de gasprijzen met 1 cent per M3. worden verhoogd. LAATSTE BERICHTEN H.deBONT-vanHULTEN SINTERKLAASLIED 1940. DE BICO SPORT HEERENKLEEDING NAAR MAAT Het Gemeentebestuur van WAAL W IJ K MAAKT BEKEND, dat met ingang van 1 December a.s. Deze verhooging is goedgekeurd door het Departement van Handel en Nijverheid bij beschikking van 5 November 1940 Nr. 52477 NB. is een betere indeeling en een reorga nisatie van het wdterschapswezen drin gend noodzakelijk zoowel ten aanzien van het winnen van cultuurgronden als ten aanzien van de opvoering der bo demproductie. De heer Jansen wijst er daarbij op, dat volgens vaststaande ge gevens in Brabant nog een winst aan cultuurgrond mogelijk is van meer dan 100.000 ha., hetgeen een verhooging van het jaarlijksch bruto volksinkomen beteekent van 30 millioen en blijven de werk- en woongelegenheid voor 150.000 personen. Een reorganisatie va nhet waterschapswezen zal een ein de maken aan de werkloosheid ten plattelande en zal de welvaart in indus triecentra verhoogen. De voorsteller dringt er op aan, het voorstel nog in de zitting van 26 dezer in behandeling te nemen. ONGEVAL. De echtgenoote van den landbouwer Fr. v. L. aan de 2e Zcine, had het ongeluk een hoeveelheid kokend wa ter over haar gelaat en handen te krijgen, waardoor zij flinke brand wonden opliep. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. RAADSVERGADERING. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, te houden op Donderdag 21 November 1940, om 19 uur ten gemeentehuize. Aan de orde: 1. Voorstel tot vaststelling eener ge wijzigde verordening op de hef fing van precariorechten. 2. Voorstel tot vaststelling eener ver ordening betreffende het bewaren en ter beschikking stellen van af vallen van levensmiddelen enz. en het ter beschikking stellen van dierlijke afvallen. 3. Voorstel tot verlenging van tijde lijke benoemingen van leeraren aan de gem. avondteekenschool. 4. Vaststelling der vergoeding ex. art. 101 der L.O.-wet over 1939 en van de werkelijk gedane uitgaven door de bijzondere scholen over dit jaar. 5. Voorstel betreffende het aangaan eener rekening-courant-overeen komst voor 1941 6. Voorstel tot wijziging der gemeen te-begrooting voor 1940. GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELEF. 109 □RUNEN. Ned, Unie. De Nederlandsche Unie telt in Drunen ruim 650 leden. Onder lei ding van den heer P-Peeters wordt door de propagandisten der N. U. alles in het werk gesteld om dit aantal nog te vergrooten. Winterhulp. De directeur van het winterhulp- werk in Drunen is burgemeester Mr. R. v. d. Heijden; de gemeente-ont vanger de heer P Elshout is pen ningmeester, terwijl de gemeente secretaris, de heer A. v. Lokkant als ambtenaar voor dit werk zal fun- geeren. Nieuwe industrie. Zooals reeds gemeld zal in de vroegere Déwé schoenfabriek de combereurfabriek worden onderge bracht van de N.V. „Holland" uit Tilburg. Onder leiding van architect van der Schoot uit Tilburg wordt de fabriek door de firma Schapendonk te Drunen verbouwd. Door den storm is eenige stagnatie ontstaan, doch in verloop van zes A zeven weken hoopt men gereed te zijn .en de fabriek aan 't draaien te hebben. Zie ginds komt de duikboot Uit fepanje weer aan, Hij brengt ons Sint Nicolaas, Die dorst het slecht aan! Hoe steigert zijn paardje Daar onder dat dek, Want tusschen die rommel Brak 't heusch haast zijn nek! Zijn knecht met de smeerkan Loopt mopperend rond: „Ik wou, dat die oorlog Zijn einde maar vond! Maar jongens, wat zie ik, Daar heb je de Maas, Nou gaan we naar boven - Schiet op, Sinterklaas!" Zie de maan schijnt boven Waalwijk, Jongens, wat een wild geraas! Want het vliegtuig is gekomen Met de jas van Sinterklaas; Vol verwachting klopt ons hart Want nou werd die jas niet zwart! O, wat pret zal 't zijn te spelen Zonder vliegmachinerij, Eerlijk zullen we 't dan gaan meenen Dan zijn alle menschen blij! Maar o wee, wat bittere pil, 't Is nog niet, zoo ik het wil! Sinterklaas kapoentje, 