UIT DE PERS LAATSTE BERICHTEN JONGENS MEISJES Aanbesteding. BEKENDMAKING. Op Zaterdag 23 November, Advertentiën t t aanbesteed H. v. StreepenA. Th. Schuwer 20 J. v. ScyndeiH. Bonman 2U Uitslag onderlinge competitie: A. SchildersN. Hekkers 11 J. HarleveldJ. Pulles 20 J. SchuwerJ. Bouman 1—1 Fr. SchuurmansA. Schuwer 11 P. SoyersBouman 02 BONNEN. Thans zijn geldig? Suiker. No. 42, rechlgevende op één kilogram, gedurende het tijdvak van 2G October tot en met 22 Nov. a.s. Brood: (wit, bruin, luxe, krenten brood): de met 14 genummerde dubbele bonnen, rechtgevendc op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood of 20 rantsoenen ge bak, tijdvak t.e.m. 17 November. Op de bloemkaart (nog uit te rei ken): bon No. 1: 60 a 05 gram rog gebrood of 50 gram ander brood of rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem, tijdvak 4 Nov. t.e.m. 1 December. Vleesch: Bon No. 08, rechtgevende elk op 100 gr. vleesch, alles inbe grepen of één rantsoen vleeschwa- ren. Op bon „08" worst of vleesch- waren, uitsluitend één rantsoen vleesch waren, tijdvak 10 November t.e.m. 17 November. Bonnen No. 07 blijven geldig tot en met 17 November, echter niet voor bruik in hotels etc. Eieren: No. 38, rechtgevende op 1 ei, tijdvak t.e.m. 17 November, even tueel 24 November. Koffie en thee: No. 81, rechtgeven de op het koopen van 250 gr. koffie of 75 gram thee, gedurende het tijd vak van 9 November tot en met 20 December. Boter, margarine en vet: Bon 16 van de boterkaart, rechtgevende op een half pond, tot en met 15 November. Bon „16" der vetkaart rechtgevende op een half pond margarine of bo ter. De bonnen, welke op 8 Novem ber nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 15 November a.s. I Kaas: Bon 25, rechtgevende op 100 gram, t.e.m. 17 November. Bon 52 blijft geldig tot en met 24 November. Rijst or rijstemeel of rijstebloem of grutten meel: No. 82, rechtgevende op 250 gram, tijdvak 2 November tot en met 29 November. Havermout of Havervlokken of gort of grutten of Haverbloem of gort- mout: No. 83 rechtgevende op 250 gram, tijdvak tot en met 27 Decem ber; No. 88 uitsluitend V2 pond gort of Gortmout of Grutten, tijdvak tot en met 27 December. Maizena of griesmeel- of puddingpoe der of aardappelmeel of sago: No. 93, rechtgevende op 100 gram, tijd vak 2 November t.e.m. 27 December. Vermicelli of macaroni of spaghetti: No. 98, rechtgevende op 100 gram, tijdvak 2 November tot en met 27 December. Zeep: Bon 29, geldig gedurende het tijdvak van 13 November tot en met 6 December. Bon 116: (extra-bon, die gelijk met de textielkaart aan mannelijke per sonen boven 15 jaar is uitgereikt: 50 gr. scheerzeep of één tube scheer- crême, of één pot scheerzeep van 31 Augustus tot en met 31 December. Petroleum: op zegel gemerkt: „Pe riode „b", rechtgevende op 2 liter, t.e.m. 15 December. Zegelperiode 7 t.e.m. 29 December. Kinderschoenen: alle soorten tot en met maat 23 zonder bon. Schoenen en pantoffels blijven onveranderd. Hond en kat: Bon No. 6 van de voe- derkaart voor honden. BRANDSTOFFEN. Gedurende de maand November: Bons 04, 05, 06 en 07 (vaste brand stoffen, haarden en kachels). Alsmede: Bons 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13 en 14 (centrale verwarming), alsmede Bons cokes één eenheid, 2e periode geven recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen geduren de November. Bons 08, 09, 10 en 11 (vaste brand stoffen) geven gedurende November recht op het koopen van één een heid turf. Deze bonnen zullen echter later aan gewezen worden voor het koopen van één eenheid vaste brandstof. Men heeft dus bij deze bonnen de keuze tusschen turf öf andere brand stoffen. Slechte Vaderlanders. Er zijn verschillende typen van slechte vaderlanders; zij die niet mee willen werken aan de nationale verbondenheid van ons volkzij die onrust stoken of opzetten tegen de wettige overheid zij die zweren blijven bij het verouderde oude, enz. De „Leidsche Crt.