BINNENLAND UIT DE PERS lis— SP< >RT. INGEZONDEN STUKKEN Japansche vertegenwoordigers, dat de sinds lang bevriende Hongaarsche na tie als eerste is toegetreden tot 't pact. De rijksminister van buitenlandsche zaken constateerde, dat andere mo gendheden zullen volgen en het on veranderlijke besluit is van de in dit pact vereenigde mogendheden om een wereldomvattende aaneensluiting tot stand te brengen van alle werkelijk tot opbouw bereide, voor een rechtvaar digen vrede arbeidende jonge volken. VERKLARING VAN BOEDAPEST. De Hongaarsche regeering heelt bij gelegenheid van de toetreding van Hongarije tol het pact van drie de vol gende verklaring verstrekt: Duitschland, Italië en Japan hebben een bondgenootschap gesloten om een verdere uitbreiding van den oorlog, die zwaar de menschheid drukt, te ver hinderen en om de wereld zoo snel mogelijk weer een blijvenden en recht vaardigen vrede te schenken. De groo- te mogendheden strijden voor 't ves tigen van een nieuwe ordening, die ge schikt is om de ontwikkeling der vol ken in de hun toekomende gebieden le bevorderen en hun welstand op te voeren. Hongarije was door de on rechtvaardige en demoraliseerende vredesdictaten van Parijs ter neerge worpen en wendde zich gedurende tientallen jaren om bijstand tot die mogendheden, die, getroffen door het zelfde lot en dezelfde onrechtvaardig heid voor hun levensrechten strijdend, streefden naar een herziening der dic taten. Deze mogendheden alleen waren ernstig geneigd en in staat haar ver zwakte en zwaar strijdende lotgenoo- ten aan betere levensmogelijkheden te helpen. j In den loop van de laatste twee jaar gelukte het Hongarije inderdaad met ondersteuning van het Duitsche rijk en Italië, zonder bloedvergieten en langs vreedzamen weg de territoriale bepalingen van het vredesdictaat van Trianon aan een herziening te onder werpen. De beide groote mogendheden heb ben daardoor niet alleen geheel Hon garije tot een onvergetelijken dank aan zich verplicht, doch ook met da den bèwezen, dat zij een herziening overal met vreedzame middelen heb ben nagestreefd, daar waar hiertoe de geringste mogelijkheid bestond. Zij schiepen hierdoor in de geschiedenis van de volken van Europa een nieuw tijdperk, omdat zij in plaats van de door bloedvergieten geboren politiek van den haat het tijdperk van een po litiek van begrip en inzicht hebben ingeluid. Italië en Duitschland voeren in de laatste tientallen jaren een op overeenstemming gerichte politiek, die leidde tot het bondgenootschap met Japan en waarvan het einddoel een oj) rechtvaardigheid gebaseerde duur zame wereldvrede is. Derhalve is dit bondgenootschap tegen niemand ge richt. Een gelijke doelstelling en een ge meenschappelijk verleden bepalen de door Hongarije te kiezen positie. Hon garije wenscht met al zijn buren, die de rechten van zijn historische ont wikkeling respecteeren, goede betrek kingen te handhaven. Van dit stand punt uit begroet de Hongaarsche re geering met bijzondere tevredenheid artikel vijf van het Berlijnsche Drie- mogendhedenpact. TROEPENBEWEGING IN ULSTER. Volgens een bericht in de „Giornale dTtalia", zijn reeds sedert maanden groote troepenbewegingen in Ulster aan den gang. Ook wordt opvallend veel oorlogsmateriaal opgeslagen. Bo vendien is men met den boiRv van een groote fabriek voor den aanmaak van geschut begonnen. De chemische oor logsindustrie en andere oorlogsbedrij ven moeten eveneens groote fabrieken in Ulster in bedrijf hebben. Ook zijn reeds verscheidene munitiefabrieken uit de omgeving van Londen naar Ul ster verplaatst. Ten