'n Duikboot is geen schoentje, Maar ik blijf bij mijn laarsje! Dankje, Sinterklaasje! We zijn bijna klaar voor Sinterklaas, maar je snapt wel, zoo'n duikboot heeft eventjes tegengehouden I Zijn de verlanglijsten al ingevuld Sinterklaas is van plan het meeste overdag te koopen, dan hoeft hij 's avonds zijn hals niet te breken. Dat is nog zoo stom niet bekeken, vind je niet WAALWIJK De Storm. Drunen heeft ook haar deel, en zeker niet het kleinste van dezen stormmorgen gehad. De huizen op noemen, waar iets beschadigd werd is ondoenlijk. Drie kwart van de huizen heeft eenige schade aan het dak opgeloopen. Hier zijn enkele pannen zoek en daar steekt een weerspannige riethuif de hoogte in. Bij een groot aantal huizen is een groote ravage aangericht aan de daken. Er zijn er waar heele stukken zijn weggerukt, terwijl er ook daken zijn, waarvan de pannen zoo kris kras op 't dak leggen, dat zij den indruk maken van keurig ge kamde haren, waar een ondeugende hond heeft door gestreken. 't Geheele dorp door ligt riet of stroo langs den weg, dat weggerukt is uit een dak. Palen met dwars- plankjes tegen de daken geven de plaats aan, waar 't dak begon te ravelen, terwijl heele deuren of vensters op de groote gaten zijn gelegd. Kippenhokken verdwenen op en kele plaatsen heelemaal van 't erf HOEK RAADHUISPLEIN. van den eigenaar en werden neer- gesmakt enkele stukken verder in een tuin van een buurman, terwijl de kippen kilometers ver uit de richting waren gevlogen. Van een korenschuur van land bouwer M. Aarts raakte 't dak van golfplaten zoek. De smederij achter de vroegere Déwé schoenfabriek stortte in en het dak kwam enkele tientallen meters verderop te recht, 't Zoo fraai van architectuur zijnde woonhuis van den heer Bart v. d. Lee moest 't hevig ontgelden. On geveer alle pannen werden van de westelijke daklengte afgerukt en meters ver weg geslingerd, dwars over de straat en aan de overzijde ruiten vernielend, 't Dak van de oude tramremise kreeg ook zijn part en bij de familie Brok in den Wolfshoek bezweek een deel van een zijgevel. Op Giersbergen werd het huis van landbouwer Schapendonk door vader wind onder handen genomen. Een zeergroot aantal pannen verdween van het dak. In 't Groenewoud zakte de schuur van landbouwer Bruurmijn door de knieën en maakle zich daarom nog slechts bruikbaar voorden sloop. Het radio distributienet is voor een groot deel uit 't lood geslagen. Een zeer groot aantal palen neigt naar het Noorden en is juist boven den grond afgebroken, op verschil lende plaatsen knapten de draden af, zoodat dit bedi ijf danig gestoord is. 't Huisje van de luchtbescherming op de schoenfabriek der firma van Drunen zocht lagere oorden op. Gelukkig had de wacht dit aan zien komen en 't had 't houten geval tijdig verlaten. Nadat 't licht om ongeveer half zes was uitgevallen zat een deel van Drunen tusschen zeven uur en half negen nog zonder licht. SPRANG—CAPELLE. SPRANG. Predikbeurten Zondag 17 No vember 1940: Ned. Herv. Kerk, voorm. tien uur en nam. 2 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, voorm. 9.30 uur en nam. 3 uur Ds. B. A. van Lummel. De lesuren voor de leerlingen der Chr. School alhier, zullen vanaf a.s. Maandag worden gewijzigd. De school zal dan des morgens eerst te 9.30 uur aanvangen tot 12 uur; des middags als gewoon van half twee tot vier uur. CAPELLE. In de gemeente Sprang-Capelle is een afdeeling van de Nederlandsche Unie opgericht. -» De broodprijs in onze gemeente is deze week met één cent per brood ver hoogd. Voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des middags half 3 op te treden Ds. Vroegindewey. In verband met brandstoffenbe- zuiniging zal aan de O. L. school in de Kom in het vervolg des Woensdags namiddags onderwijs worden gegeven, waardoor de Zaterdagmorgenschooltijd komt te vervallen. Hoofdpijn en Kiespijn w. s. c. tengevolge alleen afstaan aan deze, door B. en W. aan te wijzen personen. Het inzamelen van cadavers van honden en katten, geschiedt door middel van het Bedrijf van Gemeentewerken, waaraan ieder die zoon cadaver heeft daarvan kennis moet geven ofwel dit afgeven aan het personeel, dat het huisvuil ophaalt. ZILVEREN PROFESSIEFEEST. Op 21 Nov. a.s. hoopt de Eerw. Zuster Leo- poldina, Mariahof te Étten (in de wereld mej. Antonetta Schilders te Baardwijk) haar 25-jarig Professiefeest te vieren. TOONEELUIT VOERING. 