BOEKBESPREKING BURGERLIJKE STAND SPORT AKKERTJES INGEZONDEN STUKKEN 1/ Bedrijfsbegrootingen der gemeente Waalwijk. Het lijkje is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. De vrachtauto werd door de po litie in beslag genomen. Op grond van verklaringen van getuigen werd de chauffeur voorloopig in bewaring gesteld, •Verdronken. Men heeft thans zekerheid gekre gen omtrent het lot van de '22 jarige mej. C. Rijsdijk die sinds Vrijdag avond spoorloos was verdwenen Het meisje was dien avond omstreeks half tien per fiets van Hazerwoude naar haar woning te.Alphen a. d. Rijn vertrokken doch is daar niet aangekomen. Thans heeft de politie haar lijk gevonden in den Ouden Rijn onder de gemeente Koudekerk. Haar rijwiel lag in de onmiddellijke nabijheid zoodat wel vast staat dat het meisje door de duisternis misleid te water is geraakt en verdronken. Woensdagochtend is uit de Haarlemmervaart te Leiden het 'ijk opgehaald van den 54-jarigen F. J. de Mooy, wonende te Leiden, die sedert Vrijdag j.l. werd vermist De man is vermoedelijk door de duister nis te water geraakt en verdronken^ „Het voorspel tot den grooten Strijd" door W. Picht. Uitg. W. J. Ort, den Haag. Wie zich interesseert voor de ge schiedenis van den oorlog in Noor wegen, zal dit boekje ongetwijfeld voor den luttelen prijs, die er voor gevraagd wordt, willen bezitten. Het geeft, aldus den schijver in zijn voorwoord, een typisch voorbeeld tusschen de oorlogsberichten der ge allieerden en de met hen sympathie- seerende neutralen eenerzijds en die van het Duitsche opperbevel ander zijds. Dit is geschied aan de hand der officieele communiqué's van 't opper bevel der Duitsche weermacht uit die bewogen dagen en daarnaast dag vöor dag gerangschikt, de berichten in groote en provinciale bladen uit verschillende geallieerde en neutrale landen, uitlatingen van staatslieden en radiouitzendingen over dezelfde gebeurtenissen. Hieruit blijkt, dat men aan den kant der geallieerden zijn mededeelingen aan het publiek wel zeer sterk heeft laten beinvloeden door den wensch, die ook hier ge woonlijk de vader gedachte bleek te zijn. Er is dan ook een opvallend onderscheid tusschen deze beide soorten gegevens en het is interessant ze met elkaar te vergelijken en er dan zijn conclusies zelf uit te trekken, die zeer zeker wat juistheid betreft aan Duitschen kant zullen uitvallen. Dit goed verzorgd boekje dat in zijn soort zeker interessant is, is boven dien mooi geïllustreerd en voor den geringen prijs van 25 cent verkrijg baar. „De waarheid marcheert" Bij denzeffden uitgever en van de hand van denzelfden schrijver ver scheen bovendien nog een boekje met bovenstaande titel, dat in wezen gelijk is van inhoud, doch handelt over den strijd in Polen. Het streven om de publieke meening onjuist te beinvloeden komt ook hierin sterk tot uiting wanneer men de geallieerde en Duitsche gegevens met elkaar verge lijkt. Deze vergelijking moet onge twijfeld in het nadeel van eerstge- noemden uitvallen. De uiteindelijk bereikte resultaten zijn daarvan het duidelijke bewijs. WAALWIJK. Van 27 Seplemver tot 4 Otcober 1940. Geboren Cornelia Maria, dv. H, de Kort-Dam. Johanna Maria, dv. G. H. Krielaary-Lam- mers. Petronella Hermanda Maria, dv. L. M. Kolster-Beerens. Hermnus Cor nelius, zv. H. A. Knippels-Damen. Her. man, zv. C. G. Slaats-van Boxtel. Overleden: 1). van Ameiden, oud 83 jaren, echtge- noote van J. Koppe. B. P. M. de Peffer, oud 7 maanden. N. van Thielen, oud 70 jaren, echtgenoote van J. van