Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Voedt Uw huid snachts met Purol Een en ander over Japan. le COMMUNIE S FA. CUNEN VOOR DE KOMENDE ..N00RD-BRABAND" Dit blad bestaat uit twee bladen* Eerste Blad. KOF A-MAGAZIJNEN. WAALWIJK. NUMMER 82. ZATERDAG 12 OCTOBER 1940. 63c JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38 Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel Bij contract flink rabat. HET TOEKOMSTIGE BESTUUR. Het bezoek van de drie voormannen der N.S.B. aan den Führer van het Groot Duitsche Rijk is nog niet gevolgd door kenmerkende maatregelen, het be stuur van ons land betreffende, en er is reden om aan te.nemen, dat zulke maat regelen, als ze eenmaal zijn afgekomen, een ander karakter zullen hebben dan eenigen tijd werd verondersteld. In het orgaan der N.S.B. verscheen n.l. een artikel, waarin werd te kennen gege ven, dat de N.S.B. te zijner tijd gaar ne haar deel zou aanvaarden in de be stuurlijke leiding van het land en aldus zou medewerken aan den bouw der nieuwe staatkundige ordening. Niet ten onrechte zal men daarom mogen ver wachten, dat de bezettingsautoriteiten het burgerlijk gezag ten onzent zullen willen leggen in handen der leiders van de onderscheiden groepeeringen, welke zich tot doel hebben gesteld om Neder land zijn plaats in het Nieuwe Europa waardig te maken. En het doet goed, te kunnen vaststellen, dat ook de Ned. Unie zich bij voorbaat bereid heeft verklaard om voor de vervulling van zulke taak met andere organisaties sa men te werken. Dergelijke samenwer king, in een nieuwbestuur des lands, zal er ongetwijfeld tenslotte toe leiden, dat men elkaar vindt in één nationale beweging, in een concentratie derhalve van de huidige concentraties. DE SOCIALISTISCHE VERTEGENWOOR DIGERS. De oude politieke partijen zullen nog een zware gang hebben naar de nieu we orde, waarin het staatkundige leven zoo geheel anders zal zijn. De socialis tische vertegenwoordigers in de pu bliekrechtelijke lichamen worden wel heel erg gehaast. De S.D.A.P. wordt geacht niet meer te bestaan. De taak dezer partij heet te zijn overgenomen door een nieuwe organisatie, n.l. de Ned. Soc. Werkgemeenschap. Naast het socialisme echter was weleer de de mocratie het wezenskenmerk der S. D. A. P. en deze democratie heeft de N. S. W. G. afgezworen. De nieuwe ver- eeniging eischt thans van de socialisti sche vertegenwoordigers in gemeente raden en prov. staten, dat zij in de eerstvolgende zitting de verklaring zul len afleggen, dat ze op den grondslag van de N.S.W.S. hun werkzaamheden in het college zullen voortzetten. Een moeilijk geval voor de velen, die de daadwerkelijke veranderingen geeste lijk niet wisten bij te houden en nauwe lijks tijd krijgen om den achterstand in te halen. Zou het maar niet beter zijn als alle volksvertegenwoordigers zich voor den duur, waarin de politieke her vorming zich voltrekt, eenvoudig als vertrouwensmannen beschouwen, die nu in de eerste plaats tot taak hebben om het algemeen volksbelang te behar tigen en alle politiek uit te schakelen uit hun optreden? DE ZOMERTIJD GEHANDHAAFD. MAAR DE ZON LAAT ZICH NIET DWINGEN. De boeren hebben er misschien wel last van, maar de meeste menschen hebben toch met instemming het besluit tot voorloopige handhaving van den zomertijd begroet. Wanneer men zijn vensters des avonds op echt oorloqsche wijze heeft verduisterd, krijgt men het gevoel, dat men zich in een benauwde cel heeft opgesloten. En daarom prijst men de lengte van den kunstmati- gen dag. Denken we ons eens in: op morgen. Zaterdag, gaat de zon pas enkele minuten vóór 7 uur in den avond onder; als we geen oorlog hadden, dan zou dit tijdstip echter reeds