KANTONGERECHT SPORT LAATSTE BERICHTEN INT DE PERS BOEKBESPREKING nnnciiTccpcn SPRANfi—CAPELLE. WASPIK. 6EMEN6D NIEUWS. VLIJMEN NET DAGMEISJE Gemeenteraad Advertentiën. HUUfilt I ËCItKII Keijzers »Dooden Schaduw».. Er werd zeer goed spel geleverd, ook tooneel en grime waren goed ver zorgd, de spelers mochten dan ook na ieder bedrijf een warm applaus in ontvangst nemen, ook werd nog opgevoerd*' eèti blijspel in een be drijf getiteld »Wij zoeken een nacht waker# ook dit viel zeer in de smaak bij het publiek. Op Zondag 24 Nov. zal wederom dezelfde uit voering gegeven worden maar dan alleen voor de leden en donateurs mét hutfne dames. SPRANG. Bekendmaking. De Burgemeester van Sprang—Ca- pelle maakt bekend, dat op Donderdag 21, Npvember 1940 van des voormid dags 10 uur tot des namiddags 1 uur, .ten gemeeritehuize de vergoedingen zullen worden uitbetaald van de in Oc tober 1940 in Sprang plaats gehad heb bende inkwartiering van de Duitsche Weermacht. Het Hoofd van het gezin moet voor deze"vergoeding teekenen. Bij de gehouden verkiezing van ambtsdragers bij de Geref. Kerk alhier, wegens periodieke aftreding van de heeren Verbeek en Varossieau, werden respectievelijk voor ouderling en dia ken gekozen de heeren C. W. Wach tels van den Berg en G. Braspenning Jr. De jaarlijksche algemeene verga dering van de Christelijke Gymnastiek- vereeniging ,,Pro Patria" te Sprang- Capelle, zal worden gehouden op Maandag 16 December a.s., in de zaal van den Chr. Volksbond. CAPELLE. Naar we vernemen wordt de schade, welke door den storm van de vorige week aan de tuinderijen alhier is toegebracht, geschat op ongeveer f2000.— Nadat eind vorige week de baggermolen in de haven alhier was aangekomen, is Maandag met het uitbaggeren der haven een begin gemaakt. Begrijpelijkerwijze trokken deze werkzaamheden heel wat be langstelling. Door de vereeniging van Paar- denhouders »Ons Belang« zal a.s. Donderdag een herschatting der paarden worden gehouden en wel te Sprang aan het Molenbosch om 9 uur 's morgens voor het Oostelijk gedeelte van Sprang en om 10 uur voor het Westelijk gedeelte 's namid dags van 1 tot 2 uur aan de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk en vad 3 tot 4 uur aan de Molen- steeg alhier. Wij vestigen er de aandacht van belanghebbenden op, dat zij. die zonder kennisgeving aan het bestuur met hun paarden thuis blijven, een gulden boete verschuldigd zijn. Woensdag j.l. kwam de Chr. Gem. Zangvereeniging »0. K K.« alhier in feestelijke vergadering bijeen, ter herdenking van haar 10-;arig bestaan. Na opening door den voorzitter gaf de secretaris, de heer H.Verduijn, een overzicht van de achterliggende 10 jaren. Op dit overzicht volgden enkele prettige gezelschapsspelletjes, waar tussc.hen door de tractaties plaats hadden. Om pl-m. 11 uur kon de buiten gewoon geslaagde avond door den Eere voorzitter, Dr. R. de Bruin, gesloten worden. 's-HERTOGENBOSCH. De Kantonrechter te 's-Hertogen- bosch wees o.m. de navolgende vonnissen C. A. J. R, Waalwijk, rijtijden besluit, f3.— boete. J. K., Heusden, na lOunr op straat en verdoisteringsvoorschriften f5 en f3,—- boete. Botsing tusschen een tram en T ®on vrachtauto. Twee dooden te Rotterdam. Dinsdagmiddag omstreeks 3 uur is i op den Schiedamschenweg te Rotterdam een ernstig ongeluk ge beurd, dat aan twee menschen het gekost. Een vrachtauto met aan hangwagen, komende uit. de Span jaardstraat, werd toen de chauffeur den Schiedamschenweg overstak naar deJamKruyffstraataangereden door een tramwagen van lijn 16. Tengevolge vftn dè botsing sloeg de aanhangwagen om, waardoor twee wielrijders, die in de richting Schie dam reden, onder dezen aanhang wagen geraakten. Een van de slachtoffers, de 28- "1 T& jarige juffrouw J. den Hollander— Blakenmulder, gewoond hebbende in de Pieter Langendijkstr.. was op slag dood. De 45-jarige