ASPIRIN Abonneert U op dit Blad bevolking de noodzaak tot sterke be perking mede. Omtrent textielgoederen zijn geen cijfers beschikbaar. Aan schoeisel be steedt .de statistiek evenmin veel aan dacht, daar de verstrekking practisch is stopgezet, althans beperkt tot die gevallen, waarin nijpende behoefte kan worden aangetoond. Bij het lezen van de cijfers, die de beperkingen in beeld brengen, moet men voorts niet verge ten, dat sommige rantsoenen nog al eens wisselen, en dat de gegevens spoe dig weer achterhaald zijn. Dit is o.m. het geval met de koffie, waarvan het gebruik sedert de verschijning van deze statistiek door sterkere rantsoeneering nog weer. is verlaagd. GEEN VERWARMDE SCHOLEN VOOR 1 NOVEMBER. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft aan de gemeentebesturen en de besturen van onderwijsinrichtingen medegedeeld, dat in verband met de omstandigheid dat het niet zeker is, dat er voldoende brandstof zal zijn om gedurende den geheelen winter de schoollokalen nor maal te verwarmen, hij van meening is, dat er bij het begin van het stooksei- zoen reeds maatregelen genomen moe ten worden om te bereiken, dat met de aanwezige voorraden de school zoo lang en zoo regelmatig mogelijk gaan de gehouden kan worden. Als algemeene maatregel, waaruit zoo noodig naar plaatselijke omstandig heden een keuze kan worden gedaan, noemt gemelde secretaris-generaal: 1. Niet stoken vóór 1 November. 2. Concentratie van het onderwijs in een kleiner aantal gebouwen door twee scholen gebruik te laten maken van één gebouw. 3. Enkele dagen per week geen on derwijs geven. Hiervoor komen in de eerste plaats de Zaterdag en Maandag in aanmerking. Het gebouw behoeft dan op drie achtereenvolgende dagen niet verwarmd te worden. 4. De Kerstvacantie in ieder geval verlengen tot twee weken. 5. Den schooldag te stellen van b.v. 9 tot 1 uur. De inspecteur van het betrokken on derwijs dient tijdig bericht te ontvan gen van de maatregelen, welke zijn ge troffen. Wanneer afwijking van eenige wettelijke bepaling noodzakelijk is, ver zoekt gemelde secretaris-generaal van te voren overleg te plegen met den in specteur. WINTERHULP. Wordt ook hier te lande opgericht. Het A.N.P. meldt: Naar wij vernemen worden er plan nen ontworpen voor het stichten van een Nederlandsche winterhulp-organi satie, in denzelfden geest, zooals deze in Duitschland reeds sinds eenige jaren bestaat. Deze plannen bevinden zich reeds in een vergevorderd stadium. Er zal een eereraad worden gevormd, waar van jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, voorzitter zal zijn. Alle groepeeringen der Nederlandsche bevolking zullen in dezen raad vertegenwoordigd zijn en zullen haar medewerking aan de orga nisatie geven, zoodat van een breed nationaal winterhulpwerk gesproken kan worden. TOEWIJZING VAN VEEVOEDER. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat voor de periode van 11 November 1940 26 Mei 1941 een toewijzing van rundveevoeder zal worden verstrekt. Deze rundveevoedertoewijzing zal dus in tegenstelling met die van den vorigen winter, in eenmaal plaats vin den. Deze maatregel is getroffen, om de veehouders zooveel mogelijk in de ge legenheid te stellen het voeder, het welk zij voor hun vee kunnen ontvan gen, af te nemen op den tijd, dat zij er het meest behoefte aan hebben. Iedere rundveehouder krijgt t.z.t. mededee- ling van de hoeveelheid voeder waarop hij voor den winter 1940—1941 zal kunnen rekenen. De toegewezen hoeveelheid voeder zal afgenomen moeten worden in ten minste vier keer, met een tusschenruim- te van ten minste 4 weken, terwijl per distributieperiode niet meer dan 25 van het voeder kan worden afgeno men. DE BRANDSTOFFEN. Geen reden tot ongerustheid. In verband met een zekere zenuw achtigheid, die onder het publiek merk baar is met het oog op de kolenvoor- ziening, is ons van bevoegde Duitsche zijde de verzekering gegeven, dat de voorziening met brandstoffen van het Nederlandsche