ODOvertralien RECHTZAKEN Zaterdag 5 October 1940 No. 80 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad GEMEENTE-BEGROOTING WAALWIJK GIBRALTAR. voor stoffen NIEUWE COLLECTIE Gemengd Nieuws MEMORIE VAN TOELICHTING drag was n.l. 652.058.87. Toch vertoont het ontwerp der be grooting voor 1941 op enkele cardinale punten een ander beeld dan de defini tief vastgestelde begrooting voor 1940. Wij geven U hieronder een over zicht van de voornaamste verschillen, daarbij twee groepen onderscheidende, namelijk een groep, welke onafhanke lijk van de tegenwoordige bijzondere tijdsomstandigheden is ontstaan en een groep, welke haar oorzaak vindt in die bijzondere omstandigheden. De bedoel de verschillen beïnvloeden de begroo ting niet alle in ongunstigen zin, zooals U hierna zal blijken. De cijfers, welke de begrooting in gunstigen en die wel ke haar in ongunstigen zin beïnvloeden, hebben wij in het hierna volgende over zicht haast elkaar aangegeven. Tot de eerste groep afwijkende ver schillen ten opzichte van de begrooting 1940 behooren de volgende: VAN TOELICHTING OP DE GEMEENTE-BEGROOTING DER GEMEENTE WAALWIJK VOOR 1941. Aan den Raad der gemeente W a a 1 w ij k. Wij hebben de eer U hierbij ter vast stelling aan te bieden de ontwerp-be- grootingen voor de gemeente en hare bedrijven voor het dienstjaar 1941. Bij gevoegd zijn de memoriën van toelich ting bij die begrootingen, alsmede ver schillende andere bijlagen. De gemeente-begrooting sluit, voor wat betreft den gewonen dienst, in ont vangst en in uitgaaf met een bedrag van 650.128.95, welk bedrag slechts weinig verschilt met dat, waarmede de gewone dienst van de ontwerp-begroo- ting voor 1940 sloot. Laatstbedoeld be- 1. De post ..Uitkeering uit het gemeentefonds loopt ieder jaar terug, omdat de z.g. „garantie- uitkeering" telken jare lager wordt en wel dit jaar rond 2. De post aflossing en annuïteiten van geldlee- ningen zijn dit jaar hooger resp. 2200.en 1100.door het aangaan van nieuwe leeningen 3. Het subsidie voor de R.K. Huishoud- en In dustrieschool voor 1941 is hooger dan voor 1940, rond 4. Op Hoofdstuk VIII 7 (bijzonder onderwijs) is meer geraamd ongeveer n.l. 1250.voor afschrijving op de kosten van stichting eener nieuwe bijz. lagere meis jesschool aan de Grootestraat nr. 244 en 800. wegens meer vergoeding voor exploitatie der diverse bijzondere scholen. 5. Het batig saldo van den gewonen dienst der laatst afgesloten rekening is op de begrooting 1941 hooger dan die op die voor 1940 8.000. 6. De bijdrage aan Hoofdstuk VI van den kapitaal- dienst is lager omdat voor div. objecten intus- schen is geleend, zoodat geen afschrijving af zonderlijk meer noodig is 2.600. 7. De post „Kosten verpleging van krankzinni gen" is lager dan in 1940 rond 1.500. 8. Voor „Onvoorziene uitgaven" is thans minder uitgetrokken ongeveer 3.500. Het vorig jaar was op dezen post n.l. voor- loopig ook geraamd de rente voor een nog te sluiten leening, hetgeen thans niet noodig is. Tot de tweede groep behooren de volgende: 1. Aan couponbelasting is ingevolge de gewijzigde wet te betalen ongeveer 2.000.waarvan niet verhaalbaar op de geldgevers rond 2. Opbrengst van kermisstaanplaatsen is niet geraamd 3. De hoofdsom der Personeele belasting voor den 4 t.m. 7 grondslag is lager geraamd in verband met het geringer aantal auto s dat thans in gebruik is. Hierdoor is de opbrengst der opcenten even eens lager geraamd en wel 4. De kosten van den reinigingsdienst zijn hoo ger geraamd zt 900.eensdeels door uit breiding van de te bewerken lengte der straten, doch anderdeels door de duurte der benzine e.a. 5. De slechtere bedrijfsuitkomsten van de div. gemeente-bedrijven. De winst van het G.E.B. is lager geraamd De volgende verliezen zijn geraamd of hooger geraamd dan voor 1940: gasbedrijf 9.200.— vleeschkeuringsdienst 750.