KRUSCHEN PROVINCIAAL NIEUWS. St. Nicolaas. KRUIKJES OUDE KLARE Zaterdag 23 November 1940 No. 94 De Echo van hetJZuiden TWEEDE BLAD Voor Uw SUPRISE hebben wij weer VANAF F 0.35. Fa. F. W. VAN LIEMPT - Wijnhandel HET GYMNASTIEK-ONDERWIJS OP ONZE LAGERE SCHOLEN. Van groot belang voor de opvoeding der jeugd. Met 1 Januari 1941 zal het gymnas- tiek-onderwijs op onze lagere scholen verplichtend worden gesteld; Men heeft dit simpele berichtje in de kran ten kunnen lezen, maar men is er mis schien weer overheen gestapt, zonder daarbij even stil te staan en te over denken, wat voor groote gevolgen de ze maatregel in het belang van de op voeding onzer jeugd kan hebben. Toch is meer aandacht voor deze materie niet ongewenscht, want met ingang van bo- vengenoemden datum, is een periode ingeluid, die voor het onderwijs onzer jeugd, zij het dan niet geheel, dan toch minstens voor een zeer groot gedeelte, andere wegen zal inslaan. Dan immers zal naast de opvoeding van den geest, de opvoeding van het lichaam ter hand genomen worden. Dit kunnen wij niet genoeg toejuichen, want vooral de li chamelijke opvoeding is bij ons over het algemeen steeds zeer stiefmoeder lijk behandeld geweest. Voorheen was de toestand zoo, dat de kinderen op de scholen werden vol gestopt met allerlei boeken wijsheid, steeds opnieuw, dag in, dag uit. Het onderwijs was meer gericht op dit eene doel, en daarbij werd veelal over t hoofd gezien, dat er voor een ge zonde ontwikkeling en opvoeding meer noodig is dan alleen simpele kennis. Ontwikkeling en opvoeding. Men ver keerde in de veronderstelling dat daar voor slechts kennis noodig was, maar houdt het niet evenzoo in de ontwikke ling en de opvoeding van het lichaam? Zijn dit niet minstens even groote fac toren, die het welslagen in het leven kunnen bevorderen? Een gezonde geest, in een gezond lichaam. Dat is de richting waar men heen moet. Talrijke proeven, vooral Amerika was in deze actief, hebben uitgewezen, dat die leerlingen, die naast hun schooluren, voldoende aan dacht aan sport besteedden, de beste leerlingen waren en vooral later de anderen ver voorbij groeiden, in let terlijken en figuurlijken zin. Onze Middelbare scholen kenden reeds lang de gymnastiekbeoefening op hun programma, maar vele studenten waren er, die daarvan geen gunstige profijten konden trekken, omdat zij de grondslagen voor een goede lichaams cultuur, in hun lagere schooljaren heb ben moeten missen. In dat alles zal nu verandering ko men. De gevolgen daarvan zijn van groote beteekenis en reeds thans is wel deze conclusie te trekken, dat èn de geestelijke èn de lichamelijke paraat heid van ons volk, door deze maatre gelen, uiteindelijk zeer zal worden ver hoogd. Hoe zal dit onderwijs gegeven worden. Bij vele ouders zal na het lezen van Tallooze lijders aan Rheumatische Pijnen zijn trouwe gebruikers van het beroem- j de Kruschen Zout dat door z'n aanspo rende werking op de bloedzuiverende organen alle onzuiverheden, die de pij nen veroorzaken, doet afvoeren langs natuurlijken weg. bovenstaande, stellig wel de vraag op komen in welken vorm dit gymnastiek onderwijs gegeven zal worden en waar en door wie? Laten wij beginnen met het beant woorden van de laatste vraag. Uitsluitend eigen leerkrachten der scholen, zullen voor het geven van gymnastiekonderwijs in aanmerking komen, tenminste voor zoover zij in het bezit zijn van diploma J, dat een dus danige bevoegdheid biedt. Het