M. Groene- veld, geweond hebbende te Purme- rend, werd met een schedelbreuk naar het ziekenhuis aan den Berg weg gebracht, waar hij Dinsdagavond is overleden. Een geheimzinnige verdwijning. Sinds Dinsdag 12 November wordt te Breda vermist de 47 jarige P. B. G. van Aart,eigenaar van een aldaar gevestigd kleedingmagazijn. Er be staat ernstig vermoeden, dat de heer van Aart niet vrijwillig is verdwenen, doch in handen is gevallen van menschen, die zich bij hem als handelaars hebben voorgedaan,doch wien het werkelijk te doen is ge- weest om het geld van den heer Aart. De Bredasche recherche en ook die van Rotterdam enden Haagzijn druk aan het werk. •jJ' D RUNEN. Sporters hadden Zondag een vrucht baren dag. Zij hebben het klaar ge speeld dé reserves van Dongen met 'n 50 nederlaag naar huis te sturen. De Dongenaren hebben van het begin tot het einde hard gewerkt om daar mede te vergoeden wat zij aan tech niek tekort schoten. De spil met de achterhoede vormden het beste deel van het elftal der gasten. De midvoor van de thuisclub, Fr. v. Hul ten wist voor de rust driemaal op schitterende wijze te benutten, terwijl na de rust Laros en F. V. Huiten de score tot 5—wisten op te voeren. De gasten waren geen enkele maal voor doel gevaarlijk. Het was een eenzijdi ge wedstrijd in de beste verstandhou ding gespeeld. Het tweede elftal speelde een goe den wedstrijd in Helvoirt en moest daar de punten deelen met hun gast- heeren. De Drunensche reserves had den meermalen voorgestaan, doch moesten tenslotte toch met een gelijk spel tevreden zijn. R.K.V.V. Elshout. Onze voetbalclub is zeer goed op dreef. Zij behaalde Zondag wederom een schitterende overwinning. De Haarsteegsche reserves werden er met 140 de dupe van. HARDNEKKIGE GEVECHTEN IN GRIEKENLAND. (Stefani). In zijn Weermachtbe- richt nr. 165 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Aan het front van Epirus (Grieken land) speelden zich gisteren hardnek kige gevechten af, zonder dat zich een verplaatsing voordeed van de respec tieve linies, behalve in de zone van Ezeki, welk dorp door den vijand bezet is. Onze luchtformaties deden hevige aanvallen op de vijandelijke stellingen, waarbij ontploffingen ontstonden. Te vens beschoten zij vijandelijke troepen concentraties met machinegeweren. Drie vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika bombardeerde onze luchtmacht inrichtingen van vliegvel den. alsmede installaties en barakken •van den vijand in de oase van Siwa met bommen van groot en klein kaliber, waarbij alle doelen getroffen werden en groote schade werd aangericht. Be halve met bommen werden deze doelen ook met' mitrailleurvuur bestookt. Alle Italiaansche toestellen zijn op hun bases teruggekeerd. HET BEZOEK VAN KONING BORIS AAN HITLER. De nieuwe ordening van Europa. Van semi-officieele zijde wordt uit Berlijn gemeld: Over het bezoek van koning Boris, dat deze tijdens een particulier verblijf in Duitschland Zondag aan den Führer heeft gebracht, verneemt men in poli tieke kringen, dat de tijdens dit bezoek gevoerde gesprekken betrekking gehad zouden hebben op de politieke nieuwe ordening van Europa. DE KOMENDE BESPREKINGEN TE WEENEN. Van semi-officieele zijde wordt uit Berlijn gemeld: De sedert het begin van deze week voortdurende talrijke besprekingen met leidende staatslieden van verbonden, resp. bevriende mogendheden, worden in politieke kringen alhier uitgelegd als een stellig teeken, dat naast de militaire vernietiging van Engeland, welker on verbiddelijke voortzetting de Duce j.l. Maandag nog in het licht heeft gesteld, de nieuwe politieke opbouw van Euro pa gestadig en snel voortschrijdt. DE ORGANISATIE VAN HET NEDERLANDSCHE BEDRIJFS LEVEN. Rust verzocht in de bestaande organisatievormen. De organisatie-commissie voor het Nederlandsche bedrijfsleven deelt me de: Het is de commissie