BINNENLAND Gemengd Nieuws Nadut eenige dagen lang betrekke lijke rust had geheerscht, aldus meld de United Press uit Londen, zijn de Duitsche luchtaanvallen Zaterdag weer buitengewoon in sterkte toege nomen. In eskaders van 50 tot eenige honderden vliegtuigen vlogen de Duit- schers den geheelen dag de Engelsche Zuidoostkust over en ook in den nacht moesten de Engelsche afvveerkanonnen bijna onderbroken in actie blijven. De bommenwerpers trachtten Lon den van het Zuidoosten te naderen, maar zij stuitten op een ongewoon sterk afweervuur, welke een deel der aanvallers tot den terugtocht dwong. Aan anderen gelukte het de versper ring te doorbreken en bommen te wer pen boven de Londensche binnenstad. Eenmaal werden drie Duitsche toe stellen in de zoeklichten waargeno men. Dadelijk werden zij zwaar onder vuur genomen. Alle waarnemers zijn het erover eens, dat zoowel de aanval als de af weer tot de krachtigsten behooren, die Londen tot dusver heeft meegemaakt. Urenlang kwamen de afweerkanonnen in het geheel niet tot zwijgen. MATSOEOKA OVER JAPAN'S POLITIEK. Samenwerking in Groot Oost-Azië. De Japansche minister van buiten- landschc zaken Matsoeoka heeft een rede over de buitenlandschc politiek gehouden voor de gouverneurs der provincies. Hij begon met uiteen te zetten, dat bepaalde staten tot dusver steeds weer gepoogd hebben de poli tiek van Japan en zijn noodzakelijke taak binnen Groot Oost-Azië te onder drukken. Dit heeft ten slotte tot het sluiten van het drie-Ianden-pact ge leid. Japan is niet voornemens gebie den te annexeeren of Aziatische vol keren te onderdrukken en uit te zui gen, zooals, volgens hem, eenige Euro- pccsche en Amcrikaansche staten dit gedaan hebben. Integendeel, Japan wil deze volke ren van den impcrialistischen druk be vrijden en op grondslag van gemeen schappelijke welvaart met hen samen werken. De botsing in China, zoo ver volgde Matsoeoka, toont twee ver schillende opvattingen: Japan heeft de stabiliseering van Oost-Azië op het oog door vreedzame samenwerking, terwijl Tsjiang Kai-sjek de stabilisee ring tracht te bereiken door het front tegen Japan te maken. Wat de betrek kingen tusschen Japan en de Sowjet- Unie betreft, meende de minister, dat hel gezien den tegenwoordigen toe stand der wereld verkeerd zou zijn, in dien beide mogendheden in het Verre Oosten met elkander in conflict zou den geraken. Eventueele misverstan den dienen terstond te worden wegge nomen en hangende vraagstukken die nen te worden opgelost. ,Het parool moet luiden: voor een groot doel sa menwerken. Voor sommige landen zou het de grootste vreugde zijn, wanneer Rusland en Japan met elkander in con flict geraakten. Daarom is in het drie- landen-pact ook de Sowjet-Russische kwestie duidelijk vastgesteld. Matsoeoka zeide verder, dat het, zoolang de oorlog in China duurt, niet te vermijden is, dat de rechten en be langen van vreemde mogendheden ge raakt worden, vooral wanneer deze be langen liggen in het gebied van de Janansche operaties. Wanneer der halve vreemde mogendheden hun rechten en belangen wenschen te be schermen. behoorden zij geïnteres seerd te zijn bij een spoedige bijleg ging van het conflict. De Japansche regeering, zoo ging Matsoeoka voort, verwacht thans met de grootste belangstelling of Engeland den weg door Birma zal heropenen. Japan heeft niet het voornemen om twist te zoeken met een of ander land, maar moet met beslistheid iedere