O BUITENLAND 0RL0GSSCHADE „RENOVATUM" Verordeningen en Mededeelingen. en een anderen vorm gekregen hebben. Daarom was het een teeken van eigen geestelijke armoede, dat klakke loos een naam werd overgenomen, wel ke elders een diepe, hier echter geen werkelijke beteekenis had, wijl het ge- heele complex der innerlijke en uiter lijke omstandigheden in de twee landen volkomen verschilde. Ook groepeeringen welke den naam Fascistisch aannamen, hadden in ons land geen enkel succes. Daarin lag geenszins een oordeel over de bewegin gen in die andere landen. Het was in diepste wezen toe te schrijven aan dat geheel natuurlijke, nationale, Neder- landsche bewustzijn, dat, wilde men re sultaten voor de Nederlandsche ge meenschap bereiken, uitgangspunt en vorm der hernieuwingsbeweging in het land zelf, in zijn wezen en geaardheid moesten wortelen. Het overnemen van een buitenlandschen naam wekte al leen al verdenking en wantrouwen, dat toch was niet Nederlandsch. Daarentegen was het een zeer ge lukkig inzicht, dat een andere bewe ging haar naam deed kiezen: Neder landsche Unie. Onder de sinds 10 Mei nu eenmaal gegeven omstandigheden werd de noodzakelijkheid van nationa le eenheid, van een Nederlandsche eenheid sterker dan ooit te voren ge voeld. Op welke idee kon die eenheid gemakkelijker, onvervaarder en bezie- lender tot stand komen dan op dat ééne woord, dat sinds 20 Mei alle volksge- nooten voortdurend bezielt: Neder land; samengevoegd met dat andere woord ,,Unie", dat vereeniging betee- kent, maar dat ook uit de vaderland- sche geschiedenis, uit de tijden van de éénwording, voor eiken Nederlander zoo'n bijzonderen klank heeft. In de keuze van een bezielenden naam kan het succes van een beweging gelegen zijn; wijl daardoor getoond wordt, dat de psyche van het Nederlandsche volk grondig wordt begrepen, gelijk Hitier en Mussolini reeds door de keuze van den naam voor hun beweging de ziel van hun volk wisten te pakken. HERVORMINGSDRANG. In den politieken strijd om de macht, om de leiding in Nederland, wordt vol gens het Alg. Handelsblad vaak met caricature voorstellingen gewerkt en het verleden in louter donkere kleuren geschilderd. Het blad is van oordeel, dat dit niet noodig is: ,,De inventaris van het verleden be hoeft geenszins zoo zwart te worden gezien als sommige ongeduldige her vormers hem ons thans meenen te moe ten voorstellen. De nieuwe tijd is wat Nederland aangaat, niet zoozeer nieuw in wezen dan wel in tempo en vormen. De nationale gemeenschapsgedachte werd ook hier reeds in talrijke sociale verschijnselen in versterkten graad ont wikkeld. Wil men dein nieuwen tijd kenschetsen met de begrippen nationaal en socialistisch in dien zin dat de nationale gemeenschap in sterker ge ordend verband dan vroeger moet wor den gebracht, en in hooger dienstvaar digheid van individu ten aanzien van het geheel moet worden gezien en be leefd 1 dan zijn daarvoor in ons re cente verleden tal van aanknoopings- punten en'steunvlakken te vinden. Het woord socialistisch, ontdaan van zijn oude bijproducten van klassenstrijd en eenzijdigheid, maar gezien als uitdruk king van een nationale gemeenschappe lijke doelstelling, heeft waarlijk voor niemand, die het sociale groeiproces eerlijk wil zien, een afschrikwekkenden klank meer. Een socialisme dat een na tionale gemeenschap wil van vrije, menschwaardige, zelfwerkzame per soonlijkheden, zal ook voor onzen Ne- derlandschen individualistischen volks aard volkomen aanvaardbaar kunnen zijn. Dit vooropgesteld, moeten wij nu zoeken naar de beste vormen om aan dezen Nederlandschen inhoud zijn meest practische gestalte te geven. In de breedst mogelijke samenwerking, waarbij niet het prestige of het belang van een politieke groep, welke ook, op den voorgrond moet staan, maar ook hier volgens het beginsel .alge meen belang gaat voor groeps- of in dividueel belang" die Nederland sche inhoud zelf de hoogste rechten geeft." LANGDURIGE BESPREKING TUSSCHEN HITLER EN MOLOTOV. Molotov was gistermiddag aan een noenmaal de gast van den