*' laat de ver schillende typen de revue passeeren en schrijft als volgt: „Type van een slechte vaderlander is de onrust-stoker, de relletjes-ver wekker. Dit zijn de lieden, die ons volk in groote moeilijkheden kunnen brengen die de bezettende macht tot voor héél het volk onaangename maatregelen kunnen dwingen. Type van een slechten vaderlander is degene, die, speculeerend op, den door hem als daarvoor gunstig be schouwden, toestand dezen tracht te misbruiken, om landgenooten, volksgenooten, onaangenaam, na- deelig grievend te zijn. Type van een slechten vaderlander is ook degene, die alles wat voorheen is geschied plomp en lomp afkeurt, alsof ons volk tot op heden niet veel meer dan een menigte van analpha- beten is geweest, die naar haar cul- tureele ontwikkeling smacht Type vaneen slechten Nederlander is ook hij, die nu in-eens alles ver geet, wat anderen vóór dezen tijd aan goeds, aan nuttigs en edels hebben geschonken, en in groote mate hebben geschonken aan ons volk Dankbaarheid is geen over bodige luxe I Type van een slechten Nederlander is ook degene, die zelfs nu nog niet positief wil medewerken aan een zoo groot mogelijke eenheid en eens gezindheid onder het Nederlandsche volk, en zelfs daartegenover voort gaat met schimpen en schelden op, met kleineeren en omlaag-trekken van allen, die anders denken, onder politiek opzicht anders denken, dan hij. Type van een slechten Nederlander is tenslotte degene, die niet inziet, hoe nu eenmaal feitelijk de toestand is in ons land welke zijn de consequenties van het feit, dat het gezag berust bij de bezettende macht hoe dientengevolge behoort te zijn, gemeenschappelijk en indi vidueel, onze houding tegenover die bezettende macht. De slechte typen vallen, helaas, ook htt meeste op. Zoo ook de hier bedoelde type van slechte vader lander. De overgroote meerderheid van ons volk weet echter zijn hou ding te bepalen in persoonlijke en nationale waardigheid, in discipline en zelfbeheersching, in eenheid en eensgezindheid." De moeilijkheid gepeild. Niet vaak treffen wij, aldus het D. v. N. Z in den laatster) tijd uit de Duitsche pen een zóó van begrip voor de positie van geheel of gedeeltelijk door Duitschland overwonnen volken getuigende be schouwing aan als die in het voor laatste nummer van „Das Reich". In 't kort komt de stelling van den schrijver van dit artikel hierop neer „Wij, Duitschers, zijn niet ten oorlog getrokken, om andere volken te onderwerpen en te verslaven. Wij weten, dat wij den oorlog niet hebben gewild en die onderwerping en ver slaving nooit hebben beoogd. Maar het is nog iets anders, dat w ij dit weten dan dat die overwonnen volken dit kunnen inzien en leeren erkennen. Wij moeten ons in die volken niet vergissen. Zij staan niet gelijk met koloniale volken, die men gemakkelijk kon onderwerpen. Denen, Vlamingen, Noren en Ne derlanders zijn niet de eersten de besten Zij zijn van onzen aard zij kunnen trouwe vrienden zijn maar óók verbitterde vijanden. Die volken leefden een vreedzaam en welvarend leven sinds mensehenheugenis heb ben de meeste hunner geen oorlogen gekend en geen groote, nationale rampen en hun levenstandaard was hoog. Wij zijn dit alles komen ver nielen. Slechts als wij daarvoor iets beters in de plaats kunnen geven, zal het ons gelukken deze volken te brengen tot oprechte samenwerking met het Groot Duitsche Rijk." Zóó is het probleem, naar het ons voorkomt, inderdaad met een juist begrip van den zielkundigen toe stand gesteld. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen). TIJDELIJK LOONTOESLAG IN DE WAALWIJKSCHE SCHOENINDUSTRIE. De Vereeniging van Waalwijkscbe Schoenfabrikanten besloot in haar gisteravond gehouden vergadering met algemeene stemmen een extra loon-uitkeering toe te kennen, ingaan de de volgende loons-uitkeenng, dus Zaterdag 16 November, als volgt: - Mannelijke arbeiders: 1518 jaar 0.50. 1920 jaar 0.75. 2160 jaar 1.(ongeh.) 2160 jaar gehuwd met 2 kinderen 1.50. 