UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING Woensdag 23 October 1940 No. 85 De Echo van het Zuiden TWEEDE BLAD DRUNEN. DONGEN. KAATSHEUVEL. RAAMSDONK. SPRANG-CAPELLE. nr cnun uam uet 7inncM Gemengd Nieuws GEMEENTERAAD DUSSEN. Het is wit gemaakt. Om de inwoners le behoeden voor onaangename botsingen tijdens de donkere avonden zijn van gemeente wege verschillende verbeteringen aangebracht. Op de hoeken der straten zijn de vlakken wit gemaakt en waar noodig borden aangebracht. Hoewel het overdag een zonder lingen indruk maakt bij de landelijke omgeving is het een maatregel, die toch navolging verdient voor ver schillende gemeentebesturen. Aanbestedingen. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het bemalingsgebouw voor rekening van het Waterschap »*Hei of Meerdijk en Polder van Drunen« te Drunen. Er werd ingeschreven als volgt: A. Moerenburg, Oisterwijk 19999.- Gebr. Eimberts, Sehijndel f8255.- Tijsse-Klaase Hessels,Wychenf 9895.» Lamoen en Pennings, St. Michiels Gestel f9490.- H. Bakker, Giesendam f8835.- Fa L. v. Drunen, den Bosch f8610.- P. Nijssen, den Bosch f8255.- H. Kleinloog, Genderen f 7135.- M. Schapendonk, Drunen f5920.- H de Wit, Drunen f 5925.- Gebrs. Ooms, Raamsdonk f5537.- L. v. Oers, Drunen f4452.- Gunning volgens het bestek. De 10.000ste te Dongen. Zondag is alhier geboren Marie Bernadelte Monique Henriëlte doch- tei van den heer Alphons Joannes Marie van Boxel, lederfabrikant en van Josepha Maria Stephania Leonia Jeanne Dubois, welk meisje de 10 000ste inwoonster dezer gemeente is. De burgemeester K. L. J. Wouters heeft als ambtenaar van den burger lijken stand de inschrijving in de registers van den burgerlijken stand verricht en den heer v. Boxel van harte gelukgewenscht. Namens het gemeentebestuur zal aan deze boor. linge een spaarbankboekje met een inlage van f 100 worden aangeboden. De burgemeester was tevens getuige van de doopplechtigheid in de St. Laurenliuskerk alhier. Voor burgemeester Wouters moet het een zeer groote voldoening zijn zoo kort voor zijn vertrek naar Valkenswaard alsnog de 10.000ste inwoner van Dongen te kunnen registreeren. Aanbesteding. Uitslag van de Dinsdag 22 Oct. 1940 gehouden aanbesteding van een dubbel woonhuis aan het Wilhelminaplein te Kaatsheuvel voor rekening van den heer H. J. van den Heuvel te Kaatsheuvel, onder architectuur van hemzelf. C. van Hest, Loonopzand f9025 A. Nieuwenhuijzen, Sprang f8150 L. v. Luxenburg, Kaatsheuvel f7918 L. Kooien, Waalwijk f7910 G. v. d. Zanden, Waalwijk f7900 F. Mutsaers, Loonopzand f7800 S. Pepping, Kaatsheuvel f7798 Gebr. Brekelmans, Kaatsh f7788 M. Kleingeld, Waalwijk f7651 A Kleingeld, Kaatsheuvel f7560 Th. en A. de Grauw, Waspik f 7264 L. Fitters, Waspik f7227 M. Verspeek, Udenhout f6238 Het werk is gegund aan M. Ver speek, Udenhout. Bond van Groote Gezinnen. In de Euphoniazaal hield de R.K. Bond van Groote Gezinnen, afd. Kaatsheuvel een propaganda-dag, in den vorm van een uitvoering, die gegeven werd door de illusionisten Mr. en Ms. Corina. Na 't lof werd een gratis uitvoering gegeven voor de kinderen der leden en om half zeven 's avonds eene voor de vol wassenen tegen een entrée, dat ten bate kwam van de afdeeling. Beide uitvoeringen waren tot in de hoeken bezet. Als Chineesche Hexenmeester,als transformateur, als conferencier etc. hield Mr. Carter zijn goeden naam hoog. Mss. Corina verbaasde het aandachtig publiek met hare ge heimzinnige verdwijning, als jong- leuze en in samenspel met Mr. Carter, in voltige, in muzikale no viteiten etc. Alles bijeen een pro gramma dat in alle opzichten uit