PROVINCIAAL NIEUWS OIT DE LANBSÏRAA EN OMGEVING. Woensdag 9 October 1940 No. 81 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad T DRÜNEN. KAATSHEUVEL. NIEUWKUIJK. VLIJMEN Wij dringen nog maals met nadruk aan op tijdiger inzending van Advertenties en Berichten. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 10 OCTOBER 1940. GESLAAGD. Voor hét te Tilburg gehouden exa men Stenografie slaagde o.m. de jonge juffrouw Gerda Jansen alhier, die haar opleiding genoot bij de Eerw. Zusters Dochters van O. L. Vr. v. h. H. Hart. GROENE-KRUIS-COLLECTE. De verkoop van bloempjes voor het Groene Kruis heeft 1.1. Zaterdag 44.- opgebracht; T.B.C.-BLOEMPJES. Zaterdag a.s. zullen de bloempjes worden aangeboden voor de Provinc. t.b.c.-bestrijding. Helaas komt deze ziekte hier nog steeds te veel voor. Maar al te dikwijls moet de pl. Commissie een beroep doen op dit fonds. Steunt daarom deze col lecte en als ieder bijdraagt, zal deze slagen. MATINÉE OOSTERHOUTSCHE NACHTEGALEN, onder leiding van Rector-Cantus Fick. Het was zeer zeker voor rector-can- tus P. Fick uit Oosterhout met z'n keur korps jonge zangers, de Oosterhoutsche Nachtegalen, een groote voldoening toen zij Zondagochtend een overvol Musis Sacrum" zagen, dat belangstel lend wachtte op de prestaties van dit Jongenskoor, waarvan ze in de Hoog mis van dien morgen reeds iets hadden kunnen opvangen. Niemand zal teleurgesteld zijn ge weest, integendeel, de zeer velen heb ben door een enthousiast applaus tel kens en telkens hun groote waardee ring betuigd over hetgeen hier geboden werd, over hetgeen deze jeugdige zan gertjes onder eminente leiding hebben weten te bereiken. Wij hebben in ons vorig nummer een en ander gezegd over de opleiding van deze jongens en 't was ons werkelijk 'n openbaring wat op dit terrein mogelijk blijkt. Het programma werd geopend door het driestemmig jongenskoor ,,0 Glori ous Virginiam", vervolgens éen paar twee-stémmige koren met sopraansolo; daarna kregen we profane liederen als ,,In 't bosch,,Op reis" alsmede een Solvegs-lied door een jongen solist. Na een korte pauze, waarbij men ge legenheid kreeg iets in de kosten bij te dragen, kwam ,,Zandmanneke" en „Een scheepje", oude liederen op nieu we Wijs voor driestemmig koor. Bijzondere vermelding verdient nog het 6-stemmig jongenskoor ,,In 't bosch" waarvan de „echo" door een groep zangertjes achter 't gebouw aan 't oog der bezoekers onttrokken, geïmiteerd werd en dat zeer in den smaak van het publiek viel. Het laatste nummer van 't program ma, ,,de Nacht" voor 5-stemmig jon genskoor, werd, naar wij vernamen, uitgevoerd door nachtegalen en meezen tesaam en werd door de hoorders zeer gewaardeerd. Als toegift werd gezongen Heiden- röslein van Fr. Schubert met als solist rector Fick zelf, die met z'n mooie bari ton-stem een diepen indruk maakte op 't publiek en 't welk een eclatant slot vormde van deze buitengewoon ge slaagde matinée. Een enthousiast applaus, dat tot een ware ovatie aangroeide, toonde den dank der aanwezigen voor 't genotene van dezen morgen, die ook door velen van buiten werd bijgewoond, 't Was in één woord een prachtige matinée, die naar wij hopen nog 'wel eens zal wor den herhaald. Een wensch zouden wij nog wel wil len uitspreken en dat is, dat rector Fick er spoedig in zou kunnen slagen om ook hier zoo'n knapenkoor te