volk voor dezen win ter volkstrekt gewaarborgd is. Verwe zen werd naar den vorigen winter, toen ondanks de zeer hevige koude en de daaruit voortkomende transportmoei lijkheden in Duitschland ieder het zijne heeft gekregen. BELANGRIJK NIEUWS OVER DE PACHTWET. Het omzetten van mondelinge in schriftelijke overeenkomsten. In hoogste instantie is een belang rijke uitspraak •gevallen inzake ue pachtwet, wat in het kort hierop neer komt, dat mondelinge pachtovereen komsten voor onnepaaiuen tijd met ingang van 1 Novemoer a.s. scnruie- iijk moeten worden aangegaan, aldus lezen wij in het L. T. li. mad. He ver- plicnting, om een mondelinge over eenkomst door een scnrnieujke te vervangen, berust bij den paeiiier en uij oen verpacnier. mermeue is een belangrijke kwes tie nesusi, die kringen van ueiangstet- lenuen en betrokkenen reeus lang ue- /ig meld. Vvat zaï er met ue iiiunue- imge overeenkomsten geueuren pel" i xxovemuer iy-*o, ue taiaie oatuin in ue j^aentwet Y op uien datum is immers een scnriltenjk contract vereiscm. xloe zou net nu gaan met de niouue- uuge overeenkomsten, die na 1 ino- vemuer nog zouuen uoortóopenY He i'acniwet nepaait, dat ane overeen komsten senrnlelijk woruen aange gaan en de overgangstijd nouot mei i i\o\1940 op. Om nu een beslissing uit te lokken, lieeit ue L.ii. i .n. een p roei proces ingesteld; want ue mo- gelijkneid zou uestaan, dat een pacn- ter inet een mondelinge overeenkomst voor onnepaaiuen tijd per 1 Novemoer van zijn land at zou moeten. Het zou denkbaar zijn, dat een verpacnier niet oercid zou zijn, een mondelinge over een komst om te zetten in een schrif telijke, om daardoor van een ziticn- uen pachter al te komen. Dit zou op nieuw rechteloosheid voor den pacn- ter beteèkenen en ook zouden er moei lijkheden kunnen komen met den pachter, als deze zónder tiLel op zijn land zit en dus niet juridisch verplicnt zou kunnen worden pacht te betalen. Om aan dezen ongewenschten toe stand een einde te maken is nu dit proefproces uitgelokt. Via een uil- spraak van de pachtkamer te Gouda, neeft de Pachtkamer van hel Gerechts- hol' te Arnhem nu uitgemaakt, dat el ke pachter, die mondeling gepacht heeft voor onbepaalden tijd met suc ces om 'n schriftelijke pachtovereen komst bij zijn verpachter kan verzoe ken; wil de verpachter hieraan niet medewerken, dan kan de pachter zich wenden tot de pachtkamer van het kantongerecht, want in hoogste in stantie is nu uitgemaakt, dat de ver pachter die plicht tot medewerking heeft „op grond van de goede trouw, waarmede overeenkomsten behooren te worden ten uitvoer gelegd". Het omzetten van mondelinge in schriftelijke overeenkomsten moet vóór 1 November e.k. aanhangig zijn gemaakt. Er is dus, in voorkomende gevallen haast bij de zaak. In het be lang van de goede pachtverhoudingen zal het aanbeveling verdienen, het er in eerste instantie op aan te sturen, dat pachter en verpachter het vóór i November e.k. onderling eens kunnen worden over de omzetting van de mondelinge in de schriftelijke over eenkomst. Hoe minder dwang, hoe beter. Daarbij kan dan tevens worden opgemerkt, dat liet Hof te Arnhem een uitzondering gemaakt heeft op den regel, dat de verpachter verplicht is, tot een schriftelijke overeenkomst me de te werken, n.l. wanneer „de omzet ting voor den verpachter gevolgen heelt, waartegen hij redelijker wijze bezwaar kan maken". DE VERDUISTERING. In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de ver duistering: Zonsondergang 25 Oct. 18 u. 25 m. Zonsopgang 26 Oct. 8 u. 24 m. Maansopgang 25 Oct. 1 uur 40 m. Maansondergang 26 Oct. 16 u. 15 m. Nieuwe maan: 30 Oct.; eerste kwar tier: 6 Nov.; volle maan: 15 Nov. ONDERHOUD TUSSCHEN DEN FüHRER EN FRANCO. Het D.N.B. verspreidt het volgende communiqué De Führer heeft Woensdag aan de Fransch-Spaansche grens een ontmoe ting gehad met den chef van den Spaanschen staat, generaal Franco. Aan het onderhoud, dat in een geest van hartelijke wederztjdsche kame