Binnenlandsch Nieuws. Gemeenteraad Waalwijk. land in vijftien „gewesten" verdeeld: de elf provincies, de drie groote steden (Amsterdam, Rotterdam en Den Haag) en de Zuid-Hollandsche eilanden. Aan het hoofd van elk gewest staat een secretaris, die een gewestelijken raad naast zich krijgt. Onlangs is deze raad reeds voor Am sterdam geïnstalleerd en thans is dit instituut ook in Limburg gereed ge komen. Dat de mijnbouw op de sa menstelling van dezen gewestelijken raad zijn stempel drukt, spreekt wel vanzelf. De navolgende personen, na- .men er zitting in: F. Receveur, koopman, Venlo. Ir. W. J. Dewez, Rijkslandbouwcon- sulent. Roermond; J. de Wever, mijnwerker, Heerlen; Ir. A. Faulen, mijningenieur, Hoens- broek; Mej. M. Berden, arbeidsinspectrice, Maastricht en Jan Maenen, bestuurder Werklie- denbond, Heerlen. Leider van het gewest Limburg is de heer Ir. F. Wijffels, mijningenieur te Rumpen. REORGANISATIE VAN POLITIE IN GROOTE STEDEN. Voorloopig geen bevorderingen. Het departement van binnenlandsche zaken heeft aan de besturen van ge meenten met ineer dan 50.000 inwoners een aanschrijving gezonden, blijkens welke bevorderingen bij de gemeente lijke politie worden verboden. Naar men meldt, staat deze maat regel in verband met voorgenomen reorganisatieynaatregelen hij de poli tie in deze gemeenten. „ARBEITSBEREICH DER N.S.D.A.P. IN DEN NIEDERLANDEN". Tet uitvoering van een beschikking van den plaatsvervanger van den Füh- rer is Zondag" in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Utrecht de plechtige overdracht voltrokken van de „Landesgruppe Niederlandè der Auslandsorganisation der N.S.D.A.P." aan den rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden, rijks minister Seyss-Inquart. De partij-organisatie draagt van nu af den naam „Arbeitsbereich der N.S. D.A.P. in den Niederlanden". De rijkscommissaris wekte in zijn toespraak de Duitschers op als voor heen werkzaam te blijven en zich energiek toe te leggen op de nieuwe taak, voortvloeiend uit de reorganisa tie. f De nieuwe taak. De nieuwe politieke opdracht schil derde hij als volgt: „Te leven als een voorbeeld voor de nat ionaal-socialistische gemeenschap in het gebied van de Groot-germaan- sche gemeenschap, dit beteekent voor onszelf de verwezenlijking van ons na- tionaal-socialistisch beginsel van de eer van den arbeid en de eer van het bloed, waarbij deze verwezenlijking gedragen wordt door de uiterste op offeringsgezindheid, maar ook door volmaakte zelftucht. Dit beteekent voorts, dat wij ook allen, die aan deze nationaal-socialistische eischen ver mogen te voldoen, in deze gemeen scha]) opnemen en in het bewustzijn van onze verantwoordelijkheid helpen, indien zij met denzclfden wil als wij streven naar de nieuwe levensvor ming der Germaansche volken". CENTRALE KEUKENS. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, zullen in vijftig gemeenten in ons land waaronder alle groote ste den centrale keukens worden opge richt. De eerste centrale proefkeuken zal in de eerste week van November le Rotterdam worden geopend. IR. J. E. F. DE KOK t Maandagmorgen is in het Roode Kruisziekenhuis, in den ouderdom van 58 jaar, overleden ir. J. E. F. de Kok, directeur-generaal van de Nederland sche Petroleum Maatschappij. De heer De Kok was sinds geruimen tijd lijden de aan een hartkwaal, die de laatste maanden zoodanig verergerd was, dat zijn opneming in het Roode Kruis