PROVINCIAAL NIEUWS* 6c$e4*k l Muitte! Woensdag 4 November 1940 No. 97 De Echo van het Zuiden Tweede Blad „Slijterij Brabantia" NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. DRUNEN, HEUSDEN. SPRANG-GAPELLE. Slijterij „Brabantia" Bekendmaking. DUIZEND TELEFOON- ABONNÉES IN DEN DIENSTKRING WAALWIJK. Nog geen automatiseering? Naar wij vernemen heeft de Dienst- kring Waalwijk vóór eenige dagen haar duizendste telefoonabonné mogen boeken. Deze dienstkring omvat een twintigtal plaatsen, met een totaal aan tal van een goede 50.000 inwoners, zoodat van één aangeslotene op de 50 inwoners kan gesproken worden. De toestand per 30 November 1940 gaf ons van het aantal aansluitingen het volgende beeld: Waalwijk 379 Drunen 39 Elshout 9 's-Grevelduin-Capelle 28 Kaatsheuvel 155 Loon-op-Zand 45 Sprang 20 Vrijhoeve-Capelle 18 Waspik 54 Heusden 77 Andel 21 Drongelen 4 Dussen 27 Eethen 11 Genderen 20 Meeuwen 16 Rijswijk 19 Poederoijen 9 Veen 18 Wijk en Aalburg 36 Een totaal aantal dus van 1005. Vooraf de laatste weken is het aan tal aangeslotenen sterk gegroeid. De abnormale tijdsomstandigheden, met beperkte vervoersmogelijkheden zullen aan dezen gang van zaken niet vreemd zijn. Het is thans het platteland, dat in deze een goed voorbeeld geeft. Hier groeien de aansluitingen momenteel het sterkste. De automatiseering. De kwestie der automatiseering zal voorshands nog wel niet tot een oplos sing kunnen worden gebracht, hoewel, zooals men weet, de voorbereidende maatregelen waren getroffen. Ook hier hebben echter de veran derde tijdsomstandigheden een spaak in het wiel gestoken, hetgeen zeer ze ker jammer te noemen is. Immers op het platteland is de automatiseering nog meer gewenscht dan in de steden, ter wijl het met de automatische systemen reeds in 1927 exploitief voordeelig was, alle netten van ten minste 1000 aanslui tingen te automatiseeren. Toch moesten de plattelandsnetten voorloopig buiten de automatiseering blijven. In deze netten verzorgt n.l. de telefonist(e), die de locale verbindin gen tot stand brengt, óók.het interlo- cale verkeer. Daarom kwam hier, zoo lang automatische afwikkeling van h«t interlocale verkeer nog niet mogelijk was, tegenover de kosten der automa tiseering geen enkele bezuinigingsfac tor te staan. In Waalwijk konden deze bezwaren goeddeels uit den weg worden ge ruimd, maar zooals gezegd, heeft de oorlog, met alle gevolgen daaraan ver bonden, roet in het eten gegooid. An ders had de automatiseering hier reeds een feit kunnen zijn, of anders toch binnen afzienbaren tijd tegemoet ge zien kunnen worden. Daarvan is thans vooreerst nog geen sprake. Dat is te betreuren, omdat op het platteland de automatiseering veel goede diensten zou kunnen bewijzen. In de steden im mers, beschikt men sneller en over meer hulpmiddelen dan op het platte land, waar de telefoon vaak de eenige draad is, die een huisgezin aan de ge meenschap bindt en waardoor familie, dokter, politie enz. zóó snel kunnen worden bereikt als in spoedgevallen noodig is. Wanneer deze weg echter dat is bij handbediening economisch onvermijdelijk des nachts en ook, op een enkel uur na, op Zon- en Feestda gen gesloten is, blijft men juist op die oogenblikken, dat daaraan het meest behoefte is, van de telefoon verstoken. Daarom zal de automatiseering, als die komt, ook hier met veel vreugde begroet worden. Intusschen zullen die duizend aan sluitingen geen ingrijpende veranderin gen met zich brengen. Alleen zullen in mei goede dranken Grootestraat 191 A Waalwijk. Telefoon 214. de samenstelling van het personeel van den technischen dienst wijzigingen ko men. Deze zijn nog niet officieel be kend, maar hopen wij t.z.t. te kunnen meedeelen. BUURTVEREENIGING „DE STICHT". Kinder