meeren- deel bezit dit diploma, maar daarmee nog niet voldoende kennis om op goede wijze de lichamelijke opvoeding te on derwijzen. Om in deze leemte te voor zien, zijn alom in den landen applicatie cursussen in het leven geroepen. Ook Waalwijk bezit een dergelijken cursus, die 26 lessen omvat en gegeven wordt door den heer E. v. d. Geer, leeraar M.O. Lichamelijke Opvoeding. Deze applicatie-cursus is opgericht door de Afd. Waalwijk-Heusden van den K. O. B. en telt 83 deelnemers, ver deelt over 4 groepen: Eerwaarde Zus ters; Dames; Heeren uit Waalwijk en Heeren uit de omgeving. Het doel er van is de deelnemers meer bekwaam te maken voor het geven van les in de moderne gymnastiek. De heer Frokla- ge, voorzitter van de plaatselijke afdee- ling van den K. O. B., meende dat dit doel zeker bereikt zou worden. Hij ver telde ons dat allen met veel ambitie en graagte de cursussen volgen, een ge volg van de bekwame en gezellige lei ding van den heer v. d. Geer, die aan zijn lessen kleur weet te geven, waar door ze door allen met veel plezier bij gewoond worden. Vak J geeft niet de bevoegdheid tot het geven van onderricht aan de toe stellen. Dit is van minder belang, om dat er daarnaast nóg een groot gebied over blijft om het onderwijs met succes te kunnen geven. Jammer is het dat aan de meeste scholen voldoende lokalitei ten ontbreken. Wij mogen dit artikel tje daarom besluiten met de hoop, dat zoo spoedig mogelijk iedere school voorzien zal zijn, niet alleen van een ruime speelplaats, maar vooral van een flinke gymnastiekzaal. Dit is een drin gende behoefte, waarin zoo spoedig mogelijk moet worden voorzien, om het gymnastiekonderricht voldoende tot zijn recht te doen komen. Een nader bericht meldt dat tot 1942 geen nieuwe scholen gebouwd of oude verbouwd mogen worden; voor gym nastiek wordt echter een uitzondering gemaakt. VAN EEN GRAPPIG HONDJE. Sultan is toch zo'n goed, braaf hon denbeest. Ik wed dat jullie hem alle maal graag zouden willen hebben. Dan zou je net zo leuk met hem kunnen gaan rijden als wij verleden week. Ik zal jullie eens van onze tocht vertel len, want het was zo leuk! Wij hebben een leuk karretje en prachtig tuig dat voor Sultan gemaakt is. Zodra hij 't zag en toen Miek en ik zeiden: „Kijk eens Sultan, dat is voor 't hondje!" begon hij over z'n hele gezicht te lachen. We tuigden hem sierlijk op en dat liet hij allemaal toe, maar toen we hem voor de kar wilden spannen, verzette hij zich he vig. Miep hielp duwen en ik riep: Trekken Sultan, trek!", waarmee we bedoelden dat hij een beetje achteruit zou gaan, maar Sultan deed net of hij niets hoorde en stond te kijken of hij met open ogen ingeslapen was. Ein delijk zag ik kans, na vreselijk zwoe gen, het tuig aan de ene kant van de kar vast te maken. Miek juichte al in het vooruitzicht dat het nu zou lukken. Ze ging vast op het bankje van het karretje zitten en trok haar jurk netjes over haar dikke beentjes. Ziezo, daar zat ze! „Lonnie", riep ze tegen mij, „ben je Klaar?" Maar wat gebeurde er? In on ze ijver hadden we niet gezien dat Kees, de hond van den groentenboer en de aartsvijand van Sultan, om een hoekje had staan gluren. Nauwelijks kreeg Sultan hem in de gaten, of hij nam een grote sprong en vloog in ra zende galop naar Kees toe. Miek lag te spartelen in het gras en haar ogen stonden vol tranen, toen ze weer over eind gekrabbeld was. Maar toen ze zag dat ik stond te brullen van het lachen om het