BURGERLIJKE STAND LAND- EN TUINBOUW KRUSCHEN Ömbg.o.Kdij ftett fo/„KOFA" INGEZONDEN STUKKEN Nieuwe Bonnen: H.DE BONT-van hulten HEERENKLEEDING NAAR MAAT GEMENGD NIEUWS. Voedt Uw huid 's nachts met Purol Boterbon 16 tot 15 November. Margarine 16 15 November. Vleesch 08 17 November. Vleeschwaren 08 17 November. Brood 14 17 November. Kaas 25 17 November. Eieren 38 17 November. Koffie en Thee 81 20 December. Belangrijke leerdiefstal te Dongen opgehelderd Die sloopende rheumatiek VOO* VERDUISTERING ZONDER PUNTEN Door de duisternis te water geraakt en verdronken. Een gestoorde bruiloft. Nu het schaakleven naar het centrum verplaatst is, kan dit voor de vele Waal- wijKsche beoefenaars van het koninklij ke spel, een aansporing zijn, om tot de Waaiwijksche Schaakclub toe te .treden. Belangstellenden zijn dan ook steeds op haar wekeiyksche ciub-avonden welkom. Wij verwijzen verder naar de in dit blad voorkomende advertentie. DAMMEN. Dam-competitie. Het programma voor a.s. Zondag der bovenstaande competitie is als volgt DAM (Dongen)DIO (Waspik). DDV (Dongen)De Lindeboom (Waalwijk). WDV is vrij. De stand is ithans: gsp. gw. vl. gel. v.t. p. DIO 3 3 0 z 44—16 6 WDV 3 2 1 0 35—«5 4 DAM 2 1 1 0 23—17 2 De Lindeboom 2 0 2 0 1030 0 DDV 2 0 2 0 832 0 Men meldt uit Dongen aan de Bossche Crt. Door een toevallige samenloop van omstandigheden is doorde gemeente politie alhier een belangrijke leer' diefstal achterhaald. Een zekere had aan 'n jongedame een armbandje ontfutseld en dit is aanleiding ge woiden tot het ontdekken van den diefstal van leer alhier. Het ont vreemde beloopt nu reeds ruim I 400 Dank zij het ijverig speuren van onze gemeentepolitie zijn reeds drie personen uit Dongen en twee uit Breda resp. wegens diefstal en heling gearresteerd. De hiervoor genoemde O. had 'n schuld wegens leer betaald met ge- noemd armbandje. Toen de politie bij den verkooper informeerde waar dit leer vandaan kwam, werd door hem verteld, dat een tweetal per sonen uit deze gemeente overeen gekomen waren om gebruik makende van de groote duisternis, bij een der schoenfabrieken in te breken. Dit werd ook gedaan en het beviel zoo goed, dat zij al spoedig nog eens terugkwamen. Ook een derde maal werd ingebroken. Hierna verschafte een zekere van Dzich een nieuwe compagnon en deze twee togen eveneens op avontuur. Het gestolen leer ging in Breda bij ver. schillende afnemeis voor een zeer lagen prijs van de hand. De drie gearresteerde Dongenaren zijn naar Breda overgebracht en ter beschik king van de justitie gesteld. Nu de heeren elkaar gaan beschuldigen komt er wellicht nog meer aan het licht. boodschap. »Eh ehwaarom niet vroeg Klaas, terdege onthutst. «Omdat je meisje geen meisje is, maar een jongen. Zoo staat het in den Burgerlijken Stand opgeteekend, en de eene man mag niet trouwen met den anderen man,» luidde het alleszins onverwachte antwoord Klaas, die eerst dacht aan een grap, werd allengs uit den droom geholpen door den ernst van den ambtenaar. Hij liet zich toonen, hoe bij de inschrijving van Katiien d'r geboorte de ambtenaar in de kolom «geslacht» een abuis had gemaakt. Het feest is nu afbesteld. Een ambtenaarlijke fout is vooralsnog een hinderpaal op het levenspad van twee jonge menschen... Maar het leven pleegt bet te winnen van ambtenaarlijke vergissingen. Gelukkig maar 1 komt voort uit onzuiver bloed. Doe daarom een kuur met Kruschen Zout. De aansporende werking op de bloed-zuiverenae organen hergeeft ze hun jeugdige werking; het bloed gaat weer krachtig stroomen en de pijn-ver- wekkende onzuiverheden verdwijnen langs natuurlijken weg. Bij alle apoth. en drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41 p.fl. Ingekomen: KI. H. van der Linden van Tilburg. G. Vos van Tilburg. W. Winkens van Vught. Vertrokken Fra. J. M. Toorians naar 's-Gravenha- ge- SPRANG-CAPELLE. Over de maand October 1940. HOOG WATER IN NOORD-BRABANT. Westelijk Noord-Brabant krijgt dit jaar wel abnormaal vroeg te lijden van het hooge water. Door