MARKTBERICHTEN GEMENGD NIEUWS rrin H. DE BONT-van HULTEN HEERENKLEEDING NAAR MAAT Mijnhardtjes" De Nederlandsche Pijnstillers SPRANG—CAPELLE. Bekendmaking. WASPIK. 'S-HERTOGENBOSCH. SPRANG. Predikbeurten Zondag 13 Octo ber 1940: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. drie uur Ds. B. A. van Lummel. Bediening LL Avondmaal. UITREIKING 3e SERIE BROODBONBOEKJES. De Burgemeester van Sprang- Capelle maakt bekend, dat op de onderstaande plaatsen en tijdstippen broodbonboekjes zullen worden uitgereikt. Ook zij, die nog in aanmer king komen voor extra-brood kaarten voor zwaren- of zeer zwaren arbeid, kunnen deze gelijktijdig in ontvangst nemen. Aan kinderen beneden 16 jaren worden geen kaarten medegegeven. Ieder dient zich aan onder staande tijdstippen te houden. Wie niet op den bepaalden tijd komt, kan eerst veel later wor den geholpen. Distributiestamkaarten moeten worden meegebracht. De broodbonboekjes zullen worden uitgereikt In het Bondsgebouw te Sprang. Wijk A 1 125 Maandag morgen 14 Oct. 1940 tusschen 9—12'/2 uur. Wijk A 126—250 Maandag middag 14 Oct. 1940 tusschen 2-5'/2 uur. Wijk A 251—360 en wijk A 421 429 Dinsdagmorgen 15 Oct. 1940 tussehen 9 12'/a uur. Op het Distributiekantoor te Vrijhoeve-Gapelle. Wijk A 360—420 en wijk B 170 Dinsdagmiddag 15 Oct. 1910 tusschen 2—5'/a uur. Wijk B 71 145 wijk G 1—35 Woensdagmorgen 16 Oct. 1940 tusschen 9-12'/a uur. Wijk D 1 150 Woensdag middag 16 Oct. 1940 tusschen 2—5'/a uur. In het Gymnastieklokaal (Oude school) te Capelle. Wijk C 37—150 Donderdag morgen 17 Oct. 1940 tusschen 9 12'/2 uur. Wijk G 151 -276 Donderdag, middag 17 Oct. 1940 tusschen 2 5'/2 uur. Wijk D 151-275 Vrijdag morgen 18 Oct. 1940 tusschen 9 12'/j uur. Wijk D 276-337 Vrijdag middag 18 Oct. 1940 tusschen 2-5"/a uur. Sprang Capelle, 9 Oct. 1940. De Burgemeester van Sprang-Capelle, S M I T. GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELEF. 109 CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. A.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags twee uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschen- dijk op te treden Ds. Vroegindewey. -Tot administrateur van het kerk bestuur der Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk is benoemd de heer B. Verhoeven. Vergadering van de Coöp. Aan- koopvereeniging „Capelle, Vrijh.-Ca pelle en Sprang'' U.A. op Woensdag 16 October 1940, des avonds half 7, bij Antonie van Dijk te Vrijh.-Capelle. Aan de orde: 1Betaling aanvoer veevoeder, hulpmeststoffen, kolen, enz. (bonnen meebrengen) 2. Bespreking afhalen slakkenmeel en superfosfaat. Predikbeurten Zondag 13 Oct. 1940: Ned. Herv. Kerk vm. half 10 en nm. 2 uur Ds. R. de Bruin. Gemeenteraad. In de gemeenteraadsvergadering is het nieuwbenoemde lid, de heer Ih. H. M. Brouus geinstalleerd. Goedgekeurd werd een voorstel tot hel doen uitvoeren in werkver schaffing van verbetering van twee landerijen resp. ten bedrage van f 195,000 en f211,000. Hierbij zullen 150 man gedurende 58 weken tewerk gesteld kunnen worden. Goedgekeurd is de aankoop van een pand in de Vughterstraat voor f 22,100. Door afbraak van dit huis kan een belangrijke verkeersvei be tering worden bereikt. Tenslotte heeeft de raad zich unaniem vereenigd met een prae- advies van B. en W. om in verband met het voornemen van Ged. Staten over te gaan tot wijziging der ge meentelijke indeeling van 's-Bosch en omstreken. Bij den Bosch zullen geannexeerd worden de gemeente Vught, een deel der gemeente Ros malen en de gemeenten Engelenen Bokhoven. Het plan werd met instemming tegemoet getreden. De heer Meijring pleitte voor samenvoeging van Cromvoirt bij Helvoirt. Waalwijk, 10 Oct. 1940. Biggen gemerkt 11—14 gulden Biggen ongemerkt geen aanvoer Gasexplosieineen Bewaarschool in Den Haag. In een openbare school voor voor bereidend lager onderwijs aan de Nieuwe Haven te Den Haag heeft zich Donderdagmorgen te half negen even voor de school aanging, een hevige gasontploffing voorgedaan. Tengevolge hiervan werden twee onderwijzeressen en een werkvrouw zoodanig gewond, dat zij door den eersten hulpdienst naar het ge meenteziekenhuis moesten worden vervoerd. Twee van de gewonden konden later