stekend voldeed en waarbij zich het publiek kostelijk amuseerde. Vooral in gedachten lezen werden verbluffen de staaltjes gegeven. Dr. Cappetti hield tijdens de voor stelling een korte zeer zakelijke pro- pagandaspeech, waarin hij wees op het vele goede, dat ook vooral plaat selijk door de afdeeling wordt tot stand gebracht in den vorm van voorziening in kleeding door het breicomité der afdeeling. Hij spoorde aan tot het opgeven als lid, waarvan meerderen gebruik maakten tijdens de uitvoering. LOON-OP-ZAND. Uitvoering. Voor de tweede maal gaf de Tooneelvereeniging „St. Jozef"eene uitvoering in de zaal van «Concor dia.» Opgevoerd werd wederom het het vroolijke spel „Napoleon de vierde.» De zaal was maar matig bezet, het goede weer hield menigeen terug, om een bezoek aan deze uit voering te brengen, er werd weer goed spel geleverd. De tooneelver- eenigingkan met trotsch terugzien op deze twee geslaagde uitvoeringen. Biljarten. De biljartvereeniging „Beatrix" zette de derde van de zesdaagsche wedstrijd voort in café J. Beunis. De verschillende koppels die ver leden week eenigszins op den achter grond waren gekomen wisten zich ditmaal geducht te weren. De stand is momenteel als volgt E. v. d. Velden—Fr. v. d. Wiel 269 p. J. SnoerenF. v. Bladel 256 p. W. Berends—P. Brands 254 p. Op een ronde: Jos. WoutersM. lJpelaar 241 p. W. Beunis-H. Esch 236 p Op twee ronde J. v. d. Nieuwenhuizen—P. Brands Wz. 223 p. Wit-Gele Kruis Zondag hield het Wit-Gele Kruis alhier hare jaarvergadering in het Parochiehuis. De voorzitter Dr. Smals opende de vergadering inet gebed en riep daarna de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toe, waarna de secretaris de notulen voorlas, die onveranderd werden goedgekeurd. Door de Centrale Commissie werd verslag uitgebracht, omtrent haar bevindingen. Uit het jaarverslag van den pen ningmeester bleek dat er een kas saldo was van f 1542,51. Tot nieuwe Controle Commissies werd benoemd de heeren J. van Lier, J. B. Vromans en P. v d. Sanden. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren M. Snoeren en Cah. Maas met resp. 75 en 78 stemmen, terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van Jan van Lier werd gekozen bij de tweede stemming dhr. C. Zwaans met 72 stemmen. Uit het jaarverslag van den secr. kan vermeld worden 1 het ledental bedroeg op 1 Jan. 1940 480 leden 2 dat gedurende het jaar 1 bestuurs vergadering werd gehouden, 3 door het heengaan van Zuster Johanna kwam in de plaats als wijkverpleeg ster Zuster Regine. Aan eerstge noemde sprak de voorzitter een woord van oprechten daak voorde moeite en opoffering getroost, in al de jaren dat ze verbonden was als verpleegster van het Wit-Gele Kruis, 4 dat door de wijkverpleging 347 bezoeken werden afgelegd bij TBC- patiënten, 784 bij zuigelingen en 3281 bij andere patiënten, 5 door de kraamverzorgster werden 93 kraamvrouwen bijgestaan, waarbij 1749 bezoeken werden afgelegd, 90 zuigelingen werden 1568 maal door haar bezocht, 6 negen patiënten werden behandeld onder de hoogte zon, terwijl 185 maal verplegings- artikelen uit het magazijn werden uitgeleend. Van de rondvraag werd door niemand gebruik gemaakt. Tot slot sprak den Zeereerw.heer Pastoor, adviseur der vereeniging, een propagandistisch woord tot de vergadering en gaf een gedocumen teerde uiteenzetting, van het sterfte cijfer over de jaren 1910—1918 en vergeleek dit met het sterftecijfer van 1933-1940. Uit een en ander bleek dat dit sterftecijfer ontzettend is gedaald, dat is zeer zeker mede een uitvloeisel van de goede verpleging en verzorging die door het Wit-Gele Kruis