Gemeenteraad Waalwijk. KRUSCHEN Zaterdag 2 November 1940 No. 88 De Echo van het Zuiden TWEEDE BLAD a I Dc gemeente-begrooting 1941 ongewijzigd vastgesteld. De raad dezer gemeente kwam Don derdagavond in voltallige openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van den Edelachtb. heer Burge meester E. C. J. Moonen. Secretaris de heer J. van Mierlo. Na een geheime vergadering van ongeveer anderhalf uur opende de voorzitter om goed half negen de open bare zitting. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd, AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1Mededeeling goedkeuring raadsbesluit van 25 April '40, tot wijziging der verordening, regelende de rangen, het aan tal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de ge meentepolitie in de gemeente Waalwijk. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 26 September 1940 tot over schrijving eener bouwhypo- theek. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 26 September 1940 tot aan koop van het pand van P. Th. Bierlaagh aan het raadhuis plein. 4. Goedgekeurde raadsbesluiten van 26 September 1940 tot wijziging der begrooting '40. b. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Ad viezen der Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten, 's-Gra- venhage. Proces-verbaal van kasopne- ming bij den ontvanger, gehou den 27 September 1940. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. c. Van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, Alhier. Verslag over 1939. Naar aanleiding van dit verslag zegt de heer van der Waerden het volgen de: Het verslag der Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs geelt mij aanleiding tot enkele aanvullende op merkingen. Zooals de raadsleden wel gcuierkl hebben is dit verslag buitengewoon uitgebreid en naar ik meen zeer in structief. Het is hier de plaats om on ze waardeering uit te spreken voor de grondige wijze, waarop de Voorzitter en Secretaris van die Commissie zich van hun taak kweten. Het verslag toont aan, dat het L. O. en het U.L.O.-onderwijs in onze ge meente op een hoog peil staan. Alleen de R.K. meisjesschool in de St. Cris- pijnstraat telt 8 leerjaren, omdat aan die school blijkbaar ook nijverheids onderwijs gegeven wordt. l)e vraag is gerechtigd of het niet gewenscht is dit 8ste leerjaar af te schaffen en de meisjes te verwijzen naar de nijver heidsschool voor meisjes, die hiervoor speciaal is opgericht en die in staat is om dit onderwijs deskundig en vol ledig te geven. Daardoor wordt be reikt, dat niet de verkeerde opvatting zou postvatten, dat het nijverheidson derwijs eigenlijk onnoodig is. Nu wij een goede huishoudschool hebben, dienen de lagere scholen te vermijden zich op dit speciale terrein te bewegen om te bevorderen, dat zoo veel mogelijk de meisjes de nijver heidsschool volgen, zoodat die school een maximum nuttig effect kan sor- teeren. Uit het verslag is niet te zien hoe- veel leerjaren de meisjes ULO-school zal omvatten, mogelijk kunnen B. en W. hieromtrent inlichtingen geven. Uit bijlage II, die zich speciaal be zig houdt met de Don Bosco-school voor B.L.O. zien wij, dat deze school aan de verwachtingen voldoet en ge leidelijk meer en meer leerlingen trekt. Nemen wij de statistische gegevens, waaruit blijkt, dat gemiddeld 2% dei- lagere school bevolking in aanmerking komt voor B.L.O. en zetten wij daar naast het bezoek uit de verschillende gemeenten, die hiervoor in aanmer king komen, dan krijgen we het vol gende: De wereldberoemde dagelijksche dosis Kruschen Zout, zoo klein als ze is, doet wonderen. Lijders aan de hardnek kigste vormen van Rheumatische Pijnen zullen U dat bevestigen, want die we ten bij ondervinding hoe weldadig een bloed-zuiverende Kruschen-kuur werkt op het heele gestel. Bij alle apoth. en drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41 p.fl. -5 8 Je* II +1 +1 II -S .s o s a j - cs s. Wij zien hieruit, dat Waalwijk het buitengewoon belang van uit onder wijs ten volle inziet Het bezoek uit Sprang is ook goed te noemen. Uil Drunen en Waspik kon het beter zijn. Het bezoek uit Loon op Zand en Raamsdonk is bedroevend. Vooral Loon op Zand (Kaatsheuvel) slaat een zeer pover figuur. Waarom werkt de ze gemeente van =fc 1Ü.U0U zielen niet mede aan de bevordering van de be langen der kinderen van hare ingeze tenen, die dit onderwijs evenzeer broodnoodig hebben. Wat de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs zegt over de gas verlichting, verdient alleszins de be langstelling van het dagelijksch be stuur, omdat daaruit blijkt, dat het gewenscht is deze verlichting zoo snel mogelijk door electrische verlichting te vervangen. Het is verder absoluut noodig, dat aan de verschillende scholen een spreekkamer komt, zooals de Comm. in haar verslag met klem van rede nen betoogt. Mag verwacht worden, dat B. en W. dit zullen bevorderen. Ook de opmerkingen der Commis sie over de huishoudschool vragen dringende overweging. Ongetwijfeld zal het dagelij ksch bestuur der ge meente zoo mogelijk meer nog dan he den hieraan volle aandacht geven. De Commissie van Toezicht op het 'L. O. heeft in een aparte bijlage ook hare aandacht geschonken aan de ver zorging der Lichamelijke opvoeding. De voorzitter antwoordt den heer van der Waerden dat de R.K. U.L.O.- school voor meisjes drie leerjaren om vat. Wat het vraagstuk van gas of electriciteitsverlichting betreft, dit acht spr. thans niet urgent, nu er in de scho len toch niet bij kunstlicht wordt ge werkt. Wat het bouwen van een spreekka mer aan de Christelijke school in Be- soijen betreft, merkt spr. op. dat bij mi- nisterieele uitspraak is beslist, dat hier voor geen crediet beschikbaar kan wor den gesteld, zoolang daar nog een les lokaal vrij is. De heer van der Waerden wijst er op dat er practisch geen leslokaal vrij is, daar in genoemd lokaal door een kweekeling met akte onderricht wordt gegeven. Volgens mededeeling van t schoolhoofd, wordt het gemis van een spreekkamer sterk gevoeld. Deze zou niet alleen als spreekkamer dienst kun nen doen, maar ook voor geneeskundig onderzoek der leerlingen en het opber gen van boeken en andere voorwerpen. JDe geopperde bezwaren zouden zich nog niet zoo sterk doen gevoelen, wan neer de woning van het schoolhoofd vlak bij de school gelegen was. De heer van Driel beaamt dat aan genoemde school werkelijk geen een lokaal vrij is. De heer Verdoorn onderschrijft de moeilijkheden, die zich bij het gemis van een spreekkamer voordoen. De voorzitter zegt dat de gemeente er nog wel eens aan het departement over schrijven kan, al verwacht hij, na de gevallen ministerieele beschikking, hiervan weinig succes. De heer Buijkx vraagt zich af of het geringe bezoek aan de B.L.O.-school uit sommige naburige gemeenten, niet zijn oorzaak vindt in het feit, dat de kinderen uit die gemeenten elders een dergelijke school bezoeken. De voorzitter zegt dat er mogelijk kinderen uit Drunen in 's-Bosch een B.L.O.-school bezoeken, maar dat zijn uitzonderingen. Hij kan ten volle on derschrijven, wat de heer van der Waerden heeft opgemerkt ten aanzien van Loon-op-Zand en andere gemeen ten. Niettegenstaande er reeds vele stappen in die richting zijn gedaan, valt er eer tegenwerking dan medewerking te bespeuren. De heer Pullens onderschrijft het dankwoord aan voorzitter en secreta ris van de Comm. van Toezicht op het L. ,0. voor het keurig rapport. Het vraagstuk der gasverlichting acht hij eveneens niet urgent, doch spr. vraagt hoe het standpunt van B. en W. hier tegenover is. De voorzitter zegt dat de klachten over gasverlichting niet door de Com missie geconstateerd zijn, maar door het Hoofd der school naar voren zijn ge bracht. Vermoedelijk heeft deze liever electrisch, omdat dit practischer is. Door andere scholen met gasverlichting is hierover nooit geklaagd. Men moet dus niet voetstoots tot veranderen over gaan. Eerst als na onderzoek verande ring noodig zou blijken, wil spr. hier aan zijn medewerking verleenen. Wethouder Smolders onderschrijft de opmerking van den voorzitter. In de Christelijke school te Besoijen is de gas verlichting gelijk aan die der openbare school en Nutsschool, welke laatste scholen nooit aanmerkingen hierop ge maakt hebben. Het verslag* der Commissie werd hierna voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel tot wijziging der bouw verordening. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 3. Voorstel tot wijziging van het voor 1940 uitgetrokken bedrag aan ex tra hulp voor steuntrekkende werkloozen. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 4. Voorstel tot verlenging van onder- handsche landpachten. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 5. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van een terreintje aan de haven aan R. Th. van Mil. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 6. Voorstel tot verkoop van een strook bouwterrein aan de Burge meester Smeele-laan aan G. van der Zanden. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 7. Voorstel tot overname van een strook grond aan de Eerste Zeine van de N.V. Fabriek van Eiken en Gestoffeerde Meubelen v.h. Dirks van Oers alhier, ten behoeve van de openbare straat. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 8. Voorstel tot wijziging der licht- en watertarieven. (Zie prae-advies in ons blad van j.l. Woensdag en de Toelichting op de Be- drijfsbegrootingen) De heer v. d. Waerden zou 't voorstel dat 'n tariefsverlaging voor water in houdt voor gezinnen- met kinderen be neden 15 j. willen aanhouden in ver band met 't geen de begrootingscomm. hierover heeft opgemerkt. De commis sie wil namelijk bij deze.verlaging, be rustend op gezinssterkte, rekeiühg doen houden met een zekere welstandsgrens. Door B. en W. is in hun antwoörd me degedeeld, dat zij dezen wensch aan de Bedrijfscommissie ter bestudeering heb ben voorgelegd. Spreker zou het oor deel der Bedrijfscommissie willen af wachten, alvorens over deze thans voorgestelde tariêfeyeclaging te beslis sen. Wethouder Smolders wijst erop, dat de Bedrijfscommissie reeds enkele jaren de mogelijkheid van tariefsherziening onder het oog heeft gezien. Het vorig jaar is een meer sociaal gezinstarief voor electriciteit ingevoegd en werd er gevraagd dit ook voor .yvg'ter toe te passen. De toezegging is toen gedaan, bij deze begrooting erop terug te ko men. Bij het nieuwe electriciteitstarief hebben 180 gezinnen, van de daaruit voortvloeiende voordeelen gebruik kunnen maken. Voor water zal dit aantal veel lager zijn, omdat het betrek kelijk geringe voordeel moeilijk is te verdisconteeren in het huurbedrag, waarin het verbruik van water in vele gevallen is opgenomen. Een moeilijk heid voor het stellen van een wei standsgrens, acht spreker 't gemis van juiste gegevens over het gezinsinko men. Door den Inspecteur der Belas tingen worden alleen ten behoeve van belastingheffingen gegevens verstrekt: niet voor andere doeleinden. De heer van der Waerden meent dat het vaak onbillijk zal zijn, dat alleen met kinderen beneden 15 jaar wordt re kening gehouden. Er zijn vele gezinnen van kleine middenstanders en arbei ders, waar kinderen van 15 jaar en ouder vanwege studie en werkloosheid niets verdienen. Waarom zou men niet alle kinderen in aanmerking nemen, ongeacht den leeftijd? Wethouder Smolders wijst erop, dat dan ook gezinnen met groote kinderen, die veel inkomsten hebben, voor deze reductie in aanmerking zouden komen. De voorgestelde leeftijdsgrens is geno men, omdat de kinderen met hun 14de jaar in loondienst kunnen gaan. Ook voor het electriciteitstarief is dezelfde leeftijdsgrens genomen. De heer Buijkx is er niet voor het voorstel van B. en W. aan te houden, want het is voor vele arbeidersgezin nen van te groot belang. Ook tegen het weglaten van een leeftijdsgrens heeft spr. bezwaar. Ook bij de Kinderbijslag wet is de leeftijdsgrens op 15 jaar be paald. De voorzitter geeft in overweging het aanhangige voorstel aan te nemen en nader onder het oog te zien, of het stellen van een welstandseisch, zooals door de begrootingscommissie voorge steld, practisch uitvoerbaar en ge wenscht is. Wethouder Smolders vestigt er de aandacht op dat er destijds een zgn. proeftarief voor gas is ingevoerd, om te voorkomen dat de gasafname te zeer zou verminderen, wegens het gebrui ken van petroleumtoestellen. Dit tarief heeft gunstige resultaten afgeworpen. Thans verkeert men echter in tegen overgestelde omstandigheden. Zij die vroeger het gas hebben laten afsluiten, komen thans weer om aansluiting vra gen, wegens de olie- en kolenschaarschl- te. Daarom is het proeftarief overbo dig te achten en heeft de commissie be sloten dit per 1 Januari 1941 op te hef fen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.st. aangenomen. 