Führer in kleinen kring. In aansluiting op den maaltijd heeft de Führer in zijn woning in de nieuwe Rijkskanselarij een tweede bespreking gevoerd met Molotov. Bij de gedach- tenwisseling waren wederom de rijks minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, en de plaatsvervan gende volkscommissaris van buiten landsche zaken, Dekanosow, aanwezig. De functies van tolk werden uitge oefend door den ambassaderaad Hilger van de Duitsche ambassade te Moskou Reeds 1200 doolnemers hebben hun schouders onder dil werk gezet. Hoe grooter het aantal deelnemers is. hoe gemakkelijker het risico te dragen valt. Totaal verwaarborgde som momenteel 160 Millioen Gulden over het geheele land verspreid. Vraagt een prospectus aan en den ambassade-secretaris Pawlow van de Sowjet-Russische ambassade te Berlijn. Het bezoek, dat Molotov den Führer heeft gebracht, heeft langer dan vier uur geduurd. Ruim drie uur daarvan waren gewijd aan besprekingen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn, dat het volgende communiqué over Molotov's bezoek is uitgegeven: Tijdens zijn verblijf te Berlijn op 12 en 13 November van dit jaar heeft de voorzitter van den raad van volkscom missarissen en volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotov, bespre kingen gevoerd met den Führer en met den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop. De gedachtenwisseling verliep in een geest van wederzijdsch vertrouwen en leidde tot een wederzijdsch accoord in alle belangrijke vraagstukken, welke Duitschland en de Sowjetunie interes seeren. „Zenuwen" „Nare dagen"? Moe en mat? Neem'n DE UITSLUITING VAN ENGELAND. De diplomatieke redacteur van Ste- fanie wijst er op, dat, terwijl Molotov te Berlijn besprekingen voert met Hit- Ier en Von Ribbentrop, de Roemeen- sche minister-president en staatsleider Antonescu op weg is naar Rome, waar hij den Duce en graaf Ciano zal ont moeten. Deze politieke besprekingen toonen aan, dat Europa bezig is zich te reorganiseeren op den grondslag van een algemeene samenwerking met uit sluiting van Engeland. Rusland, het welk de Britsche politiek, om Duitsch land te omsingelen, aan haar imperia listische doeleinden dienstbaar wilde maken, breidt zijn politieke en oecono- mische betrekkingen met Duitschland steeds meer uit. Roemenië, dat was vastgebonden aan het Britsche systeem van Europeesche tegenstellingen, be vindt zich thans in de sfeer van de spil. De Britsche politiek berustte op het verdeelen van het vasteland in twee kampen. De politiek van de spil is ge richt op een vruchtbare samenwerking tusschen alle Europeesche volken. De uitsluiting van den Britschen invloed was een voorwaarde voor de overwin ning van de Europeesche moeilijkheden en de tot standkoming van een nieuwe vredesorde op de puinhoopen van het verdrag van Versailles. Hoewel de Britsche regeering den oorlog heeft uitgelokt in de overtuiging, dat zij een groote anti-Duitsche en anti-Italiaan- sche coalitie zou opbouwen, is nu En geland zelf geïsoleerd en geblokkeerd. Het Italiaansche volk ontvangt gene raal Antonescu, wiens verdiensten voor zijn land en voor de samenwerking in het nieuwe Europa het hoogelijk waar deert, met groote sympathie. NIET OP GRIEKSCH VERZET GEREKEND. Italië zendt nieuwe divisies. Naar Transocean meldt, heeft men den indruk, dat de betrekkelijke stil stand, die aan het Grieksche front heerscht, binnen zeer korten tijd tot het verleden zal behooren. Deze indruk wordt nog versterkt door de nieuwe benoemingen bij het opperbevel der Italiaansche troepen in Albanië en door de aankondiging van het desbetreffende communiqué, waar in gesproken wordt over het zenden van nieuwe divisies naar Albanië. In Italiaansche kringen wijst men er op, dat Italië van het begin af geen oorlog tegen Griekenland wenscht en slechts de noodige troepen had om een vreedzame bezetting van Griekenland te bewerkstelligen, zooals stond ver meld in het Italiaansche ultimatum aan Griekenland. Over de daarna te verwachten ont wikkeling aan het Grieksche front kan f