BINNENLAND SPORT GEMENGD NIEUWS NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. SPRANG—CAPELLE. KAATSHEUVEL. luidt hebben zoowel Mussolini als Hit- Ier met Suner zeer openhartig gespro ken over de positie van Spanje in het huidige conflict. middenstandscentrale. De drie Ncderlandsche midden standsbonden de K.N.M.B., de N.R.- K.M. en de C.M.B. wisten reeds ja ren geleden te komen tot een samen werking aanvankelijk in een com missie van overleg, later in een con tact-centrale, die geleidelijk voerde tot een gezamenlijke behandeling van be langrijke aangelegenheden. Zij hebben besloten door vereenigde samenwerking rechtstreeks ie streven naar de verwezenlijking van die een heid in de organisatie van stand en vakken, die als het uiteindelijke doel van iedere concentratie noodzakelijk moet worden geacht. De middenstandsbonden hebben be sloten tot een samenstel van maat regelen, waardoor die eensgezindheid in stand en vakken rechtstreeks zal worden verwezenlijkt en alle levende krachten in het organisatieleven van den middenstand harmonisch zullen worden samengebonden. Besloten is tot oprichting van de Ncderlandsche Middenstands-Centrale, welke, uiteraard, onder verantwoorde lijkheid aan alle samenstellende dee- len, zelfstandig en uitsluitend bevoegd zal zijn tot handelend optreden, ten aanzien van sociaal-politieke en soci aal-economische aangelegenheden. De middenstandsbonden zullen hun bevoegdheid tot beslissen en tot han delen in al deze. aangelegenheden vol ledig overdragen aan dit centraal or gaan. De middenstandsbonden hebben voorts besloten de behartiging der be langen van de bij hen aangesloten vak bonden te centraliseercn binnen het verband van de Ncderlandsche Mid denstands-Centrale door de vertrou wensmannen der representatieve vak organen op te nemen in een aantal kamers: b.v. voor ambacht, kleine nij verheid, zelfstandig winkelbedrijf en grossierderij. Op korten termijn zullen aldus alle takken van kleinbedrijf zich kunnen brengen op het peil van organisatie, waarop de best georganiseerde bran ches, als b.v. het grafisch bedrijf, zich hier te lande bevinden. De kamer voor het zelfstandige win kelbedrijf zal uit den aard der zaak in contact moeten staan met de orga nisaties van grootwinkelbedrijf, ver bruikscoöperatie en markt- en straat handel. Beoogd wordt dit contact ook in de hoogste instantie tot uitdrukking te brengen, door aan den middenstands- raad een afdeeling detailhandelsraad te verbinden. van 4 op 8, de hoofdplaatsen zullen zijn Amsterdam, 's-Gravenhage, Ber gen op Zoom, 's-Hertogenbosch, Maas tricht, Arnhem, Zwolle en Groningen. Uiteraard worden ook de nieuwe di visies weder onderverdeeld in distric ten. Ook bij de rijksveldwacht worden thans divisies ingevoerd en wel ten getale van vier, t.w. 's-Gravenhage, Amsterdam, Arnhem en Leeuwarden. Deze vier divisies vormen te zamen tien districten. BENOEMEN EN BEVORDEREN VAN AMBTENAREN. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, moet er binnenkort reke ning mede worden gehouden, dat Nc derlandsche autoriteiten en publiek rechtelijke lichamen geen personen meer tot ambtenaren benoemen, op arbeidscontract aanstellen of bevor deren mogen, die geheel of gedeeltelijk van Joodsche afkomst zijn of wier echtgenooten geheel of gedeeltelijk van Joodsche afkomst zijn. DE VERDUISTERING. In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de ver duistering: Zonsondergang 4 Oct.: 7 u. 11 m. Zonsopgang 5 Oct.: 7 u. 47 m. toegeven. Door het terreinvoordeel zijn wij geneigd de thuisclub de beste kansen toe te kennen. DNL ontvangt RAC. De bezoekers zijn hier verre van kansloos. DESK speelt thuis tegen Roode Ster. On getwijfeld zijn de lvaatsheuvelnaars de beste voetballers en zij zullen dit morgen door een overwinning bewijzen. Dongen krijgt tegen Boeimeer een harde noot te kraken en zal daarom met een gelijk spel heel graag genoegen nemen. Groen Wit zal zich