po ging van de hand wijzen om den vrede in Oost-Azië door verderen steun aan Tsjiang Kai-sjek te verstoren en daar mede den oorlog langer te doen duren. Voorts sprak Matsoeoka den wensch uit dat Nederlandsch-Indië, Fransch Tndo-China en Thailand gemeenschap pelijk met Japan aan den opbouw zou den medewerken. MARINE-RESERVE OPGEROEPEN IN DE VER. STATEN. De Amcrikaansche minister van ma rine, Knox, heeft de marine-reserve, die ongeveer 28.000 man telt, voor den actieven dienst bij de vloot opgeroe- pen. Daardoor krijgt, naar het D.N.B. meldt, de Amerikaansche vloot een sterkte van 239.000 man; de grootste sedert den wereldoorlog. De data van opkomst zullen, naar officieel wordt medegedeeld, binnen eenige dagen gepubliceerd worden. Dienovereenkomstige bevelen zijn reeds Zaterdag aan de commandanten van de 15 vlootdistricten gezonden. Het oproepen van de marine-reserve loopt evenwijdig met dat van de staats- militie, waartoe men onlangs is over gegaan. Het verschil is, dal de militie slechts voor één jaar is opgeroepen, terwijl de marine-reserve voor onbe- paalden tijd in dienst komt. De opgeroepen marine-reserve uit 1208 officferen en 11.000 manschappen van de vlootrescrve, ongeveer 6500 re servisten en ongeveer 9000 leden van de marinccorpsreserve. Engelsche yliegtuigen boven Berlijn In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen een aanval gedaan op Berlijn en op verschil lende plaatsen explosieve en brand bommen laten vallen. Getroffen werden onder meer twee zieken huizen, verscheidene woonhuizen en verder pakhuizen en spoorweg- werken. Men was de uitgebroken branden spoedig meester. Er zijn verscheidene dooden en gewonden. Een vliegtuig is door afweergeschut neergehaald. Churchill verklaart 8500 dooden; 13,000 gewon den in Engeland De Brilsche premier Churchil is gisteren in het Lagerhuis ingegaan op het incident van Dakar. Hij verklaarde, dat door een aantal vergissingen, die thans officieel onderzocht worden, noch de mi nister van Marine, noch het oorlogs kabinet er van in kennis waren gesteld, datFransche oorlogsschepen de Straat van Gibraltar naderden Het was derhalve te laat geweest om hun de doorvaart te verhin deren. Sprekende over de luchtaanvallen zeide Churchill, dat de luchtaan vallen op Engeland tot Zaterdag jongstleden 8500 dooden en 13000 gewonden geëischl hebben. Ten aanzien van de door zekere kringen geëischte represailles tegen Duitschland verklaarde Churchill: Engelands doel moet er op gericht zijn, Duitschlands capaciteit, om den oorlog voort te zetten, een maximum van schade te berok kenen. REPRESAILLEMAATREGELEN. Opnieuw interneering van een aantal Nederlanders. In vervolg op de eerder genomen maatregelen van represaille in verband met de interneering van Duitsche staatsburgers in Nederlandsch-Indië, zijn opnieuw ruim "honderd personen in hechtenis genomen, in hoofdzaak uit toonaangevende oeconomische en politieke kringen. In verband hiermede wordt meege deeld, dat deze nieuwe interneeringen nog door verdere gevolgd zullen wor den, zoo de Indische regeering blijft volharden in haar tot nu toe, geduren de ongeveer vijf maanden aangenomen houding, dat zij alle contact van Ne derland uit afwijst. Alle pogingen om met haar in ver binding te treden, zoowel langs radio- telefonischen als telegrafischen en di- plomatieken weg zijn vruchteloos ge bleven, zij heeft taal noch teeken ge antwoord en intusschen gaat de