PROVINCIAAL NIEUWS I- SPORT Woensdag 13 November 1940 No. 91 De Echo van het Zuiden TWEEDE BLAD DRUNEN. EETHEN. KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. WASPIK. Kou - Kou - Kou Bevolking van Noord-Brabant. Ned. Herv. Kerk. Huisslachtingen. De H. Missen. Nat weer. 4. GESLAAGD. Vrijdag j.l. slaagde de heer J. J. Vrin- te alhier, te Amersfoort voor het exa men Vakbekwaamheid Kantoorboek handel der Federatie N.E.S.E.K.A. De Eerw. Zuster Allegonda, Hoofd der R.K. Meisjesschool te Ne- derasselt (in de wereld mej. Mart. Ma- hieu uit Waalwijk), slaagde voor het in 's-Bosch gehouden mondeling en schriftelijk examen voor spreekonder- wijs. DE HEER J. KLERX OVERLEDEN. Naar wij vernemen is de heer J. Klerx, die vorige week Donderdag het slachtoffer werd van een noodlottig on geval op de Bossche Markt, gisteren aan de gevolgen daarvan, in het Groot- ziekengasthuis te 's-Bosch overleden. Hij was gehuwd en vader van vier kinderen en stond bekend als een zeer werkzaam en bekwaam landbouwer, die een belangrijk bedrijf met energie leid de. De Plechtige Uitvaart en Begrafenis zullen plaats hebben op a.s. Zaterdag om 10.30 uur in de Parochiekerk van den H. Antonius. HET DIAMANTEN TOONEEL- JUBILEUM VAN DEN HEER W. VAN HOOFF. Ter herdenking van het diamanten tooneeljubileum van den heer W. van Hooff, zal op Zondag 17 November, onder auspiciën van de tooneelvereeni- ging ..O.Ó.G.", een receptie gehouden worden in de Concertzaal Thalia", aanvangende om 12 uur. Wij twijfelen er niet aan of zeer ve len zullen van deze gelegenheid gebruik maken om den jubilaris hunne geluk- wenschen te kunnen aanbieden. „HEB IK MIJN KIND GEDOOD?" Geslaagde feestdag van de R. K. W. V. De R. K. Werklieden-Vereeniging heeft 1.1. Zondag haar jaarlijkschen feestdag gehouden, die door de abnor male tijdsomsta'ndigheden een sober karakter had. Om 10 uur wérd in de Parochiekerk van St. Jan, door den Eerwaarden Ad viseur Kapelaan Völker, een Plechtige H. Mis opgedragen, terwijl van tevoren de leden, ieder in eigen parochie, ter H. Tafel genaderd waren. Om 6 uur 's avonds was in de zaal van de R.K.W.V. een feestelijke bij eenkomst georganiseerd, welke werd opgeluisterd, door de Tooneelvereeni- ging „D.V.S.V.", met het tooneelspel van Fr. van Duinen: ,,Heb ik mijn kina gedood?" Deze bijeenkomst werd met gebed geopend door den voorzitter der R. K. W. V., den heer Fr. Smolders. Deze richtte zich daarna met een hartelijk woord van welkom tot de zeer talrijke aanwezigen, speciaal tot de Eerw. Heeren Geestelijken en de Eerw. Broeders en den Eerw. Adviseur. Spreker memoreert daarbij, hoe men een jaar geleden het voorrecht had op dezen feestavond kap. Völker als ad viseur te installeeren. Veel is er in dat jaar veranderd. Wie had toen kunnen vermoeden wat ons boven het hoofd hing? In een korte spanne tijds heeft het heele leven in Nederland een ge weldigen schok gekregen. Dit is ook de machtige arbeidsorganisaties niet onopgemerkt voorbij gegaan. Toch mag gezegd worden, dat de principieele standsorganisaties zichzelf gebleven zijn, maar het is ook noodig dat zij in de toekomst zichzelf zullen blijven. Thans zelfs meer dan ooit. Spreker wekte daarom allen op, trouw aan hun organisatie te blijven, nu en in de toe komst. Vervolgens zette spreker in het kort het winterprogram uiteen. Er zullen 5 ontwikkelingsavonden gegeven wor den, die geleid worden door den Eerw. Adviseur, telkens te houden op den derden Maandag van de maand. Aan vang 7.30 uur. Verder zal een plaatselijk advies bureau