BINNENLAND Eredagen est &cdt in, de Belangrijke verordeningen en Mededeeiingen. Zeer velen hebben zich voor eenheid tusschen Nederlandsche Unie en Na tionaal Front uitgesproken. Het is mij o]) dit oogenblik nog niet veroorloofd u uitvoerig over deze onderhandelin gen te spreken. Ik moet mij tot enkele punten beperken. Enkele besprekingen hebben plaats gehad, echter niet met het resultaat dat we verhoopten. Ongeveer veertien dagen geleden heeft een definitieve bespreking plaats gehad. l)e onderhandelingen zijn afgebro ken en de eenheid is niet tot stand ge komen. Dat wat ons scheidt zijn nu eenmaal de navolgende punten: A. Het Jodenvraagstuk. B. Groot-Nederland. C. De Leidersgedachte. Dit laatste zou organisch tot uit drukking moeten komen. Ik moet er op staan, dat geen driemanschap in de nieuwe organisatie gevormd wordt en dat van de vier ik als Algemeen Leider zou moeten optreden. Ik heb de hee- ren er op gewezen, dat ik het gaarne anders zag, maar dat het nu eenmaal niet anders mogelijk is. Ten aanzien van de N.S.B.: Mijn artikel „Het N.S.B.-gcrucht" heeft blijkbaar nogal opzien gebaard. Er zijn verkeerde gevolgtrekkingen aan vastgeknoopt. Wij hebben in ons artikel tegen de N.S.B. er op gewezen dat zij ieder an der willen uitsluiten en zij voor zich de leiding eischen, terwijl zij wegens hun niet voldoende Nederlandsche ge steltenis en hun geringe weerklank in het volk daar geen recht op kunnen doen gelden. Wij zijn niet zoo onnoozel te meenen. dat de bezettingsoverheid zou toelaten, dot een Nationale Bewe ging hier de leiding zou krijgen en de overkoepelende beweging zou zijn, die de N.S.B.-ers geheel zou uitsluiten. Dat kan niet en zou trouwens onjuist zijn. Er zijn ook goede vaderlanders hij de N.S.B. en er zijn er velen, die bij een andere, alles overkoepelende, be weging, goede Vaderlanders zullen worden. Wat voor ons onaanvaardbaar is, dat is, dat de N.S.B. de overkoepelende beweging zou zijn. Ik ontken, dat de geruchten, die op zettelijk van N.S.B.-zijde steeds de wereld ingeholpen worden, juist zijn. Maar waren ze nu eens juist en zou het waar zijn, dat verzocht zou wor den, dat alle groepen zich in de N.S.B. zouden oplossen, dan zouden wij zulks weigeren. AFGEWEZEN? Van de zijde van het „Verdinaso is in het weekblad „Hier Dinaso" gepleit voor een samengaan van alle „autori taire" bewegingen in Nederland, met name van de N. S. B.t Nationaal Front en het Verdinaso, aldus 't D. v. N. Z. „Volk en Vaderland" van 4 October antwoordt op dit pleidooi. Uit dit ant woord blijkt, dat de N.S.B. op de eer ste plaats ontkent een „plicht tot col lectief zelfverwijt" te hebben, ten aan zien van het niet willen samengaan met „onze vijandige medestanders". De N. S. B. zou zich veeleer steeds onthouden hebben van strijd voeren tegen hen. Op de tweede plaats blijkt uit dit ant woord, dat de N.S.B. eventueel wel bereid zou zijn met het Verdinaso sa men te werken. Doch op de derde plaats wordt heel duidelijk te kennen gegeven, dat de N. S. B. met Nationaal Front niets te doen wil hebben! Ter motiveering daarvan worden dan citaten gegeven uit „Zwart Front" van vijf en drie jaren her, waarin tegen denkbeelden van Ir. Mussert werd op gekomen in een dit moet worden er kend weinig vriendelijken trant. Nu is het merkwaardige, dat in het weekblad „Het Nieuwe Volk" van de zelfde week als het nummer van „Volk en Vaderland", waarin deze afwijzing op dezen grond wordt gedaan, een uit voerige beschouwing met citaten voor komt, eveneens van vijf, vier en drie jaren terug, ja zelfs nog uit 1939, waar in zonneklaar wordt aangetoond, dat de N.S.B. niets te maken wilde hebben met... het Duitsche Nationaal-Socialis- me... Wij van onzen kant hebben met de zen strijd niets te maken; en ook willen we er ons volstrekt niet in verheugen; integendeel. Maar wij wagen toch de opmerking, dat bewegingen, welke zeggen het ge- heele volk in een machtige eenheid te willen vereenigen op zuiver Neder- landschen grondslag; bewegingen, wel