den hevigen regenval is het water van de Mark en haar zijrivieren in korten tijd zeer sterk gestegen, terwijl er uit België nog steeds abnormaal groote hoeveelheden water worden aangevoerd. Vermoede- i lijk is dit een gevolg van de vernieling van kunstwerken tengevolge van het oorlogsgeweld,' waardoor gebieden, welke anders niet op de Mark afwate ren, dit thans wel doen. De Mark, waarvan de afwatering toch reeds te wenschen overliet, krijgt daardoor nog grooter hoeveelheden water te verwer ken, hetgeen des te bezwaarlijker is, nu door de ongunstige windrichting 't buitenwater wordt opgestuwd en dus te Dintelsas niet kan worden geloosd. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de ri vier Woensdagmorgen buiten haar oevers is gestreden en groote uitge strektheden land blank zijn komen te staan. Van de Belgische grens af tot Gin- neken is er zoover 't oog reikt slechts water, waaruit het kasteeltje Bouvigne en een enkele boerderij opsteken. In de singels te Breda staat het water van oever tot oever, terwijl de tuinen van de huizen aan de Baronielaan reeds zijn ondergeloopen. De werk zaamheden aan den houw van de nieuwe brug over de Mark bij den nieuwen Rondweg heeft men moeten staken, terwijl men de bouwput heeft laten volloopen, aangezien de dijken den geweldigen waterdruk niet meer konden weerstaan en zich reeds op verscheidene plaatsen spuiters ver toonden. Ook de laaggelegen deelen van den Boeimeerpolder staan reeds blank. Onder Rijsbergen is de A of Weerrijs buiten haar oevers getreden en heeft Veiling Drunen. Div. appelen 1022; val-appelen 7 8; kroet-appelen 56; brederode 8 17; St. remie 813; div. stoofperen 512; Beure Clasqeaw 1223; jode pe ren 1419; zw. wijnpeer 1621; berge- motte 715; tomaten 726; spruitjes 627; snijboonen 2934; prinses 33 36; spinazie 914; juin'511; sjalotte 1421; preij 47; savoien 25; wit'.e kool li4; roode kool 28; boeren kool 23; schorseneeren 912; worte len 23; knolraap 1}3. Alles per K.G. Bloemkool 220; andijvie 1li; sla 12i. Alles per stuk. Peen 3i6; selderij i1; kroten 2 4. Alles per bos. ABONNEERT U OP DIT BLAD. groote oppervlakten weidegrond blank gezet. Ook bij Terheyde is de Mark buiten haar oevers getreden, met het gevolg dat reeds gisteren de Vught- polder en de Bunders blank stonden, terwijl vannacht ook de Haagschc Beemden zijn begonnen onder te loo- pen. Bij Terheyde wees de Mark 2 No vember des morgens 8 uur nog een stand van 6 cm. -j- N.A.P., terwijl deze stand hedenmorgen was 1.38 m. N.A.P. Te Princenhage is de Poststraat blank komen te staan, terwijl ook bij Etten verscheidene polders onder \^- ter staan. Ook te Hoeven heeft men ieeds groote moeilijkheden om 't wa ter te loozen en niettegenstaande de afwatering daar zeer kort geleden ver beterd is, liep reeds gisteren het laag gelegen deel van de Hoevensche beem den onder. Dit geschiedde eveneens met den St. Maartenspolder en den Heerjanspolder onder Oudenbosch, waar men eveneens het overtollige water niet meer kon verwerken. Te Klundert moet de werkverschaf fing in den grooten polder worden stil gelegd. Op de Gorzen onder Standdaarbui- ten is de waterstand voor den tijd van het jaar zoo abnormaal hoog, dat het vlas 15 cm. in het water is komen te staan. Ook elders uit de provincie komen berichten van overlast door 't hooge water, hetgeen nog wel erger zal wor den, aangezien er nog geen val is in getreden. De peilschaal aan dc Duivelsbrug te Ginneken wees vanmorgen 1.90 -+- N.A.P., ongeveer evenveel als gister avond, doch hierbij moet rekening worden gehouden met het feit, dat in- lusschen groote oppervlakten blank zijn komen te staan, zoodat er van een eigenlijke stilstand geen sprake is. I- nr met rijkskeur, in terra, bruin en groen, pl.m. 130 c.M. breed,per el 1.30 (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) ONZE SCHUILKELDERS. Ik herinner me nog met wat voor koortsachtige haast er in onze gemeen te gewerkt werd, om als er gevaar dreigde, de bevolking doelmatige schuilloopgraven