vormen, niet 't minst voor de opgroeiende jeugd zelf zou dat, om verschillende redenen, van groot belang zijn. OPDRACHT. Het verbouwen van een heerenhuis tot dubbel woonhuis aan de Grootestr. voor rekening van den heer P. Mom bers," is opgedragen aan de firma's H. Boot en Zn., timmerwerk en G. van Heesch, metselwerk. Architect A. v. Huiten Jr. COÖPERATIE „BROEDERHULP Hedenmiddag om half drie zal de of- ficieele opening plaats vinden van het nieuwe pand der R.K. Coöp. Vereeni- ging .Broederhulp" U.A. te Waalwijk, waarbij de plechtige inzegening zal ge schieden door den ZeerEerw. heer Pas toor H. F. Heezemans. Voor het publiek is de opening ge steld op Donderdag 10 October 2 uur n.m. Dit is ook dag en uur van de goe de oplossingen der Coöperatie-prijs vraag. In totaal kwamen ongeveer 300 oplossingen binnen, waarvan 50 den goeden dag en 10 zoowel dag als uur goed hadden, terwijl 3 den tijd zoo dicht benaderden, dat zij ook in de prij zen vielen. VERGISSING OF DIEFSTAL? Zondagavond is bij Café ,,De Linde boom' een nieuw rijwiel meegenomen, toebehoorende aan V. uit Loon-op- Zand. Een oud karretje is er voor blij ven staan. De politie zal nu uitmaken of hier van vergissing of diefstal spra ke is. PROPAGANDA-MIDDAG K.A.V. De Kath. Arb. Vrouwen-organisatie Afd. Waalwijk, zal Zondag a.s. haar winterprogramma openen met een pro- pagandamiddag in de groote zaal van de R.K.W.V. Op deze middag, die verzorgd zal worden door de K.A.J.V. met tooneel en declamatie onder leiding van Mej. v. d. Houdt, zal voorts het woord wor den gevoerd door den Eerw. Adviseur Kap. Völker en door de presidente, Mej. Thomas-Toonen. Aanvang half vier. Ook niet-leden zijn welkom. UIT DE SCHOEN- EN LEDER INDUSTRIE. Het maken van werkschoenen en zwaardere artikelen. Het is mij gebleken, dat een aantal schoenfabrikanten weigert, om die schoenen te fabriceeren, welke voor de burgerlijke bevolking in de allereerste plaats noodzakelijk zijn, dit zijn o. m. werkschoenen en de zwaardere artike len voor de politie, enz. Het is in verband daarmede, dat ik mij verplicht zie aan de u op grond van de Lederbeschikking 1939 No. 1 ver leende vergunningen tot koop, en de verleende bewerkingsvergunningen, de uitdrukkelijke verplichting te verbinden dat bij u binnenkomende orders op der gelijk schoenwerk moeten worden ge accepteerd en uitgevoerd binnen het raam van de u verleende toewijzingen voor leder. In afwachting van nog nader op te leggen verplichtingen, deel ik u thans reeds mede, dat uw totale productie aan schoenwerk incl. ..Wehrmacht - orders, orders van Duitsche en Neder- landsche politie en andere officieele in stanties, ten hoogste zal mogen bedra gen 60 c/c van de gemiddelde productie in de jaren 1937, 1938 en 1939, volgens de bij mijn bureau ingediende enquête formulieren Model No. 186. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd, dat het niet geoorloofd is om zonder mijn speciale vergunning op voorraad te werken. Rijksbureau voor Huiden en Leder. Opkoopers van huiden. Het is gebleken, dat er onder de bij het Rijksbureau voor Huiden en Leder ingeschreven handelaren, die in het be zit gesteld werden van een Bewijs van Inschrijving Model No. 74 (Blauwe kaart) personen zijn, welke zich niet houden aan de door mij gegeven voor schriften, zooals deze zijn vermeld in de hun verstrekte vergunning Model No. 123. Ik maak er daarom hiermede nadruk kelijk op opmerkzaam, dat in de ver gunning is bepaald, dat de verkoop en aflevering van de door dergelijke han delaren opgekochte huiden en vellen uitsluitend mag geschieden aan hande laren in huiden, die bij het Rijksbureau voor Huiden en Leder zijn ingeschreven en die in het bezit zijn van een groen Bewijs van Inschrijving Model No.