BINNENLAND SPORT 6EMENGD NIEUWS FEUILLETON HET WAS IN AUSTRALIË..!! ENGELSCHE BOMAANVALLEN OP NEDERLAND. Twee dooden en twee gewonden. Het A.N.P. meldde gisteren: Slechts weinig Engelsche vliegtui gen hebben vannacht boven ons land gevlogen. De bommen, die werden af geworpen en die eveneens weinig tal rijk waren, kwamen bijna alle in het vrije veld terecht, zonder noemens waardige schade aan te richten. In het geheel zijn twee dooden te betreuren, terwijl één persoon zwaar en één persoon licht is gewond. Eenige woonhuizen zijn beschadigd, terwijl in een gemeente de gas- en waterleiding werd gestoord. RIJST EN HAVERMOUT VOOR KINDEREN. Jonger dan vier jaar. Naar het Volksblad verneemt zal ge lijk met de uitreiking van de bloem- kaarten ten behoeve van kinderen, die op 20 October den leeftijd van vier jaar nog niet hebben bereikt, een bij- slagkaart worden verstrekt voor rijst en havermout. Op deze bijslagkaart zitten drie bonnen voor een rantsoen rijst en drie bonnen voor een rantsoen havermout. DE WEDEROPBOUW IN NEDERLAND. Aan den wederopbouw in ons land moest heel wat opruimingsarbeid voor afgaan. Bij dien opruimingsarbeid zijn 350 schepen, die tot zinken waren gebracht of beschadigd, gerepareerd, 400 zijn in een vergevorderd stadium van herstel. Er zijn in totaal 1400 beschadigde sche pen geregistreerd, aan reparatie van casco's, machines en inventarissen is al 10 millioen gulden uitgegeven. Te Rotterdam moest 2Yi a 3 millioen m3 puin worden opgeruimd, te Middel burg 85.000 m3. Het Rotterdamsche puinruimen zal half November klaar zijn, het heeft dan 12 millioen gulden gekost. Middelburg zal 350.000 voor het puinruimen moeten betalen. Einde 1940 zal de wederopbouw in het heele land aan den gang zijn en in het voorjaar van 1941 zal die weder opbouw overal op volle toeren draaien. NED.-INDIË EN HET AZIATISCHE BLOK. -Op een vraag uit den Nederlandsch- Indischen Volksraad omtrent de be trekkingen met Japan, aldus de Tokio Asahi Sjimboen, heeft de vertegen woordiger der Ned.-Indische regeering verklaard, dat-Ned.-Indië niet betrok ken wenscht te worden in het Aziati sche blok, ten minste niet in de oorlogs tijden van het oogenblik. Indië wenscht zijn handelsbetrekkingen met alle lan den voort te zetten. MOTORRIJTUIGENBELASTING. De A.N.W.B. bericht ons: In een nieuw rondschrijven heeft het De NederlariUsche Pijnstiller Departement van Financiën nadere voorschriften gegeven met betrekking tot de teruggave van motorrijtuigen belasting. Volgens de tot dusverre geldende regeling kon restitutie slechts verleend worden over volle maanden, geduren de welke men wegens intrekking van de rijvergunning niet meer kan auto rijden: teruggave van belasting op zes- tigdagenkaarten kon niet worden ver- leend. De nieuwe circulaire bepaalt echter, dat in geval de'vergunning slechts voor een deel van een maand gecontinueerd wordt, teruggave verleend kan wor den over het resteerende deel van de maand. Op zestig-dagen-kaarten wordt res titutie verleend, indien het betrokken motorrijtuig wordt gevorderd of afge schaft. In geval van vordering van een motorrijtuig, waarvoor men een gewone belastingkaart heeft, kan teruggave over de nog niet verstreken maanden verleend worden. Zij, die een zestig-dagen-kaart bezit ten en vóór den afloop van de geldig heidsduur deze kaart hebben opge bruikt, kunnen in afwijking van de vroeger geldende voorschriften in het vervolg een nieuwe zestig-dagen-kaart verkrijgen. N. V. B. Voetbalwedstrijden