tenslotte wel de meerdere van EKG toonen. N. V. B. Programma voor morgen: Afdeeling IV. Eerste klasse. NACEindhoven. MVVLonga. HelmondLimburgia. Willem IIRoermond. PSV—BW. Juliana—NOAD. REORGANISATIE DER RIJKSPOLITIE. Reeds meermalen schreven we over de reorganisatie der rijkspolitie, n.l. marechaussee en rijksveldwacht. Deze heeft nu haar beslag gekregen en het corps marechaussee is uitgebreid tot 4000, de rijksveldwacht tot 2200 man. Wij staan onder den directeur van politie den heer Mr. Brants en direct toezicht van den inspecteur-generaal der Ned. politie, den kolonel A. W. de Koningh. Bij deze nieuwe regeling kwam uit den aard der zaak het oude vraagstuk van de dislocatie der beide rijkspolitie corpsen opnieuw aan de orde. Dit vraagstuk is thans in beginsel in dezen zin opgelost, dat het grondgebied des Rijks verdeeld is in een gedeelte, waar in als rijkspolitie uitsluitend mare chaussee wordt ingezet, en een ge deelte, dal behoudens in het geval dat bijstand van grooteren omvang noodig is, bij uitsluiting voor de rijksveld wacht bestemd is. Het marechausseegebied omvat, ge lijk we dezer dagen reeds hebben ge meld, Noord-westelijk Friesland, het overgroote deel van Groningen, Drente en Overijsel, de Geldersche Achter hoek, de Over-Betuwe, het grensgebied nabij Arnhem en Nijmegen, geheel Limburg, Noord-Brabant met uitzon dering van het Noordwestelijk gedeel te (waaronder Waalwijk), Oostelijk Zuid-Beveland, de gemeente Vlissin- gen en Zeeuwsch-Vlaanderen en ten slotte eenige gebieden in het binnen land, t.w. de vier grootste steden met haar omstreken. De rest is aan de rijksveldwacht. Dit laatste vormt een afwijking van de reeds vroeger tot stand gebrachte disjocatieplannen. Het is gedaan op dezen grond, dat de marechaussee bij uitstek geschikt geacht moet worden voor optreden in groot verband ter voorkoming en beteugeling van roerig heden. Het ligt daarom in de bedoeling in die groote steden veel grootere een heden der marechaussee te concen- treeren dan tot dusver bij ons bekend waren. Het aantal divisies wordt gebracht Tweede klasse C. BrabantiaTOP. De ValkKolping. SVD—Zwaluw. WilhelminaHelmond ia. RKTVVWSC. PicusESV. Schijn delNevelo. Derde klasse I. GudokSarto. RWBRKC. PazoOisterwijk. BaardwijkGW. Zalt bommelSET. Derde klasse K. BredaSCO. DNL—RAC. DESKRoode Sier. DongenBoeimeer. Groen WitEKC. Vierde klasse I RKC 2Dongen 2. SportersDESK 2. WSC 2Uno Animo. Veersche BoysRWB 2. Eerste klas. NAC heeft na een tweetal zware uil wedstrijden morgen het genoegen van een thuiswedstrijd tegen Eindhoven; ge zien de resultaten der vorige ontmoetin. gen moet dit een overwinning voor Bre da worden. MVV ontvangt het Tilburg- sche Longa en zal met deze withemden wel raad weten. In Helmond kan het tus- schen de club van dien naam en Limbur gia een aardige vertooning worden met gelijke kansen aan beide zijden. Het ge volg zou dan een gelijk spel zijn. Willem II speelt thuis tegen Roermond en zal dit feit wel met een overwinning vieren. RVV heeft in Eindhoven bij PSV geen en kele kans. De ongeslagen ploegen Juliana en NOAD komen in Limburg tegen elkaar uit. De kampioenen van vorig jaar zul len hier wel aan het langste eindje trek ken. Tweede klasse C. De rij wordt hier geopend met Braban tiaTOP. Iets anders dan een Eindho- vensche overwinning kunnen wij hierin niet zien. De Valk is gastheer van Kol- ping en zal ongetwijfeld in staat zijn haar bezit met twee puntjes te verhoogen. De derby SVDZwaluw zal wel veel belang stelling trekken. De ploegen zijn aan el kaar gewaagd en een gelijk spel zou daar om nog zoo gek niet zijn. Wilhelmina zal het tegen Helmondia niet makkelijk heb ben, maar een kleine overwinning op de Hooge Donken voor de geelbaadjes zou ons niet verwonderen. Wanneer WSC beter aanpakt dan in haar vorige wed strijden kan zij bij RKTVV een succesje behalen. De derby Picus—ESV verloopt in het voordeel van eerstgenoemde. Schijndel zal het