om 12 mi nuten over vijven zijn aangebroken! Het groote verschil met heden is dus zuivere oorlogswinst. Geen wonder dan ook, dat velen in stilte verhopen, dat de zomertijd voor den geheelen duur van den oorlog gehandhaafd zal blijven. Maar, we vreezen voor dezulken toch, dat die wensch niet in vervulling zal kunnen gaan. We kunnen wel een beetje goochelen met de klok, maar de zon laat zich niet dwingen. Ze heeft niet enkel de eigenaardigheid, dat ze eiken dag ondergaat, maar ze pleegt des morgens ook op te komen en wel te la ter, naarmate ze vroeger verdwijnt. Het is morgen eerst om 8 uur, dat ze haar opkomst laat bewonderen en wie ge woon zijn om vóór dat uur de dekens van zich af te schudden, zullen hun ven sters nog compleet hebben te verduiste ren, als ze zich zonder kunstlicht niet schoon kunnen wasschen. Hebben we achter in deze maand nog steeds den zomertijd, dan zijn zelfs zij/die eerst om halt negen naar hun werk behoeven te tijgen, nog verplicht om met een brandend licht op hun fiets te starten van huis, aangenomen althans, dat ze een half uur verwijderd zijn van de plaats, waar ze hun werkkring uitoefe nen! Op het einde des jaars zal de zon, gesteld dat we ook dan den zomertijd nog hebben, eerst om 8 minuten voor tienen ons van onze verduisterings plichten ontheffen. Dat zou toch te gek wezen! BONNEN GEVEN GEEN WARMTE. Dezer dagen hebben we allen onze kolenbonnetjes afgehaald en de mees ten menschen is het, gelooven wij, nog al meegevallen, wat ze kregen. Een kleine waarschuwing lijkt ons echter niet misplaatst. De uitgereikte bonnen geven de hoeveelheid kolen aan, welke de overheid ons voor het nu begonnen seizoen denkt te kunnen toestaan. We zullen deze hoeveelheid slechts in pe rioden kunnen opnemen. Oorlog leidt tot allerlei onvoorziene moeilijkheden. We kunnen voor een strengen winter komen te staan, welke het vervoer te water ten deele belemmert, maar de vervoersgelegenheid kan ook door oor logsgeweld worden ingekrompen. Als we thans verbruiken, wat ons voor ds eerste periode is toegewezen, zouden we in een volgende periode, die waar schijnlijk kouder zijn, wel eens zonder vuur kunnen komen te zitten. Weest daarom zoo zuinig mogelijk met het verbruik van brandstoffen en spaart er wat van uit voor later. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK ma - DE JASSENDISTRIBUTIE. Ze leek zoo aardig in elkaar, gezet, de jassen- en manteldistributie: een nieuwe jas, voor wie dat betalen kan en tegen inwisseling van een goed en bruikbaar gedragen kleedingstuk ter gratis toebedeeling aan een armen volksgenoot. Deze regeling getuigt van een gezond sociaal inzicht. Maar toch hlijken er moeilijkheden te kunnen rijzen. Iemand kan zich de weelde van een nieuwe jas veroorlo ven, die hij trouwens hoog noodig blijkt te hebben. Want hij gaat er mee naar het kleedingcomité, dat de jas echter niet aanvaardt, omdat het klee dingstuk niet meer met fatsoen te dra gen is. Wat nu? De man is niet arm en komt dus niet voor een gratis jas in aanmerking; hij heeft eigenlijk „niets om aan te trekken'dezen winter, maar f toch ook geen nieuwe jas koopen! De oplossing? Deze schijnt door het hoold van den distributiedienst ge bracht te moeten worden. In uitzonder lijke gevallen als de genoemde en der gelijke, zou het distributiekantoor be schikken over de bevoegdheid om een speciale vergunning te verstrekken. Zooals dat ook met de uitgifte van schoenenbonnen het geval is. Maar be paalde voorschriften zijn er omtrent bonnen voor winterjassen en -mantels, behalve die betreffende hét inruil- systeem, niet. De Hollanders hadden er een wit voetje. Een beeld van Erasmus als godheid! Door het