niets worden vernomen. Zij wordt ech- ter zeer optimistisch beoordeelt. AMBASSADEUR KENNEDY'S OORDEEL OVER ENGELANDS KANSEN. De op het oogenblik in Amerika ver toevende Amerikaansche ambassadeur 'te Londen Kennedy, heeft volgens het D.N.B. in een interview, dat hij heeft verleend aan de ,,New York Journal American", een niet-deelnemen van Amerika aan den oorlog bepleit, doch hij kwam anderzijds op voor alle moge lijke hulp aan Engeland. ,,De democratie, aldus Kennedy, is in Engeland afgeloopen". Op de vraag, wat hij dacht van de kans van Amerika om buiten den oor log te blijven, antwoordde Kennedy: „De kans is op het oogenblik beter dan drie maanden geleden". De ambassadeur herinnerde er aan, dat de Engelsche scheepsverliezen in dezen oorlog veel grooter zijn dan in den wereldoorlog, daar Engeland niet zooveel torpedojagers heeft als toen. Bovendien moet de Engelsche vloot worden gebruikt voor convooidoelein- den, voor de verdediging van Engeland zelf en in de Middellandsche Zee. De Duitsche duikbootbases liggen ditmaal veel dichter bij de scheepsrou- tes. Men mag nooit vergeten dat Hitier alle Europeesche havens in zijn bezit heeft. Wanneer de Vereenigde Staten aan den oorlog gaan deelnemen, aldus ver klaarde Kennedy, zal de democratie ook in de Vereenigde Staten afgeloo pen zijn. Engeland strijdt niet voor de demo cratie, dat is klinkklare onzin. Engeland strijdt voor zijn bestaan. De vraag is alleen, hoe lang Engeland het kan vol houden. Wanneer de Vereenigde Sta ten aan den oorlog zouden gaan deel nemen. zouden zij den zwaarsten last te dragen krijgen. De Vereenigde Sta ten moeten met betrekking tot de be wapening al het mogelijke doen. Wan neer de V.S. koel, realistisch en zui ver Amerikaansch blijven, zal Enge land de Vereenigde Staten niet in den oorlog kunnen betrekken. Bovendien zou Amerika troepen noch schepen kunnen zenden. Tenslotte verklaarde Kennedy, dat het deelnemen van Amerika aan den oorlog slechts „over zijn lijk" mogelijk zou zijn. Hij zal alles doen om Amerika van den oorlog verre te houden. Onder deze vaan vaart derookerwcl! Dan heeft hij het beste van het beste in zijn pijp! De heerlijke Speciaal-Melange „No. 33". mild, zacht en geurig als geen andere! Gekorven en gemêleerd volgens het bijzondere Niemeijcr NON-SHARP principe! SVECIAAl DE GRONDSTOFFEN VOOR DE WOLINDUSTRIE. Naar aanleiding van de grondstof- fenpositie van de Nederlandsche tex tielindustrie en meer in het bijzonder van de Nederlandsch^ wolindustrie, heeft het A.N.P. een onderhoud gehad met mr. B. J. M. van Spaendonek. Deze verklaarde, dat de beschou wingen in verschillende dagbladen en tijdschriften over dit onderwerp vooi een belangrijk gedeelte een voorstel ling van zaken gaven, die geenszins in overeenstemming is met de feite lijke situatie. De Nederlandsche wolindustrie was voorheen voor haar grondsloffenvoor- ziening. nagenoeg geheel aangewezen op import, met name in de eerste plaats op den aanvoer van wol van overzee en vervolgens op den aanvoel van wollen kamgarens, voornamelijk uit België en Frankrijk. Deze aanvoer kanalen zijn door de huidige interna tionale situatie afgesneden en de wol industrie is bijgevolg voor een ernstig grondstoffcnprobleem gesteld. De wollenstoffenindustrie verkeert echter in zooverre nog in een betrekkelijk gunstige situatie dat de strijkgaren- spinnerijen, die hier te lande in groo- ten getale en met een vrij omvangrij ke capaciteit aanwezig zijn, over de mogelijkheid beschikken om zeer uit- eenloopende grondstoffen tot garens te verspinnen. Onder deze grondstof fen neemt thans naast de nog aan wezige voorraden natuurwol, die moe ten worden gereserveerd voor die weefsels, die in verband met hun be stemming een bepaalde hoeveelheid natuurwol niet kunnen ontberen, zoo als uniformstoffen en dergelijke een zeer belangrijke plaats in het ar tikel kunstwol. Kunst- en synthetische wol. Omtrent het begrip kunstwol be staat bij.het publiek, naar herhaalde lijk blijkt, in het algemeen een ver keerde overigens voor de bena ming zeer