9. Voorstel tot het aangaan eener geldleening. Wordt goedgekeurd. 10. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1940. Wordt z.h.st. aangenomen. 12. Voorstel tot vaststelling van het bedrag der uitgaven per leerling van de bijzondere scholen voor la ger en uitgebreid lager onderwijs, voor het jaar 1941 Wordt z.h.st. aangenomen. 15. Voorstel tot wijziging der Politie verordening. (Zie prae-advies in ons blad van j.l. Woensdag.). Wordt z.h.st. goedgekeurd. Gemeente- en Bedrijfs- begrootingen. Algemeene Beschouwingen. De eenige die van de gelegenheid tot het voeren van Algemeene Beschou wingen wenscht gebruik te maken, is de heer Roxs, die als volgt spreekt: Het is niet mijn. bedoeling om nu een uitgebreide beschouwing te hou den over dc te behandelen begrooting, integendeel, ik begrijp volkomen dat het Uw College wel eenig hoofdbreken heelt gekost, om een bevredigende sluitende begrooting te krijgen, zonder abnormale belasting verhooging. Het rapport lezende van de Com missie door den Raad benoemd, tot nazien dezer begrooting, heb ik gecon stateerd, dat de Commissie deze taak zeer ernstig heeft opgenomen en zeei consciëntieus verricht. Ik persoonlijk kan dan ook niet anders dan mijn volle tevredenheid betuigen voor haar werk. Het was voor mij een genoegen, dat die Commissie zoo spontaan heeft te kennen gegeven over den omvangrij ken en beteekenisvollen arbeid welke is verricht, en waardeering heeft voor de wijze waarop de begrooting onder moeilijke omstandigheden is samen gesteld. Ik ben dan ook de meening toege daan dat alle leden van den Raad dien aangaande, dezelfde meening hebben. 't Is daarom dan, Mijnheer de Voor zitter, dat ik als oudste raadslid mij de vrijheid veroorloof, U en (te heeren Wethouders, namens den Raad onzen oprechten dank te betuigen voor Uw wijs beleid en goed beheer der ge meente aangelegenheden, en ook voor de tactvolle wijze waarop U de begroo ting hebt samengesteld, en ook onzen oprechten dank aan hen die hunne medewerking daaraan hebben ver leend. Dan rest mij nog namens den Raad, een woord van dank te brengen aan de Commissie voor hare bereidwillig heid, deze taak te aanvaarden en voor het minitiëuze werk gedaan bij het nazien dezer begroeting. Verder hopen wij Mijnheer de Voor zitter, dat het aan Uw College moge gegeverf zijn, met dezelfde kracht en plichtsbetrachting de belangen onzer gemeente te blijven behartigen als tot op heden, dan zijn wij overtuigd dat onze gemeente in dc naaste toe komst geen schipbreuk zal lijden. De voorzitter dankt den heer Roxs voor zijn vriendelijke woorden, die door B. en W. en de Commissie zeer op prijs worden gesteld. Ook stelt spr. het zeer op prijs, dat de heer Roxs in zijn woorden van dank de ambtenaren heeft betrokken, waar onder spr. allereerst den gemeente secretaris wil verstaan. Hij wil den lof aan B. en W. toegezwaaid, mede over dragen op die ambtenaren, die de be grooting mede hebben samengesteld. De Bedrijfsbegrootingen De begrootingen van het Electrici- teitsbedrijf en van het Gasbedrijf geven den raad geen enkele aanleiding tot opmerkingen. Bij de begrooting voor het Woning bedrijf herinnert de heer de Brouwer aan de onlangs door hem gemaakte op merking, over den invaller-geldophalef Spr. vraagt of dezè kwestie thans ge regeld is. Wethouder Smolders zegt dat we gens het vervullen van dienstplicht met de daarna volgende mobilisatie van twee leerlingen bij de bedrijven, een groote achterstand in de werkzaamhe den is ontstaan, wat betreft metercon trole, huisbezoek e.d. Ook het incassjee- ren is door de tijdsomstandigheden steeds moeilijker geworden. Voorts heeft het aantal aangeslotenen bij het electriciteits-, gas- en waterleidingbe drijf de laatste jaren een belangrijke uitbreiding ondergaan. Al deze facto ren hebben het noodzakelijk gemaakt, een derde vaste meteropnemer-incas- seerder aan te stellen. De heer de Brouwer dankt voor deze uitvoerige toelichting. Bij de behandeling van de begroo ting voor het Waterleidingbedrijf, stelt de heer Buijkx de vraag, of de aan schaffing van een apparaat voor juiste controle van den waterstand zooveel practisch nut afwerpt, dat een uitgaaf van 1500.hiervoor verantwoord is. Wethouder Smolders merkt op, dat de kosten, naar later is gebleken, nog geen 1000.