raadschap der twee naties werd ge voerd, werd deelgenomen door den rijksminister van buitenlandsche za ken, Von Ribbentrop, en door den Spaanschen minister van buitenland sche zaken, Serrano Suner. HITLER's CONFERENTIE MET FRANCO EEN LOGISCH GEVOLG VAN DE POLITIEKE ONT WIKKELING. Goed ingelichte Duitsche kringen te Rome hebben te kennen gegeven dat de ontmoeting tusschen Hitier en 't Zal je gebeuren! Feestvieren met pijn in de ledematen V R Franco resultaten te zien zou geven, welke in de nabije toekomst op be langrijke maatregelen van Spanje uit zouden loopen. Hoewel betrouwbare kringen het tot dusverre afwijzen commentaar op de besprekingen van de beide staatschefs te leveren, be schrijven Romeinsche kringen deze ontmoeting algemeen als een deel van de plannen welke Mussolini en Hiller bij hun conferentie op den Brenner hebben uitgewerkt. Zij zijn van mee ning dat de algemeene strekking een verdere versterking van de positie van de spilmogendheden aan de Middel- landsche Zee is. Het Giornale d'Italia verklaart dat de ontmoeting deel uit maakt van een logische ontwikkeling. Allereerst bracht Suner een bezoek aan Berlijn en Rome, waarna zijn be noeming tot minister van buitenland sche zaken volgde en een en ander verschaft veelzeggende aanwijzingen tot de politiek van de spilmogendhe den en Spanje. DE ONTMOETING HITLER-LAVAL. De Fransche dagbladen hebben nog geen bericht gepubliceerd omtrent de ontmoeting tusschen den Führer en Laval. In den loop van den dag heb ben bevoegde Fransche instanties in Vichy het volgend eerste commentaar uitgegeven: „Van Fransche zijde behoeft men 't karakter van het bericht omtrent de bijeenkomst niet meer te bestrijden. Alle Franschen zullen begrijpen, dat het om de toekomst van het land gaat en dat dit de belangrijkste gebeurtenis is, die sedert den wapenstilstand is voorgekomen." HITLER CONFEREERT MET PéTAIN. Het D.N.B. meldde ergens uit Frank rijk; De Führer ontving gisteren 't Fran sche staatshoofd, levens president van den Franschen ministerraad, maarschalk Pétain. Bij de besprekin gen waren aanwezig de rijksminister van buitenlandsche zaken, von Rib bentrop en de vice-voorzitter van den Franschen ministerraad, Laval. Het korte communiqué van 't Duit sche Nieuwsbureau, volgens hetwelk de Führer tijdens 'n verblijf in Frank rijk te zamen met minister von Rib bentrop den vice-president van den Franschen ministerraad Laval heeft ontvangen, wordt in Berlijnsche poli tieke en diplomatieke .kringen uitge legd als een eerste aankondiging van groote op handen zijnde politieke ver anderingen. In vele kringen hoort men de meening uiten, dat rekening gehou den moet worden met een wijziging in den huidigen politieken status van Frankrijk. In dit verband spreekt men van een overeenkomst van verstrek- kenden aard, welke tusschen de Duit sche regeering en de Fransche regee ring te Vichy zal gesloten worden. CHURCHILL DEED EEN BEROEP OP FRANKRIJK. De Britsche minister-president Win ston Churchill heeft Maandagavond voor de Engelsche radio een redevoe ring uitgesproken welke hij betitelde als „een beroep op Frankrijk". Volgens de Frankfurter Zeitung heeft Churchill hierin o.a. het volgen de gezegd: Meer dan dertig jaar sta ik aan de zijde van Frankrijk en onder den Duitschen bommenhagel staat Engeland „trouw jegens alle volkeren voor welker rechtvaardige zaak het 't zwaard getrokken heeft". Wanneer vrienden met elkander in moeilijkheden geraken, omdat zij aan gevallen en door den vijand van el kaar gescheiden worden, moeten zij op hun hoede zijn, opdat zij niet met elkaar in twist geraken. Vervolgens poogde Churchill de Franschen bang te maken ten aanzien van de bedoe lingen van Duitschland en Italië en hun een toekomst van geestelijke sla vernij te voorspellen, indien zij niet bereid zouden zijn rouwmoedig weer hun steun te geven aan Groot-Brit- tannië, dat weliswaar thans zware da gen beleeft, maar in 1941 naar hij beweerde de heerschappij