PROVINCIAAL NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING SPORT LAATSTE BERICHTEN LIEFDEWERK OUD PAPIER Haex&tt tldvahte&uleM Houdt U er rekening mede dat de belang stelling voor ons blad dagelijks toeneemt. In een paar maanden boekten wij eenige honderden nieuwe betalende abonné's. Uwe advertentie krijgt dus steeds grootere waarde Gemengd Nieuws Woensdag 6 November 1940 No. 89 KAATSHEUVEL. het Zuiden. TWEEDE BLAD DRUNEN. De Echo van TEN BATE DER T.B.C. BESTRIJDING. R.K. WERKLIEDENVEREENIGING. Zondag 10 November wordt de jaar- lijksche feestdag voor de leden der R.K. Werklieden-vereeniging gehou den. Na een algemeene H. Communie in eigen parochiekerk en het bijwonen der Hoogmis in de kerk van St. Jan, wordt des avonds ten 6 uur een fees telijke bijeenkomst gehouden, waar, na een openingswoord van den voor zitter, de tooneelvereen. „D.V.S.V.", onder regie van Jac. Didden, zal op voeren het tooneelspel in drie bedrij ven: „Heb ik mijn kind gedood?", van Frits van Duinen. Het belooft dus voor de leden een mooie dag te worden. Ook zal dit jaar weer door deze ver- eeniging het jaarlijksche Kinder- St. Nicolaasfeest gehouden worden, waar voor 10 dezer de kaarten worden uit gereikt en zullen dit seizoen wederom eenige ontwikkelingsavonden door den eerwaarden adviseur worden ge geven. Op 17 November a.s. des avonds ten 7 uur zal de tooneelvereeniging „D.V.S.V." bovenstaand bekende too- neelstuk heropvoeren voor 't publiek, waarover nader bijzonderheden wor den gepubliceerd en waarop wij nader terugkomen. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM. Ongeval. Op de Lips schroevengieterij te Dru- nen had een ernstig ongeval plaats, een der arbeiders had het ongeluk een kraan van een koperketel open te stoo- ten. De kokende vloeistof liep hem over de voeten en zijn kleeren vatten vlam. Snel toegeschoten mede-arbei ders wisten het vuur met jassen en de kens te blusschen, zoodat het allererg ste kon worden voorkomen. Nadat de assistent van Dokter Mar tens uit Vlijmen eerste hulp had ver leend werd het slachtoffer naar het gasthuis in Den Bosch vervoerd. Frans van den Hoven overleden. Dezer dagen overleed in den ouder dom van 81 jaren de heer Frans v. d. Hoven. Meer dan 40 jaren was hij de grafmaker van het R.K. Kerkhof. Hij heeft destijds deze functie overgenomen van zijn vader, die dit ambt eveneens gedurende veertig jaren heeft vervuld. De scholen. In verband met de beperkte brand stofvoorraad zullen de lagere scholen voorloopig vier dagen in de week les hebben. De lessen van den Zaterdag voormiddag zullen voortaan op de Woensdagmiddagen gegeven worden. Bel Canto-Concert. De heer 1). v. d. Broek herdacht 1.1. Zaterdag den dag dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Inspectie dei- Directe Belastingen en Accijnzen. Op speciaal verzoek van den jubi laris is deze dag zonder feestvertoon voorbijgegaan, al bewezen de vele felicitaties, die hem van diverse zijden bereikten, dat bij zich in veler achting mag verheugen. Ook wij bieden hem gaarne bij deze gelegenheid onze gelukwenschen aan. LIEFDEWERK OUD PAPIER. Wij verwijzen naar de advertentie in ons blad betreffende bovengenoemd liefdewerk en willen wij nog eens on- derstreepen, hetgeen in de advertentie gezegd wordt. Want het liefdewerk is slecht rendabel, wanneer per week een flinke partij papier wordt opgehaald. Om misverstand te voorkomen lette i men er op, dat men het papier uit sluitend medegeeft aan den persoon die komt met het bekende karretje, waarop met gele letters staat: Liefde werk „Oud papier". Dan alleen helpt U mede aan de T.B.C.