PROVINCIAAL NIEUWS Dampo bij Hoofd- Neus- Keel- en Borstverkoudheid Gemeenteraad Geertruidenberg* ven wegens kolenaankoop, niet bruik baar. De meest aangewezen oplossing ach ten wjj het invoeren van een systeem, ge grond op een z.g. kolenclausule, waar door het mogelijk zal zijn den kolenprijs kwartaalsgewijze in den gasprijs tot uit drukking te brengen. Ingevolge de z.g. prijzenverordening is zonder toestemming van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart verhooging van gasprijzen niet mogelijk. In verband hiermede heeft de gasstioh- ting zich verstaan met genoemd depar tement om te trachten, in deze aangele genheid tot een eenvormige regeling te geraken. Na gepleegd overleg is men er inder daad in geslaagd een formule te vinden, welke als grondslag kan worden gebruikt voor de berekening van de gasprijsver- hooging. Bij het samenstellen dier formule, wel ke hierna nog nader zal worden uiteen gezet, is men uitgegaan van het standt- punt, dat in het algemeen gasprijsver- hooging slechts kan worden toegestaan tot dekking van de gestegen kolenkosten, voor zoover de meerdere kolenkosten niet door hoogere ontvangsten voor cokes worden goedgemaakt en dat met liet oog op niet-onaanzienlijke bedryfsverschil- len, wat betreft gasproductie en produc tie van verkoopbare cokes per ton kolen van de onderscheidene bedrijven, ook met deze wisselbare factoren rekening behoorde te worden gehouden. Om rekening te houden met de steen- kolenprijzen van het oogenblik, waarop een tariefswijziging van het gas zal aan vangen, bleek onmogelijk, althans erg be zwaarlijk te zijn, omdat onder de tegen woordige omstandigheden de steenkolen- prijzen niet tijdig bekend zijn of niet tij dig berekend kunnen worden. Bij de op gestelde formule gaat men dan ook niet uit van de steenkolenprijzen van het oogenblik, maar van den prijs, welke be taald is in het tijdvak, voorafgaande aan dat, waarvoor men den gasprijs wil ver- hoogen. Voor het vierde kwartaal 1940 heeft men dan ook genomen den gemid delden prijs over het tijdvak van 1 Janu ari tot 1 September 1940, terwijl voor het volgend kwartaal rekening zal zijn te houden met den prijs, betaald over het tijdvak van 1 September tot 1 December 1940 en zoo vervolgens. deze harmonie optrok naar de feestzaal waar het groote Avondfeest zou plaats vinden. Dit vormde wel de clou van den dag. Tot berstens gevuld, hing in deze zaal een feeststemming, zooals in deze om geving welhaast nooit zal zijn voorge komen. Er werd gesproken, gezongen en voorgedragen, dat het een lust was en dat zonder ophouden. De eene hu morist volgde op den andere en al mocht misschien aan de kwaliteit van het een of ander eens iets mankeeren, het ging er alles in als zoete koek, daar de uitgelaten feeststemming alleen het goede zag. Er werd zeer veel te genie ten gegeven en vooral de imitatie van Snip en Snap. door de gebroeders van Delft ten tooneele gebracht, was een daverend succes. Den organisatoren van dezen avond, den heeren J. v. Delft en C. v. d. Meij- denberg. komt zeker een woord van lof toe. Wonderlijk zooals dat helpt zoowel bij kinderen als volwassenen. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. DE DIAMANTEN BRUILOFT. Een goed geslaagd festijn. Bijzondere gebeurtenissen moeten steeds op bijzondere wijze herdacht worden. Deze woorden moeten de Putstraat bewoners wel zeer goed ter harte geno men hebben, gezien de buitengewone wijze, waarop zij het uitzonderlijke feest, de diamanten bruiloft van het echtpaar H. Maas-van Broekhoven, hebben weten te vieren. De heele Putstraat bood 's Zater dagsmorgens, met haar vele vlaggen en eerebogen een feestelijke aanblik, toen om ongeveer half negen, het bruidspaar aan de woning werd afgehaald, voor het bijwonen van een Plechtige H. Mis. Voorafgegaan door een autobus ge trokken door paarden, waarin de fami lieleden een plaats vonden, volgde een luxe auto, waarvoor een aantal bruid jes. In deze auto had het diamanten echtpaar plaats genomen. Tal van be langstellenden volgden dezen stoet, die geflankeerd werd door de leden van de buurtcommissie. Voor den aanvang der Plechtige H. Mis werden de jubilarissen op treffen de wijze toegesproken door den Zeer- Eerw. heer Pastoor H. Heezemans, die vervolgens een H. Misoffer van dank baarheid opdroeg. Na afloop daarvan werd weer onder veel belangstelling de terugtocht aan vaard, waarbij een aardig tooneeltje ontstond, toen bij een kleine verkeers stremming de auto van de jubilarissen moest stoppen, juist tegenover een wa gen, waarin een jong paartje ter kerke toog, om daar het Sacrament des Hu welijks te ontvangen. In de gedachten van deze laatste twee moet toen wel iets zijn omgegaan. De receptie bracht een overvloed van felicitanten, waaronder geestelijke en wereldlijke overheden, die van hun medeleven en belangstelling met het vreugdevolle feit dat nu gevierd werd, kwamen getuigen. De voorzitter van de feestcommissie en onvermoeide ijveraar voor het wel slagen van dit feest, de heer G. Velt- man, sprak het diamanten paar hierbij toe. Ik wensch U, aldus spreker, namens ons allen, van ganscher harte geluk met Uw diamanten bruiloft, die zoo weini gen vieren mogen. Lief en leed, voor en tegenspoed hebt gij beiden gedragen, vertrouwend op Hem, die niemand bo ven zijn krachten beproeft. Past het ons Uw beider vlijt te roemen, een bij zonder woord van hulde brengen wij gaarne aan U, geachte jubilaresse, die tientallen van jaren aan de sponde van zoovele Moeders hebt gewaakt, zoo veel lijden gelenigd, zooveel troost en bemoediging gebracht hebt. Ook uw wederzijdsche families wen- schen wij van harte geluk met dit zoo uiterst zeldzaam feest. Wij hebben echter gemeend het niet bij woorden te mogen laten, doch onze hoogachting en vriendschap ook door een stoffelijk huldeblijk te moeten ver tolken. Als zoodanig bieden wij U aan deze Dressoir, waartoe alle buren gaar ne het hunne hebben bijgedragen. Aan vaard dit cadeau met dezelfde liefde als waarmede het U geboden wordt. Zij het U vergund er nog geruimen tijd gebruik van te maken en getuige het nog maanden, zelfs jaren van de op rechte toegenegenheid, die de bewo ners der Putstraat U toedragen. Gods zegen blijve op U rusten. Na de zilveren, gouden en diamanten hu- welijkskroon, siere U eens de onster felijke kroon hierboven in alle eeuwen der eeuwen. Het feest der jeugd. De jeugd werd 's middags in staat gesteld om het hare van de algemeene feestvreugde te kunnen genieten. Zij werd in de ruimè zaal van den heer Frans van Helvoirt, vergast op een ka- bouterspel, dat zeer geschikt bleek de aandacht der jonge gasten levendig te houden. Enkele tractaties verhoogden bovendien nog de feestvreugde bij de kleinen. Na afloop daarvan kwam de Harmo nie St. Crispijn een serenade brengen voor de woning der feestelingen, waar na nagenoeg de gansche buurt achter Het diamanten-paar