provinciaal nieuws. ifa o n t w e r k H.de BONT-vanHULTEN i Égl' n HEERENKLEEDING NAAR MAAT Zaterdag 19 October 1940 No. 84 De Echo van het Zuiden. TWEEDE BLAD A«s» Zondag 20 October van 4—8 uur. SI f*7? Notaris van Liempt jubileert Op 1 November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat Nota'is van Liempt te Gilze, zijn ambt heeft aanvaard. Ongetwijfeld zal bet den jubilaris, gezien zijn groote propu lariteit, dien dag niet aan belang stelling ontbreken. Dienstjubileum Zaterdag j 1. herdacht de heer C. G. Mjus-Smolders, snijderij chef bij Donkers' Schoenfabriek N.V alhier, den dag waarop hij vóór 25 jaar op deze fabriek in ^ienst kwam. Hij werd dien dag door de firman ten op hartelijke wijze gehuldigd, waarbij hem een cade<u onder couvert werd aangeboden. SCHOENENBONNEN. Het Distributiekantoor deelt ons me de, dat schoenen-bonnen op t oogen- blik in ruimere mate verstrekt mogen worden. Verschillende bezwarende condities, die aanvankelijk gesteld werden, zijn vervallen, hetwelk voor velen aanlei ding zijn kan, nu schoenen te koopen. Voor inlichtingen wende men zich tot genoemd Bureau. DE OPENING DER ST. TERESIA- SCHOOL. In ons verslag over de Plechtige in zegening en ingebruikneming der St. Teresia-school in ons blad van Woens dag 1.1., verzuimden wij tot onze spijt te vermelden, dat ook de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs vertegenwoordigd was. DE DIAMANTEN BRUILOFT VAN H. MAAS-VAN BROEKHOVEN. Behooren de gouden bruiloften reeds tot de zeldzaamheden, hoeveel te meer is dit dan het geval met de diamanten bruiloft, die a.s. Maandag, 21 October, door het echtpaar H. Maas-van Broek hoven herdacht wordt. Zestig jaren ge trouwd. Het is een menschenleeftijd en veel zullen de diamanten jubilarissen U dan ook weten te vertellen, over dien goeden ouden tijd, die zoo enorm veel verschilt van heden, maar lang niet al tijd in ongunstigen zin. Integendeel. Iedereen kent hem wel, Drik Maas. Ondanks zijn 84 jaar nog een flinke baas, alhoewel het gezicht den laatsten tijd wat te wenschen gaat over laten. Maar zeker meer bekend is de bruid. Toontje Maas, die meer dan 50 jaar gestaan heeft aan de wiegen van tal Van Waalwijkers. Nooit werd een ver geefs beroep op haar hulp gedaan. Of het was bij gunstig of slecht weer, des nachts of overdag, Toontje was pre sent, met haar bekende guitige Bra- bantsche muts en een onafscheidelijk goed humeur. Tot in haar 80ste jaar bakerde zij voort, en zeker zou ze thans nog rondloopen, als haar oogen het nog toelieten, want ook daarover, heeft zij evenals haar man te klagen. Maar ver der, kern gezond nog hoor. Goeden eetlust en nog goed ter been en vief en jong van harte. Het zal hen daarom a.s. Zaterdag, 26 October, aan een massale belangstelling niet ontbreken. Weken en weken is er door een ijve rig buurtcomité gewerkt om dit feit op heugelijke wijze te vieren en al zul len de tijdsomstandigheden zeker een domper op de feestvreugde zetten, er zal nog genoeg licht naar buiten uit-, stralen. Er is gerepeteerd en vergaderd en men kan er daarom zeker van zijn, dat het een feest zal worden, Toontje en Drik waardig, want verdiend hebben ze het! BELOONING VOOR HET OPSPO REN VAN NEERGESTORTE VLIEGTUIGEN. Naar men ons mededeelt, zal een be looning van 10 worden uitgeloofd voor dengenen, die bij neerstorting of noodlanding' van een vliegtuig, daar van zoo tijdig mededeeling doet aan de Nederlandsche of Duitsche politie- instanties, dan wel aan een afdeeling der Duitsche weermacht, dat dank zij die mededeeling, tot onmiddellijke hulp verleening aan en berging van het vliegtuig kan worden overgegaan. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Op het politie-bureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden en verloren voorwer pen: Gevonden: Portemonnaie m. i.; gebreide hand schoen: huissleutel: touw; een gouden dasspeld; bosje lederen riempjes: een dameshoedje. Verloren: Zwarte vulpen, twee rijwielbelas- tingineiken. VOOR ALLE SOORTEN Vossen Kragen Bontvellen POMMERSE AARDAPPELEN. Het was in het jaar 1792. In een klein Pommers garnizoenplaatsje, dat anders altijd rustig was, was alles in rep en roer. Door tie straten mar cheerden soldaten en de bewoners stonden druk pratend voor hun hui zen. Er was namelijk bevel gekomen dat het infanterie-regiment de stad uit moest. In de buurt van de Rijn vocht namelijk een Pruisisch leger tengen de Fransen en dit leger had versterking nodig. Vooral voor de kazerne was hel een drukte van belang. Er waren nog al wat vrijwilligers die zich aanmelden. Een eindje verder stonden overste Von Desenberg en korporaal Knurring. De overste tikte Friedrich op de schou der: „Nu ouwe jongen, hoe staat het met ons? Ons kunnen ze niet meer ge bruiken, want ik heb jicht efi jij zult wel liever bij je vrouw en kinderen blijven. Trouwens je hebt twintig jaar gediend en hoeft niet meer naar het front." Friedrich Knurring was onder de officieren erg geliefd. Hij werd in de wandeling „de oude Schwerin" ge noemd, want hij was een groot ver eerder van veldmaarschalk Schwerin. Als je nu dacht dat de korporaal gretig op het voorstel van den overste zou ingaan, heb je 't mis. Hij greep z'n geweer en ging in de houding staan: „Overste, ik zou geen goede ïa GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELRF. 109 Bijzonder priester-jubileum Een bijzonder priester-jubileum wordt dezer dagen herdacht. Op 24 October toch zullen de tweelingbroeders, de eerw. paters Irappisten Cherubinus en Seia. pluneis (in de wereid Henricus en b ranciscus Lenssen) (broers van den heer en mej J. Driessen Lenssen alhier) den dag herdenken dat zij in de Abdijkerk van O.L Vrouw Koningshoeven te Tilburg tot pries ter werden gewijd, in welke trap pisten-orde zij op denzelfden dag waren ingetreden. De beide broers zijn 24 jaar te samen in t klooster te Tilburg ge weest t vorig jaar is de eerw. pater Cherubinus overgeplaatst naar Fransch Canada, waar nij Overste werd van een der kloosters. Zeer zeker een bijzondere ge beurtenis. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN VALKENSWAARD. Burgemeester Wouters uit Dongen. Woensdagmorgen verspreidde zich in de gemeente Dongen het bericht, dat de lieer K. L. J. Wouters ingaande I November 1940 is benoemd tot Bur gemeester der gemeente Valkens- waard. Burgemeester Wouters zeide: Ik ben heel blij met deze benoeming, hoewel het mij zeer moeilijk zal vallen af scheid te nemen van al hetgeen met noesten arbeid in Dongen is tot stand gebracht. Ik hen evenwel trotsch dat ik Dongen in zijn huidigen staat aan mijn opvolger kan overdragen. Karei Louis Joseph Wouters, ge- horen 5 April 1895 te Geleen, werd, nadat hij als officier bij de Grenadiers had gediend, ingaande 1 October 1926 benoemd tot burgemeester der ge meente Vinkeveen c.a. In deze plaats heeft burgemeester Wouters heel wat werk verzet en is in enkele jaren tijds op allerlei gebied reorganiseerend op getreden. Voor de tuinders is hij een groote steun geweest en heeft vooral de glascultures sterk bevorderd. Op 15 Juli 1931 werd hij benoemd iol burgemeester der gemeente Don gen. Wat er in de 9 jaar van zijn be wind alhier is tot stand gebracht, grenst aan hel ongelooflijke. Burgemeester Wouters heeft door tal van geschriften de aandacht op Dongen, zoowel als woongemeente als industrie-gemeente gevestigd. Als be stuurslid van de Vakschool voor schoenmakers voor Dongen en om streken heeft hij persoonlijk zeer ge ijverd voor goed vakonderwijs. Nie mand deed ooit een tevergeefs beroep op den burgemeester wanneer het gold de belangen der gemeente door een of andere persoonlijke daad te bevorde ren. Bij tentoonstellingen op allerlei gebied, instellingen van comité's en commissies voerde de burgemeester 't openingswoord ter bevordering van de belangstelling. Burgemeester Wouters verklaarde dat het hem een groote onderscheiding was in de schoone Brabantsche ge meente Valkenswaard het burgemees- Iersambt te mogen aanvaarden. Nadat hij Valkenswaard had gezien, de Parel van de Kempen, trok deze plaats hem bijzonder aan, vooral door zijn schit terende ligging te midden der Bra bantsche bosschen en vennen. Hij hoopte, dat in deze moeilijke tij den, nu het ambt van burgemeester een zeer groote