Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De rede van Hitier te München, DAM PO Hevige aardbeving in Roemenië. ..NOORD-BRABAND" Dit blad bestaat uit twee bladen Eerste Blad. SLAAP UW VERKOUDHEID WEG Verordeningen en Mededeelingen. NUMMER 91. WOENSDAG 13 NOVEMBER 1940. 63c JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.5C Reclames.4 0 cent per regel. Bij contract flink rabat. Strijd tot het einde. Hitier heeft in den Loewenbraü- keller te Muenchen een rede gehou den tot de oude strijders van de na- tionaal-socialistische partij. De kern van Hitlers rede was de verklaring, dat de strijd zonder com promis zal worden voortgezet tot de volledige nederlaag van Engeland zal zijn bereikt. Verder wees Hitier op de buitenge woon groote capaciteit van de Duit- sche industrie, vooral de bewapenings industrie. De Führer verklaarde nogmaals na drukkelijk, dat hij tot het laatste oogenblik getracht had tot goede be trekkingen met Engeland te komen, doch het bleek, dat Engeland den strijd wilde. Muenchen was slechts een po ging om tijd te winnen. Nu is het zoover, dat de strijd daar is en wij aldus Hitier zullen hem voeren tot de eindoverwinning is be haald. Langzaam mobiliseert het vasteland zich en de pogingen van Engeland om Europa te Balkaniseeren zijn reeds mislukt. De verliezen van den strijd zijn aldus Hitier tot dusver slechts zeer gering; aan menschen verloren wij nauwelijks iets meer dan de helft van wat de oorlog 1870'71 eischte. De reserves aan materiaal zijn zoo enorm dal ik op menig gebied thans de productie heb moeten staken, om dat er geen mogelijkheid bestond, deze massa thans onder te brengen. De Duitsche productie-capaciteit is de grootste ter wereld en wij zullen deze niet laten verminderen, want wij zijn in staat thans zoo ongeveer de krachten van geheel Europa te mobi- liseeren, en dat ik dat industrieel doe, kan men van mij aannemen. Wanneer het uur van den aanval op groote schaal weder slaat, hoop ik weder precies dezelfde resultaten te bereiken, als wij reeds behaald heb ben. Wij hebben alles uiterst grondig voorbereid om dan snel en stoutmoe dig te handelen. Het oogenblik zal komen, waarop de heeren, die thans de geheele wereld reeds weder met den mond veroveren, met de wapens stand zullen moeten houden. En dan zullen wij zien, wie de maanden beter gebruikt heeft; wij of de anderen. Duitschland is in elk geval met zijn bondgenoot thans sterk genoeg om aan iedere combinatie op deze wereld het hoofd te bieden. Er is geen coali tie van machten, die tegen ons opge wassen kan zijn. Overigens willen wij wel eens zien, wie over enkele maanden geblokkeerd zal zijn: wij of de anderen. De heer Churchill, die nog acht of zes maanden geleden verklaarde: „Wij hebben in deze maand vijftig pet. van uw duikbooten vernietigd", kon de volgende maand niet nog eens vijftig pet. zeggen, omdat er anders geen en kele meer over zou zijn, aldus vervolg de Hitier. De volgende maand waren het derhalve nog slechts dertig pet. Een maand later kon hij niet twintig zeggen, doch moest hij beweren tien pet. Thans begint deze generaal-leuge- naar der wereldgeschiedenis toe te geven, dat onze duikbooten grooter in aantal schijnen te zijn dan zij eerst wa ren. Wat dat betreft, kan hij mij ge- looven, wanneer ik zeg, dat er inder daad meer zijn. Hij heeft er vooral geen idee van hoe zij vermeerderen. Wij zullen hen nog tarten, deze inter nationale kapitalistische leugenaars.. En wij zullen het nog beleven. Eens zal er zeker geen Churchill meer zijn, doch Duitsche duikbooten en nog eens Duitsche duikbooten. En zoo, nadat hij dat op zichzelf niet meer bestrijden kan, heeft de geniaalste strateeg, die tot dusver ge boren werd, zich op den luchtoorlog geworpen, vervolgde de Führer. Want het is lieeds een geniaal idee van Chur chill