tot stand komt. Na een slotwoord door den voor zitter werd deze goed geslaagde vergadering gesloten. RAAMSDONKSVEER. Ongeval. Toen de arbetder P. Zijlmans, alhier, van zijn werk huiswaarts keerde, had hij het ongeluk met zijn fiets overeen grooten steen te rijden, met het gevolg dat hij kwam te vallen en met zijn hoofd in aan raking kwam met het wegdek. Hij is per auto naar het St. Theresia- ziekenhuis alhier vervoerd, alwaar hij is verbonden. CAPELLE. De jaarlijkschc collecte ten bate van het Nationale Roodé Kruis zal in de gemeente Sprang-Capelle a.s. Zaterdag 26 dezer worden gehouden. Wij hopen dat, niettegenstaande de tijden voor velen moeilijk zijn, de meis jes, die a.s. Zaterdagnamiddag de col lectebusjes huis aan huis zullen pre senteeren, niet tevergeefs zullen aan kloppen. Wie weinig kan missen, geve een kleinigheid, want vele kleintjes maken ook weer één groote. Wie meer missen kan, taste wat dieper in de j beurs, want men steunt er een mensch- lievend werk mee. "Het Roode Kruis heeft'in deze tijden zeker aller steun van noode. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Opheusden is beroepen! Ds. A. Vroegindeweij, predikant der Nederl. Herv. Gem. a. d. Loonschendijk. De ochtenddienst in de Ned. Herv. Kerk alhier zal in het vervolg in plaats van om half tien om tien uur aanvan gen. De afdeeling Sprang-Capelle e. o. van Volksonderwijs houdt Woensdag a.s. 23 October des avonds 7 uur in het Stationskoffiehuis van den heer P. Pruijssers een algemeene ledenver gadering. De agenda vermeldt: 1. Opening en notulen. 2. Verkiezing van een afge vaardigde naar de Zaterdag 2 Novem ber e.k. te Utrecht te houden Alge meene vergadering. 3. Behandeling van den Beschrijvingsbrief. Bij de j.l. Zondag gehouden ver kiezing ter voorziening in de vaca tures in den Kerkeraad der Geref. kerk aan het Bruggetje zijn tot ouderling gekozen de heeren H. Kerst en C. Dank en tot diaken de heer A. Legrouw. Op de voordracht ter benoeming van een secretaris-penningmeester van het waterschap „De Overdiepsche Pol ders", liggende onder de gemeenten Raamsdonk, Waspik en Sprang-Ca pelle zijn geplaatst de heeren M, van Dongen te Waspik, H. van Icrsel te Waspik en M. C. J. Berkelmans te Waspik. Einde vorige week arriveerden in de gemeente Sprang-Capelle weer een aantal Rotterdamschc kinderen, die hij verschillende ingezetenen voor eenigen tijd een vriendelijk onderdak vinden. Op Donderdag 24 dezer zal in 't Stationskoffiehuis van den heer P. Pruijssers des namiddags een verga dering worden gehouden van stemge rechtigde ingelanden van de water schappen „Ten Westen der Capelschc Vaart", „De Oude Straat" en „Ten Westen van de Vrijhoevensche Vaart". Aan de orde komt: 1. Vaststelling reglement van orde voor de vergade ring van stemgerechtigde ingelanden. 2. Vaststelling der bezoldigingen en schadeloosstellingen van het bestuur. 3. Vaststelling begrooting dienstjaar 1940-1941. 4. Regeling verhaal coupon- belasting. 5. Voorstel het dagelijksch bestuur te machtigen tot uitvoering van werken in eigen beheer. 6. Ver kiezing van een voorzitter van hel da gelijksch bestuur en 2 bestuursleden. 7. Benoeming van een hoofdingeland en plaatsvervangend hoofdingeland voor het waterschap „Het Zuideraf wateringskanaal". Vrijdag 25 Oct. a.s. des namid dags half twee, zal bij den heer P. Pruijssers een vergadering van stem gerechtigde ingelanden van het water schap „De Binnenpolder van Capelle'' plaats hebben. De agenda vermeldt: 1. Vaststelling reglement van orde voor de vergade ring van stemgerechtigde ingelanden. 2. Vaststelling bezoldiging en schade loosstellingen van het béstuur. 