wispelturige Nevelo wel overwinnen, doch verrassingen zijn bier niet uitgesloten. Derde klasse I. Een groote belangstelling zal hier stel lig wel uitgaan naar het plaatselijk tref fen tusschen RWB en RKC. De tricolores boekten evenmin als RKC een verlies- punt, zoodat we moeilijk iets omtrent een uitslag kunnen zeggen. Mogelijk geeft de meerdere routine en het terrein-voordeel ten bate van RWB den doorslag. Gudok zal het tegen Sarto zwaar te verduren hebben. Een gelijk spel is misschien uit het vuur te sleepen. PazoOisterwijk is een dergelijk geval. Hier dus ook maar een gelijk spel. Baardwijk ontvangt GVV. De stoere geel-zwarten lieten het vorige week er leelijk bij zitten. Zij zullen dit morgen door een royale overwinning goed maken. SET maakt de reis naar Zaltbommel. Levert dit geen te groote vermoeidheden op dan is de overwin ning voor tie Tilburgers. Derde klasse K. BredaSCO is een wedstrijd tusschen elftallen die elkaar in kracht niet veel SPRANG. Predikbeurten Zondag 6 October: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur (Voorbe reiding H. Avondmaal) en n.m. drie uur Ds. B. A. van Lummel. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand September 1940 voor de Rijkspostspaarbank in gelegd 3036.13 en terugbetaald 3514.44. Naar wij vernemen zal de Geref. Knapenvereeniging „Samuël" alhier, welke gedurende eenigen tijd om ver schillende redenen rustend was, thans haar werkzaamheden wederom gaan hervatten. Als leider heeft zich beschik baar gesteld de heer J. Boer. - Vanwege den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle zal Zaterdagmiddag te 3 uur in de zaal van den Chr. Volks bond alhier eene vergadering worden gehouden, waarin als spreker zal op treden de heer H. Wetselaar van Dordrecht, met het onderwerp „In de Branding CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente al hier hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. A.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags twee uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loon- schendijk op te treden Ds. Vroeginde- wey. Gedurende de maand September 1940 werden ter gemeente-secretarie van Sprang-Capelle voor den Vleesch- keuringsdienst aangegeven 24 runde ren, 1 varken en 5 schapen. Een mooie hulde. Door het R.K. Par. Zangkoor der Parochie St. Jan is aan het echtpaar J. v. .d Wee-Vekemans als huldeblijk bij hun zilveren bruiloft, die op Vrij dag 20 September 1.1. gevier werd, een gezongen H. Mis aangeboden op Zon dag li October. Het koor zal bij deze gelegenheid, als waardeering voor zijn president, de groote mis voor gemengd koor Can tate Dominum, Canticum, Novum van L. Refice, uitvoeren. Geen mooie manieren. Het blijkt dat er meerdere personen zijn, vooral onder de jongeren, die bij gelegenheid van de verplichting zich van een identiteitskaart te voorzien, meerdere fotografen leelijk gedupeerd hebben door de gemaakte foto's niet af te halen. Wij vernamen dat de truc werd toegepast door bij twee of drie fotografen een foto te laten maken, en dan daar de foto betaalde, waar deze het best naar den zin leek. De fotografen zijn daarom verplicht geworden de opnamen vooruit te la ten betalen. Intusschen staan de foto grafen voor een niet onbeduidende schadepost. Wij gelooven echter dat deze vorm van oplichting voor de da ders nog wel eens een leelijk staartje kon hebben. Het mooiste van 't geval is, dat de bewijzen wie de dader is, steeds wordt achtergelaten. Sportfokkerij. Berkdijks Belang. Zondag hield het hoofdbestuur van Berkdijks Belang in het café van den heer van Dinteren een vergadering. Besloten werd om op 10 November de algemeene vergadering te houden. Het St. Nicolaas-kinderfeest zal mogelijk ook weer doorgang vinden. Een voor stel zal op de algemeene vergadering worden gedaan om voor de leden van Berkdijks Belang een regeling te tref fen betreffende het afhalen van formu lieren en kaarten op het distributiekan