gekke schouwspel: de hollende Sultan met 't karretje achter zich aan, vergat ze haar tranen en lachte hard mee. Wat hebben we een plezier gehad! DE GEFOPTE KONING. Koning Friedrich Willem III van Pruisen had de gewoonte om 's mor gens, enige ogenblikken door te bren gen op de kamer van zijn vrouw, Ko ningin Louise. Op zekere morgen zag hij dat zij een hijzonder mooie kanten muts op had. Nieuwsgierig vroeg hij: „Hoeveel heeft die muts gekost?" „Och", zei de Koningin, „als de mannen willen weten hoeveel de kle ren van een vrouw kosten, vinden ze alles duur. Maar deze muts is goed koop. Ik heb er vier thaler voor be- GESLAAGD. Voor het op Dinsdag 19 en Woens dag 20 November te Tilburg gehouden examen „Middenstandsdiploma Alge- meene Handelskennis", slaagden de heeren J. de Mol en P. van Wel. Beide geslaagden genoten hun op leiding bij den heer B. van Lier, alhier. Voor het deze week gehouden examen betreffende het Middenstands diploma Algemeene Handelskennis te Tilburg en 's-Bosch, slaagden de hee ren: Jos. v. Gestel en Henk van Heesch te Kaatsheuvel en met lof der examen commissie de heer Jan de Folter, al hier. Geslaagden genoten hun opleiding bij den heer J. J. A. van Drunen, al hier. BURGEMEESTER STEEMERS. De edelachtb. heer G. H. Steemers, burgemeester van Heusden, wonende alhier, is in het St. Nicolaas-Zieken- huis opgenomen, waar hij een operatie heeft ondergaan. Naar wij vernemen is deze goed ge slaagd en is Z.Edelachtb. reeds aan de genezende hand. Een spoedig algeheel herstel zij hem gaarne toegewenscht. UITVOERING HARMONIE „ST. JAN". Cabaretensemble van Ostade. Zag het er aanvankelijk naar uit dat, in verband met het niet beschikbaar zijn van het Patronaatsgebouw, de aan gekondigde uitvoering der Harmonie „Sint Jan"' geen doorgang zou kunnen vinden, thans kan definitief gemeld worden, dat de gerezen moeilijkheden zijn opgelost en de uitvoering morgen avond in de zaal van den heer P. van Cromvoirt zal gegeven worden. In verband met de beperkte zaal- ruimte zal deze uitvoering alleen toe gankelijk zijn voor donateurs, die even tueel een hunner huisgenooten mogen introduceeren. Het programma belooft een avond van stemming en vroolijkheid. Daar voor zal het cabaret-ensemble van Os tade (6 personen) wel zorgen. Gezien hun succesvol optreden in tal van an dere plaatsen, kan men er van verze kerd zijn, dat zij ook hier met hun non stop-cabaret het publiek eenige genot volle uurtjes zullen bezorgen, waarin aan de humor wel de voornaamste plaats zal worden ingeruimd. De Harmonie zal den avond met een kort muziekprogramma openen en too- nen dat zij, niettegenstaande de gere zen moeilijkheden, niet bij de pakken is gaan neerzitten, doch door regelmatig repeteeren, het muzikaal peil, het ver- eenigingsverband en het contact met haar vele begunstigers wil handhaven. BIJ HET DIAMANTEN TOONEEL- JUBILEUM VAN ONS O.O.G.-LID WOUT HOOFD. Wout, nog slechts enkele dagen en Waalwijk zal met U een feit mogen herdenken, dat in de tooneel-geschie- denis wellicht nog niet is voorge komen. Zestig jaar lang hebt gij als dillettant tooneelspeler uw beste krachten ge geven voor de ontwikkeling van ons mooi amateur tooneelspel. Met welk een geweldige opoffering, liefde en toewijding gij dit beschavingswerk voor ons menschen hebt gedaan, is me onmogelijk hier neer te pennen. Woutje, wat zijn er nog ontelbaar velen hé, waarin het nog niet voldoen de is doorgedrongen dat tooneelspelen nog meer inhoudt, als het geven van een avond van ontspanning. Gelukkig bezit ons mooi amatcur-tooncel ook nog menschen, die de opbouwende waarde van ons spel begrijpen en waardeeren. In die 16 jaren, dat ge als mede-op- richter van O.O.G., voor haar op de bres hebt gestaan, hebt ge met een bewonderenswaardige kracht en ener- ANNO 1882 TELEF. 