Stuurt uw meisjes naar het Huishoudonderwijs* BINNENLAND MEISJE Petroleum- distributie* Berst! Paardenvleescli DAGMEISJE. SPRANG—CflPELLE. Advertentiën petroleum-kaarten b ij J. MERKX MIDDENSTANDS- BORGSTELLINGSFONDS voor de Langstraat-te Waalwijk Abonneert II op dit Blad gevraagd Bekendmaking. SPRANG. De heer H. Bogers alhier, her dacht j.l. Zaterdag den dag dat hij voor \2x/2 jaar in dienst trad bij de firma A. J. Remmers, aannemer te Tilburg. De jubilaris werd ten kantore der firma door den firmant op hartelijke wijze gehuldigd. Als blijk van waardeering werd hem daarbij een gouden horloge met inscriptie aangeboden. DISTRIBUTIE WINTERKLEEDING. Dc Burgemeester van Sprang- Capelle en de Commissie Win- terkleedinghulp maken bekend dat op Donderdag 10 October en Vrijdag 11 October, beide dagen des n m. 4 uur tot balt zes op het Raadhuis gelegenheid zal zijn tot inlevering van kleding stukken als hieronder bedoeld. Iedere houder of houdster van een textielkaart kan tegen inlevering van een heerencos- luum, een^wollen deken, win terjas of wintermantel (heeren-, dames, of kinder) onder over gave van bon A der textielkaart een bewijs in ontvangst nemen, waarop de winkelier gerechtigd is onder innam'c van bon AA der textielkaart, een winterjas, wintermantel of de stof daar voor bestemd, af te leveren. Speciaal wordt de aandacht erop gevestigd dot het in te 'leveren kleedingstuk ol wollen deken in goeden staat moet verkeeren, ter beoordeeling van de Commissie, die den eisch kan stellen, dat het stuk chemisch gereinigd is. De Commissie Winter- kleedinghulp Sprang-Capelle. Aan kinderen beneden 16 jaren worden geen zegels mede- Vanwege de Chr. Besturenbond Sprang-Capelle werd j.l. Zaterdagmid dag in de zaal van den Chr. Volksbond alhier een algemeene vergadering ge houden, waarin als spreker optrad de heer H. Wetselaar van Dordrecht, met het onderwerp: In de Branding. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter, den heer C. Bras penning. die de samenkomst opende met het lezen van de H. Schrift en ge bed, waarna hij een kort openings woord sprak. De heer Wetselaar zette daarna op duidelijke wijze zijn onderwerp uiteen, waarbij hij er op wees, dat wij als Chr. organisatie thans midden in de bran ding van dezen moeilijken tijd staan. Hij wekte krachtig op om pal te staan en de beginselen uit Gods Woord op het terrein van het maatschappelijke le ven te belijden en te beleven. Hij spoor de aan de propaganda in den komen den winter krachtig ter hand te nemen, en te trachten hen die bij ons behooren te bewegen „om des beginsels wille" toe te treden. Enkele vragen die uit de vergadering werden gesteld, werden door den spre ker op bevredigende wijze beantwoord. De voorzitter sprak tot slot een kort woord van dank en opwekking, waar na de heer Wetselaar in dankgebed voorging. TOELICHTING OP DE BRAND- ST OFFENDISTRIBUTIE. De secretaris-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt be kend, dat 9 October a.s. een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van vaste brandstoffen, zoodat te be ginnen met dien datum uitsluitend te gen afgifte van daartoe aan te wijzen bonnen vaste brandstoffen kunnen wor den betrokken. 