ke tegen de vroegere partijen altijd het bezwaar inbrachten, dat deze haar eigen inzichten hooger zouden hebben gesteld dan de belangen van het ge- heele Nederlandsche volk, wellicht niet zoo heel onverstandig zouden han delen, indien zij wat meer bereid wa ren over het verleden van „vijandige medestanders" de spons te halen!... Anders loopen zij gevaar, dat de ge middelde Nederlander niet meer kan P ontdekken, welk practisch verschil er nu eigenlijk bestaat tusschen die bewe gingen die de vroegere partijen zeggen te verfoeien wegens haar onderlingen strijd en haar verdeeldheid brengen in ons volk, en... die zoo verfoeide par tijen! DE POSITIE VAN ONS INDIË. De chef van het propagandabureau van het bestuur van Nederlandsch-In- dië heeft ontkend, dat de autoriteiten de opvattingen der pers deelen ten gun ste van de vorming van een gemeen schappelijk front met Engeland in Zuidoost-Azië. Sprekende over een hoofdartikel in de „Javabode", waarin een militair bondgenootschap met Engeland werd bepleit, noemde de chef van het propa gandabureau de dagbladmeeningen „onzin". Hij verzocht den Japanschen correspondenten, die aanwezig waren op de gewone persconferentie, geen be lang te hechten aan perscommentaren. Op vragen, betreffende thans aan den gang zijnde economische onderhan delingen tusschen de Vereenigde Sta ten en Nederlandsch-Indië, ontwoord- de de chef van het propagandabureau, dat hij nog nimmer iets daarover had vernomen. De 100.000 er uit. Het lot, waarop j.l. Woensdag de 100.000 is gevallen, is gekocht door de collectrice der Staatsloterij, mevr. J. H. van Tongeren-van der Weide, in Den Haag, die het lot in zijn geheel aan één persoon heeft wederverkocht. ONZE AANNEMERS NAAR DUITSCHLAND? Steeds meer Nederlandsche arbei ders trekken naar Duitschland om daar een eerlijk stuk brood te verdienen. Met de tewerkstelling van bouwar beiders in Duitschland heeft men niet die resultaten verkregen, welke waren verwacht. Niet dat onze menschen niet geschikt waren voor hun werk, maar de Nederlandsche arbeidsmethoden zijn anders en die schijnen zich moeilijk te laten vereenigen met de Duitsche werkwijzen. Vandaar dat er nu een plan in uitwerking is om Nederland sche aannemers in Duitschland op drachten te laten uitvoeren met Neder landsche werklieden. Dat lijkt voor deze laatsten ook wel prettiger. De Fe deratie van Werkgevers in het bouw bedrijf heeft zich bereid verklaard om dit plan te bevorderen en waarschijn lijk zullen de eerste uit te zenden aan nemers naar Hamburg gaan, welke stad behoort tot de vijf steden, welke na den oorlog geweldig zullen worden uitgebreid en waar reeds nu groote werken zijn ontworpen. RUBBERNOOD. Met de voorraad fietsbanden staat het er niet zoo goed voor in ons land. Er is heel wat gehamsterd bovendien en de voorraad is thans zoo schaarsch, dat ze nauwelijks toereikend zal zijn voor dezen winter. Er zijn nog slechts eenhcidsbanden beschikbaar, welker kwaliteit goed maar niet best wordt geheeten en voor welke maximum-prij zen zijn vastgesteld. In verband met de rubberschaarschte zal ook wel het be sluit staan, dat opgave moet worden verstrekt van alle in het bezit zijnde nieuwe en gebruikte autobanden; deze verplichting geldt evenzeer voor parti culieren. Er staan tienduizenden auto's op stal en het zou wel zonde en jam mer wezen, als de banden van deze v/agens ongebruikt moesten verteren, terwijl zoovele werkers hun fiets niet kunnen missen. EIGEN BROOD. De graanverbouwers zullen in den vervolge een deel van hun oogst mo gen bestemmen om in eigen broodbe hoeften van het gezin te voorzien; ze moeten daartoe vóór 20 dezer een re geling treffen op het distributiekantoor, want voor zoover ze zelf willen gaan bakken, moeten ze natuurlijk brood bonnen missen. Ze zullen honderd kilo per jaar en per gezinslid van hun eigen graan mogen behouden; voor kinderen beneden 4 jaar 50 kilo. Van 100 kilo per jaar, ongeveer 4 pond per week, kan een stevige boterham worden ge