— gemeentewerken 600.- 6. Daarentegen is een winst geraamd op het slachthuisbedrijf van 1.700.— 7. terwijl de post straatverlichting nagenoeg hee- lemaal niet is geraamd. Hij vraagt alleen 275.voor onderhoud der gasverlichting 10.500.— 8. Om een sluitende begrooting te verkrijgen moesten wij 55 opcenten op de Gemeentefonds belasting ramen. Daardoor, alsmede door een hoogere raming van de opbrengst der 45 opcen ten op die belasting voor het belastingjaar 1940- 1941 door den Inspecteur der directe belastin gen is de post „opcenten op de gemeentefonds belasting" thans hooger uitgetrokken 8.600.— Gunstig. Ongunstig. 3.500.- 3.300.- 1.200.— 2.000.- 1.800.- 4.500.- 2.000 2.000.- 900.- 2.200.- 10.550.- houden met de gezinssterkte. Hiermede wordt voortgebouwd op de ten vorigen jare ingevoerde „Gezinstarieven" voor gas en electriciteit. Het normale watertarief voor parti culieren bedraagt 30 cent per m3, met een minimum verschuldigd bedrag van 4.50 per kwartaal. Wij stellen voor om voor gezinnen met 4 tot en met 6 kinderen beneden den leeftijd van 15, jaren het tarief te bepalen op 25 cent per m3, met een minimum verschuldigd bedrag van 3.75 per kwartaal, en voor gezinnen met 7 en meer kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar op 20 cent per m3 met een minimum verschul digd bedrag van 3.— per kwartaal; deze reducties evenwel niet toe te pas sen bij het abonnementstarief, omdat dit niet wordt betaald door den ver bruiker maar door den huiseigenaar. Kosten voor buitengewone werken zijn op de begrooting voor 1941.niet uitgetrokken. Wel ligt het in de bedoe ling, zooals LI trouwens bekend is, de voor 1940 voorgenomen werken aan te vangen of voort te zetten. Wij noemen in dit verband de doorzetting van de onteigeningsprocedure voor gronden, gelegen in het gedeelte van het uitbrei dingsplan, ingesloten door Stations straat, Noorder-Parallelweg en Put straat en den aanleg van straten in dat gedeelte, voorts de bestrating van den Zomerdijk. Op de kosten daarvan is op de be grooting 1941 evenwel reeds een be drag voor afschrijving uitgetrokken. De distributie en de luchtbescher ming vragen beide van de gemeente iets meer dan in 1940, n.l. resp. 400.- en 280.—. Bij de tegenwoordige regeling, op grond waarvan het rijk 85 der kos ten draagt, behoeft de post „distribu tie" voor de gemeente geen schrikbeeld te vormen, zooals dat het geval was tij dens de jaren 19141918. Volgens de raming voor 1941 blijft in dat jaar ten laste van de gemeente 1100. Op den dienst 1939 was het nog mo gelijk van het batig saldo der laatst af gesloten rekening 10.000.over te brengen naar de algemeene reserve. Op den dienst 1940 was zulks reeds niet meer mogelijk en werd het geheele ba tige saldo ad 20.505.37 ten bate van den gewonen dienst gebracht. Zoo is ook thans het geheele batige saldo van de laatst afgesloten rekening, inc. over 1939, ten bate van den gewonen dienst 1941 gebracht. Dit batig saldo be draagt 28.429.12. De hiervoor genoemde algemeene re serve bedraagt 33.130.60. Daarbij be schikken de bedrijven over reserves, welke ingevolge de bepalingen der des betreffende verordening op de eerste plaats bestemd zijn om de gemeente de jaarlijks bij de begrooting geraamde winst te verzekeren. In deze moeilijke tijden zal zulks ongetwijfeld voldoening geven en wij voelen ons dankbaar ge stemd tegenover Uwen Raad, die in de voorafgegane jaren steeds aan ons advies gevolg heeft willen geven tot 't vormen en aanvullen van deze reser ves. Zij vormen ongetwijfeld eenig licht in de tegemoet te treden toe komst voor onze gemeente-financiën. Moge het ons allen gezamenlijk gege ven zijn de financiën der gemeente, welke aan onze zorgen is toevertrouwd, ook in de toekomst in goede banen te houden. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. De overige verschillen, welke er ui teraard nog vele zijn, zijn alle-van ge ringere beteekenis. Uit het vorenstaande moge U blij ken, dat, zooals wij hiervoor bij den aanvang onzer nota reeds schreven, de begrooting voor het komende jaar een tamelijk sterk afwijkend beeld geeft van de begrooting voor 1940. Er zijn uiteraard posten, welke met elkaar in nauw -verband staan. Zou door de omstandigheden de eene post tegenvallen, dan zou een andere weer meevallen. Indien het b.v. in 1941 toe gestaan zou kunnen worden de straat verlichting weer te bezigen, dan zou waarschijnlijk de verliespost van het gasbedrijf veel kleiner worden of indien daarbij ook b.v. de kolenprijzen zouden meevallen geheel verdwij nen. Bijzondere moeilijkheden gaven de ramingen voor de posten steunverlee- ning en werkverschaffing en de daar mede verband houdende posten. Het is uiteraard zeer moeilijk den toestand op het stuk der werkloosheid in 1941 reeds nu te peilen. Hoewel volgens het thans bestaande stelsel de hoegrootheid van het bedrag der uitgaven hiervoor voor het budget van de gemeente van wei nig beteekenis is, is het toch zaak met 36.400.— 33.950.— het oog op de door het Rijk te ramen kosten, dat een zoo nauwkeurig moge lijke raming wordt gemaakt. Zooals U uit de toelichting bij de desbetreffende posten zal blijken, is ernstig gepoogd in de raming eenig systeem te leggen. Zou in den loop van het eerste halfjaar 1941 blijken, dat de raming met het oog op- de dan heerschende omstandigheden herzien moet worden, dan kan en zal zulks alsnog plaats vinden. Door het Rijk wordt daarop trouwens nauwlet tend toegezien door middel van terzake deskundige ambtenaren. Zooals wij evenwel reeds opmerkten, ondergaat onder de thans geldende regeling het ten laste van de gemeente blijvende be drag wegens deze kosten daardoor na genoeg geen verandering. Het aandee der gemeente hangt af van hare belas tingcapaciteit. Deze wordt vastgestelc naar de opbrengst van zekere, met na me genoemde, belastingen. Wij verwij zen U daarvoor naar de toelichting bij de posten 364 en volgende, alsmede naar bijlage 19, welke voor de leden ter inzage ligt. Niettegenstaande de begrooting sterk beïnvloed wordt door de tijdsomstan digheden, hebben wij gemeend een wij ziging van de watertarieven te moeten voorstellen, waarbij rekening wordt ge- INZET VAN SPANJE'S TUSSCHEN- KOMST IN DEN OORLOG? De besprekingen te Rome tusschen den Duitschen minister van Buiten- landsche Zaken, von Ribbentrop, en den Duce, alsmede het gelijktijdige be zoek van den Spaanschen minister van Binnenlandsche Zaken, Serrano Suner, aan Berlijn en het vooruitzicht dat deze ook nog naar de Italiaansche hoofd stad zal gaan, dit alles heeft aanleiding gegeven tot geruchten, als zou Spanje binnenkort zijn houding van niet-oor- logvoerende laten varen en aan de zij de van de as-mogendheden partij gaan kiezen in den huidigen strijd. De Spaansche regeering heeft reeds eerder doen hooren, dat ze imperiale oog merken heeft en een Groot-Spanje wil herbouwen. Veel gebied kan niet meer in aanmerking komen om tot Spaansch bezit te worden getransformeerd. Italië wenscht zijn invloed in Noord-Afrika te versterken en zal er niets voor voe len om van wat het aldaar als vrucht van de overwinning op Frankrijk kan toevallen, te gaan deelen met Spanje. Ten hoogste zou Fransch Marokko kunnen dienen als een belooning voor Spaansche hulp in den oorlog; Spanje heeft in Marokko reeds groote belan gen en zal zijn gebied aldaar, dat gescheiden slechts door de Straat van Gibraltar een natuurlijke Voortzet ting is van het territoir van het moe derland, gaarne gecompleteerd willen zien. Maar vóór alles zal een eventueele Spaansche inmenging gericht wezen op het herkrijgen van de stad en ves ting Gibraltar, het kleine stukje grond aan de Zuidpunt van het Spaansche vasteland, dat reeds meer