Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 4 DERDE BLAD. Verordeningen en Mededeelingen. i NUMMER 94.' ZATERDAG 23 NOVEMBER 1940. 63e JAARGANG. J8&* DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. SINTERKLAAS KOMT! EN LEVERT ONS BOTERLETTERS OP DEN BROODBON! Allemaal zijn we toch eigenlijk wel erg blij, dat er nu zekerheid is inzake de overkomst van Sinterklaas. We vreesden eigenlijk het ergste. De ver bindingen met Spanje zijn gebrekkig en bovendien: waarom zou de goede Sint zich de moeite van een bezwa rende reis getroosten, als er tóch niets valt uit te deelen? Nu alles en nog wat in de distributieregelingen is op genomen, moet het traditioneele ver langenslijstje een afsluiting ten aan zien der omstandigheden worden ge acht. Zoo meenden we althans tot voor kort. Het ergst benauwde het ons, dat het banket nog een vrij artikel was, want de zakey staan tegenwoordig zóó: gerantsoeneerde porties mogen al klein zijn, de z.g. „vrije" artikelen zijn als regel heelemaal niet te krijgen! Maar nu is alle vrees van ons weg gevallen. Koek en banket zijn distri- fuitiegoederen geworden, hetgeen wil zeggen, dat men er genoeg van zal kunnen bekomen, als men over bon nen beschikt. En dat is in ruime mate het geval. Sommigen hebben de desbetreffen de regeling niet goed begrepen. Ze lazen van een nieuwe distributiekaart, de „bloemkaart", waarvan de bonnen recht geven op een half rantsoen ge bak. Maar men kan buitendien op el- ken broodbon gebak bekomen en wel op een zeer royale wijze. Zeg niet: ik kan niets missen van mijn broodbon nen. Men krijgt er immers ander voed sel voor in de plaats, dat veel méér is in gewicht! In de plaats van 100 gram brood kan men b.v. een pond boter letter krijgen en zelfs 000 gr. taart of gebak. Van deze distributieregeling mogen wo dan ook verwachten, dat ze de Sin terklaasviering eerder zal bevorderen dan belemmeren, want juist degenen, die mcenen, dat ze met hun brood rantsoen niet to« kunnen en dat zijn er heel wat zullen dankbaar van de gelegenheid gebruik maken om zich een extra-voedzaam aanvullings- rantsoen te verschaffen in den vorm van boterletter of taart. Hier is een kans voor de zakenlieden, in het bij zonder voor de banketbakkers, 0111 zich de omstandigheden ten voordeele te maken. Laten zij het den bewoners van de plaats maar eens duidelijk voor houden in de advertentiekolommen van dit blad, wat ze in deze dagen al lemaal wel bij hen kunnen bekomen in de plaats van 100 gram (een flinke DE NEDERLANDSCHE UNIE EN HET CHRISTENDOM. Godsdienstige overtuiging en nationale samenwerking. Een duidelijke uiteenzetting. In het jongste nummer van het week blad van De Nederlandsche Unie wordt er, naar aanleiding van de pas sage uit het program, dat de Unie de verdieping van den Christelijken geest in de samenleving wil, o.m. het volgen de opgemerkt: •;.De Nederlandsche Unie aanvaardt de grondbeginselen van het Christen dom als de grondbeginselen van het maatschappelijke leven in ons land. Het is daarvoor voldoende te wijzen op de waarde van de Christelijke naas tenliefde, de waarde van de mensche- lijke persoonlijkheid en de uitvloeisels daarvan. ..Aanvaardt zij daarmede een soort hap) brood. Er zal dit jaar in Sinterklaas- en Kersttijd heel wat meer gesmuld wor den dan andere jaren, want eerstens streeft iedereen er naar 0111 zijn bon nen zoo voordeelig mogelijk naar hoe veelheid, gewicht en voedzaamheid in waren om te zetten en bovendien heb ben we ook geestelijk veel meer be hoefte aan een afwisseling in het huiselijke leven dan in normalen tijd. Men bemerkt dat aan de voorberei dingen, welke velen nu al troffen