UIT DE PERS 19 GENT PER WEEK MkM OM ZELF TE MAKEN VOOR DE OUDEREN. kooper den verkoopen vrijwaart voor de financieele gevolgen, welke voor den \erkooper kunnen ontstaan door een hem eventueel op te leggen aan slag op grond van het z.g. „geblok keerde Markenbelastingbesluit 194G BEKENDMAKING VERKEERSDISCiPLiNE. De commissaris-generaal voor open bare veiligheid, de hoogere S.S.- en politieleider bij den Rijkscommissaris voor het bezette Ncderlandsche ge bied, acht zich verplicht in 't bijzon der den automobilisten en den wiel rijders nogmaals met de meeste klein de noodzakelijkheid van naleving van de uitgevaardigde verkeers- en ver duisteringsbepalingen onder het oog te brengen. Zoowel de autorijder als de wielrij der moet zich, evenals iedere deelne mer aan het openbare wegverkeer, zoo gedragen, dat het verkeer niet in gevaar kan worden gebracht. Zij moe ten zich zoo gedragen, dat niemand anders schade lijdt of meer hinder oi overlast ondervindt dan de omstandig heden vereischen. Wielrijders moeten steeds de uiter ste rechterzijde van den rijweg hou den. Zij mogen slechts ten hoogste met tweeën naast elkaar rijden. Maar het inhalen is slechts aan één wielrij der tegelijk geoorloofd. Voortdurend naast een ander voertuig te rijden, in het bijzonder naast een tram en ook het hangen aan voertuigen, is verbo den. Fietsers; die van richting willen veranderen of hun richting willen hou den, moeten dit den anderen wegge bruikers tijdig en duidelijk doen blij ken. Doch het uitsteken van de hand ontheft den wielrijder niet van den plicht tot voorzichtigheid. Ten slotte moeten fietsers voorhanden en in be hoorlijken staat verkeerende fietspa den ook werkelijk gebruiken. Den autorijder zijn bij de verorde ning no. 73 (v.o.bl. pag. 230) de toe gelaten maximumsnelheden nauwkeu rig voorgeschreven. Zij bedragen bin nen de bebouwde kommen voor* alle soorten auto's 40 km. per uur. Buiten de bebouwde kommen, alsmede op speciale autowegen is de maximum snelheid voor personen-auto's die met inbegrip van den chauffeur ten hoog ste acht personen mogen vervoeren en voor motorrijwielen met of zonder zijspan 80 km. per uur, terwijl andere auto's slechts een snelheid van 60 km. per uur mogen hebben. Ondanks deze duidelijke bepalingen moet men steeds nog opmerken, dat veel autorijders zich aan een waan zinnig voortrazen schuldig maken. Daartegen zal in de toekomst met de scherpste straffen en politiemaatrege len worden opgetreden. NIEUW SPOORBOEKJE OP 17 NOVEMBER. Op 17 November a.s. zal de dienst regeling der Ncderlandsche Spoor wegen wederom een wijziging onder gaan, ten gevolge waarvan op dien datum tevens een nieuwe reisgids zal verschijnen. I)e wijziging van de dienstregeling zal voornamelijk bestaan uit enkele veranderingen in verband met hel korten der dagen. Ook zullen, nu eenige baanvakken beter berijdbaar zijn, verscheidene verbeteringen wor den aangebracht. ooSdpijri en g\iespijn. GEEN TOENADERING. In ons vorig nummer hebben wij door een uittreksel uit een artikel in de Essener National Zeitung onze lezers doen zien hoe men zich in Duitsche kringen den toestand en de toekomst van Nederland denkt. Thans geven we t woord aan dr. Goedewagen in ,,Volk en Vaderland waar hij spreekt over degenen, die streven naar de door bijna allen zoo zeer gewenschte toenadering in den lande, om daardoor tot eenheid te ge raken. Uit het standpunt dat zelfs iemand als Dr. Goedewagen inneemt, kan men de mentaliteit en de zelfverzekerdheid peilen, die er thans heerscht in N. S. B. kringen van hoog tot laag. Men luistere slechts: „Toenadering" zeggen zij. maar zij bedoelen, dat wij van onzen strijd en onze beginselvastheid afstand doen, dat wij geven en