GEMENGD NIEUWS Dienstbode, L 0 T I si C 0 JAN VERAA JUMBO -t FEUILLETON HET WAS IN AUSTRALIË, Advertentiën ELFNOVEMBER Hein Schouten Geeft uw Rubber banden opI E.BRINCKMAN, Gedipl.Pédjcure BLOEM OF Z.G^GEBAKKAARTEN OVERALLS Adverteeren doet verkoopen* Bommen op ons lartd. Te Amsterdam 24 dooden en vele dooden. Het A.N.P. meldt: Vrijdagavond laat hebben Engelsche vliegers wederom een aanval gedaan op Amsterdam, waarbij nogmaals het Wilhelminagasthuis 't mikpunt was. Het ziekenhuis kwam er dezen keer niet zoo goed af als bij den vorigen aanval. Het werd zwaar beschadigd en daarbij kwamen ver scheidene personen om het leven, Ook in de nabijliggende straten is de schade zeer groot. In totaal zijn in de stad Amsterdam bij dezen luchtaanval 24 dooden, 28 zwaar en 38 licht gewonden te betreuren. Ook in andere plaatsen van het land hebben Engelsche bommen dooden geëischt. In totaal zijn buiten Amsterdam nog zeven dooden,acht zwaar en ongeveer dertig licht ge wonden te vermelden. Ongeveer tien huizen zijn zwaar beschadigd. 700 millioen gulden schade in Nederland. In Rotterdam 500 millioen. alleen ruim Plet comité ter behartiging van de belangen der beschadigde bedrijven, waarin behalve Rotterdam ook Zee land, dit laatste ook voor de be langen van de particulieren, ver tegenwoordigd is, zal dezer dagen worden omgezet in een stichting, aldus het Hbl. De regeling van de schadevergoe ding, zooals die door de departe menten is ontworpen, is voorgelegd aan de Duitsche autoriteiten. Hel kan echter goed zijn, dat de overige deelen van Nederland kennis nemen van sommige mededeelingen. Zoo vernamen wij van den heer Zwagerman, den voorzitter van het Zeeuwsche comité, dat dit tweedui zend aangeslotenen telt. In ver schillende plaatsen in Zeeland is een millioen gulden of meer schade geleden. Voor Middelburg beloopt het bedrag 14 15 millioen gulden. Volgens de gegevens moet de ge zamenlijke schade aan gebouwen en andere bezittingen van particulieren in Nederland 600 h 700 millioen gulden bedragen, waarvan alleen 420 millioen gulden te Rotterdam. Daar in is niet begrepen de schade aan de gemeentelijke en rijkseigendom men en aan schepen. Indertijd werd de schade aan gemeentelijke eigen dommen te Rotterdam op 50 mil lioen gulden geschat. Behalve aan gebouwen en de in ventarissen daarvan is er veel schade aan straten, straatlantaarns en alles wat zich op en in destraten be vond en voor denopenbare dienst bestemd was. Er gingen mede zeer kostbare schepen verloren. Wanneer er 100 millioen bij de 420 millioen voor Rotterdam geteld worden, lijkt ons dat niet overdreven. Te Rotterdam zijn 11000 zaken en 26000 woningen vernield en 45000 menschen benadeeld. Volgens een mededeeling door den handel ver strekt, zouden er te Rotterdam o.a. 37000 schrijfmachines verloren zijn gegaan. Een vierjarig meisje vermoord. Te Tilburg werd Zondag in den loop van den middag het 3-jarige dochtertje Nelly van den landbouwer De Brouwer aan de Stevenzandschestraat vermist, Het kind was omstreeks half vier uit de ouderlijke woning wegge- loopen. Men had de kleine later nog gezien op den Broekhovenschenweg doch daarua was men het spoor van het kind bijster geworden. I)e po litie stelde een onderzoek in, de vermissing van het kind werd door de plaatselijke radio-distributie om geroepen, doch dit alles vergeefsch, Maandagmorgen kwam bij de Til- burgsche politie echter het bericht binnen dat men het lijkje van het vermiste kind had gevonden achter het landgoed Erica onder de ge meente Hilvarenbeek. Uit-alles blijkt dat hier een misdaad is gepleegd, De politie