Dongen. Huwelijksaangiften J. Oversberg, oud 28 jaren en Ha. J. Hurkmans, oud 25 iaren, beiden te Waal wijk. J. C. Lainbooy, oud 21 jaren, wo nende te Waspik en Ma. Ja. van Box- staele, oud 19 jaren te Waalwijk. Ingekomen Ha. J. van Beek van Eethen. R. A. J. Kuipers van Tilburg. M. van der Veer van Opsterland. J. H. Ruiten van Lei den. Ca. P. A. M. Cools van Tilburg. W. A. J. Hulskes van Amsterdam. Ja. J. Molenschot van Loonopzand. A. A. C. de Kort van Tilburg. M. Bre mer van Amsterdam. SPRANG-CAPELLE. Over de maand September 1940. Geboren Huibert Pieter, zv. II. Snijders en Jo hanna van Eersel. Cornelis, zv. P. Groeneveld en A. Ros. Cornelia Adri- ana Johanna, dv. B. J. Elsman en C. .1. Konings. Lucia Johanna Petronella, dv. W. A. van Wezel en A. J. B. Bakkers. Adriana, dv. H. Waarts en A. van Beek. Goverdina Johanna, dv. P. C. Bakke ren en G. J. Dekkers. Adriana Antonia Gerdina Maria, dv. A. C. Papenhoven en C. Snoeren. Jannes Willem, zv. A. Win kel en A. M. C. van Ham. Gerrit, zv. M. van Tiggelen en J. Faro. Jannie Se- brechta, dv. C. J. Kuijsten en M. Spran- gers. Gehuwd C. de Rooij, oud 25 j. en W. A. Mout- liaan, oud 22 j. L. J. Cove, oud 35 j. en A. M. Spuybroek, oud 30 j. A. van der Schans, oud 33 j. en T. van Beek, oud 29 j. A. Brouwers, oud 39 j. en M. A. van den Hoven, oud 36 j. Overleden:. M. de Bruyn, oud 41 j., dv. A. P. de Bruyn en P. Zijlmans. B. van der Lin den, oud 79 j., wed. van J. van Zeist. C. van der Waals, oud 60 j., echtg. van A. Coljee. F. J. Wittebol, oud 53 j., echtg. van K. Knoop. H. "Wagemakers, oud 67 j„ echtg. van M. Wagemakers. - J. C. van Oosterhout, oud 76 jaren, zv. A. van Oosterhout en M. Mandemakers. w. s. c. R.K.T.V.V.—W.S.C. De derde voormalige IVCB'er die WSC in successie te bekampen krijgt is het Tilburgsche RKTVV, waarheen morgen de reis gemaakt wordt. Over deze wed strijd zullen wij weinig zeggen, maar dit maal eens aan de WSC'ers overlaten om te laten zien tot welke prestaties zij wer kelijk in staat zijn. De tot nu toe vertoon de resultaten zijn immers niet in staat onze goedkeuring weg te dragen. Hope lijk gaat het morgen beter. WSC 2 speelt thuis tegen Uno Animo uit Loonopzand. Dit zijn taaie rakkers waaraan de zwarte reserves hun handen vol zullen hebben. Als het een beetje meeloopt moet succes echter niet uitgeslo ten zijn. WSC'ers aangepakt. EEN BELANGRIJK TREFFEN OP HET R.W.B.-TERREIN. R.W.B.R.K.C. Wie zal winncnl Op het RWB-terrein staat ons morgen een uiterst belangrijke en tevens interes sante ontmoeting te wachten. De Besoy- ensche tricolores zullen hier namelijk te gen RKC in het strijdperk treden en dit feit moet wel in staat zijn ieders belang stelling gaande te maken en een massale gang naar het RWB-terrein tot gevolg hebben. De RWB'ers behooren telken jare tot de sterkste derde klassers en ook dit sei zoen toonden zij dit weer, door den inzet der competitie te vieren met een tweetal overwinningen en ernstige aanstalten te maken voor een eventueel kampioen- schap, iets waartoe wij de Besoyenaren zeker in staat achten. Wat RKC betreft kunnen wij zeggen dat deze ploeg een uitstekende start gemaakt heeft en hel vertoonde spel daarbij in aanmerking genomen,zeker de beste verwachtingen geeft voor de toekomst. Toch zweven we hier nog te veel in het onzekere omdat de combinatie haar feitelijke krachten nog niet op voldoende wijze heeft kun nen toonen, door een tekort aan gespeel de wedstrijden. Dit wil echter niet zeg gen dat die krachten daardoor minder moeten worden