LAATSTE BERICHTEN SPORT UIT DE PERS GASKACHEL MwiMuj 1Mb. Paardenvleescfi Bekendmaking. KAATSHEUVEL. Bekendmaking. WASPIK. np:AMT7J||/rM Advertentiën. DUO Eenige leerling en aankomende Metaalbewerkers. B Een Meesterknecht TE KOOP: Vrijdag 6 Dec. a.s. Vanaf morgen verkrijgbaar bij J. Merkx Burgemeester en Wethouders van SPRANG-CAPELLE MAKEN BEKEND, dat hel PONTVEER CAPELLE ingaande a.s. Donderdag 5 December 1940 voor plus minus 8 a 10 dagen uit de vaart genomen zal worden wegens reparatie. Gedurende die dagen b staat er gelegenheid vooreen beperkt aantal voetgangers en wiel rijders om per vlet overgezet te worden. Sprang Capelle, 3 Dec. 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. SMIT. De Secretaris, M. F. DE VISSER. Burgemeester en Wethouders van SPRANG-CAPELLE MAKEN BEKEND, dat met ingang van 5 December 1910 het Raadhuis en het Dis tributiekantoorvoor het publiek geopend zullen zijn van voor middags 9'/a uur tot 12'/iuur namiddags. Sprang-Capelle, 3 Dec. 1940. Burgemeester en Weihouders voornoemd, De Burgemeester, SMIT. De Secretaris, M. F. DE VISSER. te steunen. De kerken hebben dit veel te weinig beseft. Spr. somt een aantal punten op uit het program van Patrimonium en zegt. dat. wanneer er ooit een tijd is geweest dat de mannen van Patr. op hun post moesten zijn, dit zeker nu is, want wat er moge veranderen, de beginselen van Patrimonium nooit, omdat die uit Gods Woord zijn geput. Op dit onderwerp volgde een aan gename bespreking, waarna de voorzit ter Ds. van Lummel dankte voor zijn duidelijke uiteenzetting en de vergade ring met dankgebed werd gesloten. Bij de gem. veldwachter te Sprang zijn inlichtingen te bekomen omtrent een paar gevonden regenpij pen en een damesarmband. CAPELLE. Gedurende de maand November 1940 werd op het hulppostkantoor alhier in de Rijkspostspaarbank in gelegd^ f 5019,47 en terugbetaald 1 15395,08. Het aantal inlagen be droeg 22. dat der terugbetalingen 65 In verhand met de ongesteld heid van onzen predikant Ds. T. H. Oostenhrug, zullen de wintercate- chisaties der Ned Herv. Gemeente voorloopig worden gehouden onder leiding van den heer J. v. d. Hoek, godsdienstonderwijzer te Vrijhoeve- Capelle. De stemming ter verkiezing van 2 notabelen der Ned. Herv. Gemeente a. d. Loonschendijk. wegens perio dieke aftreding van de heeren N.de Rooij en A. Wijnands, zal plaats hebben a.s. Vrijdagavond van half zeven tot half acht. Het St, Nicolaasfeest zal met de kinderen der O. L. School niet a s. Donderdag, doch pas Dinsdag 10 dezer gevierd worden. De Coöperatieve Boerenleen bank te dezer plaatse houdt a.s. Dinsdag 10 dezer des namiddags 2 uur in hqj café van den heer E. C. Cové aan de Nieuwevaart een al» gemeene ledenvergadering. De agenda vermeldt: 1. Opening en notulen. 2. Statutenwijziging. 3. Wijziging Huishoudelijk Regle ment. 4. Ronnvraag en sluiting. Het ontwerp-gewijzigde statuten en het ontwerp-gewijzigd Huishou delijk Reglement liggen ten kantore der Bank ter inzage voor de leden tot na afloop der vergadering. Vergadering van de Coöp. Aankoopvereeniging »Capelle, Vrijh.- Capelle en Sprang« W.A. op Maandag 9 Dec. 1940, des avonds half zeven bij Antonie van Dijkte Vrijh.