verklaarbare meening. Kunstwol is n.l. niet, zooals de naam zou doen vermoeden, een synthetisch product, doch men verstaat daaron der de teruggewonnen vezel uit lom pen. De aanduiding „lompen" moet hier niet worden verstaan in den en- gen zin, die in het dagelijkseh leven daaraan wordt gegeven, daar hieron der ook begrepen worden o.a. de af snijdsels, die ontstaan bij de vervaar diging van kleeding, met name in tri- cotagefabrieken, gedragen kleeding, gebruikte dekens, enz. Het is mogelijk gebleken de productie van kunstwol in Nederland belangrijk te verhoogen en aan de Nederlandsche wolverwerken- de industrie niet te onderschatten kwantiteiten zeer belangrijk spinstof- fen te verstrekken. De in verschillende publicaties van den laatsten tijd voorkomende opmer kingen, dat de kunstwol, ook wel ge noemd geregenereerde wol, slechts een zeer bescheiden beteekenis zou hebben als grondstof voor de wolin dustrie, is dan ook geheel bezijden de waarheid. Behalve op de kunstwol is de be langstelling van de wolindustrie den laatsten tijd steeds meer niet al leen theoretisch doch ook practisch ook gericht op de synthetische vezels. Met name mogen hier worden ge noemd kunstzijde-afvallen als grond stof voor de spinnerijen en kunstzij den garens, die worden verwerkt in de weverijen. Ook naar andere, tot voor kort hier in Nederland minder bekende, synthe tische vezels gaat thans de belangstel- ling, in het bijzonder naar de zgn. celwol. Dit is een product, dat tot op heden in Nederland niet werd 'ver vaardigd en waarvoor hij de Neder landsche wolindustrie tot voor den oorlog weinig belangstelling bestond. Dank zij belangrijke leveringen dooi de Duitsche c'elwolindustrie, die reeds een groote vlucht heeft genomen, is het mogelijk de Nederlandsche wolin dustrie althans voor een deel met cel vezels te alimenteeren. In deze alge meene beschouwing mag ook niet on vermeld blijven het product melkwol, ook een synthetische vezel, die in de fabrieken van de A.K.U. uit caseïne wordt gewonnen. Dank zij een en an der is het mogelijk, hoewel uiteraard ook de wolindustrie met groote moei lijkheden te kampen heeft, de bedrij ven met een niet onbevredigende be zetting aan den gang te houden. NEDERL. INDIË EN JAPAN. Een overeenkomst inzake petroleum- leveranties. Het A.N.P. meldt; Te Batavia werd gisteren bekend gemaakt, dat de onderhandelingen tusschen de Bataafsche Petroleum Maatschappij en de Nederlandsche Koloniale Petroleum Maatschappij eenerzijds en de vertegenwoordigers van de Japansche oliehelangen ander zijds, geëindigd zijn met een.accoord. Over dit acoord deelt een particu lier communiqué hel volgende mede Thans is voorzien in contracten van zes maanden tot een jaar waarbij Ne- derlandsch-Indië aan Japan jaarlijks 760.000 ton ruwe olie en 650.000 ton olieproducten zal leveren boven het kwantum, dat reeds jaarlijks door Ne- derlandsch-Indië aan Japan wordt ge leverd. Met inbegrip van dit laatste zal Japan nu een jaarlijksche hoeveel heid van 1.8 millioen ton olieproduc ten ontvangen. VERHOOGING VAN DE HUREN NIET TOEGESTAAN. Uit de vele verzoeken om inlichtin gen blijkt, dat ten aanzien van de vraag, of verhooging van de huren van woningen, winkelpanden, bedrijven, gebouwen enz. geoorloofd is, misver stand bestaat. In verband hiermede wordt er de aandacht op gevestigd, dat krachtens de verordening van den opperbevel hebber van het Duitsche bezettingsle ger van 17 Mei de verhooging van alle prijzen en diensten is Verboden, onder welk verbod ook deze huren vallen. Zoolang dit verbod niet door een re geling terzake is vervangen, blijft het van kracht. Een definitieve regeling, die terug werkende kracht zal hebben tot 9 Mei 1940, kan echter binnenkort worden tegemoet gezien. HET A.N.W.B.