te' Breda werd van liet geval in kennis gesteld. Het eerste onderzoek van de politie. De officier van justitie bij de Bre- dasche rechtbank mr. W. Kneepkens heeft zich naar Hilvarenbeek begeven en na aankomst aldaar aan den Brcdaschen polilie-deskundige N. v. d. Schalie Oliver een nader onder zoek opgedragen. Telegrafisch werd daarna aan dr. J P. L. Hulst de sectie opgedragen van het door de justitie in beslag genomen lijkje, welke sectie Dinsdag in hel zieken huis te Tilburg zal plaats hebben. Pogingen nog in den namiddag ondernomen om mei politiehonden van den rijkspolitie-hondengeleider Rooymans uit Hapert de omgeving af te zoeken leverden geen resultaat op. Dit behoeft gezien de slechte weersomstandigheden van de laatste 24 uur geen verwondering te wekken. Wel is waar werden bij de eerste lijkschouwing op het lijkjedoor den gemeente-geneesheer van Hilvaren beek geen teekenen van geweld aan getroffen, doch anderzijds is het een volkomen raadsel hoe een kind dal eerst 13 November aanslaande 4 jaar oud zou zijn geworden, langs den door regen viijwel onbegaanbaren weg op 2 uur afstands van de ouder lijke woning in een zeer ondiepen greppel is" verzeild geraakt. Zeer bezwarend is daarbij, dat de klomp jes, welke het meisje droeg, op eenigen afstand van de plaats waar het lijkje lag. op den zandweg zijn gevonden. Daarbij komt nog dat de greppel, waarin hel stoffelijk overschht werd gevonden. Zondagavond nog vol komen droog was en het booge water eerst tegen Maandagmorgen is komen opzetten. Omwonenden o.a. de bedrijfsleider van het land goed Erica verklaarden Zondagavond omstreeks acht uur hulpgeroep te hebben gehoord doch in verband met de duisternis daarop niet te zijn uitgegaan. .Politie en juistitie-auto- riteiten hebben in verband meteen en ander eenernstigvermoeden.dat het meisje niet door een ongeluk om het leven is gekomen doch dat wel degelijk misdrijf in hel spel is. Wie de dader van dit misdrijf is, aldus burgemeester de Rooy van Hilvarenbeek, is op het oogenblik nog volkomen een raadsel, doch niets zal worden nagelaten om dit raadsel op te lossen. Doodelijk ongeluk op de Oosterhoutscheweg. Op deüosterhoutsche weg bij Breda ter hoogte van het missiehuis is een ernstig ongeluk gebeurd. In het donker reed daar een vrachtauto, geladen met zware ijze ren balken die twee en een halven meter achter den laadbak uitstaken Do wagen voerde wel een achterlicht aan den laadbak; aan de balken was geen teeken bevestigd. Klaarblijkelijk heeft de bestuurder van een anderen vrachtauto dit te laat bemerkt; de auto botste achter op den anderen vrachtwagen. De ijzeren balken drongen door de ca bine, waardoor een naast den chauf feur gezeten passagier, v. W., zoo ernstig werd gewond, dat hij latei- in het Diaconesssn-ziekenhuis te Breda aan de gevolgen is overleden. Mevrouw VAN DER VEN- van Beurden le Vlijmen (adres burgemeester) vraagt tegen half December of vroeger FLINKE R.K. kunnende koken en neljes werken. Leeftijd boven 20 jaar. Flink loon 63823 TREKT MAANDAG j&agr Verkoop tot en met Zaterdag 9 November bij: Grootestr. 