slotte zijn de scheepswerven te Belfast vergroot. Al deze militaire en industrieele voorbereidingen worden, naar de reis- correspondent van het Italiaansche blad mededeelt, met het plan van Churchill tot bezetting van Ierland in verband gebracht. Deze veronderstel ling schijnt des le gerechtvaardigder, omdat den laatsten tijd de aankomst van eskaders bommenwerpers en wa tervliegtuigen te Londonderry en Bel fast, alsmede op verschillende meren in Ulster, waargenomen zijn. 500.000 K.G. BOMMEN OP BIRMINGHAM. Het opperbevel der weermacht deelt mede: Als vergelding voor de Britsche aan vallen op woonwijken in Hamburg, Bremen en Kiel, bestookten sterke ge vechtsformaties van de generaal-veld- maarschalken Kesselring en Sperrie in den nacht van 19 op 20 November de centra der Britsche bewapenings industrie en openbare nutsbedrijven van Birmingham met bommen. In aanvalsgolven wierpen honder den gevechtsvliegtuigen meer dan vijf honderdduizend kilogram bommen neer, waaronder ook van het zwaarste kaiiber. De van verre zichtbare bran den en explosies waren nog omvang rijker dan bij den aanval op Coventry. Eensluidend hebben alle beman ningen van de Duitsche vliegtuigen, die in den nacht van 19 op 20 Novem ber aan den aanval op Birmingham hebben deelgenomen aldus meldt 't D.N.B. in aanvulling op het weer- machtbericht van Woensdag gerap porteerd, dat de uitwerking nog groo- ter was dan in Coventry. Ver over de vijfhonderd vliegtuigen hebben aan den aanval op Birming ham deelgenomen. In totaal is ruim 500.000 kg. bommen van alle soorten en-kalibers, ook van 't, zwaarste, neer geworpen. Tevens zijn duizenden en nog eens duizenden brandbommen op de stad terechtgekomen, zoodat bij de vernieling der explosies ook nog de verwoestende uitwerking van het vuur kwam. Sommige branden namen een reus- achtigen omvang aan, aangezien spoe dig de eene brand zich met den an deren vereenigde. Bij deze groote bran den, die heele fabrieksterreinen, hui zenblokken en heele straten aantast ten kwamen nog ontelbare kleinere. Het Britsche afweergeschut en de zoeklichten waren krachtig en voort durend in actie, doch zij hadden geen succes. De door de Duitschers gevolg de aanvalstactick bracht hen in ver warring. De Duitsche vliegers braken moedig door het spervuur heen en ne geerden het gevaar. VERBITTERDE STRIJD ÜM HET BEZIT VAN KORITZA. Het Schweiz. Press Telegraph meldt uil Monastir: Van de Zuid-Slavisch Grieksch-Al- baansche grens wordt gemeld, dat de verwoede gevechten, die sedert drie dagen worden geleverd om het bezit, van de stad Koritza, Dinsdag met steeds meer kracht voortgezet werden Het artillerievuur van beide zijden be reikte een tot duisver ongekend ge weld, zoodat in hel Zuid-Slavische grensland de huizen trilden als bij een aardbeving. De Grieken ondernamen tegen de Italiaansche stellingen in het Morava-gebergte en tegen de stelling bij den berg Zvezeda herhaalde aan vallen, die echter door de Italianen werden afgeslagen met groote verlie zen voor de aanvallers. De Italiaansche vliegers waren we derom zeer actief en bestookten de Grieksche troepen met bommen, zoo dat de Grieken voor de Morava-stel- lingen een kilometer terug moesten wijken. Des voormiddags luwde de strijd, maar in den middag werd hij met een nog grootere verbittering her vat. Aan dit Noordelijke gedeelte van het front schijnen de Italianen thans aanzienlijke versterkingen te hebben gekregen, zoodat zij hun stellingen zullen kunnen uitbreiden en de Griek sche linies met zware artillerie onder vuur kunnen nemen. REGELING VETGEHALTE