^21. Het is düs verboden, dat houders van blauwe kaarten (Model No. 74) onder ling handel drijven. Overtredingen van dit verbod zullen tot vergaande consequenties leiden. Rijksbureau voor Huiden en Leder. Het inwerken van zoollederhuiden. In verband met de schaarschte aan runderhuiden hier te lande is 't R.H.L. genoodzaakt om de inwerking van deze soorten huiden aan meer strengere voorschriften te binden. In plaats van de tot dusverre gebruikelijke procentu- eele beperking van de quantiteit huiden welke mag worden ingewerkt, komt met ingang van 1 October 1940 een in werkingsquotum, dat de maximale in werking per fabriek en per maand aan geeft. Dit quotum is gebaseerd op het versch gewicht. Alle runderhuiden moe ten dus volgens den genoemden sleutel worden omgerekend op dit versche ge wicht. Ter vermijding van misverstand zij nog opgemerkt, dat onder runderhuiden wordt verstaan: alle runderhuiden of deelen daarvan (inclusief buffels), met uitzondering van kalfsvellen. Vergunning voor 't vervaardigen van leder. De Directeur van het Rijksbureau voor Huiden en Leder heeft met ingang van 1 October 1940 tot wederopzeg- gens aan de Lederfabrikanten verlen ging van de vergunning Model No. 175 aangevuld met Model No. 193 verleend onder de hieronder volgende voorwaar den. 1. In afwijking van het in Model no. 175 en Model No. 193 bepaalde geldt thans voor de vervaardiging van alle soorten leder het voorschrift, dat de quantiteit huiden en looistoffen, hoogstens 60 mag bedragen van de gemiddelde maandelijksche inwerking in de aan de inwerkingtreding der Looi- stoffenbeschikking 1939 No. I resp. Huidenbeschikking 1939 No. I vooraf gegane 6 maanden. 2. In aansluiting op het reeds in Model No. 182 ten aanzien van vache- zoolleder bepaalde wordt thans voor geschreven, dat bij de fabricage van vache-zoolleder, drijfriemen- en tech nisch leder, tuigleder, van de totale hoeveelheid looistof, welke wordt ver bruikt, minstens 10 uit synthetische looistof en minstens 10 uit cellulose- extract moet bestaan. Binnen den tijd van 6 weken moet dit bijmengingsvoorschrift zijn inge voerd, terwijl te voorzien is, dat de aangegeven bijmengingspercentages in de toekomst nog zullen worden ver hoogd. 3. Speciale vergunningen, welke reeds zijn verleend, blijven voorshands van kracht. Mededeeling. In verband met de schaarschte aan runderhuiden hier te landen ligt het in de bedoeling om in de toekomst voor ijlke fabriek afzonderlijk een inwer- kings-quotum vast te stellen. Daarom trent zal binnenkort nader worden be richt. tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine Broeder Paulus overleden. Ij het ziekenhuis van Joannes de Deo te Den Bosch overleed na tijdig voorzien te zijn van de H.H. Sacra menten dér Stervenden, de Eerw. Broeder Paul us (in de wereld Joseph Bovendeeit uit Boxtel) in den ouder dom van ruim 56 jaar Hij deed zijn intrede in het St. Franciscus- gesticht te Drunen op 31 Mei 1901. Broeder Paulus