St. Nicolaasfeest. De Buurtvereeniging ,,De Sticht heeft voor de kinderen harer leden we derom een St. Nicolaasfeest kunnen or- ganiseeren, dat gehouden zal worden in Thalia" a.s. Zondag om half drie. Aanvankelijk zag het er naar uit dat ,,De Sticht" wegens gebrek aan midde len, het St. Nicolaasfeest voor de jeugd achterwege zou moeten laten, maar de beschermheer, de heer I. v. Haren, heeft door een extra-gift er voor ge zorgd dat het feest door kan gaan. Ieder kind zal hier een verrassing ontvangen, terwijl zij die voor St. Ni- colaas apart een versje zingen of op zeggen. bovendien nog iets extra's krij gen. Zij moeten zich daarvoor dan echter zoo spoedig mogelijk opgeven bij den heer L. v. Adelberg, met vermelding van naam en leeftijd. „DE HOUTEN HAM". Zondagavond gaf de tooneelvereeni- ging O.O.G. reprise van het jubileum stuk ,,De Houten Ham", ter gelegen heid van het zestig jarig tooneeljubi- leum van den heer Wout van Hooff. Toen het gordijn opging was de be langstelling zeer goed te noemen. In een openingswoord heette de re gisseur de heer C. Dekkers, allen wel kom, speciaal de oud-gedienden de hee- ren Aug. v. d. Heijden en M. Beerens, die Woutje van voor tientallen jaren reeds kenden als uitstekend acteur. Was het spel bij de eerste opvoering af te noemen, ook nu was er niets op aan te merken. Vlot en gaaf werd ge acteerd en het herhaald gelach en ap plaus bewezen dat het in den smaak viel. Q.O.G. kan met genoegen op deze twee uitvoeringen terugzien. SINT NICOLAAS IN DE R.K.W.V. Voor de kinderen der leden van de R.K.W.V. was 1.1. Zaterdag een Sint Nicolaasfeest op touw gezet, dat bui tengewoon goed in den smaak geval len is. Naast tal van tractaties, hadden de kleinen vele cadeautjes in ontvangst te nemen, zoodat zij zeer opgetogen we der huiswaarts konden keeren. Zondag werd in „Thalia" een zelfde feest gegeven voor de kinderen der le den van de Werkmeesters-vereeniging St. Jan. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand November 1940 ingelegd 27387.57 en terugbetaald 164327.98. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt 't nummer 22027. GOED AFGELOOPEN. Gister-ochtend, juist om den tijd dat de Markt vol met schoolkinderen liep, sloeg een span paarden op hol, botste tegen een anderen wagen aan en vloog in woeste vaart de Markt op. Iedereen sloeg de schrik om 't hart bij 't gezicht van al die kinderen, die links eri rechts heen stoven. De paarden liepen recht op het hee- ren-magazijn van „Kofa" af en men zag ze al door de groote spiegelruiten hollen, maar juist voor den stoep zwenkten ze af en kwamen ze tot staan. Wonder boven wonder was geen der kinderen geraakt, geen enkel on geval te betreuren. Vele kleinen hadden nog 't voordeel een lekker stuk fruit, dat van den wa gen viel, te kunnen bemachtigen. FEDERATIE VAN LEDER FABRIKANTEN. De Federatie van Vereenigingen van Ned. Lederwarenfabrikanten zal op 9 December a.s. een algemeene vergade ring houden in Café Modern te Til burg. Aanvang 3 uur. Aan de orde komt o.m. een bespre king van den toestand der lederindus trie en de maatregelen van het R.H.L'. UIT DE LEDER- EN SCHOEN INDUSTRIE. Dierlijk haar. In verband met de groote schaarsch- te aan grondstoffen is het noodzakelijk dat het dierlijk haar. afkomstig van de huiden en vellen, welke in de looierij worden verwerkt, zoodanig wordt be handeld, dat dit haar zijn waarde als grondstof voor de haarverwerkende industrieën behoudt. Op grond van art. 7 lid 5 der Hui denbeschikking 1939 No. 1 worden aan de U verleende bewerkingsvergunning Model No. 238 de volgende voorwaar den verbonden: le. De kalking en ontharing der huiden en vellen dient zoodanig te ge schieden, dat het haar verzameld kan worden en zoo min mogelijk wordt be schadigd. 