VAN MELK. De Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Land bouw en Visscherij en de Secretaris- Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Sociale Zaken maken in verband met den binnenkort te pu- bliceeren wettelijken maatregel, waarin wordt bepaald, dat met ingang van 24 November 1940 het vetgehalte van de melk, die aan den verbruiker wordt verkocht, circa 2Yi moet bedragen (2,4—2,6), het volgende bekend. De consumptiemelk zal vooraf een bewerking moeten ondergaan, die slechts mag geschieden in bedrijven, welke daartoe een speciale vergunning van den directeur van den Keurings dienst voor Waren hebben verkregen en waarbij voldaan moet worden aan bepaalde eischen van doelmatige in richting en zindelijkheid. Voor het ver krijgen van zulk een vergunning gelie ve men ten spoedigste eene aanvrage in te dienen bij den Keuringsdienst van het district, waarin het bedrijf geves tigd is, met nauwkeurige opgave van het perceel of het perceelgedeelte, waar de bewerking der melk zal geschieden. Alleen melk, welke in zulk een bedrijf met vergunning .is bewerkt, mag aan 't publiek worden verkocht. Het ligt in de bedoeling, dat deze maatregel voor het geheele land zal gelden. Er zijn echter gebieden of ge meenten, waar dit om verschillende re denen niet aanstonds mogelijk is. In zulke gevallen kan door den Secretaris- Generaal van het Departement van So ciale Zaken tijdelijk ontheffing van dien maatregel worden gegeven. Slechts daartoe strekkende verzoeken van den georganiseerden melkhandel, zuivelor- ganisaties of ambtelijke instanties kun nen in behandeling worden genomen. Individueele verzoeken om ontheffing zullen terzijde worden gelegd. BOUW VAN SCHOLEN TOT 1942 STOPGEZET. Uitzonderingen slechts voor gymnastieklokalen en gevallen van oorlogsschade. Tot 1 Januari 1942 mogen geen nieu we scholen voor gewoon of uitgebreid lager onderwijs worden gebouwd en evenmin nieuwe scholen worden opge richt in bestaande gebouwen. Ook uit breiding of verbouwing van scholen is niet geoorloofd. Een uitzondering op deze bepaling wordt slechts gemaakt in gevallen van oorlogsschade alsmede in gevallen, waarin het onderwijs in lichamelijke oefening de stichting van een lokaal of de inrichting van een lokaal of een ter rein voor dat onderwijs noodzakelijk maakt, alsmede in andere bijzondere gevallen ter beoordeeling van den se cretaris-generaal van Onderwijs, K. en W. PRAKTIJK-EXAMENS. Het 44e Praktijk-Examen in Boek houden, Handelscorrespondentie en Stenografie, afgenomen vanwege de Vereeniging ,,Het Nederlandsche Han dels-Instituut'' zal gehouden worden op 6, 7 en 8 Januari 1941 in de plaatsen in het prospectus genoemd. Ook zullen op die data worden af genomen de Leeraars-Examens in Han delscorrespondentie en Stenografie, als mede de examens Privaat-Docent Boekhouden Vakleeraar), Fabrieks- Boekhouden, Hoofdcorrespondent, Re kening-Courant-Boekhouden en Voor bereidend Praktijk-Examen in Talen en Boekhouden. Het prospectus is gratis verkrijgbaar bij de bekende boekhan delaren en aan het secretariaat te Haarlem, Kleverparkweg 142. De in schrijving voor alle examens is geopend tot en met den 21ste December 1940. DE JEUGDBEWEGING. Het D. v. N. en Z. schrijft: De heer van Geelkerken heeft te Zeist, sprekende voor een afdeeling van den Nationalen Jeugdstorm der N. S. B., o.m. gezegd, ,,dat binnenkort alle jeugdvereenigingen één zullen zijn". Waarop hij daarmede precies doelde, is niet duidelijk. Het is bekend, dat van verschillende zijden, o.a. door Natio naal Front en de Ned. Unie aangedron gen en