inter neering van Duitsche staatsburgers in Nederlandsch-Indië onder omstandig heden, welke volgens de Duitsche op vatting niet door den beugel kunnen, voort. Van Duitsche zijde stelt men zich op het standpunt, dat men'dezen toe stand inderdaad met engelengeduld heeft verdragen en dat het er niet toe doet of de gouverneur-generaal zelf, dan wel de naar Engeland uitgeweken Nederlandsche regeering te Londen voor de vasthouding van de Duitsche burgers in Indië verantwoordelijk is. Men kon althans van den gouver neur-generaal verwachten, dat hij eenig antwoord zou geven en zou la ten blijken, dat hij de tot hem, ook door de secretarissen-generaal van buitenlandsche zaken en van koloniën, gerichte vertogen ontvangen heeft. ZOMERTIJD IN DEN WINTER. Zonsopgang om bfi tienen! Zooals men weet, zal de zomertijd voorloopig gehandhaafd blijven, zoo dat het tot nader aankondiging nog een uur en veertig ïrtinuten vroeger zal zijn dan de klok aanwijst. Men komt hierdoor, gesteld dat deze toe stand van den winter voortduurt, voor merkwaardige toestanden te staan. Om een voorbeeld te noemen: over een maand, den 8en November, komt de zon om 7 u. 9 m. op, maar dan is het on de klok al 8 u. 49, dus bij negenen. Weer een maand later zal de klok bij zonsopgang op 9 u. 37 staan en op den kortsten dag, den 21sten December, zal zij bij zonsopgang 11 minuten voor 10 aanwijzen. Dit beteekent weliswaar niet, dat tot dat oogenblik het nach telijk duister zal heerschen, want zoo als men weet, begint het voor zonsop gang al lichter te worden. Maar dat neemt niet weg, dat bijna alle men- schen dan hun dagelij ksche taak bij kunstlicht enverduistering zul len beginnen. Wat den zonsondergang betreft vin den wij als vroegste tijdstip voor de dagen 7 t/in. 18 December 15 u. 46 m. vermeld. Dan is het dus volgens de klok 4 minuten voor half 6. HOE LANG MOET MEN VERDUISTEREN? Zonsondergang 19.00 uur. Zonsopkomst 7 uur 55 minuten. Maansopkomst 16.00 uur. Ondergang 1 uur 42 minuten. Schijngestalten der maan: 8 Oct. E.K.; 16 Oct. V.M.; 24 Oct. L.K.; 30 Oct. N.M. Twee zeilers verdronken. Een ongeluk bij stormachtig weer op de Loosdrechtsche plassen. Op de Loosdrechtsche plassen is Zondagmiddag een ongeluk gebeurd, dat aan een vader en zijn zoon het leven heeft gekost. De heeren Van der Meyden en Kerkhof uit Zuilen hadden 't plan opgevat op de Loosdrechtsche Plas sen te gaan zeilen. Het 9 jarig zoontje van den heer Kerkhof was mede van de partij. Men toog met de zeilboot derwaarts n op den plas werd een reefin het zeil gelegd om den stormachtigen wind te baas te blijven. Niettemin waren de ele menten den zeileis te machtig en op een gegeven oogenblik zat de boot omhoog op een modderbank in de plas. Met een haak trachtten de zeilers de boot los te werken, doch bij deze pogingen sloeg het vaartuig om en geraakte het drietal te water. De heer Van der Meyden slaagde cr in zwemmende den kant te bereiken, waar hij uitgeput aankwam. De 40- jarige heer Kerkhof en zijn zoon verdwenen in de diepte. Met de krachten, die hem nog rentten, bereikte de heer Van der Meyden de Loosdrechtsche politie, die hij van het ongeluk in kennis stelde, De politie trok er met een dreg op uit, doch oogstte geen re. sultaat. De heer Van der Meyden keerde daarop n'ar Zuilen terug, waar hij de politie verwittigde, die mevrou w Kerkhof mededeelde welke slag haar getroffen had. Later is de Loosdrechtsche politie met