ziekenhuis noodzakelijk was géwor den. Daar is hij Maandagmorgen vroeg overleden: Naar wij vernemen, zal het stoffelijk overschot van ir. De Kok Donderdag of Vrijdag op Westerveld worden ver- ascht. Happart van de Commissie tot nazien der vegrooung lv'fl. Waalwijk, 21 October 1941). Aan het College van Burgemeester en Nvetnouueis der gemeente Vv aaiwijk. De Commissie, door de Raad dezer ge meente gcitOiten loi net nazien der ne- grouug neen naar werKzaamneüen neeuiuigu en neen ue eer lw e-onege vers>ia|g tut ie brengen van de resultaten beiienenue uit ouuerZOeK. zij neen zien toi iuuk gesteld, deze be groting aan een ininuuetis onuerzoeK ie onuei werpen, temeer waar zij overtuigd is van ue ijioeinjKe omsiandigneden, wel ke ook op onze gemeente nun stempel ziuiicn tin uk Ken, aisnieue van uie veie on- zeKemeuen, waarvoor Uw College zich ook in ue komende tijd nog gepiaatst zal zien. net is voorzeker voor Uw College een moeilijke en zware taak geweest, deze begroting zodanig samen te stellen, uat een siunenue begroting is verkregen kun nen women, zonder uat sterk ingrijpen de maatregelen op net terrein der direc te of indirecte hellingen nodig blijken, al heelt de commissie trouwens moeten constateren, dat U voor de Gemeente- Fondsbelasting 10 opcenten hogere hef ting voorstelt dan over 1940 zijn vastge steld. Dank zij hel batige saldo op de Dienst 1939, dat ten volle ten gunste van de Ge wone Dienst 1941 is gebracht, is Uw Col lege ervoor behoed geworden drastische heffing te doen en grotere besnoeiingen in de uitgaven toe te passen. De commissie getuigt Uw College dan ook gaarne dank voor de omvangrijke en betekenisvolle arbeid, welke is ver richt en heeft waardering voer de wijze, waarop deze begroting onder moeilijke omstandigheden is samengesteld. Toch heeft zij gemeend op enkele pun ten de aandacht te moeten vestigen, al ligt het niet in hare bedoeling met voor stellen te komen, die ingrijpende wijzi gingen noodzakelijk maken. Hoofdstuk II. Algemeen Beheer. Door het feit, dat aan het bekomen van een legitimatiebewijs te hoge legeskostcn verbonden waren, hebben vele ingezete nen op hun distributiestamkaart zooda nige aantekeningen doen aanbrengen, dat deze kaart tevens daartoe dienst kan doen. Waar echter gebleken is, dat dit voor vele stamkaarthouders meermalen grote practische moeilijkheden veroor zaakt, zou de commissie gaarne zien, dat zo mogelijk deze bezwaren uit de weg worden geruimd. Zij is voornemens, deze aangelegenheid bij het behandelen der begroting nader te bespreken. Hoofdstuk IV. Gewone Dienst. Post 125. Waar reeds bij het behandelen der be groting 1939 door rle Raad is geïnfor meerd naar de instructie's voor den plaatselijkcn schoolarts en hij de behan deling der begroting 1940 naar de rappor ten, die regelmatig over deze dienst zou den worden uitgebracht, had de commis sie verwacht, dat thans een verslag aan wezig zou zijn geweest, teneind|e haar in sicaai te stenen een benooriyk inzicnt te krijgen omtrent cue verricnte controle en ue ervaringen nierbij opgedaan. Hoofdstuk VI. Post 163. Onderhoud vqn stralen en pleinen. Het is de commissie gebleken, dat tel- kenjare een bc'MUiUenu hoger bedrag woiut uitgeirokKen, uan 111 werkelijKiieiu besteed wordt zoals ook onderstaande cyiers le zien geven: in 1937 begroot 1875,—, uitgegeven 1U/7.77; in ïyj» begroot 1812,50, uitgegeven 722,02; z in ib39 begroot 1437,50, uitgegeven 1225.