99 - WAALWIJK. Op 19 October jl was de termijn gesloten, waarbinnen iedere houder van auto-, motor, rijwiel-, tractor- en vliegtuig- banden deze hadden moeten opgeven. Het is echter gebleken, dat velen, in het bijzonder particulieren, aan deze ver plichting nog niet hebben vol daan. Met nadruk wordt erop gewezen, dat ook hadden moeten worden opgegeven ban den, welke zijn gemonteerd aan al dan niet in gebruik zijnde rij- en voertuigen. Er wordt thans gelegenheid geboden een eventueel gepleegd verzuim alsnog te herstellen. De termijn van inlevering der voor genoemde aangifte be stemde formulieren is namelijk verlengd tot en mei 9 November a.s. De formulieren zijn ver krijgbaar bij de daartoe aan gewezen plaatselijke distributie kantoren. Witte formulieren moeten in enkelvoud,gekleurde in drievoud worden ingediend laatstgenoemde worden in vier. voud uitgereikt, waarbij één exemplaar in het bezit van den houder der banden blijft. Ieder, die bij de na 9 Novem ber 1940 te houden controle in het bezit blijkt te zijn van auto-, motorrijwiel-, tractor- of vliegtuigbanden, welke hadden moeten worden opgegeven, stelt zich bloot aan strafvervolging Kring Distributiekantoor Waalwijk, ARN. VEBWIEL, Leider. Acbler hel Stadhuis 30 - Tel. 4869 - 's BOSCH DES MAANDAGS ADRES: HOTEL VERWIEL TEL. 26 WAALWIJK UITREIKING: De uitreiking dezer kaarten vindt als volgt plaats V.m. Baardwijk op Woensdag 6 Nov. '40. V.m. Besoijen op Woensdag 6 Nov. '40. St Antoniusstr. op Donderdag 7 Nov. '40. Centrum Waalwijk: op Don derdag 7 Nov. '40 voor de genen wiei familienaam begint met een der létters van AJ. Centrum Waalwijk: op Vrijdag 8 Nov. voor de letters K T. Centrum Waalwijk: op Zaterdag 9 Nov. voor de letters U—Z. De uitreiking geschiedt tel kens van 9—12.30 en 2 5. Op Zaterdag 9 Nov, voor het Centrum nog van 9 12.30. Afgifte uitsluitend aan a. personen boven de 16 jaar, b. op vertoon van de stam kaarten (Voor ieder lid van het gezin de stamkaart meebrengen Kring Distributiekantoor, ARN. VERWIEL, Leider. MIET-K&THOUEKEt? kunnen inlichtingen over de leer en gebruiken der Katho lieke Kerk gratis verkrijgen bij het 51491 Diocasaan Inlichtingen-Bureau. Papenhulst 5 DEN BOSCH Lectuur wordt gratis toegezonden 10 Voordeelen heeft de Jumbo Overall MARKT - WAALWIJK bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 24) Nadruk verboden. Zwijg Vincent, sprak zij vrien delijk maar beslist. Je zult je her inneren, dat je mij den ochtend na onze vlucht gevraagd hebt je vroüw te worden en dat ik zei, dat ik je liefhad als mijn neet, maar dat ik nooit aan jou als aan .een echtgenoot had ge dacht. En, lieve Vincent, vraag mij niet meer. Het doet mijn zoo'n verdriet je te moeten pijn doen. Het gelaat van den jongen man ver bleekte. -— Dat meen je toch niet, Helen. De laatste, woorden van je vader spraken den wensch uit, dat wij zouden trou wen zoodra wij in Amerika waren aangekomen. Dat weet ik, Vincent. Denk je dat ik ooit iets zal vergeten van het geen hij tot mij zei? Lief kind, heelt hij gezegd. Vincent bemint je en als je hem op jouw beurt bemint, zou het mij gelukkig maken te weten, dat je zijn vrouw wordt, zoodra je in Amerika bent aangekomen. Maar als de liefde alleen van jouw kant komt, Vincent, en haar genegenheid voor jou slechts is die van een nicht voor haar neef, dan moet je Helen niet tegen haar wil trachten te dwingen dat zou verkeerd zijn. Hewitt zweeg eenige oogenblikken. Toen hij haar bleek, treurig gezichtje zag vervulde een diep medelijden zijn ziel en hij besloot niets meer te zeggen voor zij weer vroolijker en sterker was geworden. Hij zou geduldig wach ten en haar voor zich winnen. Je moet mij vergeven. Helen; zei hij, een kus op haar hand drukkend, maar je bent steeds in mijn ge dachten geweest, altijd zelfs in Van Diemen's Land toen de zware ketenen meer mijn ziel dan m'n lichaam wond den; want het was alleen de hoop jou eenmaal weer te zien, die mij belette een einde te maken aan mijn ellende in die hel op aarde Port Arthur. Ik kan nooit de dagen in Ierland ver geten, toen wij als kinderen Zwijg toch, Vincent, smeekte