bakken! De meeste boeren zullen ook wel niet ontevreden zijn over de pluimveeteelt regeling, welke per 15 dezer is inge gaan, want de boerderijkoppels behoe ven niet al te zeer te worden ingekrom pen. Deze koppels kunnen n.l. nogal wat afval productief maken. Erger zijn de eigenlijke bedrijfspluimveehouders gehandicapt; de grootste zullen slechts 8 van hun stapel behouden. RIJKSMIDDELEN ULTIMO SEPTEMBER. Aan het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo September wordt het volgende ontleend: Het totaal van de kohieren van de directe belastingen geeft, in vergelij king met het vorig jaar een vooruit gang te zien van 7.835.590 (thans 128.398.095.15 en vorig jaar 120.552.505.91). Bij een beschouwing van de cijfers der belastingen afzonderlijk blijkt, dat de grondbelasting met 10.837.086.25, bijna 153.000 meer heeft opgebracht dan op 30 September van 't vorig jaar. De inkomstenbelasting toonde met 72.893.151.60 echter een achteruit gang van ruim 9.8 millioen. Ook de vermogensbelasting kon zich niet op t peil van het vorig jaar handhaven en bleef met 'n bedrag van 14.988.866.63 ruim 2 millioen ten achter, terwijl de verdedigingsbelasting 8.225.002.50) een vermindering te zien gaf van ruim 1.9 millioen. Deze lagere opbrengsten werden ech ter weder te niet gedaan door de dit jaar nieuw ingevoerde opcenten op de gemeente - fonds - belasting, welke 21.435.988.17 opbrachten, waardoor het gunstig resultaat van het totaal de zer belastingen werd bereikt. Over de eerste negen maanden van dit jaar was de totale opbrengst der overige middelen 321.854.143.18. Zij bleven daarmede ongeveer 16 millioen gulden beneden de raming en ruim 27 millioen beneden de opbrengst over hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. ,verloren dagen", heette het vroeger. Nu niet meer - nu zijn er "AKKERTJES"! Een paar per dag, wèg pijn en narigheid! N.S.B. WIJST EEN COLLEGE VAN ADVIES AF. Nadat de Nederlandsche Unie en Nat. Front zich beide voorwaarde lijk bereid hadden verklaard mede te werken tol de vorming van een college van advies, waarin uit verschillende stroomingen van ons volk personen zitting zouden nemen onder leiding van een buiten en boven de partijen staande persoonlijkheid, is thans een derde aan het woord geweest. In Volk en Vaderland van de N.S.B. wordt deze oplossing afgewezen. De vorming van een adviescollege is daarmede, althans voorloopig, afge wimpeld. HET LEIDERSCHAP VAN ir. MUSSERT. Onlangs namen wij uit het week blad „De Waag" een beschouwing over, waarin de leider van de N.S.B. ir. Mussert niet de man geacht werd te zijn die de capaciteiten had om lei der van een Nederlandsch bestuur en het Nederlandsche volk te zijn. Blijkens een incdedeeling in het jongste nummer van „De Waag" heeft de schrijver van genoemde beschou wing thans ontslag aan „De Waag" pnomen. Hij heeft het verzoek ge daan van zijn taak aan „De Waag" te worden ontheven. DUIZEND VLIEGTUIGEN BOVEN BRITSCHE HOOFDSTAD. Nacht van verschrikking. Officieel wordt bekend gemaakt: Nu de Britten nog steeds niet heb ben nagelaten de weerlooze Duitsche burgerbevolking en niet-militaire ob jecten als doel voor hun onzinnige bomaanvallen uit te kiezen, heeft het Duitsche luchtwapen op 15 October en in den nacht van 15 op 16 October sterke strijdkrachten tegen militaire en voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Londen laten optreden, die in de Britsche hoofdstad omvangrijke schade hebben aangericht. Londen heeft een nacht van ver schrikking achter den rug, zoo meldt het D.N.B. verder. Bijna duizend Duit sche machines hebben in dezen nacht haar verderf brengenden last boven de Britsche hoofdstad geworpen en een ongekenden chaos veroorzaakt. De vliegtuigen wierpen ruim een millioen kilogram bommen uit en noch nacht- jagers, noch versperringsballons of luchtdoelgeschut waren in staat het onheil af te wenden. De aanval, die werd uitgevoerd door een luchtvloot onder commando van generaal-veld- maarschalk Kesselring, was