—. Zij heeft niet kunnen nagaan, of toe vallige omstandigheden oorzaak zijn van deze beduidende afwijkingen. In t alge meen huldigt de commissie het stand punt, duit by het vaststellen van dergelij ke begrotingscijfers rekening wordt ge houden met de omvang der voorgenomen werkzaamheden. Hoofdstuk VII. Post 306. Het heeft die aandacht der commissie getrokken, dat telkenjare door Uw Colle ge eenzelfde bedrag aan subsidie, zijnde hoogstens 844,— op de begroting wondt uitgetrokken voor kosten van het Han delsonderwijs. Ook voor 1941 wordt weer ditzelfde bedrag voorgesteld, niettegen staande de uitgaven voor dit onderwijs beduidend Jioger zijn geraamd. De post „Salarissen geeft n.l. f 1177,— hogere uitgaven aan dan de begroting 1940. Het komt de commissie dan ook voor, dat bij het vaststellen niet voldoende reke ning wordt gehouden met dergelijke ho gere uitgaven en met de telkenjare over gelegde inkomsten en uitgaven van deze dienst. Hoofdstuk XII. Belastingen. Dit hoofdstuk heeft ock de bijzondere aandacht van de commissie gehad en al kan zij zich thans verenigen met de nu, door U voorgestelde heffingen, toch wenst zij de aandacht te vestigen op die post 438 „Gemeente Fondsbelasting" als mede op de post 450 „Winstbelasting", welke beide posten naar het oordeel der commissie aan de lage kant zijn geraamd en de ontvangsten die der ramingen be duidend zullen overtreffen. Waar de commissie echter niet uit het oog wenst te verliezen, dat de gekweekte reserves mogelijk voor de toekomst nog belangrij ke diensten zullen hebben te verrichten, wenst zy tihans niet met voorstellen te komen, die de begrote cijfers ongunstig zouden beïnvloeden. I)e commissie zal er echter prijs op stellen, dat Uw College, alvorens in Maart 1941 tot definitieve vaststelling der opcenten voor dieze pos ten wordt overgegaan, de Raad inlicht omtrent de alsdan nader bekend zijnde cijfers. Hoofdstuk XIII. Bedrijven. Naar aanleiding van de voorgestelde verlaging der watertarieven op de grond slag der reeds vroeger ingevoerde gezins tarieven voor gas en electriciteit. is in de commissie de wenselijkheid bepleit een algemene verlaging, berustende op gezinssierkte, te koppeien aan een wei- siandsgrens met uitschakeling van een bepaaiue leeltyd der kinaeren. De moge- ïyKiieid, is niet uitgesloten dat hierupor net sociale karakter sterker tot uiting komt. De meerderheid der commissie kan echter geen aanieiuing vinden in deze voorstellen le doen zonder een vooraf gaande bestudering van dit onderwerp. Mogelyk dat de commissie der Bediry- ven nienn aanleiding kan vinden, dit punt nader te bestuderen. Antwoord van B. en VV. op hel rapport der begrootingscommissie. In verband met het rapport van de Commissie, belast met het onderzoek der begrooting 1940, hebben wij de eer Uwen Raad het volgen/de mede te deelen. De Commissie deelt mede deze begroo ting aan een minitieus onderzoek te heb ben onderworpen, vooral met het oog op de moeilijke omstandigheden, welke op het oogenblik ook op onze gemeente haar stempel loJrukken. Wij zijn de Commissie erkentelijke voor hare woorden van dank, welke zij na becindigng van haar onder zoek aan ons College betuigt voor den omvangrijken en beteekenisvollen arbeid, welke is verricht. Wederkeerig betuigen wij de Commissie onzen dank voor de ve le moeite, welke zij zich heeft willen ge troosten door het omvangrijke werk van haar