voor de a.s. Sinterklaasviering; men sleurt zich zelf zoo vroeg mogelijk in deze oud-Hollandsche gezelligheidssfeer 0111 er extra-lang van te kunnen genieten. Er worden al heel wat inkoopen ge daan! Dat laatste laat zich natuurlijk ook verklaren uit de toenemende schaarschte van bepaalde artikelen, alsmede uit het verlangen om liever van een geschikt oogenblik te profi- teeren, waarop men zijn inkoopen des daags kan doen, dan straks gedwongen te zijn 0111 er op een donkeren avond op uit te trekken, loopende langs ver duisterde etalages, die niets verraden van wat er in den winkel allemaal nog te koop is. Winkeliers, die hun belang begrij pen, zullen van het jaar dan ook vroeg aan het adverteeren gaan voor de feestdagen en ze zullen nu reeds hun etalages zoo inrichten, dat de kijk grage aspirant-koopers een keuze kun nen doen. Het valt erg mee wat er al lemaal nog te koop is in den vrijen handel en waar er nu ook nog zoo'n gunstige regeling is getroffen voor de boterletters en het banket in het al gemeen, mogen we een Sinterklaas feest verwachten, zooals we er in geen jaren meer een hebben meegemaakt. Dezen keer kunnen we den mannen nog een kistje sigaren offreeren; ik houd me aanbevolen. Hoe dikwijls hierna zal dat niet meer het geval zijn? Voor een broodbon van 100 gr. kunnen we dit jaar nog het vijfvoudige gewicht aan boterletter bekomen, maar zal er het volgende jaar van dit kos telijke product iets anders bestaan dan de herinnering er aan? Tal van ge bruiksartikelen en luxe voorwerpen zijn nog „vrij", maar hoe lang rest die vrijheid èn de voorraad dezer artike len, nu de import gestaakt is of de productie wegens gebrek aan grond stoffen onmogelijk is geworden? Laat het daarom dezen keer nog eens écht Sinterklaas zijn, zóó, dat we- enkele jaren kunnen teren op de her innering er aan. DIXI. van „Christendom boven geloofsver deeldheid", verwatert zij het persoon lijk Godsgeloof tot een erkenning van menschelijke waarden en ni.et meer? Het is geenszins het geval. Toch kan De Unie bij het opstellen en uitwerken van haar program niet verder gaan dan het opstellen van algemeene begin selen. „Twee goede redenen zijn daarvoor aan te voeren. Allereerst wordt het per soonlijk geloof wel gemeenschappelijk beleden, maar de kerk is daarvoor de aangewezen plaats. De Nederlandsche Unie zou de kerk die taak niet gaarne ontnomen zien, integendeel, zij acht het van het allergrootste belang voor het Nederlandsche volksleven, dat de kerk in staat blijft haar belangrijk werk te verrichten. „Er is nog een tweede, misschien de meest klemmende, reden om in het pro gram van De Nederlandsche Unie niet verder te gaan dan nu geschied is. „Wij hebben in Nederland nu een maal te rekenen met een veelheid van kerken en geloofsopvattingen. Als ge volg van deze omstandigheid is er ook groote verscheidenheid in de wijze, waarop men zijn geloof beleeft, en in den dogmatischen vorm, waarin men zijn geloofswaarheden belijdt. „De Nederlandsche Unie eerbiedigt de kerk in haar werk. Zij kan dat al leen doen. als zij ook de afzonderlijke kerken eerbiedigt en haar geestelijke goederen geheel onaangetast laat. Al leen zóó kan de vrijheid van gods dienst ten slotte gewaarborgd blijven. „In De Nederlandsche Unie zijn roomsen-katholieken, protestanten en humanisten (men vergeve ons de wei nig gelukkige uitdrukking!) vereenigd. Hun eendrachtige samenwerking is in deze moeilijke uren van ons vaderland noodzakelijk. Dat de geestkracht, die men aan zijn godsdienstige overtuiging ontleent, daarbij een voorname inspi- reerende kracht is, lijdt geen twijfel. Het is geen toeval, dat De Nederland sche Unie