PROVINCIAAL NIEUWS KRUSCHEN M8Êm De Briiynzeels koksmaat, DE BIC HET MODERNE CADEAU! Last van Uw zenuwen? Zaterdag 16 November 1940 No. 92 De Echo van het Zuiden TWEEDE BLAD 60 JAAR de moderne brandstofbespaarder. DE KOEKOEKSKLOK. HARMONIE „SINT JAN De Harmonie ,,St. Jan zal Zondag 24 dezer haar eerste Winteruitvoering geven. Zij heeft hiervoor het bekende Cabaret-ensemble Jan van Ostade ge- engageerd. Dit gezelschap bestaande uit 6 personen, dat ook elders zoo n groot succes oogstte, zal een non-stop Cabaret-programma uitvoeren. Het zal een mooie avond van stem ming en vroolijkheid worden. „HEB IK MIJN KIND GEDOOD". Morgen zal in de zaal van de R. K. Werkliedenvereeniging een opvoering gegeven worden van het tooneelstuk: ,,Heb ik mijn kind gedood", onder re gie van den heer Jac. M. Didden. Gezien het succes van dit stuk bij de eerste opvoering voor de leden der R.K.W.V., mag verwacht worden, dat velen van de gelegenheid gebruik zul len maken, om weer eens van echt goed tooneel te genieten. COMMUNICATIE MET HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. Een ongerief, dat aan het komen der herfststormen bijna steevast ver bonden is, is het onderloopen der pol ders. De vele regen met de heftige stormwinden hebben het water in on ze buitenpolders weer tot flinke hoog te opgezweept, met alle ongemakken van dien. Dè verschillende wegen, die met het Land van Heusden en Altena de verbinding moeten vormen, zijn door den waterlast onbruikbaar gewor den. Heusden is alleen via Drunen nog te bereiken. RIJWIELDIEFSTAL. Bij de gemeente-politie is aangifte gedaan van diefstal van een damesrij wiel, toebehoorende ,aan mej. B., dat zij Woensdagavond .even onbeheerd voor hare woning in de Grootestraat had laten staan. Tevens zijn bij de gemeentepolitie inlichtingen te bekomen omtrent een meisjesrijwiel, dat voor de zaak van Volksbelang" onbeheerd is achterge laten. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Op het politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen, omtrent de vol gende gevonden en verloren voorwer pen: Gevonden: Een fietspomp; een zeildoek; een vulpotlood, twee sleuteltjes. V erloren: Een rijwielbelastingmerk; een porte- monnaie met inhoud; een handschoen; een portemonnaie met inhoud; een kin derbontje; een rijwielbelastingmerk; een paar distributiekaarten. EEN ONGEKEND HEVIGE HERFST STORM BOVEN ONS GEWEST. De nacht van Woensdag op Donder dag heeft zich gekenmerkt door een herfststorm, die niet alleen boven ons gewest, maar ook over een groot ge deelte van het land met groote kracht geraasd heeft, om op verschillende plaatsen zware schade aan te richten. Zoo stortte te Weert de prachtige Martinitoren gedeeltelijk in. In Oss moest het de Majellakerk ontgelden, die zware schade opliep. In tal van plaatsen werden de boomen uit den grond gerukt; telefoonpalen knapten af, terwijl vele gebouwen en huizen belangrijke ravage opliepen. Door een en ander was vooral het telefoonverkeer danig gestoord. Ook aan onze gemeente is de storm niet voorbijgegaan, zonder vele sporen achter te laten. Gelukkig betrof het hier nogal gevallen van lichte averij, die echter veel ongerief kunnen mee brengen. Zoo werd van den toren van de St. Janskerk een wijzer afgerukt, hetgeen het onaangename gevolg had, dat men langen tijd van den juisten tijd ver sloken bleef, daar ook de andere klok ken weigerden. In Baardwijk was de electriciteits- voorziening geruimen tijd gestoord. De schepen in onze haven hebben het mede door het hooge water, zwaar te verduren gehad. Van een werden een groot aantal dekzeilen, tot een waarde van 200 totaal verscheurd. Bij de Fa. W. in de Stationsstraat waren enkele lichtafschermingsplaten spoorloos van hun plaats verdwenen. De wind had ze naar verdere oorden getransporteerd. De R.K. Broeders- school moest een meterslang stuk zin ken dakbedekking missen, dat met luid geraas