-Capelle. Aan de orde Aanschaffen hulpmeststoffen, vee voeder, kolen, enz. (bonnen mee brengen.) Naar we vernemen zal de verkiezing voor ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk alhier, plaats hebben op Woensdag 4 Dec., des avonds om 7 uur. Geslaagd. .Te 's-Hage slaagde voor het 3de ge deelte Notarieel Examen, den Weled. heer J. C. A. M. van Ham, alhier. R. P. S. o Op het Postkantoor Kaatsheuvel en het daarbij behoorend ambtsgebied werd gedurende de maand November 1940 ingelegd 11618.33; terugbetaald 63922.66. Het laatste uitgegeven boekje droeg het nummer 9953. St. Nicolaas in den Gildenbond. t Was Zondag na het Lof weer een groot Kinderfeest in het Gildenhuis. Meer dan 400 kinderen van leden van de R.K.W.V. waren opgetogen present en zongen in blijde verwachting liedje op liedje, sommigen met vrees-, ande ren met feeststemmen. Het wachten duurde natuurlijk te lang. doch einde lijk trad St. Nicolaas de groote zaal binnen, waarbij hij verwelkomd werd door den voorzitter van de R.K.W.V., den heer J. Beerens. Weer werd er op getogen gezongen, waarna Sinterklaas een vermanend woord tot de kinderen sprak, waarbij hij opvallend goed op de hoogte bleek te zijn van de straat- en huisaangelegenheden ter plaatse. Zwar te Piet was geheel oor bij de toespraak van den H. Man en scheen nu en dan Hechts moeilijk zijn lust te kunnen be dwingen om even bestraffend op te treden Doch het eind van de historic was groote vergevingsgezindheid van :>t. Nicolaas met als gevolg een rijke bedeeling van speelgoed en versnape- i ngen, waarbij niemand werd verge ten. Het danklied der kinderen klonk uit volle borst. De R.K.W.V.-voorzit1" ;r sprak tot slot een dankend woord. Armenconcert Apollo. Het hcfdacligheidsconcert der Bar- n on ie Apollo ten bate der St. Vincen- tusvereeniging, dal bepaald was op Zondag 8 December, kan niet door- gaan, daar dc zaal niet vrij is. Er loo- pen onderhandelingen om het concert te doen gever, in de zaal van den heer Jan v. Dun op Zendag 15 Dcc. a.s. ST JOACHIMS MO ER. Tooneel. De Tooneelclub T, O. G. heeft weer eens van zich doen hooreu en dit wel met de opvoering van 't drama Moeders Geloof' in 3 bedrijven. De vertolking op de uitvoering van Zaterdag 30 November was zeer goed vooral van de rollen van Booms, Harrie, Karei en Theo. Dit optreden bewees weer, dat deze club hij ern- stige studie zelfs zware rollen goed weet te spelen en vol te houden. Jammer dat door de slechte keuze keuze van datum van uitvoeren wel licht de opkomst maar matig was. Moge een twee.ie winteruitvoering volgen, dan wacht den bezoekers nog eens een genotvolle avond. Caecilia. Het R.K. Zangkoor heeft ditmaal haar Caeciliafeest op andere wijze, maar ook op gezelliger wijze gevierd dan tot heden gebruikelijk was. Begonnen werd met een H. Mis voor de levenden en overledenen vau het koor, terwijl des avonds allen zich vereenigden om een wel voorziene tafel. Op voorstel van den Zeerherw. Heer Pastoor werd den nestor van het gezelschap den heer H. Sup het eerelidmaatschap aan geboden, een eer, die wel verdiend was. Ruim 45 jaren heefi deze korist zijn taak met voorbeeldigen ijver ver richt en was hij in menig geval voor zijn jongere medezangers een weg wijzer in moeilijkheden. een groote overwinning zouden behalen. Heeds 10 minuten na hei begin was het reeds 20 door een keurige soloren van den linksbuiten en een geweldigen kan jer van den centervoor. Daarmede waren dc doelpunten voor de komende vijl kwariicr van de baan en bleven de ver dedigingen de aanvallers de baas. Toch behielden de RKC'ers in de eerste helft het beste van het spel en speelden zich hei haaldclijk penibele situaties af voor het doel der gas!heeren. Na de hervatting waren de rollen om gekeerd en ging het iniiiatief hoofdzake lijk van de gastheeren uil. Voor het grooi- sle deel moet dit worden toegeschreven aan het op halve kracht spelen van on zen centerhalf, die weer last kreeg van een oude blessure. Hij