1 Morgenavond zal door de tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid' alhier een uitvoering worden gegeven. Opgevoerd zal worden „De Demon in Smo king", tooneelspel in 3 bedrijven van Jim Berg- fcld en Joan Valoël. Mocht de zaal van het Patronaatsgebouw niet beschikbaar zijn, dan zal de uitvoering in een andere zaal toch doorgang vinden. De vorige succesvolle uitvoeringen van „Kunst na Arbeidalsmede de kundige regie van den heer C. Mol waarborgen ons een mooie tooneel- avond. DUIZENDEN VARKENS CLANDESTIEN GESLACHT. Tijdens de behandeling van een strafzaak legen twee slagers die zich voor het kantonge recht te 's-Hertogenhoscli te verantwoorden had den wegens overtreding van het slachtverbod, deelde de Ambtenaar van het O.M. mede, dat er den lautsten tijd in Nederland duizenden var kens clandestien zijn geslacht. Iii één dorp waren zelfs wegens overtreding van het slachtverbod 59 personen bekeurd. D. V. S. V. „Heb ik mijn Kind gedood. De uitvoering van: „Heb ik mijn Kind ge dood door de tooneelvereeniging van de R.K. Werkliedenvereeniging, op Zondagavond, gaat in elk geval door. RUIM 500 DUITSCHE VLIEGTUIGEN VIELEN COVENTRY AAN. Ver over de 500 gevechtsvliegtuigen, waarvan èlk.ruliii duizend kilogram hommen uitwierp, hebben deelgenomen oan de aanvallen van het IKiitselie Jachtwapen op liet llritscbe wapen ings- centrum Coventry. Bij elkaar werden, naar ie Berlijn bekend werd, ruim 500.000 kilogram bri santbommen en ongeveer 50.000 brandbommen uitgeworpen. De Duitsche vliegers werden door goed weer begunstigd en konden daardoor hun doelen nauwkeurig onderscheiden en de bom inslagen waarnemen. I)e uitwerking was ont zettend. In korten tijd stonden alle groote en de vele kleine fabrieken in brand en vormden zij na enkele minuten een groote vlammenzee. De vuurschijn was ruim 200 km. verder tot het Kanaal toe zichtbaar. Deze aanval heeft een der belangrijkste Engelscbe bewapeningscent ra kapot PRAEADVIEZEN VAN B. EN W. Precariorechten. Op de d.d. 25 Juli 1940 ingezonden precario- verordening zijn door Ged. Staten aanmerkingen gemaakt, dat deze te ruim geredigeerd is, daar volgens de verordening ook rechten geheven zouden kunnen worden van bijv. motorrijtuigen, die op gemeentegrond parkeeren e.d. B. en W. stellen voor een bepaling in te lasschen, dat dit bezwaar opheft, zoodat motor rijtuigen van precariorechten zijn vrijgesteld. Rekening-Courant Overeenkomst. In een prae-advies betreffende bovengenoemd onderwerp, stellen B. en W. voor, voor het jaar 1941 weer een rekening-courant overeenkomst te sluiten met de N.V. Ned. Handel Mij. tot een bedrag van 80.000.—. Verschillende belangrijke uitgaven voor 1941 zijn te voldoen, o.m. koopsommen grond uit breidingsplan 3000.—, 2 termijnen van de aannemingssom herbestrating Zomerdijkweg 17400.een gedeelte van de kosten voor straataanleg in het uitbreidingsplan 4000.en voorts o.m. nog aflossing en rente van geld- leeningen, pensioensbijdragen e.a., terwijl de ge meente bovendien nog aan niet terugbetaalde voorschotten heeft: a. verrichtingen ten behoeven van de Duit sche weermacht 15000.—. b. voorschotten in kwartiering Arbeiders in Centrale Weèrkverschaffing 2500.—. c. kosten distributie 12000.—. B. en W. stellen voor deze rek.