assistentie van die van Breuke- len Sint Pieter nogmaals op de plassen gaan dreggen en tegen den avond heeft zij het lijk van den heer Kerkhof opgehaald. De zoon is eehter nog niet gevonden. Felle brand te Schijndel. Drie huizen en een schuur verloren gegaan. In den nacht van Zondag op Maandag heeft te Schijndel een felle brand gewoed, waarbij drie percee- len en een landbouwschuur geheel zijn vernield. De brand was ont^ staan in den kruidenierswinkel van den heer A. Manders op de Steeg aldaar. Het vuur werd door den hevigen wind aangewakkerd en in korten tijd stonden het woon- en winkelhuis van Manders in lichter laaie. Reeds onmiddellijk bestond er groot gevaar voor uitbreidingen toen de brandweer met groot ma teriaal ter plaatse arriveerde waren de vlammen reeds overgeslagen naar de boerenbehuizing van den land bouwer J. Aarts. In allerijl had men bier het vee in veiligheid gebracht. Drie kalveren, een aantal varkens en kippen konden echter niet meer tijdig worden gered en zijn in de vuurzee omgekomen. Door den straffen wind vormde zich een ge weldige vonkenregen welke weldra ook de woning van den heer A. v. d. Bogaart aantastte Hoewel de brandweer met drie stralen op de waterleiding den strijd tegen het vuur had aangebonden, kon zij niet verhinderen dat ook dit derde per ceel een prooi der vlammen werd. Tenslotte sloegen de vlammen nog naar de overzijde van den weg over waar de landbouwschuur van J. Santegoed in den brand werd be trekken. De brandweer slaagde er toen echter in het vuur meester te worden zoodat de boerderij van Santegoed, welke echter veel water schade kreeg, behouden kon blijven. De perceelen van Manders, Aarts en v. d. Boogaart zijn geheel door het vuur verwoest. De winkelinventaris en de winkelgoederen van Manders. de landbouwvoorraden van Aarts 1 en de inboedel van v. d. Boogaart en de beide eerstgenoemden zijn eveneens verloren gegaan. Ook de oogst van Santegoed, welke in de verbrande schuur was geborgen, is door het vuur verwoest. De oorzaak moet vermoedelijk worden geweten aan een lek in den schoorsteen bij Manders. De schade wordt slechts voor een klein gedeelte door ver zekering gedekt. Engelsche bommen boven Amsterdam. Acht dooden, vele gewonden. Gisteravond en in den loop van den nacht hebben Engelsche vliegers wederom de hoofdstad als doelwit van hun aanvallen gekozen. Reeds om negen uur naderden de eerste toestellen en kwam het luchtafweer geschut in actie. Korten lijd later stegen ook Duitsche vliegtuigen op, die verschillende malen in heftigen strijd met de aanvallers gewikkeld waren. In de stad hoorde men duidelijk het mitrailleurvuur. On danks het feit dat de Engelsche vliegers tallooze lichtfakkels uit wierpen, waardoor de stad dus bij wijlen in het volle licht lag en dus militare en niet-militaire doelen duidelijk te onderscheiden moesten zijn, kwamen hun bommen ook nu weer op woningen van weerlooze burgers terecht. Niet minder dan acht personen vonden den dood in de instortende huizen, terwijl talrijke min of meer ernstig gewonden naar de verschillende ziekenhuizen moes ten worden vervoerd. Dat het aantal slachtoffers in ver houding tot de groote schade en het aantal neergeworpen projectielen nog betrekkelijk gering is, vindt zijn oorzaak in het feit, dat spoedig luchtalarm was gegeven. Het duurde tot bijna vier uur in den ochtend, alvorens de aanvallers zich defini- lief terugtrokken, nadat zij in