bekend, dat mo menteel in het bedrijfsleven zelf allerlei plannen bestaan tot concentratie, tot 't oprichten van nieuwe vereenigingen enz.; hoe begrijpelijk dit initiatief op zich zelf ook moge zijn, het kan thans slechts tot verwarring leiden en de werkelijk niet lichte taak der commis sie slechts bemoeilijken. De commissie wenscht zich een over zicht te verschaffen van dat wat be staat en zal zich derhalve systematisch rot het bedrijfsleven wenden, teneinde zoo spoedig mogelijk de noodige gege vens te verzamelen. In afwachting hiervan moet de orga nisatie-commissie het bedrijfsleven met nadruk verzoeken nieuwe plannen tot n^der order geen vasten vorm te laten aannemen. De commissie neemt aan, dat het be drijfsleven zal begrijpen, dat een over zicht als bovenbedoeld voor de con missie noodzakelijk is en niet te ver krijgen is, indien voortdurend veran deringen blijven voorkomen. De commissie wenscht derhalve voor alles volkomen rust in den bestaanden organisatievorm van het bedrijfsleven; de beslaande organisaties en hare be sturen blijven derhalve voorloopig hun werkzaamheden als tot dusverre voort zetten. Noodzakelijke reorganisatie cler Staatsloterij Er is alle kans, dat over eenigen tijd veranderingen zullen gebracht worden in de Nederlandsche Staats loterij. De bevoegde instanties, zoo wel van Financiën als van Justitie, hebben het loterijwezen in studie genomen en onderwerpen de ge- heele zaak aan een grondig onder zoek, met het doel de Staatsloterij te reorganiseeren. Wie iets van het loterijwezen in Nederfènd weet, zal toestetamen, dat een reorganisatie hoog noodig is. Onze Staatsloterij is verouderd en beantwoordt in haar huidige vorm niet meer aan het doel. Richtlijnen voor liefdadigheid. Inzamelingen voor het St. Nico- laasfeest kunnen vrijelijk worden gehouden. De viering van het Kerst feest ligt nog wat verder in het verschiet. Dit is echter een over wegend kerkelijke aangelegenheid en ressorteert als zoodanig[hiet onder het bureau van de stichting Winter hulp-Nederland. Voor heel het kerkelijk liefdadig, heidswezen volgen trouwens met enkele dagen nadere richtlijnen van den secretaris-generaal van Justitie. Voor het overige zal de bekende ver ordening 109, behelzende een alge meen verbod tot het houden van collectes, strikter worden toegepast dan de laatste maanden. SAMENWERKING ZONDER VERSMELTING. „De Residentiebode" vindt in het toetreden van het Verdinaso tot de N.S.B. aanleiding om nogmaals te plei ten voor een samenwerking zonder versmelting van de drie politieke groe pen hier te lande: „Wij willen ons ten deze stellen boven de groepeeringen en ons even losmaken van persoonlijke voorkeur voor wie of wat dan ook. En dan komen wij tot het inzicht, dat genia le menschen als een Hitler of Mus solini welk verstandig mensch zal bestrijden, dat zij dat zijn? het vermogen hadden uit eigen ver stand, kracht en ziel die conceptie te vinden, datgene te scheppen, dat vermocht hun volk in enkele jaren te bundelen voor de vervulling van een historische taak, die waarlijk niet alleen op het terrein der wapen feiten ligt. Dit gelukte hun waarlijk niet zonder het maken van fouten. Welke Duitscher zelfs zou dit ont kennen? Ook zij waren en zijn slechts menschelijke wezens. Deze genieën ontsproten aan hun volk en vormden zich grootendeels onder den drang der omstandig heden. Deze omstandigheden zijn niet dezelfde geweest, als die voor Nederland. Wat daar spontaan groei de ontstond hier fragmentarisch. Als zoodanig willen wij hier te lande ge groeide bewegingen zien als facetten van een en denzelfden diamant. De N.S.B. beschikt over de grootste revolutionnaire stoot- en daad kracht. Nationaal Front kan men zien o.a. als de vertegenwoordigster van het verstandelijk element, dat de meest juiste programmatische conceptie wist te brengen. En de Unie beschikt