Maas van Broekhoven voor de kerk van St. Jan. De feestvreugde groeide echter aan tot haar hoogtepunt, toen de diaman ten bruid en bruidegom nog ter plaatse verschenen en met een ovationeel ge juich begroet werden. En dit hoogte punt der vreugde werd verder den ge- heelen avond gehouden. Het is een uitstekend geslaagd festijn geweest, het diamanten echtpaar waar dig, dat mede met de Putstraat nog lang op dezen schitterenden dag kan terugzien. Ook Zondag was de feeststemming begrijpelijkerwijs nog niet geheel van de lucht! ONS VOLGEND NUMMER. Met het oog op Allerheiligen zal ons blad in de geheele oplaag a.s. Zater dag-ochtend verschijnen. Advertenties en berichten voor dit blad worden morgen, Donderdag, liefst zoo vroeg mogelijk ingewacht; wij kun nen anders niet voor plaatsing in dit nummer instaan. POSTDIENST OP 1 NOVEMBER ALLERHEILIGEN. Op 1 November a.s., Allerheiligen, zullen voor den Postdienst te Waalwijk nagenoemde dienstbeperkingen gelden. Het hoofdkantoor en de postagent schappen Baardwijk en Besoijen zullen voor den Postdienst geopend zijn tot 14.00. Er wordt slechts één bestelling uit gevoerd; quitantiën worden niet ter be taling aangeboden. Des avonds zal er van 19.00 tot 19.30 gelegenheid zijn om aan het post kantoor aangekomen poststukken kos teloos in ontvangst te nemen. De laatste lichting van de bijbussen, uitgezonderd die aan het station, ver valt. De dienstuitvoering voor Telegraaf en Telefoon, alsmede de verzending der posten blijft ongewijzigd. REGISTRATIE EN DOMEINEN. Met ingang van 16 November is de rijksklerk der registratie en domeinen G. J. van Houten van Noordwijk, kan toor registratie en successie, verplaatst naar Waalwijk, kantoor registratie en domeinen. Het bijzondere vervoermiddel (autobus met paarden-tractie) waarmee familieleden zich ter kerke begaf. „UIT DE DONKERHEID TOT HET LICHT". Uitgaande van de Kerkeraden der Ned. Herv. Gem. en der Geref. Kerk te Waalwijk, Baardwijk en Besoijen, zal op Vrijdag 1 November 1940 des v.m. te 10.30 uur in de Ned. Herv. Kerk te Besoijen een samenkomst gehouden worden, waar als sprekers zullen op treden Ds. A. Hoffman, Ds. B. A. van Lummel en Ds. D. W. O. Mühlnickel, over het onderwerp: ,,Uit de donker heid tot het Licht.'' BEZICHTIGING ST. TERESIA- SCHOOL. Zondag 1.1. werden blijkens een aan kondiging in ons blad de ouders der leerlingen aan de St. Teresiaschool, in de gelegenheid gesteld, dit fraaie, nieu we schoolgebouw te bezichtigen. Door zeer velen is daarvan gebruik gemaakt en de Zusters hadden dan ook volop werk met de talrijke bezoekers het ruime schoolgebouw rond te leiden. Unaniem was men in zijn lof over het werk dat hier tot stand gekomen is en het zal de ouders zeker tot verheuge nis gestemd hebben, door eigen aan schouwing te weten, dat hunne kinde ren, hier zoo n prima onderdak gevon den hebben. Tevens maakten velen van de gele genheid gebruik een bezoek te brengen aan de nieuwe overdekte speelplaats van de Fröbelschool. Dit is een nieuwe aanwinst. Voorheen immers hadden de kleintjes alleen een beperkte speelruim te vóór de school en dat alleen nog maar bij gunstig weer, daar zij bij kou de of regen gedwongen waren binnen te blijven en alzoo de noodige li chaamsbeweging dikwijls missen moes ten. Deze bezwaren zijn nu door een nieuw groot speellokaal ondervangen, terwijl daarnaast een nieuwe speel plaats in de open lucht bij goed weer voor de kinderen beschikbaar is. RESTAURATIE