aangeslagen. Integendeel, het geeft zelfs een spannend, sportief en verrassend element aan de ontmoetingen waarin de RKC'ers optreden, omdat men niet weet waar men aan toe is. Dit geeft roor hen een groote verantwoordelijk heid," omdat zij er steeds zeker van kun nen zyn dat haar tegenstanders, een on zeker gevaar bewust, alles op alles zullen zetten, om dit gevaar te bezweren. Al deze symptomen zullen ook morgen op het RWB-terrein naar voren komen en daarom een waarborg zijn voor een spannenden strijd, waarbij de uitslag, als iets onzekers, tot de laatste minuten in de lucht zal blijven hangen. Wij zullen ons dan ook aan een eventueele voorspel ling daaromtrent niet wagen, om straks niet de kous over den kop te krijgen. Vast staat echter dat RWB het voordeel van eigen terrein, waarop haar tegen standers van morgen volkomen vreemd zijn, zooveel mogelijk zal uitbuiten. Moge dat gaan in eerlijken en fairen strijd, dan zijn wij ervan overtuigd dat deze wedstrijd een lust zal worden voor het oog en de beste propaganda voor de voetbalsport. R. W. B. Voor het tweede elftal begint Zondag de competitie. Onze jongens gaan naar Raamsdonksveer om daar de Veersche Boys 1 te bestrijden. Dit is een treffen tusschen twee onbekende tegenstanders, zoodal niets vooraf is te zeggen. Wij ver trouwen echter dat zij hun best zullen doen een zoo goed mogelijk resultaat te behalen. RWB'ers succes. R. K. C. Het programma van RKC voor Zondag a.s. luidt als volgt: RWBRKC om 2 uur. RKC 2—Dongen 2 om 2 uur. Zie voor liet overzicht van eerstge noemde wedstrijd hierboven. De reserves loopen Zondag a.s. van sta pel tegen Dongen 2. Van deze wedstrijd is weinig te zeggen, aangezien het voor Dongen 2 ook pas de eerste ontmoeting in deze competitie is. Wij achten het tweede wel tot goede prestaties in staat, en het zoy dus niet mooi van hen zijn, deze goede verwach tingen den bodem in te slaan. Dus jongens eens flink aangepakt, en veel succes. z EEN VASTHOUDENDE HARDLOOPER. Toen zekere Tessers bij zijn vertrek voor een vaardigheidsloop over 80 K.M. uit Roterdam zeide, dat hij in circa 6 uur Naarden hoopte te bereiken, kon men zich niet voorstellen dat hij daarin zou slagen. Dat is ook niet geschied, en dat is begrijpelijk als men bedenkt dat een Marathonlooper die de 42 km. in 3 uur volbrengt een uitnemende prestatie ver richt. Waar het hier bijna de dubbele af stand gold, was het wel vanzelfsprekend dat Tessers de 80 km. niet in ca. 6 uur zou kunnen volbrengen. Na Utrecht kreeg hij last van een oude blessure en schoot daardoor langzamer op. Het pleit voor zijn doorzettingsvermogen dat hij niette min na 's morgens te 9.06 uur uit Rotter dam vertrokken te zijn om 5.54 u. 's mid dags te Naarden al wandelend en hard loopend arriveerde, zoodal hij een tota len tijd noteerde van 8 uur 48 min. Het koude weer en de tegenwind vormden een geduchte handicap. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) De Gymnastieksport tot nader order het kind van de rekening. Naar aanleiding van het gemeente- raadsverslag van Donderdag 26 September jl. in »De Echo van het Zniden«, betreffende de gymnastiek zaal in onze gemeente, voel ik mij als belanghebbende toch verplicht een en ander onder oogen te brengen. De kwestie van het eenigst aan wezig openbare oefenlokaal werd na ondersteuning door de heeren van der Waerden en Hoxs, in den kortst mogelijken tijd verwezen naar een plaatsje in den hoek, om daar eerst na beëindiging der abnormale toe standen, weer uit te mogen komen, tenminste