-bestrijding. WAALWIJKS BELANG. In de gisteravond gehouden Be stuursvergadering van Waalwijks Be lang werd besloten de jaarlijksche collecte voor een extra St. Nicolaas- bedeeling der behoeftigen zoo spoedig mogelijk te houden en daarvoor, voor al in deze tijden, zooveel mogelijk steun in te roepen. OPDRACHTEN. Al het koperslagers- en loodgieters- werk aan de diverse nieuw-bouwen in de Kerkstraat, is opgedragen aan de Fa. J. Zeegers Zn. alhier. BERICHT VAN VERMIST MILITAIR. De familie van den heer M. van Dalen mocht gisteren, via het Roode Kruis, een persoonlijk schrijven van hem ontvangen, houdende bericht dat hij zich in besten welstand in Enge land bevindt. UITBREIDING LEDERFABRIEK. Naar wij vernemen zal de lederfa- briek „Holland" der firma Vermeer en Beerens worden uitgebreid. Onder meer wordt een nieuw ketelhuis met ketel bijgebouwd, terwijl eveneens een nieuwe schoorsteen van circa 30 M. lengte zal worden aangebracht. Benoemd. Onze dorpsgenoot de heer Theo van Delft Jos.zn. werd benoemd tot admi- De Zangvereeniging Bel Canto be sloot op Zondag 17 November haar eerste winterconcert te geven in de zaal van den heer Jan van Dun, op Zondag 17 November a.s. Aan dit concert zul len de drie koren der Zangvereeniging het Dameskoor, het Mannenkoor en het Gemengd koor hunne medewerking verleenen. Ongevallen. Ondanks het feit, dat het gemeente bestuur alles doet om zoo veel moge lijk het groote euvel van de duisternis op straat te lenigen, zooals het aan brengen van een verduisteringsver lichting op de hoekpunten, het voort durend wit houden van de trottoirban den op de hoeken der straten en op andere gevaarlijke verkeerspunten, blij ven er eiken avond kleine en grootere nistrateur van de centrale werkplaats te Den Bosch, terwijl hij tevens leiding zal geven aan de studeerenden in het vak boekhouden. Distributiedienst. Onze dorpsgenoot de heer Albert v. Oss werd benoemd tot ambtenaar van den distributiedienst alhier, ongevallen passeeren. Er gaat geen avond voorbij of er komen botsingen met fietsers onderling, met fietsers en wandelaars, met wandelaars onderling en van wandelaars met niet wijkende boomen en zelfs huizen en schuttingen die heelemaal nie^van wijken schijnen te weten, voor. Den volgenden morgen ontwaren we dan plotseling verschenen blauwe oogen en builen, die op meer heldere oogenblikken, de vraag zouden ontlokken, of er ruzie is geweest met de vrouw of in de buurt. LOON-OP-ZAND. Een jachtongeval. Dezer dagen had alhier een jachton geval plaats, op de terreinen van Na tuurschoon. Twee heeren uit 's-Bosch, J. en Z., waren op genoemd landgoed aan 't jagen. J. schoot op een snip, ter wijl Z. op enkele meters afstand naar het resultaat stond te kijken: vermoe delijk doordat het schot op een boom top sloeg, ketste een hagelkorrel af en trof Z. in het oog. Z. werd naar Dr. Smals vervoerd, die de eerste genees kundige hulp verleende, waarna de pa tiënt naar het Ziekenhuis werd ver voerd. Biljarten. In café Beunis had de vijfde ontmoe ting plaats van de Zesdaagsche. Er was geweldige belangstelling onder de koppels. Meerdere koppels wisten zich op te werken. De stand op heden is: P. BrandsW. Beerens 425 punten; J. Nieuwenhuizen—P. Brands Wz. 423 