3. Vast stelling der begrooting over 't dienst jaar, aangevangen 1 Juli 1.1. en ein digende 30 Juni 1941. 5. Verkiezing van een voorzitter en vier leden van het Dagelijksch Bestuur. 6. "Verkiezing van een hoofdingeland en een plaats vervanger van het waterschap „He$ Zuiderafwateringskanaal". 7. Verbete ring waterleidingen. 8. Aangaan van een geldleening en aanwijzing van een stemgerechtigd ingeland, volgens art. 18 van het Provinciaal Reglement voor de Waterschappen. Abonneert U op U ia en blijft dan steeds vol komen op de hoogte van het geen ge in dezen tijd weten moet betreffende distributie, luchtbescherming, enz. enz. f 1.25 p. kwart. -10 ct. p. week Zeven dooden door Britsche bommen. Britsche vliegers hebben Zondag avond boven verschillende deelen van ons land bommen laten vallen. Hierbij werden zes personen (te Monster in het Westland) en een 3'/a-jarig meisje (in Oirschot)gedood, Tal van anderen werden ernstig gewond, terwijl groote materieele schade werd aangericht. Zondagavond om half negen zijn Engelsche bommen terecht gekomen op het oude Westen van Rotterdam nabij den Westsingel en de West Kruiskade, waardoor zeer aanzien lijke materieele schade is aangerioht, terwijl eenige menschen zwaar en een aantal licht is gewond. Drie bommen kwamen terecht op het complex van het St. Antoniusgesticht aan de Westkruiskade no. 12, en wel op het gedeelte, waarin het r.k. weeshuis is gevestigd. In dit wees huis werd groote schrik en ontstel tenis verwekt, eenige lokaliteiten, waarin zich vele kinderen bevonden, werden ernstig beschadigd en het mag dan ook wel een wonder heeten, dat hier geen kinderen zijn gedood. Wel is er een aantal licht gewond. Voorts werden eenige menschen zwaar gewond op den hoek van de Kruiskade en den Westsingel, waar een bom terzijde van den rij weg een groot gat in den grond sloeg. Vijf jongemannen te Bloemen- daal gearresteerd. Vijf Haarlemsche jongemannen zijn door de Bloemendaalsche re cherche gearresteerd en opgesloten. Zij hebben reeds bekend de vorige week te hebben ingebroken in een tijdelijk onbewoonde villa aan den Hooge Duin en Daalsche weg, waar zij een groote hoeveelheid antiqui teiten en andere waardevolle voor werpen hebben buitgemaakt, die voor een deel aan handelaren te Haarlem werden verkocht. Doodelijk ongeluk te Heerlerbaan. Zondagavond is te Heerlerbaan de 23-jarige mevrouw W. die om streeks half acht met een kinder wagen wandelde door een passeeren- de auto, bestuurd door den heer R. uit Vaals, aangereden. De vrouw werd door den wagen gegrepen, en tegen den grond gesmakt, waarbij zij een schedelbasisfractuur opliep, waaraan zij korten tijd later is over leden. De bestuurder, die de aan- rijding veroorzaakte, bracht haar onmiddellijk na het ongeluk met zijn auto naar het St. Josephziekenhuis te Heerlen over. Het kindje in de kinderwagen kreeg geen letsel. Het ongeluk is waarschijnlijk aan de duisternis te wijten. Doodelijk ongeluk bij het ver plaatsen van oen olietank. Bij het verplaatsen van een groote olietank op het terrein van de ma chinefabriek Du Croo en Brauns n.v. aan den Valkenweg te Amsterdam was de 16-jarige N. v. d. E. ter uit voering van zijn werkzaamheden er onder gekropen. Door nog onop. gehelderde oorzaak is het gevaarte, dat circa anderhalve ton weegt, gaan glijden en op den jongen gevollen. Deze kreeg een schedelbasisfracluur en was vriiwel op slag dood, Het stoffelijk overschot is naar het binnengasthuis overgebracht. Door een tramwagen aangereden. Doodelijk ongeluk te 's-Gravenhage. Gisteravond omstreeks 7 uur is »op de Laan van Meerdervoort te s-Gravenhage ter hoogte van de Appelstraat de 53-jarige G. van der A., in die laan doordat hij onvoor zichtig de trambaan overstak, aan gereden door een motorwagen van lijn 20. Hij overleed ter plaatse aan de bekomen verwondingen. Het stof felijk overschot is naar het zieken huis aan den Zuidwal vervoerd. 