2e. Het kalken en ontharen der hui den en vellen in het vat. alsmede het aansmeren der huiden en vellen op de haarzijde met een brij van kalk en zwa- velnatrium of andere aanscherpings middelen is dus in den vervolge niet meer toegestaan. 3e. Bij het kalken in de putten moet zoo min mogelijk zwavelnatrium of an dere aanscherpingsmiddelen worden toegevoegd. 4e. De verschillende soorten haar, zooals koe-, kalfs-, paarden- en geiten haar, moeten afzonderlijk worden ver zameld. 5e. De looierij dient een eenvoudige administratie aan te leggen, waaruit blijkt: a. welke hoeveelheden dierlijk haar zijn verkocht, gesplitst per afnemer; b. welke prijzen voor het haar zijn betaald. De verzamelde hoeveelheden dierlijk haar kunnen voorshands op normale wijze aan de handelaren in dit artikel of de haarverwerkende industrieën en haarwasscherijen worden verkocht. Rijksbureau voor Huiden en Leder. Aan de Schoenfabrikanten. Mijn aandacht is erop gevestigd, dat sommige schoenfabrikanten hun pro ductie van een bepaalde periode aan enkele afnemers voorverkoopen, daar mede vooruitloopende op de definitieve bestelling, welke, zooals bekend is, al leen met goedkeuring van het Rijks bureau voor Huiden en Leder kan wor den uitgevoerd. Ik moet tegen een dergelijke handel wijze met den grootsten nadruk waar schuwen, als zijnde in strijd met de be staande voorschriften. Dergelijke voor verkoopen zullen niet worden erkend. Voor zoover voorverkoopen reeds zijn afgesloten moeten deze worden gean nuleerd. Het plaatsen bij en accepteeren van orders door de schoenfabrikanten kan alleen geschieden met goedkeuring van het Rijksbureau voor Huiden en Leder. Overtredingen van dit voorschrift zullen streng worden gestraft. Tevens vestig ik er de aandacht op, dat het nog steeds niet tot belangheb benden schijnt te zijn doorgedrongen, dat de voorraadpositie van verschil lende grondstoffen zeer precair is, zoo dat de grootst mogelijke zuinigheid ge boden is, speciaal ook wat voeringle der betreft. Onoordeelkundig en roekeloos ver bruik zal inhouding van toewijzingen en vergunningen tengevolge hebben. Rijksbureau voor Huiden en Leder. St. Nicolaas. Zondag maakte St. Nicolaas onder groote belangstelling van de kinderen een tocht door de straten van Drunen. Vriendelijk knikkend en wuifend trok de heilige man gezeten op een prachtig paard door ons dorp. Vele geschenken heeft hij beloofd aan de kinderen, die hem vroegen wat hij in den nacht van Donderdagop Vrijdag wildebrengen. Na afloop van zijn tocht door Drunen hield hij audiëntie in de zaal van de meisjescongregatie, waar hij aan de kinderen van leden van de R.K. W.V. met gulle hand geschenken uitdeelde. Het was een mooie dag voor de jeugd en zooals andere jaren heeft de R.K.W.V. in de afdeeling Dtunen wederom groot succes gehad met het organi- seeren van dit mooie kinderfeest. De Hoogmis In verband met het later licht worden is de H. Mis van half negen op negen uur gezet en zal de Hoog mis voortaan om half elf aan vangen. De Scholen Het aanvangsuur van de scholen is in verband met het later licht worden verlaat tot half tieD. De meisjesscholen hebben les van half tien tot twaalf uur en van half twee tot kwart over vierde jongens school begint om half tien en eindigt om twaalf uur, terwijl de middagschooltijd van kwart voor twee tot vier uur duurt. St. Cecileafeest De leden van het parochiaal zangkoor hebben het Cecileafeest on de gewone wijze en tot groot genoegen van allen gevierd in Hotel Vissers. De Ned. Unie Het ledental der Ned. Unie vergroot dagelijks. Aan het einde van de vorige week was dit voor onze ge meente reeds gestegen tot de 800 leden. Voorwaar een mooi succes voor deze vereeniging in Drunen. Repetities Nadat gedurende