gestreefd wordt naar meer een heid in de Nederlandsche jeugdbewe ging. Bedoelt de heer van Geelkerken, dat er op dit gebied ook met medewer king van de N.S.B. weldra resultaat be reikt zou worden, of wellicht dat van overheidswege maatregelen terzake in overweging zijn? De meening, dat er in de jeugdbeweging meer eenheid ko men moet, is intusschen reeds vrijwel gemeengoed geworden. PLEIDOOI VOOR SOEPEL REALISME. Onder het hoofd ,,Een pleidooi voor soepel realisme" verscheen in het dag blad van Nationaal Front", het Ne- derlandsch Dagblad" van Dinsdag avond een merkwaardige oproep, voor al tot de eigen leden van Nationaal Front" gericht. Niet alleen blijkt daar uit een wel zeer vergaande bereidheid tot samenwerking van Nationaal Front met Nederl. Unie en N.S.B., maar bo vendien beleert het „Nederl. Dagblad" de eigen Nationaal-Front-beweging om zekere soepelheid te betrachten, gelei delijk te werk te gaan en bij het be staande aan te knoopen. Het blad schreef o.a.: Concludeeren wij: zoowel de Groot-Nederlandsche gedachte, het Jodenvraagstuk, als het leidersbegin sel, drie intrinsieke programmapun ten van Nationaal Front, kunnen thans levend bezit van het heele Ne derlandsche volk worden, als het Na tionale Front een zekere soepelheid betracht, geleidelijk te werk gaat en aanknoopt bij het bestaande. Naast het Nationale Front staat dan de Nederlandsche Unie. Er is in de kolommen van dit blad wel eens scherpe kritiek op de Unie uit geoefend. Dat was echter noodzake lijk, omdat het beeld, dat de Neder landsche Unie eenmaal bood, zoo vaag was, zoo zonder scherpe lijnen en vaste contouren, dat iedere critiek zelfs de meest afbrekende, hier op bouwend was. En het heeft gehol pen. Er komt al meer lijn in, lang zaam maar zeker gaat het in de goe de richting. En nu blijkt ook, welk een volstrekt noodzakelijke en goede organisatie de Nederlandsche Unie is. Zij lijkt als het ware de leids- vrouwe van het Nederlandsche volk op zijn weg naar het Nieuwe Land. Haar leiders waren geziene lieden in den democratischen staat, gelijk Mozes een hoogwaardigheidsbeklee- der aan het hof van Egypte. Zij heb ben het volk langen tijd doen dwa len door de woestijn, zonder vast doel en wellicht zullen zij het beloof de Land wel zien, doch niet betreden, maar toch iomt hun de eer toe, dat zij ons volk op dit oogenblik reeds tot dicht aan de grens van het be loofde land hebben gebracht. Want laten wij toch eerlijk zijn, practisch leidt de Unie de groote massa. Nu echter komt het er op aan, dat be loofde land te veroveren. Het is daarom, dat wij een betere verstandhouding met de Unie be pleiten. Dat is het eerste, het aller eerste, wat noodig is. Dan hebben wij een zeer groot deel van het Ne derlandsche volk achter ons en staan zoo sterk, dat ook aan een volgende etappe, de algeheele eenheid, kan gedacht worden. Ook ten opzichte van de N. S. B. stelle men zich echter op een reëele basis. Wij hebben bezwaren tegen de N.S.B. en haar vaak niet al te zacht aangepakt. Maar wij hebben onze oogen niet gesloten voor het feit, dat ook de N.S.B. de revolution- naire potentie bezit, en, vooral, hei vertrouwen heeft van de Duitschers. Dat is nu eenmaal zoo en daarmee heeft men te rekenen. N. V. B. Afdeeling IV. Eerste klasse. Helmond—PSV. EindhovenNAC. RoermondNOAD. Willem II—MVV. BWJuliana. LimburgiaLONGA. Tweede klasse C. WSGKolping. ESVNevelo. SchijndelHelmond ia. De ValkWilhelmina. SVD—TOP. RKTVV—Picus. Bra ba n t i aZ wa 1 u w Derde klasse I. PAZOGudok. OisterwijkRKC. SETSarto. ZaltbommelRWB. Derde klasse. K. DNL—SCO. BoeimeerGroen