worden ingericht, dat iederen 2en en 4en Maandag van de maand zal zitting houden op kamer 19, van 7.308.30 uur. De leden kunnen zich hier om alle inlichtingen wenden. Op 24 Nov. zal van 122 uur een Volksmatinée gegeven worden, met medewerking van de Harmonie en Lie dertafel. Tot slot herinnert spreker aan het St. Nicolaasfeest op 30 November a.s., en spoorde allen aan dit met een bij drage te steunen. Het Tooneelstuk. Vervolgens kwam „D.V.S.V." op de planken met het hiervoor genoemde tooneelstuk. Het was een heele poos geleden, dat wij deze tooneellisten aan het werk zagen, maar wij kunnen voor op zeggen, dat zij het nog niet ver leerd zijn. De vaardige leiding van den regisseur, den heer Jac. M. Didden, zal daaraan wel niet vreemd zijn. Het spel van Fr. van Duinen stelt hooge eischen aan de spelers,maar met de goede krachten, waarover D.V.S.V. beschikt, is de regisseur erin geslaagd een boeiend werk vlot en gaaf op de planken te brengen, dat het publiek een genotvollen avond bezorgd heeft. De inhoud van het stuk geeft ons de geschiedenis van een groot-fabrikant, die door den drank en allerlei andere uitspattingen aan lager wal geraakt en mede daardoor de oorzaak is van den dood van zijn kind, Nol. Vol bewondering hebben wij den moeilijken rol van „Nol" zien spelen met een zoo volledige overgave, dat het publiek zichtbaar ontroerd geraakte. De actie, gebaren en wijze van uit drukking, duidden op een kunnen en zuiver afgestemd gevoel, dat bewonde ring wekte. Aanvankelijk wat onwen nig, terughoudend zouden wij willen zeggen, was de vertolking van dezen rol, door den jeugdigen Harry Didden, zoon van den regisseur, een openba ring. Des te meer lof verdient deze ac teur, als men weet, dat hij in een dag zijn rol heeft moeten leeren, daar de oorspronkelijke speler A. Hurkmans, Zaterdag wegens ziekte plotseling ver stek moest laten gaan. De vader Harry Leyers (Frans Kel der), misschien in den beginne een tikje theatraal en niet nadrukkelijk ge noeg, herstelde zich weldra, waardoor zijn spel steeds beter werd en uitste kend voldeed en aangroeide tot een groot succes als altijd. Veel bewondering had ook, en zulks terecht, het spel van de heeren A. en H, de Werd, resp. oudste zoon en huis knecht, waarbij wij speciaal den laatste nog eens extra willen vermelden. Rus tig en beheerscht speelde hij de onder danige dienaar, met het huis vergroeid en dit trouw blijvend, ook in dagen van tegenspoed, de trouwe bescher mer van Nol in diens onstuimige leven, door zijn vader veroorzaakt. Ook de heer C. v. d. Wiel, mag in zijn vertol king van den rol van Jan Leyers, den tegenhanger van zijn broer, met eere genoemd worden. De kleinere rollen, in handen van de heeren H. Maas, W. Rombouts, M. Beerens, M. Sleenhof en A. Wijkmans, pasten zich op volkomen wijze bij het geheel aan. Wij konden geen enkele groote te kortkoming ontdekken, en mocht er hier en daar al eens iets haperen, dan was dit van dien aard, dat mén het in verband met het goed-sluitende geheel, gaarne over het hoofd zag. Het publiek heeft Zondagavond dan ook oprecht kunnen genieten en zal D.V.S.V. dankbaar geweest Zijn voor het gebodene. Het gulle applaus, na elk bedrijf, maar speciaal aan het slot, bewees zulks overduidelijk. Rest ons nog te vermelden dat de grime door den heer Hombergen op uitstekéftde wijze verzorgd was. Na het eerste bedrijf hield Kapelaan Völker nog een korte toespraak, waar in hij opwekte, de standsorganisatie trouw te blijven. De vele belangen van het lidmaatschap der