21—60 jaar gehuwd met 3 kinderen 2.-. 2160 jaar gehuwd met 4 kinderen 2.50. 21—60 jaar gehuwd met 5 en meer kinderen 3. Vrouwen 1518 jaar 0.30. 19 en ouder 0.50. Een en ander boven en behalve de bestaande duurte-toeslag-regeling. Daarenboven zal minstens 36 uren loon worden uitbetaald. INKWARTIERINGSGELDEN. Zooals destijds in ons blad van ge meentewege is gepubliceerd, heeft el- ken eersten Donderdag der maand de uitkeering van inkwartieringsgelden plaats. Verschillende ingezetenen blijken zich hieraan niet te hebben gehouden en hebben over September en October nog inkwartieringsgelden te vorderen. Zij kunnen zich alsnog ter gemeen te-secretarie vervoegen om uitbetaling onder overlegging van de inkwartie ringsbiljetten. AANRIJDING. Aan het Hoogeinde, tegenover Van Hnren's Schoenfabrieken, werd mej. v. d. B. aangereden door een wagen met paard van Z. uit Sprang. Het rij wiel van mej. v. d. B. werd zwaar be schadigd. Door de gemeente-politie werd pro ces-verbaal opgemaakt. HERBENOEMING. Bij besluit van den Secretaris Gene raal van het departement van Binnen- landsche Zaken van 7 Nov. is Antoon Smit, gerekend van 1 Nov. 1940 af, opnieuw tot burgemeester van de ge meente Sprang-Capelle benoemd. BINDEND BESLUIT INZAKE LEVERINGS- EN BETALINGS CONDITIES BIJ LEVERING VAN SCHOENEN. In haar op Maandag 11 November j.l. gehouden algemeene ledenvergade ring heeft de Federatie van Neder landsche Schoenfabrikanten een voor al haar leden bindend besluit genomen tot toepassing van uniforme leverings- en betalingscondities van ongeveer denzelfden inhoud als het voorheen al gemeen verbindend verklaarde Bindend Besluit f939-1940. Hierdoor zijn alle leden van de Fe deratie gehouden vanaf 1 1 November 1940 de bepalingen van dit Besluit van toepassing te verklaren op alle verkoo- pen en afleveringen van schoenen, laar zen en pantoffels in den ruimsten zin des woords. Tevens hebben nog een zeer groot aantal leveranciers van schoenen, niet- leden der Federatie, zich middels een overeenkomst verplicht, genoemd Bin dend Besluit, juist alsof zij lid der Fe deratie waren, vanaf 11 November j.l. toe te passen. De wijzigingen, die het voorheen geldend Bindend Besluit heeft onder gaan, zullen door het Uitvoerend Bu reau der A.S.C., Willem II-str. 47-49, Tilburg, zoo spoedig mogelijk via de vakbladen worden bekend gemaakt. VLIJMEN HEEFT EEN HOPVAKSCHOOL. Deze eenigste inrichting in Nederland van groot belang voor plaats en streek. Gistermiddag is in Vlijmen de Hop-vak- school geopend, in aanwezigheid van .!al van autoriteiten. Zoo zagen wij hoofdbe stuurderen van don N.C.B., burgemeester, wethouders en raadsleden van Vlijmen, Ir. v. d. Plasse, inspecteur van den Tuin bouw in Nederland, Eerw. Heeren gees telijken, afgevaardigden van diverse brouwerijen en vele andere belangstellen den. Alvorens een verslag van de opening te geven, zullen wij hier enkele bijzon derheden, naar voren brengen, die tot de totstandkoming van deze school hebben geleid. Tot ongeveer 40 jaar geleden, vormde de hopteelt in het gebied van Vlijmen en omgeving, voor tal van kleine boeren, een belangrijke bron van bestaan. De bewerkingsmelhoden, waren ech ter zeer primitief, terwijl de hopwerkers, weinig kosten spendeerden om hun pro duct van werkelijk goede kwaliteit te doen zijn. Daarom was het op den duur onmogelijk de concurrentie met het bui tenland vol te houden. Zoo kwam de hop- cultuur in deze streek tot verval 0111 in de jaren van 1904 tot 1910 nagenoeg ge heel te verdwynen. Dit was zeer jammer, want de grond in deze omgeving was voor den hopverbouw van nature, zeer geschikt, waardoor de hop zelfs in het wild voorkwam. Tientallen jaren is toen de aandacht voor de hop naar den ach tergrond geschoven, om tot voor enkele jaren weer opnieuw naar voren te ko men. Verschillende vooruitstrevende boeren zatren de groote mogelijkheden, die met dit product te bereiken waren, in en be gonnen hun landerijen onnieuw geschikt te