Gemeenteraad Sprang-Capelle, Wij dringen nog maals met nadruk aan op tijdiger inzending van Advertenties en Berichten. de distributie van textielgoederen door den handel. Voor het derde geval dient de aan vrage vergezeld te gaan van een dok tersattest, gecontroleerd door den ver trouwens-arts (formulier M.D. 29). In gevallen, die niet bij de boven staande ondergebracht kunnen wor den, kan men, indien aanschaffing in derdaad noodzakelijk is, b.v. door slij tage of noodzakelijke uitbreiding, een speciale vergunning ontvangen voor een wolvlok-vlasbaard-zeegras, z.g.n. gezondheidsmatras of veeren matras. Vloerkleedjes en sierkleedjes. Afgepaste vloerkleedjes tot en met een grootte van 90 x 160 cm. mogen zonder punten worden verkocht, even als vloerkleedjes gemaakt van afval stoffen, tenminste wanneer deze laatst genoemde kleedjes van een speciaal merk zijn voorzien en goedkeuring van het Rijksbureau is verkregen. Als sier kleedjes mogen verkocht worden alle kunstzijden, katoenen en linnen kleed jes, waarvan de oppervlakte beneden 1 vierkanten meter ligt. Alle schorten, zooals bretel- en band- schorten, dienster- of servcerschorten, halfschorten, kunnen, indien zij ge maakt zijn van kunstzijde, op de helft worden gewaardeerd van de waardee ring van katoenen schorten. Zeiljoppers, oliejassen en oliejek kers kunnen worden gewaardeerd als sport jas. dus 37 punten voor mannen, 32 punten voor vrouwen en 25 punten voor jongens en meisjes. DE STEUN VOOR DE PLUIMVEE HOUDERS. Met het oog op de voedselschaarsch- te zijn," zooals men weel, maatregelen genomen tot het doen inkrimpen van den pluimveestapel. In verband daar mede is voor de houders van bedrij ven, wier inkomsten tengevolge van de inkrimping sterk zijn gedaald, een steunregeling ontworpen. Zij, die over eenkomstig de inventarisatie van Sep tember '39 300 of meer kippen en/of eenden hadden, zullen een feitelijke vergoeding krijgen, waarvan de om vang wordt vastgesteld door het ba sisbedrag, berekend volgens de bepa lingen van de z.g. kleine-boercn-rege- ling te verminderen met het theoreti sche bedrijfsinkomen. De berekening van dit bedrijfsinkomen geschiedt ook overeenkomstig de kleine-boeren-rcge- ling door een gemeentelijke commis sie, waarbij per kip of eend per week 4V2 cent wordt aangenomen. VERBOD VAN SLACHTEN VAN SCHAPEN. Bij besluit van den secretaris-gene raal, waarnemend hoofd van het de partement van Landbouw en Vissche- 1 ij, is bepaald, dat het slachten en doen slachten van schapen is verboden. Dit verbod geldt niet tën aanzien van schapen, waarvoor door of van wege de stichting Nederlandsche Vee houderij Centrale een slachtvergun- ning is verleend. Dit besluit geldt voor het tijdvak, aanvangende met ingang van den dag van zijn inwerkingtreding en eindigen de met ingang van 1 Januari 1942. Het treedt in werking op den dag van afkondiging (9 November) en kan worden aangehaald als „Slachtverbod 1940 Schapen". POST EN DUISTERNIS. "v: Wèl avond bestelling. In enkele bladen is een bericht ver schenen dat de directeuren der post kantoren aanwijzing zouden hebben ontvangen, indien de weersomstandig heden daartoe aanleiding geven, de derde (avond-) bestelling niet te doen uitvoeren. Dit bericht is onjuist. De directeu ren hebben integendeel aanwijzing ontvangen, om, waar dit slechts eenigs- zins mogelijk is, de avondbestelling te doen blijven uitvoeren, zoo noodig met indienststelling van extra personeel. PRIJZEN MINERALE SMEEROLIëN EN VETTEN. Mogen voorloopig worden verhoogd. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, heeft bepaald, dat in afwijking van art. 1, 2 en 3 van de Prijzenbeschikking 1940 no. 1 de prijzen voor de uiteindelijke verbruikers van alle soorten minerale smeer-oliën en vetten voorloopig met maximaal 9 per 100 kg. mogen wor den verhoogd. Deze verhooging geldt van 12 November af. Om misverstand te voorkomen wordt hierbij vermeld, dat de hier genoemde verhooging gelegd mag wor den op de prijzen, welke de handelaren berekenden of noteerden voor 't mee- rendeel hunner transacties op 9 Mei 1940 of, wanneer op 9 Mei 1940 geen transacties of noteeringen plaats von den, in de periode van 9 April9 Mei. REGELING VOOR WITTE KOOL. Het verhandelen en in voorraad hebben aan voorwaarden verbonden. Volgens mededeeling van den se cretaris-generaal, wild. hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scnerij, in de Ned. Staatscourant, is 't veilen, het voorhanden of in voorraad hebben van alle soorten witte kool aan verschillende voorwaarden ver bonden. Het veilen kan slechts ge schieden met in achtneming van den maximumprijs voor herfst-wittekool van 2.5U per lüü kg. netto. Het voor handen of in voorraad hebben van witte kool is slechts toegestaan indien de betrokkene bij bepaalde organisa ties is aangesloten. Het besluit trad 12 November in werking. HET GOEDKOOPE BIER WORDT DUURDER. Eén cent per glas. De prijs van het bier in de goed- koope zaken zal verhoogd kunnen worden. De plaatselijke organisaties van koffiehuishouders zullen nog een beslissing moeten nemen, maar de se cretaris-generaal van Handel en Nij verheid heeft hun reeds toestemming verleend den prijs van bier per glas beneden de 20 cent te verhoogen met één cent. Het betreft dus alleen de zaken, waar bier 18 cent of 14 cent (.klein glas) kost. Aanleiding tot de toegestane prijs- verhooging met één cent is het feit, dat de koffiehuishouders, na de om zetbelasting, niet kunnen uitkomen, daar zij deze fractie van één cent niet per glas tot uitdrukking kunnen bren gen- WINTERHULP-NEDERLAND. Het A.N.P. meldt: De activiteit van de winterhulp Ne derland begint zich overal in den lan de af te teekenen. Het voorbereidende werk gaat gestadig voort. De plaatse lijke en provinciale comité's worden overal snel gevormd, waarbij personen van alle richtingen worden betrokken. Overigens kan worden vastgesteld dat de autoriteiten, in het bijzonder de commissarissen der provincies en de burgemeesters, alle medewerking ver- leenen. De thans ontwikkelde activi teit laat voor de toekomst een gunstig resultaat verwachten. Evenals in België wordt thans ook in Frankrijk een winterhulpactie in grooten stijl opgezet. VERDINASO VEREENIGD MET DE N.S.B. Dat was de mededeeling, welke Za terdag officieel in een door de N.S.B. belegde persconferentie werd gedaan, in de voorafgaande besprekingen was volgens een door de leiding van het Verdinaso uitgegeven bekendmaking gebleken, dat het programma van de N.S.B. en het programma van het Ver dinaso, hoewel verschillend geformu leerd, op hetzelfde doel zijn gericht. Dal doel wordt dan in hoofdzaak in de volgende punten samengevat: le. De vestiging van de hiërarchi sche en organische orde in een Neder- landschen gezagstaat, waarin persoon, groep, gemeenschap en staatsgezag (met hun bezit) elkander hebben te dienen; waarin de vrijheid van gods dienst en de bescherming van den Christelijken Godsdienst in zijne ker ken door het staatsgezag worden ge waarborgd; waarin het onderwijs door gemeen overleg van alle betrokken groepen zoo wordt geregeld, dat de eenheid der natie en de godsdienstige belangen der leerlingen het best wor den gediend. 2e. De vereeniging van het Volk der Nederlanden en van zijn grondge bied in en buiten Europa in het Rijk der Nederlanden. 3e. De samenwerking van een vrij Nederland in de eerste plaats met een der gefundeerde staten, die ras-ver- wante volkeren omsluiten. Ook Musseri heeft met de aldus ge formuleerde grondbeginselen zijn in stemming betuigd. En zoo is dan het Verdinaso Nederland opgegaan in de N.S.B. Zaterdagmiddag werd te Amsterdam een défilé van 5 a 6000 W.A. mannen gehouden voor Mussert. Restauratie van den Stan daardmolen. Vaststel ling gemeente - begrooting met een tekort van 12800. Nieuwe tarieven voor de begraafplaatsen? De raad dezer gemeente kwam Vrijdagmiddag in openbare vergade ring bijeen onder leiding van burge meester A. Smit. Secretaris de heer de Visser. De heer Jac. Vos was afwezig. Na opening met gebed en vaststel ling van de notulen der vorige verga dering, doet de voorzitter mededeeling van de navolgende ingekomen stukken: a. Schrijven van den heer Jac. Vos dat hij verhinderd is deze vergadering bij te wonen. b. Schrijven van Ged. Staten, dat de gemeente-begrooting 1940 is goed gekeurd. c. Alsvoren tot goedkeuring van 'n drietal begrootings-wijzigingen 1940. d. Bericht van den Secretaris-Ge neraal van Binnenlandsche Zaken, dat voor een tijdvak van 5 jaar is goedge keurd de verordening op de bezoldiging der gemeente-veldwachters. e. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. f. Schrijven van het Departement van Binnenlandsche Zaken, waarin zij bericht, dat er een verordening getrof fen moet worden op het inzamelen en bewaren van afval van levensmiddelen. De voorzitter stelt namens B. en W. voor, deze verordening vast te stellen, hetgeen hierop neerkomt, dat B. en W. regelend zullen moeten optreden. De raad gaat daarmee accoord. Alsnog worden voor kennisgeving aangenomen: g. Goedkeuringsbesluit van Ged. Staten, tot verhuur van een stuk grond aan de fa. Oerlemans. h. Schrijven van den Commissaris in de Provincie Noord-Brabant, waar in het besluit wordt kenbaar gemaakt, dat de ambtsperiode van den burge meester dezer gemeente is verlengd. De gemeente-rekening 1939 sluit voor den gewonen dienst met een na- deelig slot van 5590.— en voor den kapitaaldienst met een batig slot van 4255.54. Het rapport van de Commissie van Onderzoek deelt mede, dat geen aan leiding gevonden werd tot het maken van op- of aanmerkingen. Deze rekening werd hierna vastge steld. De vergoeding voor het bijzonder lager onderwijs voor 1939 werd vast gesteld op een bedrag van 8.03 per leerling. De werkelijke uitgaven werden vast gesteld, voor de school in Sprang 1809.23 en voor die in de Heistraat 1579.58. De rekening 1939 van het Burgerlijk Armbestuur in Capelle werd in ont vangsten en uitgaven vastgesteld op 8414.92, waarin begrepen is een ge-* meente-subsidie van 2256.58. De be grooting 1941 werd vastgesteld op 9327.90, met een geraamde gemeen te-subsidie van 2550. De rekening 1939 van het Burger lijk Armbestuur in Sprang werd in ont vangsten en uitgaven vastgesteld op 5242.93, waarin begrepen is een ge meente-subsidie van 2683.61. De be grooting 1941 werd vastgesteld op 5098.77, met een geraamde gemeen te-subsidie van 2400. De aftredende bestuursleden van de Burgerlijke Armbesturen in Sprang en Capelle, resp. de heeren G. J. v. Wil- ligenburg en C. J. v. d. Hoek, werden herkozen. Als nummers twee stonden op de voordracht resp. de heeren E. J. Heij en J. A. Verheijden. Besloten werd tot onderhandsche verhuurverlenging van het oude school huis in de Heistraat aan Benjaminse voor 250.per jaar en van de voor malige veldwachterswoning in Vrijhoe- ve-Capelle aan van Drongelen voor 2.75 per week. Een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank van Nederlandsche Gemeenten tot een maximum bedrag van 74000.— tegen een rente van 4j^ werd goedge keurd. De voorzitter zegt nog dat dit bedrag 14000.hooger is dan andere jaren in verband met de stijgende behoefte aan kasgelden. De opcenten op de gemeente-fonds belasting voor 1941 1942 werden, evenals in andere jaren, wederom vast gesteld op 75. De Begrafenisrechten. De voorzitter stelt aan de orde, de vaststelling van een nieuwe verorde ning op de heffing en invordering van begrafenisrechten. Spreker zegt dat dit is, naar aanleiding van het gereedko men van de nieuwe algemeene be graafplaats in Capelle. Alleen de be plantingen moeten hier nog worden aangebracht. B. en W. stellen voor, voor deze be graafplaats dezelfde verordening te la ten gelden als voor die van Sprang van kracht is. Tevens deelt spreker mede, dat'B. en W. voorstellen de vierde klas te la ten vervallen, daar hiervan practisch geen gebruik meer zal worden ge maakt. De heer de Bas vraagt hoeveel de kosten van de eerste drie klassen bedra gen. De voorzitter antwoordt, dat deze zijn 24 voor de eerste, 12 voor de tweede en 6 voor de derde klas, vol gens de verordening van Sprang. De rechten voor het stichten van een graf kelder zijn volgens die verordening resp. 12, 6 en 3, terwijl boven dien voor de eerste tien jaar nog gehe ven worden 24 en voor iedere vol gende tien jaar 12. De heer A. Verheijden is van mee ning, dat men dan