IIIIMLFDUI2EII0 DEELHEIM RECHTZAKEN SPORT 4-\ OORLOGSSCHADE van „RENOVATUM" WASPIK RAAMSDONK DUSSEN B|B Kou - Griep - Pijn. N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten. Prae-advies. Ten behoeve van een behoorlijke kasvoorzicning heeft de gemeente de beschikking noodig over tijdelijke kas middelen, waarin, indien het niet mo gelijk is een kasgeldleening te sluiten, 't meest gewenscht kan worden voor zien door een rekening-courant-over eenkomst met de N.V. Bank voor Ne derlandsche Gemeenten. B. en W. stellen voor daartoe te be sluiten met bepaling van het bedrag dat in maximum kan worden opge nomen op 75.000. Ook in vorige jaren werd door den raad een gelijke beslissing genomen, zij het dan dat thans 't bedrag eenigs- zins is verlaagd. Wordt goedgekeurd. 0. Vaststelling van een verordening betreffende het bewaren en ter beschikking stellen van afvallen van levensmiddelen en het ter beschikking stellen van dierlijke afvallen en van cadavers van honden en katten. Prae-advies. Volgens be bepalingen in de Afval- lenbesluiten moet een verordening in het leven geroepen worden, waarbij voorschriften worden gegeven voor 't bewaren van afvalstoffen van levens middelen en dierlijke afvallen en de wijze waarop deze afvallen moeten worden ter beschikking gesteld. l)e wijze waarop de afvalstoffen zullen worden ingezameld, zal over eenkomstig de desbetreffende voor schriften door B. en W. nader worden geregeld. Onder afvalstoffen van levensmid delen wordt verstaan aardappelschil len, groentenafvallen, fruit-afvallen, vleesch-, visch- en broodresten en alle andere etensresten, beenderen daar onder begrepen. Na het in werking treden van de ter vaststelling aangeboden verordening is een ieder verplicht deze afvallen, alsmede de cadavers van door hem ge houden honden of katten ter beschik king van het gemeentebestuur te stel len. De voorzitter zegt dat B. en W. er nog niet in geslaagd zijn een gegadigde voor het ophalen dezer afvalstoffen te vinden. Zij stellen daarom voor deze ter afdoening in handen te stellen van B. en W. De raad kan zich daarmee vereeni gen. 7. Voorstel tot het verleenen van een crediet, groot 4700.voor het bouwen van een ambtswo ning ten behoeve van den chef veldwachter. Prae-advies. Wijl geen zoodanige woningen te dezer plaatse aanwezig zijn, is 't den chef-veldwachter nog niet mogen ge lukken een hem passende woning te vinden. Nu moge het al zijn dat hij thans een geschikt huis bewoont, doch waar de huur daarvan slechts van tijdelijken aard is en de eigenaar zelf dit huis wil bewonen, mag, ook naai de meening van B. en W., niet langer dan noodig is gebruik worden gemaakt van een, overigens zeer onzekeren, toe stand dat de eigenaar ten eigen onge rieve zijn woning voor den chef af staat. In dienovereenkomstigen geest wil het B. en W. gewenscht voorkomen, dat door de gemeente een huis voor hem wordt gebouwd, waarmede ver kregen wordt dat ten allen tijde over een ambtswoning voor den politie chef de beschikking wordt verkregen. Daarmede zal niet alleen het heden, doch zal ook de toekomst als een ge meentebelang worden gediend. B. en W, stellen dan ook voor daar toe te besluiten. Het ligt in het voornemen deze wo ning te bouwen in den noordwcstelij- ken hoek van het vóór de St. Jozef kerk te vormen plein, ter plaatse waai de weg van het Wilhelminaplein ko mende naar het zuiden afbuigt. In het nieuwe uitbreidingsplan dus. De kosten daarvan worden op plm. 4700.geraamd. B. en W. stellen zich voor daarvoor de gelden te bestemmen welke wegens verkoop van gemeente-eigendommen vrijkomen, en indien dit niet tot het