maken voor den verbouw van bon. Natuurlijk had men met groote moeilijk heden te kampen, omdat de meest doel treffende bewerkinesmethoden, niet, of naeenoeg niet bekend waren. Dat in dezen toestand nu zoo'n gun stige verandering gekomen is, is voorna melijk te danken aan den heer van Wa genberg, voorzitter van de plaatselijke afdeeling van den Boerenbond. Deze nam het initiatief voor een hopproefveld, waaruit thans deze school is gegroeid. Toch was de oorspronkelijke opzet an ders. Men wilde namelijk eerst komen lot een lagere-land- en tuinbouwschool, maar de pogingen van de zijde van het gemeen- tebesiuur, in die richting ondernomen, leden schipbreuk, omdat de regeering geen medewerking wenschte te verlee- nen. Toen kwam men op heit plan van een hopvakschool en dit plan is thans werkelijkheid geworden, met geldelijken steun van het Hijk en den N.C.B. Zeker zal deze school voldoende le vensvatbaarheid bezitten. Vlijmen telt momenteel 12 hopteclers, die allen de lessen zullen volgen. Zoo zal men komen tOit deskundige verbouwers, die op de eerste plaats een kwaliteitsproduct wen- schen te leveren, dat met de sterkste con currentie uit hel buitenland kan wedijve ren. Reeds is door de brouwerij d'Oranje- boom alle medewerking met het nemen van proeven verleend, terwijl met recht verwacht mag worden, dat ook andere brouwerijen weldra hun interesse zullen gaan toonen. De lessen zullen gegeven worden in een ruim lokaal van de voormalige Open bare school. Als leeraars zullen fungeeren de hee ren P. C. Koene, Ir. Slits en P. Bakker. De volgende onderwerpen zullen worden onderwezen: plantenziekten (25 uur); bemestingsleer (15 uur); plantkunde (10 uur); fruitteelt (25 uur); groententeelt (15 uur); hopteelt (30 uur). Daarnaast zijn voor de praktijk 120 uur beschikbaar. Het Verordeningenblad van gisteren bevat een besluit van den secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart be treffende den .opbouw van een zelf standige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven, om te komen tot corporatieve organisatie van het bedrijfsleven. Tot lid der hiertoe bevoegde com missie is volgens de Staatscourant van gisteren o.m. benoemd de heer mr. B. J. M. van Spaendonck, secretaris der Alg. Ned. R.Iv. Werkgevers-veree- niging te Tilburg. Eenige en algemeene kennisgeving. Met vreugde geven wij kennis van de geboorte van onzen zoon RONALD. H. MINKE C. MINKE-JANSEN. Waalwijk, 12 Nov. 1940. Heden overleed te 's Bosch in het Groot-Zie kenhuis, tengevolge van een noodlottig ongeval, tijdig voorzien van de H, Sacramenten der Sterven, den, mijn innig geliefde Man en der kinderen zorg zame Vader, de Heer JOHANNES WILHELMUS KLERKX Echtgenoot van ^,ej. Christina Cornelia Kroot, in den ouderdom van 50 jaar. Christina Corn. KlgHtx- Kroot. Piet Leonie Marie Jo. Waalwijk, 12 Nov. 1940. De plechtige uitvaart en be grafenis zullen plaats hebben a.s. Zaterdag om 10.30 in de Parochiekerk van St. Antonius te Waalwijk. Heden overleed te 's Bosch in het Groot-Zie kenhuis, tengevolge- van een noodlottig ongeval, tijdig voorzien van de H. Sacramenten der Sterven den onze bemin de Broeder, Behuwdbroeder, Zwager en Oom de Heer JOHANNES WILHELMUS KLERKX Echtgenoot van Mej. Christina Cornelia Kroot, in den ouderdom van 50 jaren. Uit aller naam, Familie Klerkx. Familie Kroot. Waalwijk, 12 Nov. 1940. De BURGEMEESTER van DRUNEN maakt bekend, dat in die gemeente is opgericht een plaatselijke afdeeling van de Stichting Winterhulp Neder land". Het bureau van d -ze af deeling is gevestigd in het Ge meentehuis, Grootestr. B 155 A. Allen die zich op willen geven als medewerkers of medewerk sters, zoowel vereenigingen als particulieren, kunnen zich aan melden op genoemd bureau bij den Gemeente-Secretaris. Geldelijke bijdragen kunnen worden gestort op postrek. no. 44299 ten name van de Gemeen te Drunen, alsmede op Girorek. no. 5553 ten name van de Stich ting Winterhulp Nederland, Den Haag. Bovendien zal op 29 en 30 Nov. a.s. een landelijke collecte worden gehouden ten bate van genoemde stichting. Collectanten en collectrices worden verzocht zich aan te mel den bij den Gemeente-Secretaris. De Burgemeester voornoemd, VAN DER HEIJDEN. G EVR AAGD; en van 14 jaar. MATH. SCHAPENDONK Grootestr. 