moeilijk meer van een eigen graf kan spreken. De heer de Bas onderschrijft deze meening. De heer Verheijden heeft vroeger eens tegen het Kerkbestuur in Capelle gezegd, dat het voordeelig zou zijn, als het kerkbestuur enkele betonnen graf kelders liet bouwen, om die dan nader hand aan gegadigden te kunnen ver- koopen. Dit voorstel zou spr. nogmaals in overweging willen geven, als de tij den wat beter geworden zijn. Dan zou men ten minste een eigen graf hebben. De voorzitter zegt dat dit onderwerp reeds in de vergadering van B. en W. is besproken. Er is een firma die deze grafkelders levert, zoodat men maatre gelen kan nemen, dat er steeds 4 a 5 aanwezig zijn. De heer Verheijden zou, als daartoe werd overgegaan, er vooral op laten letten, dat ze goed dicht zijn, zoodat ze niet, als thans in Capelle, altijd onder water staan. De heer de Bas zegt, dat als men een graf koopt, daar de bedoeling voorzit, dat dit in eigendom komt. Nu thans gebleken is, dat dit niet het geval is, kan spr. met de voorstellen van B. en W. niet accoord gaan. De heer Timmermans heeft ook een eigen graf gekocht en steeds in de ver onderstelling geleefd, dat dit zijn eigen dom was. De heer de Bas zou de verordening in dien zin willen wijzigen, dat er met recht sprake kan zijn van een eigen graf. Spreker wil deze wijziging ook toepassen op de verordening voor de begraafplaats in Sprang. Wethouder van Willigenburg stelt voor dit punt aan te houden tot de volgende vergadering. B. en W. kun nen dan met nieuwe voorstellen komen. De voorzitter zegt dat een volledig eigen graf, bijna niet voorkomt. Wethouder Middelkoop is een an dere meening toegedaan. Met een in geschreven koopcontract is er wel de gelijk sprake van een eigen graf. De voorzitter wil het voorstel van Weth. van Willigenburg overnemen en in de volgende vergadering met na dere voorstellen terugkomen. De raad kan zich daarmee vereeni gen. De bouwverordening werd in dien zin gewijzigd, dat B. en W. de be voegdheid hebben, vergunningen tot bouwen uit te reiken of niet toe te staan, naar gelang de voorraad van materialen voldoende of niet voldoen de zal zijn. Twee verzoekschriften voor onthef fing van straatbelasting en twee voor ontheffing van de hondenbelasting wer den goedgekeurd. De Standaard-Molen. De voorzitter zegt dat de Vereeni ging ,,De Hollandsche Molen" bij zonder belang stelt in den Standaard- Molen van Sprang. Hij is de eenigste van dit model, die in de heele Lang straat is overgebleven en als zoodanig moet het behoud er van bijzonder op prijs gesteld worden. Met weinig kos ten is dit te bereiken, maar men kan den eigenaar van den molen niet al leen de kosten van de restauratie laten betalen, daar deze een bedrag van ruim 1500 zullen vorderen. Daarom heb ben verschillende vereenigingen zich bereid verklaard, de restauratie met een geldelijke bijdrage te steunen. ,,De Hollandsche Molen" geeft daarvoor 100.—; „Het Brabantsch Landschap" 50.-; „Heemschut" 25; A.N.W.B. 25.voorts is er nog een particu liere toezegging gedaan voor 50. Totaal heeft men dus reeds een bedrag bij elkaar van 250. Daarnaast stel len B. en W. voor, een subsidie te ge ven van de gemeente, groot 250. terwijl verwacht mag worden, dat het Rijk ook nog 250 zal bijdragen. Het resteerende bedrag groot ongeveer 900.— wil de eigenaar van den mo len betalen. De heer de Bas vindt de bedragen der verschillende vereenigingen, in verhouding met het door B. en W. voorgestelde bedrag, niet groot. Spre ker vindt een subsidie voor een bedrijf heel iets anders dan bijvoorbeeld een subsidie voor de kerk. Hier profiteert de eigenaar er het meest van. Wethouder van Willigenburg merkt op, dat de molen niet in gebruik is. De molenaar heeft den molen niet noodig, daar hij zich ook op andere wijze kan helpen. De eigenaar is niet van plan den molen te onderhouden, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat deze op een ge geven moment moet worden afgebro ken, wegens bouwvalligheid. Wel is hij bereid 900.in de restauratie bij te dragen, omdat hij dan mogelijk weer van den molen gebruik kan gaan ma ken. Den heer de Bas was