Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. KinDERIYIEUBELTJES JCojla Meer Lucht? „NOORD-BRABAND" JCind&h, M>eu&e.£tjes NIEUWE COLLECTIEh N.V. Handelmaatschappij NIATTHIJSSEN, VAK SANTEN Cie. Dit blad bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Belangrijke verordeningen en Mededeelingen. NUMMER 86. ZATERDAG 26 OCTOBER 1940. 63c JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 38. Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Dat er niet genoeg geschreven is en gesproken en zelfs gefluisterd over ai hetgeen aan ons volk thans te doen staat, dat zal niemand kunnen be weren. Is men er veel verder mede geko men? Waarschijnlijk niet. maar wien zal men het euvel duiden, gegeven 't feit, dat wij door den oorlogstoestand en de bezetting van ons land, die ook voor de Duitsche overheid haar con sequenties (voor ons volk) mede brengt, geen baas zijn, nóch kunnen zijn in eigen huis. Het is moeilijk adviezen te geven wanneer men toch moet afwachten of er iets van terecht zou komen. Van daar dat hetgeen de couranten aan leidende" artikelen brengen, maar weinig tot opheldering van den toe stand kan bijdragen. De schrijvers maken soms den indruk van hard kwetterende vogels in een net. Zij, die krachtens hun revolutionair standpunt (revolutie beteekent thans heel iets anders dan wat vroeger lag in het begrip) voor hun propaganda aangewezen zijn op afkeuren, afbre ken, opruimen van het verleden, heb ben zeker de gemakkelijkste taak. Wat verklaart dat ongenadig en soms onbarmhartig wordt gecritiseerd. Toch blijft ook dit slechts een indruk wekken van harde zelfs klappende slagen in de ruimte, in de leegte dus, omdat de eindconclusie: op deze (of gene) wijze zullen wij morgen den dag een anderen koers beginnen, achter wege moet blijven, zoolang niet de be voegdheid aanwezig is om met de voorgestane sociale en politieke her vorming op eigen wijze te beginnen. Zelfs voor de N.S.B. moet dit gelden, al heeft men dan harerzijds wel den schijn gewekt alsof voor haar de re geermacht om zoo te zeggen maar voor hel grijpen lag. Hoewel ons Nederlandschc volk ze ker niet, tenzij voor een betrekkelijk klein gedeelte, de N.S.B. en de leiding van den heer Mussert begeerde, zat men toch in spanning en afwachting over de dingen die komen zouden-, ko men wel te verstaan krachtens poli- tieken wil van de door de Duitschers met gezag bekleedde autoritaire macht van den heer Mussert. Zelfs zij, die redeneerden, dat de Duitsche politici toch nooit een be weging lot heerscheresse van een volk zouden verheffen, terwijl dat volk over het algemeen er afwijzend tegenover staat, bleven verwachte» en wachten. En daar lezen wij nu in een artikel in „Het Vaderland" een uiting, die als zij op waarheid berust hen gelijk geeft, die aan het Duitsch oppergezag te veel politiek doorzicht toeschreven en te veel gezond verstand, om wat juist niet gewild werd door de overgroote meerderheid van het volk aan dit volk toch en juist op te leggen. Het is een der weinige redactioneelc perscommentaren uit den laatsten tijd waaraan men eenig houvast heeft vooropgesteld, wij herhalen dit, dat het alles op waarheid berust. Wat moeilijk kan worden betwijfeld waar de Führer zelf wordt genoemd en aan gehaald. Sprekende over de verhouding van ons land tot Indië en over hetgeen te Batavia thans aan groote politiek wordt gevoerd, zegt het Haagsche blad o.a.: „In de allerlaatste dagen zijn er trouwens toch ook weer eenige moed gevende symptomen. De boodschap uit Batavia is wel het voornaamste. Een ander gelukkig teeken is, dat het enge partijregiem, dat ons van zekere, niet Duitsche zijde, was in uitzicht ge steld, ten slotte niet blijkt te komen. Men kan nu wel aannemen, dat Hitier een werkelijk zelfstandig Nederland heeft bedoeld en via Mussert aan de Nederlanders laten weten: richt uw stuur naar samenwerking in vrijheid. Of Mussert dan de kapitein van het schip wordt, zal afhangen van de mate van zijn politiek vermogen. Als hij 't volk niet weet te winnen, zal hij de taak niet kunnen vervullen". Op grond van deze gegevens zegt 't Vaderland dat er „in ieder geval weer meer lucht is". En dat „er weer meer toekomst is voor wie waarlijk Neder- landsch, waarlijk Europeesch wil den ken en werken''. Men wil het hopen. Ook omdat men dan in de pers tot meer klaarheid kan komen. Want er is gezegd, dat het zonder de medewerking van de N.S.B. niet gaan zal omdat de Duitschers dat niet wenschen, maar zonder de medewer king van de „overweldigende meerder heid van het volk" dat, volgens den heer Colijn „van de beginselen (met meer klem zou men er kunnen hij- voegen van sommige methoden) der N.S.B. niet gediend is", zal het ook niet gaan. Ook wijl dat nu volgens het door ons geciteerde uit Het Vader land door de hoogste' Duitsche auto riteit zelf niet gewensclit is. En dit geeft inderdaad lucht, zoo dal er misschien richtlijnen voor de desbetreffenden van weerszijden en al le kanten, kunnen getrokken worden rnet meer inzicht en bewustzijn. N. Till). Crt. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 dient toch een uitkomst te brengen, al ware het maar een tijdelijke. Er zijn reeds te veel wandelaars verdronken; te velen hebben ernstige verwondingen opgeloopen. Voor wielrijders zijn er ook speciale verduisteringslampen met rijkskeur in den handel gebracht, maar bovendien mag iedei' voor zich zijn eigen rijwielverlichting naar de eischen afstellen, door beplakking van het lampglas tot op een spleet van 31 c.M. na. Wie een fiets heeft, mag deze voor het doen van boodschappen aan de hand meevoeren. Daarbij mag zijn car bid- of kaarslamp een behoorlijke spleet licht uitstralen. Waarom dan niet toegestaan, dat een zaklantaarn wordt meegedragen door wandelaars, een lantaarn, waarvan het glas des noods geheel met carbonpapier dient te zijn beplakt? Een klein beetje schijnsel is voldoende om ernstige persoonlijke ongevallen te voorkomen. Er mag ter zake heusch wat meer diligentie worden verwacht van den betrokken secretaris-generaal. Aan verduisteringszaklampen, die tegen den zomer in den handel komen, heb ben we op het oogenblik niets en nooit zullen degenen er meer iets aan hebben, die dezen winter verongeluk ken. Dc oorlogsomstandigheden mogen niet leiden tot traagheid in 't nemen van noodzakelijke beslissingen. In tegendeel, deze omstandigheden met haar veelheid van schokkende wisse lingen, maken snelle aanpassingsbe- sluiten dringend gewenscht. RADIO STOFZUIGERS WASCHMACHINES HAARDEN en HAARDKACHELS bij Neerlands Grootste Speciaalzaak voor ERRES-PRODUC TEN Zomerstraat 52a TILBURG. AGENTE voor WAALWIJK en OMSTREKEN: Firma J J. ZEEGERS. Grootestraot 70, WAALWIJK. Tel 301. Voor degelijke personen crediettaciliteiten. DE PERIKELEN DER DUISTERNIS. Waar blijven de afgeschermde zaklampen Het wordt ons voortdurend gezegd, schriftelijk voorgehouden en herhaald: we mogen op straat geen gebruik ma ken van een zaklantaarn, ook niet al is deze zoo goed afgeschermd als het maar kan. We hebben te wachten op bet in den handel komen van speciale zaklampen met verduisteringsappara- tuur, vanwege liet Rijk goedgekeurd. Echter, op heden zijn die lampen er nog niet en het is ook niet te zeggen wanneer ze zullen worden uitgebracht, want men is er nog maar mee in het stadium van onderzoek en beproeving. Dat is toch eigenlijk een gekke ge schiedenis. Men hield ons dat in den afgeloopen zomer ook al voor, dat we wachten moesten op die speciale ap paraten. Toen kónden we nog wach ten, maar thans zitten we met de lange, donkere winteravonden opge schept, welker duisternis wc nu en dan wel moeten trotseeren op straat. Het departement in Den Haag, waar hij deze aangelegenheid ressorteert, deze lange winteravonden. Inderdaad, gezellig is ze niet deze aetherstilte na zoovele jaren van verwenning, maar er zijn nog erger dingen die we moe ten „nemen" in den oorlog. Waarom zoo vragen vele luisteraars zich af wordt ons aethergenot zoo streng gerantsoeneerd? Van den zomer ging het nog wel; toen althans hadden we nog muziek tot circa 10 uur in den avond. En tot de vorige week werkten de zenders nog tot negen uur. Maar nu, ineens valt de aetherstilte reeds om zes uur namiddag in onze ver duisterde kamers! Er is, gelooven wij, nog geen offi cicele verklaring dezer maatregelen ge geven, maar naar het waarom behoe ven we toch niet tc zoeken. De En- gelsche piloten worden er in het hij zonder na het invallen van de chiis- ternis on uitgestuurd om dc doelen in Duitschland en het bezette gebied te gaan bestoken en op die tochten kun nen ze aan radio-zenders nog hetere gidsen hebben dan aan verlichte woon oorden en straatwegen. Het zwijgen der zenders in de avonduren heeft der halve dezelfde strekking als onze ver duisteringsplicht; de noodzaak van aetherstilte regelt zich evenals onze verduisteringstaak naar den tijd van zonsop- en ondergang. We voorzien dan ook, dat blijft de zomertijd ge handhaafd binnenkort de radio uitzendingen des morgens later zullen beginnen. Hoe het precies mogelijk is dat zen ders aan piloten van vliegtuigen den weg kunnen wijzen, is moeilijk om precies uiteen tc zetten in het korte bestek van dit artikel, maar het