de verdieping van den Christelijken geest in de samenleving in haar program vooropstelt. „Wil echter die eendrachtige samen werking inderdaad slagen, dan is de eerbiediging van iedere godsdienstige overtuiging, mèt de persoonlijke trek ken daarvan, noodzakelijk. Daarom kan De Nederlandsche Unie niet in gaan op de dogmatische verschillen al erkent zij de realiteit ervan. Zij heeft echter open oog voor de waarde van den Christelijken godsdienst, welks kracht voor het persoonlijk èn maat schappelijk leven voor de Unie onbe twistbaar vaststaat." MAATREGELEN OP ONDERWIJSGEBIED. De rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, rijksmi nister Seyss-Inquart, heeft aan mr. P. van Rossem opdracht gegeven en machtiging verleend, die maatregelen te onderzoeken en .voor te bereiden, welke noodzakelijk zijn om in alle openbare en bijzondere scholen, uit gezonderd de hoogescholen, rust en orde te verzekeren, of die, welke nood zakelijk zijn voor een in het belang van het Nederlandsche volk gelegen ontwikkeling van het schoolwezen. BRITSCH VLIEGTUIG STORTTE NEER OP WERKLIEDEN BARAKKEN. 28 Ned. arbeiders omgekomen. Gistermiddag heeft op een begraaf plaats in een voorstad van Berlijn, een tragische plechtigheid plaats gehad33 slachtoffers van den meedoogeuloozén luchtoorlog zijn op den stillen dooden- akker, onder den rook der Hijkshoofd- stad, ter eeuwige ruste gelegd. Acht-en- twintig Nederlandsche arbeiders waren er onder; landgenooten, die sedert drie maanden in Duitschland werkten en op het punt stonden met vacantie naar liet vaderland terug te keeren. Het noodlot heeft het niet gewild. Drie en dertig slachtoffers zijn van middag op sobere, doch waardige wijze naar hun laatste rustplaats gebracht. Op het kerkhof waren behalve vertegenwoor digers van het Duitsche Arbeidsfront, ve le officieele persoonlijkheden der Xalio- naal-Socialistische Partij aanwezig. Ken muziekcorps van den Duitschen Arbeids dienst speelde aan het open graf, dal on der een berg van herfstbloemen was be dolven. Nadat een Protestantsche en een Roomsch-Katholieke geestelijke stichtelij ke woorden hadden gesproken, herdach ten een Chechische en een Nederlandsche arbeider hun gestorven kameraden. Zij legden kransen neer met lin en in de kleuren van hun nationale vlag. Zoo werd op plechtige en juist door haar eenvoud ontroerende wijze, afscheid genomen van de jonge menschen, die het leven lie'en in de vervulling van hun plicht, die wer den weggerukt midden uit het opbouwen de werk, dat zij in oorlogstijd in vreem de omgeving verrichten. ORKAAN TEISTERT JAMAICA. Ruim 100 dooden; dorp weggevaagd. Het eiland Jamaica is gisteren door een geweldigen orkaan geteisterd, welke volgens de tot nu toe ontvangen berich ten ver over de honderd dooden heeft ge- eischt. De orkaan was van een krachj, zooals men die de laatste negentien jaar niet heeft meegemaakt. Gemeld wordt, dat het dorp Ewarton in het Diablo-gebergte, grootendeels is weggevaagd. Honderden houten huisjes zijn door de kracht van den storm in een ravijn geslingerd, waar bij 'tientallen personen, die door de wind- stooten waren verrast, mee in de diepte verdwenen. STIJGEND AANTAL SLACHT OFFERS VAN VERDRINKING. In October 133 personen omgekomen. De maand October 1940 vertoont een ongewoon groot aantal verdrinkingsge- vallen, eensdeels een gevolg van onbe kendheid met het loopen in een verduis terde stad, anderdeels ook veelal te wij ten aan dronkenschap. De slachtoffers waren: 22 jongens beneden 1(5 jaar, 0 meisjes, 93 mannen en 12 vrouwen, zoo dat in totaal 133 dooden zijn te bet ecu ren. Ter vergelijking geven wij deze cijfers: October 