Wit. DESK—Breda. WVO—EK C. DongenRAC. Vierde klasse I. RWB 2Sporters. Uno AnimoDongen 2. RKC 2—DESK 2. Eerste Klas. De kampioenspretendenlen kunnen in Helmond zonder veel moeite hun kansen handhaven. Anders is het met de Iweede Eindbovensche club, die een visite krijgt van NAC. Hier zal wel veel inspanning noodig zijn om den vollen buit te beha len. NOAD gaat bij Roermond haar geluk beproeven en moet met een overwinning terug kunnen keeren. Willem II krijgt al heel gauw de kans op revanche en wij re kenen erop dat de Tilburgers'deze kans zullen waanemen. Zal BW in staat blij ken Juliana te bedwingen? Het is een vraag die wij niet gaarne bevestigend zouden beantwoorden, al bestaat de mo gelijkheid zeker. LONGA zal met de beste kansen den strijd tegen Limburgia aan binden. Toch zal het een dubbeltje op zijn kant worden. Tweede klasse C. Het programma opent hier met den wedstrijd WSCKolping. Deze Helmon- denaren zijn voor geen geruchtje ver vaard en zullen daarom voor de WSC'ers een zware tegenpartij vormen. De hek kensluiters komen in het veld tegen Ne velo, dal ook naar dit baantje solliciteert, maar er voorloopig nog niet voor in aan merking zal komen. Schijndel zal tegen Helmondia alles op alles zetten, omdat zij hierin een gaatje ziet om uit de gevrees de zone te komen. De Valk is na een goed begin, gaan sukkelen en staat nu zelfs la ger dan Wilhelmina. Dit is voor de roof vogels echter geen bezwaar om de Bos schenaren een nederlaag toe te brengen, waardoor de rollen weer zouden keeren. Het Bossche SVD boert lang niet slech' en zal TOP morgen ongetwijfeld een war me ontvangst bezorgen. Ook Picus zal on een warme ontvangst hebben te rekenen bij RKTVV, zonder zich nochtans erg te laten bedreigen. Brabantia zal in eigen omgeving Zwaluw den das wel omdoen. Derde klasse T. Voor RKC en RWB wijst het program ma twee uitwedstrijden aan, waarvan die van RWB stellig de zwaarste is. De Be- soyenaren immers gaan naar Zaltbommel en het zal hen in die omgeving niet mee vallen. Het is omdat de gastheeren er tot heden nog zoo weinig van terecht brachten, dat wij RWB wel een kansje geven. RKC. gaat naar Oisterwijk, dat stel lig met revanche-gedachten rondloopt. De Combinatie zal zich daar niet veel van aantrekken. In Tilburg kan het tusschen SET en Sarto wel eens gaan krullen. SET zal hier de twee puntjes wel binnenha len. PAZOGudok wordt een overwin ning voor de thuisclub. Derde klasse K. Door een overwinning op SCO zal DNL haar kansen op de bovenste plaats trach ten te handhaven. Groen Wit zal bij Boei meer op ernstigen tegenstand moeten re kenen. Dit zal voor haar echter geen be. letsel vormen om de twee puntjes mee Ie nemen. WVO heeft het wel het makke lijkst van allen, want het bezoekende EKC haalde nog geen enkel puntje binnen. Wij zijn benieuwd hoever dit inmaakpartijtje zal gaan. Ook DESK zal aan Breda een zacht eitje hebben. Zeker een welkom ge- Inderdaad een speciaal-melangei De bereiding volgens het Niemeijer NON-SHARP principe garandeert een mildheid en een aroma, welke tot voorheen, zelfs door vaklieden, voor onmogelijk werden gehouden. schenk in deze tijden van eierschaarsch- te. Dongen zal BAC niet toeslaan met de overwinning./weg te komen. Vierde klasse I. Sporters wacht bij de reserves van RWB een taak, die wel eens te zwaar voor haar kon blijken. Uno Animo kan zich tegen Dongen 2 van de nederlaag van vo rige week herstellen. RKC 2DESK 2 zal hard gaan, maar de Waahvijkers kunnen winnen. W. S. C. W.S.C.