173 gie, als een vader van ons O.O.G.'ers, de vereeniging door de donkere dagen die achter ons liggen, weten heen te brengen. Want zou het mogelijk zijn O.O.G. zonder U, en U zonder Ü.O.G. Hoe ontelbaar vele vrienden zijn er bij ons niet gekomen en ge gaan, maar vergeten heeft U er geen enkele, ook zij niet die voor onzen tijd met U op de planken hebben gestaan. Zondag j.l. op de receptie hebt U reeds mogen ondervinden hoe allen met Uw zeldzaam jubileum mede leven. Ook Zondag a.s., als het doek voor Uw jubileüm-uitvoering zal wor den gehaald, zult U wederom een stampvolle zaal van vrienden en ken nissen voor U zien, die Uwe prestaties op het tooncel zullen bewonderen en waardeeren. Wakkere veteraan van O.O.G., sieraad van ons amateur-too- neel en in het bijzonder van onze ver eeniging, moge God U zegenen en spa ren voor allen die U dierbaar zijn. Moge het U tevens gegeven zijn nog lange jaren ons mooi dillettanten too- neel te dienen, tot verheffing van ons werk, tot meerdere eer en glorie van Hem, die U het schoonste talent heeft gegeven, om in de tallooze harten het goede zaad uit te strooien. Ad Muitos Annos C. Dekkers, Secr. O.O.G. JUBILEUM-UITVOERING O.O.G. Zondag a.s. hoopt onze vereeniging in Concertzaal „Thalia", haar eerste Winteruitvoering te kunnen geven. Zooals u in de verschillende artikelen indit blad kunt lezen, belooft deze uitvoering van O.O.G. iets aparts te zullen worden. Immers, onze bekende oude tooneelrot, Woutje Hoofd, zal alsdan in, 't blijspel „De Houten Ham", zijn jubileum-rol vertolken. Beeds ver schillende maanden hebben de O.O.G.- ers dit zeer moeilijke blijspel, met am bitie en toewijding gerepeteerd, zoo dat wij er een alleszins waardige op voering van hopen te kunnen geven. Onze 78-jarige veteraan zal in dit blijspel den rol van: Opa, de tram conducteur, vertolken en wij hopen en vertrouwen dat hij dit doen zal zooals wij dit reeds jaren van hem gewoon zijn. In verband met de huldiging die na afloop der uitvoering zal plaats heb ben, is het aanvangs.uur gesteld om 6 uur. Wij vertrouwen dat allen tijdig aanwezig zullen zijn, zoodat op tijd kan worden begonnen. Wij willen er nogmaals den nadruk op vestigen, dat de uitvoering van Zondag a.s. toegankelijk is voor ge- noodigden en Honoraire leden van O.O.G. Zondag 1 December a.s. zal nog maals een uitvoering van dit blijspel in „Thealia" worden gegeven, welke als dan voor het publiek toegankelijk zal zijn. Wij hopen alsdan dat door een groote opkomst van het publiek een waardig slot aan het jubileum van den taald". „Vreselijk, wat een hoop geld voor zo'n ding!" riep de Koning uit. Ter wijl hij voor hel open raam stond, zag hij een ouden soldaat voorbij komen, die hij wenkte boven te komen. Zodra de soldaat in de kamer was, wees de Koning op de Koningin en zei: „Hoe veel denk je dat die muts die ze op haar hoofd heeft, kost." De soldaat dacht even na en zei toen: „O, die zal wel een paar grosen gekost hebben." „Jawel! Grosen!" riep de Koning uit. „Vier Ihaler heeft ze er voor be taald. Kom, ga naar die rijke dame toe, dan zal ze jou ook 4 