voor morgen. Af deeling IV. Eerste klasse. Willem IIJuliana. LONGA—MVV. LimburgiaNOAD. EindhovenRoermond. HelmondBW. NAC—PSV. Tweede klasse C. ESVHelmondia. De Valk—SVD. WilhelminaTOP. Z w a )i*wR K T V V NeveloKolping. WSGBrabantia. SchijndelPicus. Derde klasse I. ZaltbommelRKC. SartoOisterwijk. BaardwijkPAZO. SET—RWB. Derde klasse K. BredaRoode Ster. DongenDNL. DESKGroen Wit. RAC—EKC. WVO—SCO. Vierde klasse I. Dongen 2DESK 2. Veersche BoysWSC 2. RKC 2—RWB 2. Wij schrijven Donderdag. De regen heeft onbarmhartig al eenige dagen le gen -de ruiten van ons bureau gekleüst als wil zij daarmee te kennen geven, dat voetbal a.s. Zondag uil den booze zijn zal. Vertrouwend op de betere weergo den zullen wij onze beschouwing toch weergeven, al zullen vele voetbalvelden niet bij machte zijn, de enorme massa's water te verwerken, waardoor het pro gramma van hierboven, niet volledig tot uitvoering zal kunnen worden gebracht. Eerste klas. Hel Tilburgsche Willem II staat mor gen voor de niet gemakkelijke laak om als gastheer te fungeeren voor Juliana. De Limburgers zijn de laatste weken wat afgezakt en zullen het noodig oor- deelen, dat aan dien ongewenschten toestand een einde wordt gemaakt. Toch zou een Tilburgsche overwinning ons niet verwonderen. Longa verkeert mo menteel in uitstekenden vorm, zoodat het bezoekende MVV zich geen grooie illusies behoeft te maken. De derde Til burgsche eerste klasser NOAD gaat haar geluk bij Limburgia beproeven. Laat Fortuna haar daarbij niet in den steek dan is een gelijk spel mogelijk. Eindho ven zal wel weten hoe met Roermond gehandeld moet worden. De rood-wit- ten hebben werkelijk niet veel kans. BW speelt uit tegen Helmond en dit be- teekent voor cje Bosschenaren lang geen overwinning. Misschien draait het op een gelijk spel ujt. PSV zal den -wed strijd tegen NAC met grooten vreeze te gemoet zien en dit terecht, want de puntjes zullen wel in Breda blijven. Tweede klasse C. ESV fungeert morgen als tegenpartij voor Helmondia. Mede door het voor deel van eigen terrein, houden wij hel op de Eindnovenaren. De Valk zal, mits zy hare inzinking le boven is, tegen SVD den vollen buit behalen. Wilhelmina zal niet veel sterker zijn dan TOP en daar om kan het op de Hooge Donken ge ducht spannen, met als uiteindelijk re sultaat een kleine overwinning dei- thuisclub. In Vuglit gaat RKTVV tegen Zwalu,w kampen om de twee puntjes, met de kans dat een gelijk spel, ieder tevreden stelt. Nevelo—Kolping biedt voor de Oisterwijkers weinig perspec tieven, of het zou moeten zijn, dat zij weer op de hun befaamde manier uil hun slof springen. Brabantia komt naar het schoenenland. De WSC'ers zullen de Eindhovcnaren met zooveel zelfver trouwen ontvangen, dat een overwin- ninkje in het verschiet ligt. Schijndel mag Picus trachten de eerste nederlaag toe te brengen. Maar dat zal wel niet lukken. Derde klasse I. Het zal den RKC'ers in Zaltbommel niet voor den wind gaan. Een overwin ning ligt daar gewoonlijk niet voor het grijpen. Daarom zal er morgen hard, zeer hard voor gewerkt moeten worden. Sarto zal zonder veel moeite Oisterwijk een nederlaag toebrengen. In de Over laat staat ons een mooi partijtje te wach ten tusschen Baardwijk en Pazo. Deze match is voor beide van zeer groot be lang. Baardwijkers opgepast. RWB heef bij SET nog lang niet gewonnen. De Tilburgers zijn den laatsten tijd iels min der in vorm en mogelijk dat de RWB'crs thans daarvan nog kunnen profiteeren. Maar