drie-mogendhetfen-pact is Japan in het middelpunt der Europee- sche belangstelling komen te staan en daardoor zouden niet weinigen graag iets meer van dit merkwaardige land en volk willen weten. Dat de kennis over Japan niet hijzonder groot is on der de massa der Europeanen, valt ge makkelijk te verklaren, daar de Wes- tersche mogendheden en de Ver. Sta ten eerst in 1865 er in slaagden om de openstelling van Japansche havens af te dwingen voor het verkeer en den handel met Europa en Amerika. De geografische ligging van Japan en zijn machtspositie in Azië valt te vergelijken met die van het Britsche eilandenrijk in ons werelddeel. Zoo als Engeland door de Noordzee is ge scheiden van het vasteland van Euro pa, waarop het tót het ontstaan van den jongstcn oorlog zoo'n grooten in vloed uitoefende, zoo is Japan van het Aziatische vasteland gescheiden dooi de Japansche Zee, welke in het Zui den een betrekkelijk smalle, n.l. 100 K.M. breede Straat is (Straat van Ko rea). Het Japansche Kijk bestaat uit een complex van niet minder dan 4000 eilanden en eilandjes, waarvan vier groote. Het hoeft dan ook niet te verwonderen, dat de totale kust- lengte van het rijk enorm groot is, on geveer 25000 K.M. De totale opper vlakte van het eilandenrijk bedraagt 10 maal die van Nederland; het aan tal inwoners is 66 a 67 millioen. Se dert 1895 verwierf Japan bovendien een reeks koloniën, ten koste van China, Rusland en Duilschland. In genoemd jaar versloeg het China en annexeerde het Formosa, een eiland, zoo groot als Nederland. In 1905 werd Rusland verslagen en verwieven de Japanners Kwantoeng, Zuid-Sachelin en het protectoraat over Korea; in 1910 volgde de annexatie van Korea en de inbezitneming van den Mand- sjoerijschen spoorweg. In den vorigen oorlog schaarde Japan zich aan de zij de van Duitschlands vijanden en pik te het de Duitsche koloniën in China in. In 1934 vond de stichting plaats kunt U het beste slagen bij de Zijden Stoffen voor Bruidjesjurk. Moderne Stoffen Manteltjes met bijpassend hoedje, a Leuke Collectie in Zijden en Stoffen Communiejurkjes. Communiehoedjes in ruime keuze. Bruidstakjes Bruidskroontjes Haarlint Witte kousjes Witte Handsch. Uozenkranzen Heilige beelden in div. soorten. Zilveren kruisjes Communie Schilderijtjes van Mandsjoekwo (het vroegere Noord-Chineesche Mandsj'oerijë) als keizerrijk onder Japansche opperheer schappij over de rest van China; de- pan reeds een paar jaar om de heer schappij ovetr de rest van Cchina; de zer dagen kreeg de Japansche strijd macht ook vasten voet in Indo-China (F ra n sell Er wonen in totaal slechts ongeveer 4Ü.00U vreemdelingen in Japan, van welke er 30.000 Chineezen zijn; daar entegen heeft meer dan een half mil lioen Japanners zich in het buitenland gevestigd. Meer dan 200.000 emigreer den naar Amerika, waar ze zoodanig de arbeidersmarkt beïnvloedden en den handel ontwrichtten, dat meerde,- re Amerikaansche staten anti-Janpam sche immigratiebepalingen afkondig den, welke tot politieke wrijvingen met Japan hebben geleid. Sedert Ja pan zijn grenzen voor de Westersche cultuur heeft opengesteld, volgde een snelle aanpassing aan deze. Het on derwijs is er thans uitstekend gere geld. Japan telt 26.000 lagere scholen en verscheidene honderden middelba re en hoogere scholen. Het eerste Ja pansche dagblad verscheen eerst in 1871, op het oogenblik zijn er meer dan 900 Japansche dagbladen. Er is veel landbouw in Japan, maai weinig veeteelt; de nijverheid is ei sterk ontwikkeld en alleen reeds in de zijde-industrie vinden 400.000 arbeids krachten werk. Er komt nog vrij veel kinderarbeid voor en in de industrie werken ongeveer evenveel vrouwen en meisjes als mannen. Het