in de lucht en op zee zal bezitten. Wat wij Engelschen, aldus Churchill, van u, Franschen, in deze bange dagen ver langen, nu wij voor een overwinning vechten, welke wij redelijkerwijze met u zullen deelen, is dat al kunt ge ons nü niet helpen gij ons geen hin derpalen voor de overwinning in den weg legt. Voorts beweerde de minis ter-president nog, dat Engeland uit sluitend vecht voor de Europeesche bevrijding van het nationaal-socialis- me, en dat Groot-Brittannië geen en kel land eenige eischen stelt. Daarom moeten de Franschen ook niet geloo- ven, dat de Engelschen de Fransche vloot en de koloniën in bezit willen nemen. Vichy over de rede. In kringen van het ministerie van buitenlandsche zaken is men ten aan zien van de redevoering van Churchill welke tot Frankrijk gericht was van meening, dat de verklaring van den Britschen minister-president geen aanleiding geeft om hierop van Fran sche zijde op eenige wijze openlijk te reageeren. Berlijnsche commentaren. Ia politieke kringen te Berlijn be schouwt men het als een nieuw bewijs voor de kanslooze positie van Enge land, dat onafwendbaar zijn vernieti ging tegemoet gaat, dat Churchill Maandagavond in een radio-rede ge poogd heeft bet Fransche volk op nieuw als bondgenoot te winnen. Want ten sloÜte 'moet men ook in Londen gemerkt hebben, dat Frank rijk aan de zijde van Engeland zoo juist de grootste ineenstorting en de grootste teleurstelling van zijn ge schiedenis beleefd beeft en moet men weten, dat er na de gebeurtenissen van Oran en Dakar, Fransch bloed aan Engcland's banden kleeft. Bij de radiorede van Churchill is er, aldus de overtuiging wie men hier heeft, uitsluitend sprake van, dat Frankrijk door Engeland een tweede maal be drogen moet worden doordat het, nu zelf niet meer in staat is zijn zonen voor Engeland naar het slagveld te sturen, althans passief zal dulden, wat Londen verder aan schendingen van 't volkenrecht tegenover het Fransche bezit voor de Engelsche belangen nut tig zal achten. Op de onverbid...delijke opoffering van den bondgenoot door Engeland volgt dus de bedoeling om met ongekend cynisme een politieke lijkschending te plegen, waarbij de ver bluffende verwachting geuit wordt, dat het Fransche volk zelf de hand daartoe zal kunnen bieden. „SPANJE VOOR HISTORISCHE GEBEURTENISSEN". De Spaansche avondbladen staan ge heel in bet teeken van de ontmoeting tusschen Hitier en Franco. Alcazar schrijft, dat de beteekenis van deze gebeurtenis niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. Spanje krijgt weer zijn volle beteekenis in de we reld. Het bericht van de ontmoeting is door alle nationaal voelende Span jaarden met de grootste geestdrift ont vangen. „Madrid" verklaart, dat Span je voor een historische gebeurtenis staat. Hel Spaansche volk ziet vol ver wachting en met gerechtvaardigden trots de verdere ontwikkeling tege moet. VERKIEZINGSREDE VAN ROOSEVELT. Geen geheime verdragen, geen geheime verplichtingen, geen afspraken. President Roosevelt heeft te Phila- delfia de eerste der aangekondigde vijf verkiezingsredevoeringen gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide: Ik wil vervalschingen en valsche voorstellingen weerleggen, welke tij dens de verkiezingscampagne zijn op gedoken. Mijn tegenstanders probeeren het Amerikaansche volk angst in Ic boezemen. Het zwaarste verwijt dat men mij aandoet is de beschuldiging, dat de regeering buiten weten van het congres en van het volk geheime ver dragen met andere landen gesloten heeft en daarmede de veiligheid van de Vereenigde Staten in gevaar brengt of de Vereenigde Staten tot deelneming aan een oorlog elders verplicht. Ik ver klaar plechtig, zoo zeide Roosevelt let terlijk, dat er geen geheim verdrag, geen geheime verplichting of afspraak van eenigerlei aard direct of indirect met eenige andere regeering of natie bestaat, welke Amerika bij een oorlog zou kunnen betrekken of welke voor eenig ander doel zou zijn overeen ge