1 eenheid 1 H.L. (max. 75 kg.) anthraciet, steenkolen, industrie- of eierbriketten; 1 eenheid 2x/2 H.L. kolenslik; 1 eenheid 2 H.L. (max. 100 kg.) baggerturf; 1 eenheid 2 H.L. (max. 100 kg.) cokes (ook gascokes); 1 eenheid 110 kg. bruinkolenbri ketten; 1 eenheid 450 stuks (200 kg.) baggerturf; 1 eenheid 300 stuks (195 kg.) persturf; 1 eenheid 175 kg. fabrieksturf; 1 eenheid 200 kg., overige soor ten turf. Bovendien moest worden opgegeven de hoeveelheid huisbrandolie, welke men in voorraad heeft, waarbij 1 L. huisbrandolie gelijk staat met 0.018 eenheid. Nadat deze omrekening heeft plaats gehad, zijn bij de uitreiking der kaar ten een met den voorraad overeenko mend aantal bonnen daarvan verwij derd, zulks in verband met het feit, dat per bon voor een nader aan te geven periode een eenheid vaste brandstoffen zal worden beschikbaar gesteld. Voor elke eenheid van den voorraad is dus een bon van de kaart gescheurd. Wie 't eerst in aanmerking komen. Aangezien steeds de laagstgenum- merde bonnen zijn verwijderd zullen zij, die over geen of een geringen voor raad beschikken, in de eerste plaats in de gelegenheid zijn de benoodigde brandstoffen te betrekken, waardoor een zoo rechtvaardig mogelijke verdee ling van den voorraad vaste brandstof fen wordt gewaarborgd. Eerst daarna komen zij aan de beurt, die bij den aanvang van de distributie reeds over een voorraad beschikten. Met nadruk wordt allen verbruikers aangeraden hun brandstoffen zooveel mogelijk van hun gewone leveranciers te betrekken. De groep verbruikers, welke de wo ningen der particuliere personen om vat (formulier „A"), is verdeeld in verbruikers, die stoken met haarden en kachels en verbruikers, die stoken met centrale verwarming. Aan verbruikers, behoorende tot de groep A, „haarden en kachels",, zijn, al naar gelang zij 1 tot en met 4 of 5 ver trekken in gebruik hebben, kaarten ver strekt met respectievelijk 16 en 21 bon nen, elk voor een eenheid, met dien verstande, dat een aantal bonnen, ge lijk aan het aantal eenheden van den voorraad per 29 September, is ingehou den. Centrale verwarming. Aan verbruikers behoorende tot de groep A. „centrale verwarming", zijn, al naar gelang zij 1 tot en met 6 of 7 en meer vertrekken in gebruik hebben, kaarten verstrekt met respectievelijk 36 en 48 bonnen, elk voor een eenheid. Zooals reeds vermeld zijn ook van de ze kaarten een aantal bonnen, over eenkomende met den op 29 September aanwezigen voorraad, verwijderd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voorloopig voor kookdoeleinden geen extra rantsoenen vaste brandstof fen beschikbaar kunnen worden ge steld. Het aantal bonnen, dat aan de ver bruikers van de groepen B, C en D is uitgereikt, is door de brandstoffen- commissie vastgesteld. Hierbij is o.a. rekening gehouden met de te verwar men ruimte en met het vroeger ver bruik. Behalve zij, die op 25 of meer eenheden per distributieperiode aan spraak kunnen maken, ontvangen al deze verbruikers bonnenkaarten voor het geheele stookseizoen, terwijl aan degenen met een toegewezen verbruik van 25 of meer eenheden toewijzingen per distributieperiode door de distribu tiediensten zullen worden verstrekt. Van deze kaarten is eveneens een aan de hand van den voorraad per 29 September vastgesteld aantal bonnen ingehouden. Kleinindustrie. Voor de groep „E", „kleinindustrie" wordt maandelijks door de brandstof- fencommissie de toegestane hoeveel heid vastgesteld. Verbruikers die vaste brandstoffen verstoken voor de voort beweging van vaartuigen, welke in de rivier- en binnenvaart en de sleepvaart worden gebruikt, en voor de voortbe weging en aandrijving van zandzui gers, drijvend baggermateriaal en