anders Derde klasse K. Twee zwakke zusjes Breda en Roode Ster, zullen elkaar morgen handen vol werk geven, waarbij een gelijk spel niet ver zal worden ontloopen. Dongen heeft aan DNL geen gemakkelijke tegenstan der. O.i. zal het ook hier niet ver van een gelijk spel afblijven. Een belangrij ke wedstrijd wordt in het Kaatsheu- velsch Sportpark gespeeld tusschen DESK en Groen Wit. Beide komen als ernstige candidaten voor een mogelijk kampioenschap in aanmerking. Daar de prestaties der gastheeren iets hooger zijn aan te slaan en zij mede het voor deel van eigen terrein houden, zullen wij hen als de favorieten beschouwen. EKC zal na haar bezoek aan RAC nog wel steeds puntloos zijn. WVOSCO; ook al een wedstrijd van belang voor de bovenste plaats, daar de candidaten el kaar hier dicht op de hielen zitten. Het zal er daarom in Oosterhout. spannen met de bes-te kansen voor de thuisclub. HET SPELEN MET EEN STOPPER-SPIL. Twee methoden. Van E. schrijft in de Sportkr. Het besef, dat het spelen met een stopper-spil heusch niet „alleen maar verdedigen" behoeft te beteekenen, be gint hier te lande langzamerhand door Ce dringen. Dat er in dezen veel afhangt van de wijze waarop dit .,s\ stecm" ge speeld wordt en wel speciaal ook van de opstelling der overige spelers van het elftal, ligt voor de hand, wordt toch echter nog lang niet algemeen goed be grepen. Het „echte" spel is dat, hetwelk sinds de glorieperiode van Arsenal in Enge land al vrij lang nagenoeg algemeen ge speeld wordt en dat met name in Duitschland later, en met succes, nage volgd is. D.w.z. de spil als derde back, dus in sterk verdedigende positie, de twee (andere) backs als bewakers van de vijandelijke vleugels en de beide vlcUgelmiddcnspelers, mede belast met de bewaking van de vijandelijke binnen- spelers, in een veel meer aanvallende positie Deze twee kunnen er dan voor zorgen, dat de schier onvermijdelijke „W" van de voorhoede niet te diep en zeker niet blijvend behoeft te zijn. Dat is, wat wij zouden willen noemen, het aanvallende stopperspilspel; als hc-t goed gespeeld wordt, heeft de opper vlakkig kijkende toeschouwer en zijn dat de meesten niet? vaak niet eens in de gaten, dat de ploeg met een stop per opereert, daar men dan veelal dien derden back voor cén van de gewone achterspelers houdt. De andere methode is en die ziet men in ons land nogal eens toegepast dat de backs meer het midden van het veld houden en de halfbacks de vleugels dekken. Er staat dan een sterk verdedigend centrum drie spelers tamelijk dicht opeen en voorts krij gen ook de vijandelijke vleugels bij de ze opstelling niet veel kans. De W var. de voorhoede zal echter nu wel diep zijn, want de binnenspelers moeten als het ware bij eiken aanval van de tegen partij komen helpen, zich althans zóó opstellen, dat zij den bal van hun ver dediging kunnen ontvangen. Méér nog dan bij de eerste methode hangt de productiviteit van den aanval af van midvoor en vleugels. Wij zagen dit spel het laatst nog toepassen door 't Gooi in haar wedstrijd tegen Storm vogels, constateerden toen inderdaad een hechte, gesloten defensie, maar een voorhoede, die in productiviteit te kort schoot. De beoordeeling, welke van de twee methoden de beste is, is niet zonder jineeV te geven. Het hangt, als altijd, van het voorhanden spelersmateriaal af, ook van de kracht van de ploeg en van de tegenpartijen. Bij een ploeg met een be hoorlijke technische scholing en met een paar snelle achterspelers, die zich niet gemakl*lijk „van de sokken" laten loopen, verdient het eerstgenoemd svs- teem zeker de voorkeur, daar men dan elk oogenblik van den wedstrijd van het defensieve in het offensieve kan over gaan en omgekeerd. Maarhet is moeilijker en men zorge er dus voor, er niet zonder bijzondere voorbereiding toe over te gaan. Heeft een club, volgens de tweede methode spelend, daar baat bij wij denken'aan K.F.C.