komen. DE DUITSCHERS UIT ROEMENIë NAAR DÜITSCHLAND. Naar schatting zal de DuitschRoe- meensche overeenkomst betreffende de verhuizing der bevolking van Duitsche afkomst uit de Zuidelijke Boekowina en de Dobroedzja betrekking hebben op 60.000 menschen. Van hen zullen er 45.000 uit de Zuidelijke Boekowina door Hongarije naar Duitschland gaan. Daar de verhuizing der Duitschers uit Bessarabië binnen enkele dagen vol tooid zal zijn, zullen de 15.000 Duit- Een vernuftige boer In De Lemmer Sprak „Geen koe is zoo wild, of ik tem 'r. Bij een pijp Roode Ster Schopt ze niets meer omver En ik vul rustig rookend mijn emmer". sellers uit de Dobroedzja gebruik ma ken van de Donauschepen, die tot dus verre dienst deden voor het vervoer tusschen Galatz of Beni en Semlin. DOODSTRAF BIJ SABOTAGE. United Press meldt uit Parijs: Nadat onlangs bij verordening van den Duitschen militairen gouverneur van Frankrijk was vastgesteld, dat al- Je personen, die Engelschen verborgen houden, zich aan de doodstraf bloot stellen, is thans bekend gemaakt, dat zij, die aangelegenheden, hun door 'l militair bestuur opgedragen met voor bedachten rade niet of onvoldoende uitvoeren, op dezelfde wijze gestraft sullen worden. Eenige dagen geleden was in de na bijheid van Parijs een telefoonkabel op twee plaatsen doorgesneden. Daar op kregen 25 personen uit de dichtst- bij zijnde plaats de opdracht 8 dagen lang den kabel dag en nacht te bewa ken. Er werd hun medegedeeld, dat ze allen den kogel zouden krijgen, indien de sabotagedaad gedurende dien tijd herhaald zou worden. POOLSCH SPIONNAGECENTRUM IN ROEMENIë ONTDEKT. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de Poolsche maarschalk Smigly Rydz gearresteerd is. Zooals bekend, was hij na de ineenstorting van Polen met den minister van Buitenlandsche Zaken, resteerd werd, die, hoewel hij" z'n eere- Beck, die eenige dagen geleden gear- woord had gegeven, Roemenië wilde verlaten, naar Roemenië gevlucht. De Roemeensche politie heeft een geheimen zender ontdekt, welke, naar van officieele zijde verklaard wordt, in het belang van een buitenlandsche mogendheid gebruikt werd. Een aan tal personen is gearresteerd en een groote som geld, welke zich in hun be zit bevond, in beslag genomen. Welke de betrokken buitenlandsche mogend heid is, is nog niet bekend gemaakt. Voorts is de politie der legionnairs- beweging er in geslaagd, een uitge breide Poolsche spionnage-organisatie in Roemenië te ontmaskeren. Toen zij alle tot het voormalige Poolsche ge zantschap behoorende huizen door zocht, vond zij nieuw materiaal over den opbouw der organisatie en haar connecties met het Britsche gezant schap. Het bleek dat de Poolsche organisa tie formeel onder leiding stond van de Intelligence Service voor Roemenië, welke de Britsche militaire attaché, MacNabb, in handen had. Deze is, zoo cis bekend, reeds eenige dagen geleden uit Roemenië vertrokken. Evenzoo is een groot aantal Polen, die door het onderzoek ernstig gecompromitteerd zijn, inlusschen naar Istanboel gegaan. Bewezen is, dat de Poolsche organisa tie haar middelen uit Britsche bron kreeg en dat haar technisch materiaal en in de eerste plaats de beide gehei me zenders, van de Engelschen afkom stig zijn. DAT U VOOR 10 CENT PER WEEK GEEFT: alle officieele verordeningen en mededeelingenalledistri- butie maatregelen die steeds meer worden uitgebreid, een lijst van de geldende bonnen, alle mededeelingen van het distributiekantoor Waalwijk en de Langstraat. Voorts oorlogsnieuws, overzichten uit de pers, uitgebreide raads- verslagen en een rubriek «Plaatselijk Nieuws» nit Waalwijk en Omgeving, als geen enkel blad kan geven. Feestvieren - dot komt niet veel voor. Een paar mooi in het jaar. Moor als het feest is, neem het er dan ook van. En hebt U op zoo'n feestdag pijn in het hoofd of in de ledematen, neem dan een paar Aspirin-tjes in. Uw grootouders gebruikten ze all

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2