PROVINCIAAL NIEUWS. ASPIRIN INGEZONDEN STUKKEN Hoofdpijn op waschdag! KAATSHEUVEL. SPRANG—GAPELLE. WASPIK, maatregelen getroffen moeten worden, waardoor het voorstel, dat thans ge daan moet worden,, practisch overbo dig zou zijn geweest. Hier zal een on billijkheid bestaan ten opzichte van de velen die hiervoor reeds 0,50 heb ben betaald, tenzij deze gelden worden gerestitueerd. Wellicht dat B. en W. in deze bevredigende mededeelingen kunnen doen. De voorzitter meent dat de bezwa ren toch wel wat al te breed worden uitgemeten. Is men door uitstedigheid niet in staat, op een bepaalden dag met zijn stamkaart naar het distributiekan toor te gaan, dan heeft men een of twee dagen later daartoe nog de gelegen heid. Spr. is nog geen enkel geval be kend, dat iemand naar z'n identiteits bewijs werd gevraagd. Hij herhaalt dat B. en W. niet van de bestaande leges verordening mochten afwijken. Wethouder Smolders voegt hieraan nog toe, dat blijkens publicatie in de pers, de politie opdracht heeft ontvan gen, voor een soepele toepassing der controle, op dagen dat distributiebe scheiden moeten worden uitgereikt. De heer Buijkx voelt er veel voor de identiteitsbewijzen gratis beschikbaar te stellen. De voorzitter is van meening dat 10 cent voor niemand een bezwaar kan zijn. Teneinde eenigszins aan de be zwaren tegemoet te komen, stelt hij voor den prijs te bepalen op 5 cent. De raad kan zich daarmee vereeni gen. Bij post 125 merkt de heer Pullens op. dat de begrootingscommissie erop gewezen heeft, dat het Rapport van den Schoolarts niet aanwezig was. Na dien is dit rapport ontvangen en heeft de commissie nog gelegenheid gehad van den uitgebreiden inhoud kennis te nemen. Zij kan niet anders dan haar >groote waardeering voor het werk van den schoolarts, met zijn assistenten, uitspreken en constateert dat ook in de toekomst, op dezen weg moet worden voortgegaan. De heer de Brouwer geeft in over weging zooveel mogelijk te bevorderen dat iedere arbeiderswoning, een eigen „achterom"' heeft. De voorzitter zegt toe dit te zullen bestudeeren. Bij post 351, vraagt de heer Buijkx of de voorzitter hem eenige specificatie kan geven van het bedrag dat aan de geneesheeren voor de armenpraktijk wordt uitgekeerd. In verband met een schrijven van de betreffende genees heeren, vraagt spr. of de uitgetrokken vergoeding niet te miniem is. De voorzitter kan uit het hoofd geen gedetailleerde cijfers noemen. Op het schrijven van de medici is van gemeen tewege geantwoord, dat hun verzoek in welwillende overweging zal worden genomen. Bij Hoofdstuk XII, Belastingen, zegt de heer Pullens namens de begrootings commissie het volgende: Met het antwoord van Uw College op hetgeen door de commissie in het rap port hierover is medegedeeld, zou de ze zich kunnen vereenigen, ware het niet dat in verband niet de noodzake lijk gebleken wijziging in de aangebo den onlwerp-begrooting, Uw College gemeend heeft met voorstellen te moe ten komen, die de goedkeuring dei commissie niet kunnen wegdragen. I)e commissie vond het volkomen begrijpelijk, waar Uw College is mede gedeeld dat van Rijkswege als'voor- töopige uitkeering uit het gemeente fonds voor het tijdvak 194i/1942 slechts gerekend kan worden op 74,74% van de definitieve uitkeering over 1938/1939, dat bronnen gezocht moeten worden, waaruit die lagere ontvangsten, zijnde 9774,29 geput kunnen worden. Uw College meent de opcenten op de Gemeentefonds-belasting, die reeds 10 opcenten hooger op de begrooting zijn uitgetrokken dan het vorige jaar, nog eens met 10, in totaal dus met 20 te moeten verhoogen. .Dit beteekent een verhooging van 45% der opcen ten, welke voor den dienst 1940 zijn vastgesteld, terwijl dan verder nog de Personeele Belasting moet worden op gevoerd van 80163 tot 95178. De commissie meent, dat een zooda nig sterke stijging der opcenten niel gewenscht is en hier ook niet noodza kelijk. Zooals uit de toelichting op de ontwerp-begrooting blijkt en ook uit de cijfers is dit te