UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. PTT Neen, AKKERTJE H, DE BONT-van hulien HEERENKLEBDïNG NAAR MAAT sfwkMt. SPHAHB—CJPELLE. GEERTRUIDENBERG WASPIK. DINGEN WAARAAN MET MOET DENKEN. Wij vestigen nog eens de aandacht op de volgende zaken, waaraan door de gemeente-politie streng de hand zal worden gehouden: verduistering van de rijwielen, vol gens de voorschriften; verduistering van woningen; het 's morgens te vroeg licht ontste ken in winkels e.d.; het plaatsen van rijwielen in de duis ternis op de trottoirs; het niet rechtshouden 's avonds op de trottoirs; het niet precies naleven der ver-, keersvoorschriften vooral door wielrij ders (verboden is het met tweeën naast elkaar rijdend een ander voer tuig te passeeren); het niet geheel rechts houden door voertuigen. Het rijwielpad behoort ook tot den weg. Hiermede zijn wel de belangrijkste gevallen genoemd, waartegen bij her haling gezondigd wordt. Zonder pardon of waarschuwing zullen in den vervolge de overtreders worden geverbaliseerd, met alle ge volgen van dien. OVERTREDING VUURWAPENWET. Tegen K. alhier is door de gemeen te-politie proces-verbaal opgemaakt, wegens het onbevoegd voor handen hebben van een vuurwapen. SCHOORSTEENBRANDJE. Bij S. in de Crispijnstraat werd een schoorsteenbrandje geconstateerd, dat spoedig door de gemeente-politie ge- bluscht kon worden. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Op het politiebureau alhier zijn in- liehtingen te bekomen omtrent onder staande gevonden en verloren voor werpen: Gevonden: Een zadeldekje; portemonnaie met inhoud; een glacé heerenhandschoen; een bruin lederen portemonnaie met in houd; een bruine tasch met inhoud; een portemonnaie met inhoud; een rijwiel- belastingmerk; een zilveren armbandje. Verloren: Een blauw kinderwantje. LUXOR. „Dansmeisjes". „Dansmeisjes'' is een zeer bijzondere film, van een geheel ander genre als wij gewoonlijk zien. Het geeft de ge schiedenis van een troep dansgirls, die in de eerste steden en in de beste va riétés successen oogsten. De concur rentie probeert op alle mogelijke manie ren de troep onschadelijk te maken, maar de hechte gemeenschapszin en vriendschap houden alles bijeen. Toch verdwijnen er op zekeren dag drie meisjes uit het gezelschap. Hun piaats wordt door snel opduikende remplaganten ingenomen, maar deze blijven vreemden in de gemeenschap en storen het harmonisch geheel. Dit is het begin van velerlei moeilijk- I heden. Van alle kanten wordt de troep belaagd, waarin vooral een gangster- achtigen leider van een andere dans groep de haiïd heeft. Als de leid ster Norma, bovendien ziek wordt, is de nood tot een toppunt gestegen, maar de redding is nabij, in den vorm van een jongeman, die als Adonis, Norma had moeten verleiden om de troep af te breken, maar dan werkelijk verliefd op haar wordt en middels een aantal heldhaftige reddingen bij een grooten theaterbrand, de dansmeisjes weer in hun ouden roem doet herleven. SPRANG. Predikbeurten Zondag 1 Decem ber 1940: Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur en nam. half drie Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 10 uur en nam. drie uur Ds. B. A. van Lummel. Vergadering der Anti-Revoluti'on- naire Kiesvereeniging (Afd. West), op Maandag 2 December, des avonds half acht, in de zaal van den Chr. Volks bond. Ds. B. A. van Lummel zal spre ken over: „Oude strijd in nieuwe vorm. De Coöperatieve Boerenleenbank te Sprang, houdt a.s. Dinsdag 3 De cember, eene algemeene vergadering, in het Café Van Caem; aanvang 7 uur. De agenda vermeldt: Opening, No tulen, Statutenwijziging, Wijziging Huishoudelijk Reglement. Rondvraag en Sluiting. De afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond Patrimonium, houdt a.s. Dinsdagavond half acht, in de zaal van den Chr. Volksbond, eene verga dering. Aan de orde: Opening, Notu len, Ingekomen