op de speelplaats was neergestort, in zijn val enkele ruiten vernielend. Bij de fam. L. in de Putstraat werd een muurtje het slachtoffer van den storm. Vooral aan den Winterdijk ook moesten tientallen schuttingen en mu ren het afleggen. Tal van oude boomen werden ont worteld, waarvan sommige op daken aan fabrieken en huizen terechtkwa men en ook in de St. Antonius-pa- iochie vielen veel vernielingen te constateeren. Bij de Amstel werd de stofzuiger neergeploft enz. enz. Zoo zijn er ongetwijfeld nog veel meer gevallen te noemen, maar wij memoreeren slechts dat, wat ons hier Mijnhardt's Zenuwtabletten Uw rheumatische pijnen zijn tien tegen één, een gevolg van on zuiver bloed. Doe daarom een bloed zuiverende kuur met Kruschen Zout. De zes minerale zouten oefenen een aansporende werking uit; Uw bloed gaat krachtiger stroomen en pijnver- wekkende onzuiverheden verdwijnen langs natuurlijken weg. en daar ter oore kwam en wij zelf aanschouwden. De wind heeft hier goed huisgehou den. Moge het hem voorloopig ge noeg zijn. THEATER MUSIS SACRUM. „Lentelied. Een vroolijke, frissche, echt Holland- sche film. Dat is het, wat wij van Len telied" kunnen zeggen. Wij zien als medespelenden bekende namen uit de artistenwereld, waarvan wij noemen Lau Ezerman (scheepsbouwer van Bu ren); Huk van der Moer (zijn dochter Charlotte); Dick Swidde (verloofde van Charlotte); Jan Teulings (werkloos mecaniciën) en zijn verloofde Joke Busch (Marietje Willems). Men krijgt in deze film te genieten van een goed geënsceneerd vierhoek- spel, dat de arme mecaniciën oorspron kelijk zijn verloofde, doet verliezen om er de rijke Charlotte voor in de plaats te krijgen. De verloofde van Charlotte, Bolly is echter gecharmeerd van Ma- rietje. De rollen draaien dus ineens om. Allerlei komische verwikkelingen, waarbij de vaders op de proppen ko men, zorgen er uiteindelijk voor, dat alles weer in orde komt, waarbij de verloofde van Marietje een goed baan tje vindt bij van Buren's scheepvaart maatschappij. Een vlot gegeven, op aantrekkelijke wijze uitgewerkt. Een film die het bij het Waalwijksche publiek wel doen zal. IN „PLANKENLAND". Zestig jaren op de planken tusschen verf en klatergoud, 't is haast niet om te gelooven nu nog »spelen« en zóó oud, Zestig jaren ter vergadering zestig jaar gerepeteerd wie zal zeggen hoeveel rollen jij van buiten hebt geleerd 1 Hoeveel maal je gegrimeerd bent welk costuum je 't beste stond of in welke rol men jou nu eigenlijk het mooiste vond, hoeveel keer ben j'in die jaren het tooneel wel opgestapt, hoeveel handen hebben dankend voor je spel spontaan 'geklapt 1 Hoeveel duizendtallen menschen heb jij in je vrije tijd in een drama, klucht of blijspel uren van genot bereid en al spelende gaf jij de menschen menigmaal 'n wijze raad had uw woord méér dan 'n preek soms het gewenschte resultaat 1 Wout je gaf je beste krachten aan je club en het publiek wars van alle »opgehemel« zelfvoldaanheid en critiek, Waart ge voor je c ubgenooten je bestuur en de regie steeds de ijvervolle werker vol humor en sympathie! En ook wij oud-O O.G.'ers zien in U nog steeds den vriend wien we straks de hulde brengen die hij ruimschoots heeft verdiend. Wout - maak nog veel mooie jaren met Uwe vereeniging mee want een stukje van jou leven is en blijft toch O.O.G. en mocht door den last der jaren 't »spelen« strakjes zijn gedaan 't hart ervoor zal blijven kloppen tot 't scherm voorgoed omlaag zal gaan H. VAN ENGELEN. LUXOR BIOSCOOP. „Watt en Half Watt als Comediantën". Watt en Half Watt, in deze film als Pat en Patachon, wie kent ze niet de kostelijke humoristen, die met hun dwa ze grappen, reeds duizenden hebben doen schateren. In deze film zijn zij eerst als tuinlie den in betrekking in een meisjespensio naat, maar door hun gekke streken worden ze de laan uitgestuurd, tegelijk met het meisje Eva, dat tegen de regels van het huis gehandeld