toor. LOON OP ZAND. Uitvoering Parochiehuis. Woensdagmiddag had de eerste op voering plaats in het Parochiehuis van het door Frater Lucidiüs geschreven tooneelstuk „Duivels in Liliput". Deze uitvoering werd gegeven voor al ie schoolgaande jongens der Frater school van Loon op Zand. Ook waren aanwezig een 5-tal Broeders van Kaats heuvel met een 40-tal schoolgaande jongens, terwijl ook aanwezig was den ZeerEerw. Heer Pastoor Schoenmakers alsook verschillende Fraters van het Fratershuis. Er werd goed gespeeld door de jon gens. Een bezoek ten deze is wel de moeite waard. De volgende uitvoeringen worden gegeven op Zondag (3 en 13 October en op Woensdag 9 October voor de meisjesschool. Vergadering Brandstoffen-Coöperatie. Heden hield de Brandstoffen-Coöpe ratie, onderafdeeling van de Werk- licdenvereeniging, een algemeene leden vergadering in de zaal van Concordia. Deze vergadering was belegd om de verschillende nieuwe bepalingen der brandstoffen-voorziening te bespreken. Na een duidelijke uiteenzetting door den voorzitter, werden verschillende vragen die uit de vergadering naar vo ren kwamen zoo goed mogelijk beant woord, waarna deze bijeenkomst on der dank aan de aanwezigen werd ge sloten. De beer J. Tuerlings alhier is in overleg met het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening aangewezen als sportfokker voor het instandhouden van de rassen. De heer Tuerlings is fokker van Wit Wyandotte-kriel en Zw. Min. Kriel en is voor beide rassen aangewezen. Dit is een groote erkenning van wat dezen fokker vooral de laatste jaren heeft gepresteerd, wat nog duidelijker blijkt als men weet, dat van de honderden fokkers van W. Wyandotte kriel naar wij vernemen, slechts vier en van de- vele liefhebbers van Zw. Min. Kriel uit het geheele land slechts twee fokkers aangewezen zijn. BERKDIJK. Fiets vermist. Door den heer van B. werd aangifte gedaan dat hij sinds Zaterdagmiddag 1.1. zijn heerenrijwiel vermist. Tot op heden is de fiets nog niet terecht. Britsche bommen op Haarlem eischen totaal 22 dooden. Engelsche vliegers hebben in den afgeloopen nacht wederom boven verschillende Nederlandsche steden bommen geworpen. Zij gingen daarbij zoo roekeloos te werk, dat in één nacht niet minder dan 22 vreedzame burgers op af schuwelijke wijze om het leven zijn gekomen. Bovendien zijn tientallen burgers met zware wonden in de ziekenhuizen opgenomen. Uiteraard werd in de getroffen gedeelten een enorme vernieling teweeggebracht, tientallen huizen zijn ingestort, duizenden ruiten zijn gesprongen en van 't kroondomein te Epe ging 60 H.A. in vlammen op Het zwaarst getroffen werd Haar lem en met name de zuidelijke woonwijken, waar bij den nachte lijken aanval 17 dooden vielen en 20 burgers zwaar gewond naar het ziekenhuis moesten worden ver voerd. Het meerendeel heeft zeer ernstige verwondingen Op één plaats gingen niet minder dan vier huizen tegelijkertijd tegen den grond. Tijdens haar blusschingsarbeid is de brandweer uit de lucht met machinegeweervuur bestookt. In den loop van den ochtend waren alle branden gebluscht. Verscheidene bommen zijn niet ontploft. Boven RijswijkV lieten de Britten drie bommen vallen: drie vrouwen werden in haar bed gedood. De materieele schade heeft enormen omvang aangenomen. Boven Beverwijk dat geen enkel militair doel in zijn omgeving heeft vielen verschillende brandbom men en één brisantbom, die een huis in puin vergaan deed. Een 30-jarige vrouw en haar negenjarig dochtertje werden ontzield in de ruïne gevon den. Een tweede vrouw werd levens gevaarlijk gewond. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ook Raamsdonksveer bezocht door Engelsche vliegtuigen. Circa 11.15 uur Woensdagavond zijn tientallen brandbommen uitgewor pen. De meesten kwamen op het land terecht. Een viertal woningen in de Hoofdstraat en de Steenstraat werden door brandbommen getrof fen, de schade is echter gering. Een begin van brand kon nog bijtijds gebluscht worden. Twee brand bommen kwamen op straat terecht in de Hoofdstraat en op den Bijks- weg. Een vijftal brandbommen, die gevallen zijn op een weiland en in een schuur aan de Suikerstraat, zijn ntet tot explosie gekomen. Voorts zijn een vijflal brisantbommen uit geworpen op een weiland in de nabijheid van den onbewaakte over weg aan het Omscboor, een hiervan BONNEN. Thans zijn geldig: Brood: Bonnen 8, geldig gedurende liet tijdvak van 30 September tot en met 6 October a.s. Vleesch: De met „02 vleesch" ge merkte bonnen van de vleeschkaart geven gedurende het tijdvak van Maandag 30 September tot en met Zondag 6 October a.s., recht op het koopen van een ons vleesch, heen inbegrepen, óf een rantsoen vleesch- waren. De met „Ü2 worst, vleeschwareu" ge merkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. Zeep: Bon 104, geldig gedurende het tijdvak van 23 September tot en met 18 October. Suiker. No. 109, rechtgevende op één kilogram, gedurende het tijdvak van 28 September tot en met 25 Octo ber a.s. Koffie en thee: No. 114, rechtgeven de op het koopen van 250 gr. koffie of 75 gram thee, gedurende het tijd vak van 28 September tot en met 8 November. Boter, magarine en vet: Bons 05 t/m 12 van de boterkaart, rechtgevende op een half pond, tot en met 18 October. Bons „05", „06" en „07" der vet- kaart rechtgevende op een half pond margarine of boter; Bon „08" der vetkaart geeft recht op een half pond gesmolten spijsvet of een half pond boter; Bons „09", „10", „11" en „12" der vetkaart geven recht op een half pond boter, met 10 cent reductie per Vi pond. Maïzena of griesmeel- of puddingpoe der: No. 105, rechtgevende op 100 gram, tijdvak 22 Juli tot en met 8 September. No. 28, tijdvak 9 Sep tember t/m 1 November. Vermicelli of macaroni of spaghetti: No. 110, rechtgevende op 100 gram, tijdvak 22 Juli tot en met 8 Septem ber. No. 15, tijdvak 9 September tot en met 1 November. Bon 116: (extra-bon, die gelijk met de textielkaart aan mannelijke per sonen boven 15 jaar is uitgereikt; 50 gr. scheerzeep óf één tube schecr- chême, óf één pot scheerzeep van 31 Augustus tot en met 31 December. Petroleum: op zegel gemerkt: „Perio de 6", rechtgevende op 2 liter, tijd vak 9 September tot en met 3 Nov. Kinderschoenen: alle soorten tot en met maat 23 zonder bon. Schoenen en pantoffels blijven onveranderd. Hond en kat: Bon No. 1 van de voe- derkaart voor honden. is niet tot ontploffing gekomen. Gelukkig is niemand getroffen,hij dezen bomaanval op ons zoo rustig dorp. Op ongeveer tien andereplaatsen zijn eveneens bommen neergekomen echter allen op weiden of akkerland. Hierhii zijn 6 koeien en 4 paarden gedood. Door een trein overreden en gedood. Donderdagochtend is hij de halte Karselaan te Amstelveen naast den spoorlijn, het lijk gevonden van den 27 jarigen ongehuwde R van Raven- zwaay, uit de Bors van Waveren- straat te Amstelveen. Vermoedelijk is de man Woensdagavond door de duisternis misleid en door een trein overreden. Kindje gestikt. Woensdag is in den tuin van een perceel aan den Amsteldijk te Am sterdam een kindje, dat in een kinderwagen lag,gestikt. Demoeder had het kindje in de zon gezet en om te zorgen, dat het niet uit den wagen kon vallen, met een riem vastgebonden. Hel wichlje is waar schijnlijk gaan wroeten, waardoor de riem over het keeltje van het kind is geschoven en het jongetje is gestikt. Sleeperswagen met twee paarden te water Woensdag wilde de 53 jarige voerman B. J., wonende in de Dirk Smitsstraat te Rotterdam, op de Linker Rottekade een met twee paarden bespannen sleeperswagen keeren. De wagen begon te glijden en geraakte met beide paarden te water. De voerman kon zich nog bijtijds in veiligheid stellen, door van den wagen te springen. Een paard is verdronken. Het andere paard en de wagen werden door een takelwagen aan den wal gebracht. ABONNEERT U OP DIT BLAD

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3