-courant- overeenkomst goed te keuren. Inzamelen Afvalstoffen. B. en W. stellen den raad voor eene veror dening vast te stellen omtrent het bewaren en beschikbaar stellen van afvalstoffen. Hiermee wordt aan eenieder de verplichting opgelegd afvallen van levensmiddelen, niet strekkende voor eigen verbruik of be drijf, te bewaren, alsmede cadavers van honden en katten en deze ter beschikking te stellen aan het gemeentebestuur of aan door het gemeente bestuur aan gewezen personen of lichamen. De genoemde afvalstoffen moeten afzonder lijk worden bewaard en ingeleverd, dus geschei den van vuil. stof of andere ingrediënten (ge wone huisvuil). Het is de bedoeling dat bij het organiseeren dezer inzameling, de normale handel zooveel mogelijk wordt ingeschakeld. Daartoe is reeds contact gezocht met plaatselijke afvalhandela ren. Particulieren mogen de afvalstoffen dien- gfmankt. Coventry is <le stad van de vliegtuig motoren-industrie. Hier zitten de leveranciers van de groote Engelscbe vliegtuigfabrieken, die in ilc eerste plants vliegtuigmotoren, motoronderdeelen en andere belangrijke metalen deelcn voor vlieg tuigen vervaardigen. De geheclc stad vormt een opeenstapeling van speciale fabrieken van de groote firma's Armstrong, Standard-Motors, Daim ler, Dumber, Hillmans, Bredstone, Ilahping e.a. tot de kleine bedrijven toe. Al deze ondernemin gen zijn in én nacht vernield. De Engelscbe vliegtuigindustrie beeft een vernietigenden slag geleden. ,f(IB Hartje van Mijnharde stillen vlug. Doos 30 en 50 ct. A 'eueloW.S.C. Een belunf/i ijke ni'wedsrijd. Voor \V'SC staal morgen een belangrij ke uk wedstrijd op liet programma tegen Nevelo in Oisterwijk. ij zeggen belang rijk en dil is inderdaad zoo, hetgeen ieder die liet standenlijstje bekijkt duidelijk zal worden, omdat zoowel WSC als Nevelo in de onderste regionen rondhangen. Voor beiden is de uitslag van morgen dan ook van veel belang, wan-; de <i»fle.r- winnaar sielt zich voorloopig veilig voor de onderste plaats, die -thans een zekere bedieiging voor beide ploegen is gaan worden. Wanneer wij de prestaties in de gepasseerde wedstrijden nagaan, loopen die voor beide elftallen niet ver uiteen. De vijf punten van WSC zijn niet veel b - er te achten dan de vier van Nevelo. Hel is dus niet mogelijk daaruit een ge volg rekking Ie maken. Nemen wij cell ier hel daadwerkelijke gepresteerde on der de lo'upe, dan zien wij enkele ver rassende resultaten van Nevelo tegen Schijndel en Zwaluwen voor de rest flin ke nederlagen. Bij WSC is de toestand eenigszins gunstiger, hetgeen hel doel- puntengemiddelde aantoont. Hel vertoon de spel in den wedstrijd tegen Brabanfia, doel ons echter huiveren om den WSC.' ers zonder meer een leans op de overwin ning !e geven. I)an zal er veel veranderd moeten zijn en het oude WSC-vutir -weer naar voren moeten komen, da.! zoo dik wijls voor schitterende presla'ies heeft zorg gedragen. Mogelijk dat de WSC'ers dil! zich in prenten, het belang van dezen match, maak: dit in ieder geval noodig. Wordt daaraan ook werkelijk voldaan, dan is een kleine overwinning niet uitgesloten, temeer daar Nevelo op eigen veld nog geen enkel punt wist te vergaren. Zijn de zwarten zich het belang van dezen wedstrijd echter niet bewust en daarom niet geneigd zich voor de volle 100 pet. geheel Ie geven, dan vreezen wij voor de toekomst van WSC het ergste. Om it wee uur wordt een interessante wedstrijd gespeeld tusschen de reserves van WSC en BWB. Hel zal er spannen. WSC 3 speelt om 12 uur thuis tegen Longa 5. Ook dil kan een aardig partij tje worden. WAT ZULLEN R.K.C. EN BAABDWLIK DOEN? Een uiterst belfinr/rijke wedstrijd voor beide partijen. BKCBaardwijk. Ongetwijfeld zal dil een wedstrijd worden, die de voetballief hebbers alles biedt wat zij zich maar wen- schcn willen. Spannend, aantrekkelijk, vol mogelijkheden, met als inzet de kans op een in de toekomst verscholen liggend kampioenschap. Een wedstrijd me! een plaatselijk ka rakter maar desalniettemin tusschen twee elkaar onbekende krachten. Aan de eene zijde een oude verecniging, mei beproef de krachten, aan den anderen' kant een jeugdige combinatie, die het steeds be ter doel. Men zie! het, een overvloed van

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6