-1934- dan moet zij maar gerust haar gang blij ven gaan. DAMMEN. W. D. V. De 1.1. Dinsdag in café-rest. „De Mo lenvliet" alhier voortgezette clubcompe titie onzer plaatselijke damver. W.D.V. brachten de volgende resultaten: A. HollemansH. C. v. d. Hammen 02 Fl. HollemansA. Hollemans 20 J. HollemansFr. te Vrüchte 02 G. de WerdA. Pijnenburg 02 J. v. d. GouwA. v. Engelen 02 Fr. v. d Gouw IIJ. Hollemans 02 M. Konings—K. v. Gelder 2 W. DamenA. Damen 02 Complex woningen te Rosmalen afgebrand. Negentien personen dakloos. Woensdagmiddag om circa half twee is brand uitgebroken in een woningcomplex, gelegen in den Kerkenhoek te Rosmalen, dat door drie gezinnen wordt bewoond. Zoo spoedig mogelijk was de brandweer aanwezig onder persoonlijke leiding van den heer Linnenbank. Mettwee slangen werd het vuur bestreden. De inboedel van den heer W. Voets ging nagenoeg geheel in de vlammen op. Die van den daarnaast wonenden Ch. Voets kon gedeeltelijk worden behouden. Tijdens het bergingswerk droeg men den bedlegerigen A. Hey- mans uit de naastgelegen woning. Door een raam in te slaan, gelukte het den man naar buiten te brengen. Van de derde woning kon de in boedel bijna geheel in veiligheid worden gebracht. De burgemeester jhr. H. C. F. G. von Heijden, was spoedig ter plaatse en nam persoon lijk het blusschingswerk op zich. De gemeente^veldwacht verleende goede hulp bij dit werk. Hetgeheelecom plex woningen ging in de vlammen op. De oorzaak van den brand is onbekend. Van de bewoners was W. Voets niet verzekerd, terwijl Ch. Voets en A. Heymans slechts laag verzekerd waren. De omliggende woningen, die alle strooien daken hadden, konden door krachtige be spuiting behouden blijven. Omstreeks vier uur was men den brand meester. Wil dringen nog maals met nadruk aan op tijdiger inzending van Advertenties en Berichten. bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 25) Nadruk verboden. HOOFDSTUK XV. De bemanning van de brik bestond uit dertien man, bijna allen Amerika nen, met uitzondering van Manuel Castro en nog twee of drie Portugee- zen. Zij waren allen vertrouwd met 't hanteeren van vuurwapens. Terwijl op de „Palmyra" deze toe bereidselen werden gemaakt, had de „Leeuwarden" zijn weg vervolgd, alle zeilen bijgezet, behalve de lijzeilen en hield steeds naar het N.W., maar de sloep, bemand met twintig stevige Janmaats, schoot zoo snel vooruit, dat de afstand tusschen de twee langzaam maar zeker verminderde. O, die idioot, zei Lugard tot He witt naar de bark ziende, waarom zet hij ook niet zijn lijzeilen bij dan kon hij zijn vaart nog twee knoopen versnellen. Hij wandelde naar achteren, waar Helen op het achterdek zat. Het meis je stond op, toen zij hem met opge wonden gelaat naar haar toe zag ko men. Mag ik op dek blijven, kapitein Lugard. Ik zou het zoo graag willen als ik ten minste niet in den weg ben. U kunt blijven totdat totdat wij u verzoeken naar beneden te gaan. Dank u. Ik ben niet bang, maar ik hoop dat het zonder bloedvergieten zal afloopen. Er zal geen bloed vergoten wor