R.K.W.V. bracht spr. naar voren en het aandachtig ge hoor wees er op dat spreker's woorden ter harte genomen werden. A.s. Zondag zal ,,Heb ik mijn kind gedood" ook voor het publiek, niet-leden der R.K.W.V., worden op gevoerd. Een groote belangstelling is dit spel meer dan waard. HET ONGELUK OP DE PAARDENMARKT TE 's-BOSCH. In verband met 't ongeluk dat Don derdag 1.1. op de Bossche paardenmarkt plaats had waarvan de 50-jarige landbouwer J. Klerkx uit Waalwijk 't slachtoffer werd verzoekt de Com missaris van Politie te 's-Bosch, een ieder die daarvan getuige was, zich ten spoedigste te melden aan zijn bureau, of bij de politie in de plaats zijner in woning inlichtingen te geven. REPTIEL- EN AVOND SCHOENEN, DIE VOOR 1 OCTO BER BIJ DEN WINKELIER IN VOORRAAD WAREN. De Directeur van het Rijksbureau voor Huiden en Leder maakt bekend, dat tot en met 31 December 1940 voor de hieronder genoemde soorten reptiel en avondschoenen, welke reeds op 1 October 1940 bij den schoenwinkelier in voorraad waren en welke dus niet met de woorden ,,vrij van bon" zijn gestempeld dispensatie wordt verleend van het voorschrift van art. 5 der Schoenendistributiebeschikking '40 No. 1, dat deze schoenen door den schoenwinkelier alleen tegen inlevering van een distributiebon aan het publiek mogen worden verkocht. Het betreft hier de volgende soorten reptiel- en avondschoenen: 1. reptielschoenen, waarvan de schacht geheel van echt reptielleder is vervaardigd. 2. avondschoenen, waarvan de schacht is vervaardigd van zijde, stof, goudleder, zilverleder en mordoré (goudtorrenleder) Ter vermijding van misverstand wordt de aandacht er op gevestigd, dat de dispensatie voor „bonvrijen" verkoop niet geldt voor reptiel- en avondschoenen, welke na 1 October 1940 aan den winkelier zijn afgeleverd door diens leverancier. Voor deze, na 1 October 1940 betrokken reptiel- en avondschoenen geldt het voorschrift, dat deze moeten zijn gestempeld met de woorden ,,vrij van bon" om voor bonvrijen verkoop in aanmerking te komen. Rijksbureau voor Huiden en Leder. INVENTARISATIE ALKALI-CARBONATEN E. D. Op grond van de Wet Medewer king, zijn de leder- en drijfriemenfabri kanten uitgenoodigd drie exemplaren van de vier inventarisatie-formulieren betreffende alkali-carbonaten en aan verwante chemicaliën volledig inge vuld en onderteekend aan het Bureau voor Huiden en Leder terug te zenden. Het vierde exemplaar is bestemd voor eigen archief. Ter voorkoming van misverstand wordt medegedeeld, dat het directe doel dezer enquête is, het verkrijgen van gegevens betreffende het verbruik en de voorraadpositie van Alkali-car bonaten en aanverwante chemicaliën in Nederland. In overleg met het Rijks bureau voor Chemische Producten wordt bericht, dat het nemen van dis tributie-maatregelen voor bedoelde ar tikelen op dit oogenblik nog niet nood zakelijk is te achten. Rijksbureau voor Huiden en Leder. PROVINCIALE BEGROOTING. De Provinciale begrooting 1941 be draagt in totaal (gewone en buitenge wone dienst) 4.931.684.85. Buiten de opcenten voor het verval van het weg geld, wordt geen belasting-verhooging voorgesteld. Blijkens niededeeling op de jaar- lijksche begrooting der Provincie telde de bevolking van Noord Bra bant op 31 Dec. 1939 1 032.692 zielen. Bedankt voor Opheusden ds. A Vroegindewey te Loon op Zand. Voor de gemeente Drunen zijn belast met de controle op de huis slachtingen, d*e heeren Jos. Pelders, L. Kleijn en F. Ploegmakers. Met de afscherming van de groote zaal van de Jongens-Congregatie beeft men de