naar huis worden ge bracht, de derde moest in het zieken huis blijven. Een begin van brand, welke in de school ontstond, kon spoedig door personeel van een in aanbouw zijnde ambachtsschool gebluscht worden. Het door de politie ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat de ontploffing moet zijn gebeurd inde spreekkamer. Er bevinden zich hier een gascomfoor en een gaslamp. Hier moet zich tengevolge van een defect een groote hoeveelheid gas hebben opgehoopt. In de spreek kamer werd vrij ernstige schade aangericht, terwijl van het gebouw veel ruiten sprongen. Het was een geluk, dat de school nog niet be gonnen was, zoodat zich nog geen kinderen in het gebouw bevonden Weer Engelsche bommen op Rotterdam. Eén doode, een ernstig en een groot aantal licht gewonden. Groote materieele schade. Woensdagavond om even tien uur hebben Engelsche bomvliegtuigen opnieuw een roekeloozen aanval op Rotterdam ondernomen. Militaire objecten werden niet geraakt. De bommen werden uitgestrooid boven de buurt tusschen de Jonker Frans straat en Goudschestraat aan den eenen kant en den Hofdijk aan den anderen kant, aan den rand dus van de verdwenen binnenstad. Ditmaal valt één doode te be treuren en zijn eenige menschen ernstig en een groot aantal licht gewond. Een paar bommen vielen in het opgeruimde gebied en andere in straten op het wegdek. Een groot geluk mag't heeten, dat de bommen, die in de bewoonde straten vielen, niet op woningen zijn terecht ge komen, anders zouden ei-stellig veel meer slachtoffers zijn gevallen. Naast de Almonestraat viel een bom, waarschijnlijk van licht kaliber, op het ontruimde terrein. Door scherven en door den luchtdruk brak in deze straat een zeer groot aanta. ruiten. Doodelijk ongeluk te Rotterdam. Donderdagmiddag omstreek 5 uur is in de Rochussenstraat te R'dam de 16-farige kantoorbediende P. A. Zinkweg, gewoond hebbende aan den Persoonsdam, op zijn rijwiel door een motorwagen van lijn 15 der R.E.X. aangereden en op slag gedood De jongeman wilde zich van het G E- B -gebouw in de richting van zijn- woning begeven en werd bij de bocht van de Glaes de Vriese- laan door de tram gegrepen. Doodelijk ongeluk. Donderdagnacht om half twee is de 50-jarige A. C. van Dijk in zijn woning aan den Soetendaalscheweg te Rotterdam van de trap gevallen, toe hij zich van de tweede naar de eerste verdieping wilde begeven. De man kwam op het hoofd terecht en was op slag dood. Geen Duivententoonstellingen. De commissie ter behartiging der belangen van de Nederlandsche postduivenhouders deelt 't volgende mede Voorloopig zullen geen duiven- tentoonstellingen mogen worden ge houden. De directe oorzaken van dezen maatregel zijn de vele over tredingen van het uitvliegverbod. Voortaan zullen de overtreders met groote gestrengheid worden bestraft. Behalve de inbeslagneming van al hun vogels, zullen de nalatigen uit gesloten worden voor het houden van postduiven voor. den tijd van twee jaar. Meisje aangerand. Op den straatweg tusschen Baarn en Hilversum, in den omtrek van het landgoed Hooge Vuursche, is Woensdagavond, tegen schemer donker, een overval gepleegd opeen 21-jarig meisje uit Baarn, die van Hilversum naar haar woning fietste. Een man, die zich plotseling op het rijwielpad vertoonde, wierp haar een touw om den hals en sleurde haar van de fiets, blijkbaar met de be doeling, haar het boscb, ter zijde van den weg in te trekken. Het meisje verweerde zich krachtig. Zij riep luidkeels om hulp en intusschen gelukte 't haar los te komen, waarna haar aanvaller ijlings de vlucht nam. Na eenige oogenblikken te hebben gewacht, zette het meisje den tocht naar haar woning yoort, doch op nieuw viel haar belager haar aan. Wederom wist zij zich te bevrijden en op haar fiets te komen, waarna zij vluchtte in de richting Hilversum. Gelukkig kwam zij spoedig een wiel rijder tegen, die haar in bescherming nam. Samen stelden zij een onder zoek in, hetgeen evenwel zonder resultaat bleef. In Baarn is aangifte bij de politie gedaan. Het onderzoek heeft nog geen succes gehad. Het signalement van den aanrander is evenwel bekend. Nog 20 vermisten te Breda. De Duitsch-Nederlandsche missie welke belast