38 Waalwijk. zal door de N.V. SCHOEN FABRIEK J. C. STOKKER- MANS te Kaatsheuvel onder L. G. Aannemers worden Het bouwen van een W o o n h u i s aan de Rechtvaart te Kaats heuvel. Bestek en teekening verkrijg baar h. f2 50 restitutie fl. H J. VAN DEN HEUVEL, Architect Kaatsheuvel De opening. In zijn openingswoord schetste de heer van Wagenberg, de totstandkoming van deze school en dankte allen, die daarvoor op eenigerlei wij ze hun medewerking hebben verleend, om ver volgens het woord te geven aan Ir. v. d. Plasse. Deze begon met te verklaren, dat de Direc teur-Generaal van den Landbouw in deze nieu we cultuur veel belang stelt en daarom alle me dewerking heeft toegezegd, niet alleen om de hopcultuur hier tot nieuwe ontwikkeling te bren gen, maar ook omdat daardoor meer bestaans mogelijkheden geschapen worden voor de klei ne boeren en tuinders. De belangrijkste hop- afnemers zijn de brouwerijen. Het bier heeft zich in den loop der jaren weten te handhaven en daarom zit er in de hopcultuur een goede toekomst. Daarvoor zal het noodig zijn, dat er werkelijk een kwaliteitsproduct geleverd wordt. Men moet voorkomen, dat men vervalt in de oude fouten. Men moet doelbewust voor een goed product werken en daarna eerst een prijs bedingen, die in overeenstemming is met de ge maakte kosten. Als men op de productiekosten wil besparen, zal een minder goed product het gevolg zijn en raakt dit onvermijdelijk in dis- crediet. Om dit" te bereiken is vakkennis noodig en om die bij te brengen is deze school er ge komen, waar men in de gelegenheid is, om naast de theoretische kennis een goede praktijk te leeren. Theorie en praktijk moeten hier sa mengaan. Spreker vraagt zich dan af, of de hopteelt wel van voldoende belang is, om deze school in het leven te roepen. Spreker wil deze vraag bevestigend beantwoorden, omdat er in de hop teelt groote perspectieven zitten en in de toe komst daarom tot groote ontwikkeling kan ko men. Spreker hoopt dat de hopbond zijn volle toewijding aan deze school zal geven. In de overtuiging dat deze hoop verwezenlijkt zal worden, verklaart spreker de school voor ge opend. Burgemeester v. d. Ven, hierna het woord voerend, feliciteert namens het gemeentebestuur de hopvereeniging van harte, met de totstand koming van deze school. Spreker is er van overtuigd dat de hopcultuur in deze streken prachtige perspectieven biedt en daarom arbeid zal kunnen verschaffen aan velen boeren en tuinders, met de beste financieele resultaten. Spreker sluit met de verzekering dat op allen steun van 't gemeentebestuur gerekend zal kun nen worden. De heer van Halder sprak vervolgens nog woorden van gelukwensch namens het Hoofd bestuur van den N.C.B. en namens de plaatse lijke afdeeling Drunen. Ir. van Wijk sprak nog als afgevaardigde van het bestuur van NACO-brouw en wees er daar bij op dat de medewerking der brouwerijen niets te wenschen zal overlaten. De heer van Wagenberg dankte de verschil lende sprekers voor de hartelijke woorden. Hierna werd enververschingen aangeboden, waabij natuurlijk het Vlijmensch bier, van Vlij- mensche hop, het voornaamste deel uitmaakte. Burgemeester van der Ven nam zelf aan de tapkast plaats en vulde de glazen. Er heerschte een prettig aandoende sfeer, die een gerecht vaardigd optimisme voor de toekomst dezer vakschool inhield. Ook wij kunnen de gemeente Vlijmen en de hopteelers uit de omgeving met de totstandko ming van dit instituut gelukwenschen, daar het niet zal nalaten te bewijzen van groot belang te zijn voor plaats en streek. NAAK CORPORATIEVE ORGANI SATIE VAN HET BEDRIJFSLEVEN. a«ji

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6