Japansche Keizerrijk is in 1859 naar Pruisisch model hervormd. De volksvertegenwoordiging bestaat uit twee Kamers, maar groote invloed wordt op den Keizer (Mikado) uitge oefend door den adviseerenden Gehei men Raad, welke uit de keizerlijke prinsen bestaat en 24 andere, door den keizer te benoemen leden. De keizer is ook opperbevelhebber van leger en vloot, welke een van de regeering bij na geheel onafhankelijke organisatie vormen. Leger en vloot zijn slechts verantwoording verschuldigd aan den keizer en meermalen is het voorgeko men, dat de Japansche leger- en vloot- autoriteiten een geheel andere buiten- landsche politiek voerden dan die van de regeering. Leger en vloot hebben het niet altijd afgewacht, dat zij daar toe hevel kregen van de regeering, om vreemd gebied binnen te dringen en dat voerde meermalen tot regeerings- crisissen. De Japansche weermacht i* op Duitsche leest geschoeid, sedert in 1885 de Pruisische officier Jacob Meckel als instructeur optrad. De vre- dessterkte van het leger bedraagt 200.000 man, van de luchtmacht 9000 man. Japan heeft een machtige vloot, welks sterkte hij het verdrag van Lon den werd bepaald op 3 tegen 5 voo> Engeland en 5 voor de Ver. Staten; Japan heeft enkele jaren geleden dit accoord opgezegd. Japan kreeg zijn cultuur van de Chineezen, ook het Chineesche karak terschrift heeft tot grondslag van de Japansche schrijfwijze gediend. De Chineezen brachten in de 6e eeuw ook het Boeddhisme in Japan, welke gods dienst in 621 tot staatsgodsdienst wordt verklaard, als zoodanig gelijk berechtigd met liet Sjintoïsme. Voor naamste goden zijn Izanagi en Izana- mi, Amateras (zonnegod) en Juari (god der voeding).- Ook de keizer wordt als een god vereerd. Het christendom kreeg niet veel be- teekenis in Japan. Het werd er voor het eerst gepredikt in 1549 door den Portugeeschen Jezuiet Francis Xavicr, maar reeds 8 jaar later werden de Jezuieten verbannen; in 1597 werd een verbod uitgevaardigd tegen het chris tendom, welk verbod gevolgd werd door Christenmoordcn. Perioden van tolerantie werden nu onderbroken door nieuwe vervolgingen en christen- moorden, waarvan in het jaar 1637 niet minder dan 37.000 christenen het slachtoffer werden. Pas in 1873 werd het christendom onder den druk der vreemde mogendheden vrijheid van prediking en belijdenis toegestaan. Volgens een statistiek van 1920 be droeg het aantal christenen in Japan in dat jaar iets minder dan 200.000. Met Europa of eenig ander vreemd werelddeel, was er in Japan geen con tact, tot in 1542 de eerste Portugeezen op het eiland Tanegasjina landden; er ontstond handel met hen, maar ze mochten zich niet vestigen. De eerste Hollanders landden in 1600 te Nagasa ki met het schip* „Dc Liefde". Zij én de Engelschen, mochten een factorij vestigen, maar in 1637 werd weer aan alle vreemdelingen de toegang tot Ja pan verboden; alleen de Hollanders mochten zich vestigen op het eiland je Decima in de baai van Nagasaki, waar ze de eenige Europeanen in Ja- pan hieven tot de openstelling van het land in 1854. Een nieuwe op bevel des keizers ingestelde vervolging (moorden op gezanten e.a.) leidde in 1863 tot een Britsche vlootactie en het bombardement van verschillende Ja pansche steden; in het jaar daarop trad een internationale vloot (ook een Nederlandsche oorlogsbodem) tegen Japan op, totdat er in 1865 nieuwe verdragen met de vreemde inogendhe- WaaïwpscSe en Laiigstraatsebe Conrant^ aMMttkl -I -2f IJiiliE M k - i want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x per week. Ook vetwonnpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-30 ct. FIRMA CUNEN

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 1