wanneer dan nog teekenen van leven aanwezig zijn bij die personen, die geheel belangeloos het vereenigingsvoortbestaan in handen hebben Een vereeniging die door gedwongen omstandigheden, voor onbeperkten tijd op zijn achterste pooten moet gaan zitten, komt on getwijfeld tot verval, met als gevolg een algeheele ondermijning van de ambitie der respectievelijke veree- nigingsbestuien. Indien een bepaalde spiergroep van het menschelijke lichaam op een of andere manier tijdelijk van zijn functie ontheven wordt, dan gaan deze bundels on herroepelijk degenereeren, want is het werkobject van de baan, dan zijn de middelen om de prestatie te bewerkstelligen ook nietmeer noodig. De gymnastiekverenigingen in Waalwijk hebben steeds op de bres gestaan en gedaan wat in hun ver mogen lag, om elke vraag voor medewerking aan festiviteiten in onze gemeente met een volmondig »ja« te beantwoorden. De dikwijls beperkte tijdsruimte, voor het in- studeeren van een voor het publiek aantrekkelijk programma, eischte van bestuur en leden een geweldige inspanning en doorzettingsvermogen maar dat was bijzaak wanneer Waalwijk en de sport in het algemeen er maar profijt van trokken. Nergens schrokken de verschillende bestuur- deren voor terug en een ieder zette zijn beste beentje voor, om aan de verschillende aanvragen te kun nen voldoen. Zonder moeite geen succes te verwachten. Waarom dan in onze raadsver gadering de in het vorig ingezonden stuk opgeworpen kwestie beant woorden metWe leven nu eenmaal niet in normale omstandigheden, dus kan men ook niet eischen dat er altijd normaal gehandeld wordt. Het spreekwoord zegt immers: »Waar een wil is, is een weg«. Laat ons dan trachten dien weg te bewandelen en de verschillende gymnastiekverenigingen als tegen prestatie beloonen met de teruggave van het gemeentelijk gymnastiek lokaal, om zoodoende het voortbe staan der turnsport in onze gemeente te verzekeren. E. v. d, GEER. «DE NEDERLANDSCHE UNIE» houdt algemeen eppel. In alle lagen der bevolking werd de oproep voor een nieuwe Nederlandsche volksgemeen schap verstaan. Van de zijde van De Nederland sche Unie deelt men ons mede: Toen eind Julie jongstleden de trompetstoot van de jonge »Neder- landsche Unie» door onze lage lan den klonk, verwekte dat signaal «verzamelen» een spontane volks beweging, zooals ons land erin zijn lange historie nog nimmer een gekend heeft. Ja, dit willen wij, dit is het al zoo lang verbeid geluid zoo spraken in enkele dagen tijds honderdduizen den Nederlanders zich uit, Neder landers van alle rang en stand. Een ware vloedgolf van aanmeldingen stroomde het hoofdkwartier van De Nederlandsche Unie te 's Graven- hage binnen. Om dat enthousiasme te registreeren en op lidmaatschapskaarten vast te leggen daar was eenvoudig geen enkel administratief apparaat in enkele weken tijds tegen opgewassen. Want waar een andere organisatie, welke dan ook, jaren over deed, kwam hier in enkele dagen tot stand. Twee maanden zijn wij, wij van De Nederlandsche Unie, nu aan het werk en als wij thans, na twee maanden, een oogenblik «algemeen appel» houden, dan kunnen wij met groote voldoening nu reeds conclu- deeren, dat wij onze volgelingen vermochten te verwerven in èlle lagen der bevolking en in Mie politieke kampen, (zooals wij die vóór 10 Mei kenden.) «Vroeger» was het immers zoo: Bij de verkiezingen kregen de twee groote protestantsch-christelijke par tijen ongeveer 25°/0 van de stemmen de Katholieken 30°/0de Soc. demo craten, tezamen met de dezen groep