stukken, Onderwerp door Ds. van Lummel, over: „De taak van Patrimonium", Rondvraag en Slui ting. CAPELLE. Het plaatselijk comité tot verkoop van kinderpostzegels en ansichtkaar ten, dat reeds enkele jaren in onze gemeente met groot succes werkzaam is geweest, zal ook dit jaar onder lei ding van mej. J. A. Oerlemans te Vrij hoeve Capelle, zich weer met den ver koop belasten. Aangezien de netto-op brengst van dezen verkoop ten goede komt aan het misdeelde en hulpbe- VERZENDT GAARNE UW ST. NICOLAASPAKKETTEN MAAR VERZOEKT Ut DADELIJK TE BEGINNEN STEVIG TE VERPAKKEN VOLLEDIG TE ADRESSEEREN NOG DEZE WEEK TE POSTEN hoevende kind, hopen we, dat een ieder door het koopen van meerdere zegels of kaarten het zijne er toe zal bijdragen deze actie in onze gemeente zoo goed mogelijk te doen slagen. Met den verkoop wordt a.s. Maan dag 2 December door mej. Oerlemans en haar helpsters, de dames A. de Bas en D. Rijken, een begin gemaakt. Evenals andere jaren zal ook dit jaar weer met de leerlingen der O. L. School, in de Kom op de gebruikelijke wijze het St. Nicolaasfeest gevierd worden. Voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschendijk hoopt a.s. Zondag des morgens 10 uur en des namiddags half drie op te treden Ds. Vroeg in de Weij. VRIJHOEVE-CAPELLE. Begin Januari 1941 zal D. V. weder om een 12-weeksche kampperiode aanvangen in het kamp te Chaam. Het kampwerk wordt op dezelfde wijze voortgezet als reeds meer dan vijf jaren verricht. Jongens van Prot. Chr. huize van 16 t/m 24 jaar kunnen zich, met het oog op de voorbereidende maatregelen, liefst zoo spoedig mogelijk, aanmelden bij: M. M. Vos, B 60 Vrijhoeve-Capelle. Het aantal inwoners dezer gemeente is den laatslen tijd zoodanig toegeno men, dat Maandag j.l. de 3000 inwo ners werd bereikt. Op 1 Januari j.l. bedroeg dit aantal 2887. Den laatsten tijd worden herhaal de malen in de Geertruidenbergsche polder door losloopende honden scha pen doodgebeten of zoodanig toegeta keld, dat zij moeten worden afgemaakt. Reeds zijn enkele honden door de po litie doodgeschoten, maar nog schijnen meer daders rond te loopen. De politie ziet nauwlettend toe, temeer daar het voor de verschillende landbouwers een groote schadepost beteekent. Voor het Middenstandsdiploma slaagde mej. Jacoba Sperber. Predikbeurten Zondag 1 Decem ber 1940: Ned. Herv. kerk v.m. tien uur en n.m. half drie Ds. R. de Bruin. LOON OP ZAND. Vergadering K.A.V. Dinsdagavond hield de Katholieke Arbeiders Vrouwenorganisatie een al gemeene ledenvergadering. Als spreker trad op Aalmoezenier Rector Morel, met als onderwerp: „Het gezinsleven". De gewijde spreker had in deze ver gadering een aandachtig gehoor. Op het einde der vergadering werd bekend gemaakt dat op Maandag 9 December begonnen zal worden met een kookcursus voor de vrouwen en een, nog op een nader te bepalen da tum, breicursus voor de meisjes. Na nog enkele zaken van huishoudelijken aard te hebben behandeld, werd deze goed geslaagde vergadering gesloten met gebed. Ontwikkelingscursus R.K.W.V. Woensdagavond werd de eerste van de vijf ontwikkelings-avonden, welke dezen winter zullen worden gegeven, gehouden. Als spreker trad op de heer P. Vriens, bestuurder van den Bos- schen Diocesanen Werkliedenbond met als onderwerp: „Nationale aaneenslui ting en Nationale samenwerking". Spreker zette in duidelijke bewoor dingen uiteen welke taak wij allen in den nieuwen tijd die komen gaat heb ben te vervullen en die nieuwe taak zal zijn voor alle rangen en standen, een hechte aaneensluiting in Nationaal verband en een onverbreekbare samen werking voor het algemeen welzijn. Spreker mocht, na zijn duidelijke uiteenzetting van zijn onderwerp, een warm applaus in ontvangst nemen. De tweede ontwikkelingsavond zal worden gegeven op Woensdag 18 Dec. e.k. en wel door den Bondsvoorzitter, den heer F. Hoogers, met als onder werp: „De nieuwe tijd". FtiOOF&pZSirt Pijnstiller Kiespijn Zenuwpijn VOOR BOEREN EN TUINDERS. 