verschillende weken de repetities van het Zang koor geen doorgang hebben kunnen vinden zullen deze morgen Donder dagavond op de normale wijze worden hervat. ELSHOUT Pastoor ongesteld Pastoor Willems is ongesteld Aanvankelijk liet zich deze onge steldheid ernstig aanzien, doch thans schijnt hel grootste gevaar geweken te zijn, zoodat er alle hoop is de 68-jarige herder voor de parochie Elshout behouden zal blijven. De Sint komt niet Het bestuur van de R.K W.V. in Elshout heeft van St. Nicolaas een schrijven ontvangen, dat hij in ver band met zijn drukke werkzaam heden niet in staat is om persoon lijk de kinderen van de leden te komen toespreken en geschenken uit te deelen. Hij wil de kinderen echter niet vergeten en zoo heeft de goede Man een regeling getroffen, dat hij alle kinderen op Sinterklaasavond een pakje wordt thuisbezorgd. Dit geldt uitsluitend voor de kinderen beneden de tien jaar. Burgemeester Steemers. Burgemeester Steemers is na het ondergaan eener hreukoperatie, die een uitstekend verloop had, uit het St. Nicolaas Ziekenhuis te Waalwijk ontslagen. De heer Steemers zal, naar wij vernemen, op dokters advies nog een enkele week thuis rust moeten nemen om geheel her steld zijn werkzaamheden weer te kunnen hervatten. Onze omgeving. Met de beplanting van den weg naar Heesbeen gaat 't maar slecht. -Sinds de iepen in discrediet zijn geraakt, heeft men getracht daar eiken te zetten.'t Grootste deel heeft echter alweer 't loodje gelegd. Men schijnt echter den moed niet op te geven. Er zijn alweer tal van gaten vooreen nieuwe beplantinggegraven. Toch blijft het jammer van de uitstervende iepen Op 'n mistige middag als Zondag leverde de Wal, waar nog heel wat oude iepen staan, een prachtig gezicht op. De andere hoornen halen er niet bij Nogmooier was 't laantje naar de brug, waar een jonger geslacht staat. De fijne takken geheel wit, staken nog scherp af tegen den grijzen nevel alom. 't Was een lust er te wandelen. Hsgzn. SPRANG. De afdeeling Sprang-Capelle en Omstreken van den Ned. Chr. Werk- meestersbond kwam j.l. Vrijdagavond, in de zaal van den Chr. Volksbond al hier, in vergadering bijeen, onder lei ding van haar voorzitter den heer E. J. Heij, die na opening op gebruikelijke wijze de aanwezigen welkom heette en wees op de taak der Chr. Vakbeweging in deze moeilijke tijden. Na het lezen der notulen werden enkele interne af- deelingsaangelegenheden besproken en kwamen enkele belangrijke ingekomen stukken betreffende het bondswerk aan de orde. Aan het einde der geanimeerde ver gadering sloot de voorzitter na een woord van dank en opwekking met dankgebed. Door den kerkeraad der Geref. Kerk alhier werden ter verkiezing van een diaken candidaat gesteld de hee- ren M. van Beek en A. Goedhart. J.l. Maandagavond kwam de af deeling West van de Anti-Revolution- naire Kiesvereeniging Sprang, onder leiding van haar voorzitter, den heer G. J. van Willigenburg, in de zaal van den Chr. Volksbond in vergadering bijeen. Na opening met Schriftlezing en ge bed, constateerde de voorzitter in zijn welkomstwoord, dat het bezoek van de leden, nu in tweeën vergaderd moet worden, gunstiger was. Naar aanleiding van den titel van het onderwerp waarover Ds. van Lum mel zou spreken: ,,Een oude strijd in nieuwe vorm", wees spr. er op dat die strijd reeds in het paradijs is begonnen en dat het er op aan komt of wij tot het zaad der vrouw behooren. Hij wek te op tot trouw aan de beginselen naar den eisch van Gods Woord. Na de notulen werden enkele inge komen stukken behandeld, o.a. betref fende onze houding tegenover de Ned. Unie, waarbij de vergadering zich dui delijk uitspra,k tegen een gelijktijdig lidmaatschap der A. R. Partij en de Ned. Unie. Hierna verkreeg Ds. van Lummel