constateeren - bedraagt de algemeene reserve 33.130,60. Het moge juist zijn dat als regel er naar moet worden gestreefd, dat de gewone ontvangsten en uitgaven van eenig dienstjaar met elkander over eenstemmen. Uitzonderingen zijn er altijd mogelijk en gekweekte reserves zijn er om zoonoodig ook een taak te vervullen. Het is dan ook de overtuiging der commissie, dat hier niet mag worden overgegaan tot een zoodanige opvoe ring der belasting in één jaar, dat wat betreft de opcenten der Gemeente fonds-Belasting deze van 45 op 65 worden gebracht waar het Reserve fonds een zoodanig bedrag inhoudt dat hieruit zonder bezwaar de 9774,29 kunnen worden bestreden. De commissie zou dan ook in afwij king van 't voorstel van B. en \V. wil len voorstellen, om over het door de gewijzigde omstandigheden ontbre kende bedrag van 9774,29 te beschik ken uit het Algemeen Reservefonds. De voorzitter zegt hierop alleen te kunnen antwoorden, dat de reserve niet mag worden aangesproken om een belastingverhooging te voorkomen. Volgens voorschrift van Ged. Staten mag alleen bij tegenvallers op de ge meenterekening een tekort uit de re serve worden aangevuld. De heer Pullens geeft toe, dat de raad dan machteloos hiertegenover staat. Hij hoopt, dat zich alsnog enkele meevallers zullen voordoen, zoodat bij de definitieve vaststelling der opcenten voor de fondsbelasting, in Maart 1941, het niet noodig zal blijken de Fondsbe lasting te verhoogen. Hierna werd het Hoofdstuk Belastin gen z.h.st. goedgekeurd. Ten aanzien van Hoofdstuk'XIII, ge meentebedrijven, vraagt de heer de Brouwer, of het niet wenschelijk is de gemeente-werklieden die buitenwerk verrichten, van goede regenkleeding te voorzien. De voorzitter zou deze aangelegen heid voorloopig maar laten rusten. Het zou momenteel met de bonnengeschie denis heel moeilijk zijn. Z.h.st. worden de gemeente- en be- drijfsbegrootingen hierna ongewijzigd goedgekeurd en..sluit de voorzitter om ongeveer 23.15 uur de vergadering. GESLAAGD. Aan de Eerste Nederlandsche Sla gersvakschool te Utrecht slaagde j.l. Donderdag voor het examen Vak- en Handelskennis de heer E. van Helden, alhier. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Waalwijk en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand October in gelegd 46827.53 en terugbetaald 156.140.91. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt 't nummer 22012. UITBREIDING „KOFA". Naar wij met belangstelling verne men is door de directie der Kofa-maga- zijnen alhier aangekocht een gedeelte van het achter haar magazijn gelegen pand van den heer Arn. van den Broek ter grootte van ongeveer 160 M2. Het ligt in de bedoeling dit stuk t.z.t. voor uitbreiding van de bestaande win kelruimte te bezigen. DE „NED. UNIE". De „Unie", orgaan der Ned. Unie. is uitgebreid; het weekblad telt nu 16 pagina's. Naast de belangrijke uiteen zetting der Nationale Jeugdbeweging, treffen we een rubriek „Voor de Jon gens „de Vrouw en haar taak Kro niek der bewegingenz. Het blad vermeldt nog dat van het 2e nummer 125.000 exemplaren, van 't laatste 235.000 verkocht werden. i Het aantal leden in Waalwijk is de 2000 gepasseerd en binnen eenige da gen wordt het bureau voor de Lang straat geopend, Groote Straat no. 333. Waalwijk. GOED AFGELOOPEN. Toen Donderdagmiddag de heeren B. en de Vr. uit Waalwijk zich per auto huiswaarts wilden begeven, wer den zij door een vrachtauto, die uit een zijstraat in Vlijmen te voorschijn kwam, aangereden. De eerste auto werd gedeeltelijk ver nield. Gelukkig kwamen door de ma tige vaart van beide voertuigen geen persoonlijke ongevallen voor. JAARVERGADERING VAN DE COöP. HANDELSVEREENIGING VAN DEN N. C. B. In de Harmonie te Tilburg hield de Coöperatieve Handelsvereeniging van den N.d.B., onder leiding van voor zitter M. Cox een algemeene jaarver gadering. Het jaarverslag vermeldt 270 afdee- lingen van den N.C.B. als leden der organisatie en 235 pakhuizen. Nieuwe graansilo's werden gebouwd te Veghel, Sas van Gent en Tilburg. De totale omzet bedroeg 451.860.000 Kg. ter waarde van 26.359.156. De aandacht werd erop gevestigd dat de*veevoeder-voorziening zeer ge ring zal zijn en het rundvee voorname lijk zal zijn aangewezen op voer van de boerderij. Wat betreft de voorzie ning van kalizouten, zal wel geen te kort ontstaan. De winst over het dienstjaar 1939 1940 bedroeg 40723.41. Aan onkosten werd uitgegeven 623.748. de afschrijvingen bedroe gen 436.744 en voor assurantie eigen risico werd een bedrag gefixeerd van 250.000.