1936: 36; October 1937: 36; October 1938: 47; October 1939: 32; Oc tober 1940 honderd drie en dertig. Door duisternis misleid verdronken 69 mannen en negen vrouwen. Beneden zc> jaar verdronken vijftien jongens en vijf meisjes. Is het aantal verdronkenen groot, het aantal dat gered werd of zich wist te red den was gelukkig nog grooter. Er werden gered of wisten zich te redden in October 1940: zestien jongens beneden zestien jaar en vier meisjes, 161 mannen en 22 vrouwen, dus gered: 203 personen; bovendien uit auto's Ie wa ter: 15 personen, in totaal gered: 218. Weer ter vergelijking de cijfers van de vijf laatste jaren October, respectievelijk: 69, 47, 110, 56 en tweehonderdachttien. Bij duisternis raakten te water: 130 mannen en vijftien vrouwen. Onder de geredden behooren: 8 jongens beneden zes jaar. Zwemmend werden geredelf jongens, één meisje, 13 mannen en vier vrouwen, in totaal: 29. Zeven en twintig mannen en vier vrouwen, in totaal 31, wisten zich zwemmende in veiligheid te stellen. Door middel van handreiking werden 121 personen op het droge gebracht* met boothulp acht. Met behulp van reddings haken vijf, met ladders vier, met schip- pérshaak drie en met het toesteken van een plank nog twee personen. In totaal hebben dus in October 1940 niet minder dan driehonderd een en vijftig volwas senen en kinderen in verdrinkingsgevaar verkeerd. Er reden zes auto's te water. DE RIJKSMIDDELEN IN OCTOBER. VERVOEDEREN VAN PEEN ZONDER ONTHEFFING VERBODEN. De beeldhouwer Albert Termote is op het oogenblik bezig met het vervaar digen van het beeld St. Willibrordus. Dit beeld wordt vervaardigd in op dracht van de gemeente Utrecht en zal, wanneer het gereed is, geplaatst worden op het St. Janskerkhof te Utrecht. Termote met zijn assistent bezig met het geraamte. Op den voorgrond een klein model van 't beeld. (Polygoon). Waaiwyfescbe en Langstraatsebe Courant; I)i' opgaaf betreffende de opbrengst van de rijksmiddelen in October, trekt nog in sterker mate dan die over September door groote ver schillen de aandacht, üepnniden deze zich ln evengenoenide maand tot een betrekkelijk klein aantal middelen, zonder dat zij "ten slotte veel verandering in liet eindcijfer brachten, thans wij ken de opbrengsten over bijna de geheele lijn wel zeer sterk af van die van verleden jaar en de vorige maand, terwijl het eindbedrag even eens, voorn) tegen September jl. maar ook tegen October van het vorige jaar, belangrijk afsteekt, bepaalde zich de opbrengst van do nlet-directe belastingen over September tot 37.3 mlllioen, thans is een totaalcijfer In-reikt van 15y2 mll lioen. Iïn ten opzichte van de alleszins hooge opbrengst- in Wijnmaand 1939 geeft liet eindbe drag tocli ook nog altijd een vooruitgang tc zien van 5.8 njltlioen. liet resultaat is geweest, dat de achterstand van 27.3 mlllioen t. o. van ver leden jaar, die in «le eerste drie kwartalen was ontstaan, nu tot 21.5 mlllioen is teruggebracht. Hij een vergelijking van de raming met de werkelijke, opbrengst komt men tot een nog op merkelijker resultaat: liet uadcelfge verschil van luim 1(1 milliocn, dat op het eind van de eerste negen maanden nog bestond, is door de zeer hooge uitkomsten over October j.l. (zij overtroffen I 12 «Ier raming met welhaast 15.3 mlllioen) tot het onbeduidende bedrag van mlllioen gereduceerd. Kr was een sterke stijging bij om zetbelasting en tabaksaccijns. Hij besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en vissclierij is be houdens ontheffing met ingang van gisteren het vervoederen van alle rood bos-, breek en bc- waarpeen verboden.

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 9