geweest, speciaal met het wapen, waarin Engeland in vergelijking met ons het allerzwakste is, den luchtoor log te beginnen. Gij weet, dat ik de wereld jarenlang heb voorgesteld, een einde te maken aan den bommenoor- log in het bijzonder tegen de burger bevolking. Engeland echter heeft dit, ongetwijfeld daar het komende ont wikkeling verwachtte, afgewezen. Goed. Ik heb desondanks in dezen oor log den strijd nooit tegen burgerbe volking laten voeren. Ik heb in den oorlog tegen Polen geen nachtelijke aanvallen op Poolsche steden laten ondernemen. Men kan des nachts de verschillende objecten niet zoo nauw keurig treffen. Ik liet derhalve in hoofdzaak slechts bij dag aanvallen, en altijd militaire doeleinden. Ik heb hetzelfde in Noor wegen, in Nederland, in België en in Frankrijk gedaan. Toen kwam de heer Churchill plot seling op de gedachte, nadat de Brit- sche luchtmacht overdag in het geheel niet meer over Duitsch gebied kwam vliegen, de Duitsche burgerbevolking met nachtelijke aanvallen te teisteren. Ik heb langer dan drie maanden ge wacht, doch toen heb ik op zekeren dag het bevel gegeven: Zoo, ik aan vaard thans dezen strijd en ik aan vaard hem met de vastbeslotenheid, waarmede ik nog steeds iederen strijd heb aanvaard. Dat wilde zeggen: thans strijd tot het einde toe. Zij willen het, zij zullen het hebben. Zij wilden Duitschland door den luchtoorlog ver nietigen. Ik zal hun thans laten zien, wie vernietigd wordt. Het Engelsche volk, waarvoor ik slechts leedwezen gevoel, kan daarvoor zijn opper-misdadiger bedanken. Ik heb zoo dikwijls de hand geboden, maar het was vergeefs. Zij wilden dezen strijd, zij zullen hem thans heb ben. Het Duitsche volk zal dezen strijd tot het einde toe voeren, dat wil zeg gen, tot de overwinning. grondslag, welke voorhanden was bij het sluiten van het nict-aanvalspact van verleden jaar en die door het a.s. bezoek van Molotof aan Duitschland in strijd met andersluidende doorzich tige geruchten van de Engelsche pro paganda voor de openbare meening der wereld wordt bevestigd. Het feit, dat de Sowjet-Russische minister van buitenlandsche zaken vergezeld wordt door een groot aantal prominente mannen der politiek en der oeconomie van de Sowjet-Unie, doet de conclusie voor de hand liggen, dat de besprekingen zich zullen uit strekken tot de meest verschillende gebieden der Duitsch-Sowjet-Russi- sche betrekkingen. DE GAULLE'S-TROEPEN LANDEN BIJ LIBREVILLE. Het Fransche ministerie van Kolo niën heeft Zaterdagavond het volgen de communiqué gepubliceerd: „Na de onder de bekende omstandig heden mislukte onderneming van Da kar, plegen de ex-officieren de Gaulle en de Larminat een nieuwen aanslag op de Fransche souvereiniteit. Ge steund door lichte Britsche zeestrijd krachten, welke sinds eenige dagen ter hoogte van de kust van Gaboen krui sen, zijn zij met hun troepen in de na- hijheid van Libreville» dat zij te voren bombardeerden, tot een landing over gegaan. De verzekeringen, welke de gouver neur van Gaboen, Masson, heeft ge geven over de vastberadenheid der Franschen om zich tegen de opstan delingen te verdedigen, doen vermoe den, dat zich thans verbitterde ge vechten afspelen in dit deel van Equa toriaal Afrika, dat tot nog toe aan alle pressie van de opstandelingen weer stand kon bieden. De operaties tegen Gaboen brengen dit ten Zuiden van den Equator gelegen Fransche gebied, waarvan de verbindingen met de bui tenwereld thans verbroken zijn, in 'n moeilijke situatie." Tot zoover het of- ficieele communiqué. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 en Baldwin zijn palats innam, werd Chamberlain kanselier van de schat kist. Na het aftreden van Baldwin in 1937 nam hij de leiding der regeering op zich. In 1938 werd tusschen zijn regeering en Italië de Britsch - Italiaansche Paasch-overeenkomst gesloten, die echter in den aanvang zonder effect bleef. In verband met het Sudeten- Duitsch probleem bracht Chamberlain Duitschland drie bezoeken, n.l. de twee bezoeken aan Muenchen en het bezoek aan Godesberg. Na de Engelsche nederlaag in Noor wegen trad Chamberlain af als mi nister-president. In deze functie werd hij opgevolgd door Churchill. MOLOTOF OP WEG NAAR BERLIJN Molotof is Zondagavond vertrok ken in een specialen trein naar de Rijkshoofdstad. Zijn gevolg bestaat uit 32 personen. Op het station waren de hoogste vertegenwoordigers van staat, leger en partij verschenen om afscheid te nemen. De Duitsche am bassadeur reisde met denzelfden trein naar Berlijn. Op het station waren verder nog aanwezig de Italiaansche ambassadeur, de Slowaaksche gezant en de Roemcensche gezant. In politieke kringen te Berlijn ver klaart men ten aanzien van de betee- kenis van het bezoek van Molotof, den Sowjet-Russischen commissaris van buitenlandsche zaken aan Berlijn, dat deze gelegen is zoowel in het feit zelf als ook in de huidige begeleidende om standigheden. Zoowel de Duitsche als de Sowjet- Russische politiek, zoo verklaart men verder, streven er op grond van his- historische ervaringen naar de weder- zijdsche betrekkingen op een goede en veilige basis te plaatsen. Dat is de ONDERHOUD TUSSCHEN GOERING EN LAVAL. In Vichy is op 10 Nov. een officieel communiqué uitgegeven van den vol genden inhoud: „De vice-premier en minister van Buitenlandsche Zaken, Pierre Laval, is in Vichy aangekomen. Tijdens zijn verblijf in Parijs heeft hij een onderhoud gehad met rijksmaar schalk Göring. Ambassadeur De Bri- non was bij dit onderhoud tegenwoor dig." CHAMBERLAIN OVERLEDEN. Naar Reuter meldt, is Neville Cham berlain Zaterdagavond in den ouder dom van 71 jaar, in zijn landhuis overleden. Arthur Neville Chamberlain werd op 18 Maart 18G9 als tweede zoon van Joseph Chamberlain en broeder van den overleden Austen Chamberlain ge boren. Hij groeide op in Birmingham. Na zeven jaar in een commercieele functie op de Bahama-eilanden te heb ben gewerkt, kreeg hij een functie in het stedelijk bestuur van Birmingham, waar hij in 1915 tot burgemeester werd gekozen. In 1918 werd hij gekozen tot lid van het parlement. In 1923 werd hij mi nister van gezondheid. Met het kabi- net-Baldwin trad hij in 1929 af. In de kabinetten der nationale samenwer king werd Chamberlain eerst minister van welvaart en later kanselier van de schatkist. Toen Mac Donald aftrad Ook in Bulgarije, Hongarije en Joego-Slavië beefde de aarde, doch zijn de gevolgen minder ernstig. Zondagmorgen om 3.19 uur is Boe karest door een hevige aardbeving ge teisterd van een geweld als de stad nog nooit beleefd had. Ondanks nacht en regen stormden de menschen vervuld van angst de straat op. De huizen hebben over het algemeen aanzienlijke scheuren ge kregen. Van de daken stortten heele rijen pannen en spanten op straat. Daar leek het wel een puinhoop. Rui ten braken en in de schouwburgen en bioscopen zijn er groote scheuren in zolderingen gekomen. Midden in het centrum van de stad gebeurde een groot ongeluk. Een huis van tien verdiepingen, waarin e*en der grootste bioscopen gevestigd is, is to taal ingestort. De daar wonende men schen werden onder de puinhoopen begraven. Reddings- en opruimings werkzaamheden hebben terstond met medewerking van militairen een aan vang- genomen. Een kleine kerk en verscheiden fabrieksschoorsteenen zijn eveneens ingestort. In Boekarest is er geen huis, dat niet min of meer getroffen is. De aan gerichte schade is aanzienlijk. De in gestorte „wolkenkrabber" in het cen trum der stad is in grooten omtrek afgezet. Per radio zijn formaties der legio- riaire beweging opgeroepen zich te be lasten met de ordediensten. Op dezelf de wijze zijn alle architecten opge roepen om zich ter beschikking te