de laatste uren tevergeefs getracht had den door hel vuur van het afweer geschut heen te breken. Verdronken. Zondagavond is de 75-jarige P. Brandenburgh omstreeks 11 uur door de duisternis in hetFraneker- eind te Haarlem geraakt en ver dronken. Maandagmorgen ontdekten voorbijgangers zijn lijk. Ongevallen bij Gilze Rijen. Vrijdagavond is in de Stations straat te Rijen een 20-jarige juffrouw door een auto overreden. Het slacht offer is tien minuten na de aanrij ding overleden. Te Huiten is Zaterdagmorgen om 11 uur een 10 jarig meisje door een auto aangereden. De bestuurder had nog getracht door het omgooien van het stuur het kind, dat plotseling de rijksweg overstak, te redden. In bewusteloozen toestand is zij naar het St. Ignatius Ziekenhuis te Breda vervoerd. Onder een vallende hijschkraan geraakt en gedood. Zaterdag heeft op de scheepswerf Wilton-Feijenoord te Schiedam, een ongeluk plaats gehad mei doode lijken afloop. Bij het vervoeren van een fundage van 4'/a ton me* een hijschkraan, geplaatst op een bok, kantelde de hijschkraan en geraakte de kraanmachinist, A. A. P., uit de Huismanstraat 83, Schiedam, onder de kraan. Hij werd vrijwel onmid delIijk gedood. BONNEN. Thans zijn geldig: Tarwebloem of zelfrijzend bakmeel, of roggebloem, of rogge-, tarwe- of boekweitmeel: No. 78, rechtgevende op 2Vè ons, tijdvak 5 October 1 November. Suiker. No. 109, rechtgevende op één kilogram, gedurende het tijdvak van 28 September tot en met 25 Octo ber a.s. Koffie en thee: No. 114, rechtgeven de op het koopen van 250 gr. koffie of 75 gram thee, gedurende het tijd vak van 28 September tot en met 8 November. Brood: Bonnen 9, geldig gedurende het tijdvak van 7 tot 13 October. Boter, margarine en vet: Bons 05 t/m 12 van de boterkaart, rechtgevende op een half pond, tot en met 18 October. Bons „05", „06" en „07" der vet kaar t rechtgevende op een half pond margarine of boter; Bon „08" der vetkaart geeft recht op een half pond gesmolten spijsvet of een half pond boter; Bons „09", „10", „11" en „12" der vetkaart geven recht op een half* pond boter, met 10 cent reductie per V2 pond. Vleesch: Bon No. 03, rechtgevende elk op 100 gr. vleesch, alles inbe grepen of één rantsoen vleeschwa- ren. Op Bon 03 worst of vleesch- waren, uitsluitend één rantsoen vleeschvvaren, tijdvak 7 tot en met 13 October. Schapen-, geiten- en paardenvleesch, distributievrij. Bonnen No. 02 blijven geldig tot en met 13 October, echter niet voor ge bruik in hotels etc. Rfist of rijstemeel of rijstebloem: No. 76, rechtgevende op 250 gram, tijdvak 5 October tot en met 1 Nov. Havermout of havervlokken of gort of grutten: No. 77 rechtgevende op 250 gram, tijdvak tot en met 1 No vember. Maïzena of griesmeel- of puddingpoe der: No. 28, tijdvak 9 September tot en met 1 November. Vermicelli of macaroni of spaghetti: No. 15, rechtgevende op 100 gram, tijdvak 9 September tot en met 1 November. Zeep: Bon 104, geldig gedurende het tijdvak van 23 September tot en met 18 October. Bon 116: (extra-bon, die gelijk met de textielkaart aan mannelijke per sonen boven 15 jaar is uitgereikt: 50 gr. scheerzeep of één tube scheer- crême, of één pot scheerzeep van 31 Augustus tot en met 31 December. Petroleum: op zegel gemerkt: „Perio de 6", rechtgevende op 2 liter, tijd vak 9 September tot en met 3 Nov. Kinderschoenen: alle soorten tot en met maat 23 zonder bon. Schoenen en pantoffels blijven onveranderd. Hond en kat: Bon No. 4 van de voe- derkaart voor honden. Bij de Fa. Gebrs. Kluitman te Alkmaar ver schenen de volgende nieuwe uitgaven: „DE KERN" Door: I. H. van Soest. 