—Kolping. Deze thuiswedstrijd van WSC stolt haar wederom voor een lastige positie. Kol ping is lang niet mis en bewerkstelligde in deze competitie resultaten, die om trent de kracht der gasten geen twijfel la ten. Hun plaats op de ranglijst geeft daar over voldoende duidelijkheid. WSC staat er door eenige achtereenvolgende neder lagen zeer beroerd voor, waarbij nog komt, dat deze competitie twee degra- datiecandidaten zal kennen, namelijk de twee laaggeplaatsten. Dit gevaar begint steeds dreigender te worden, naargelang de WSC'ers er minder van terecht gaan brengen. Een geluk is het dat deze com petitie voldoende lengte heeft om zich van een eventueele diepe inzinking weer te herstellen.'Hel derde deel ervan is nóg niet afgewerkt, maar zal «toch met den wedstrijd van morgen besloten worden. WSC'ers laat dit besluit goed zijn. De ca paciteiten ervoor zijn er. Wendt ze daar om ook aan. Doe dit reeds morgen tegen Kolping. Een nederlaag zou anders hef gevaar belangrijk verergeren. R. W. R. Zall bommelR.W.t h RWB trekt Zondag naar Zaltbommel om daar de club van dien naam partij te geven. Bekijkt men even de ranglijst, met het oog wie hier de hestc papieren heeft, dan trekt men wellicht hieruit de conclu sie, dat deze wedstrijd voor RWB geen al te groote moeilijkeid zal opleveren. Immers het gaat hier tusschen een van de leiders tegen een der laagst geplaat sten. Wij zijn er echter van overtuigd dat onze jongens daar op zwaren tegenstand zullen stuiten, temeer daar Zaltbommel zoo spoedig mogelijk de laatste plaats zal willen verlaten, én iedere gelegen heid daartoe ten volle zal aangrijpen. Hier komt nog bij dat ook de terreinom-' standigheden 'n rol van beteeKenis zullen spelen, met alle gevolgen daaraan ver bonden. RWB is echter verplicht wil zij haar leiende positie handhaven te win nen, zoodat zij zich tot het uiterste zal moeten geven, en van onderschatting of andere oorzaken geen sprake mag zijn. Wordt er echter met hetzelfde elan ge speeld als j.l. Zondag 'tegen PAZO, dan zien wij dezen wedstrijd met vertrouwen tegemoet. Het (tweede elftal krijgt bezoek van Sporters uit Drunen. Na het goede resul taat van j.l. Zondag, meenen wij hen voor een kleine overwinning wel in staat 1e achten. Ten slotte gaat het derde bij Tilburgia op bezoek. Ondanks zij zich verleden week met een gelijk spel tevreden moes ten stellen, achten wij hetzelfde resul taat niet onmogelijk. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.* DE VOETBALDERBY'S. Onverantwoordelijk geschrijf. „Het Huisgezin" van 1.1. Woensdag be vatte een artikel in grooten opmaak, over den wedstrijd RKCBaardwijk, die vol gens den schrijver in duigen viel door onsportiviteit. Geachte Redactie, ik en velen met me hebben zich geërgerd aan dit artikel, dat kant noch wal raakt en voor het groot ste deel geheel bezijden de waarheid is. Ik vraag me af hoe de schrijver van dit artikel tot zijn verschillende conclu sies gekomen is. De wedstrijd mag hard geweest zijn. Ik zal de laatste zijn om dit te ontkennen, maar is dit niet altijd het geval met plaatselijke ontmoetingen? Voetballers zijn toch geen jongedames. Het voetbalspel is geen jongejuffrouwen- spel, maar een sport voor kérels die wel tegen een stootje kunnen en daarom zoo'n stootje hëusch niet erg vinden. Voor de rust mag er misschien een kleine periode geweest zijn, dat het spel eenigszins aftakelde maar het pleit juist voor de sportiviteit der spelers dat daar aan na de rust falikant een eind gemaakt was. De schrijver van bovengenoemd ar- Programma voor morgen: 15 cant per hall on*

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 2