voor bijzondere gevallen mogelijk, in dien de secretaris-generaal van 't dep. van landbouw en visscherij, in over eenstemming met het bevoegde pacht bureau, een verklaring heeft afgege ven, dat er bij hem tegen de verhoo ging geen bezwaar bestaat. In de Staatscourant van gisteren is opgeno men een besluit van den secr.-gen. van landbouw en visscherij, waarin be paald wordt dat een verpachter, die een zoodanige verklaring van geen be zwaar wenscht, zich schriftelijk recht streeks tot het bevoegde pachtbureau moest wenden. Het verzoek moet gedaan worden op een speciaal aanvraagformulier, dat bij het pachtbureau verkrijgbaar is. BROOD OP BONNEN 7. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende hettijdvak van 23 tot en met 29 September a.s. de met „7" genummer de bonnen van het broodbonboekje teza men recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram an der brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram rog gebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 29 September nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met Dinsdag 1 Ocober a.s. geldig. organisatie van het bouw- woning- en welstandstoezicht in Oost Noord-Brabant besproken op basis van een gemeen schappelijke regeling op den grondslag van gemeente en Woningwet. Dit toezicht heeft zyn nut in enkele jaren bewezen, waarom het noodig wordt geoordeeld er een definitieve vorm aan te geven. Bij schrijven van 3 September 1940, A. nr. 1998 IVe Afd. ontvingen wij van den Commissaris der provincie Noord brabant een ontwerp voor de vorenbe doelde gemeenschappelijke regeling, welk ontwerp is samengesteld door een com missie, bestaande uit de Burgemeesters van Waalwyk, Bladel, St. Oedenrode en Oeffelt. Dit schrijven en het ontwerp gemeen schappelijke regeling liggen voor de le den ter inzage. Voor nadere bijzonderhe den verwijzen wij dan ook naar deze .stukken. Alleen willen wij er nog op wijzen, dat de kosten in het ontwerp an ders geregeld zijn dan thans. Momenteel is een zeker recht verschuldigd voor ieder bouwplan, gebaseerd op de stich- tings- of verbouwingskostcn. Voor het welstandstoezicht alleen is verschuldigd 75% van dat recht. Volgens art. 9 van het ontwerp zijn de aangesloten gemeenten vooraan ver schuldigd a. een vast recht van 2 cent per in woner en b. een bedrag voor elk ter beoordee ling ingezonden bouwplan. Voor het welstandstoezicht is het be drag onder b. bedoeld voor zeer kleine werken gebracht op 2/3 en voor de ove rige op de helft van het thans daarvoor geldende tarief. Voor onze gemeente bedragen de kos ten te dezer zake volgens het ontwerp alzoo per jaar: af 228,(bedrag per inwoner); b. 80,(berekend naar het voor 1940 op 150,geschatte bedrag volgens het oude tarief), samen ruim 300, Deze hoogere inkomsten heeft de Dienst noodig om een sluitend budget te krijgen, rekening houdende met de jaarlijksche bijdrage van de provincie ad 2500,—. Wij stellen U voor: le. de gemeenschappelijke regeling vast te,stellen zooals ze in ontwerp is aangeboden; 2e. te bepalen, dat de gemeente Waal wijk zal zyn aangesloten bij het welstandstoezicht (zooals voor heen). Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. EXCURSIE. Een gezelschap cursisten voor diplo ma D (Schoenwinkeliers-diploma) uit Eindhoven en omgeving, maakte gis teren onder leiding van den heer Fred. Hoek een excursie naar Waalwijk, waar de Timtur schoenfabrieken en de lederfabrieken der fa. P. v. Loon Gzn. en „de Amstel" bezocht werden. ALGEMEENE SLAGERSVERGADERING. wenschen overgelaten, ook hier maakt alles een prima indruk. Wij wenschen den ondernemer in zijn nieuwe zaak het beste succes. DE DUITSCHERS IN NED.