het woord, die op de hem eigen wijze zijn onderwerp duidelijk uiteenzette, waar van wij vorige week reeds verslag ga ven. Ook in deze samenkomst ontspon zich een aangename gedachtenwisse- ling. Bij de rondvraag werd aangedrongen op meerdere vergaderingen. is te danken aan 'tgebruik van aoede dranken! Grootestraat 191 A Waalwijk. Telefoon 214. De voorzitter sprak aan het einde een kort dankwoord, waarna Ds. van Lummel-in dankgebed voorging. Gistermiddag en -avond werd in het vergaderlokaal der Geref. Kerk al hier door de dames van den naaikrans een verkooping gehouden van de door de dameskrans vervaardigde handwer ken. Er was een mooie collectie fraaie en nuttige handwerken, die grif van de hand ging. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de afgeloopen maand November 1940 voor de Rijkspost spaarbank ingelegd 1800.en te rugbetaald 16367.04. Onder leiding van haar voorzit ter den heer W. M. Dalmaijer, kwam de afdeeling Sprang van het Nederl. Werkl. Verbond „Patrimonium" j.l. Dinsdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in vergadering bijeen. Na opening met het lezen van een gedeelte uit Gods Woord en gebed, heette de voorzitter in zijn openings woord de aanwezigen hartelijk welkom en wees op den ernst der tijden, waarin het noodig is dat wij als mannen van Patrimonium elkander zooveel mogelijk zoeken en de beginselen uit Gods Woord, die 't Verbond belijdt en wil beleven bestudeeren en uitdragen. Nadat nog enkele mededeelingen be treffende het afdeelingsleven waren gedaan, verkreeg Ds. B. A. van Lum mel het woord, die sprak over: „Pa trimonium, juist nu!" De eerw. spreker begint met te wij-, zen op de bewogen en moeilijke tijden waarin wij leven, waarom het begrij pelijk is dat velen er aan denken welke omstandigheden den werkenden stand wellicht nog boven het hoofd hangen. Hoewel dit begrijpelijk is, waar schuwt de Schrift tegen dit eenzijdig gericht zijn op de stoffelijke, aardsche dingen, want die zijn slechts tijdelijk. De geest van onzen tijd is vermateria- liseerd. De geest van onzen tijd zegt: „zoekt eerst de dingen van deze aarde". De fout is daarbij dan, dat wat God als middel gaf, tot doel wordt gesteld. De grondgedachte van de chr. sociale actie is, in het sociale leven God te dienen. Waar die gedragingen de grondgedachte niet meer beheerscht, is het geen christelijk sociale arbeid meer. Omdat de geest van Christus haar ar beid bezielt, mag Patrimonium Christe lijk heeten. Vervolgens wijst spr. er op dat de vakbeweging uit Patrimonium is voort gekomen en zegt niet te begrijpen, waarom het kind de moeder hier zoo veracht. Hier dreigt een gevaar voor de Chr. vakbeweging, n.l. dat zij de band verliest aan de beginselen. De leden van Patr. moet entrouw den band bewaren aan de beginselen Patrimoni um wil zich verdiepen in den eisch van de beginselen uit Gods Woord voor het sociale leven. De taak van Patrimonium in dezen tijd is in 't bijzonder studie, tot behoud van het Vaderlijk Erfdeel. Spr. wijst dan op het interkerkelijk karakter van Patrimonium. Alle belijders van den Christus, Die den arbeid verloste van den vloek, hooren thuis in Patrimoni um en elke kerk heeft de taak en den plicht om de christelijk sociale arbeid Burgemeester en Wethouders van SPRANG CAPELLE MAKEN BEKEND, dat ter uitvoering vandelnen- tingswet 1939 op den eersten Donderdag van elke maand in het gebouw van het GROENE KRUIS alhier gelegenheid zal zijn tot kostelooze inenting De inenting geschiedt op dien dag des namiddags te twee uur door een der plaatselijke dok toren. Sprang-Capelle, 3 Dec 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, SMIT. De Secretaris, M. F. DE VISSER. van .3 SL

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 5