zij, ik kan niet aan die vroegere gelukkige dagen denken. Wij hebben allen ge leden jij het meest, want vader ver telde, dat hij nooit geboeid was of mishandeld en toch, mijn lijden dat niets was, vergeleken met wat jij hebt verduurd, heeft naar 'l schijnt voor altijd de gelukkige herinneringen van mijn kinderjaren uit mijn geheugen gewischt. Spreek dus niet van 't ver leden, lieve Vincent. En denk aan mij alleen als aan een bloedverwante en aan iemand die met je heeft geleden. Vraag mij niet je vrouw te worden, maar breng mij veilig naar mijn oom Walter, die mij, nu vader dood is, een thuis aanbiedt en zelf geen kind heeft. O, incent, wat is het leven grauw, eentonig en treurig! - Ik zou mijn leven voor je willen geven, Helen, sprak hij zacht. Dat weet ik Vincent. Zij drukte een kus op zijn voorhoofd en vervolgde: Ga nu op dek, binnen eenige mi nuten volg ik je. Een zware voetstap klonk op de trap en Caroll trad de hut binnen. Goeden morgen juffrouw 'Adair. Komt u op dek om uw dagelijksch zon nebad te nemen? Er is weer een schip in zicht. Hier dichtbij? vroeg Hewitt. Neen, op het dek kan je er nog niet veel van zien, maar kapitein Lu- gard is hoven geweest en zegt dat het een brigantijn is. Even na negenen kwam er een lich te bries uit het Oosten en de brik en de bark gleden spoedig met alle zeilen op door het water. N.-W. sturend, zoo dat zij uit de nabijheid bleven van de gevaarlijke eilandjes van Wreek Reef. De „Leeuwarden", hoe log en zwaar zij er ook uitzag, was een uitstekend zeiler en met 'eenig verdriet en verba- zing zag Caroll ze tegen den middag de „Palmyra" voorbij varen en steeds vóór blijven. Schouten zal een heel eind vóór ons Wreek Reef passeeren, zei Lugard. Wat is de afstand nu? Ik denk vijf-en-veertig mijlen en met die koers zullen wij zoowat twin tig mijlen te loever voorbij zeilen. Denk om de verraderlijke stroo mingen hier. O, dat is in orde. Wij zullen ver der gaan zooals wij tot nu toe hebben gedaan en om zeven uur is het volle maan. Ik heb het hoofd-eiland van Wreek Reef op een helderen avond op zes mijlen afstand gezien. En boven dien gaat de Hollander voor ons uit. Hij kent den weg hier even goed als wij en wij kunnen hem gerust volgen. Lugard wist dat Schouten min of meer een waaghals was, maar hij wist ook dat er op de „Palmyra" steeds dag en nacht een uitstekende uitkijk was en dal de drie stuurlieden uitste kende zeevaarders waren. Om twee uur 's middags riep Daw son, de tweede stuurman die met zijn kijker de brigantijn zocht, de beide kapiteins toe op dek te komen. Wat is er, Dawson? vroeg Caroll. De stuurman reikte hem den kijker toe. Wel, mijnheer, ik geloof dat u en ik dien haas kennen. Ik tenminste wel. Het is de „Cool" die oude bak, die in Sirius Cove lag toen wij den laat- sten keer in Sidney waren. Als hij 't niet is, eet ik mijn hoofd op. Hoe weet.je het? vroeg Lugard snel. Aan de zeilen mijnheer. Ik heb er speciaal op gelet toen hij de Cove in voer. Een oude fok met drie nieuwe lappen in het zeil en één in ieder lijk; een smal marszeil met een vóórlijk zoo groot als een tafellaken en met een halfmaanvorinig ondergedeelte, dat bepaald door een blinden zeilma ker was uitgesneden. Carroll, ik vrees dat Dawson ge lijk heeft, zei Lugard, die baas moet ons niet tegenhouden. Ik ben benieuwd I wat hem hierheen heeft gebracht; minder dan een maand geleden was hij in Sidney Haven om gekalefaterd te worden. I Je zei immers dat ze ons na zou den zitten, Jim, zei de walvischvaar- der rustig, en daar heb je ze ook. Die ouwe kat is ons nagezonden en heeft ons misgeloopen, terwijl