thaler geven!" Lachend haalde de Koningin haar beurs voor de dag en gaf den soldaat 4 thaler, maar voegde er aan toe: „De man, die daar voor het raam staat is nog veel rijker dan ik; want hij geeft mij geld om zulke dure mutsen te ko pen. Weet je wat, ga naar hem toe en hij zal je tweemaal zoveel geven als ik!" De Koning lachte hartelijk, stak z'n hand in z'n zak en gaf den soldaat 6 thaler. Of de man ook blij was! DE TOVERDOOS. Je legt een kaart in een doos (fig. 1) en zet die doos gesloten op tafel. Dan zwaai je er een paar keer met je to verstaf over heen, mompelt een paa; toverformules, opent de doos en de kaart is spoorloos verdwenen (fig. 2 en 3). Het raadsel wordt als volgt ver klaard: Voor dit kunstje kun je een sigaren kistje gebruiken; de hoofdzaak is dat het van binnen zwart geverfd is, of met zwart papier beplakt, want in de jes. Die voetjes kunnen bestaan uit houten kogeltjes, of uit „leeuwenvoet jes", die je in een ijzerwinkel voor weinig geld kunt kopen. Dan komt de „mast" aan de beurt. Kijk eens goed naar de figuur links. De lengte1 is eveneens 30 cm. en de breedte 18 cm. (als alles in elkaar ge zet is). <D HOE LANG MEN AL TABAK ROOKT. Dat de tabak uit Amerikai naar ons gekomen is, weten we zeker, maar hoe lang het al geleden is, dat ook de Eu ropeanen de gewoonte van de Rood huiden overnamen, weten we niet ze ker. Natuurlijk hebben de ontdekkers van Amerika het eerst zien roken en onder de soldaten en matrozen werd die gewoonte gauw nagevolgd. Zouden de Nederlanders het roken van de Spanjaarden geleerd hebben? Wie zal het zeggen? Men heeft heel lang ge leden, toen ze bij Leiden opgravingen verrichtten, stenen pijpjes gevonden, die door de Spanjaarden tijdens het beleg in 1574 gebruikt werden. Dit zijn pijpjes met dikke stelen en vrij kleine koppen. deksel ligt een zwart kartonnetje (fig. 4). Niemand mag dit kartonnetje zien, want als je het deksel sluit, valt het zwarte kartonnetje op de kaart en om dat de bodem van het kistje ook zwart is, zal er van het kartonnetje niets te zien zijn. Op figuur 5 kun je alles nog eens goed zien, d is de bodem van 't kistje; c is de kaart, b het kartonnetje en a de deksel van het kistje. Zo'n kistje is altijd handig, want je kunt er allerlei andere kunstjes mee doen. EEN CACTUSSTANDAARD. Cactussen zijn gezellige planten. Wat staan ze niet leuk in je kamertje, voor het raam of op een tafelHet leukst komen ze uit op een z.g. cactusstan daard en zo'n standaard gaan we van daag maken. Eerst zagen we een plankje van 30 x 20 cm. Aan de onderkant van dit plank je spijkeren of plakken we vier voet- De verschillende delen worden aan elkaar gelijmd en dan op het grond- plankje gespijkerd. Nu zagen we vijf vierkante plankjes en spijkeren deze op de zijden van de „mast" en klaar is onze standaard. We hoeven hem al leen nog maar te verven. De standaard geel en de plankjes rood of omgekeerd. Je kunt vijf cactuspotjes op deze standaard zetten. Wie handig is, kan, als hij wil, een grotere standaard ma ken. KRISTALLEN MAKEN. Doe in een halve liter heetwater vijfhonderd gram aluin en laat dat daarin oplossen. Hang nu in de op lossing een wollen draad, een mandje van hout of zoiets, maar altijd goed omwoeld met wollen draden, dan zui len zich na vierentwintig uur prach tige kristalletjes aan die voorwerpen gehecht hebben. Bij apoth. cn drog. 1.47, 0.76, 0.41 p.fl. incl.O.B.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5