KERKNIEUWS GEMENGD NIEUWS as. Vriidan 4 bnlp in haisbondlDÉ, JAN VERAA Winterhulp Nederland. nnncnTCCPcn FEUILLETON HET WAS IN AUSTRALIË.,!! Kostcloozc Koepok-inenting Hvutnitcncii BESCHAAFD DEGELIJK MEISJE. E.BRINCKMAN, Gedipl.Pédicure Advertentiën. boekje mede te brengen voor de juiste EEN BRIEF VAN HET NED. EPISCOPAAT. Raakt geen projectielen aan I Twee dooden in Den Burg. Zondagmiddag is in Den Burg een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee dooden, een jong echtpaar, zijn te betreuren. De man had op bet strand achter de Westermient een projectiel gevonden en dit mede naar huis genomen. Hier heeft hij, het waarschijnlijk willen bekijken, waarbij het projectiel tot ontploffing is gekomen. De man en zijn vrouw waren vrijwel op slag dood. Nogmaals wijzen wij erop, hoe gevaarlijk het is een projectiel aan te raken. Indien men zooiets vindt, waarschuwe men direct de politie en blijve zelf verder opeen afstand. Doodelijk ongeluk te Rotterdam Zondagmiddag is de 64-jarige winkelbediende J. de Graaf uit de Zoutziederstraat te Rotterdam bij het oversteken van de Havenstraat over een uitstekende steen gestruikeld en gevallen. Hij wist op te staan, maar toen hij de Voelstraat bereikt had, zakte hij ineen. Toen de genees kundige hulp aanwezig was, bleek de bejaarde man reeds te zijn over leden. Waarschijnlijk heeft hij bij den val een schedelbasislractuur op- geloopen. Het stoffelijk overschot werd door den G, G. D. naar het ziekenhuis Bergweg overgebracht. Twee diefstallen in Den Haag opgehelderd. De Haagsche politie is dezer dagen door het aan hel licht brengen van een kleedingdiefst&l tevens op het spoor gekomen vaneen belangrijken morfinediefstal. Vrijnag 24 October stond in de EmiiU straat in Den Haag een trans portrijwiel onbeheerd, waarop eenige doozen met kleeding, inhoudende heerencostuums, winterjassen en een damesbontmantel. Het rijwiel was toen gestolen ten nadeele van een kleedingfirma in de Hoogstraat in Den Haag. Aangifte bij de politie volgde en al speurende kwamen de politiemannen tot de conclusie, dat een oude bekende, die reeds een paar veroordeelingen achter den rug had voor diefstallen, n.l. de 21-jarige bloemist H. v. T., wel meer van deze affaire zou afweten. Van T. werd geschaduwd en verleden week Maandag zag de politie hem naar een familielid in de Van Bassen- straat gaan,n.l den 32-jarigen schip per B. J. B. Terwijl hij hier op visite was, verscheen al spoedig de 33-jarige grondwerker C. S., die be kend stond als een vroege compag non van Van T. Deze verdween eveneens in de woning. De politie achtte net raadzaam een inval in de woni' g te doen en dit had in zoo verre geen resultaat, dat de gezochte kleeding niet werd gevonden. Men deed echter wel een andere ontdek king. In een niet-brandende kachel werd een doos gevonden welke 30 ampullen morfine bevatte en boven dien een injectiespuit. Geen van het drietal verklaarde iets van de her komst van deze artikelen af te weten, doch de politie vond aanleiding hen te arresteeren. Bovendien werd nog aangehouden de 19-jarige dienst bode F. W., die een kennis van Van T. bleek te zijn en eveneens in de woning aanwezig was. Na lang zoeken leidde het spoor van de ontvreemde morfine naar Eindhoven, waar bleek, dat Van T. de morfine gekocht had van een zekeren S., verpleger aldaar. S. werd door de politie in Eindhoven ge arresteerd en vast kwam te staan, dat de morfine en de injectiespuit inderdaad te Eindhoven waren ge stolen. Wat de gestolen transportfiets be treft, kam aan het licht, dat V. T. op den bewusten avond in gezel schap van het familielid B. dezen diefstal had gepieegd. De doozen