NED. HERV. KERK. In ons vorig nummer hebben wij een artikeltje gewijd aan de restauratie der Herv. Kerk in onze gemeente, en onze lezers opgewekt tot eene bijdrage in 't tekort van 4000. Wij deelen nog mede dat deze bij dragen gemakshalve ook gestort kun nen norden bij het comité-lid den heer W. Timmermans, of op zijn giro-num- tncr. Deze bedragen zullen dan gezamen lijk door hem aan den penningmeester den heer Ir. Z. Fetter te Eindhoven worden overgemaakt. RECTIFICATIE. In de aanbesteding die Zaterdag j.l. in ons blad werd afgedrukt omtrent het bouwen van een woonhuis in de Kerk straat, voor rekening van dhr. F. Kem perman, is abusievelijk de volgende fout geslopen: er staat n.l. M. Kramer Waalwijk 8200; dit moet zijn M Kramer, Genderen 8200. OPDRACHT. De uitbreiding van een Schoenfa briek met verbouwing van magazijn en kantoren, voor rekening van de Fa. H. Greve, onder architectuur van den A. van Huiten Jr., is opgedragen aan den heer A. Willeinse, aannemer te Vrijhoeve-Capelle, voor de som van 7000. MIDDENSTANDSBORGSTELL1NGS- FONDS VOOR DE LANGSTRAAT. I)e algemeene najaars-yergadëring van het Bestuur van 't Middenstands- borgstellingsfonds voor de Langstraat alhier, zal gehouden worden op Dins dag 19 November des namiddags ten 4 uur in hotel yerwiel. N.V. VERZEKERING-MIJ. „JOHAN DE WITT". Medegedeelcf kan worden dat de N.V Verzekering-Mij. ..Johan de Witt" met groot succes alhier werkt. In eenige da gen tijd werden honderden verzekerin gen afgesloten. Dit verzekeringsbedrijl heeft in geheel Nederland een reputatie verworven van den eersten rang. Het is gebleken dat aan een dergelijke Maat schappij groote behoefte bestond. Daar bij komt, dat haar soliditeit boven allen twijfel verheven is. De leiding is in vakkundige handen. De controle der administratie wordt uitgevoerd door accountant C. H. A. J. Janssens, Lector in Accountancy aan de Handels-Hoo- geschool, die dus op dit gebied toonaan gevend genoemd mag worden. De aan- deelen zijn in handen van vooraan staande personen, maar bovendien des kundig op verschillend gebied deze Mij. beticllende en wel de heeren Mr. J. v. d. Mortel, Burgemeester van Tilburg, oud-voorzitter van de Raad van Arbeid te Tilburg, Mr. H. J. A. Scheidelaar, advocaat en wethouder te Tilburg, A. J. Rutgers, Directeur van het Accoun tantskantoor Kreukniet, C. J. M. Heuf- ke, notaris, Dr. A. A. J. Schuerman, arts, J. H. Schraven, graanhandelaar, E. Peijnenborg, fabrikant etc. De N.V. Verzekering Maatschappij ..Johan de Witt" biedt een dubbele ze kerheid. Op de eerste plaats de volle herverzekering en daarnaast haar eigen kapitaal en haar jaarlijks stijgende re serves. Hier kan inderdaad gesproken worden van een dubbele zekerheid. Het zal U bekend zijn, dat deze Mij. zich specialiseert in het sluiten van be grafenisverzekeringen. Zij betaalt de kosten, aan de begrafenis verbonden en neemt tevens de zorgen daarvan op zich. De uitvoering heeft plaats vol gens de gewoonte ter plaatse, in over leg met een harer deskundigen en het behoeft geen betoog, dat de tevreden heid van alle bij de begrafenis betrok ken instanties haar propaganda is. Ver der verzekert zij grafmonumenten, graf kelders, etc. Tientallen dagbladen van Nederland gaven hun oordeel over deze Mij. Zij spraken over een zegenrijk werk, over een groot sociaal werk en uit alle blijkt dat deze instelling een belangrijke plaats in ons verzekeringswezen ver- (Adv.) (63811) (Zie Vervolg Provinciaal Nieuws Tweede Blad). De raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond in openbare vergadering bij een, onder leiding van den edelachtb. heer burgemeester J. Bianchi. Secretaris de heer J. Meijer. Wethouder Sassen is afwezig. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling van een proces-verbaal van kasopname bij den gemeenteontvanger, waaruit bleek dat boeken en bescheiden in orde wa ren bevonden. De heer Heesters brengt namens de Commissie van onderzoek verslag uit over de rekeningen 1939 van het G. E. B., het Gemeentelijk grondbedrijf en de gemeente en stelt voor deze voorloopig vast te stellen. Wordt goedgekeurd. De voorzitter zegt dat de gemeente rekening sluit met een voordeelig saldo van 6539.76. De rekening der Stedelijke Godshui zen, dienst 1939, werd eveneens goed gekeurd. Ingekomen zijn de navolgende stuk ken: a. Goedkeuringsbesluit tot verkoop van grond aan Bouwinakers; wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van den Provincialen Noordbrabantschen Bond van het Wit-, Gele Kr.uis. Hierin wordt den raad als nog gevraagd genoemden bond een subsidie toe te kennen, alhoewel in een vorige vergadering reeds afwijzend daarop werd beschikt. De voorzitter acht geen termen aan wezig op dit verzoek in te gaan. De plaatselijke afdeeling krijgt telkenjare een subsidie van 50.en het is daar om overbodig den Provincialen Bond ook nog eens te gaan subsidieeren. De raad kan zich met deze ziehswij- ze vereenigen. c. Verzoek van de Handelsavonds- school om subsidie. Bij dit verzoek is een begrooting ingediend-over 1941, welke een tekort van 223.75 aan wijst. Bij het behandelen der begrooting zal overwogen worden of dit bedrag als subsidie kan worden toegekend. d. Schrijven van(de gemeente Bre da in verband met een overeenkomst die Geertruidenberg met die gemeente heeft tot het opnemen van besmettelijke zieken in de barakken aldaar. De kwes tie is thans, dat genoemde barakken zijn uitgebreid en dat de gemeente thans een deel der kosten daarvan zal moeten bijdragen. De voorzitter zegt dat reeds in het begin van dit jaar een dergelijk voor stel werd goedgekeurd. Thans moet echter nog een besluit genomen wor den, omdat de desbetreffende akte door Breda eerst thans toegezonden is. De kosten zullen met ongeveer 30.per jaar stijgen, zoodat de jaarlijksche an nuïteit gebracht zal worden op 185 a 195. De raad gaat daarmee accoord. e. Verzoek tot toetreding tot de uniforme regeling der gemeenten met Bouw- en Woning-Welstandstoezicht. Na een toelichting van den voorzit ter wordt dit goedgekeurd; daarmee zal een verhooging in de kosten van 90.per jaar gepaard gaan. De to tale kosten zijn 7 cent per inwoner of ongeveer 210. f. Schrijven van de Vereeniging van leeraren en onderwijzers in de li chamelijke opvoeding in Nederland, om het lichamelijk onderwijs aan de scho len zooveel mogelijk te bevorderen en daarvoor middelbare krachten de voor keur te geven. De voorzitter zegt dat dit schrijven inmiddels achterhaald is door de ver ordening, die het lichamelijk onderwijs reeds in 1941 aan de lagere scholen verplichtend stelt. Hij stelt voor dit stuk derhalve voor kennisgeving aan te nemen. Aldus geschiedt. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. De raad ging hierna over in geheime zitting tot behandeling van enkele re clames. Foto Oudkcrk. Foto Oudkerk

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3