volle bedrag mogelijk is, daarvoor, al thans voor het restant, de middelen aan te wijzen welke telken jare voor het verkrijgen van vervreemde kapi talen op de begrooting moeten wor den gevoteerd. Als huiy is 12% van de bezoldiging in aanmerking te brengen. De voorzitter moet dank zeggen en waardeering betuigen aan de men- schen, die hun woning zoo'n langen tijd aan den chef-vcldwachter hebben willen afstaan. De omstandigheden zijn evenwel thans van dien aard, dat deze toestand niet langer bestendigd kan blijven. Aangezien de gemeente door verkoop van enkele stukjes grond e.d. de beschikking heeft gekregen over gelden, adviseert spreker 't voor stel van B. en W. aan te nemen. ERRATUM De Afdeeling telt niet 1200, maar (Zieadvertentievan Vrijdagavond j 1.) De raad gaat daarmee accoord. 8. Behandeling der begrootingen van het gasbedrijf en van de ex ploitatie der drainagevelden, zoo mede van de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1941. De heer Snaphaan mist in het rap port van de commissie altijd nog een regeling voor de menschen die in de steun en werkverschaffing zijn, alhoe wel B. en W. reeds een jaar geleden hebben toegezegd daarvoor een rege ling te treffen, iets wat nog steeds niet gebeurd is. De heer Snoeren kan zich niet ge heel en al vereenigen met het feit dat B. en W. zonder den raad gehoord te hehben, aan een gemeente-ambtenaar een huwelijkstoelage hebben toege kend. Spreker wil van die toelage op zich niets zeggen, maar zou het juis ter vinden als de raad daarin gekend was.. Bovendien heeft de gemeente nog meer personeel dan alleen ambtena ren. Spreker denkt dan aan de ge meente-werklui. Deze zouden zeker meer gebaat zijn met een huwelijks toelage, gezien de toch al zoo karige loonen, die zij uitbetaald krijgen. De heer Vrinten bepleit verbetering van den weg in de Lage Zandschel. De voorzitter, de diverse sprekers beantwoordend, richt zich eerst tot den heer Snaphaan, die zeer terecht opmerkte, aldus spreker, dat B. en W. bij deze begrooting hadden moeten komen tot een regeling met het dok tersfonds, ten behoeve van werkloo- zen en steuntrekkenden. Het is B. en W. echter niet mogelijk geweest daar toe over te gaan. In deze tijden moeten zij alles doen om de werkloosheid op te heffen. Een regeling als bovenbe doeld zou de werkloozen ten goede komejti. Dit gaat niet. Een dergelijke regeling zou daarom niet goedgekeurd worden. Tot den heer Snoeren zegt spreker dat met deze begrootingsbehandeling de raad voorstellen van B. en W. kan goedkeuren of verwerpen. Dat houdt dus tevens de door den heer Snoeren bedoelde huwelijkstoelage in. Wat de gemeente-werklui betreft, zegt spreker dat de salaris-regeling voor die men schen door hoogere autoriteiten is vastgesteld. B. en W. zouden ook wel willen, dat dit anders was. Nu moet men er in berusten. Spreker kan den heer Vrinten niet nauwkeurig inlichten over de moge lijkheden tot verbetering van den weg in de Lage Zandschel. Als er echter materialen voor verbetering vrijko men, zullen B. en W. in deze actief blijven. De begrooting werd vervolgens on gewijzigd vastgesteld. De voorzitter dankt namens 't col lege van B. en W. den raad voor de voortvarende wijze, waarop deze be grooting behandeld en goedgekeurd is. Hierna sluiting. De raad dezer gemeente kwam Vrij dagmiddag in voltallige openbare ver gadering bijeen, onder leiding van burgemeester P. Dekkers. Secrietaris de heer van Schijndel. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Enkele ingekomen stukken, betref fende goedkeuring van genomen raadsbesluiten worden voor kennis geving aangenomen. Besloten wordt tot het sluiten van een kasgeldleening voor 1941 tot een maximum van 29009.bij de N.V. Bank van Nederlandsche Gemeenten. De debetrente zal 4.5 pet. en de credit-rente 0.75 pet. bedragen. Een voorstel van B. en W. om vrij stelling te verkrijgen van het geven van openbaar lager onderwijs, wordt door den raad goedgekeurd. Een verordening tot het ophalen en beschikbaar stellen van afvalproduc ten wordt eveneens goedgekeurd. B. en W. zullen hier regelend op moeten treden, al acht de voorzitter het voor deze gemeente van niet zoo'n groot belang, omdat de meeste menschen hier de afval van levensmiddelen voor verschillende doeleinden zelf nog kun nen gebruiken. De voorzitter zegt dat de Vlcesch- keuringsdienst den raad een 'nieuwe verordening heeft voorgelegd, daar de oude verordening zeer dikwijls gewij zigd was en daardoor minder over zichtelijk was geworden. Practisch is deze verordening gelijk aan de oude. Mede tot dezen kring behooren de ge meenten Made-Drimmelen, Geertrui- denberg en de Centrale gemeente Raamsdonk. De heer van Dongen vraagt of de centrale gemeente het recht heeft de keurlooncn vast te stellen en een Di recteur te benoemen. De voorzitter bevestigt dit, maar tegenover deze rechten staat de ver plichting van onderhoud van gebou wen e.d. Raamsdonk financiert de zaak, maar alles behoort aan den gemeen- schappelijken kring. Deze gemeente is er nog nooit slecht bij gevaren, daal de Vleeschkeuringsdienst voor de ge meente telkenjare een voordeelig sal do opleverde. De raad besluit dan het voorstel goed te keuren. Eveneens werd goedgekeurd een voorstel tot verhaal der couponbelas- ting. De heer Brokx vindt het niet juist dat in de commissie tot nazien van rekening en begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur, ook armmeesters zitting hebben. Spreker is van mee ning dat er nog genoeg andere perso nen zijn die deze functie kunnen waar nemen. De voorzitter zal daar in het vervolg mee rekening houden. De heer Brokx informeert of de des tijds ingeleverde vuurwapenen wel goed bewaard worden. De voorzitter wil hierover meer zeg gen in besloten vergadering. Iedereen die weten wil hoe het met zijn vuur wapens is, kan het spreker zelf vragen. Hierna sluiting der openbare ver gadering. De haven wordt niet gedempt. De raad dezer gemeente vergaderde Zaterdagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester Heere. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Enkele ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, ter wijl een betreffende subsidie-aanvrage Groene Kruis in handen werd gesteld van de begrootings-commissie. 2. Voorstel met ontwerp-besluit tot aanvulling van de Verkeersver- ordening in de gemeente Raams donk. De voorzitter licht toe dat dit be trekking heeft op het wit verven van belangrijke punten, ook van particu liere eigendommen, wanneer het alge meen belang zulks gedoogt. Wordt goedgekeurd. 3. Voorstel met ontwerp-besluit tot wijziging van de Bouwverorde ning. Deze wijziging houdt in, dat B. en W. regelend op moeten treden en nadere eischen moeten stellen aan wat be treft het verleenen van bouwvergun ningen. 4. Voorstel met ontwerp-besluit tot het aangaan van een gemeen schappelijke regeling voor den keuringsdienst van vee en vleesch in den kring Raamsdonk. Accoord. 