verantwoordelijkheid met zich brengt, hij zijn nieuwe func tie zou aanvaarden met de zekerheid, dat hij van zijn medebestuurders de noodige steun zou genieten. Prov. Crl. R.K. Diocesane Middenstands bond in het Bisdom 's-Bosch. Dinsdag hield de R.K. Midden standsbond in het bisdom 's-Her- togenbosch zijn38stejaarvergadering in Hotel Noord Brabant. De dag was ingezet met een H. Mis, opge dragen in de kathedrale basiliek van St. Jan door den geestelijken adviseur Dr. J van Beurden. De waarnemend voorzitter der Bossche afdeeling, de heer G. Vennix, sprak een kort begroetingswoord. De voorzitter, den heer W. v. d. Kar, hield een rede, waarbij hij de totstandkoming van de Nedeiland- sche Middenstandscenlrale besprak. Deze zal het orgaan zijndat eener- zijds in gereild contact staat met de regeeringslicliamen en dat ander zijds geroepen is om initiatieven te nemen en regelingen vast te stellen die het belang van den middenstand dienen. De standsorganisaties hebben in dit verband tot taak, voorstellen en verzoeken op standsterrein voor te leggen aan de Ned Middenstands centrale, die ter zake zelfstandig zijn beslissing za! nemen. Uit een en ander blijkt, dat meer nog dan voorbeen het voor den middenstan der dringend noodzakelijk is, zich bij stands- en vakorganisaties aan te sluiten. Van hooldbestuurszijde werd mee gedeeld dat is vastgesteld, de voor jaarsvergadering in 1941 te houden in ugtit en de najaarsvergadering te Eindhoven. De rekening en verantwoording van den penningmeester liet een batig slot zien van f 1947,60 bij een totaal debet en credit ad I 25.854.21. Rector M. Bekkers bracht het Santos-verslag uit. De inkomsten waren I 39.0UO, hetgeen niet de helft is van wat noodig is. De altredende hoofdbestuursleden M Badaux en J. Bok werden her kozen. Wegens uitbreiding van het bestuur ingevolge besluit van de voiige jaarvergadering werden nog in het bestuur gekozen de heeren A. G. J. Ras, voorzitter van de afd. Budel en J. Rekkers, penningmeester der afd. Valkenswaard. De begrooting '41 werd met een eindcijfer van 421 336 en een sluit post van 1 100 62 goedgekeurd. De annexatie kwestie van Breda van Ginneken en Prinsenhage Dat de annexatie kwestie van Breda nog lang niet in kannen en kruiken is moge blijken uit de protesten van nog een tweetal ge meenten, die zijdelings ook bij deze samenvoegingsplannen betrokken zijn. De gemeente Gilze Gijen zou bij de verdeeling van de buit, die de gemeente Ginneken vormt, ook een brokje krijgenenkele gehuchten. Maar deze gemeente is daarop heelemaal niet gesteld. Burgemeester dr. Sweens heeft dan ook medege deeld, dat hij Ged. Staten zal ver zoeken, om die stukjes grond, die de lasten der gemeente slechts ver- grooten zullen, ook maar aan Breda te geven. Als Breda wel Bavel wil hebben omdat hieraan voordeelen zijn verbonden, dan moet het de gehuchtjes er maar bij pakken. Dit verzoek heeft de gemeen teraad over genomen. Een andere gemeente, die bij de radicale grenswijziging van Breda is betiokken is de gemeente Chaam. Pruis zijn, als ik uw bevel zou op volgen; laat ine alstublieft mee gaan; ik zal mijn mannetje wel staan!" „Goed zo, ouwe Schwerin!" riep de overste. 's Avonds ging Schwerin naar zijn huis, dat een half uur van de stad lag. Zijn zoontjes, Friedrich, die 14 en Wil helm die 13 was, sprongen hem vro lijk tegemoet en brachten hem in de hamer bij moeder. „Nu, jongens, mor gen om deze tijd ben ik al ver weg...!" Toen ging de familie aan tafel. Op tafel stond een schaal dampende Pom- merse aardappelen, het'lievelingskost je van vader Schwerin. „Ha, wat smaakt dat!" riep hij. „Die zal ik wel missen, want voorlopig zal ik ze wel niet zien. Ik wou dat ik een rugzak vol kon meenemen." Acht weken later. Vader zou nu wel heel ver weg zijn, misschien was hij wel aan het vechten. Thuis was de tijd van de aardappeloogst aangebro ken. Zo'n goede oogst als dit jaar had moeder Anna nog nooit gehad en de kelder was haast te klein voor de grote voorraad. Een paar dagen na het binnenhalen van de laatste aardappelen was Frie drich verdwenen. De hele buurt werd afgezocht, maar al het zoeken