nemen wat zij ons voorschrijven. „Toenadering willen zij, om den achterstand in te loopen en ons onzen voorsprong te ontnemen. „Toenadering" wenschen zij. omdat straks de geschiedenis hun ongelijk zal openbaren en hun dwaalwegen zal ont dekken. „Toenadering" zoeken zij, om ons den wind uit de zeilen te nemen en met hun opportunistisch bijeenge gaarde honderdduizenden, hun vorm- iooze massa, onze door bittere ervaring en tucht gestaalde scharen te verzwak ken. „Toenadering, toenadering" fluis teren zij ons verliefd in het oor, waarin het geschimp en gelaster van tien jaren nog doorklinken. Wij wijzen die „toenadering van hen, die indertijd zelf het laken heb ben doorgesneden, af. De tijd van on derhandeling als gelijke partijen is al lang voorbij gegaan. De N.S.B. is geen* „partij" aan de groene tafel meer. Geen fusie in den zin van „gelijk oversteken" zoeken wij". Wij transigeeren niet meer Het kastje, (lat je hier ziet, is een mooi en praktisch cadeau voor vader en moeder. Vader kan het in zijn stu deerkamer gebruiken om er potloden, penhouders enz. in te doen en moeder kan het als naaikastje gebruiken. De grotere jongens en meisjes zullen dit kastje met weinig moeite kunnen ma ken. Voor de kleintjes is het natuur lijk te moeilijk. Voor de laden nemen we 10 sigaren kistjes, die ongeveer 9 x 13% C.m. groot zijn. We moeten dus alleen nog de ombouw timmeren. Daarvoor zagen we van 8 m.m. dik hout, acht stukken, ter grootte van de bodem van de laden. Nu leggen we 5 laden en 4 plankjes op elkaar en de volgorde op elkaar en krijgen zo de grootte van de achterzijde en die van de zijkanten. Onder de zijwanden komen voeten van 3 c.m. hoogte. Het blad van het kastje steekt overal 1 centimeter uit. Bij het zagen van de verschillende delen moet je er vooral op letten dat de laden genoeg ruimte hebben. Je moet overal dus iets „aanzagen", net als je bij het knippen van een jurk, de naden „aanknipt". Tot slot zaag je nog enige knoppen, die aan de binnenkant van de laden worden vastgeschroefd. Nu is ons kastje klaar, op de afwer king na. Die afwerking bestaat uit 't aanbrengen van de kleur. Je verft het toch wel beschamend, dat het tus- schen de Nederlanders zelf in hei dagelijksche leven nog zoo stroef gaat. Hierin verandering te brengen, een bindend element te vormen tus- schen de verschillende groepen, is een d'er voornaamste opgaven, welke de Waag zich ten doel stelt en zal blijven stellen." Hier lezen we dus weer een heel an der geluid, dan 't boven-geciteerde van Dr. Goedewagen. Hier is wel sprake van samenwerken, van „een bindend element. over beginselen, waarvoor wij nu wel haast tien jaren geofferd hebben en waarmee wij ons in feilen strijd hebben vereenzelvigd. Maar juist daarom willen wij „toena dering" alleen in den vorm, dien wij bepalen. Er is maar één middel om de echo van alle lastertaal in onze ooren te doen verstommen. Dat middel is de open daad der erkenning van ons lei- dersrecht. Toenadering van „partijen" riekt naar parlementarisme en individualis tische vrijheid. Toenadering van volge ling tot Leider is voor ons de eenige mogelijkheid." Bovenstaande laat zeker aan duide lijkheid niets te wenschen over. Hier wordt dus niet meer of minder gezegd, dat geen sprake kan zijn van toenadering of samenwerking om ge zamenlijk te komen tot het voor ons land en volk zoo gewenschte doel. Eenheid zal volgens dr. Goedewa gen alleen er kunnen komen, als alle Nederlanders zich als een man scharen achter Mussert en de N.S.B. Duidelijk is deze eisch van een ge zaghebbend man als dr. Goedewagen zeer zeker, maar zal hij ook weerklank vinden bij de autoriteiten en bij de overgroote meerderheid van ons volk? In „de Waag" van deze