parochianen een groot gemak verschaft. De H. Missen worden op de gewone tijden gehou den, zoodat ieder op zijn gewonen tijd ter kerke kan gaan. Dal 't nat weer is, is geen nieuws! Dank zij de voortvarendheid van ons gemeentebestuur is de afwatering van onze wegen momenteel prima in orde. Doch de Paralltlweg van de Sta tionsstraat naar het station vraagt naar grondige verbetering De plan nen waren er; wij hopen dat ze spoedig uitgevoerd worden. Vooral bij 't weer der laatste dagen komt deze noodzaak aan den dag. Vooral nu er veel gebruik wordt gemaakt van dezen weg mag men een en ander wel eens onder handen nemen. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Eethen te hou den op Donderdag 15 November 1940 des namiddags om half vijf. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2: Voorloopige vaststelling ge meente-rekening over het dienstjaar 1939. 3. Verlenging rekening-courant overeenkomst bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. 4. Vaststelling verordening betref fende het bewaren en ter beschik king stellen van afvallen van levens middelen en cadavers van honden en katten. 5- Vaststelling verordening tot hef ting vau 75 opcenten op de gemeente fondsbelasting. 6. Besluit tot instandhouding van openbare lagere scholen. Benoemd. Tot agent van politie te Helmond is met ingang van 18 November a.s. be noemd de heer Q. v. d. Griend, alhier. LOON-OP-ZAND. Ontvreemd. Toen 1.1. Zaterdag bij de bushalte v. Haaren de chauffeur der B.B.A. een pak met Volkscouranten deponeerde op het trottoir, kwamen een oogenblik daarna een paar tot nog toe onbekende personen per fiets uit de richting Kaat- heuvel, die zich het pak toeeigenden en er mee van door gingen. Dit werd ge zien door een zekere mej. C. L. Als ze gedacht hebben een goede slag te slaan zal dit zeker een leelijke tegenvaller zijn geweest bij de opening van het pak. De politie heeft de zaak in handen en menigeen heeft dien dag zijn krantje moeten missen. SPRANG. De heer W. van den Hoven, kos ter bij de Geref. Kerk alhier, heeft Sprang metterwoon verlaten, en alzoo ontslag genomen als koster, welke functie hij meer dan 35 jaar heeft ver vult. Onder leiding van haar voorzit ter, den heer C. Braspenning, kwam de afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders j.l. Vrijdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in goed bezochte vergadering bijeen. De voorzitter opende de vergadering las een gedeelte uit de H. Schrift en ging voor in gebed, waarna hij in zijn openingswoord de aanwezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder den heer Brak uit Rotterdam, die bij ver hindering van den hoofdbestuurder M. J. Kunst, dezen avond als spreker zou optreden. De voorzitter wekte vervolgens op tot trouw aan de beginselen uit Gods Woord en herdacht tenslotte met een enkel woord het overleden lid J. van Beek. Nadat enkele ingekomen stukken waren behandeld, verkreeg de heer Brak het woord, die sprak over: ,,De belangen van den Bond". Spr. schetste daarbij breedvoerig de opkomst der Chr. Vakbeweging in het algemeen en de oprichting van spr.'s bond in het bijzonder en wees er op dat de bond D.V. in 1941 het 25-jarig bestaan hoopt te herdenken. Hij wees op den toestand dar orga nisatie in verband met den oorlog, waarbij hij opwekte trouw te blijven aan de eigen banier. Uit de vergadering werden een aan tal vragen gesteld, die door den spre ker breedvoerig en naar genoegen wer den beantwoord, waarna de goed ge slaagde vergadering met dankgebed werd