nawgezette bestudeering van de ont werp-, gemeente- en bedrijfsbegrootingen met bijlagen. Ten aanzien van de punten, waarop de Commissie heeft gemeend de aandacht te moeten vestigen, brengen wij het vol gende te Uwer kennis. Hoofdstuk II. Algemeen beheer. De verordening betreffende de identi teitsbewijzen wctiigt duidelijk de veron derstelling, dat ons binnen afzienbaren tijd een nadere regeling te dezer zake wacht. De thans getroffene is slechts een voorloopige regeling. Met het oog daarop werd aangeraden in het algemeen die dis tributie-stamkaart als identiteitsbewijs te laten inrichten. In verband met de in de toekomst te verwachten nieuwe maatre gelen op dit gebied stellen wij voor in de leges-verordening een bepaling in te las- schen, krachtens welke de leges voor al gemeen verplicht gestelde legitimatie bewijzen wordt bepaald op 10 cent per bewijs. Dit geldt dus niet voor de krach tens het vigeerende voorschrift af te ge ven bewijzen, aangezien deze niet alge meen verplichtend zijn; men kan immers met de stamkaart volstaan. Volgens de thans geldende bepalingen (hier verorde ning moet 50 cent geheven worden. Een verordening tot wijziging der leges-ver ordening ligt ter inzage. Hoofdstuk IV. Gewone dienst, post 125. Wij hebben den schoolarts verzocht ten spoedigste het verslag over het tijdvak 1 October 1939—1 Ocober 1940 in te zen den. Hoofdstuk VI. Past 163. De uitgetrokkbTi bedragen worden, na bespreking met den gemeente-architect, telken jare als waarschijnlijk noodig uit getrokken, evenals zulks met iederen post geschiedt. Dat de post gedurende eenige jaren is meegevallen pleit eenerzijds voor een zoo zuinig mogelijk beheer, terwijl er anderzijds uit blijkt, dat het plaveisel dezer straten, dat nog slechts betrekkelijk korten tijd heeft dienst gedaan, in het al gemeen niet tegen valt. Hoofdstuk VIII. Post 306. Het is ons bekend» dat de desbetreffen de vereeniging eveniueeie teKorien over een dienstjaar aanvuii met een surpius, uaieerenu van vorige jaren. Wij vuiuen geen vryneid vernooguig van subsujie voor te si&enen zooiang niet btijKt, uai uit surpius opgeteerd is. Hoofdstuk XII. Belastingen. De ramingen van tie beide door de Commissie aangehaalde posten stemmen overeen met die van den inspecteur uer Directe belastingen. Het ligt voorzeker in onze beujoeiing in Maart 1941, bij de definitieve vaststelling van het aantal op centen op de gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 1941/1942 den Raad opnieuw uitvoerig in te lichten om trent eten alsdan heerschendcn financi- eelen toestand der gemeente, opdat daar mede bij de vaststelling van net aantal dier opcenten rekening zal kunnen wor den gehouden. Wij verwijzen U overigens naar hetgeen nog volgt over de nader noodzakelijk gebleken wijzigingen in de aangebqden ontwerp-begrooting. Hoofdstuk XIII. Bedrijven. Wij verklaren ons bereid het door de Commissie naar voren gebrachte denk beeld betreffende een algemeene tariefs verlaging nattier om advies in handen te stellen van de Bedrijfscommissie, doch zijn van meening, dat in het stadium, waarin de begrootingsarbeid zich reeicfs bevind, het thans niet meer mogelijk is dienaangaande rijpelijk overwogen voor stellen te doen. Na de aanbieding der ontwerp-begroo- ting hebben zich voor de gemeente on gunstige factoren voorgedaan, welke ons nopen voorloopig weder verhooging van een tweetal belastingen voor te stellen. Op de eerste plaats ontvingen wij he- dcymorgen van Gedeputeerde Staten een circulaire, gedateerd 22/23 October 1940, waarin verschillende begrootingsaange- legenheden worden medegedeeld en be sproken. Medegedeeld wordt op de eer ste plaats dat de voorloopige uitkeering uit het gemeentefonds voor het tijdvak 1941/1942 is te stellen op 74,74% van de definitieve uitkeering over 1938/1939, welke laatste 53.275,34 bedraagt. 