5. Ontwerp-verordening betreffen de het bewaren en ter beschik king stellen van afvallen van levensmiddelen en het ter be schikking stellen van dierlijke afvallen en van cadavers van honden en katten. B. en W. zullen voor de afvallen van levensmiddelen een persoon aanwij zen, die alleen bevoegd is deze op te halen. De cadavers van honden en kat ten zullen door de gemeente worden opgehaald. Wordt goedgekeurd. Voorstel van Burg. en Wethou ders met ontwerp-raadsbesluiten, strekkende: a. tot het vaststellen der ver goeding, bedoeld in artikel 101 der Lager-Ondcrwijswet 1920 over het jaar 1939, en b. tot bepaling der over dat jaar voor vergoeding in aanmer king komende werkelijke kos ten. De raad kan zich met het voorge stelde vereenigen. 7. Voorstel om over 1941 het aan tal opcenten op de Personeele belasting wederom te bepalen op 200. Daartoe wordt besloten. 8. Voorstel om voor 1941'42 we derom 75 opcenten te heffen op de hoofdsom der gemeentefonds belasting. Wordt eveneens goedgekeurd. 9. Aanbieding der rekeningen van 't Electriciteitsbedrijf, 't Vleescli- keuringsbedrijf, de Gemeente en 't Burgerlijk Armbestuur, met daarbij behoorende bescheiden, over 't dienstjaar 1939. 10. Aanbieding der begrootingen van 't Electriciteitsbedrijf, 't Vleesch- keuringsbedrijf, de Gemeente en 't Burgerlijk Armbestuur, met de daarbij behoorende memoriën van toelichting, voor het dienst jaar 1941. In de commissie tot nazien dezer rekeningen en begrootingen werden benoemd de heeren Elemans, Boelaars en Schoenmakers. 11. Besluit van het Burgerlijk Arm bestuur tot wijziging der begroo ting dezer instelling over het dienstjaar 1940. Wordt goedgekeurd. 12. Ontwerp-besluit tot wedging der gemeente-begrooting, dienst '40. Wordt goedgekeurd. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten tot het aangaan van een kasgeldleening tot een maximum van 19000.met een rente van 3,5 pet. met 1/8 proc. provicie. Voorts werden B. en W. gemachtigd kasgeld- leeningen te sluiten, wanneer de be hoefte aan kasgeld zulks noodzakelijk maakt. Het is den heer Elemans opgevallen dat de wegen en met name de Nieuwe Weg, de Suikerstraat, de Koningstraat en de Groensteeg er verschrikkelijk uitzien. Spreker vraagt of het niet mogelijk is deze wegen nu ineens goed te maken, desnoods met behulp van een flinke geldleening. De voorzitter zegt dat dit altijd de hartewensch van B. en W. is geweest. Er kan nu nog niet veel aan gedaan worden. Misschien dat later in 't uit breidingsplan alles ineens in 't groot aangepakt kan worden. De heer Boelaars bepleit het plaat sen van kleine verduisteringslampjes op gevaarlijke punten. De heer van Seters heeft gelezen van plannen tot demping van de ha ven. Spreker is daarover zeer verwon derd, daar hem zulks niet bekend was. De voorzitter zeg dat hem het be richt meer verwonderd heeft, dan wie ook. Dat bericht was een zuivere on waarheid. Dergelijke plannen, waar voorts tienduizenden mee gemoeid zou den zijn, zijn zelfs nooit in het brein van B. en W. opgekomen. Hierna sluiting. De raad dezer gemeente vergaderde Woens dagavond ónder leiding van burgemeester H. Mol. Secretaris de heer A. A. Snijders. Enkele ingekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. 2. De Bouwverordening werd in dien geest gewijzigd dat Burg. en Weth. de bevoegdheid krijgen om in bijzondere tijdsomstandigheden vrijstelling te verleenen of nadere eischen te stellen met betrekking tot de bepalingen der bouwverordening, die op constructies of mate rialen betrekking hebben. Wijziging legesverordening. Het betreft hier de rechten voor huwelijks voltrekking. Momenteel bedraagt dit recht op Dinsdag en Donderdag 5.— en op de overige dagen nihil. Voorgesteld wordt het recht als volgt te bepalen: Woensdag 10.—, Donder dag 25.—, Vrijdag 10.Zaterdag v.m. gratis en Zaterdag n.m. 25.—. Op de overige dagen 5.