punten; Jos. Wouters—M. IJpelaar 421 punten op een ronde; J. BeunisH. v. Esch 398 punten; J. Snoeren—F. van Bladel 394 p. op 3 ronden; Th. van de Wiel—E. v. d. Velden 367 p. KAATSHEUVEL. D.E.S.K. Met het ellendig slechte weer maakte DESK 1 Zondag een te vergeefse he en dure reis naar Breda om Boeimeer te be zoeken en in eigen huis te bevechten. Boeimeer bleek niet thuis te zijn, was ten minste niet op haar Boeinieer-Terrein te ontmoeten, evenmin de scheidsrechter, die mogeijlk ook bericht van niet door gaan ontvangen had. Alleen de elf Des- sers liet men de reis voor niets maken. Er schijnt nog wel iets te haperen in de organisatie van de voetbalwereld. Voor eenige Zondagen toog het tweede DESK tevergeefs naar RWB, waar eveneens de thuisclub en de scheidsrechter bericht ontvangen hadden, dat de wedstrijd afge last was, alleen de gasten kregen geen bericht dat ze thuis konden blijven. DRUNEN. SportersVeersche Boys 02. De thuisclub heeft de eerste overwin ning in de wacht gesleept en daarbij wat meer gekregen, dan ze in feite verdiend heeft. Vooral het terste kwartier na de rust belaagden de Boys onafgebroken de Sporters-veste. doch de nieuwe doelman wist van geen wijken, daarbij krachtig gesteund door de verdediging. Het veldwerk der gasten deed niet on der voor dat der thuisclub. Deze laatste verstond in dfflen wedstrijd uitstekend de kunst om van de kansen te profitee- ï't-'ii de van Buitens waren bijzonder op dreef terwijl de tegenpartij daarin volkomen faalde. In beide speelhelften was de verhouding der gescoorde doel punten drie tegen een. ZWEMMEN. Een nieuw wereldrecord voor Jo Word berg. Zij zwemt de 500 meter schoolslag in 7 min. 49.9 sec. Gisteravond is Jo Waalberg van de Amsterdamsche Dames Zwemclub er in geslaagd in het zwembad van de A.M.V.J. te Amsterdam beslag te leggen op het we reldrecord 500 meter schoolslag, daarbij haar eigen Nederlandsche records o» de 400 en 500 meter aanmerkelijk verbete rend. Sinds 26 Februari van het vorige jaar stond dit record op naam van de Deensche zwemster Inge Sorensen, die het vestigde te Kopenhagen in den 'ijd van 7 minuten 58.8 sec. Jo Waalberg ver- beierde dat record thans met 8.9 sec. Lijk opgehaald Te Apeldoorn heeft de politie het lijk van de 22-jarige M. Huis in 't veld niet ver van haar woning ver wijderd uit het Apeldoornsch kanaal opgehaald. Zij was Maandagavond vermoedelijk door de duisternis misleid te water geraakt en ver dronken. Schipper verdronken. Gistermiddag om kwart voor vijf voer de 23-jarige H. van Egmond, wonende te Oegstgeest en werkzaam bij de firma de Ridder en Co., met zijn schuit door den Ouden Rijn. Door onopgehelderde oorzaak viel de man te water. Op zijn hulpge roep kwamen verscheidene er- sonen toesnellen. Zij trachten met haken en dreggen de drenkeling te redden, doch deze werd door den sterken stroom naar beneden ge trokken. Eerst na twintig minuten kon men den man op het droge brengen. Dr. Hugenholtz kon slechts den dood constateeren. Het lijk is naar de ouderlijke woning vervoerd. Van de treeplank geslingerd Gistermiddag is het drie-jarig dochtertje van den gioentenhande laar van der Heijden te Schijndel, dat, zonder dat de bestuurder het had gemerkt, op een treeplank van een stilstaanden vrachtauto was gaan zitten, eraf geslingerd toen deze zich in beweging zette en met het hoofd op de straat terechtge komen. Het kind, dat een zware schedelbreuk had