74,74% Daarvan is 39.817,99. De garan- tie-uitkeering over het tijdvak 1941/1942 blijft gehandhaafd op 12.329,04 (zie blz. 2 der Memorie van Toelichting hij de begrooling onder „a-post"). De uitkee ring over 1941/1942 bedraagt dus in to taal: 39.817,99 plus 12.329,04 is 52.147,03, waarvan of ƒ39.110,27 ten bate van dien dienst 1941 komt. Dit be drag is op de ontwcrp-cgrooting echter geraamd op 48.884,56, zoodat het ver laagd moet worden met 9.774,29. Door Gedeputeerde Staten woro't voorts medegedeeld, dat de op Hoofdstuk XIV van oen gewonen dienst pro memorie uitgetrokken posten wegens R-verrichtin- gen voor de Duitsche weermacht 'op Hoofdstuk XV van dien dienst moeten worden uitgetrokken. In een vorige cir culaire was door hen aangegeven, dat ze op Hoofdstuk XIV moesten worden ge raamd. Deze verjdaatsing van posten brengt slechts een kleine wijziging in de nummering der posten. Onafhankelijk van bedoelde circulaire van Gedeputeerde Staten is nog de vol gende wijziging in den gewonen dienst aan te brengen: De bijdrage van Hoofdstuk VII van den gewonen dienst aan het gelijknamige Hoofdstuk van den kapitaaldienst moet worden verhoogd met 775,wegens af schrijving in 40 jaren, begonnen in 1940 (zie besluit nr. 10 tot wijziging der be grooting 1940) op de kosten van aan koop van het pand van den heer P. T. Bierlaagh, geraamd op 31000,in to taal. De begrooting wordt rids nadeelig be- invloed voor 9.774,29 plus 775,is 10.549,29. Tot dekking van dit nadeel stellen wij voor: le. Het aantal opcenten op de Per- soneele Belasting vanaf 1 Januari 1941 te verhoogen met 15, zoodat de schaal alsdan wordt 95178 opcenten. 15. Op centen op de hoofdsom der Personeele belasting, bedragende 30.200,— vol gens dfe tarieven der gem. verordening (zie het begin der toelichting hij post 43(5 in de Memorie van Toelichting) bren gen op 4.560,naar beneden af te ronden op 4.400,volgens de voor schriften. De verordening is dienover eenkomstig te wijzigen. 2e. Voorloopig het aantal opcenten on de gemeentefondsbelasting voor 1941/ 1942 uit le trekken op een aantal van 65, Volgnr. Omschrijving. Gewone Dienst. welke bij een hoofdsom van 80.000, opbrengen: 52.UUU,waarvan 2/a of J d4.üo/,ten bate van (len dienst 1941 Konu oi 5..1.14,meer uan op ue ont- werp-begrooung is uiigetrokKen O 2a..iöa,ue desbetreffenue veror dening is echter vasi te stenen in Maart 1941. Door deze belastingverhoogingen wordt voor den dienst 1941 een voordeel ver kregen van 4.400,-=— pius 5.334,is 9./.14,zoodat nog te dekken blijft: 10.o49,29 minus 9.734,'is 815,29. Wij stenen voor dit bedrag af te nemen van den post voor onvoorziene uitgaven, welke alsdan nog bedraagt 6.618,90, dit is nog ruim 1% der uitgaven op den ge wonen dienst. In verbandi met den aankoop van het pand Bierlaagh is thans op Hoofdstuk Vil van den kapitaaldienst (en op Hoofd,- stuk I van dien dienst) alsnog te ramen als nadeelig saldo een bedrag van 31.000,minus 775,(afschrijving in 1940) is ƒ.30.225,en