heeft veel gedaan voor de jeugd van Drunen, vooral op het gebied van sport. In dien tijd was hij de geestelijke vader van het oude D.F.C. en de Gymnastiek- vereeniging Sint Herman Jozef. In de laatste jaren voor de op- helfing van het cursaalhuis te Hatert was hij aldaar Overste. De plechtige uitvaart en b?grafenis had Maandag plaats op de begraaf plaats van het Moederhuis te Boekei. Vervroegde sluiting. In het vervolg zal de zaal der Jongens-Congregatie op Zaterdag avond een half uur vroeger worden gesloten dan voorheen, dit geschiedt om deze zaal tijdig in gereedheid te kunnen brengen voor de H. Missen die op den Zondagmorgen gelezen zullen worden. Uitvoering. Door de harmonie der Jongens- Congregatie werd Zondagavond in de groote zaal een uitvoering gegeven waarbij de Jeugd-zangvereeniging onder leiding van Deken Goossens hare gewaardeerde medewerking verleende. Het was een mooie avond, die voor de beide optredende vereeni- gingen een waar succes werd. Aanrijding metdoodelijkenafloop. Zondagavond omstreek half tien is op den provincialen weg in de nabijheid van café „Vugts" te Kaats heuvel een aanrijding gebeurd, waar bij de 40 jarige D. Grootzwagers uit Kaatsheuvel om het leven is ge komen. G. kwam met zijn vriend Ligtvoet te voet van Loon op Zand in het stormachtige, donkere weer. Een chauffeur van de Tilburgsche stationstax, die van Kaatsheuvel naar Tilburg reed, zag plotseling een persoon voor zijn auto, die op den weg liep. Hij hield meerrechts aan, doch reed met tamelijk groote vaart op G. in, terwijl ook L.werd geraakt. Het slechte weer was oor zaak, dat er weinig verkeer was, zoodat het eenigen tijd duurde, eer geneeskundige hulp aanwezig was. De beide dokters constateerrien bij G. den dood als gevolg van een schedelbasisfractuur en een inwen dige verbloeding. L. kwam er met een hoofdwonde af De gemeentepolitie heeft de auto en het lijk in beslag genamen. Grootzwagers was gehuwd en vader van drie kinderen. Roode Kruis De speldjesverkoop voor het Nedei landsche Boode Kruis Zondag j 1. in Kaatsheuvel gehouden bracht in totaal f53,18 op. Voor de kinderen der sportparkleden Woensdagnamiddag wordt in het K.J.C.-huis een gratis filmvoor stelling gegeven voor de kinderen der sportparkleden. Wanneer deze voorstelling de verwachte belang stelling trekt, zullen deze voor stellingen dit winterseizoen, waarin voor de kinderen weinig in het sportpark te profiteeren valt, meer malen worden gegeven. DESK 7—Roode Ster 6—1 Veel belangstelling,, veel wind en veel punten voor de thuisclub. 'n Uitslag, die we verwacht hadden. Roode Ster uit Breda is een club, die een sportief spel presenteert, doch niet op gewassen is, tegen 'n elftal, zooals DESK momenteel heeft. In alle opzichten was DESK de meerdere in 't spel wat wel speciaal tot uiting kwam in het eerste gedeelte van den wedstrijd, toen DESK, den toss winnend met den wind in den rug speelde. Binnen vijf minuten maakte de thuisclub van links uit de eerste goal, die binnen dezelfde lijd door T. v. d. Ven werd gebracht tot 20. DESK bleef de sterkere en met een onverbeterlijk schol van J. van de Ven, kwam de stand nog voor de rust lot 30. Er kwamen plenty kansen voor DESK, terwijl Vloe mans slechts eenmaal, zonder resultaat bezocht werd. Toen na de i ust de Roode-Ster met den wind meespeelde, kregen we c-enigt- oogenblikken