—. De gratis trouwdag is op Zater dag gesteld, teneinde menschen, die veraf wer ken en die zich in verband met hun gering in komen slechts weinig verlet kunnen veroorlo ven ook de gelegenheid te geven gratis te trou wen. Besloten wordt dit goed te keuren, met dien verstande dat ook de Woensdag als gratis trouwdag wordt gebruikt. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een tweetal rekening- courant-overcenkomsten. Respectievelijk voor gewone uitgaven groot 23000.— en voor de financiering van het kasteel 20.000.—. De termijn, waarvoor het bouwterrein der ge meente langs de Molenkade verpacht is, is af- geloopen. Het perceel is groot 1.12.80 H.A. en was tot op heden verpacht aan P. Heijmans te Dussen voor 141.65. Aangezien publieke ver pachtingen niet meer mogen geschieden en de pachtprijs krachtens verordening in het alge meen niet hooger mag zijn- dan die voor het verpachte gold in September 1939, hebben B. en W. met Heijmans overleg geplegd of hij het perceel wederom voor denzelfden prijs wil hu ren, voor den tijd van drie jaren. Deze blijkt hiertoe bereid te zijn. Ook de raad gaat hiermee accoord. Vastgesteld werd de verordening voor het ophalen en beschikbaar stellen van afvalstoffen. Deze verordening houdt in dat B. en W. rege lend op moeten treden. De rekening 1939 en begrooting 1941 van het Burgerlijk Armbestuur werden goedgekeurd. De te verleenen gemeente-subsidie bedraagt 6800 met een extra-subsidie van 2980.26 tot dek king der nadeelige sloten van andere jaren. De gemeentebegrooting voor 1941 werd als volgt vastgesteld: A. Gewone dienst. Totaal der ontvangsten en uitgaven 256.307.58 Totaal der batige en nadeelige saldi der di verse hoofdstukken 46.136.86. Batig/nadeelig slot nihil. B. Kapitaaldienst. Totaal der ontvangsten en uitgaven 110.330.67. Op alle hoofdstukken vallen de geraamde ontvangsten tegen de uitgaven weg. Batig/nadeelig slot nihil. De bezoldiging van A. van Gent, ambtenaar ter secretarie werd verhoogd tot 1050.—. Voor den luchtbeschermingsdienst was een post geraamd van 150.—. Betreffende een tweetal opmerkingen voor verhooging van het salaris van den geneesheer voor de armenpraktijk, en reorganisatie van de brandweer, welke opmerkingen door de commis sie van onderzoek der begrooting naar voren zijn gebracht, zullen B. en W. zoo spoedig mo gelijk met afdoende voorstellen komen. Uitkeering per leerling van het Lager Onder wijs. Op de in aanmerking komende posten is in totaal geraamd 431.20, terwijl rekening is ge houden met een gemiddeld aantal leerlingen van 56. Vastgesteld wordt daarom het bedrag per leerling te bepalen op 7.70 en terzake aan de besturen van bijzondere lagere scholen een voorschot te verleenen van 100%. Door hun kou, koorts en pijnuitdrijvende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug een poederof cachet van Mijnhard! te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. MOEILIJKHEDEN VOOR DE BOTERHANDELAREN. Bekeuring te Waalwijk. Wegens overtreding van het crisis-zuivelbe- sluit, hadden Maandag j.l. voor het Kantonge recht te 's-Hertogenbosch zich te verantwoor den drie personen, twee boterhandelaren en een expediteur, alle drie woonachtig te Wijk en Aalburg. In de maand September waren zij te Waal wijk door den controleur L. Leijs bekeurd we gens het voorhanden hebben van boter, welke niet van het noodige merk was voorzien. Uit de behandeling van de zaak bleek, dat er de laatste maanden voor de boterhandelaren groote moeilijkheden hebben bestaan en het ge ïncrimineerde feit, waarvoor de drie verdachten zich te verantwoorden hadden, hield zijdelings mef deze moeilijkheden verband. Aan de boterhandelaren was n.l. in 'n