ging in tie voor hoede spelen, terwijl de rechtsbinnen de midhallplaats innam. Ondanks deze veld- meerderheid slaagden de Tilburgenaren er niet in ons heiligdom te doorboren. De Gudok-lui hadden nie! over pech te klagen, toen achtereenvolgens de links buiten en centervoor voor open goal kwamen. De eerste gaf op het beslissen de moment den bal een !e hard stootje waardoor de keeper op het nippertje er ger kon voorkomen, terwijl de midvoor een schot inzond, dat via den paal bij den linksbuiten 'erechl zou zijn gekomen, ware het niet, dat deze reeds juichend naar het middenveld was geloopen in de veronderstelling dat de bal dc doellijn reeds gepasseerd had. Vijf minuten voor het einde wis! Martens den achterstand tot 21 te reduceeren, waarna spoedig het einde volgde. RKC had 2 kostbare puntjes van de fair-spelende Gudokploeg afgesnoept. Ook het tweede elftal hield het pad der victorie en slaagde er zoowaar in dc leiders Uno-Animo te ontiroonen. Met 41 werden de bezoekers naar huis ge- gestuurd. hetgeen de kracht der reserves iten duidelijkste illustreert. RKC 3 en RKC 5 volgden het voorbeeld van hun oudere broeders niet en leden beiden een nederlaag, resp. ine! 5 - 1 en 1^-0. Vooral van het vijfde elftal valt ons dit legen. RKC 4 was vrij. Kerkdiensten en Schooltijden Als een gevolg van het behoud van den zomertijd ook voor de wintermaanden zijn de kerkdiensten van Zondag gesteld op 9 u.enll u. en de schooltijden op 91/, u. tot 12 u. en 1 u. tot 3'/, u. DRUNEN. V.J.C.—Sporters 3 8—1. In een wedstrijd waarin de thuisclub overwegend in dc meerderheid was, wer den de gasten op regelmatige wijze gesla gen. De rust ging in met een 41 voor- spron,g voor VJC, terwijl na de rust nog vier doelpunten aan de score werden toe gevoegd. Het spel der gastheeren was een klasse beter dan dat der Sporters en we veronderstellen dat eerstgenoemde een goede kans maak! om deze compe titie als een der besten zoo niet de bes te te beëindigen. Zondag hadden al onze elftallen weei een competitie-wedstrijd te spelen. Kwart voor één stonden A-junioren gekleed op 'I veld nog in hun lange over jassen gehuld uit eerbied voor den vorst, die Zondag zijn aanwezigheid goed liet voelen. Eén uur, en nog laat Haarsteeg op zich wachten, neen hoor: zij komen niet meer, en.... het was ook zoo! Ver ve van sportief. ()nzc B-junioren ston den kwart voor één in Haarsteeg op.ge- stcldo waar hun wedstrijd was vastge steld tegen Haarxlcegs B-mannen. V.1C uw nederlaag van f> 0 is o.i. zeer onver diend. want terwijl de A-iunioren -'aan Ie blauwbekken op het veld en 'e wach ten op Haarsteeg A: s'onden ze in Haar steeg voor u opgesteld om jullie een jasje te geven. POLITIERECHTER TE 's-HERTOGENBOSCH. Uitspraken. De politierechter te 's-Her'ogenbosch wees o.m. de navolgende vonnissen: A. V., F., v. B., Th. v. E. on C. v R.. allen te Kaatsheuvel, art. 315 en 350. geschorst tot 16 December a.s. Oh. R'.. Dossen, ar. 310, 15 boete of 5 dagen hechtenis. F. H.. Waalwiik art. 266, 20 boete of 15 dagen hechtenis. in. De aandacht wordt er op geves tigd, dat koplampen van rijwielen öf goedgekeurd moeten zijn door de luchtbescherming en als zoodanig voorzien van de letters I.L.B., öf, wan neer men zelf de lantaarn heeft ver duisterd, een lichtspleet van 3 centi meter lengte en 4 milimeter hoogte moeten hebben, terwijl een luifeltje zoodanig moet zijn aangebracht, dat het licht voldoende te zien blijft. De voetgangerslantaarns mogen met ingang van heden alleen blauw licht vertoonen. Voor de winkels gaan de bepalingen pas 8 December in. NEDERLANDSCHE