de zwaar ste van den geheelen oorlog. Londen is één uitgestrekte vlam menzee. Nog op een afstand van tach tig a honderd K.JVL hebben de Duit sche vliegers de branden gezien. Ge constateerd kon worden dat ten Noor den van de Victoria-docks vijf bijzon der uitgebreide branden woedden, die belangrijke pakhuizen vernietigd heb ben. Deze verwoestingen zullen haar weer slag hebben op de levensmiddelenvoor ziening van Londen, omdat hier de groote opslagplaatsen met geweldige voorraden levensmiddelen liggen. Ook in het midden der stad en in den Noordoostelijken hoek van de Theems- bocht zijn groote branden uitgebro ken, welker bestrijding, ook als de brandweer met groot materiaal en personeel wordt opgeroepen, zeer groo te moeilijkheden zal opleveren. Volgens tot dusver ontvangen be richten werden in het geheele gebied van Silvertown groote verwoestingen aangericht. De belangrijke bedrijven in dit stadsdeel, dat zich uitstrekt van de Theems, tegenover Woolwich, tot de Victoria en Royal Albert docks, staan in brand. De rook stijgt zwart en dreigend omhoog. Het vliegveld van een stad aan de monding van de Theems werd door cenige goedgerichte treffers voor een groot deel verwoest. Bij den aanval werd een groot en voor de oorlogvoe ring belangrijk bedrijf door een bom van zwaar kaliber getroffen en zwaar gehavend. LONDENS GEVAARLIJKSTE WIJKEN WORDEN ONTRUIMD. Van de bevolking 56% geëvacueerd. De Britsche minister van Gezond heid, Malcolm Mac-Donald, heeft in een radio-toespraak medegedeeld, dat tot dusverre 56 der bevolking uit de gevaarlijkste stadsdeelen van Londen is geëvacueerd. Naar Associated Press verneemt, overweegt de Britsche regeering uit de gebieden, die het meest van de lucht aanvallen te lijden hebben, alle perso nen te evacueeren, die daar geen be langrijk werk te verrichten hebben. WAT NOG KAN KOMEN. In goed ingelichte kringen te Berlijn worden de tegenwoordige luchtaanval len op Londen vergeleken met kalme golven, in vergelijking met den spring vloed, die, naar gezegd wordt, Londen nog zal bezoeken. Duidelijker uitge- j drukt verklaarden deze kringen dat de huidige aanvallen een derde van de j sterkte uitmaken van de hevigheid die op het hoogtepunt der aanvallen be reikt zal zijn. BINNENKORT NIEUW OFFEN SIEF IN EGYPTE VERWACHT. Men is van meening, dat het nieuwe offensief van maarschalk Graziani in Egypte binnenkort, wellicht reeds over een week of een dag of tien, zal wor den ingezet met als doel de verovering der Britsche stellingen bij Marsa Ma- troeh. Volgens de „Regima Fascista" zijn in alle stilte versterkingen uit Noord- ïtalië naar het Egyptische krijgstooneel overgebracht. Afdeeling na afdeeling artillerie- en tankkorpsen en vele troe- penonderdeelen der infanterie, die tot dusver in de Westelijke Alpen gele gerd waren, zijn „ergens in Cyrenaica" aangekomen. In minder dan een week tijds, zoo verklaart het blad, zullen zij de nieuwe stellingen aan de Libysch- Egyptische grens hebben betrokken. Men gelooft hier dat de versterkingen troependeelen van het Po-leger zijn, waaraan Myssolini gelijk bekend ver leden week tijdens een vierdaagsche in spectiereis een bezoek heeft gebracht. De militaire expert, generaal Ilio Jori heeft evenals Gayda dit reeds deed in het „Giornale d'Italia" verklaard, dat ook de Engelschen hun troepen in Egypte dagelijks versterken om aan den verwachten aanval der Italianen 't hoofd te kunnen bieden. Vooraanstaande militaire waarne mers te Rome zijn van meening, dat het door Graziani in Lybië geconcentreer de leger de grootste strijdmacht is, wel ke ooit op Afrikaanschen bodem is bij eengebracht. Volgens hier ontvangen berichten heeft Graziani de beschikking over honderden bommenwerpers en jacht vliegtuigen, kleine tanks en pantser wagens, duizenden vrachtauto's, ka- meelen en muildieren. DE ORGANISATIE DER VOEDSEL VOORZIENING. Ter verkrijging van een gelijkmatige verdeeling van den beschikbaren voed selvoorraad moet van overheidswege over de geheele