hadden zij meegenomen en 't trans portrijwiel bij donker in het water van den Zuidwal gegooid, waar dit thans door de politie is opgevischt. De kleeding hadden zij verkocht voor f 100, aan de 31 jarigen brand- stoffenbandelaar B. A., die sinds kort 't opkoopersbedrijf uitoefende. Deze werd eveneens gearresteerd alsmede de broer van V. T die ook een rol in dezen diefstal had gespeeld. De kleeding welke een waarde vertegenwoordigde van f600 is in een pakhuis aan de Pautus Potterstraat in beslag genomen. Lotisico, De prijs van f 100.000 is gevallen op No. 827. Aan de gevolgen eener aanrijding overleden. Op het kruispunt Maliebaan - Nachtegaalstraat te Utrecht, is Zater dagmiddag de 53-jarige heer Van Dijk uit De Bilt door een auto aan gereden en met' zware inwendige kneuzingen naar het stads- en aca demisch ziekenhuis overgebracht. In den loop van Zondag is het slachtoffer aan de gevolgen over leden. ABONNEERT U OP DIT BLAD De Heer en Mevrouw LANEN-BEENS geven met vreugde kennis van de geboorte van hun zoon ANT0NIUS FRANCISCUS MARIA. Waalwijk, 12 November 1940, De Burgemeester van Waalv ijk MAAKT BEKEND, dat het Bureau voor de actie «Winterhulp Nederland« is ge vestigd ter gemeente-secretarie, afd. Algemeene Zaken. Personen boven 18 jaar, die zich verdienstelijk willen maken als medewerker of medewerk ster aan deze actie, worden verzocht zich op te geven aan genoemd bureau. Vooi de te houden NATIONALE INZAMELING op 29 en 30 November a.s. roept hij tevens personen op boven 18 jaar, die als collectant of collectrice willen medebelpen om deze eerste collecte in alle opzichten te doen slagen. Aan melding hiervoor eveneens op het gemeentehuts. Giften voor deze actie worden reeds thans gaarne ingewacht. U kunt ze aan den Gemeente ontvanger voor dit doel per soonlijk ter hand stellen of overmaken op zijne postreke ning 206103. De Burgemeester voornoemd, E. MOONEN. Burgemeesteren Wethouders van WAALWIJK maken be kend, dat van gemeentewege gelegenheid zal worden ge geven tot voor kinderen tot 2 jaar in het St. Nicolaas-ziekenhuis le Waalwijk en wel De inenting wordt verricht door den gemeente-geneesheer Dr. M. H. C. Kolster. Alleen die kinderen zullen ingeënt worden, omtrent wie een ver klaring van den huisarts wordt overgelegd, dat tegen inenting geen bezwaar bestaat. Voorts gelieve men @On tfOUW* namen enz. Waalwijk, 13 Nov. 1940, Burgemeesteren Wethouders voornoemd, E. MOONEN, Burgemeester. J. VAN MIERLO, Secretaris. 30, jaar, zoekt plaatsing als intern. Geheel huishoudelijk bekwaam en zelfstandig. Beste referenties. Br. onder No. der adv. a h Bureau v. d. blad. 63854 BEGRAFENIS VERZEKERING „JOHAN DE WITT" Op karwei MARKT WAALWIJK Acbtep bet Stadhuis 30 - Tel. 4869 - 's BBSSi DES MAANDAGS ADRES: HOTEL VERW1EL TEL. 26 WAALWIJK bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Nadruk verboden. 26) - Ja, ja, mijnheer, zeiden de man nen. Carroll, Lugard en 'n dozijn ma trozen sprongen op het achterdek; de stuurman met zes man gingen naar voren om op de groote zeilen te pas sen en de rest van de officieren en de matrozen stonden in de kuil in ge spannen verwachting. Carroll en Lu- gard keken naar de boot die nu hal verwege tusschen de twee schepen was en waarin de matrozen met f lin ken slag roeiden. Zou het nu gaan, Jim? Ja, nu draaien. Carroll gaf den man aan het roer een wenk, deze wierp vlug het roer om en de „Palmyra" draaide zoo snel en netjes om haar hieling, dat Ral ston, die gespannen uitkeek, een uit roep van bewondering niet kon on derdrukken, zoo handig werden haar ra's over den anderen boeg gebrast. Binnen een oogenblik begreep hij het doel van de beweging. Fluit