was met de revacuatie der naar Frankrijk uitgeweken Nederlanders heeft haar werkzaam heden thans beëindigd. Vrijdag en Zaterdag jl. zijn de laatste auto bussen met in totaal 81 vluchtelingen onder wie zich slechts een Breda- naar bevond, uit Frankrijk terugge keerd. Dat de Duitsch Nederlandsche missie haar bemoeiingen gestaakt heeft, beteekent dat nu ook werkelijk alle Nederlandsche vluchtelingen naar hun haardsteden zijn terugge keerdhet aantal nog vermisten is echter betrekkelijk gering. Te Breda b.v. mankeeren op het oogenblik nog ruim zestig personen en van ongeveer 40 hunner zijn de verblijf plaatsen bekend. Zij vertoeven ge deeltelijk in het onbezette Frankrijk gepeeltelijk in Spanje en Portugal, enkelen in Engeland en twee zelfs in Zuid-Afrika. Deze veer tig kunnen of wenschen om verschillende redenen niet naar Nederland terug te keeren. Vermisten, van wie na de evacuatie geen taal of teeken meer is gehoord zijn er te Breda slecnts twintig, welk aantal, gezien de omstandigheden, waaronder de evacuatie plaats had, meevalt. Ook het aantal slachtoffers van de evacuatie blijkt gelukkig beneden de verwachtingen te liggen. Er zijn in liet geheel 103 dooden en een tiental dusdanig gewonden, dat zij levenslang invalide blijven. Het gemeentebestuur van Breda heeft aanstonds maatregelen ge troffen, om te voorkomen, dat deze invaliden op de liefdadigheid zouden zijn aangewezen. Een jonge machine bewerker, wien door een bomscherf de rechterarm werd afgeslagen, is op de ambachtschool geplaatst, om zich in het machineteekenen te be kwamen. Dit gaat zoo uitstekend, dat hij reeds zeer binnenkort op de teekenkamer van 'n groote machine fabriek zal worden geplaatst. Een op een kantoor werkzaam meisje, dat eveneens een rechterarm moest missen, zal als telefoniste worden geplaatst op de telefooncentrale ten raadhuize. Een ander meisje, dat een arm en een heen verloor, heeft een kunstarm en een kunstbeen gekregen en treedt binnenkort in het huwelijk met een jongeman met wien zij reeds vóór de evacuatie verloofd was. Het moeilijkste zijn de gezinnen te helpen, waarvan de kostwinner tijdens de evacuatie om het leven kwam. In verschillende gevallen is het aan het gemeente bestuur gelukt de weduwe of een of meer harer kinderen in dusdanige betrekkingen te plaatsen, dat het levensonderhoud g'ewaarborgd is. Voor de gevallen waar zulks niet mogelijk bleek, is met volledige medewerking der hoogere instanties een afdoende regeling in voorberei ding. Voorloopig worden deze menschen nog geholpen door het lenigings- 2 st. 10 ct. 12 st. 50 ct. UIT DE JEUGD VAN DEN SPROOKJESSCHRIJVER HANS ANDERSEN. Jullie hebt waarschijnlijk dikwijls van de sprookjes van Hans Andersen genoten, b.v. dat van het lelijke jonge eendje, de kleine zeemeermin, het tin nen soldaatje enz. Nu, het leven van Hans Andersen lijkt ook wel een sprookje. 5 Februari 1805 werd in de Deense stad, Odense, in 't armzalige huisje van den schoen maker Andersen, een zoontje geboren. De vader was dol op z'n enig kind. Ja, dit kind zou later naar een goede school gaan en zoveel mogen leren als hij wilde! Hij had dat zelf in z'n jeugd niet gekund, want zijn ouders waren altijd heel arm geweest. Tussen z'n stille, vlijtige moeder en z'n goede vader, groeide het jongetje tevreden op. Dal z'n ouders haast geen geld hadden om van te leven, lieten ze hem niet merken. Toen Hans Christiaan op school was, was hij vaak alleen. Hij vond het 't heerlijkst als hij thuis kon zitten of spelen. IJverig zat hij kleertjes te naaien voor de poppen van de poppen kast, die zijn vader voor hem had ge maakt. Ook keek hij graag urenlang naar de tuin. Soms kiccg hij een toegangsbewijs voor een schouwburg. Van wat hij daar zag, maakte hij hele stukken. Dat was liet begin van zijn sprookjes- schrijverij. Omdat zijn vader als schoenmaker nog steeds weinig verdiende, besloot hij soldaat te worden en meer te gaan verdienen. Soldaten konden ze in die tijd altijd gebruiken, want tijdens Na poleon waren er veel oorlogen. Toen de vrede gesloten was, kwam Hans Christiaan's vader terug, maar niet als luitenant, zooals hij gehoopt had. Zijn gezondheid was achteruit gegaan en hij