ASPIRIN HN UIT DE LANGSTRAA1 EN MGEVIN0 Er komt heel wat kijken HEÜSDEN. WASPIK. DRUNEN. KAATSHEUVEL. SPRANG-CAPELLE. Gemengd Nieuws BONNEN. Thans zijn geldig; Suiker. No. 42, rechtgevende op één kilogram, gedurende liet tijdvak van 26 October tot en met 22 Nov. a.s. Brood: (wit, bruin, luxe, krenten brood) de met 13 genummerde dubbele bonnen, rechtgevende op 250Ü gram roggebrood of 2UÜ0 gram ander brood of 20 rantsoenen ge bak, tijdvak t.e.m. 10 November. Op de bloemkaart (nog uit te rei ken): bon No. 1: 60 k 65 gram rog gebrood of 50 gram ander brood of y2 rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem, tijdvak 4 Nov. t.e.m. 1 December. Vleesch: Bon No. 07, rechtgevende elk op 100 gr. vleesch, alles inbe grepen of één rantsoen vleeschwa- ren. Op bon „07" worst of vleesch- waren, uitsluitend één rantsoen vleeschwaren, tijdvak 3 November t.e.m. 10 November. Schapen-, gei ten- en paardenvleesch, distributie- vrij. Bonnen No. 00 blijven geldig tot en met 10 November, echter niet voor bruik in hotels etc. Eieren: No. 65, rechtgevende op 1 ei, tijdvak t.e.m. 10 November, even tueel 17 November. Tarwebloem of zelfrijzend bakmeel, of roggebloem, of rogge-, tarwe- of boekweitmeel: No. 78, rechtgevende op 2l/z ons, tijdvak 5 October 1 November. Koffie en thee: No. 114, rechtgeven de op het koopen van 250 gr. koffie of 75 gram thee, gedurende het tijd vak van 28 September tot en met 8 November. Boter, margarine en vet: Bon 15 van de boterkaart, rechtgevende op een half pond, tot en met 8 November. Bon „15" der vetkaart rechtgevende op een half pond margarine of bo ter. De bonnen, welke op 1 Novem ber nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 8 November a.s. Kaas: Bon 52, rechtgeven op 10U gram, t.e.m. 17 November. Bon 39 blijft geldig tot en met 10 November. Hijst or rijstemeel of rijstebloem of gruttenmeel: No. 82, rechtgevende op 250 gram, tijdvak 2 November tot en met 29 November. Havermout of Havervlokken of gort of grutten of Haverbloem of gort- mout: No. 83 rechtgevende op 250 gram, tijdvak tot en met 27 Decem ber; No. 88 uitsluitend xk pond gort of Gortinout of Grutten, tijdvak tot en met 27 December. Maizena of griesmeel- of puddingpoe der of aardappelmeel of sago: No. 93, rechtgevende op 100 gram, tijd vak 2 November t.e.m. 27 December. Vermicelli of macaroni of spaghetti: No. 98, rechtgevende op 100 gram, tijdvak 2 November tot en met 27 December. Zeep: Bon 55, geldig gedurende het tijdvak van 19 October tot en met 12 November. Bon 116: (extra-bon, die gelijk met de textiel kaart aan mannelijke per sonen boven 15 jaar is uitgereikt: 50 gr. scheerzeep of één tube scheer- crême, of één pot scheerzeep van 31 Augustus tot en met 31 December. Petroleum: op zegel gemerkt: „Pe riode 7", rechtgevende op 2 liter, tijdvak 4 November ott en met 29 December. Kinderschoenen: alle soorten tot en met maat 23 zonder bon. Schoenen en pantoffels blijven onveranderd. Hond en kat: Bon No. 6 van de voe- derkaart voor honden. BRANDSTOFFEN. Gedurende de maand November: Bons 04, 05, 06 en 07 (vaste brand stoffen, hagrden en kachels). Alsmede: Bons 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13 en 14 (centrale verwarming), alsmede Bons cokes één eenheid, 2e periode geven recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen geduren de November. Bons 08, 09, 10 en 11 (vaste brand stoffen) geven gedurende November recht op het koopen van één een heid turf. Deze bonnen zullen echter later aan gewezen worden voor het koopen van één eenheid vaste brandstof. Men heeft dus bij deze bonnen de keuze tusschen turf of andere brand stoffen. (Zie nieuwe bonnen Tweede Blad). den, Organisaties enz., die bereid zijn hun medewerking te vcrleenen, ver zocht zich bij ondergeteekende of ten Raadhuize op te geven. Het plaatselijk bureau is gevestigd op het Raadhuis. Waar, zooals uit de bladen bekend zal zijn, de landelijke collecte zal wor den gehouden op 29 en 30 November a.s., worden opgaven gaarne ingewacht vóór 20 November a.s. Sprang-Capelle, 8 Nov. 1940. l)e Burgemeester voornoemd, SMIT. Bij de gehouden, algemeene ledenvergadering, der Heusdensche winkeliersvereeniging, deed de voor zitter, de heer J. Vos, mededeeling, dat de heer K. van Sintlruijen, als bestuurslid ontslag heeft genomen. In de daardoor ontstane vacature werd gekozen de heer A. Verschuur. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heeren M. v. d. Linden en Joh. van Laarhoven werden her kozen De jaarverslagen van secretaris en penningmeester, werden onder dank zegging goedgekeurd. In verband met de abnormale tijdsomstandigheden, werd na am pele besprekingen besloten om dit jaar geen winkelweek te houden, terwijl tevens de contributiebetaling verschoven zal worden tot 1 Maart 1941. De onlangs opgerichte Heus densche Luchtvaartclub, hield 11. Zaterdag haar eerste vergadering. Hierbij werden de bestuursfuncties als volgt .verdeeld F. Roza, voor zitter, S Barghoorn, secretaris, W. van Wijk, penningmeester. Declub- en bouwavonden zullen resp. ge houden worden op Woensdag en Vrijdag. Predikbeurten op Zondag 10 Nov. 1940: Ned. Herv.Kerkvm. tien uur en nm. half drie Ds. R de Bruin. -- De feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Chr. Gem. Zangvereen. zal niet, zooals abusievelijk werd gemeld plaats hebben op 30 Nov. a.s doch op Woedsdag 13*Iovemher a s. ELSHOUT. Derde Orde. Zaterdagmiddag om 7 uur wordt voor de mannen der derde orde van den H. Norbertus'n vergadering gehouden in de zaal der Jongens congregatie. Zondag voor het H. Lof is de vergadering voor de jongedames en na het H. Lof voor de ouderen SPRANG. Predikbeurten Zondag 10 Novem ber 1940: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. 3 uur Ds. B. A. van Lummel. Bij de gehouden herstemming ter verkiezing van een lid voor het Kies college bij de Ned. Herv. Kerk alhier werd gekozen de heer W. Spuijbroek. De Sociale Studieclub van den Christel. Besturenbond Sprang-Capelle houdt a.s. Maandagavond half acht. in de zaal van den Chr. Volksbond, haar eerste cursusvergadering in dit seizoen. Door het lid J. Klaassen zal een onder werp worden ingeleid, terwijl verder het werk voor den komenden winter zal worden besproken. De afdeeling Sprang van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond kwam j.l. Woensdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in algemeene vergade ring bijeen. De voorzitter den heer Alb. v. Zeist opende de vergadering met het lezen der H. Schrift en ging voor in gebed, waarna hij in zijn openingswoord de leden welkom heette en in 't bijzonder den heer Bakker, districtsbestuurder van den bond. Na het lezen der notulen werden en kele ingekomen stukken van meer in ternen aard behandeld. De heer Bakker sprak hierna over: ..Vragen van dezen tijd", waarin hij breedvoerig het vele en veelzijdige werk der organisatie uiteenzette en tot trouw aan de beginselen opwekte. Naar aanleiding van het door den heer Bakker besprokene, ontspon zich een breedvoerige discussie. Na een woord van dank en opwek king door den voorzitter werd de goed geslaagde vergadering gesloten. CAPELLE. Ter gemeente-secretarie van Sprang- Capelle werden gedurende de maand October 1940 voor den Vleeschkeu- ringsdienst aangegeven 1 schaap en 25 runderen. De heer J. D. Overeem, gemeente veldwachter van Sprang-Capelle, is in gelijke betrekking benoemd te Zeg veld. Voor de Ned. Herv. gemeente al hier hoopt a.s. Zondag des morgens tien uur en des namiddags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. A.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags twee uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loon- schendijk op te treden Ds. Vroeg in cle Weij. want daar bleef het voertuig tegen aanhangen. Naar wij vernemen zal in onze gemeente een brigade van het korps Rijks veld wacht gestationneerd wor den. Bel Canto. De Zangvereeniging Bel Canto gaat het winterseizoen openen met een con cert geheel te geven door eigen krach ten. We mogen het in deze vereeniging prijzen, dat ze het initiatief genomen heeft om ook in dezen tijd niet bij de pakken te blijven neerzitten. Het zal ongetwijfeld de honoraire leden van het