den, beste juffrouw Adair, als wij 't eenigszins kunnen voorkomen. Ik denk zelfs niet dat het schip zoo dichtbij zal komen dat zijn kanonnen ons Kunnen deren. Dat hoop ik, kapitein. Geloof mij, ik denk niet aan mijzelve. Ik zou mij liever in handen stellen van den ka pitein van de „Coot" en voor altijd mijn vrijheid verliezen, dan dat ik de oorzaak zou wezen van den dood van een mensch. Vrees niets, fluisterde hij, u zult niet naar Australië terugkeeren. Ontroerd snelde hij heen. Eensklaps begon Carroll luid te lachen. Kijk! kijk! riep li ij Lugard toe, de Hollander lieeft ze beet gehad. Kijk! hij zet al zijn lijzeilen bij en maakt dat hij wegkomt. Lugard antwoordde niet, want hij bespiedde de •„Coot" die op dat oogen blik op minder dan een halve mijl afstand te lijwaart en bijna op gelijke hoogte van de brik was. Terwijl hij keek, vuurde de brigantijn een tweede schot af om de „Palmyra" te doen bij draaien. De kogel viel op een heelen afstand in 't water en Lugard lachte. Daarna keek hij naar de Hollandsche bark en de boot die haar volgde. De slimme kapitein van de „Leeu warden" had werkelijk komedie ge speeld. Hij wist zeer zeker dat zijn schip de boot gemakkelijk kon ont zeilen en besloot dus alles te doen om de „Palmyra" te redden. Hij was dool voor Wray's smeekingen om toch alle zeilen bij te zetten en eindelijk kreeg hij medelijden met den man, nam zijn pijp uit den mond en zei: Maak je niet ongerust, meneer Thompson. Ik weet best wat ik doe. Ik wil dat oorlogsschip dichterbij la ten komen en doorvaren tot de arme duivels van matrozen uitgeput zijn en als ze dan heel dicht bij mijn goed schip zijn gekomen, hijsch ik mijn lij zeilen en we vliegen vooruit als de rook die ik uit mijn pijp blaas. Maar waarom zet u niet meer zeilen bij? Omdat ik, mijnheer, mijn goeden vriend Lugard en den kapitein van de brik wil helpen zooveel ik kan én ik help ze flink door mij te laten volgen door die boot vol mannen. Als zij zien dat zij mijn schip niet kunnen enteren, zullen zij terugkeeren en trachten de „Palmyra" te pakken. Wel verdui veld! mijnheer, ik weet niet waarom die „Coot" haar kanonnen op mijn schip afschiet en mij nazet alsof ik een gemeene zeerover was; maar ik weet dat er op de „Palmyra" menschen uit Sidney zijn, die in groot gevaar verkeeren als de „Coot" hen te pak ken krijgt. Wray slaakte een zucht van ver lichting. Ik ben blij, dat u mij dat hebt verteld, het is mij een pak van mijn hart, dat ze u niets kunnen doen. Maar u weet dat ik u nog 50Ü pond heb be loofd, als ge zorgt dat ze ons schip niet enteren en ik zal ze u betalen zoo dra u mij verzekert, dat wij veilig zijn. U moet de rijkste man zijn, dien ik ooit heb ontmoet, zei Schouten - Ga naar beneden en kus de tranen uit de oogen van dat mooie kleine vrouw tje en zeg haar, dat wij over twee uren heel ver van die ouwe „Coot" weg zijn. Toen Wray de hut binnentrad, viel Ida Lathom half bezwijmd van angst in zijn armen. Schrei niet meer, liefje. Wij zijn veilig heel veilig. Kom bij mij zit ten, dan zal ik je vertellen hoe onge grond onze vrees is. Toen Ralston van de „Coot" zag, dat de „Palmyra" niet van plan was bij te draaien, riep hij den bootsman. Zeg den konstabel, dat hij hier moet komen. De konstabel, een korte, vierkante zeebonk, kwam bij hem. Donaldson, kies twaalf van de achttien mannen die wij nog over heb ben, en jij, bootsman, zorgt dat de tweede boot binnen tien minuten ge reed is om de brik te enteren. U zult ermee