schip keeren, bootsman! schreeuwde hij. Schril klonk de fluit en toen kwam het gebrul van de stein van den boots man die het bevel herhaalde en de weinige aan boord gebleven matrozen sprongen naar de dokkebrassen. Intusschen had de konstabel in de boot zijn mannen toegeroepen: Roei en. jongens, roeien! Hij wendde den steven en stuurde in de richting om de brik tegen te houden. Lugard snelde naar voren en klom op de hoogste bramsteng. Achteruit! riep hij, achteruit! of voor den duivelwij varen over je heen als je dwarsscheeps voor onze boeg komt. Wild richtte hij zijn pistool op den konstabel en terwijl hij sprak, spron gen tien of twaalf matrozen naast hem en richtten hun musketten op de boot. Doch Donaldson sloeg er geen acht op. Met een aanmoedigenden kreet voor zijn manschappen stuurde hij rustig naar de stevenknie van de brik, met de bedoeling een dreg over het waterstag te werpen en de boot tot onder den voorsteven te brengen. AchteruitAchteruitschreeuwde Lugard Carroll toe. Maar het was te laat want bij ongeluk of met opzet ging de brik vooruit en drong in de boot, terwijl het waterstag haar haast in tweeën sneed. De helft van de be manning viel in het water en zou ver dronken zijn, indien niet Dawson en Carroll de radroosters en enkele roei riemen die aan de achterreeling wa ren vastgesjord, overboord hadden ge worpen. Twee matrozen en dr. Hal- dane was het gelukt het waterstag zelf te pakken; zij hielden zich vast aan de topreepen toen de brik, nog steeds vooruitgaande, de boot geheel door midden sneed, terwijl de bemanning zich vasthield aan de twee helften die snel achteruit dreven, een loefwaarts en een lijwaarts. Vlug, mannen, klimt langs de boegspriet naar bóven, riep een be kende stem Haldane toe en Lugard reikte hem de behulpzame hand. Je zult er af vallen en verdrinken als je daar blijft hangen. Nauwelijks waren Haldane en de 2 matrozen aan boord of de stem van Carroll die weer zelf aan het roer was gaan staan, klonk: Alle hens, afkomen! Ga liggen mijnheer, ga liggen, zei Lugard tot den dokter, de brigan tijn loeft om ons de volle lading te geven. De vier mannen gingen plat op den grond liggen en niemand bleef over eind dan Carroll aan het roer. Ralston, die cle brik alleen wilde machteloos maken, wachtte tot zij binnen een ka bellengte was genaderd en zijn kanon nen op den fokkemast richtend, vuur de hij. Een gekraak van hout werd gehoord en een groote splinter uit den fokke mast gescheurd, juist onder de dek- banden, maar anders was er geen schade aangericht. Carroll nam zijn pet af en boog be leefd voor Ralston en toen de matro zen weer naar hoven kwamen riep hij ze toe: Alle hens zeilen opkorten. Terwijl dit gebeurde gingen Lugard en Haldane naar den achtersteven en de dokter wuifde een groet naar Ral ston en Lathom, die op het dek van de brigantijn stonden. Zij zwaaiden hun petten terug en de afstand tus schen de beide schepen werd steeds grooter, de eenige sloep dit de „Coot" nog bezat een klein vaartuigje dat met jutten aan den achtersteven hing werd neergelaten om den konstabel en zijn mannen te redden, want Ral- ston's eerste werk was thans de man nen aan boord te krijgen en dan de eerste sloep op te pikken vóór de ko mende storm haar zou doen zinken; als dit was afgeloopen zou hij de jacht voortzetten. Terwijl Haldane op het achterdek stond, keek de kapitein hem onvriendelijk aan, tot Lugard hem vertelde wie de dokter was. Dat is dokter Haldane. Hij is passagier op de „Coot" en is alleen meegegaan met de sloep voor het ge val zijn diensten noodig waren ge weest. Carrol's gelaat verhelderde. Wel dr. Haldane, het spijt mij voor u, maar u