het idee, dat er nog span ning in den wedstrijd zou komen. Het lukte voorwaar de gasten een tegen punt te fabriceeren, doch de illusie een partij te leveren, werd hun direct daarna om- nomen, toen v. Laarhoven uit ,'n mooie combinatie 41 maakte. De moed zonk toen de Roode-Ster in de schoenen en een der backs gaf zelfs een puntje aan DESK cadeau, door den bal in eigen doel te deponeeren 51. v. Nieuwstadt kwam uit een mooi aangegeven bal bet half do zijn vol maken, waarmede liet einde kwam met een verdiende 6 —1 overwin ning'van de thuisclub. Scheidsrechter de Vet leidde den wedstrijd keurig en cor rect. DESK speelde met invallers voor v. Roxtel en v. Esch. Het 2de DESK speelde gelijk tegen de Sporters uit Drunen 22. KEGELSPORT. Zondag namiddag kwam liet oude, doch steeds nog frissche Herinnering uil Tilburg een bezoek brengen op de nieu we banen van de kegelclub N.O.P. in Euphonia. 't Was een sportieve ontmoe ting in den ouderwctschen kegelbroc- dersgeest. Er werd heel wat hout gewor pen en de Tilburgsche club deed daarbij niet veel voor dc thuisclub onder. Om iets te noemen: de Tilburgsche Voorzit ter Sjef de Beer opende me 7(5 hout in tien ballen. In totaal werden 8 partijen gespeeld, van 2 maal 10 ballen, waarin N.O.P. 998 punten vergaarde en Herin nering het bracht tot 970 punten. Een prestatie tegen een thuisclub, die boek doelen spreekt. De hoogste korpswerper van N.O.P. was P. Driesen met 101 hout, waartegen Sjef de Beer uit Tilburg 142 stelde. LOON-OP-ZAND. Ongeval. Zondagavond ten ongeveer 9 uur had op den weg tusschen Loon op- Zand en Tilburg een ongeval plaats dat voor de getroffene P. Br.alhier vrij ernstige gevolgen had. Op genoemd uur kwam genoemd persoon met een 5-'al vrienden van de richting Tilburg gereden, ter hoogte van het landgoed de Bommer passeerde een wielrijder uit de rich ting Loon-op-Zand, deze laatste was echter zonder licht. Br., die ach terste was van de groep, werd door den man aangereden met het nood lottig gevolg dat hij dermate letsel opliep dat hij door zijn'vrienden zoo goed en kwaad dit ging op het rijwiel van een hunner naar huis moest worden vervoerd. Dokter Smals, die inmiddels was gewaarschuwd, constateerde eene lichte hersenschudding. Toone8luitvoering Parochiehuis Voor de tweede maal voerde de jongens der Fraterschool bettooneel- stuk »Duivels in Liliput» op Deze uitvoering werd de ouders der schoolkinderen aangeboden. Het spel werd prachtig vertolkt zoowi 1 tooneeldécor als grime en costumeering waren uitstekend ver zorgt. De toeschouwers waren over het gebodene dan ook zeer enthou siast. de Fraters kunnen met eere op hun werk terug zien. Biljartvereeniging „Beatrix". In café Beunis alhier werd de eerste van de zesdagen-avonden gegeven vanwege de Biljartvereen. »Beatrix« Drie koppels wisten een ronde uit le loopen, terwijl een hoog puntenaantal werd behaald. De stemming onder de diverse koppels was zeer goed te noemen en er staat dan ook nog heel wat te wachten in dezen zesdagen-wedstrijd De stand op de eerste ronde was aldus P. Brands W. Beerens 100 p. J. Snoeren F. v. Bladel 100 p. E. v. d. VeldenH. Beunis 88 p. Üp een ronde J.Nieuwenhuizen P.BrandsWz, 74 p Jos Wouters—H. IJpelaai 70 p Op 2 ronde J. Beunis—H. v. Esch 68 p LOONOPZAND. Vanaf 25 September t/m. 5 October 1940. Geboren Theresia Henrietta Maria