week wordt melding gemaakt van de onderlinge samenwerking in ons land tusschen de Nederlandsche en Duitsche autoritei ten, die door dr. Seys-Inquart in een intervieuw (ook door ons vermeld) is geprezen. Hij sprak van volledig begrip en sa menwerking zonder wrijving, van openhartige gedachtenwisseling en ver trouwd-wording". En de schrijver voegt daaraan toe: „Als Dr. Seyè-Inquart deze ver klaring af kan leggen, dan is het GRIEKSCHIT ALIA ANSCHE OORLOG. Geheele front in beweging. t In een speciale berichtgeving van 't front in Griekenland meldt de „Tribu- na", dat het geheele front van de Oos telijke sectoren tot aan de Ionische Zee in beweging is gekomen. Geen tegen stand kan het oprukken der Italiaan- sche troepen stuiten; den terugtrekken- den vijand wordt geen tijd gelaten tot rust te komen. De slag, welke beoogt den tegenstand op eenige strategische steunpunten in het verdedigingsstelsel te breken, is thans in vollen gang. Het plan van den Griekschen generalen staf was, door dezen tegenstand den Italiaanschen opmarsch naar Janina tot staan te brengen. Toenemende druk der Italianen. Berichten uit Griekenland maken melding van een groote activiteit aan alle fronten, waarbij de Grieken onder den druk der Italiaansche oorlogsma chine moeten terugtrekken. De Griek- sche generale staf heeft volgens het Joegoslavische-blad „Politika naar D.N.B. uit Belgrado meldt 7- Woens dagavond bekendgemaakt, dat de Grieksche troepen op den'linkervleugel van het Epirus-front begonnen zijn te rug te trekken. De Italiaansche troepen hebben het tempo van de operaties belangrijk op gevoerd. Onophoudelijk bestookt hun zware artillerie de Grieksche stellingen in het bergachtige terrein. Gisteren is aldus meldt S.P.T. verder een groote veldslag geleverd tusschen Bik- lisjta en Mala, aan het meer van dien naam, langs de oevers van de Devol, waar de Grieken van hun versterkte stellingen uit tot het offensief overgin gen om door het Italiaansche front te breken en een wig in de richting van De Kütnpioeïl! Een welverdiend kam pioenschap voor No. 33, want mildere en geuriger tabak is er nergens te vinden. SPECIAAL de Albaneesche grens te drijven. Deze aanval werd na verbitterden strijd afgeslagen, waarna de Italiaan sche troepen tot een tegenaanval over gingen en de Grieksche troepen, door een snel uitgevoerde zwenking van den linker- en rechtervleugel, in een tang vingen, die thans langzaam wordt dichtgeknepen. De Grieken hebben geprobeerd dooi de Italiaansche linies heen te breken. In Zuid-Slavische militaire kringen is -men van meening, dat het Italiaan sche offensief in Griekenland nog niet zijn hoogtepunt heeft bereikt en dat de Italiaansche druk in den sector van Fiorina waarschijnlijk nog versterkt zal worden. Volgens de laatste berichten houden de Grieken voor Janina nog stand, doch zij hebben aan alle fronten versterkin gen moeten aanvoeren. De Grieksche bevolking in de dor pen aan den bovenloop van de Salam- bria trekt naar Trikala en Larissa. De autoriteiten hebben maatregelen geno men, dat de winkels in het geëvacueer de gebied zooveel mogelijk open blij ven, opdat het zakenleven zoo min mo gelijk ontwricht wordt. (S.P.T.) ABONNEERT U OP DIT BLAD IWifW Naar beneden dorst hij niet .Jongens, jongens, wat verdriet! Zo zat hij wel urenlang O, wat was ons ventje bang! Eindelijk kwam oom er aan En heeft de hond toen weggedaan. En Keesje huilde: O, oom Geer, Nooit steel ik een appel meer! TINY. EIGENAARDIGE DIEREN VRIENDSCHAP. Eens zette men een jonge hond en een jonge leeuw samen in een hok. De dieren groeiden samen op en wer den de beste vrienden die je je kunt voorstellen. Op zekere dag werd de hond om de een of andere reden uit