en -kelders ter be schikking te kunnen stellen. Op vele plaatsen in de gemeente werden toen schuilkelders gebouwd, misschien wel wat primitief, maar die toch een af doende bescherming boden tegen scher ven. mitrailleurkogels e.d. Gelukkig heeft men er nooit gebruik van behoeven te maken, omdat wij hier van daadwerkelijk oorlogsgeweld ver schoond zijn gebleven. Dit heeft den Waalwijkers misschien eenigszins ge rustgesteld, zoodat bij velen het denk beeld is gaan postvatten, dat er hier toch niets gebeuren kan. Ik hoop dat zij gelijk krijgen, maar wie kan dat met zekerheid zeggen? Niemand. Hoeveel gemeenten verkeerden niet tot voos, kort in dezelfde gunstige positie als de onze, om plotseling wreed verrast te worden met een bomaanval, die aan het leven van velen harer inwoners abrupt een einde maakte, omdat zij niet de beschikking hadden over goede schuilgelegenheden. Dit lot zou ook onze gemeente kun nen treffen. Ik houd mijn hart vast, als ik zie wat er van onze openbare schud- loopgraven is overgebleven. Het is niet veel. Ik meen dat er niet een meer is die aan de minste eischen voldoet. Mijnheer de Redacteur, het is toch niet verantwoord dat deze toestand bestendigd blijft. Te groote belangen zijn er mee gemoeid. Mogelijk vinden want xij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x per week. Ook vetwormpjes, vlekje», pukkels en uitslag verdwijnen er door, Tube 45, Doos 60-30 ct. Te Delft is Woensdagmoigen om streeks 7 uur de 40-jarige B van der Meer, wonende Oostblok, per fiets op weg naar zijn werk, door de duisternis misleid in het Pro vinciaal kanaal gereden en ver dronken. Waarschijnlijk door de zware duisternis misleid zijn F. B enJ.B. te Drachten, Zaterdagavond na het verlaten van een café aan de Noord kade nabij de sluis te water geraakt en verdronken. Woensdagmiddag zijn beide lijken uit de vaart opgehaald. F. B. was 63 jaar oud en onge huwdJ. B. was 36 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen. Uit het Bassin te Maastricht is opgehaald het lijk van den 29-jarigen J. K. De man is door de duisternis misleid, met zijn rijwiel te water geraakt en verdronken. Twee bruigoms maar gëen bruid. Het verhaal speelt in een kleine gemeente, en het is historisch aldus meldt het Volksblad. Klaas, een flinke boerenzoon, had «zinnigheid» gekregen in Katrien, een fiksche boerendeerne. En waar de liefde wederkeerig was, volgde weldra een verloving. De bruiloft kwam in zicht. Het jonge paar ging naar het gemeentehuis, teekende aan. Op het aanplakbord voor het raadhuis stond nog denzelfden dag de huwelijksaankondiging te lezen. Er volgden drukke dagen: bezoeken, gel uk wenschen, trouwkoetsen, distri- butiezorgen dat alles eischtezijn tijd totdat Totdat de ambtenaar van den Burgerlijken Stand bij Klaas ver scheen: «Dat trouwen van jullie gaat niet door, Klaas I» was zijn de bevoegde instanties in dit artikeltje aanleiding om deze belangrijke kwestie nog eens goed onder de oogen te zien, waardoor aan de Waaiwijksche inge zetenen die bescherming kan geboden worden waarop zij recht hebben. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte. WAALWIJKER. Wij zouden den geachten inzender willen opmerken, dat de Waaiwijksche bevolking ook voor een groot gedeelte schuld heeft, aan dezen, inderdaad on- gewenschten, toestand. De kinderen gebruikten de schuilloopgraven maar als speelterrein, zonder dat hierop vol doende werd toegezien. Daardoor kwa men deze spoedig in verval met alle gevolgen van dien. Wanneer dus de gemeente eventueel voor nieuwe schuilloopgraven zou zor gen, mag de volle medewerking der be volking daarvoor wel ingeroepen wor den, anders zou een en ander uitein delijk toch zonder practisch nut blij ven. REDACTIE. WAALWIJK. Opgave van 1 tot 8 November 1940. Geboren Antonius Johannes Arnoldus Maria, dv. D. L. G. van den Broek-Sprenkel. Robbert Steven, zv. A. J. Meijerink-Be- versluis. Petrus Johannes, zv. P. J.