vertrekken, Donaldson, ik zal u dadelijk verdere instructies geven. Hij ging naar de kajuit, waar twee heeren in stilte aan tafel zaten te rooken dr. Haldane en kapitein La thom. Wel heeren, begon Ralston, dat is een ellendig zaakje. Ik wou dat Zijne Excellentie een ander het com mando over die vervlbrigantijn had opgedragen. Ik laat mij hangen als ik weet wat ik doen moet en ik moet toch iets doen. Die Yankee wil niet bijdraaien en schijnt op den koop toe te willen vechten, maar als ik hem binnen het half uur niet enter, ontsnapt hij mij en krijg ik in Sidney een flinken uitbrander. Eerst zegt de Gouverneur mij dat ik „harde maat regelen" moet vermijden. Dan komt u, dr. Haldane, met een bevel aan boord, dat ik den Hollander, die tegelijk met den Yankee is uitgevaren, ook moet aanhouden als ik hem tegenkom. Bo vendien moet ik volgens een derde bevel u, kapitein Lathom, te Port Mac- quarie aan land brengen. Lathom, die er zeker tien jaar ou der uitzag dan te Waringa, glimlachte en zei: Het is niet uw schuld, mijnheer Ralston, u bent niet aansprakelijk voor het ruwe weer. Niemand heelt schuld, want de gouverneur wist dat ik te Port Hunter was naar aanleiding van de ontsnapping van den gevange ne Adair en tevens dat ik gaarne op mijn post terug wilde keeren en daardoor ben ik op de „Coot". Uw gezelschap is mij heel aange naam, kapitein Lathom. Maar nu moet ik weer op dek en de tweede boot weg sturen. De konstabel krijgt het com mando, hij is een bedaard, flink man. Ik zou wel zelf gaan, maar ik kan 't schip niet verlaten daar ik de eenige op de „Coot" ben die een goed zee man is, behalve Coffe, die op de an dere boot is Ik hoop van harte, dat de Yankee niet gaat vechten, maar zich overgeeft zoodra Donaldson wil enteren. Ik wil niet graag schieten, want ik heb een vrouw aan boord ge zien. Haldane raakte Lathom's voet onder tafel aan en zei: Ik zou gaarne mee in de boot gaan, mijnheer Ralston, misschien zijn mijn diensten noodig. Het is erg mooi van u, dokter, maar ik kan toch niet toestaan dat... Tut, tut! ik ben meer in 't vuur geweest, zei Haldane opstaande. De boot is binnen vijf minuten gereed, zei de jonge officier, terwij! hij de kajuit uitging. George, zei Lathom snel, als zij het is, laat zij dan aan boord van de „Coot" komen, dan zal ik op de „Pal myra" gaan. Maar als je haar moet zeggen dat ik hier ben, laat zij dan niet angstig zijn, ik zal zorgen dat zij mij niet ziet. Ik zal alles doen om haar te sparen. Ik zal mijn best voor je doen, oude vriend, zei Haldane trouwhartig. Tien minuten later verliet de tweede boot de brigantijn en als laatste waar schuwing seinde Ralston: „draai bij ot ik boor je in den grond". Doch Carroll en Lugard hadden hun plannen gemaakt en al de mannen waren gereed te zorgen dat de brik niet werd geënterd. Luister mannen, zei Carroll tot de mannen die op het dek waren gaan zitten om niet gezien te worden. Kapitein Lugard en ik hebben het zaakje goed overdacht. Wij zullen de sloep een poets bakken. Houdt u ge reed, zoodra ik het bevel geef, le bras sen en wij draaien rond als een tol en gaan over den anderen boeg vóór de Engelschman er iets van bemerkt. Dan is het eenige wat jullie hebt te doen, zoo snel je kunt naar beneden te springen, want wij moeten vlak langs de brigantijn heen en zullen de volle laag krijgen en ik wil niet dat een van mijn jongens een negenponds ka nonskogel in zijn oog krijgt. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 4