beëindigd. Bij de gehouden verkiezing voor twee leden van het College van Nota belen bij de Ned. Herv. Kerk, wegens periodieke aftreding, werden de heeren W. van Campen en W. Pruijssers her kozen. Het 4-jarig zoontje van de familie van O., alhier, kwam j.l. Maandag morgen in een onbewaakt oogenblik in een waschteil met kokend water te val len, waardoor het zeer ernstige brand wonden over het geheele lichaam be kwam. Dr. Winkelman verleende de eerste hulp, waarna het ventje naar het ziekenhuis te Waalwijk werd vervgerd. De Sociale Studieclub van den Christelijken Besturenbond Sprang-Ca- pelle hield j.l. Maandagavond haar eer ste bijeenkomst in dit seizoen, in de zaal van den Chr. Volksbond. Na opening der vergadering, het le zen van Gods Woord en gebed, heette de voorzitter in zijn openingswoord de aanwezigen welkom, er zijn blijdschap over uitsprekende dat de trouwe leden van vorige jaren allen weer present waren. Hij wees op de ernstige tijden waarin wij leven en constateerde dat de studieclub nu meer dan ooit recht van bestaan heeft, omrede het thans bijzonder noodig is de beginselen uit Gods Woord op het terrein van den arbeid te bestudeeren en uit te dragen. Door het lid N. Klaassen werd een onderwerp behandeld over: ,,De op komst der vakbeweging", waarop een breedvoerige en leerzame bespreking volgde. Voor een tweetal vanwege het C. N. V. ter behandeling beschikbaar gestel de leiddraden, werden inleiders aange wezen. Eén nieuw lid trad tot de club toe. Na een woord van dank en opwek king door den voorzitter werd de ge animeerde vergadering gesloten en ging het lid Klaassen in dankgebed voor. CAPELLE. -i TTI i i i 'i RTWIW.I i Ds. A. Vroegindewey, predikant der Ned. Herv. gemeente a. d. Loan- schendijk, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Opheusden (Gld.) bedankt. —•Tot controleur bij de huisslachtin gen te dezer plaatse is benoemd de heer B. van der Hoeven. proces-verbaal opgemaakt wegens het niet goed verduisteren. Wij raden daarom een ieder aan vooral goed op te letten dat alles goed afgeschermd is, zoodat geen licht naar buiten kan uitstralen. Door de familie van onzen vroe- geren dorpsgenoot A. Verschuren, se minarist aan het Seminarie te Arras in Frankrijk, werd dezer dagen be richt ontvangen, dat deze aldaar op 2 November is overleden tengevolge van een hersenvliesontsteking. Op het graf van Arn. Verschuren, welke op 10 Mei gevallen is voor zijn vaderland, is een dezer dagen door de oud-militairen dezer gemeente een grafsteen geplaatst. I)e Raad der gemeente Waspik zal a.s. Vrijdag in openbare vergadering bijeen komen des namiddags te 2.30 uur. 1. Mededeelingen. 2. Verzoek om vrijstelling van het geven van openbaar lager onder wijs. 3. Besluit tot het aangaan eener er- keningcourant voor het jaar 1940. Besluit lot het heffen van een couponbelasting. Verordening op het bewaren van afvallen van levensmiddelen. Naar wij vernemen is tegen ver schillende inwoners dezer gemeente Door hun kou, koorts en pijnuitdrijvende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug een poederof cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuK ct.Doos45ct. Cachets, genaamd „Mijnharotjes" Doos 10 en 50 ct. Burgerlijken Stand over de maand October 1940. Geboren: Hubertus JJaria Theresia, dv. Albert A. Kuijten-v. Turnhout Gornelis, zv. Petronella v. d. Broek Cornelia Gerdina, dv. Wilhelmus Da- inen-v. d. Broek Cornelis Johannes, zv. Petrus J. van Dongen-Vermeer Antonius Petrus Maria, zv. Adriaan J. van der Westen-de Wijs. Overleden: Johanna Evers, oud 88 jaren, weduwe van Th. Kollenberg Adnaan Kolstcren, oud 82 jaren, echt genoot van P. van den Bergh Wil- nelmina Kessel, oud 75 jaren, echtge- noote van J. van Erp Geertruida Mouwen, oud 83 jaren, weduwe van P. de Leeuw. Gehuwd: Cornelis Donks, oud 21 jaren en Johanna Smits, oud 17 jaren beiden te Waspik Josephus Ludo- vicus Arnoldus Nicolaas Nuijens, oud 35 jaren en Maria Cornelis Johanna Brokx, oud 32 jaren te Waspik. KAATSHEUVEL. DESK 1—Goen-Wit T 2—2. Een zenuwachtige, spannende wedstrijd*. Voor bijna 1500 toeschouwers speelden bovengenoemde clubs op 't Sportpark- terrein, vóór de rusl een snelle, goede, na de thee een zenuwachtige, spannende wedstrijd. De wind slond bijna recht van goal tot goal; met een kracht, die mooi spel bijna onmogelijk maakte; de scheids rechter oefende in zijn beslissingen hier op eveneens een minder goeden invloed uit. Toch ging het nog voor de rust. Desk nam direct het initiatief en of schoon Groen-Wit met den torschen wind meespeelde, hield Desk toch het heft in handen door een open groot spel. Voor doel ging het echler de Sportparkers niet voor den wind; de verdediging, keeper met backs incluis, waren voor hun taak berekend. Ook Vloemans moet nu en dan tegen de oprukkende Bredanaars optre den. Plotseling een doorbraak van v. d. Ven, een goed doorgeven naar v. Boxtel en verder naar v. Laarhoven, die jammer vlak voor doel mist. Meer dergelijke aan vallen, zien we zoo onfortuinlijk afge werkt, waarbij vaak de klemvaste Grocn- Wit-keeper goed werk verricht. Als af wisseling van Desk optreden, breekt plotseling Breda door en passeert Vloe mans met een goed schot. Nog een keer herhaalt Breda dit kunststuk en 't is te gen verwachting 02. Hierna rust. Na de thee komen de Dessers in 't veld met den onverze'telijken wil te winnen. Nu hebben ze den wind mee, dus er moeten goals komen. Met Bredasche doel wordt keer op keer belegerd, en 't is v. Laarhoven, die 10 minuten na rust de honderden toeschouwers voor 't eerst 't juichen brengt 12. De keurige Groen-Wit backs ruimen keer op keer 't veld, als opnieuw, nu v. Niéuwstadt een mooie goal maakt en 't spel op gelijken voet brengt 22. Nog wil Desk verder, doch het spel wordt hoe langer hoe ze nuwachtiger en verliest met de minuut aan beheerschtheid. De con'role gaat kwijt en 't wordt een heen en weer ,'rap- nen zonder doelmatige aanvallen err zon der verder succes. Heil einde komt met 22, waarmede Groen-Wit blij huis waarts keert. Dongen 2Desk 2 werd afgelast. Vios TilburgDesk 3 32. RKCDesk 4 65. LOONOPZAND. Uno Animo speelde Zondag een vricn 1- schappelijken wedstrijd tegen een elf'al gevormd uit de hier in kwartier zijnde Duische soldaten. Onder enorme belang stelling gaf om 12 uur de scheidsrechter het sein tot den aftrap. Tot aan de rust liet het zich aanzien of Uno een overwin ning zou behalen op haar sterkeren te genstander, de rusl kwam dan ook met een 10 voorsprong voor Uno. Doch na de rust zette he;t Duitsebo elftal alles op alles en moest ;tcn slofte Uno zich tevre den stellen met een nederlaag van 31. DAMMEN. Damn. De Lindeboom. Zondag j.l. speelde De Lindeboom een wedstrijd te«en DDV Dongen. Door onfortuin zagen we enkele zekere puntjes verloren gaan. De uitlsag is: A. DickensA^ Schilders 0 A. KoutersJ. Bonman 20 S. VereggenJ. Harteveld 20 C. WiesieN. Bekkers 20 A. v. d. N'euwenhiiï7enA. Schuwer d J. Pekkers..T Schuwer 20 F. Vorstenboseh.T. PuBes 11 A. de BoutFr. Schuurmans 2—0

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5