3.242.07 De raad dezer gemeente kwam Maandag avond in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester H. Mol. Secretaris de heer A. A. Snijders. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Aan de orde:. 1. Ingekomen stukken. De navolgende stukken zijn ingekomen: a. van den Dienst van Bouw- en Woning toezicht in het Land van Heusden en Altena. de rekening over 1939: b. van het Centraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen te 's-Gravenhage. een proces-verbaal van opneming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger over het 3e kwartaal 1940: c. van Gedeputeerde Staten een besluit d.d. 9 October 1940, G nr. 384 tot goedkeuring der gemeentebegrooting 1940: d. van het bestuur der Lagere Landbouw school te Andel een verzoekschrift tot bekoming van een subsidie. Voorgesteld wordt de onder a, b en c ge noemde stukken voor kennisgeving aan te ne men en het stuk onder d aan te -houden tot de behandeling der begrooting 1941. Wordt goedgekeurd. 2. Verhaal van Couponbelasting. Bij besluit van den raad d.d. 5 Maart 1934 is besloten, dat de door de gemeente van de opbrengst van effecten verschuldigde coupon belasting bij de uitbetaling zal worden afge houden. Tengevolge van een wijziging der wet op de couponbelasting is het mogelijk dit ver haal uit te breiden tot de rente van de loopen- de en nog te sluiten onderhandsche leeningen, indien de overeenkomsten daarvoor geen be letsel vormen. Voorgesteld wordt zulks te doen. Momenteel zal dit geen financieele gevolgen voor de gemeente hebben, aangezien het ver haal bij alle bestaande leeningen is uitgesloten. De raad gaat daarmee accoord. 3. Ontheffing Hondenbelasting. Er zijn eenige verzoekschriften binnengeko men ter verkrijging van ontheffing van honden belasting. De verzoekschriften zijn ter inzage gelegd. Voorgesteld wordt te besluiten over eenkomstig het daarop gestelde advies. Aangenomen. 4. Tegemoetkoming art. 13 L.O. wet 1920. Er kwamen eenige verzoekschriften binnen ter bekoming van tegemoetkoming ingevolge art. 13 L.O. wet 1920, van A. M. van de Assem te Dussen, A 29 en van de weduwe P. van Beek, Spits en Hennip C 328. De stukken zijn ter inzage gelegd. Voorgesteld wordt aan eerstgenoemde te ver strekken 22.20 voor onderhoud van een rij wiel en 7.36 voor het bezoeken der school per bus (80% der werkelijke kosten). Aan laatstgenoemde ware te verstrekken per jaar 16.10 voor onderhoud rijwiel (berekend tegen ]/i cent per K.M.) en 11.04 wegens veergeld (80% der werkelijke kosten). Deze vergoeding betreft de periode van 1 April 1938 1 April 1940. Accoord. 5. Aanbieding Gemeente-begrooting 1941. Overeenkomstig het bepaalde in de gemeen tewet wordt de gemeente-begrooting 1941 aan den Raad ter vaststelling aangeboden. Volgens het Reglement van Orde behoort een commis sie van 3 leden aangewezen te worden, teneinde haar te onderzoeken. Als dusdanig werden benoemd de heeren van Veldhoven, Honsewijk en Schelle. 6. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur. Het lid van het Burgerlijk Armbestuur O. A. Groeneveld heeft met ingang van de benoeming van zijn opvolger, om persoonlijke redenen, als zoodanig ontslag gevraagd. Ingevolge het reglement van het Burgerlijk Armbestuur is door het Bestuur een aanbeveling van twee personen opgemaakt, luidende als volgt: 1. B. Schermers, B 250 te Dussen: 2. G. Raams, B 231 te Dussen. Met 5 tegen 4 stemmen is eerstgenoemde ge kozen. 