wij gekield lagen. Nu is het zaak weg te loopen voor hij ons kwaad kan doen. Alle hens aan de zeilen, Dawson. Wij zul len dien Engelschman eens toonen wat dat oude traanschip kan doen. Hij ging zelf aan het stuurrad en terwijl de ra's gebrast werden, wees bij Lugard op de vier kleine kanonnen die op het groote dek stonden en zei: Als ik een vier-en-twintig ponder had in plaats van die, dan zou ik de „Coot" geven meer dan haar lief is en.. De luide knal van een kanonschot deed hem zwijgen de brigantijn had geloefd en een witte rookwolk zweef de boven het water. Hij wilt dat de Hollander bij- j draait, zei Lugard op de bakstagleu ning springend om beter te kunnen zien. Binnen een oogenblik heerschte de grootste opwinding op de brik, ter- wijl zij, die niet de wacht hadden, naar boven klommen. Hij heeft een sloep neergelaten, mijnheer, riep de derde stuurman, die met zijn kijker hoven in de groote mars zat. En zij is vol mannen. Hoera, de Hollander wil niet bij draaien, riep er een die in de ra zat. Kijk, hij heeft de zeilen scherp gezet. Dat is zoo, zei Lugard tot Carroll. Ha, nog een schot de brigantijn heeft langs Schoutens boeg geschoten. De sloep is nu hard op weg naar de hark. Zooveel te beter voor ons, zei Carroll. Des te vlugger kunnen wij weg "komen. Hijsch de vlag, Dawson. In dien tijd waren alle walvisch- vaarders goed gewapend, voornamelijk die, welke in de Stille Zuidzee kruis ten. Lugard sprong naar beneden. Wij moeten maken dat wij uit de voeten komen, Carroll. Let op den I Engelschman, hij komt ons achterna en laat zijn boot den Hollander over. Dat doet hij, zei Carroll met een vloek, maar laat hij het niet wagen met mij gekheid te maken. Als hij tracht hij mij aan boord te komen, ga ik vechten. Toen het schip dichterbij kwam, vuurde het een kanon af als teeken dat de „Palmyra" moest bij draaien. De kogel viel in het water, maar toen de bemanning van de brik hem hoorde vallen, steeg een toornig gemompel op en het gelaat van den kapitein werd paars van woede. Dat is genoeg! riep hij Lugard heesch toe. Hier, ga een oogenblik aan het stuurrad. En op de vang van de kampagne springend brulde hij de bemanning toe achteruit te komen. Mannen, die brigantijn achter volgt ons en als wij gevangen geno men worden beteekent dit, dat gij, de officieren van dit schip, kapitein Lu gard en ik in een gevangenis te Sidney zullen verrotten en de hemel alleen weet wat het lot zal zijn van de jonge dame, mijnheer Hewitt en de twee an dere mannen. Gij weet allen dat uw aandeel in hetgeen ik voor dit waag stuk krijg een derde is van hetgeen ik ontvang, hoven uw gage en gij kent de gevaren, nietwaar? Ja, ja, mijnheer. Welnu, als er een windstilte komt, zullen wij niet ontsnappen aan die brigantijnsche sloepen; en ik zweer dat ik ze in den grond zal boren als zij trachten te enteren. Wilt gij mij ter zijde staan? Ja, ja mijnheer, dat zullen wij, riep de belhamel van de matrozen, een groote kerel uit Martha's Vineyard. Geef ons wapenswapensriepen de anderen opgewonden, terwijl zij over elkaar heen vielen in hun haast om naar de kajuit te gaan. Lugard, Hewitt, Montgomery, Cole en de scheepskuipcr maakten de vier ka nonnen gereed, waarvoor een groote voorraad ammunitie aanwezig was. (Wordt vervolgd). I. Sterke stof; 2. Vlot model: 3. Elastische schouders; 4. Driedub bel gestikte naden; 5. Versterkte zakken: 6. Patentknoopen; 7. Betere knoopsgaten; 8. Ruime krimpzoom; 9. Dubbele voorzak- ken; 10. Zijnaadsplitten. Ziet en past deze ideale Jumbo Overall bij:

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 4