-INDIË. Vcrgeefsche Nederlandsche vertogen bij den gouverneur-generaal. samenwerking met Spanje en de zuivering det Middellannsche zee van Britsche invloeden. Waalwijk, 20 Sept. 1940 Biggen ongemerkt f 8f 12 GEMEENTERAADSVERGADERING. NOODZAKELIJKHEIDSVERKLARING NIJVERHEIDSSCHOOL. Prae-advies punt 2. Het Bestuur der R.K. Vereeniging voor Nij verheidsonderwijs aan Meisjes en Vrouwen te Waalwijk richt zich bij schrijven van 26 Au gustus 1940 tot Uwen Raad met het verzoek de in artikel 25, 6e lid, der Nijverheidsonder wijswet bedoelde noodzakelijkheidsverklaring af te leggen voor het geven vanaf September van dit jaar van cursussen ter opleiding voor naai ster en voor „hulp in de huishouding' Het deelt mede, dat tot heden slechts de primaire oplei dingscursussen voor Nijverheidsonderwijs wer den gegeven, doch dat het in overleg met de Inspectrice van het Nijverheidsonderwijs met in gang van September ook de daarop voortbou wende reeds genoemde opleidingen zou willen geven. Het Bestuur hoopt, dat ook de Raad zal wil len medewerken tot deze z.i. zeer gewenschte uitbreiding van het programma der Huishoud school. Wij zijn met het Bestuur van meening, dat deze uitbreiding van het onderwijs aan de ge noemde school zeer gewenscht is en stellen U voor de gevraagde noodzakelijkheidsverklaring af te leggen. Een ontwerp bieden wij daartoe ter vaststelling aan. Wij deelen nog mede, dat naar het School bestuur ons nader heeft medegedeeld, het geven en inrichten van dez cursussen geen extra uit gaven meebrengt. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. AANSLUITING BOUW- WONING- EN WELSTANDSTOEZICHT. Prae-advies No. 4. Sinds 1936 functjonneert in deze pro vincie een dienst voor het bouw- woning en welstandstoezicht in het gebied van elk der beide aldaar bestaande streek- plancommisies. Onze gemeente is inge deeld bij het streekplan Oost Noord-Bra bant en bij bovenbedoelde dienst aange sloten uitsluitend voor het welstandstoe zicht. In een op 27 Februari j.l. te 's-Bosch gehouden vergadering is de re- Gisteravond hield de plaatselijke Slagersvereeniging 'n algemeene, goed bezochte vergadering in café de Koren- neurs. De Commissie, bestaande uit de heeren J. Kools, E. Verhoeven, Fr. Zijlmans en W. de Graaf f, bracht hier verslag uit van de Centrale Vergade ring, onlangs te Tilburg gehouden, aan de hand waarvan een geanimeerde dis cussie gevoerd werd. Deze heeren, die tevens de verdeelingscommissie vdor het rayon Waalwijk vormen, zetten daarna doel en werkwijze ervan uit een. Een uniforme vleeschprijzenregeling werd daarna vastgesteld, die na goed keuring door de desbetreffende instan ties in alle aangesloten slagerswinkels als bekendmaking zal worden opge hangen. HANDBOOGSPORT. Op de banen der handboogschutterij De Eendracht, achter café ,,'t Vosje" van den heer W. Pullens te v.m. Baard wijk, wordt morgen een groot concours gehouden vanwege den R.K. Kring Langstraat „Gezellig Samenzijn". Hieraan nemen 2 gezelschappen uit Drunen, 1. uit Herpt, 1 uit Vlijmen en 2 uit Baardwijk deel, elk met twee zestallen. Het is te verwachten dat het een pittige kamp zal worden om de vele mooie prijzen die den Bond voor dit concours heeft beschikbaar gesteld. Gistermiddag heropende de heer Piet Willemse zijn bekende kappers zaak in het pand Stationsstraat 149. Wij kunnen den voortvarenden eige naar met deze keuze gelukwenschen, want de twee ruime vertrekken, in 't benedengedeelte resp. als dames- en heerensalon, leenen zich bij uitstek voor dit doel. Het geheel is uiterst comfortabel in. gericht en maakt een en ander met zijn vernuftige en moderne haarwerktui- gen, tot een zaak die voor de beste in de stad niet behoeft onder te doen. Daarnaast vestigt de keurige aanklee ding in lichte tinten, met de fraaie stalen meubelen een zeer gedistingeer- den indruk. Een drietal aparte damescabines, in de toekomst is eventueel nog plaats .voor een vierde, maken het helpen gemakkelijk en verzekeren de dames een uitstekende bediening. Een mahoniehouten parfumeriekast bevat een keur van toiletartikelen. Ook in de heerensalon is niets te Officieel wordt medegedeeld: Nadat vroeger, meermalen zoowel langs di- plomatieken weg als ook door particuliere Ne derlandsche kringen ondernomen stappen om de Nederlandsche autoriteiten in Nederl.