3. Onze veevoederpositie. Meer dan ooit gevoelen wij thans wat een onbelemmerde invoer van overzee voor ons beteekent. Dat ge vóelen wij voor wat de menschelijke behoeften aangaat, doch niet 't minst ook voor de voedselvoorziening van ons vee. Het vee, dat weer dienen moet om een deel van wat de menschen noodig hebben te leveren. Vele millioenen kilogrammen vee voeder kwamen van overzee. En deze weg is thans afgesloten. In het Land bouwkundig Tijdschrift van Septem ber j.l. heeft ir. W. Stehouwer een be schouwing gegeven over de hoeveelheid veevoeder, die in ons land in het jaar 1938 aanwezig was door eigen produc tie en door import. Deze hoeveelheden ontleend aan betrouwbare gegevens bevatten rond 1300 millioen kg. ver teerbaar ruw eiwit en rond 7000 mil lioen kg. zetmeelwaarde. Volgens ver dere berekening bleek ook, dat deze hoeveelheid voor onze veestapel noo dig was. Van deze hoeveelheid werd 300 mil lioen kg. verteerbaar ruw eiwit en 1400 millioen kg. zetmeelwaarde van elders aangevoerd. Uit deze cijfers volgt wel, dat onze veestapel niet kan blijven zooals die vóór Mei 1.1. was. Er moet ingekrompen worden. Wij kunnen ons zelf redden als wij van onze kippen (die vooral graan gebrui ken) 20% en van onze varkens (ook groote graaneters) 40% overhouden en van ons rundvee 89%. In de toekomst kunnen deze cijfers weer hoogcr worden als wij ons bouw plan zóó inrichten, dat wij meer eiwit en zetmeelwaarde produceeren. Dit kan door het uitbreiden van het aan tal grasdrogerijen, door het toepassen van het moderne omweidingssysteem, door de haver te vervangen door an dere granen, terwijl door meer stop pelgewassen te verbouwen eveneens de te produceeren voederwaarde per ha. zal stijgen. Agricola. GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELEF. 109 VOGELVERSCHRIKKERS HOUDEN FEEST. Een sprookje. „Ziezo, dat is alweer gebeurd", brom de de boer, nadat hij een paar af schrikwekkende vogelverschrikkers op zijn veld gezet had. Met grote stappen liep hij toen het bergpad af en liet 't veld in de avondstilte en ondergaande zon achter. Op het veld groeiden grote rode pa pavers en korenbloemen en verderop een vela met goudgele gerst. De boer was nog niet weg of de grootste vogelverschrikker rekte zich eens Hink uit. Hij deed alle mogelijke moeite om met z'n gescheurde mou wen te zwaaien en op die manier de andere vogelverschrikkers een teken te geven. Het was een merkwaardig stelletje bij elkaar. Twee vogelver schrikkers waren van een oud over hemd gemaakt. Daarbij droegen ze een lange das en een strohoed. Dan stond er een vogelverschrikker die boer Dirksen gemaakt had van een geruit rokje, een rode halsdoek en 'n slaap muts. Van het veld van boer Janus zwaaide een merkwaardige figuur met een oude parapluie; kortom, het was een bont en gevarieerd gezelschap dat elkaar toewenkte. De grootste vogelverschrikker van boer Krelis, die een schort droeg, voel de zich geroepen de leiding van het stel te nemen. Met luide stem riep hij „Lui, het spel gaat beginnen!" De vogelverschrikker'was namelijk een paar keer naar de schouwburg ge weest en daar had de schort hem van alles en nog wat verteld. Nu kwamen de vogelverschrikkers los. Ze praatten en lachten door el kaar en iedere vogelverschrikker ver telde iets dat hij zelf wou, al luisterde er niemand naar. De schort gebood een paar keer stilte, maar z'n stem viel in 't niet bij al dat lawaai. Daar om begon hij maar een gesprek met de twee vogelverschrikkers die het dichtst bij hem stonden. Ze hadden 't over hun grote taak, namelijk op te passen dat de vogels het zaad niet van het veld oppikten. De andere vogel verschrikkers knikten afgemeten en keken naar een mussenpaar dat met een stel jongen wantrouwig naar de merkwaardige gestalten gluurde. Het