voedselproductie van den Nederlandschen bodem beschikt kunnen worden. Teneinde dit te bereiken werd be paald dat de telers van akkerbouwge wassen over het ineerendeel van hun producten niet kunnen beschikken dan door deze in te leveren bij de des betreffende overheidsinstantie. Voor een groot aantal producten, waaronder granen en peulvruchten, be staat zelfs het voornemen binnen kor ten termijn een inleveringsplicht op grond van het landbouwinleveringsbe- sluit 1940 in het leven te roepen. Voor het komende seizoen zal worden ge leverd aan de „Provinciale Inkoopcen trales voor akkerbouwproducten" (P.I.C.A.) welke de producten over nemen tegen vastgestelde prijzen, ter wijl deze provinciale instanties, waar bij iedere teler als georganiseerde moet zijn aangesloten de aanwijzingen heb ben op te volgen van de „Nederland sche Inkoopcentrale voor akkerbouw producten" (N.I.C.A.) SPECIALE VOEDSELVOORZIENING. Er is een algemeene regeling in voor bereiding, waarbij een speciale afdee ling van 't Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in oorlogstijd belast zal worden met de verdeeling van voed selvoorraden voor speciale doeleinden, als bijv. het verstrekken van warme maaltijden. De gemeentebesturen, die dergelijke acties zouden willen onder nemen, zullen zich tot deze afdeeling moeten wenden voor het verkrijgen van de noodige ingrediënten. DE BESTEMMING VAN HUIS- AFVALLEN. Binnenkort is een wettelijke rege ling te verwachten inzake het verza melen van huisafvallen. Deze regeling zal o.m. de bestemming aanwijzen van de voor voedering van dieren geschik te afvallen. Een der gevolgen van die regeling zal zijn, dat aan niet-boeren in het algemeen geen ruimte zal wor den gelaten van de verzamelde huis- afvallen varkens te mesten, aangezien het feit dat de varkenshouderij reeds zoozeer wordt beperkt, medebrengt, dat het recht om varkens te houden, voor de boeren gereserveerd wordt. BELOONING BIJ MEDEDEELING NOODLANDING OF NEER STORTING VAN VLIEGTUIG. Een belooning van tien gulden wordt uitgeloofd voor dengene, die bij neer storting of noodlanding van een vlieg tuig daarvan zoo tijdig mededeeling doet aan een Nederlandsche of Duit sche politie-instantie, dan wel aan een afdeeling van de Duitsche weermacht, dat dank zij die mededeeling tot on middellijke hulpverleening aan en berging van hel vliegtuig kan worden overgegaan. NATIONAAL FRONT. Bij besluit van den Leider is een zelfstandige afdeeling van 't Natio naal Front gevestigd te Vlijmen en benoemd tot afdeelingslcider de heer J. Vorstenbosch; tot deze afdcelingen behooren Haarsteeg en Nieuwkuijk. Tot afdeelingslcider te Oisterwijk is benoemd de heer A. G. H. Dröge inplaats van den heer W. Westrink, die eervol van zijn functie ontheven is. GEEN VERWERKING VAN WOL VOOR CIVIELE DOELEINDEN. Sedert 5 October geldt, naar wij ver nemen, een algeheel verbod om wol te verwerken voor civiele doeleinden. Aldus is bepaald in de voorschriften, die bij aanschrijving van 4 October j.l. door het Rijksbureau voor wol en lompen te Tilburg aan alle ingeschre venen hij genoemd bureau zijn mede gedeeld, dat per 5 October een nieuwe regeling van kracht is geworden ten aanzien van de uitvoering van de wol- beschikking. Door deze nieuwe regeling zijn alle vroegere regelingen en alle eerder af gegeven speciale vergunningen komen te vervallen, echter met uitzondering van: a. vervoerbewijzen, waarvan de geldigheidsduur nog niet is verstre ken en b. vergunning tot aan- en ver- koopen en tot in ontvangst nemen en afleveren van wol en wollen garens, afgegeven na 9 September 1940. In de toelichting wordt nog opge merkt: dat de aanpassing aan den eisch van uiterste beperking bij het verbruiken der schaarsch geworden grondstoffen regelmatig verloopt en dat het initiatief der ondernemers, on danks alle moeilijkheden, middelen weet te vinden om het bedrijf zoo goed mogelijk op gang te houden. ABONNEERT U OP DIT BLAD

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2