-. De balans 30 Juni '40 vermeldt o.m. de volgende activa debiteuren 825.199.bijkantoor 794.906. goederen 1.227.665. effecten 118.390. gebouwen en terreinen 291.434.—. Van de winst zal 25 pet. gestort worden in het reservefonds, terwijl 1000.zal worden overgebracht op de rekening van den N.C.B. Voorts zullen de aandeelhouders 6 pet. rente ontvangen, om dan de rest ponds- ponds gewijze te goed te schrijven op de rekening der aangesloten afdeelin- gen. De heer J. H. Oomen uit Bavel werd herkozen als lid van het hoofdbestuur. VER. VAN NED. GEMEENTEN. De afdeeling Noord-Brabant van de sVereeniging vajn, Nederlandsche Ge meenten vergaderde Woensdag in Lo hengrin te 's-Hertogenbosch. In de commissie van onderzoek voor 1940 werden aangewezen Wouw, Vlij men, Beek en Donk. De aftredende be stuursleden Mr. F. van Lanschot, E. Moonen uit Waalwijk en H. Hikspoors uit Helmond, werden bij acclamatie herkozen verklaard. Vervolgens werd een zeer interessante lezing gehouden door Dr. A. D. Voute, lid van het co mité ter bestudeering van insectenpla gen in Bosschen, over: „Bestrijding van insectenplagen in onze bosschen". WINTERHULP. In het Eere-Comité „Winterhulp Nederland" hebben o.m. zitting uit Noord-Brabant, de Commissaris der provincie Mr. Dr. van Rijckevorsel te 's-Bosch; A. v. d. Lamde te Geldrop en Mr. B. J. van Spaendonck te Tilburg. WAT IS EEN VERZEKERING BIJ OVERLIJDEN, EN WAT IS EEN BEGRAFENISVERZEKERING? Een verzekering 'bij overlijden,geslo ten bij een Levensverzekering Mij. waarborgt U té allen tijde de uitkee ring.' Op de Maatschappijen van Le vensverzekering is een toezicht van de Verzekeringskamer, door de Re geering ingéstëld. Een begrafenisverzekering maatschap pij heeft geen enkele overhe_ids-con- trole, werkt dus naar eigen goeddun ken en is aan niemand verantwoor ding schuldig. Een levensverzekering heeft vrijgevige polisvoorwaarden, .zooals afkoop, beleening, premievrij, omzetting, tij delijke betaling. De Maatschappijen zijn overal vertegenwoordigd, waar men ook gaat; de polissen blijven be staan zonder eenige wijziging. Een begrafenisverzekering kent van dit alles niets. Komt men in andere plaatsen door- verhuizing, dan krijgt men een premievrije polis, zonder te weten tot welk bedrag, maar zeker veel minder als de kosten van een begrafenis bedragen.-' Volgens de polisvoorwaarden heeft de begrafenisverzekering-maatschap pij te allen tijde het recht een derge lijke premievrije polis af te geven, in- pla'ats van de begrafenis te verzor- gen. Een levensverzekering verschaft U geld, waarmede men kan doen wat men wil. Men staat vrij in het ne men van welke klasse van begrafe nis ook. Kost deze minder dan het ontvangen verzekerde bedrag, dan houdt men geld pver. Een begrafenisverzekering bepaalt voor U hoe Uw begrafenis wordt gere geld, zonder dat eenige uitkeering in geld geschiedt, zelfs zonder dat wordt medegedeeld hoeveel de be grafenis heeft gekost. De leuze dat U nergens voor behoeft te zorgen is van geen belang. Iedere begrafenisondernemer regelt voor U een begrafenis,waarvan de tarieven zijn vastgesteld. U doet zeer verstandig de polisvoor waarden der begrafenisverzekering goed na te lezen. U zult dan o.a. op merken dat overlijden tengevolge van oorlogshandelingen geen recht op de verzekerde begrafenis geeft. Wanneer U voor onduidelijkheden komt, vraagt dan inlichtingen b.v. aan Uw verzekeringsagent, die het vak kent. Volsta niet met eenzijdige voorlichting. ,t Ondanks