geruite rokje dacht direct aan haar taak. Ze lichtte een tip van haar rok op en bewoog die heen en weer. De mussen-moeder zag het, schrok en vloog naar het volgende veld. De schort werd zo aangédaan toen hij de jonge musjes zag, dat hij bereidwillig z'n zakken openhield, zodat de mussen- familie een beetje uit kon rusten! De mussen-moeder deed het, maar ze liet haar kinderen op de grond, waar ze naar hartelust zaadjes pikten. De andere vogelverschrikkers had den de hele voorstelling met belang stelling gevolgd en geen van hen kwam op cle gedachte om de diertjes weg te jagen, wat toch eigenlijk hun plicht was. Toen kregen de andere mussen ook moed en het duurde niet lang of de velden waren bezaaid met tjilpen de, etende en stoeiende musjes, die 't blijkbaar best naar hun zin hadden. Plotseling hoorden ze voetstappen in de verte. De schort keek de landweg af en riep theatraal: „Over deze weg moet hij komen!" Ja, daar zagen ze een landloper over de weg komen. Zijn schoenen waren overal kapot en zijn pak zag er uit alsof het in het water had gelegen. Op zijn rug droeg hij een vuile randsel, waaruit een gelapte deken hing en toen de landloper de heuvel bereikt had, liet hij zich met een zucht neervallen. Toen ging hij in zichzelf zitten mop peren over de slechtheid van de men sen en over de gierigheid van de dor pelingen. Daarna wikkelde hij een stuk brood uit een krant en las de krant, terwijl hij at. De vogelverschrikkers, die gedachl hadden een vrolijk avondje te hebben, waren niets met dien indringer inge nomen. En toen hij aanstalte maakte om alles klaar te maken voor de nacht en zijn deken op de grond uitspreidde, besloten ze, dien vreemden snuiter weg te jagen. Slaperig keek de landloper naar de hemel, waar sterretje na sterretje ver scheen. Plotseling voelde hij dat iets hem aanraakte. Hij had niemand ho ren aankomen en hij vond 't eigenlijk wel wat griezelig. Maar toen hij weer iets aan zijn schouder voelde, schoot hij met een ruk overeind en vertrouw de zijn eigen ogen nietachter hem stond een vogelverschrikker, de groot ste vogelverschrikker met de schort. De landloper wilde op de vlucht gaan, maar van de andere kant kwam het overhemd hem tegemoet. Hij begreep er niets van; wat wilden die dingen van hem? kers wilden een club stichten en bij die plechtigheid mocht geen mens aan wezig zijn. De landloper streek eens over zijn kin. Droomde hij nu of wat gebeurde er eigenlijk? Maar nee, dromen deed hij toch niet, daar stonden de vogelverschrikkers en die ene stond vriendelijk tegen hem te zwaaien met een rode halsdoek. In eens vatte de landloper moed en zei: „Nu, dal overhemd daar, kon ik eigen lijk wel goed gebruiken, al zitten er een paar gaten in. En die zwarte vilt- hoed zou ik wel graag willen hebben voor als het regent, als 't mag. En zou den jullie die rode halsdoek en die schoenen misschien kunnen missen? Al zijn de zolen niet meer zo goed, ze zijn wellicht beter dan de mijne." De schort was blij dat de landloper niets van hem wilde hebben en liet de vogelverschrikkers direct alles geven wat de landloper had gevraagd. Beladen met cadeaux nam de land loper afscheid, terwijl de schort hem nog een kwartje toewierp, dat de boer De schort pakte hem bij de arm en hield een hele toespraak tegen hem. Ze wilden hem wel cadeautjes geven, als hij zo gauw mogelijk maakte dat hij wegkwam, want de vogelverschrik- \u in een van de zakken had laten zitten. Fluitend ging hij op weg en intussen zetten de vogelverschrikkers hun on derbroken feest voort. Een plezier dat zc haddenMaar de boer schold de volgende dag op den dief, die zelfs geen vogelverschrikker ongemoeid liet! En het overhemd kreeg voortaan een vest aan. Maar de boer moest eens weten wat er allemaal gebeurd was! (Nadruk verboden). M* /TB QeNedert'andsche v\\»

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6