dan twee eeuwen als een Britsche angel in het Spaansche vleesch zit gestoken. Een strijd om Gibraltar zou een der de hoogst belangrijk front opleveren in den huidigen slag ter vernietiging van het Britsche imperium; het hoofd front ligt boven Londen, het tweede vormt zich tegen de Britsche positie aan het Suezkanaal (Egypte). Suez en Gibraltar sluiten de Middellandsche Zee af van de overige wereldswatcren en vormen de kruispunten van wegen van het Britsche wereldrijk. We ach ten het daarom van belang om hier iets van de geschiedenis en van de be teekenis van Gibraltar te melden. Gibraltar is in het Westen de Zuide lijkste punt van Europa en is gelegen op een smalle landtong, welks uiteinde Punte de Europa wordt gcheeten. Slechts een smalle strook zee scheidt dit gebied van Afrika, op z'n smalst is deze strook 18 K.M. Alle schepen, welke vanuit de Atlantische Oceaan de Middellandsche Zee willen binnen varen, moeten door deze nauwe engte en het is derhalve te begrijpen, dat de mogendheid, welke Gibraltar militair beheerscht, een volledige controle kan uitoefenen op het geheele verkeer tus schen de heide genoemde groote zeecn. Dat is vooral voor Italië een zaak van groot ongemak, omdat deze mogend heid geen andere havens heeft dan aan de Middellandsche Zee, de Mare Nostrum, d.i. „onze" Italië's zee. John Buil staat er als waker aan de poorten! Gibraltar is in den loop der geschie denis altijd als een belangrijk strate gisch punt beschouwd. Reeds in 711 stichtten de invallende Arabieren er een sterk kasteel. De landtong wissel de in den strijd tusschen Mooren en Spanjaarden nogal eens van bezit. Op 25 April 1607 forceerde admiraal Ja cob Heemskerk den toegang tot de haven en vernietigde de daar liggende Spaansche vloot. Gedurende den Spaanschen successie-oorlog kwam Gi braltar in Britsche handen; op 21 Juli 1704 n.l. zette een Engelsche vloot een klein corps Britsche en Nederlandsche krijgslieden aan wal en drie dagen la ter viel de vesting. De landtong en de vesting zijn sindsdien voortdurend in Britsche handen geweest. Enkele ma len hebben de Spanjaarden tevergeefs getracht om Gibraltar te veroveren, o.a. in 1726 en in de jaren 17791783. Ook Spaansche aanbiedingen om de vesting te koopen, zijn afgewezen. Het statuut van Gibraltar is dat van een Britsch kroondomein. Het heele bezit bestaat slechts uit een rots, welke nog geen 5 K.M. lang is en ruim één K.M. breed. De rots is van het Spaansche vasteland gescheiden door een smalle, slechts 500 M. breede landtong welke onbewoond is, door lagunen doorsne den en als neutraal gebied wordt ge kenmerkt. De westelijke helling van de rots, hoewel eveneens steil, gelijk de overige zijden, heeft gelegenheid gegeven tot stichting van de stad Gi braltar, welke ongeveer 25.000 inwo ners telt, waaronder de 3500 man Brit sche normale vredesbezetting. Er wo nen in Gibraltar behalve veel Span jaarden ook tal van Joden (drie syna gogen), Britsch-Indiërs en Engelschen; cr zijn daar voorts meer dan 30 con sulaten, ook een Nedcrlandsch. De ge weldige vestingwerken van Gibraltar zijn meest in de rots uitgehouwen. Ter hoogte van 200 en 260 M. zijn in de rots twee gigante gaanderijen gehakt, elk met honderden zware stukken ge wapend. Er zijn acht reusachtige groote, bomvrije waterbakken en ook de verblijven der manschappen, de voorraadkamers en zelfs de hangars voor vliegtuigen zijn alle door 't rots gesteente beveiligd. Spanje kan zeker niet sterk genoeg worden geacht voor een succesvollen aanval op Gibraltar, maarDuitsche troepen staan ter hoogte van de Fransche Zuidkust aan de Spaansche grens en de Spaansche havens zouden goede bases kunnen zijn voor de Italiaansche vloot. Md. ACTETASSCHEN KOFFERS üs. TASCHJES P0RTEM0NNAIES PORTEFEUILLES SCHRIJFMAPPEN W AA LW IJ K Diefstal te Eethen De rechtbank te 's-Bosch heefc