stellen, teneinde de huizen, die gevaar voor instorting zouden kunnen op leveren, te onderzoeken. De voertui gen mogen* slechts met verminderde snelheid door de straten rijden. Per radio worden voortdurend ordemaat regelen bekend gemaakt. Alle schouw burgen en bioscopen zijn gesloten. Uit een communiqué van het seis mologisch instituut blijkt, dat de aard beving, die een gedeelte van Roemenië heeft verwoest, een sterke had van negen graden en vier minuten heeft geduurd. De eerste berichten, die uit de provincie worden ontvangen, zijn indrukwekkend. Tientallen steden zijn hall' verwoest. De telefoonverbindin gen zijn gestoord en hét treinverkeer .is overal gestaakt. Alleen al te Galatz zijn tot op dit oogenblik 21 dooden en 100 gewonden te betreuren. Als ge volg van het feit, dat hoogspannings kabels van de electrische centrale op de huizen vielen, geraakten deze in brand. De kathedraal is ingestort, 'als mede de kerk van de H. Helena. Het station en de spoorweginstallatics zijn totaal verwoest. Talrijke huizen in de buitenwijken zijn ingestort. Te Buzau waren de gevolgen van de aardbeving verwoestend. Hier zijn tientallen doo den gevallen en honderden huizen ver nield. Te Plocsti is het hotel centraal een puinhoop. Het stadhuis, het hoofd bureau van politie, de kamer van koophandel en andere groote paleizen staan op het punt in te storten. Het aantal slachtoffers is niet op te geven. De steden Panciu en Odobesti zijn to taal verwoest. Tc Boekarest is het Carlton palcis, dat niet minder dan veertien verdie pingen telt en door vijftig huurders werd bewoond, ingestort. Tot dusver re heeft men vanuit de puinhoopen veertien slachtoffers geborgen. Enke le huurders, die bijtijds in de kelder waren gevlucht en er in zijn geslaagd in telefonisch contact met de politie te komen, roepen wanhopig om hulp, daar zij den verstikkingsdood dreigen te sterven. Er worden boveninensche- lijke pogingen in het werk gesteld om hen te redden. Er zijn in Roemenië meer dan 1000 slachtoffers. Ook in Hongarije, Bulgarije enz. zijn aardschokken gevoeld, maar de gevol gen zijn minder ernstig. EEN PRIJZEN-DICTATOR. Naar. aan het A.N.P. wordt medege deeld, kan binnenkort de afkondiging van een besluit worden tegemoet ge zien, waarbij de functie van gemach tigde voor de prijzen in het leven wordt geroepen. Met dezen maatregel wordt beoogd de regeling en de handhaving van de prijzen te centraliseeren. De gemach tigde voor de prijzen zal zeer uitge breide bevoegdheden krijgen. Hij zal belast zijn met de coördinatie van de verschillende maatregelen op het ge bied van de prijsvorming, welke door de departementen zullen worden uit gevaardigd en te dien einde de noo- dige richtlijnen vaststellen. Zijn bemoeiingen zullen zich uit strekken tot de prijzen van roerende en onroerende goederen, tot diensten, huren, pachten, vervoertarieven en renten. Verder zal zijn taak bestaan in een uitbreiding en verscherping van de prijs-controle. Daarnevens verkrijgt hij nog bepaalde bevoegdheden ten aanzien van de berechting van over tredingen der prijsvoorschriften. Het A.N.P. verneemt nog, dat het in het voornemen ligt een Nederland- schen hoofdambtenaar tot gemachtig de voor de prijzen te benoemen. DE TEXTIELDISTRIBUTIE. Voor matrassen is een speciale vergunning vereischt. Kapokmatrassen, aldus lezen wij in het jongste nummer van De Manufac turer, kunnen slechts op speciale ver gunning verkrijgbaar 'worden gesteld in de volgende gevallen: lstc voor personen, die in het hu welijk treden; 2de aan gcëvacueerden en door het oorlogsgeweld getroffenen; 3de in bijzondere gevallen ter be oordeeling van het Rijksbureau voor De Echo v Waaïwpstlie en Langstraatsche ('unit, Wrijl rug en borst in met Dampo. Dan bent U den volgenden morgen beter I Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 1