111.: H. Borrebach. „De Kern" is een uitstekend boek voor oudere meisjes, waarin op talentvolle wijze door de schrijfster den strijd tusschen roeping (muziek) en liefde verhaald wordt van Dolphi. Dolphi heeft een meer dan gewone aanleg voor muziek en zang, maar daar' zij dien aanleg verder wil ontwikkelen en in de kunst haar toekomst wil zoeken, komt zij in conflict met haar verloofde Philip. De verloving wordt verbroken, Philip vertrekt naar Amerika, terwijl na verloop van jaren Dolphi in velerlei landen successen viert. Een aardig -beeld geeft de schrijfster dan van de artistenwereld, die in dit boek dusdanig be schreven wordt, dat van een zekere minder waardigheid van dit beroep zeker geen sprake is. Tenslotte weten Philip en Dolphi elkander gelukkig weer te vinden, zonder dat zij elkander iets te verwijten hebben, „omdat er niets te ver wijten is". „DE HOUTVESTER VAN KENJA". Door: Walter Tomson. 111.: Paul Dom. Walter Tomson heeft er slag van de jongelui met zijn spannende boeken, boordevol avontu- ten, te boeien. De houtvester, waar het hier om gaat, moet orde gaan brengen onder de wilden in het hartje van Afrika en dit gegeven is op vlotte wijze uitgewerkt. Tal van avonturen, jachtpartijen, spannende gebeurtenissen en al wat daarbij te pas komt, gaan onzen geest voor hij en met een zucht van voldoening zal men dit Bi BIH BB E?' j boek neerleggen als men eindelijk weet dat alles I uitstekend terecht gekomen is. NAAR EEN LICHTE TOEKOMST. Door: Rie Beijer. 111.: B. v. Vlijmen. Tine heeft het ver van gemakkelijk als zij op I jeugdigen leeftijd reeds de zorg krijgt om voor I een moederloos gezin te gaan zorgen. Dit duurt I gelukkig niet lang, maar de oorzaak daarvan I berokkent Tine aanvankelijk veel verdriet, want I zij kan het met haar tweede moeder moeilijk I vinden. Haar vader vindt het daarom maar be- I ter, haar naar een tante te laten verhuizen en I daar leert zij zich beter met den toestand ver- I zoenen en begrijpen dat zij inderdaad weer een I echte moeder heeft. De kennismaking met een I aardige dokterszoon is aan dit gebeuren niet vreemd. Een aardig boek voor jongere meisjes. WILLY OP HET BEWOONDE EILAND". Door: Johanna E. Kuiper. 111.: Miep de Feijter. Het stadsmeisje Willy gaat op een Wadden eiland de huishouding van een doktersgezin wat vergemakkelijken. Tegen alle verwachting in weet zij in de stille omgeving buitengewoon goed te wennen en zelfs de spil te worden van een groote gebeurtenis die zich op het eiland afspeelt. Het gevolg is dat zij door eenieder graag ge zien is en voor menigeen vroolijkheid brengt in de lange winteravonden die inmiddels zijn aan gebroken. Onze meisjes van 12 tot 16 jaar, maar ook wel ouderen, zullen dit boek zeker met graagte lezen. „MET DE TREKKERS OP STAP". Door: G. ten Napel. 111.: Paul Dom. De Trekkers zijn een zestal vroolijke jon gens die per rijwiel van hun vacantie zullen genieten. Een vacantie zonder avonturen, is maar een halve vacantie. maar zij hebben daar over niet te klagen, daar zij er spoedig tot over de ooren in zitten. Zelfs ontdekken zij een oude schat in een historisch slot. Dit feit en alles wat daarmee verband houdt, vormt wel de climax van dit goede jongensboek.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2