-RIJWIEL- HUURBEWIJS. Een nieuwe regeling, die opgang maakt. Zooals enkele maanden geleden reeds werd medegedeeld, heeft de A. N. W. B. het initiatief genomen tot het treffen van een regeling, waarbij het voor iederen houder van een door den Toe ristenbond uitgegeven rijwielhuurbe- wijs, mogelijk is, om aan of bij de stations een rijwiel te huren. Daar 't vervoer van fietsen onder de huidige omstandigheden voor de Ned. Spoor wegen groote moeilijkheden oplevert, terwijl de benzineschaarschte het le ger van „reizende wielrijders" aan merkelijk heeft vergroot, kon een groote belangstelling voornamelijk uit kringen van handelsreizigers en ook van de zijde van de rijwieltoeristen, worden verwacht. Zij, die elders werkzaamheden moe ten verrichten, behoeven hun rijwie len niet meer per trein mede te nemen, doch kunnen in de plaats van be stemming een rijwiel huren zonder borgstorting en tegen het normale ta rief, mits natuurlijk in het bezit van \'t rijwielhuurbewijs. Zij besparen zich 'bovendien de ergernis en het ongerief van het wachten op hun rijwiel, indien dit niet tijdig met den trein is mee gekomen. Terwijl de aanvragen in grooten ge tale binnenstroomden, stelde de A.N. W.B. overal Bondsrijwielverhuurders aan, wier inrichtingen kenbaar zijn aan een driehoekig blauw bord met gele V (verhuur). Er zijn er thans reeds ongeveer 200, die over het ge heele land verspreid liggen. Het aan tal Bondsrijwielverhuurinrichtingen groeit snel. Binnenkort zal, dank zij intensief en systematisch afwerken van alle plaatsen, die langs een spoor lijn liggen, vrijwel iedere plaats van eenige beteekenis één of meer rijwiel- verhuurinrichtingen hebben in de on middellijke omgeving van het station. Dank zij de zeer gewaardeerde me dewerking van de Ned. Spoorwegen is de A.N.YV.B. in de gelegenheid gesteld om het (reizend) publiek in de trei nen op de groote mogelijkheden, die het rijwielhuurbewijs biedt, attent te maken. Tevens zullen de Ned. Spoor wegen iedereen, die een rijwiel voor treinvervoer aanbiedt, door middel van een speciaal drukwerkje, op de gemakken van de nieuwe regeling wij zen. De A.N.W.B. heeft speciale gemak kelijk in te vullen kaarten laten ver vaardigen, waarvan gebruik kan wor den gemaakt, indien men een rijwiel wil reserveeren; in dat geval kan de huurder er dus dagen van te voren zeker van zijn, het rijwiel beschikbaar te vinden. VOORKOMING VAN TEKORTEN AAN CONSUMPTIEMELK. Het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend. dat vandaag in werking treedt het Crisis-zuivelbesluit 1940 (bestem ming van de melk), waarin aan de Ne derlandsche zuivelcentrale de bevoegd heid wordt verleend om aan producen ten van boter, kaas, melkproducten en caseine de verplichting op te leggen, melk te leveren voor consumptie, ten einde tekorten in de eonsumptiemelk- voorziening te kunnen voorkomen. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij zal prijzen voor deze leveringen vaststel len. SOMBERE PERSPECTIEVEN VOOR DE SIGAREN-INDUSTRIE. Het ziet er naar uit, dat onze sigaren- industrie een somberen tijd tegemoet gaat, want de omstandigheden zijn van dien aard, dat verwacht moet worden, dat er na Juli 1941, wegens gebrek aan grondstoffen, geen nieuwe sigaren meer aangemaakt kunnen worden. Nederland verbruikte per jaar onge veer anderhalf milliard sigaren, hetgeen neerkwam op een verwerking van 30 millioen K.G. ruwe tabak, waar de bin- nenlandsche plantages slechts 150.000 K.G. in het gunstigste geval, in bijdroe gen. Daar de overige Europeesche ta bakken, meest benut worden voor de sigarettenfabricage, blijft er dus voor de sigarenindustrie zoo goed als niets over. Binnen afzienbaren tijd, zal deze si- garenproductie dus geheel stop gezet moeten worden, hetgeen een strop be- teekent voor den verwenden rooker, maar zeker niet minder voor de dui zenden arbeiders, die in de sigaren- industrie een bestaan vinden. ABONNEERT U OP DIT BLAD nderlinge Verwaarborging tegen tegen halfjaarlijksche voorschot premie vanaf f 0.40 per mille voor inboedels f 0.60 gebouwen en goederen. Omsl3g per half jaar hoogstens het vijfvoudige der premie. Schade-afrekening per halfjaar. Algemeen Onderling Waarborg Genootschap Spuistraat 219/21 - Amsterdam - Tel. 35626 \i "/m Wtf i is cent per hall ons

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2