drij vend overslag-, hijsch- en heimateriaal, dienen echter een vergunning voor het koopen van de benoodigde brandstof fen niet aan te vragen bij de brandstof- fencommissie, maar bij het secretariaat of het agentschap van een bevrach tingscommissie. Hiervan zijn uitgezon derd de veerdiensten, veerponten en de zeescheepvaart, waarvoor wel een ver gunning moet worden aangevraagd bij de brandstoffencommissie. Op de te verstrekken bonnenkaar ten, bonnen of toewijzingen, staat al naar gelang met haarden of kachels of met centrale verwarming wordt ge stookt, vermeld het woord „brandstof fen" dan wel het woord „cokes". Cokes. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd dat men tot nader aankon diging ook op dc met „cokes" gemerk te bescheiden alle soorten brandstof fen zal mogen betrekken. Op iederen met „cokes" gemerkten bon kan dus in plaats van 2 H.L. cokes ook b.v. 1 H.L. anthraciet of 450 stuks bagger turf worden gekocht. Voor zoover de brandstoffenpositie zulks noodzakelijk mocht maken, kan echter nader worden bepaald, dat dc met „cokes" gemerkte bescheiden uit sluitend recht zullen geven op 't koo pen van „cokes". Voor de installaties, welke niet met cokes kunnen worden gestookt, doch waarvoor toch cokes- kaarten zijn uitgereikt, zal te dien tij de een nadere regeling worden getrof fen. Ten aanzien van de bevoorrading van handelaren kan nog wórden me degedeeld, dat hieromtrent zeer bin nenkort 'n nadere publicatie zal vol gen. Gedurende dc maand October geven de met 01, 02 en 03 gemerkte bonnen van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen haarden, kachels", als mede de met 01, 02, 03, 04, 05 en 06 ge merkte bonnen van de „bonkaart dis tributie centrale verwarming", en voorts de met „brandstoffen, één een heid, le periode", alsmede de met „co kes. één eenheid, eerste Deriodc" ge merkte bonnen elk recht op het koo pen van één eenheid turf, al,s boven aangegeven. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat deze met 04, 05 en 00 gemerkte bon nen in den loop van het stookseizoen alsnog zullen worden aangewezen voor liet koopen van steenkolen of andere vaste brandstoffen. Men heeft dus de keus om hierop thans turf of later an dere brandstoffen te betrekken. Dc aan houders van identiteitskaar ten uitgereikte toewijzigingen geven gedurende de maand October recht op liet koopen van het daarop vermelde aantal eenheden. De met „auto-anthraciet" gemerkte bonnen geven uitsluitend recht op het koopen van 1 H.L. (maximaal 75 K.G.) anthracietnootjes IV of V. OPENING BIJZONDERE R.K. MEISJESSCHOOL. Naar wij vernemen zal de opening der nieuwe Meisjesschool van het St. Teresia-gesticht alhier plaats hebben op Dinsdag 15 October a.s. Des ochtends ten 9 uur zal in de ka pel van het St. Teresia-gesticht een H. Mis worden opgedragen, waarna inze gening en opening der school door den ZeerEerw. heer Pastoor Heezemans. DAT VOOR 10 CENT PER WEEK GEEFT: alle officieele verordeningen en mededeelingenalle distri butie maatregelen die steeds meer worden uitgebreid, een lijst van de geldende bonnen, alle mededeelingen van het distributiekantoor Waalwijk en de Langstraat. Voorts oorlogsnieuws, overzichten uit de pers, uitgebreide raads- verslagen en een rubriek «Plaatselijk Nieuws» uit Waalwijk en Omgeving, als geen enkel blad kan geven'. (Uil „Het Gezin" van 2 Sept.). Voor huismoeders is het een moei lijke tijd, zelfs als het gezinsinkomen ruim voldoende