bekomen, is nog bij een dokter binnengebracht, doch even later bezweken. Tien dooden bij vliegramp in de Ver. Staten In de omgeving van Centerville in den Amerikaanschen staat Utah, is, naar uit Salt Lake City wordt gemeldt, 'n ernstig vliegtuigongeluk gebeurd, waarbij tien inzittenden van een toestel der United Airlines, namelijk zeven passagiers en drie leden der bemanning, om het leven zijn gekomen. Het wrak van het toestel, dat tegen een bergtop was gevlogen, werd het eerst ontdekt door op onderzoek uitgezonden vliegers. Het was aanvankelijk niet mogelijk vast te stellen, of de inzittenden waren gedood of niet, daar de hoog lig gende sneeuw het reddingswerk zeer bemoeilijkte. Toen men ten slotte bij het toestel arriveerde, bleek geen der inzittenden meer in leven. Talrijk© slachtoffeis van de donker© avonden. Acht dooden te Rotterdam. De laatste dagen is weer duidelijk gebleken, dat het gevaarlijk is zich op donkere avonden langs grachten, kadeiv of andere wegen, waar water in de buurt is, te begeven. Zondagavond en vooral Zaterdag avond, toen een stormachtige wind het gevaar der Egyptische duisternis nog verergde, zijn talrijke personen verdronken. Te Amsterdam zijn drie dooden te be'reuren te Rotterdam eveneens drie, terwijl hier vijf per sonen worden vermist, van wie men vreest, dat zij ook verongeiukt zijn. Verdrinkingsongelukken kwamen verder voor in Den Haag, Utrecht, Helmond, Smilde. Alkmaar, Pur- merend en Delft. VERKIEZINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Eerste cyfers. De eerste voorloopige uitslagen van de Amerikaansche verkiezingen zijn bekend geworden. In Alabama heeft Roosevelt aldus Associated Press 660 stemmen tegen Willkie 5 be haald. In het kiesdistrict Martin in Alabama behaalde Roosevelt 8 stem men en Willkie geen enkele. Alabama is een oud democratisch bolwerk. Uit de eerste niet-officieele resulta ten uit Houston in Texas, afkomstig uit 33 kiesdistricten in de county Sar ris, blijkt, dat Roosevelt 756 en Will kie 174 stemmen heeft gekregen. De cijfers zijn hier echter nog niet volle dig. Ook Texas is een democratisch bolwerk en stemde in 1936 voor Roo sevelt in een verhouding vali 7 tegen 1. SLAG BIJ JANINA IN VOLLEN GANG. Uit betrouwbare Italiaansche krin gen verneemt United Press, dat Maan dagavond in Noord-Griekenland tus- schen Italiaansche en Grieksche troe pen een slag aan den gang was, die wellicht een beslissend karakter voor het verloop van den oorlog zou kun nen hebben. In den sector van Janina, zoo werd verklaard, zouden groote af- deelingen met elkander in contact zijn gekomen. Er wordt met groote verbit tering gestreden. Tegelijkertijd rukken andere Itali aansche colonnes tegen belangrijke doelen op: de eene marcheert bliik- baar op langs de Westkust, de ande re in de richting van Saloniki. De correspondenten van de Joego slavische bladen melden eenstemmig van de Joegoslavisch-Grieksche grens, dat de Italiaansche troepen met on verminderde kracht blijven aanvallen en dat zij daarbij vooral door de Ita liaansche luchtmacht doeltreffend «e- steund worden. De „Politika" meldt, dat men Maandag sinds den vroegen ochtend bomexplosies uit de richting van Saloniki heeft gehoord. Chuichill over de hulp aan Griekenland. De Engelsche premier.Churchill, heeft Dinsdag in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over den t ieuwen oorlogstoestand. Hij deelde nu de, dat op Kreta