heeft. Als ver stekelingen komen ze dan aan boord van een schip, worden ontdekt en dientengevolge het slachtoffer van strafmaatregelen. In Amerika aange komen, komen ze verzeild in een zee manscafé, waar Eva zal optreden als artiste. Door een of andere oorzaak valt dit in duigen, maar Pat en Pata- Bruikbaar ook na afloop van den oorlog voor alles en nog wat! Vastgestelde fabrieksprijs en verkrijgbaar voor 1 en 2 pannen. chon zullen hun kennisje helpen. Hoe dit afloopt is te dwaas om te vertellen. Het einde van de film zal het u toonen. EEN MILLIOEN POND ZOOLLEDER. Terwijl de Lederindustrie, vooral ten gevolge van de moeilijkheden in ver band met den aanvoer van grondstof fen, in het centrum der belangstelling staat, herdacht de N.V. Ledertabriek J. van den Assum Kanters te Dongen het feit, dat j.J. Vrijdag aan een harer afnemers, de N.V. J. van Arendonk's Schoen- en Lederfabrieken te Tilburg, het millioenste pond zooileder werd af geleverd. Alhoewel wij er in den laatsten tijd wel eenigszins aan gewoon raken over millioenen te hooren spreken, is een dergelijke prestatie, welke in slechts enkele jaren tot stand kwam, wel een bijzondere vermelding waard. Zij, die bij de schoen- en lederbran che geinteresseerd zijn, zouden op het oogenblik watertanden om een derge lijke hoéveelheid zooileder bijeen te zien. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-BRABANT. Voorstel tot instelling van een bodemcommissie Het lid der Provinciale Staten van NoordBrabant, "de heer P. J. Jansen, burgemeester van Hoeven en Stand- daardbuiten, heeft bij de Provinciale Staten een voorstel ingediend, een uit vijf leden bestaande bodemcommissie in te stellen, tot het inwinnen der noo- dige inlichtingen ten aanzien van de waterschapsorganisatie en tot het ont werpen van de noodige wijzigingen daarvan. Naar het oordeel van den voorsteller Een sprookje door derrie Koen roods. Jullie kennen ze wel hé, die leuke houten klokjes, waarin een koekoek „woont", die zich ieder half uur en ieder uur vertoont en vrolijk „koe koek" roept. Die klokjes komen meest al uit het Zwarte Woud, dat in het Zuiden van Duitschland ligt. In de buurt van een klein dorpje in dat Zwarte Woud woonde eens een houtsnijder. Zijn huisje hing vol met klokken. De hele dag werkte hij, zo dat zijn voorraad steeds groter werd, al verkocht hij er ook verscheidene. Als de klokken tegelijk sloegen, be gon er aan de andere kant van de ka mer een gezang en getjilp, zodat het leek alsof je in het bos verzeild was geraakt. Daar hingen de vogelkooitjes met de vogeltjes van den houtsnijder. Die vogeltjes waren alles wat de hout snijder had. Als ze begonnen te zin- egn klaarde zijn hele gezicht op. Elke dag deed hij een paar keer de ronde; dan sprak hij tegen elk vogeltje alsof het een mens was en de beestjes keken hem zo verstandig aan, alsof ze zeg gen wilden: „Wij luisteren graag naar je, wij zijn beter dan de mensen." Maar er brak een moeilijke tijd voor den houtsnijder aan. Hij verkocht steeds minder van zijn klokken en z'n gezicht werd met de dag magerder van de zorgen. Op zekere dag ging hij naar zijn vogelkooien, deed van allemaal het deurtje open en zei: „Vriendjes, vlieg naar buiten, naar het bos! Ik kan niet meer voor jullie zorgen, want ik heb geen kruimeltje brood meer in huis en ik heb geen geld om iets te kopen". De tranen liepen den ouden man over de wangen, terwijl hij dit zei. Voorzichtig huppelden de vogeltjes hun kooi uit, gingen op de venster bank zitten, keken nieuwsgierig naar builen en vlogen toen weg, de gouden vrijheid tegemoet. Alleen een vinke- paartje kon niet aan hun vrijheid wennen. Ze waren op een boom ge vlogen en hielden daar een kleine ver gadering. „Die arme man moet toch geholpen worden", zei het mannetje. „Wist ik maar hoe we hem konden helpen. Maar ik ben bang dat we niet knap genoeg zijn om iets te vinden. We moeten een knapper