op Hoofdstuk VII bovendien in ontvangst 775,we gens bijdrage van den gewonen dienst 1941. Als gevolg daarvan zijn ook de pos ten „geldleening" op Hoofstuk VII en XVI van den kapitaaldienst te wijzigen. In het hierna volgende overzicht zijn alle te wijzigen posten aangegeven. In verband met een voorschrift van Gedeputeerde Staten deelen wij nog me de, dat 95178 opcenten op de ^Perso neele Belasting zullen opbrengen 47.400,of 158% van de door den Inspecteur der Directe Belastingen ge raamde hoofdsom dier belasting, gehe ven volgens de wettelijke tarieven. Deze hoofdsom bedraagt volgens die tarieven n.l. (zie de toelichting bij post 436 in de Memorie van Toelichting) 29.950, Een bedrag van 47.400,maakt uit ruim 158% van 29.950,zijnde alzoo meer dan 150% daarvan. Dit minimum wordtt vereisc.ht om meer dan 55 opcen ten op de gemeentefondsbelasting te mo-, gen heffen. Voordeel. Nadeel. 222 436 438 528 Uitkeering uit het Gemeentefonds ingevolge art. 3 der wet onder c enz. a. betreffende het in het dienstjaar aanvangende tijdvak van uitkeering, de uitkeeringen op 1 Mei, 1 Augustus en 1 November Bydrage aan Hoofdstuk VII van den kapitaaldienst 95178 opcenten op de Personeele Belasting: a. betreffende het op het .dienstjaar betrekking hebbende belastingjaar 4400, 65 opcenten op de hoofdsom de gemeentefondsbelasting: a. betreffende het in hel dienstjaar aanvangende be- 9774,29 775,— lastingjaar Vervolgens zijn de post 518, 519, 523 en 524 naar Hoofdstuk XV over te brengen, waardoor een klei ne verdere venummering moet plaats hebben. Onvooziene uitgaven 5334, 815,29, Totaal: 10549,29 10549,29 Kapitaaldienst. 529 Overbrenging van de vermoedelijke nad'eelige slo ten van den kapitaaldienst 1940 (verzamelpost) 546 Geldleening overgebracht van Hoofdstuk XVI 547 Bijdrage van Hoofdstuk VII van den gewonen dienst 549 Nadeelig slot overgebracht van Hoofdstuk I I 568 Geldleening: plus 29450,— (verzamelpost) 29450,— 775,— 30225,- Totaal30225,— 30225,— Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, De Secretaris, Uitgifte Perceel Erfpacht (prae-advies punt 5). Waalwijk, 25 October 1940. Aan den Raad der gemeente Waalwijk. De heer R. Th. van Mil alhier, heeft verzoent, hem in ertpaent te geven een icrremije aan de Oosier-havenKaue ter oreeuie van 6,5 Meter en ter uiepie van n Meier, teneinde uit terrein te gebrui- Ken voor het oprichten van een kuiperij met ketelhuis. Wij sienen U voor, dit verzoek in te willigen en een erfpachtscanon te bere kenen van 0,195 per M- zijnde dit de zelfde prijs, welke ook door andere erf pachters aan de Ooster-havenkade wordt oetaakl. Verkoop grond Burg. Smeetelaan prae-advies put. 6). Door G. van der Zanden alhier wordt verzocht, hem 16 strekkende Meter van het land aan de Oostzijde uer Burgemees ter Smeelelaan te verkoopen, aansluiten de aan het laatstelijk bij raadsbesluit van 30 October 1935 aan juffrouw J. Visser verkochte gedeelte. Door Uw College werd aan dit land de bestemming gegeven om het bij gedeel ten aan particulieren te verkoopen als bouwterrein, zulks ter bevordering van het bouwen van eigen woningen en ter voorkoming van onredelijke opdrijving van den grondprijs. Bij Uw besluit van 30 October 1930 werd de verkoopprijs vastgesteld op 40,per strekkenden Meter. Aanvrager heeft het terrein noodig voor het bouwen van een enkel woon huis. Wij stellen U voor, hem het gevraagde terrein te verkoopen onder