« van Geene-van der Heijden. Henrica Johanna Maria, dv. P. J. Merkx-de Jong. Wilhelmus Arnoldus, zv. A. C. van der Lee-Blom. Huibert Teunis, zv. M. Snlslers-van Baardwijk. Adriana Hen- drika Maria, dv. A. van den Houdt-Snels. Petrus Leonardus, zv. H. A. Braat- van Geffen. Adrianus, zv. J. van der Hefjden-Kramer. Huwelijken: C. Chr. Schapendonk, oud 27 jaren en Ha. Ma. Verheijden, oud 23 jaren. Geboren Ammerentia, dv. P. J. Sprangers en P. Burghout. Anna Cornelia, dv. M. Groe- neveld en A. E. van Oosterhoul. Ilen- drikujs Johannes, zv. N. C. Kleinloog en M. W. de Bie. Willem, zv. J. van der Schans en J. van Baardwijk. Maria, dv. J. Konings en C. Broeders. Adria na Wilhelmina, dv. M. van Dongen en J. Mouthaan. Ammerentia, dv. A. Roo- senbrand en T. Burghout. Huwelijken W. M. Mandemakers, oud 29 j. en M. C. Zwart, oud 25 j. A. J. Ophorst, oud 26 j. en G. Versteeg, oud 24 j. J. van Dnurten, oud 31 j. en J. Sterren- burg, oud 35 j. Overleden: P. A. van der Hoeven, oud 63 j., zv. L. van der Hoeven en M. A. de Brujjn. J. H. van Beek. oud 28 j., zv. J. H. van Beek en A. de Jong. Johanna Cornelia Verhoeven, oud 70 j., echtgen. van A. Koenen. A. van der Stel!, wedn. van PI. de Rooij. J. G. Tim mermans, oud 64 j., wed. van A. van der Haat. A. J. Metzke, oud 9 mnd., dv. A. Metzke en II. C. van Peer. DRUNEN. Geboren Thomas v. d. Wiel-v. Boxtel. Catha- rina Oerlemans-de Gouw. Ida de Mun- nik-Josen. Theadora v. d. Bosch-v. Son. Jozef v. d. Hoven-de Munnik. Clasina Dumoulin-v. d. Pennen. Wou- trina Obbens-,Schapendonk. Wilhel mina Moonen-de Wit. Petrus Elshouii- v. Delft. Francisca v. Weert-de Man. - Cornelis Kolmans-v. Huiten. Overleden Hub. v. d. Heijden, echtg. van Herman v. d. Krabben, 34 j. Frans v. d. Ho ven, wednr. van Franc. Jansen, 82 j. Jan v. d. Heijden, ,wednr. van Maria v. de Steen. VOOR BOEREN EN TUINDERS. 1. Goed gras is goed veevoeder. 't Ziet er niet al te best uit met de veevoedervoorziening van ons land. Wij ondervinden thans wel goed, wat een onbelemmerde aanvoer van over zee voor onze bedrijven beteekent. Nu kan daar lang en breed over ge boomd worden, doch dat brengt ons geen stap verder. Wij zitten in het schuitje en wij moeten daarin roeien met de riemen die wij hebben, om zoo goed mogelijk in veilige haven te komen. Hoe wij dat zoo goed mogelijk doen is een zaak, waar wel over ge praat mag worden. En dan leert de practijk, dat wij achteruit moeten zien om vooruit te komen. Met andere woorden, wij moeten nut trekken uit wat de ervaring van ons en van an deren ons leerde. Ja zeker, ook van anderen leeren. Die ervaring leert, dat hij, die goed voor zijn grasland zorgde, een paar lengten voor is in den strijd om het bestaan. Gelukkig zijn er al velen, die in de laatste jaren meer op hun grasland zijn gaan letten. Zij, die hebben ge zorgd voor een goeden voedingstoc- stand van het land en bij een goede fosforzuurgift en zoo noodig kali met name speciaal op een juiste en meer malen herhaalde stikstofbemesting ge let hebben, zij, die door snel en goed afweiden, door het regelmatig uit spreiden van de inesthoopen voor een egalen, krachtigen groei hebben ge zorgd, die zullen nu nog, als het weer wat meewerkt, een niet onbeduidende hoeveelheid goed gras kunnen maaien om dit den dieren op stal te voederen. Een mooie overgang tot de eigenlijke stalvoedering. En goed gras is een goed veevoeder. Goed gras is eiwitrijk gras. En eiwit rijk gras krijgt men alleen als er vol doende stikstof is gegeven. Wie dat in het voorjaar en tijdens den zomer heeft gedaan, ziet nu de prachtige na werking ervan. iMen doe er, ook in het a.s. jaar, zijn voordeel mee. Agricola. (Nadruk verboden). 11 11 11 11 11 11 u> GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELBF. 109 Per één P.K. haver-motor naar school. Voorheen werden de kinderen welke ver van de scholen te Heerhugowaard wonen, per auto naar school gebracht en daarna wederom gehaald; thans geschiedt dit door de 18de eeuwsche oud-Hollandsche kaaswagen. (Polyg.)

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6