tlv. C. H. Brancls-Verhoeven. Jaeobus Leonar- dus dv. Chr. v. Dijk-Damen. Johannes Johannes Petrus zv. G. J. v. Mosselveld- Bisselink. Josephus Jaeobus Francis- cus zv. J. J. de Brouwer-v. d. Mortel. Jacoba dv. K. Timmermans-Breugem. Gerardus Henricus Joannes Josephus zv. C. J. Jansen-Hornman. Corneiis Wil helmus Henricus Maria dv. C. II. Beerens. Jacoba Maria dv. L. v. d. Wouw-v. Boxtel. Adriana Engelberta Theresia dv. P. G. Kemmeren-Oerlemans. Overleden: Gijsbert van Beek, wedn. van Gennuit, Wilhelmina, 78 jr„ Petrus Remmeren, 75 jr. Peter van der Schans, echtgen. van Pruisten, Antonia, 80 jr. Andreas Adrianus Maria Huijben, 7 mnd., zv. C. J. Huijben-v. d. Heijkant. Huwelijksaangiften Hubertus C. Mutsaers, 30 jr., 's-Hage en Juliana Wa. v. Riel, 28 jr, alhier. Gustav F. W. Bruurmfjn. 32 jr„ Drifnen en Maria van der Metfden, 21 jr, alhier. Huwelijken: Adrianus van Kampen, 21 jr. en Ger- dina de Jong, 22 jr., beiden Tilburg. Goossen J. W. Kooijmans, 29 jr. en Ar- dina Boezcr, 28 jr., beiden Schiebroek. Stephanus van den Bosch. 33 jr. en Adri ana Pa. Ma. van Mosselveld, '27 jr., hei den Botterdam. Johannes van den Broek, 29 jr. en Johanna Jansen, 28 jr., beiden alhier. Vertrokken: A. H. J. v. Booij naar Hamont (België). H. J. v. Booij naar Hamont (België). P. J. Hakkaart naar Oudenbosch. Ga. de Jong naar Tilburg M. F. Vloe- mans naar Oisterwijk. 1'. H. A. Vloe mans naar Oisterwijk. J. J. Molenschot naar Waalwijk. G. M. de Werd naar Waalwijk. A. G. Remmeren naar Geer- truidenberg. C. A. Krijntjes naar 's-Bosch. F. J. M. Michielsen naar Vlij men. P. C. Suoss naar Dongen. Aa. Boezer naar Schiebroek. RAAMSDONKSVEER. Ter voorkoming van noodlottige gevolgen in geval van lucht 'anvall n wordt de aandacht van de ingezete nen gevestigd op het volgende l Zorgt voor en afdoende ver duistering, ook de geringste lichtuit- straling kan voor vliegers oriëntatie mogelijk maken en vergemakkclijl en 2. Houdt in uw woni ;g in het bijzonder op dc zo'dervcrdieping steeds een emmer zand met een schop gereed, teneinde hiermede een evcn- tu-el begin van brand onmiddellijk te kunnen b'usschen. Geeft den brand zoo mogelijk geen gelegenheid tot uicbrt iding. 3. Houdt u kalm. Een koelbloedige ;n vastberaden houding heeft al veie menschenlevcns gered. Aan het postkantoor te Raams- donksveer en het daaronder behoo rende ambtsgebied is gedurende de maand September jl. op de Rijkspost spaarbank ingelegd f 25629.19 en terugbetaald f 29939,87 Zondag na de Hoogmis hield de plaatselijke N.C.B. in het patro naat haar algemeene boetplichtige jaarvergadering. Na het openings woord door den heer C. v. d. Water gaf de kassier, de heer J. Wilgers, het verslag over het afgeloopen boekjaar. Hieruit bleek o.m. dat de rekening sloo' met een bedrag van 157628.27. De totale omzet bedroeg f97816.14. Winst f79 54. Aan den R.K. J. B. S. en Boerin- nenbond werd ieder f5.— subsidie toegekend, De kassier gaf hierna een uitge breide toelichting over de gelegen heid tot verzekeren van oorlog- schade. De heer A. Mommersteeg werd benoemd tot lid van de raad van toezicht. Heden 9 October viert het echtpaar Ant Heuvelings.Eikeiand te Vlijmen zijn 60-jarig huwelijk. Om 10 uur's morgens wordt een H. Mis van dankbaarheid opgedragen. ni'l'umi—ma——ibiimihi—I niwiin III II ii will

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5