droefenis, blijft baas in eigen huis en besteedt Uw geld zooals gij het zelf verkiest, neemt zekerheid voor alles. Een polis van levensverzekering is een geldswaardig bezit en geeft zeker heid. Een polis van een begrafenisverzeke ring is een wissel op de toekomst, zonder zekerheid. (Adv.; (63818) Opgepast met fietsen plaatsen. Bij de dikke duisternis, die s avonds kan heerschen, is het plaatsen van de rijwielen op den openbaren weg niet van gevaar ontbloot. Vooral het par keeren met een der trappers op den trottoirband heeft reeds meer dan eens bloedige schenen tengevolge gehad.' Waar ter plaatse nog geen bepaling bestaat, die het plaatsen van fietsen na het invallen der duisternis op den open baren weg verbiedt, doen we een be roep op de medewerking van de bur gerij, om in dezen zooveel als eenigs zins mogelijk is te trachten bij groote duisternis de fietsen niet langs den openbaren weg te plaatsen. Ook het meevoeren aan de hand, zonder dat het rijwiel licht op heeft, leidde reeds tot kleine ongevallen. Rechts houden. Waar we in onze plaats nog nooit aan gedacht hebben, wordt nu door meerderen als een wensch geuit. Niet, dat wij zouden verlangen, dat er op dit gebied direct gemeentelijke bepalin gen zouden volgen, doch zit er iets goeds in, dat ook te bereiken is met onderlinge goed burgerlijke samenv^ér' king. We bedoelen het zooveel moge lijk rechts houden voor wandelaars bij avond. Botsingen zijn in de groote duisternis onvermijdelijk, doch kunnen voor een groot deel voorkomen wor den als ieder zooveel mogelijk rechts houdt. Kan dit een bezwaar opleveren, doordat men dan meermalen de straat moet oversteken, dan zal het voordeel er van toch nog meer dan voldoende spreken. Vooral zij, die op het linker trottoir wandelen, dus niet z.g.'rechts houden, kunnen veel botsingen vermij den, met dan den huizenkant zooveel mogelijk vrij te laten. LOON-OP-ZAND. Biljarten. -< Dezer dagen had in Café Beunis de vierde ontmoeting plaats van de Zes- daagsche. Er was een geweldige span ning onder de koppels, zoodat de lei ders op. de vierde plaats kwamen te staan met een ronde achterstand. De stand is momenteel als volgt: Jos. Wou tersM. IJpelaar 341 p.; P. Brands W. Beerens, 334 p.; J. Nieuwenhuizen P. Brands Wzn„ 321 p. op een ron de; Th. v. d. WielE. v. d. Velden, 314 p. op twee ronden; J. BeunisH. v. Esch 308 p.; J. Snoeren F. van Bla- del 294 p. Collecte R.K. Universiteit. L.T. Zondag wérd door de 'Bestüren der Arbeidersorganisaties de collecte gehouden voor de R.K. Universiteit; de opbrengst hiervan bedroeg pl.m. 140. SPRANG. Predikbeurten Zondag 3 Novem ber 1940: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur (Be diening H. Avondmaal) en nam. 2 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk. v.m. 9.30 uur en nam. 3 uur Ds. B. A. van Lummel. Vergadering van de afdeeling Sprang van den Nederl. Christelijken Bouwarbeidersbond op a.s. Woensdag 6 November 1940, in het gebouw van den Chr. Volksbond alhier, des avonds ten half acht. Agenda: Opening; Notulen; Ingeko men stukken; Spreker de heer Bakker, districtsbestuurder van bovengenoem- den bond, over het onderwerp: „Het werk der organisatie in dezen tijd"; Rondvraag en Sluiting. CAPELLE. De landbouwer J. S„ die j.l. Woensdagmorgen vroeg op weg was naar den trein om naar de BósSéhe markt te gaan, reed, waarschijnlijk door de duisternis misleid, ter hoogte van slager Kerst met de fiets in de Vaart. Met een nat pak kon hij, nadat hij wat bekomen was van den schrik, de terug reis aanvaarden, zoodat van zijn be zoek aan de Bossche markt dien dag niets kwam. Voor de Ned. Herv. gemeente al hier hoopt a.s. Zondag des morgens 10 uur en des namiddags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. A.