-Indië ten aanzien van de kwestie betreffende de onwaar dige behandeling van de zich daar bevindende Duitschers tot andere gedachten te brengen, geen resultaat hadden gehad, heeft een voor aanstaande Nederlandsche instantie ongeveer vier weken geleden met toestemming van de Duitsch autoriteiten een zeer dringenden oproep tot wijziging van zijn tot nu toe aangenomen houding gericht aan den gouverneur-generaal, jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. De ze oproep werd door het college van secreta rissen-generaal opgesteld en in een door jhr. Snouck Hurgronje en jhr. Six onderteekend te legram via Tokio naar Batavia geseind. In dit telegram werd er op gewezen, dat als vergelding voor de arrestatie van de rijksduit- schers in Nederlandsch-Indië van Duitsche zijde eenige honderden Nederlanders naar Duitsch- land overgebracht en daar geïnterneerd waren en dat op een vrijlating van deze-geïnterneerden niet te rekenen was, zoolang niet een verande ring in de behandeling van Duitschers in Nc- derlandsch-Indië plaats zou hebben. Voorts werd er nadrukkelijk voor gewaarschuwd, dat de toestand wel eens erger zou kunnen worden en dat met een verscherping van de Duitsche represailles ernstig rekening zou moeten orden gehouden. Een bevredigende regeling zou slechts kunnen worden bereikt op den grondslag, dat den in Nederlandsch-Indië verblijfhoudenden Duitschers in beginsel hun bewegingsvrijheid zou worden teruggegeven en dat hun toegestaan zou worden zich weer naar hun woningen te begeven en hun normale werkzaamheden aan te vatten. Duitschers, die geen vaste woonplaats in Ned.-Indië hadden, of wier terugkeer in hun woning niet mogelijk is, zouden of naar Duitsch- land terug moeten kunnen reizen of moeten wor den ondergebracht in een gezonde plaats in de bergen. Voorts moest de gelegenheid worden geschapen tot hulp- en ondersteuningsactie voor de noodlijdend geworden Duitschers. Aan den anderen kant zouden de Duitschers in Ned.- Indië van de Duitsche rijksregeering de strenge opdracht krijgen op geen enkele wijze iets tegen het Nederlandsche bestuur of tegen de veilig heid des lands te ondernemen. Ten slotte werd den gouverneur-generaal verzocht, het telefoon verkeer met Nederland weer vrij te geven, zij het ook slechts ter nadere bespreking ter rege ling van bovenvermelde aangelegenheid. Ofschoon het geen twijfel kan lijden, dat de gouverneur-generaal in het bezit van dit tele gram is gekomen, heeft het college van secre tarissen-generaal tot heden geen enkel antwoord ontvangen, terwijl het telefoonverkeer met Ne derland niet hersteld is. De bevoegde Duitsche instanties hebben voorts berichten ontvangen, volgens welke in het lot der Duitschers in Ne derlandsch-Indië intusschen geen noemenswaar dige verlichting is aangebracht. Biggen gemerkt Aanvoer gering. Eieren 7 cent. f14f18 (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur 1 Als men na 1 October a.s. de distributiestamkaart thuis laten moet voor het in ontvangst kunneu nemen van diverse distributiebons op het distributiekantoor en men die dag dus geen legitimatiebewijs bij zich draagt, is men dan inzake de legitimatieplicht in overtreding die strafrechtelijke vervolging of andersoortige onaangename gevol gen tengevolge kan hebben? Voor personen die uit hoofde van beroep of studie buiten de plaats hunner inwoning moeten vertoeven is deze zaak in de eerste plaats wel van belang. Mogelijk houden meerdere lezers van Uw blad zich met deze vraag bezig en is het wel eenigszins in het belang van de algemeene zaak bovenstaande vraag in de kolommen van Uw blad te stellen. Voor Uw antwoord bij voorbaat dank. Een medelezer van Uw blad. Wij kunnen hierop alleen ant woorden, dat Inzender volkomen gelijk heeft. Het gebruiken van de stamkaart als legitimatie-kaart kan heel veel moeilijkheden geven. Om die te voorkomen is de eenige weg het aanschaffen van een