reeds een Engf-bcbe lont- en lucht basis is ingericht en gaf de toezeg ging, dal Engeland zol trachten,zijn pogingen tot h ulpvr i h ri ing aan Griekenland voort te zetten. De Britsche luchtmacht is reeds in actie gekomen. „Ik kan hier slechts zeggen - aldus Churchill dat nog meer strijdkrachten onderweg zijn, daar wij wenschen de Giieken tot aan de grens van ons vermogen te helpen. Wij moeten de nieuwe taak aan vatten met een levendig besef voor de reusachtige verantwoordelijkheid, die wij in Egypte en het moeder land hebben te dragen met betoog op de groote en voortdurende ge varen, waartegenover wij ons ge plaatst zien. Onder deze om Handig heden kunnen wij maar één ding doen en dat zullen wij doen naar beste vermogen. op het terrein van den zee oorlog moeten wij vooruitdenken lot 1943 en 1944 om onze vloot en onze koopvaardijschepen vrij te maken voor de troepenbewegingen, die wij in die jaren zeker zullen moeten ondernemen. Het feit, dat de laatste maanden „in veiligheid" voor ons zijn verloopen, vormt een dergroote historische overwinningen voor het Britsche eilandenrijk." WINTERHULP. Eerste collecte. De direcleur generaal van de Winterhulp Nedejland deelt mede, dat op 29 en 30 November a.s. de eerste collecte zal worden gehouden. Den burgemeesters is verzochl terstond maatregelen te trelTen, welke 't welslagen van deze collecte waarborgen, zooals het opioepen van collectanten, enz. (A N.P.) ONRUST IN DEN HAAG. rijdag en Zaterdag zijn er tc 's-Gravenhage verschillende scher mutselingen voorgevallen tusschen W.A. en burgers, gedeeltelijk tot de Ned. Unie bchoorende. Ook deze fei ten zijn, evenals die van de week tc voren, nog in onderzoek hij de bevoeg de autoriteiten. Vrijdagmiddag is, naar wij verne men, een winkel van de Nederlandsche Unie in de Copernicusstraat door le den van de W.A. ontruimd en ver. nield. Naar men aan het A.N.P. van de zijde der N.S.B. mededeelt, is aan dit feit voorafgegaan het ingooien van ruiten van het kringhuis van de N.S. B. in de Buys Ballotstraat. Ook Zaterdag is het niet rustig ge weest. Immers, naar ons wordt mede gedeeld, heeft de politie een vrij groot aantal personen moeten arresteeren, onder wie zich 26 leden van de Neder landsche Unie bevonden, op wie slag en steekwapenen werden aangetrof fen. HET LOT VAN MONDELINGE PACHTOVEREENKOMSTEN. Ten behoeve van partijen bij mon delinge pachtovereenkomsten wordt vanwege het departement van justi tie bekend gemaakt, dat vermoedelijk binnen zeer korten tijd een besluit tot stand zal komen ten aanzien van pachtovereenkomsten, welke vóór 1 November 1938 niet schriftelijk zijn aangegaan. Het ligt in het voornemen te bevorderen, dat bepaalde voor schriften, welke de loopende oude overeenkomsten met nietigheid be dreigen, tijdelijk buiten werking wor den gesteld. HET POSTVERKEER MET BELGIë. Alle talen weer toegestaan. In het postverkeer met België was het tot nu toe alleen toegestaan zich te bedienen van de Nederlandsche, Fransche, Duitsche of Vlaamsche taal. Deze beperking is met ingang van gis teren opgeheven. Correspondentie in alle talen is voortaan geoorloofd, ech ter met uitzondering van geheim schriften, kunstmatige talen zooals Esperanto en codetalen en Hebreeuw- sche letterteekens. Vooral nu is het van het grootste belang, dat men het oud papier bewaart en medegeeft aan Liefdewerk oud papier

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5