7. Financiering Burgerlijk Armbestuur. Van het Burgerlijk Armbestuur kwam binnen een schrijven, waarbij ter goedkeuring aan den Raad worden aangeboden de rekening over 39, de begrooting voor 1941 en een begrootingswij- ziging voor 1940. De rekening 1939 sluit met een nadeelig slot van 686.98, terwijl in dit jaar geen dekking kon worden gevonden voor de nadeelige saldi over de jaren 1937 en 1938 ad resp. 1606.63 en 686.65. Hieruit, evenals uit de cijfers der begrootings- wijziging 1940 en de begrooting voor 1941 blijkt, dat een subsidie van 6182.12, zooals tot op heden was toegekend, niet toereikend is. Gevraagd wordt het te willen verhoogen tot 6800.— en wel met ingang van 1940. Daar mede zijn evenwel nog niet gedekt de nadee lige saldi van 1937, 1938 en 1939. van in to taal 2980.26. Gevraagd wordt daarom een extra-subsidie voor éénmaal tot dit bedrag toe te willen kennen. Naar het B. en W. voorkomt, is gezien de gegeven cijfers aan het een en ander niet te ontkomen, waarom zij voorstellen de gevraagde subsidies toe te kennen en de overgelegde re kening '39, begrooting 1941 en begrotingswij ziging 1940 goed te keuren. Het extra subsidie zou door de gemeente overgebracht kunnen worden naar den kapitaaldienst en aldus in 10 jaren worden gedekt. Over dit punt ontspint zich eenige discussie. Besloten werd de rekening van het B. A. eerst nog eens minitieus te laten onderzoekfen door dezelfde commissie die de gemeenterekening heeft onderzocht, terwijl voorts getracht zal worden, het bestaande tekort van vorige jaren te dekken door den verkoop van effecten, in het bezit van het B. A. 8. Vaststelling Begrotingswijziging 1940. Voorgesteld wordt de begrooting 1940 te wij zigen, voorzoover de noodzakelijkheid daarvan tot heden gebleken is. Rekening zal daarbij worden gehouden met het voorgaande punt. Dit werd aangehouden tot de volgende ver gadering. 9. Voorloopige vaststelling gemeente-reke ning 1939. De gemeente-rekening voor 1939 wijst de na volgende cijfers aan: A. Gewone dienst: Totaal der uitgaven 102.775.45 Totaal der inkomsten 99.533.38 Nadeelig slot B. Kapitaaldienst: Totaal de uitgaven Totaal der inkomsten 64.420.38 59.519.78 Nadeelig slot 4.900.60 De in de vorige vergadering aangewezen commissie heeft de rekening'onderzocht. In het algemeen kan de commissie zich met de cijfers der rekening vereenigen en zij stelt den Raad voor haar voorloopig vast te stellen, zooals zij is aangeboden. De commissie meent nochtans het navolgende onder de aandacht te moeten brengen. Secretarie-leges en rechten van den burger lijken stand. In het algemeen zijn de secretarie- leges aan den lagen kant. Meer speciaal met betrekking tot de rechten voor huwelijksvol trekking zou verhooging aanbeveling verdienen. Het onderhoud der gemeente-woningen in wijk B en C lijkt in verband met huuropbrengst vrij hoog. Tegemoetkoming aan werkzoekenden bij het verrichten van arbeid buiten de gemeente. Er ware geen genoegen te nemen met ongespecifi- cerde nota's. Dit geldt nog des te sterker, wan neer de gemeentegelden via derden in handen van rechthebbenden komen. Er moet in het bijzonder op gelet worden, dat geen of zoo weinig mogelijk achterstallige vor deringen over blijven en dat de bestaande ach terstand zooveel mogelijk wordt ingehaald. Naar aanleiding van deze punten meenen B. en W. het volgende te moeten opmerken:

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5