sociaal economisch zeer nastaande Chr. Dem. Unie, circa 25°/0en de twee humanistische groepen, Vrijz. Dem. Bond en de Liberalen, samen 10°/0. Daarnaast waren er dan nog o.m de N S.B. (4°/0) en de Commu nisten (3°/o). Aan de hand van deze groepeering kunnen wij uitmaken, dat De Neder landsche Unie inderdaad op haar eigen nieuw program, waarin de Nederlandsche volksgemeenschap voorop staat reeds vele, vele honderd duizenden uit vrijwel alle kringen en kampen achter zich mocht ver eenigen. Gezien de zoojuist geschetste partij- verdeeling van voor 10 Mei is dat gi-makkelijk na te gaan. Een kort overzicht moge hier volgen: Prot. Christelijken De adviezen als Dr. Colijn en Prof. Slotemaker de Bruine hebben uiteraard de toetreding uit dit kamp aanzienlijk geremd. Desniettegenstaande blijft't aanmeldingen stroomen uit de krin gen van hen, die vroeger A.R. en C.H. stemden. Men moet daarbij niet uit het oog verliezen, (en dit geldt ook voor de andere politieke formaties), dat slechts een gering percentage van bet totaal bij ver kiezingen behaalde aantal stemmen van de leden van de partij zelve kwam. Katholieken: Deze volksgroep, die vroeger al zoo veel gedaan had voor de verbreiding van de gemeen schapsgedachte, vond voor'n belang rijk deel. van ondernemer tot arbeider en boer tot middenstander, haar weg naar de Nederlandsche Unie. Bestaat niet twee derde deel van onze Brabantsche leden uit boeren en arbeider Soc. Democraten en C.D.U. Aan vankelijk brachten de gebeurtenissen van na 14 Mei een algeheele neer geslagenheid en gevol van onmacht teweeg in het socialistische kamp. Geleidelijk aan keerde daar ook de levensmoed en de daadkracht terug en parallel daarmee groeit, vooral de laatste weken, in steeds sneller tempo het aantal modern georgani seerde arbeiders, dat, met 't oude gemeenschapsdoel voor oogen, inde Nederlandsche Unie mee willen bouwen aan een ware volksgemeen schap, een in daden zich uitende sociale recht vaardigheid voor allen en en verzoening van Kapitaal en Arbeid in aller belang. Ook vele voormannen van de oude S.D.A.P. gaven reeds zondereenig voorbehoud het goede moedige voorbeeld. Ook deC D.U.ers van vroeger geven thans dagelijks te kennen, dat de N.U. waarlijk die christelijke staatkunde brengen wil, waarnaar in die kringen reeds zoolang werd uitgezien. Liberalen en Vrijz. Dem.: De toevloed uit 't V D. kamp is eveneens verrassend groot. Er zijn nog Libe ralen, die zich nog op advies van Prof. Telders meenen te moeten onthouden, doch tegelijk zijn er gelukkig reeds vele liberalen, waar onder t. llooze werkgevers, die iuzien en erkennen, dat eveneens in het economische leven de tijd van het ongebonden individualisme voorbij is en dat ook het kapitaal de arbeid moet dienen, zoouls in dezin kring ook voor den tienden Mei wel betoogd werd. Zoo groeien wij gestadig, ook nu nog steeds met duizenden per dag. Wij weten het, er is nog veel kaf onder dit koren. Maar ons «koren» onze hechte kern dus, is nog altijd quantitatief en qualitatiefontzaglijk veel belangrijker dan elke andere groep, welke «het nieuwe» brengen wil. Electriciteitsbedrij f Hier is voor 1941 een stroomafname geraamd van 706800 kWh. (685000) voor een bedrag van 85.620. 