mag algemeen hekend worden veronder steld, dat er z.g. pijlapparaten bestaan, welke precies aangeven, hoever men van een werkenden zender verwijderd is en in welke richting die is tc zoe ken. Van zulke apparaten maken ook de ambtenaren van de P.T.T. gebruik, die belast zijn met de opsporing van clandestiene, z.g. „geheime" zenders. Op onze Kinderafdeelinp vindt U een -uitgebreide keuze in Stalen en houten Kinderstoelen Speelstoeitji s VVeener tafelstoelen Hobbelpaarden Hob belzvxanen Speeltafeltjes Autopeds Looprekken KOMTUEENSKIJKEN? zonder eenige verplichting. W a a I w ij k Zulke pijl-apparaten bevinden zich ook in de oorlogsvliegtuigen. Ook in de verkecrstoestellen trouwens van de burgerluchtvaartmaatschappijen. Men zal zich herinneren dat de K.L.M.-pi- loten b.v. zeer bedreven waren in het uitvoeren van landingen op Schiphol, terwijl het zicht door dikken grond mist nihil was. In zoo'n geval worden dc bestuurders geleid door zend-appa- raten op bet vliegveld, waarmee ze in dc juiste koers worden gebracht en naar het punt, waar het toestel aan den grond moeten brengen. Met treuzelen bevorderen wc den chaos. In dat verband wijzen wc ook nog eens op het gemis aan voorschrif ten ten aanzien van dc winkelsluiting. Toen er in den afgeloopen zomer werd gepolemiseerd in de bladen over dc wenschelijkheid van een vervroegde sluiting in den avond voor de toen nog komende wintermaanden, kwam er een officieus verzoek om op deze aangelegenheid niet vooruit te loopen, want in Den Haag werd er, in overleg met de betrokken organisaties, aan gewerkt, dat een voor het geheele land geldende regeling tot stand zou komen. Nu is het winter eniedere winke lier doet waar hij lust in heeft. De een dwingt den ander om later open te blijven dan het algemeen belang vereischt. Men dwingt elkaar tot kost bare verduisteringsmaatregelen, waar van de resultaten de uitgaven niet verantwoorden. RADIO-LOOZE WINTERAVONDEN. Waarom die stilte in den aether? Sommige menschen worden lichtelijk radeloos vanwege de radio-loosheid in WELKE BEPERKINGEN VLOEIEN UIT DE DISTRIBUTIE VOOR ONS VOORT? Heeft de distributie, dit belangrijke onderwerp van het gesprek van den dag van talloozen, diep ingegrepen in het gemiddelde gebruik van levensmid delen en andere artikelen? Een juist beëindigde studie van des kundigen geeft er een duidelijk ant woord op. Hieruit blijkt, dat de Neder lander zich gemiddeld de volgende be perkingen moet opleggen. Koffie en thee: 57 proc. minder. Brood: 13 proc. minder. Vleesch: 18 proc. minder. Zeep: 70 proc. minder. Dit is een greep uit de belangrijkste gedistribueerde artikelen. Het over zicht is samengesteld door de Neder- landsche Stichting voor Statistiek te 's-Gravenhage. Uitvoerige berekenin gen zijn noodig geweest, om deze con clusie te kunnen maken, en met tal van factoren, zooals extra rantsoenen, ster- Nappa Ds. Handschoenen Wollen Ds Handschoenen. Wollen en Zijden Shawls. Kraagjes, Chabots, Ceintuurs CUNEN WAALWIJK. ke variatie in normale tijden, waarmede de gerantsoeneerde hoeveelheden wor den vergeleken enz. moest rekening worden gehouden. Over het algemeen en dit is een groote troost blijken de hoeveelheden van de belangrijkste voedingsmiddelen, zooals vleesch, vet en boter, niet op groote schaal te zijn teruggeloopen. Duidelijk is aan het licht gekomen, dat niet alle gezinnen in dezelfde mate het verbruik behoeven te beperken. Het lag reeds voor de hand, dat een distributiemaatregel, die voor de een een sterke beperking medebrengt, voor den ander geen enkel bezwaar ople vert. Zoo heeft haast ieder gezin een rantsoeneering, die hem weinig of niets, eenander, die hem in hooge mate in teresseert. De suikerdistributie b.v. treft het ergst de kleine gezinnen met de hoogste inkomens. Hier was nor maal het verbruik per hoofd het grootst, Groote gezinnen met kleine inkomens, vinden hun normale gebruik door de distributie geheel of nogenoeg geheel gedekt. Brood geeft een geheel ander beeld. Het broodverbruik neemt zeer sterk af bij stijgend inkomen. Bij ongeveer 3500 gulden inkomen per jaar, is het rant soen gelijk aan het normale verbruik. Wat de grutterswaren betreft, blijkt, dat alleen voor maizena, griesmeel en puddingpoeder van een sterke beper king sprake is. B;j rijst enz. wordt een rantsoen toegestaan, dat hooger is dan het normale verbruik. Bij gort en haver mout is het rantsoen zelfs aanmerkelijk hooger. Het koffie- en theerantsoen brengt evenwel voor alle lagen van de JSaap; Waaïwyksclie en Laijslraalscke Conrani* muEma

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 1