zult aan boord moeten blijven tot wij een schip ontmoeten dat naar de koloniën gaat. Maar ga nu naar beneden, trek uw natte klee- ren uit, mijn hofmeester zal u een droog pak geven en kapitein Lugard zal u iets geven om den smaak van het zoute water te verdrijven. Ik dank u, kapitein, zei Haldane, terwijl hij Lugard naar beneden volg de. Zoodra zij in Lugard's hut alleen waren, legde de dokter den Amerikaan de hand op den schouder en keek hem diep in de oogen. Kapitein Lugard, ik koester vol strekt geen vijandelijke gevoelens tegen 11 of kapitein Carroll integen deel. En nu verzoek ik u in vertrou wen mij óén vraag te willen beant woorden. Is er een dame aan boord? Ja. Is het mevrouw Lathom uit Wa- ringa? Neen. U zult spoedig de dame zelve zien, dr. Haldane; maar drink eerst een sterk grogje en trek droge kleeren aan. Een kwartier later klopte Lugard aan de deur. Ik ben hier gekomen, dr. Haldane, om rustig met u te spreken. Ik heb te Waringa onder valsche vlag kennis met u gemaakt. Ik ben naar de kolo nie gekomen om enkele Iersche ge vangenen te bevrijden John Adair en zijn dochter en twee broeders Mont gomery. Ik ben geslaagd. Dat weet ik, ik heb alles van Rutland gehoord. Geloof mij, mijn beer, dat Iersche gevangenen altijd mijn sympathie hebben gehad. Dan kunt u die sympathie op John Adair's dochter overbrengen. John Adair zelf is dood. U kent haar, u en Lathom zijn altijd vriendelijk voor haar geweest en zij verlangt u weer te zien. Ik ben altijd "vriendelijk voor haar geweest? Ik ken Adair, noch zijn dochter. Niet den armen Adair zelf maar u kent Helen Cronin. Haldane sprong op en greep Lu- gards beide handen. Groote hemel! Helen Cronin! En zij is hier. Laat mij haar dadelijk zien. Direct, dokter. U hebt mij zoo- even gevraagd of mevrouw Lathom hier aan boord was. Laten wij open kaart spelen. U dacht haar hier te vinden, nietwaar? Ja. Met luitenant Wray? Ja, u kent dus de ongelukkige geschiedenis van mijn armen vriend. Weet 11 waar zij is? (Wordt vervolgd). Zondag in alle R.K. kerken hier te lande voorgelezen. Zonaagmuifeeii weru 111 uue r.k. Ker ken, aiaiucue ui KitpenCii Wuaiuvei' *.eii lecioi' ii aaiigeaieiu, eeil iniei vuurgeie- zeü van nei episcupaai van .veucriami in vemanu mei ue veriieinng van uen n. Wiiuuiora uoor raus t'iua ah 101 uen vooiuaaxuiien pauoon van ue Uireciu- scne Ke» Kprovincie. la en /uen .vuvcjnuer van het vorig jaar is, aiuua o.in. nei neruenyKe sein ju ven, op luisierrijKe wgze nei iwaailue eeuw feest van nei zang afsterven van uen tl. vv üiioi 01 u gevieiu, uen grooieu apostel van XNeuerianu. Uok onze auuei s-ueiiKeii- Ue meueuroeuers nennen zien niet onoe- lUigu geiaien en unuig gegeven aan nun vereeriug voor uen man, aan vvien ons vuuerianu zooveel ie uanKen heelt voor de preuiKing van net evangelie en voor tien opuioei üer üescnaving, uie een oer seiioonsie vru,ctuen is van net Christen dom. Unze H. Vader Paus Pius XII heeft aan dat eeuwfeest een hnjvenue heKroning winen geven en uen n. Wiinbrortl ver heven 101 uen voornaamsten patroon van de utrecniscne KerKprovincie, uus van geheel ons vaderland. Zoo ooit, uan hehben wjj in onze da gen zulk een voorbeeld en zulk een voor spreker noodig. Want ais ten tijde van St. Willibroru slaat in den geweldigen geestesstrijd onzer dagen het christeiyk geloot op het spel. Laien wij in dit ern stig uur in ons zeiven keeren en ons hart tol Cod vernetten en onze trouw toonen aan Jezus Christus in een oprecht en le vendig geloof. Qenjk alles wat kostbaar is, vraagt ook l>et geloot offers om het le bewaren en te beleven: zellbeheersching, zelfverloo chening, moed en kracht. St. Willibrord is een