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags twee uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente aan den Loon- schendijk op te treden Ds. Vroegin- deweij. De in de gemeente Sprang-Capelle gehouden collecte ten bate van het Na tionale Roode Kruis heeft 78.20 op gebracht. De Herfstvacantie aan de O. L. school in de Kom, die anders ongeveer half October valt, is dit jaar verscho ven tot de eerste week in November. Predikbeurten Zondag 3 Nov. 1940 Ned. Herv. Kerk v.m. tien uur en nam. half drie Ds. R. de Bruin. Naar we vernemen hoopt de Chr. Gem. Zangvereeniging „O.K;K." 't Zal je gebeurenl alhier, op Woensdag 30 Nov. a.s. haar 10-jarig bestaan te herdenken. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) .,Zeer Geachte Heer Redacteur, Ik mag misschien, na U meer dan 25 'jaar met rust te hebben gelafen, nog wel eenseen beroep doen op Öe gastvrijheid van Uw blad voor op neming van onderstaande. Het betreft de verzorging van öhzè Rotterdamsche kinderen in Waalwijk en omgeving.' Het deed mij, na de zeer moeilijke dagen van Mei buitengewoon veel ge noegen, toen ik als gedelegeerde voor het Gemeentebestuur in de Kinder evacuatie mocht ervaren, dat ook-onze goede Langstraters zich spontaan be reid verklaarden onze Rotterdamsche jongens en meisjes te helpen. Niet al leen Waalwijk, maar ook Sprang-Ca pelle, Besoijen, Baardwijk, Kaatsheu vel, Eethen, Drongelen enz. verklaar den zich bereid om onze Rotterdam sche jeugd dóór een liefderijke verzor ging het leed te doen vergeten, dat zij hadden geleden. Een 200-tal van onze Rotterdammer- tjes heeft in den loop van den zomer en ook nu nog kunnen profitee- ren van de gulle Brabantschê gast vrijheid. Al is momenteel de uitzending nog niet geheel afgeloopen, toch meen ik. dat er reeds alle aanleiding bestaat de tientallen pleegmoeders en -vaders hartelijk dank té' zeggen voor alle goede zorgen, die zij geheel belange loos en dikwijls met persoonlijke op offeringen aan onze kinderen hebben besteed. Bijzondere verplichtingen hebben wc aan,Mevrouw N. van Loon-de Jong te Waalwijk en den Heer J. van Herpen te Vrijhoeve-Capelle voor den grooten steun, dién zij ons steeds, weer ver- leenen bij het opsporen van adressen, het geleiden der kinderen, het uit den weg ruimen van de tallooze moeilijk heden die nu eenmaal aan dit werk der barmhartigheid zijn verbonden. Zonder hun hulp zou er van ons werk niet veel terecht gekomen zijn. We zijn overtuigd, dat vele kinderen hun geheele leven de aangenaamste herinneringen aan hun „ooms en tan tes" zullen behouden en erkentelijk zullen blijven voor al het genotene. U .nogmaals dankend voor de op neming dezer regelen, gaarne Uw dw. H. S. VAN DER WAALS, Gedelegeerde voor de Kinder-évacuatie. Geachte Redactie, Met verbazing heb ik in Uw blad van 1.1. Zaterdag, de advertentie „Waarschuwing" gelezen. Ik zou me niet verwonderd hebben, wanneer Uwe Redactie of iemand anders, wien de belangen van het volk ter harte gaat, ter gelegener tijd de menschen waar schuwde voor slechte praktijken in het Verzekeringsbedrijf over het alge meen, maar het is toch erg opvallend, dat deze zgn. waarschuwing tegen Be grafenisverzekeringen juist komt op een oogenblik dat eene bepaalde maat schappij actie voert voor begrafenisr yerzekering in plaats en omgeving, en dat is toch zeker ieders goed recfit. Deze zorg voor de belangen van het publiek krijgt daardoor zoo'n beetje het idee van concurrentie en niet van de fijne soort. Waarom ik die indruk krijg? Wel omdat het gaat, over een tot dusver hier niet gekende vorm van verzekering, hier gepropageerd door eene maatschappij, die van dit soort verzekeringen haar fort maakt. Toen ik nu die Waarschuwing las en daar- mée vergeleek de prospectus en aan bevelingen van bedoelde onderne ming, dacht ik, daar moet ik meer van weten/ Ik heb me de moeite genomen eens te informeeren en daaruit is mij ge bleken, dat wij te doen hebben met een bona-fide, eerste klas maatschap- - i Menige huismoeder is no zoo'n waschdag doodop. Wan! wasschen is vermoeiend. En daarbij nog vaak die hoofdpijn! Maar waarom neemt U dan ook niet een paar Aspirin-tjes. Die helpen U subiet van Uw pijn of.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6