gezelschap een aangename verrassing zijn, na de lange pauze nog eens van een zangavond te mogen genieten. Uit den aard der zaak, zal het programma, naast eenige nieuwe werken ook ver schillende nummers uit het bestaande repertoire der vereeniging bevatten. Hieruit zal een keuze gedaan worden uit de werken van Mozart, Beethoven, Orl. di Lasso, Bortnianski, Bordège, Eulenberg, enz. Zoowel het gemengd koor, als het dames- en mannenkoor zal bij deze uitvoering, die Zondag 17 November gegeven wordt, optreden. Examen Zangersdiploma. Zooals we in een vorig nummer mede deelden, zal in de maand November vanwege den Korenbond St. Gregorius, voor Waalwijk en Omstreken gelegen heid gegeven worden tot liet afleggen van het examen ter verkrijging van 't zangersdiploma der Ned. Gregorius- vereeniging. Voor Waalwijk is dit ex amen vastgesteld op Zaterdag 16 No vember, terwijl voor de candidaten uit Kaatsheuvel Zondag 17 November gelegenheid zal geboden worden. De aanbieding voor deelneming moet vóór Woensdag 13 November bij den secretaris van den Korenbond, dhr. J. Tuerlings, Kaatsheuvel, binnen zijn. De jury bestaat uit de volgende heeren Pater v. cl. IJssel, Kaatsheuvel; Na thans, Nieuwkerk bij Goirle; 11. van lersel, Waspik en J. Tuerlings, Kaats heuvel. Triduum. Ter voorbereiding van den Inter nationalen Biddag, door Z.H. den Paus op Zondag 24 November voorgeschre ven, zal in onze parochie een triduüm gehouden worden, dat, naar wij ver nemen, zal geleid worden door den he kenden Redemptoristen Pater Jong- bloets, een predikant met groot rede naarstalent. De Burgemeester van Sprang-Capelle roept hierbij medewerkers, medewerk sters en collectanten op voor de actie van de Stichting „Winterhulp Neder land". Tevens worden Vereenigingen, Bon- Op den Winterdijk, even buiten de Kom, had j.l. Donderdagmorgen een auto-ongeluk plaats, dat zeer ern stige gevolgen had kunnen hebben, doch gelukkig met wat matérieele schade goed is afgeloopen. Uit de richting Waspik kwam een vracht auto gereden, waarvan plotseling een der achterwielen afliep, zoodat de wa gen begon te slingeren en men niet anders dacht of deze zou den dijk af rijden en op een aldaar staande wo ning terecht komen. Een paal van '1 eleclrisch net bracht evenwel uitkoms? SABOTAGE IN CASTRICUM. „Bij herhaling zal de bevolking worden weggevoerd". De burgemeester van Castricum maakt zoo meldt het dagblad „De Zaanlander bekend, dat de Duit- sche Overheid heeft beslist, zulks in verband met de voorgekomen sabota- gegevallen tegen de Duitsche Weer macht, dat bij herhaling dé geheele be volking zal worden weggevoerd en in kampen ondergebracht. 3500 GULDEN VERDWENEN. De heer M., wonende aan den Amersfoortschestraatweg, nabij het zwemstadion te Naarden, kwam j.l. Woensdagochtend ongeveer twaalf uur thuis, na een afwezigheid van eeni ge dagen. Hij moest vaststellen, dat er een inbraak was gepleegd. Twee geld kistjes, met een gezamenlijken inhoud van 3500 aan zilvergeld, waren uit een kast op de bovenkamer verdwenen. Een achterruit bleek verbroken te zijn: de inbreker heeft hierlangs zijn weg gevonden. „MAN SPRICHT DEUTSCH". Het is een oude geschiedenis, toch blijft zij altijd nieuw! Dit gaat natuurlijk over de lieide. Het nieuwe dezer liefde nu heeft zich bij ons in de straat voorgedaan. En al is het waar, dat de liefde internationaal is en eigenlijk geen woorden van noode heelt, zoo kan zij toch eigenaardige moeilijkheden met zich mee brengen juist wanneer er wèl woorden aan te pas komen en dan nog wel in een taal, die een Bossche Schoone niet machtig is. Want wat toch was het geval Een Bossche „zij" was in connectie geko men met een Duitschen „hij". De liefde was nog pril en schuchter en wederzijds zullen er woorden gestameld en gepreveld zijn met oproeping van de meest verborgen taal krachten. En zou zulks mogelijk te gecom pliceerd zijn geweest, dan is wellicht die internationale taal der liefde ter hulp ge sneld, die geen woorden behoeft „Das Lied ohne Worte"! Van het stamelen en prevelen bleef nog slechts een lispelen over. En dat was goed en voldoende, want