stierf toen zijn zoontje nog maar een kleine jongen was. Nu hadden ze 't nog armer. Hans Christiaan's moeder werd wasvrouw hij vreemde mensen, om haar brood te verdienen. Toch zorgde ze dat haar jongen er altijd netjes en schoon uil- zag. Toen zijn vader, die zo'n goede ka meraad geweest was, gestorven was, was Hans nog meer alleen. Z'n moe der had geen tijd voor hem. Hans was op de school voor arme kinderen en leerde niet veel. En wat had z'n vader niet een mooie plannen met hem ge had Hans zelf had echter ook mooie plannen in zijn hoofd. Hij had niet veel zin om hij een kleermaker te gaan wer ken, zoals zijn moeder wilde. „Wat wil je dan worden?" vroeg ze. „Ik wil beroemd worden", zei Hans. „Eerst moei je een heleboel moeilijk heden hebben en dan word je be roemd". Z'n moeder vond het vreselijk. Wat had haar jongen nu voor gedachten in z'n hoofd? Wilde hij naar Kopen hagen gaan en daar geld verdienen? En hij had niet eens geld om naar een goede school te gaan en was pas veer- lien jaar! Maar hij was niet te houden. Ilij wilde toneelspeler worden en op zekere (lag ging hij op bezoek hij een beroemde danseres. Hij speelde en danste haar iets voor en om zich beter te kunnen bewegen, trok hij zijn gro te schoenen uit. Maar de danseres vond hem zo raar, dat ze dacht dat hij niet goed wijs was en stuurde hem weg. Huilend stond Hans op straat. Moest hij naar Odense teruggaan? Dat wilde hij in geen geval. Hij voelde dat hij lot iets bijzonders in staat was. Eindelijk vond hij een kunstenaar die bereid was om hem voor zanger op te leiden. Hans had ook heus een goede stem. Maar na een paar maan den stuurde de kunstenaar hem weg en raadde hem aan een vak te gaan leren. Hans was namelijk in de winter hees geworden, omdat hij geen geld had om warme kleren te kopen. Dus stond hij weer op straat. Maar hij ging moedig verder. Toen vond hij een dichter die geld voor hem bij elkaar bracht en hem lessen liet geven. Hans was overgelukkig. Toen het bijeengebrachte geld op was, brak er weer een slechte tijd voor hem aan. Hoe vaak at hij niet, inplaats van een warme maaltijd, een droog stuk brood op een bank in het park! „Zou ik misschien geen toneelspeler, maar dichter of schrijver moeten wor den?" vroeg Hans zich op 't laatst af. Toen schreef hij een drama, dat men met het volgend briefje terugstuurde: „Wij wensen niet meer van dergelijke stukken te zien..." Hans schaamde zich erg en had nu nog maar één wens: te mogen leren... De directeur van een schouwburg, die zijn verstand niet onderschatte, gaf hem geld, dat door den koning gegeven was, voor zijn lessen. Zo ging Hans, die intussen achttien jaar geworden was, tussen de kleine jongens op de schoolbanken zitten. Dat was alles behalve leuk, maar hij hield vol. Toen hij van een midlen gever geld kreeg om een reisje naar huis te ma ken, was hij dolgelukkig. De bewoners van zijn stadje waren stomverbaasd, dat de zoon van den armen schoen maker, werkelijk in de stad vooruit gekomen was. En wat was zijn moe der trots op hem! Toen hij drie-en-twintig jaar was, werd Hans Christiaan student en in 1829 deed hij examen. Er waren al verscheidene dingen van hem uitge geven en vele vooraanstaande families en schrijvers in Kopenhagen nodigden hem uit, zodat het leek alsof hij een zonnig leven voor zich had. Later kwamen er evenwel toch nog enige moeilijke jaren. Hij verdiende weinig met zijn schrijven. Maar het ergste was, dat hij zo dikwijls bespot en gehoond werd. Uit jalouzie meestal. Vooral in zijn eigen stad gunden de mensen den schoenmakerszoon geen beroemdheid. Maar al zijn vijanden konden hem op de duur toch niet onderdrukken. De koning gaf hem later geld om te reizen en een vaste toelage. Het meest werden zijn sprookjes ge lezen. Later heeft Andersen zijn le vensbeschrijving geschreven, die hij met de volgende woorden begon: „Mijn leven is een heerlijk sprookje, zo rijk en zo gelukkig!" Een paar maanden na zijn zeventig ste verjaardag, die met veel luister was gevierd, werd hij plotseling erg ziek en stierf. Maar zijn sprookjes leven verder en worden nog steeds door groot en in gelezen. TINY.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6