was te vergeefs. Moeder zocht de klerenkast van haar zoon na en merkte dat zijn Zondagse pak weg was. In de kelder miste ze een hoop aardappelen en nu wist ze het zeker: Friedrich was naar zijn vader gegaan om hem zijn lieve lingskostje te brengen. De tranen stroomden langs haar wangen. „Als hij maar veilig aangomt" zuchtte ze. Toen ging ze aan haar werk. Ondertussen liep Friedrich met een dikke stok in z'n hand en een zak aardappelen over zijn rug, vrolijk over de weg. Hij was 's morgens om drie uur opgestaan en nu een heel stuk van het stadje af. Hij was helemaal niet hang dat de tocht te lang zou zijn en hij dacht dat hij de weg goed in z'n hoofd had. Op een oude land kaart had hij opgezocht waar Frank rijk lag en alle dorpen en steden, waar hij dacht dat zijn vader door zou ko men, had hij opgeschreven. Geld had hij niet, want hij dacht, een stukje brood zullen de mensen me wel geven, water vind ik overal en slapen kan ik in een schuur. Zo gedacht, zo gedaan. Op de derde dag van zijn tocht kwam Friedrich hij een herberg. Bescheiden ging hij op een bank zitten en wachtte tot er ie mand kwam. Het duurde niet lang of er kwam een man met een grijze baard en een houten heen op hem af. „Wat wil je jongen? Wie ben je?" vroeg hij aan Friedrich. Friedrich was eerst een beetje ge schrokken. maar toen vertelde hij van zijn avontuurlijke tocht en hot doel van zijn reis. „Potverdorie!" riep de man uit. „jij bent een echt soldatenkindVrouw, geef hem een goed maal en zorg goed voor hem!" Terwijl de vriendelijke waardin haar kleinen gast een bord heerlijk eten voorzette, ging de waard met z'n pet rond. „We mogen een kameraad niet in de steek laten", zei hij en z'n moeite werd beloond. Bijna iedereen gooide wat in de pet en toen hij terug kwam, was het hoofddeksel vol met geld stukken. Friedrich kreeg een fijn bed om in le slapen en de volgende morgen naai de de waardin zijn geld in z'n broek, zodat hij niets kon verliezen. Verder kreeg hij nog iets lekkers mee voor onderweg. De volgende dag kwam hij een voer man tegen, die hem een heel stuk op z'n kar meenam. Daarna liep hij weer. Overal vond hij aardige mensen die hem voedsel en onderdak gaven. Friedrich had het niet altijd even makkelijk. Soms stormde en regende het, maar hij gaf de moed niet op en eindelijk bereikte hij de plaats van bestemming, het kamp van de Pruisen. Eerst werd hij streng ondervraagd, maar toen werd hij toegelaten. Voor dat hij z'n vader te zien kreeg werd hij bij den commandant geroepen die hem in een prachtige zaal op een slot, ont ving. Behalve den commandant waren er nog veel officieren. Friedrich moest zijn ervaringen vertellen en iedereen was vol lof over het flinke jongetje. „.Ie vader zal wel direct komen", zei de commandant. „Ze zullen hier goed voor je zorgen en ik zal je straks wel laten roepen." De oude Schwerin was geen klein beetje verbaasd toen hem gevraagd werd*om met de officieren te eten. „Omdat jouw lievelingskostje er is", zei de commandant. Werkelijk, daar stond een schaal vol Pommcrse aard appelen en nadat Schwerin zijn ver legenheid had overwonnen, liet hij 't zich goed smaken. Ook de officieren aten er flink van, want het was weken geleden sinds ze een goede aardappel hadden gegeten. Toen ze klaar waren zei de comman dant tegen Knurring: „Nu zul je te horen krijgen aan wien je dit kostje te danken hebt". Even later werd Frie drich binnen geroepen die z'n vader om de hals vloog. „Toen de opwinding een beetje be daard was, zei de commandant: „Nu kleine Schwerin, wees niet boos dat we jou niet hebben laten mee eten, maar de officieren vonden de aard appelen allemaal zo lekker dat ze al les hebben opgegeten. Maar daarvoor mag je vader weer gauw zoveel aard- Inderdaad werd Knurring de volgen appelen eten als hij wil", de dag niet alleen tot sergeant bevor derd. maar de officieren verzamelden een som geld voor hem, zodat vader en zoon samen naar huis gingen en een grote stal konden laten bouwen en meer vee konden kopen. Dit had de vader aan zijn moedig zoontje te danken. BIL THUIS aft

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5