tevreden en met jong geluk en hoop in het hart scheidden voor- loopig hun wegen. Maar ach, hoe gaat dat met zulk een gloed nieuwe liefde, wanneer men elkaar voor een wijle niet kan hooren en zien. Zij zoekt expressie langs een anderen weg; den weg van een papieren brief.En dies geviel het, dat de jonkman zijn gevoelens tot uiting bracht in een epistelwaarvan het Bos sche meiske geen syllabe begreep. Een lan ge brief, met vele en wellicht even zoo schoone woorden welker beteckenis in ne velen van mysterie gehuld bleven Maar hij ons in de straat is er onder de vele fraaie winkels, (Nicols Luxe-schoeisel) een, op welks ramen te lezen staat: On parle francais. Man spricht Deutsch. Eng lish spoken. Aan de opmerkingsgave onzer jongedame was dit niet ontgaan. Zij begreep er, al was ook dit niet geheel en al voor haar duide lijk, tenminste zooveel uit, dat zij hier met haar Duitschen brief, voor een vertaling terecht kon. Verteerd door een brandend verlangen van nieuwsgierigheid naar de onthulling barer problemen, stond haar be sluit vast en in het bezit van haar waarde vol document toog zij regelrecht op haar doel af naar den winkel bij ons in de straat met het „Man spricht Deutsch". „Of mijnheer ook even te spreken was" vroeg zij aan de Mevrouw, die haar vrien delijk te woord stond. Zeker, mijn man is thuis- Maar kunt u 't misschien ook met mij af? Neen dat ging niet. Zij moest persé mijnheer hebben. Nu, mijnheer werd dan ontboden en hij kwam. Ennewat of er dan wel van haar dienst was^ Jauhziet u, ot mijnheer dan maar 'ns wou zeggen en voor lezen, wat er precies in dezen brief stond. Dat zou wel gaan meende de zakenman en op verlangen der jeugdige-verliefde, ver klaarde hij haar zin en beteekenis, daarmee ongewild getuige wordend van amoureuze hartsgeheimen. Het was in orde vond het jonge meisje en alsdat mijnheer vriendelijk bedankt was. Maar de Duitsch beheerschendc mijnheer had er toch nog niet precies het zijne van en eenige opheldering vond hij toch wel ge- wenscht. „Zegt u mij 'ns juffrouw, waarom u precies mij moest hebben om dezen brief te vertalen. Dat had u toch ook wel met mijn vrouw afgekund? klonk zijn vraag... Aarzeling en stomme verbazing bij de an dere partij. Uw vrouw?! Maar er staat dui delijk op de deur „Man" spricht Deutsch? mm Allerzielen op den Grebbeberg Prov. Bossche Crt. (Historisch). DOOR DE TRAM OVERREDEN. Ongeluk te Rotterdam. De elfjarige J. Schipper uit de Stok roosstraat te Rotterdam, is onder een tram van de R.T.M. geraakt. De jon gen speelde met twee kameraadjes tusschen de rails en was zoo verdiept in het spel, dat hij de naderende tram niet opmerkte. Hij werd gegrepen en daarbij zoo ernstig gewond, dat hij kort na aankomst in het Zuiderzieken huis, waarheen hij werd vervoerd, overleed. REN VIJFJARIGE REDDER. Men meldt uit Zeist: De vijfjarige Huibje Jansen was met een ruim twee-jarig vriendinnetje als passagier in den „auto van een kame raadje gestapt om een toertje te maken. Bij het Walkertpark waren de kleinen uitgestapt om de eendjes te voeren. Toen het watergevogelte kwam aan zwemmen, werd het tweejarige meisje zoo uitgelaten, dat ze in vervoering pardoes in het water stapte. Huibje stond er beteuterd bij te kijken, maar toen het meisje wel erg angstig begon te kijken, ging hij moedig te water, greep de drenkelinge bij den arm en '.mocht het genoegen smaken" haar nat en wel aan wal te brengen. BIJ HET ROEIEN VERDRONKEN. Gistermiddag waren drie jongens aan het roeien op den IJssel bij Does burg. De stuw stond ,in verband met de werkzaamheden aan de rivier, ge heel open. De boot werd in het stuw- gat getrokken en sloeg om. Twee jon gens slaagden er in zich te redden, doch de derde, de 15-jarige J. Blauw, geraakte onder water vast en is ver dronken. DBHHHBinBBBIEHBaBiBiBHB vooral in groote gezinnen, voor de boel aan kant is. Er is immers zoo veel te doen in een huishouden. Dat is echter allemaal niet erg, als die pijn er maar niet wasl Maar U hoeft immers geen pijn te lijden I Neem toch Sttfl w J

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3