is, laat staan als dit aan de krappe kant is. Een gezin te onderhouden, voor voe ding en kleding te zorgen, voordelig te boeren met inkopen en dagelijkse uitgaven, dat alles eist veel kennis en overleg van de huisvrouw. Buiten dc huur en de belasting wordt het inko men daaraan bijna geheel besteed. Er moet dan ook dikwijls met kunst en vliegwerk door moeder de vrouw het ene eind der week of der maand aan het andere worden vastgeknoopt. Maar ook in meer gegoede huishou dens is het lang niet hetzelfde op wel ke wijze het huishouden wordt be stierd. Een bekend spreekwoord zegt: Wat de man er met#de lepel inbrengt, kan de vrouw er met de schepel uit dragen. En het is voor geen tegen spraak vatbaar als men beweert, dat een goede en zuinige huisvrouw een fortuin meebrengt aan haar persoon. Zuinig huishouden is een kunst; en dis kunst moeten we niet onderschat ten. Reeds voor de grote wereldoorlog, toen het leven veel gelijkmatiger ver liep, was het voor de grote gezinnen vaak al een hele toer om fatsoenlijk voor de dag te komen en dc kinderen, die maatschappelijke opleiding te ver schaffen, die men ze in hun belang meende te moeten geven. Sedert is het nog wat moeilijker geworden en thans stapelen zich de moeilijkheden steeds hoger op. Het gaat echter niet aan met te be weren, dat de huisvrouw, die moeilijk heden maar moet weten te overwin nen. Er zijn grenzen. Geen wonder dat menige huisvrouw in de gegeven om standigheden dc moed dreigt te ver liezen. Toch mogen zij zich niet bij de (jak ken neerzetten. Gelukkig de vrouw, die in haar jeugd een goede oefen school heeft gehad, hetzij in eigen fa milie, hetzij als dienstbode, hetzij door degelijk huishoudonderwijs. Wij leven in een tijd, die de kunst moet verstaan om met weinig midde len nog iets dragelijks voort te bren gen. Hoe jammer vooral nu dat zo weinig vrouwen voor het eigenlijke huishouden zijn opgeleid. Men moet er zich niet over verbazen, dat er zovele vrouwen zijn, die. zich in hun huis houden niet op hun gemak voelen, die er door ontevreden worden, het hu meur verliezen, er onder gaan lijden, schulden maken en aan hun huishou den het land krijgen. Zulke treurige gevolgen komen in veel gevallen uit maatschappelijke oor zaken voort. Wat een verschil maakt het voor de gehuwde arbeidersvrouw, of zij tevoren steeds op een fabriek gewerkt heeft of in een gezin gediend. Welk een nadeel doet ook in dat op zicht de nijpende woningnood, die de besloten kring van het gezinsleven in het eigen huis verstoort, de volwassen De Heer en Mevrouw DE VINK-VAN IERSEL geven met groote vreugde kennis van de geboorte van hun zoon PETER. Amsterdam, 9 October 1940. Overloom 260 i voor lichte werkzaamheden en hulp in den winkel, leeftijd pl m. 17 jaar. J. TAUSCH, Grootestr. 231. Alleen voor VERLICHTING zullen aan hen die vóór of op 10 September j.l. hun aanvrage op een daarvoor bestemd for mulier hebben ingediend bij ons. speciale worden uitgereikt en wel op Vrijdag 11 Oct. en op Zaterdag 12 Oct. as. van 9—\2ll2uur. Kring Distributie-Bureau Waalwijk, ARN. VERWIEL, Leider. kinderen vroegtijdig uit het huis drijft en de gelegenheid tot vorming van het meisje tot huisvrouw door de moeder in liet eigen gezin beneemt. In beter gesitueerde kringen zijn -er weer an dere maatschappelijke omstandighe den, is de moderne geest oorzaak van het gemis aan opvoeding in de huis houding. Huishoudscholen en huishoudcur- sussen zijn er daarom tegenwoordig