iemand om raad vragen. Maar wie?" Een poosje was het stil. Man en vrouw vink dachten na. Eindelijk zei het vrouwtje: „de koekoek is zo be reisd. Die komt overal en ziet zo veel; misschien weet die wel raad. Laten we maar eens naar hem toegaan.'' Haar man knikte instemmend en even later belandden ze bij dè koekoek. Zonder moeite ging dat niet, want de koekoek vliegt van de ene plaats naar de andere; hij houdt 't nergens lang uil. Maar ze vonden hem eindelijk in een den neboom. Man en vrouw vink vertelden hem van denarmen man en vroegen of hij geen raad wist. „Als ik dien man eens zag, zou ik wel op een idee komen", zei de koe koek, „want ik ben erg knap. Maar ik heb op 't ogenblik geen tijd, want ik wil een ei leggen en dat kan ik toch niet zomaar in de steek laten." „Als het anders niet is", zei vrouw vink, „dan kunnen we je wel even helpen. Geef dat ei maar aan mij; ik broed 't wel uit en zal wel voor je kind zorgen, tot je weer terug komt". Dat vond de koekoek een uitste kende oplossing en dus vloog hij di rect naar het huis van den houtsnij der. Het raam stond wijd open, zodat hij in de kamer kon kijken. Er was juist een rijke meneer bij den hout snijder, die een klok wilde kopen. „Heeft u niet een bijzondere klok, die niemand anders heeft?" hoorde de koekoek hem vragen. „Zoiets zou ik direct kopen en ik zou u er goed voor betalen." „Komt u morgen nog eens terug", zei de houtsnijder, „misschien kan ik u dan iets bijzonders laten zien." „Goed", zei de heer en ging weg. Toen hij weg was, ging de hout snijder in een stoel zitten en zuchtte moedeloos. Hij had al zo veel ver- schillende klokken gemaakt, dat hij nu heus niets nieuws meer wist. Zuch tend keek hij op en zag tot zijn grote verbazing een koekoek in de verster- bank zitten. Dat was heel merkwaar dig, want de koekoek is anders zo schuw, dat hij zich nooit in de buurt van mensen waagt. „Ik wou dat je me helpen kon", zei de houtsnijder. En lot zijn grote verwondering antwoord de de koekoek: „Daarom ben ik hier!" „Wat zullen we nu hebben?" vroeg de houtsnijder wanhopig. Op dit ogen blik begonnen de klokken te slaan en de koekoek vloog naar binnen, ging in een lege klok, die nog geen rader werk had, zitten, stak zijn kop uit 't gat waar de wijzerplaat in moest en riep zijn naam „koekoek" zo dikwijls, als de klokken sloegen. Toen huppelde hij weer de klok uit, vloog het raam uit en riep: „Dag houtsnijder! Ga nu je gang!" Toen ging de houtsnijder met een opgewekt gezicht aan het werk Hij bouwde een klok met een houten deur tje en stopte er een houten koekoek in. Elk half en elk heel uur ging dat deurtje open, kwam de koekoek te voorschijn en riep zijn naam, zoveel keer als het aantal uren dat de wijzer aanwees. De houtsnijder werd hoe langer hoe vrolijker, want hij voelde dal dit, wat hij nu maakte iets bij zonders was endat de rijke heer wel tevreden zou zijn. Hij werkte ijverig door en toen de zon .onderging, was de klok klaar. Toen de rijke heer de volgende dag terug kwam, kon hij zijn oren en ogen niet geloven. Eerlijk gezegd had hij niet gedacht dat de houtsnijder in zo'n: korte tijd iets bijzonders pres teren zou. Maar zijn verwachtingen werden overtroffen. Hij was meer dan tevreden en betaalde, niet alleen een hoge prijs, maar bestelde nog een groot aantal „koekoeksklokken". De arme houtsnijder werd nu een beroemd man en verdiende véél geld. Maar hij bleef bescheiden en dank baar als hij was, vergat hij nooit brood te strooien voor de vogeltjes die in de vensterbank kwamen. Maar de koekoek zelf was niet zo bescheiden. Hij was zo trots gewor den dat hij zich te hoog vond om z'n eigen eieren uit te broeden en dit aan andere vogels overliet. En zo is het altijd gebleven. ÖS5. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Bij alle apoth. en drog. 1.62, 1.47, 0.76,.0.41 p.fl. •I

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5