von nis gewezen in de strafzaak tegen den 32-jarigen koopman J. H. C, uit Wijk en Aalburg, tegen wien een voorwaar delijke gevangenisstraf van vier maan den met drie jaren proeftijd benevens onvoorwaardelijk een geldboete van dertig gulden was geëischt, omdat hij in Mei j 1. te Eethen twee teilen had weggenomen, die daar in militaire barak waren achtergelaten. Verdachte zeide dat hij de teilen niet had willen stelen, doch slechts tegen brand had willen beschermen, omdat de barak, waar ze zich in bevonden in brand stond. Maar hij had kennelijk zijn best gedaan om te trachten te bewerken dat de politie ze niet in handen kreeg De rechtbank heeft in deze zaak her vatting van het onderzoek voor nader getuigenverhoor gelast. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. Meisje aangereden en gedood. Woensdagavond omstreeks 9 uur wandelde op den provincialen weg van Steènbergen naar Halsleren het vijftienjarige meisje E. Groffen met haar vriendin. Eensklaps naderde uit de richting Steenbergen een per sonenauto, waarvan de bestuurder het tweetal klaarblijkelijk niet op merkte. De vijftienjarige E.G. werd gegrepen en een eind meegesleurd Zij was vrijwel op slag dood. De auto reed eenige meters verder in een sloot. De bestuurder een zekere P. C. H. uit St. Maartensdijk, bleek onder den invloed van sterken drank te verkeeren. Hij is door de politie in voorloopige bewaring genomen. Rijksduitschers in het verboden gebied Alleen bij noodzaak op straat. De Rijkscommissaris voor het zette gebied maakt bekend: „De door de algemeenen oorlogs toestand ontstane verhoudingen hebben mij onlangs aanleiding ge geven voor de niet-Rijksduitschers, die in het kustgebied en in een deel van het achterland wonen een uit gaansverbod gedurende den tijd tusschen 22 uur 's avonds en 4 uur 's morgens uit te vaardigen. Ik verwacht ook van alle in boven genoemd gebied wonende ol ver toevende Rijksduitschers dat zij zich eveneens tusschen 22 en 4 uur niet in de openlucht ophouden. Slechts op grond van dienst of beroep is een uitzondering hierop gerecht vaardigd.'' Burgerslachtoffers van oorlogs geweld. In voorbereiding is een regeling vanwege 't departement van sociale zakeD, volgens welke in bepaalde gevallen steun kan worden verleend uit het herstelfonds aan gezinnen, waarvan de kostwinner tengevolge van oorlogsgeweld invalide is gewor den of daaraan door den dood is ontvallen, Ongeluk op onbewaakten overweg. Op den onbewaakten overweg bij de Hollandsche Rading is Woensdag een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan den 26-jarigen melkknecht v.d. G. tc Lahe Vuursche het leven heeft gekost. Van der G. passeerde met paard en wagen den onbewaakten overweg, toen juist een tiein in volle vaart naderde. De voerman zag geen kans zich tijnig in veiligheid le stellen de wagen werd door den trein gegrepen en totaal vernield De melkrijder werd op slag gedood. Het paard bleef ongedeerd en be reikte in galop de overzijde. Het treinverkeer ondervond eenige ver traging. Auto door snel rijden op het trottoir In de Terletstraat te Den Haag is Woensdagmiddag ongeveer drie uur een doodelijk ongeval geschied. De 29-jarige J. W. S. uit Hezerwoude reed met zijn vrachtauto bij het maken van een bocht aan de lin kerzijde van den weg. Ten gevolge van te groote snelheid kwam de wagen echter op het linker trottoir terecht, waarbij de 35-jarige wiel- rijdster, mevrouw M. H. uit de Hulst- horststraat, werd aangereden. Zij vervoerde in een mandje achter op de Fiets haar driejarig dochterlje Francisca. dat ten gevolge van de aanrijding uit het mandje werd ge slingerd en onder het achterwiel van de auto geraakte. De daarbij be komen verwondingen waren van zoo ernstigen aard. dat het kind nog ter plaatse is overleden. RMA C U N E

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5