officieele legitimatiekaart, die in de gemeente Waalwijk f 0 50 kost, wat natuurlijk weer voor velen een bezwaar is. Er zijn ook gemeenten die deze gratis verstrekken, o.m. Sprang Capelle. Men zie voorts onze driestar op pag' 1 van dit blad. RED. Nieuwe Duitsche vergeldingsmaatregelen. Aangezien dus aangenomen moet worden, dat de regeering van Nederlandsch-Indië niet tot in binden bereid is, ziet men zich aan Duitsche zijde gedwongen, hieruit de noodige conclusies te trekken. De verantwoordelijkheid voor de onaangena me gevolgen, welke thans uit dezen stand van zaken voor talrijke Nederlanders moeten voort vloeien, treft uitsluitend den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië en diens raadge- HOE LANG BLIJFT HET LICHT? Zonsondergang 19.42. Zonsopkomst 7.25. Maansopkomst 21.51. Maansondergang 13.,13. KOLONEL DE KONINGH INSPECTEUR-GENERAAL DER POLITIE. Naar wij vernemen is bij beschik king van den Rijkscommissaris de ko lonel der marechaussee, A. W. de Ko- ningh, thans inspecteur der mare chaussee, benoemd tot inspecteur-ge neraal der Nederlandsche politie. Voorloopig zal kolonel De Koningh, die vroeger commandant der mare chaussee in Den Bosch was, de functie van inspecteur der iViarechaussee blij ven waarnemen. Met ingang van gisteren is de opneming in den Opbouwdienst voor gedemobiliseerde militairen voor onbepaalden tijd opgeschort. In verband hiermede is zoowel de verplichte als de vrijwillige in schrijving voor den Opbouwdienst tot nader orde gestaakt. In Italië schijnen de besprekingen tusschen Von Ribbentrop en Musso lini geloopen te hebben over de toekomstige reorganisatieder machts verhoudingen in Afrika, nauwere DE GYMNASTIEKSPORT IN WAALWIJK. Nu dc wintermaanden weer aange broken zijn en ieder liefhebber der mooie en gezonde gymnastieksport met belangstelling zoekt of inlichtingen vraagt naar cursussen die mogelijk ge geven kunnen worden, voel ik mij als eenigst deskundige op dit gebied toch verplicht een groote moeilijkheid in deze gemeente onder oogen te brengen. Wat is namelijk het geval? De nood der tijden heeft ons veel gebruikte gemeentelijk gymnastiek lokaal voor zich opgecischt. Deze zaal heeft, ten spijt van iedere Waalwijk- sche gymnastiek-beoefenaar, een ge daante-verwisseling ondergaan, waar door de eenigst openbare gelegenheid als oefenlokaliteit voor de gymnastiek tijdelijk verloren is gegaan. De moge lijkheid bestaat, dat bedoelde zaal slechts zeer korten tijd voor distribu tie-doeleinden gebruikt zal worden, maar vanuit een pessimistisch oog be keken, kan Waalwijk en daaruit menig belanghebbende voor onbepaalden tijd verstoken blijven van de eenigst be schikbare oefenruimte. Waalwijk is toch een plaats waar van ouds de turn- sport hoogtij heeft gevierd, die be oefenaars van groot tot klein tot zich heeft getrokken. De noodzakelijkheid \an deze zoo nuttige lichaamsoefening wordt dc laatste jaren lieusch wel be grepen en ingezien, maar toch nog te gemakkelijk op den achtergrond ge schoven, zij het dan misschien in dit geval onbewust. Is het beslist noodzakelijk dat het distributiekantoor de turnzaal van Waalwijk als levensruimte kiest? I)e sport, waar het hier om gaat, is uil den aard der zaak aan een speciaal daarvoor ingerichte zaal gebonden en zeer zeker de vereeuigings-gymnastiek. In het belang van de in Waalwijk veel beoefende gymnastieksport geven deze enkele woorden misschien een oplossing ten gunste. E. van de Geer Leeraar Gymn. M.O. Inzender heeft hiermede o.i. een punt aangesneden dat zeer zeker de aandacht der desbetreffende instanties hebben mag. Het is voor een gemeente van urgent belang, dat een zoo gezon de sport als de gymnastiek-beoefening blijft bestaan. Nu zou die mogelijkheid in verval kunnen raken, hetgeen zeker te betreuren zou zijn. Is er eenige mogelijkheid om alsnog in deze leemte te voorzien, dan ge- 1 ooven wij zeker dat dit gebeuren zal. RED.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 7