het hok gehaald en van die dag af be gon de leeuw te treuren. Hij had zo veel verdriet dat hij na enige tijd zicht baar magerder was geworden en ein delijk stierf hij. Zonder de hond was het hem dus te eenzaam geweest. Nog eigenaardiger was misschien de vriendschap tussen een kip en een wolf. Deze vriendschap kwam tot stand in een dierentuin in Indië. De kip was op een keer over de muur, die om het hok van de wolf lag, geklommen, toen hij achterna gezeten werd door een roofvogel. Toen de wolf de roofvogel, die de kip gevolgd was, zag, rezen hem de haren te berge, maar toen liet hij zijn tanden zien, dreef hem op de vlucht en nam van dit ogenblik af de kip onder zijn bescherming. HOE EDISON LUIZEN VING. De beroemde Amerikaanse uitvin der Edison was in zijn jeugd heel arm. Hij woonde met een vriend op een klein kamertje, waar het onder de lui zen zat. Elke nacht moesten ze jacht maken op-dit ongedierte, maar zodra ze 't licht weer hadden uitgedaan, kwamen de luizen opnieuw, zodat er van slapen niet veel kwam. Lang dacht Edison over een middel om de luizen voorgoed te verdrijven en eindelijk meende hij iets gevonden te hebben. Om de houten palen van het bed wikkelde hij koperdraad, aan welks einden hij een accumulator be vestigde. 's Avonds kon hij de werking van de electrisch geladen draadhinder nis zien. Zodra een luis de draad aan raakte, viel hij dood op de grond. Sindsdien konden de mannen onge stoord van hun nachtrust genieten. HOE KEIZER NAPOLEON I ZIJN KLEREN BEDIERF. Keizer Napoleon I ging altijd heel eenvoudig gekleed en toch kwam hij niet één jaar met tienduizend gulden voor zijn kleren toe. Hij kleedde zich altijd zo driftig, alsof hij direct de trein moest halen en scheurde daar door zijn goed of smeet en trok er zo mee, dat hij het kledingstuk weer uit moest trekken. Hij was vaak kwaad en dan had hij de gekke gewoonte 0111 in het vuur van de haard te schoppen, of er zo hard in te poken, dat zijn kleren in brand vlogen. Voor z'11 ge zondheid begoot hij zich dikwijls met eau de cologne en gebruikte wel eens zestig flessen per maand. Zo bedierf Napoleon zijn kleren. OM NA TE TEKENEN. krijgen zo de lengte van de verticale tussenwand, die net zo breed is, als de laden lang zijn. Twee laden en de tussenwand naast elkaar gelegd, leve ren de lengte van de grondplank op, die even breed is als de laden lang 7.ijn. We leggen nu het geheel in de goe- kastje b.v. lichtbruin en de knoppen donkerbruin en lakt dan alles mooi regelmatig In plaats van bruin, kun je natuurlijk ook ook een andere kleur nemen; dat hangt er van af, waar het kastje komt te staan. Misschien vindt moeder het wel leuk als ze een fel blauw of een rood kastje krijgt. DE APPELDIEF GESTRAFT. Keesje van de overkant Van jongsafaan een rare klant Klom eens in een appelboom In de tuin van zijnen 00111. At daar appels, dik en rond Sommige vielen op de grond Keesje, die was heel niet lief Nee! Hij was een appeldief! Maar eens toen ons Keesje weer In de boom zat, als elke keer Zag hij tot zijn grote schrik Oompje's waakhond, dikke Fik! Die aan de boom was vastgebonden Daar 00111 den dief nu had gevonden. Fik die wachtte als maar door Keesje had er in de smoor! Wat vinden jullie van meneer Kwaadaard en z'n twee honden, Woest en Wild? Meneer Kwaadaard is altijd kwaad, omdat de honden nooit bij hem willen blijven, zoals je hier ziet. Wie van jullie tekent meneer Kwaadaard en zijn honden netjes na, in één trek, dus zonder zijn potlood van het papier af te halen? Ve'lig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt Mijnhard's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. 15 cent per half on»

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2