84.720.Voor de electrische straatverlichting is ditmaal geen bedrag uitgetrokken 840), daar rekening is gehouden met de abnormale tijdsom standigheden. Ook de overige verlich ting zal daardoor minder zijn. In de toelichting wordt dienaangaan de gezegd dat de verplichte verduiste ring het verbruik voor winkelverlich ting en door den korten werktijd in de fabrieken, het krachtverbruik wel be langrijk lager zullen zijn als in normale omstandigheden het geval zou zijn. Er is daarbij uitgegaan van de veronder stelling, dat de straatverlichting ook in 1941 nog niet in werking zal worden gesteld. Voorts wordt de aandacht er nog op gevestigd dat de afgifte vol gens het zgn. gezinstarief ver onder de verwachting is gebleven. Gasbedrijf. Geraamd is een afgifte van 725.000 m3 (800.000), voor een bedrag van 57.600.- 66.700.-). Dit is dus een beduidend minder bedrag, hetgeen vooral zijn oorzaak vindt in het feit dat er rekening mee gehouden is, dat in 1941 nog geen gebruik van de straat verlichting wordt gemaakt, waarvoor vorig jaar een bedrag was geraamd van 9500. Gerekend wordt op een verkoop van 24500 hl. cokes en gruis voor een bedrag van 15.475. Wat de koolteer betreft raamt men de pro ductie op 110000 kg. voor een bedrag van 2200. Op het oogenblik zijn er 990 muntgasverbruikers. Verder zijn aan gewone meterverbruikers ook com- foren in huur verstrekt tegen betaling van 15 cent per maand. Geraamd 800 muntgasverh. a 2.40 is 1920.— en 30 particulieren a 1.80 is 54. Totaal 1974.—. Uitkeering van de gemeente tot dek king van het verlies 9207 (nihil). Dit verlies is voornamelijk 't gevolg van het buiten werking stellen der straatverlichting, waardoor het bedrijf een belangrijk bedrag minder ontvangt. Tengevolge van den oorlogstoestand zal het moeilijk zijn de gasrijke steen kolen uit het buitenland te betrekken, zoodat vermoedelijk uitsluitend Lim- burgsche steenkolen moeten worden verwerkt, die een veel lager gasgehalte hebben. Dit heeft tot gevolg dat mede door de verhoogde vrachtprijzen de fa- bricatiekosten van gas hooger zullen zijn: 41.070.- 37.375.-). Woningbedrijf. Gemeentebijdrage 30936.89, 9551.08). Rijksbijdrage nihil 15587.99). Deze beduidende verschillen vinden hun oorzaak in het feit dat vorige ja ren in de begrooting van het Woning bedrijf ook de Rijksbijdragen geraamd werden in de exploitatietekorten van de met Rijkssteun gebouwde woning blokken. De bijdragen van de gemeen te moesten dan ook weer worden ge splitst, zoodat niet direct uit de begroo ting kon worden opgemaakt, welk te kort de exploitatie van het Woningbe drijf zou opleveren. Thans worden de Rijksbijdragen echter door de gemeen te ontvangen, terwijl deze op haar beurt het geheele tekort dekt. De aandacht wordt er op gevestigd dat sinds het uitbreken van den oor log de huurbetalingen veel slechter gaan dan daarvoor, waarom het in de bedoeling ligt het loon van den huur- ophaler te verhoogen. Voor huurder- ving is geraamd 500 700). De wo ningen zijn op het oogenblik allemaal verhuurd, zoodat het verlies door leeg staan wel belangrijk lager zal worden. Voor oninbare posten is echter een hooger bedrag geraamd 500 (ƒ300), omdat door de vermindering van de in komsten verschillende huurders op het oogenblik al niet meer in staat zijn, re gelmatig hun huur te voldoen. Neem direct 'n "AKKERTJE", want "AKKERTJES" zijn dan van groote waarde. Ze be strijden koorts en infectie. "AKKERTJES" verdriiven de ziektekiemen, door nun af leidende werking. Bovendien bevorderen "AKKERTJES" het transpireeren, onmisbaar bij het doeltreffend bestrijden |van kou, koorts en griep. "AKKERTJES" stillen direct alle pijnen en maken dat U zich prettig gaat gevoelen. tegen hoofdpijn, pijnen, "nare dagen" ■Ooos: 13 stuks -12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6