meer dan nodig. In de loop der jaren zijn er gelukkig verschillende verrezen. Voor 21) jaar terug waren er slechts epkele. Gaandeweg heeft zich dal aan tal uitgebreid. In tal van plaatsen kan men nu terecht. Maar er zijn er nog le weinig. Uitbreiding van het nijver heidsonderwijs, vooral voor onze meisjes, is een gebiedende eis. Maar ook in ander opzicht kunnen we in de gegeven omstandigheden de mensen van nut zijn. Immers er is een nieuw probleem ontstaan. De levens middelen worden schaars; de ingre diënten, die hel eten smakelijk maken evenzeer. Welnu, we komen dus voor deze op gave: „Hoe kunnen we in de huidige omstandigheden met zo weinig moge lijk materiaal een zo hoog mogelijke voedingswaarde bereiken? Hier ligt een dankbaar arbeidsveld. Gelukkig bezitten we in Nederland meerdere leraressen in de voedings leer. Deze moeten er op uit, om 't volk voor te lichten. Zo snel mogelijk moe ten deze leraressen aangesteld worden om de huisvrouwen voor te lichten. Natuurlijk zal men zich op de huis houdscholen voor 'l zelfde probleem zien gesteld. Vroegere recepten, die aldus begin nen met: „Men neemt zoveel van dit en zoveel van datzal men moe ten laten varen, om de eenvoudige reden, dat men niet meer zo rijkelijk over de nodige grondstoffen dc be schikking heeft. Men zal moeten roei en met de riemen, die men heeft: maar toch moet het streven voorzitten, uit de ten dienste slaande middelen te halen, wat er te halen is. Onze huishoudscholen en onze dienstbodencursussen kunnen in die richting werkzaam zijn. Laten de ouders van de ernst dezer overtuigd zijn. Onze meisjes moeten nog meer dan voorheen van het grote nut, dat in het htiishoudonderwijs is gelegen, overtuigd worden. Van zulk goed en degelijk onderwijs zijn we reeds jaren lang voorstander. Reeds hebben we door woord en geschrift hiervoor propaganda gemaakt. Thans, nu de nood dringt, bevelen we onze ouders met des te meer overtuiging aan: zendt Uw meisjes naar het huis houdonderwijs èn in het belang van uw eigen gezin, èn in het belang van Uw dochter zelf. VENLO, J. W. F. VAN MEEGEREN, Bondsvoorzitter. fmr- VANAF HEDEN VERKRIJGBAAR Rund- en Varkensslagerij Grootestr. 36, WAALWIJK GEVRAAGD: EEN FLINK NET Zondags vrij. J. MEIJER C. 142 63738 Capelle (Kom). Inlichtingen of aanvragen GROOTE STRAAT 205 BAARDWIJKSCHE STRAAT 4 De Burgemeester van Sprang-Capelle, SMIT. Petroleum voor verlichting. De Burgemeester van Sprang- Capelle maakt bekend, dat op onderstaande tijdstippen en plaatsen petroicumkaarten voor verlichting zullen worden uit gereikt. De kaarten worden uitslui tend uitgereikt - aan hen, die destijds een formulier hebben ingevuld en dit formulier op tijd hebben ingeleverd op het Distributiekantoor. De Distributiestamkaar It n van het hoofd van het gezin (waarop het slempel »Hoofd« voorkomt) moeten worden medegebracht. gegeven. ledor dient zich aan de hier onder vermelde tijdstippen te houden. De uitreiking van petroleum- kaarten voor verlichling vindt plaats In het Bondsgebouw te Sprang. Wijk A (geheel) Vrijdagmor gen tusschcn 9 12'/i uur. Op het Distributiekantoor te Vrijhoeve-Capeile. Wijk R 1-145, Wijk"C 1-35, Wijk D 1-150, Vrijdagmiddag tusschen 2-5uur. In het Gymnastieklokaal (Oude school) te Capelle. Wijk C 37-276, Wijk D 151- 337, Zaterdagmorgen tusschen 9-1272 uur. Sprang-Capelle, 8 Oct. 1940. Dc Burgemeester van Sprang-Capelle, SMIT.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6