circu laire bekend gemaakt, dat zij in de toekomst geen ompakvergunning meer zouden krijgen, in dien niet aan bepaalde eischen kon worden vol daan. In een dezer eischen werd bepaald, dat zij in 't bezit moesten zijn van een mechanisch gedreven vorm- en inpakmachine. Een andere eisch was, dat zij wekelijks een omzet van 500 kg. boter moesten hebben. Deze twee eischen nu brachten heel wat be- roerigheid met zich mee, want 'n vorm- en in pakmachine kost notabene niet minder dan tien duizend gulden. De eisch van de wekelijksche omzet van 500 kg. was ook al heel zwaar. De boterhandelaren, woonachtig in het land van Heusden en Altena staken de koppen bij elkaar om de moeilijkheden te bespreken en be sloten werd een deputatie te zenden naar het Rijksbureau voor voedselvoorziening te Den Haag. Tot deze deputatie behoorden ook twee der verdachten. In Den Haag spraken zij eenige malen met de ambtenaren mr. H. P. W. Radier en H. Schu ren. Zij wisten deze heeren ervan te overtuigen dat de eischen voor de boterhandelaren te zwaar waren en terloops bespraken zij nog de moei lijkheid van het tijdig voorhanden hebben van de voorgeschreven merken. In Den Haag werd hun toegezegd, dat de moeilijkheden zouden worden opgelost, dat de eischen nog eens zouden worden herzien, en dat hangende de diverse vraagstukken, de boter handelaren voorloopig hun bedrijf op den ouden voet mochten voortzetten. Hadden de afgevaardigden nu verstaan dat ze voorloopig geen merken meer behoefden te ge bruiken? Dat zou een verkeerde conclusie zijn geweest, die, door de verdachten te goeder trouw ge trokken was. De verdediger mr. N. H. L. van den Heuvel uit Den Bosch, bracht dat naar voren, waarbij hij met nadruk betoogde, dat de verdachten te goeder trouw hebben gehandeld. De Ambtenaar van het O. M. en de Kan tonrechter jhr. mr. F. X. H. Verheijen, waren eveneens van meening dat de verdachten te goeder trouw hebben nagelaten de boter van de voorgeschreven merken te voorzien. Conform den eisch werden de verdachten wel schuldig verklaard, doch hun werd geen straf opgelegd. N. V. B. Uitslagen van Zondag: Eerste Klas. MVV—Willem II JulianaHelmond NOADEindhoven LONGALimburgia PSVRoermond. BW—NAC Tweede klasse C. HelmondiaZwaluw TOP—ESV RKTWWilhelmina KolpingSchijndel Picusde Valk BrabantiaSVD Nevelo—WSC Derde klasse I. RKGBaardwijk RWB—PAZO GudokOisterwijk SantoZaltbommel Derde klasse K. Roodc SterRAC BredaDongen SCO—DESK Groen Wit —WVO Vierde klasse I. WSC 2—RWB 2 DESK 2Uno Animo SportersDongen 2 Veersche BoysRKG 2 Eerste Klas. 3—0 9—2 1—1 3—1 0—1 4—2 3—1 4—1 4—2 1—0 1—1 2—0 3—1 5—2 2—3 1—0 2—2 1—3 3—4 3—0 5—0 5—2 De kampioenscandidaten hebben hier met frappeerende cijfers hun meerder heid op de keinere goden bewezen. In het Limburgsche slachtofferde Juliana haar gasten uit Helmond met 92 op 't altaar van Koning voetbal. PSV maaklfe net nog een graadje erger. Met dubbele cijfers ging Roermond hier roemloos it en onder. Daarbij werden de overwinnaars nog mooi in de kaart gespeeld door het gelijke spel van Eindhoven, dat bij NOAD geen gemakkelijke taak had. iets dat wij wel hadden voorzien. Het blijft toch Steeds een lastig geval voor de bezoekers van MVV. Niet dikwijls wordt in Maas tricht gewonnen. Ook Willem II kon heit Zondag niet. Longa had met Limburgia niet bijzonder veel moeite. Een 31 over winning was voor de Tilburgers wefföe- legd. De belangrijke wedstrijd BWNAC had een sensationeel verloop. Vanaf den aftrap scoorden de gasten, ieits waartoe beide partijen in de volgende 89 minuten niet meer in staat bleken.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2