niet bekend, dat de molen buiten bedrijf was. Spr. hoopt dat ook het Rijk de subsidie zal geven. De voorzitter merkt op, dat B. en W. hiermede hebben rekening gehou den en daarom vooraf bij Ged. Staten hebben geïnformeerd of het Rijk in de ze zou mede werken. Er is toen geant woord, dat als het Rijk geen subsidie geeft, ook de subsidie van de gemeente niet zal worden goedgekeurd. Hecht men wel zijn goedkeuring aan deze subsidie, dan is daaruit de conclusie te trekken, dat ook het Rijk zal bijdragen. De heer Verheijden merkt op, dat volgens de gemeenterekeningen der laatste jaren bijna alle gemeentesubsi dies vervallen. Subsidies voor goede muziek- en zangvereenigingen, behou dens een klein bedrag voor instrumen taal, bestonden hier niet. Kort geleden moesten particulieren een zeer bekend gemengd koor voor ondergang behoe den. Ik begrijp den heer van Rijckevor- sel niet, inzake subsidie voor den Sprangschen molen, zegt spr. Waarom juist deze, en eenige jaren geleden den Nieuwvaartschen Standaard-molen, die voor sloop verkocht werd, niet. Ik vraag me af, aldus spr., zit er in deze aangevraagde subsidie soms muziek? Mijn inziens zit er in deze instandhou dingen, zoowel als van de oude Mid- deleeuwsche kasteelen met enorme ver- bouwingskosten tot raadhuizen, iets ziekelijks. Onze financiën laten tegen woordig niet toe hiervoor gelden be schikbaar te stellen. Ik adviseer dit aan „het Molentje" met particuliere bijdra gen over te laten. De Sprangsche hee ren moeten mij niet van animositeit verdenken, zegt spreker. Bij de verbe tering der wegen, drong ik bij den mij bevrienden burgemeester Meijer er op aan, de oude steenen rond den muur van de Sprangsche kerk, voorzichtig aan den buitenkant te verwerken, wat slechts gedeeltelijk geschiedde. Nu dit niet geschiedde, vloekt het ten opzichte van dit oude gebouw met zijn mooien eeuwenouden toren. Spreker adviseert met de subsidie betere tijden af te wachten. Wethouder Middelkoop zegt, dat t met den anderen molen spaak geloopen is, omdat de eigenaar niet wenschte mede te werken. Thans staan de zaken anders. De heer Verheijden is er niet voor aan een bedrijf subsidie te geven. Als men hier in toestemt, kunnen ook de schoenfabrieken wel met dergelijke din gen voor den dag komen. De voorzitter zegt dat de man den molen voor zijn bedrijf niet noodig heeft. Toch wil hij 900.— bijdragen. Men moet, vooral in dezen tijd zooveel mogelijk doen om de historie in eere te houden. Spreker adviseert daarom het voorstel aan te nemen. Dat de eigenaar later den molen weer in gebruik zal stellen, is zijn goed recht. Spr. ver neemt zelfs dat hij van gestroomlijnde wieken zal worden voorzien. u< De heer Verheijden wil voorstellen, dat de gemeente 100.geeft, mits ook het Rijk en de Provincie subsidie geven. Dit voorstel wordt niet ondersteund. De heer de Bas geeft in overweging om ook de Provincie te verzoeken een subsidie te geven. De voorzitter antwoordt dat door „de Hollandsche Molen", gezien de verrichte aanschrijvingen aan allerlei instituten, daar ook de provincie wel in betrokken zal zijn geweest. Daar ech ter niets daarvan in de lijst vermeld stond, is spreker van meening, dat de Provincie niet geneigd is bij te dragen. De heer Kerst, zou het toch nog eens bij de provincie willen probeeren. Lukt het, dan kan dit bedrag in mindering worden gebracht, van de door de ge meente te verleenen subsidie. Spreker stelt daarom voor, een subsidie te ge ven tot een maximum van 250. Dan kan men altijd nog beneden dit bedrag gaan, als de provincie bijdraagt. Z. h. st. gaat de raad met dit voor stel accoord. Op diens verzoek, wordt de heer Verheijden geacht buiten stemming te zijn gebleven. Enkele wijzigingen van de gemeente- begrooting 1940 werden goedgekeurd. Vaststelling Gemeentebegrooting 1941. De voorzitter deelt mede, dat het te kort op deze begrooting wordt geraamd op 12800.Een van de groote fac toren van dit tekort is wederom de uit- keering uit het gemeentefonds, die 4000.— lager is, dan voor de be grooting 1940. De gewone dienst sluit i^l

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2