o.a. over de werf kracht ten aanzien der groote mas sa. Deze drie- (nog niet-)-eenheid vertegenwoordigt nagenoeg de ge heel^, potentie van ons volk. Maar dat volk is niet gebaat met de zege van één dezer factoren RUIMER VERBAND. In het jongste nummer van 't week blad van „De Nederlandsche Unie'* komt een beschouwing voor over de verhouding NederlandDuitschland, waarin o.m. het volgende wordt ver klaard: Wij staan voor het feit, dat in den vorigen wereldoorlog de sympathie van een groot deel van ons volk aan de zijde van Duitschland stond, terwijl J hij het uitbreken van dezen oorlog in September van het vorige jaar dit zeker niet het geval was. Deze stemming is er met den oorlog van dit jaar niet heter op geworden. Het is dwaas zich daar illusies over te maken. De wijze, waarop ons volk toen en later heeft gereageerd, is volkomen begrijpelijk en ieder volk zou zoo ge reageerd hebben, dat plotseling be trokken wordt in een strijd, waarvan het toch in diepsten grond hoopte af zijdig te kunnen blijven. Het conflict zal op Nederlandsche wijze moeten worden opgelost, maar opgelost moet het. Zooals in de negen tiende eeuw zich geen land en geen volk heeft kunnen onttrekken aan de beginselen van de Fransche revolutie, zoo zal zich nu geen land en geen volk kunnen onttrekken aan 't door breken van de nieuwe gemeenschaps gedachte, waarmee wij het allen over- rigens hartelijk eens zijn en waardoor op nationaal en sociaal gebied, dingen naar voren worden gebracht die te voren tot niet geringe schade van het volksleven te veel op den achtergrond waren gedrongen. Het veld winnen van de nieuwe ge meenschapsgedachte zal de Nederland sche verhoudingen zoowel binnen- landsch als buitenlandsch opnieuw re gelen. Omdat zij uitgaat van de idee van de volksgemeenschap zal zij alle binnenlandsche verhoudingen vast stellen vanuit het ^nationale gezichts punt. Dit beteekenf, dat er niet langer plaats kan zijn voor tegenstellingen, die op de volkseenheid een ontbinden den invloed doen gelden. Het bctcekent ook de strijd voor een nieuwe maat schappelijke ordening, omdat de na tionale waarden slechts dan kunnen opbloeien, wanneer de talrijke sociaal- economische problemen zijn opgelost, die behalve een probleem dikwijls ook misstanden waren. Ook op buitenlandsch gebied brengt de nieuwe gemeenschapsgedachte haar consequenties]met zich. De tech nische en industiiieele ontwikkeling der laatste eeuw heeft het onmogelijk gemaakt, dat iedere staat alleen maai voor zichzelf leeft, zonder rekening te houden met de belangen van het groo- tere geheel. Dat is de loop der histo rie, waarvan geen terugkeer mogelijk is. De geografische positie van ons land brengt mee, dat het valt in het gebied, waarin aan Duitschland krachtens zijn ligging en zijn grootte onbetwist baar een leidende positie toekwam en toekomt. Om deze positie te verwer ven heeft Duitschland zijn lot gewor pen in de waagschaal der geschiede nis. Wij begrijpen zeer goed, dat het aan het Nederlandsche volk door de herinnering aan de oorlogsdagen en door vele kleine dagelijksche omstan digheden op het oogenblik moeilijk valt om voor dit alles het juiste be grip te tooncn. Het is echter noodzakelijk om deze dingen te lccren zien in ruimer ver band. Het noodlot heeft gewild, dat temid den van de historische ontwikkeling zich de 10de Mei heeft geplaatst tus schen ons volk en het Duitsche. Ons volk heeft dit nimmer gewild en het wil niet, dat het zich nog eenmaal in de geschiedenis zal herhalen. Het wil slechts werken en hard zal het staan in den strijd om zijn bestaan. Moedig en offerbereid wil het strijden voor een betere wereld, want diep in ons hart leeft de overtuiging, dat eenmaal een gelukkige toekomst dagen zal voor een nieuw Europa. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 22 Novem ber 1940 des n.m. 7 uur ten raadhuize der gemeente. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging v. d. Bouwverordening. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van een verordening betreffende het bewaren en ter be schikking stellen van afvallen van levensmiddelen en het ter beschik- king stellen van dierlijke afvallen en van cadavers van honden en katten. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot verlenging van de ontruimingster mijn der woning, plaatselijk ge merkt wijk Nieuwkuijk no. 203. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot intrekking van het raadsbesluit van 11 April 1940 no. 9 betreffen de verhooging salaris en toeken ning kindertoeslag ad 3 v.anaf het eerste kind aan den controleur der steunverleening en- werkver schaffing met voorstel voor ge noemden controleur een kinder toeslag toe te kennen van 5 vanaf het 3e kind. 6. Voorstel van Burg. en Weth. voor het jaar 1941 aan de zwemvereeni- ging in wijk Haarsteeg een extra subsidie toe te kennen voor uit breiding dier inrichting. 7. Voorstel van Burg. en Weth! tot goedkeuring van de rekeningen van de burgerl. armbesturen van Vlijmen en Nieuwkuijk en voor- loopige vaststelling van de reke ning der gemeente over 1939. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot toekenning van een bijdrage aan elk van de beide burgerlijke arm besturen over 1941. 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van de begrooting der gemeente over 1941 en tot beschik king op de daarbij behoorende verzoekschriften. 10. Voorstel van Burg. en Weth. be treffende de over 1941 te heffen opcenten op de hoofdsom van de personeele belasting en de ge meentefondsbelasting. 11. Voorstel van Burg. en Weth. tot goedkeuring van de begrooting 1941 van elk van de beide burger lijke armbesturen. 12. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van het bedrag dat over 1941 voor de exploitatiekos ten van de openbare lagere school per leerling beschikbaar zal wor den gesteld. 13. Voorstel van Burg. en Weth. om aan de besturen van de bijzondere lagere scholen desgevraagd toe te kennen een voorschot op de ex ploitatiekosten van die scholen over 1941. 14. Voorstel van Burg. en Weth. tot het aangaan van eene rekening courant-overeenkomst met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. 15. Vaststelling van de vergoeding ex art. 103 der Lager onderwijswet 1920 over 1939. 16. Benoeming lid landerijen-commis- sie' wegens periodieke aftreding van den heer A. Boom op 1 Janu ari 1941. 17. Benoeming lid burgerlijk armbe stuur afd. Vlijmen, wegens perio dieke aftreding van den Voorzit ter, den heer M. A. van Wagen berg op den lsten Dinsdag van Januari 1941. 18. Benoeming lid burgerlijk armbe stuur, wijk Nieuwkuijk wegens pe riodieke aftreding van den heer J. v. d. Brand. 19. Benoeming hoofd ingeland van het waterschap Noord-Oostelijk N. Brabant, wegens periodieke aftre ding van den Edelachtb. heer G. R. v. d. Ven. 20. Voorstel van Burg. en Weth. tot verhuring van de veldwachterswo ning in wijk Haarsteeg. 21. Aangehouden bespreking scheu ren gemeentewei. 22. Wijziging begrooting 1940. Wij ontvingen van Gebrs. Kluitman te Alkmaar, de navolgende uitgaven: F. Parkhill. Vrijbuiters in de Lucht. 111.: Pol Dom. Dit Uit heit Amerikaansch vertaalde jongensboek is als bij uitstek geschikt de aandacht der jeugd boeiend te houden. Luchtgevechten, oorlogsavonluren, ge vangennemingen en ontsnappingen, dit alles en nog meer zal men er in kunnen genieten. Heit geheel is bovendien gevat in een lijst van een der vele Mexicaan- sche revoluties, dat aan diit bock een bij zonder relief geeft. VOOR DIRECT GEVRAAGD in klein gezin (geen kleine kinderen) van 9 4 uur. Zondags vrij. Leeftijd 16 -18 jaar. Waar zegt de Uitgever. 63888 i J m R.K.V.V. Sporters. DOET VERKOOPEN

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6