— zullen bedragen. Voor het uitoefenen van toezicht voor het bepalen van het percentage waterver- lies en voor het zoeken naar lekkages, is de practische beteekenis van dit apparaat niet te onderschatten. De heer Buijkx kan zich na deze toe lichting met de uitgaaf vereenigen. De begrooting voor de Gemeentelijke Hypotheekbank gaat zonder opmerkin gen onder den hamer door/ Bij de begrooting over het Slacht- huisbedrijf vraagt de heer de Brouwer, of het verven van het Slachthuis, waar mee men thans bezig is, onderhands is aanbesteed, of hebben alle plaatselij ke schilders hiervoor kans gehad. Enkele schilders hadden spr. te ken nen gegeven, dat zij ook graag in aan merking waren gekomen, doch er te voren niets van gehoord hadden. Dc voorzitter zegt dat het schilder werk gewoonlijk Wordt aanbesteed, onder de degelijke plaatselijke schil ders, waarvan men zeker weet, dat ze goed werk leveren. Anderen worden gewoonlijk uitgeschakeld. De begrooting voor Gemeentewer ken geeft den heer Roxs aanleiding te vragen om in v.m. Besoijen tweemaal per week het huisvuil te doen ophalen. De voorzitter merkt op dat zulks overal in de gemeente slechts eenmaal kan gebeuren, wegens benzinebezuini ging. De heer Pullens .zegt dat het' hem is opgevallen, dat het hüisvuil van ge meentewege inplaats van irt den „Blan ken Wiel over den dijk 'gestort wordt. Op die manier zal het lang'duren voor die wiel gedempt is en aan het onasthe- tische aanzicht van 'dit deel der ge meente een 'einde iS'gemaakt. De voorzitter zegt toe, maatregelen te zullen treffen. De heer Kleijn wijst er op, dat ge woonlijk wordt nagelaten, na het stor ten van vuil, hierop wat zand te gooien, om wegwaaien te voorkomen. Thans raken de sloten door het wegwaaiende papier en dergelijke verstopt. De voorzitter zegt toe hierop te zul len wijzen. De heer de Brouwer geeft in over weging de verkeersborden e.d. door lichtgevende verf in de duisternis be ter zichtbaar te maken. De voorzitter zegt een onderzoek toe. De begrooting van den Vleeschkeu- ringsdienst bood geen aanleiding voor opmerkingen. De gemeente-begrooting. Vervolgens werd overgegaan tot een hoofdstuksgewijze behandeling van de Gemeentebegrooting. Bij Hoofdstuk II, Algemeen Beheer, merkt de heer Pullens, ten aanzien van het antwoord van B. en W. op het rapport der begrootings-commissie het volgende op: Uwe mededeelingen omtrent de dis tributie-stamkaarten als identiteitsbe wijs en de verstrekte legitimatiebewij zen kan de commissie niet bevredigen. Wij hebben in ons rapport gewezen op de onoverkomelijke moeilijkheden, verbonden aan het bezitten van een distributie-stamkaart als identiteits bewijs, alsmede aan de hooge kosten, verbonden aan bet verkrijgen van een identiteitsbewijs. Zij die zich hiervan hebben voorzien, hebben ongetwijfeld reeds in den aanvang de groote be zwaren aangevoeld, verbonden aan een stamkaart als zoodanig bewijs en terecht, doch ook vele anderen die hiermede hebben volstaan, voorzagen die moeilijkheden doch zagen op tegen de kosten ad 0,50 voor een identi teitskaart, hetgeen verklaarbaar is. Waar tal van gemeenten reeds aan stonds zijn overgegaan tot het ver strekken van een legitimatiebewijs, waaraan die hooge kosten niet verbon den waren, vraagt dc commissie zich af,, waarom zulks ook hier niet had kunnen plaats hebben. U zult wellicht wijzen op de verordening betreffende het Heffen van legesgelden, die zulk 'n afwijking niet toelaten, doch waar het hier gold liet belang van duizenden in gezetenen, hadden naar 't oordeel der commissie toen reeds door B. en W. re ra O O _c 41 -j -* ca ro oc «MM CM M T O E CQ re too •F— CM O CM »- «5 os cc c; O X N 3 C O O O —Jr'C C C C3 3 3 O O 3 «S C 3 i

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5