d!e gewone voorwaarden, opgenomen in het ter in zage liggende ontwerp-besluit. Trottoirs Eerste Zeine. (Prae-advies put. 7). Door de N.V. Fabriek van eiken en ge stoffeerde meubelen v/h Dirks van Oers zijn enkele verfraaiingen aangebracht aan de voorzijde van haar fabrieksge bouw aan de Eerste Zeine. In aansluiting aan deze werkzaamhe den zou de N.V. gaarne zien, dat de voor zijde van haar pand van een trottoir en een bestrating werd voorzien. Als tegen- verrichting is de N.V. genegen, den grond vóór haar pand, voor zoover deze haar eegenodm is, kosteloos aan de* gemeente af te staan. Wij zijn van oordeel, dat het uiterlijk aanzien van het betreffende straatgedeel te met de voorgestelde oplossing zou zijn gebaat en stellen U mitsdien voor, de be treffende strook grond ter lengte van on geveer 47 Meter, onder de genoemde voorwaarde, in eigendom te aanvaarden. Een daartoe strekkend ontwerp-raadis- besluit ligt ter inzage. Vastrechttarief en verduistering. l'rae-auvies pm. 6). De in verbandi met ue bijzondere tijds- onisiauuigneuen voorgeschreven veruius- teriiigauiuuuegeien ïieuoen ton gevoig, uat uoor versenmenue ai nemers geen noV- maai gein uiK van gas en/of eiecincueit Kan woruen gemaaia voor veriiciumgs- uoeieinajen. Een en ander kan ertoe leiden, dat voor versenmenue van die afnemers liet oor- sprodiKeiyK voor hen vasigesieide yast- recïltiariei, in vernouding tot liet tiians bereikbare verbruik, te noog moet wor den geacnt en uernalve toi onbillijkhe den aanleiding kan geven. Om dit taaiste le ondervangen stellen wij U voor, ue verordening, regelende de financieele verhouding tusschen de gas-, eiectriciieits- en waterbedrijven en hun ne afnemers aan te vullen met een bepa ling, als in bijgaand ontwerpbesluit is opgenomen en welke in het kort hierop neerkomt, dat aan verbruikers van gas en/of electriciteit in geen enkel gevat meer in rekening zal worden gebracht dan in ecnig kalenderjaar verschuldigd zou zijn geweest bij afname volgens het enkeltarief. Voor het loopende dienstjaar ware deze bepaling zóó toe te passen, dat de in het ontworpen artikel voorgeschre ven verrekening slechts plaats vindt over de na de meteropname over Mei afgeno men hoeveelheid gas en/of electriciteit. De commissie van bijstand voor de licht- en waterbedrijven kan zich met een en andier volkomen vereenigen. Wordt door een dusdanige regeling een voor de afnemers dreigende onbillijk heid weggenomen, anderzijds dienen er maatregelen te worden genomen om te trachten, den' ongunstigen invloed van de prijsstijging der steenkolen op de fi nancieele uitkomsten van het gasbedrijf zooveel mogelijk te bestrijden. De prijzen der steenkolen zijn de laat ste maanden aanmerkelijk gestegen en het is niet uitgesloten, dat ze nog verder zullen stijgen. De prijsstijging der nevenproducten heft het nadeel slechts voor een gering gedeelte op. Teneinde nu te voorkomen, dat de fi nancieele uitkomsten van het bedrijf door dezen slechts voor een gering gedeelte gedekten verhoogden stecnkolenprijs niet al te ongunstig worden beïnvloed, dient o.i. de mogelijkheid geopend te worden om, zoo noodig, alle gastarieven te verhoogen. Bij c'Je schommelingen, welke zich zoov wel op de steenkolenmarkt als op die der bijproducten voordoen, achten wij een star aanpassingssysteem van de be- drijfsinkomsten aan de verhoogde uitga-

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2