heilige geworden, doch daartoe heeft hij ook alles moeten verlaten, wat hem dierbaar was, om onder een bar- baarseh volk te midden van duizenderlei ontberingen en gevaren het Evangelie te verkondigen, steeds bereid zijn leven zelf Ie offeren. Christus vraagt van zijn volge lingen heldenmoed. Er kunnen oogen- blikken in ieders leven komen, dat er van travigeeren geen sprake kan zijn, dat wij een keuze moeten doen, want „wie niet met mij is, is tegen mij". Doch het chris tendom schenkt ook heldenmoed: „tot alles ben ik in staat door hem, die r ij sterkt". Verzekerd van den bijstand van Chris tus, zullen wij nooit kleinmoedig zijn en ons angstig terugtrekken. Behalve het geloof, d.w.z. de waarhe den, die strikt ter zaligheid noodig zijn, heeft St. Willibrord ons nog een ander erfdeel nagelaten, de christelijke bescha ving. 'thans nog heeft de Kerk lallooze in stellingen: scholen en inrichtingen voor de opvoeding der jeugd, instellingen van liefdadigheid, sociale organisaties. Zij zijn van den eenen kant uitingen van ons ge loof, dat zich immers in de werken open baart, van den anderen kant machtige middelen om het geloof te beschermen. In jarenlangen arbeid, met eindelooze moeite en onder zware offers hebben on ze katholieken dat alles opgebouwd. Het is onze dure plicht hel in stand te houden, voorzoover het in ons vermogen ligt. Die katholieke instellingen hebben zon der twijfel ook op maatschappelijk gebied zegenrijk gewerkt. Moeten wij nog ant woordend op de zoo dikwijls geuite be schuldiging, dat wij daardoor verdeeld heid zouden verwekken of minder trcu- we vaderlanders zouden zijn? Niet in de vervlakking van ieders levens- en wereld beschouwing kan de kracht liggen van een volk, doch slechts in eendrachtig sa menwerken tot welzijn van het vaderland, met 'eerbiediging van elkanders diepste overtuigingen. En in liefde voor het va derland doen wij voor niemand onder. Ja, wij mogen zeggen, dat wij beter het vaderland dienen, naarmate wij betere christenen zijn. Want niet om zuiver men- schelijke motieven, doch uit godsdiensti ge overtuiging betoonen wij gehoorzaam heid aan onze overheden, beoefenen wij de rechtvaardigheid en liefde ten opzich te van elkander en vervullen allen hun plichten, met name die van hel huwelijk, waardoor een volk gezond en krachtig wordt. Ook wij werken mede aan den opbouw van ons vaderland, doch Chris tus is ons fundament. Want „niemand mag een ander fundament plaatsen, dan wat gelegd is en dat is Jezus Christus". Laten wij doen, wat christenplicht vor dert, ieder in eigen kring, eenvoudig, zoo noodig tot offers bereid, omdat Christus het van ons vraagt; dan zullen wij niet alleen in onze eigen omgeving werken aan den opbouw van Christus, ons funda ment, doch dan zullen ook zooveel ande ren die het goede willen, doch den weg niet weten, zien, dat alleen Christus is het heil der wereld. „Zoo moet uw licht schijnen voor de menschen, opdat zij uw goede werken zien en uw vader verheer lijken, die in den hemel is". Mr. v. Goothstraat 50. DOET VEHKOOPEN Reeds duizenden huis vaders gingen U voor en sloten voor zich en hun gezinnen een ver zekering, op zeer cou lante voorwaarden. Bij een eveniueele be grafenis nemen wij alle moeiten, zorgen en kosten op ons. Wij verrichten alle forma liteiten. Vraagt ons Inlichtingen. N.V. VERZEKERINGMIJ. TILBURG. SPOORl. 19B. TEL. 1386 kunt U toch niet met een slob berig werkpak loopen. Draag dt vlotte, keurige Jumbo Overall, de overall met de 10 groote voor- deelen. Stof en uitvoering bere kend op zeer langen levensduurl Zie de mooie, practische modellen

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 4