SLEEPBOOT AAN OORLOGSDAAD TEN OFFER GEVALLEN. Acht man uit Maassluis om het leven gekomen. De te Maassluis wonende families van acht opvarenden van een der sleepbooten van L. Smit en Go's' In ternationalen Sleepdienst hebben door middel van het Roode Kruis bericht ontvangen, dat hun man, vader of zoon door een oorlogsdaad in den vreemde om het leven is gekomen. Het betreft, naar Het Volk meldt, de volgende personen: G. S. Welte vreden, gezagvoerder; J. Berkhout, stuurman, A. Weygerse, kok; A. Jol, inairoos; T. J. Mellema, machinist; P. van 't Hof, 2e machinist; K. Öos- terlee, lichtmatroos en J. Breedcrveld, stoker. SLACHTOFFERS VAN KOLENDAMP. ENGELSCH KONVOOI VERNIETIGD. Een tragisch geval van kolendamp vergiftiging te 's-Gravenhage, waarbij twéé slachtoffers te betreuren zijn, heeft veel consternatie in het Schil derskwartier verwekt. In de Jan Steenstraat te 's-Graven- hage woonde een 38-jarige vrouw met haar twee zoons van 9 en 11 jaar. De familie was Zaterdagavond naar bed gegaan, terwijl in het slaapvertrek een kachel brandde. Zondagmorgen was de familie wakker geworden, blijkbaar al eenigszins versuft. De moeder had tegen haar oudsten jongen gezegd om even naar de kachel te kijken, waarop de jongen een schuif had dichtge draaid. Het drietal was daarna weer te bed gegaan en was tot Dinsdag door blijven slapen en gistermiddag was de elfjarige jongen in een zeer versufden toestand ontwaakt. Tot zijn ontzetting merkte hij, dat zijn negenjarig broertje dood naast hem lag. Toen hij zijn moeder wilde toepen, bleek ook deze geen teeken van leven meer te geven. Hij was daarop ontsteld naar buiten gewankeld om hulp bij de buren te gaan halen. Spoedig was de Eerste- Hulpdiehst ter plaatse en deze kon slechts constateeren, dat moeder en kind door kolendampvergiftiging om hel leven waren gekomen. De lijken der slachtoffers zijn naar het zieken huis aan den Zuidwal overgebracht. De elfjarige jongen bleek door de bui tenlucht zoo te zijn opgeknapt, dat voor hem geen geneeskundige hulp noodig was, zoodat familie hem mee naar huis kon nemen. Het politie-onderzoek wees uit, dat liet ongeluk ontstaan moet zijn dooi den primitieven bouw van de kachel, waardoor kolendamp in het vertrek was gekomen, vooral toen de schuif was dichtgedaan. w. s. c. W.S.C.—S.V.D. ADVERTEERT IN DIT BLAD. Bovengenoemde wedstrijd staat voor a.s. Zondag op het programma. *V,e eers'e der return-wedstryden, die \YSC te spelen krijgt. I)e inzet dezer competitie was ook tegen SVD. In Den ch werd toen met 2—0 verloren, na een wedstrijd, waarin WSC geenszins de mindere der Bosschenaren genoemd kon worden. De zwarthemden zijn belust op revan che. Verder worden nog gespeeld SportersWSC 2. WSC 3Tilburgia 2. R. K. C. Een succesvolle dag. Hét eerste elftal heeft Zondag een lasti ge klip Aveten te omzeilen door by Gu- dok een 2—1 overwinning te behalen. Het was geen strijd, die lang in het ge heugen zal voortleven; daar waren de omstandigheden te ongunstig voor. Aanvankelijk leek het er *>p, dat RKC Duitschc duikbooten hebben Maan dag 2 December een groot konvooi dat naar Engeland voer, met buitengewoon succes aangevallen en vernietigd. In weerwil van de zeer sterke beveiliging en den krachtigen afweer zijn vijftien schepen met een totalen inhoud van ruim 110.000 ton, alsmede de Britsche hulpkruiser „Caledonia" (17.046 ton), die tot de begeleidende schepen behoor de, gezonken. Waarschijnlijk zijn nog twee schepen van het konvooi met een gezamenlijken inhoud van 16000 ton in den grond geboord. De Duitsche duik booten hebben derhalve van een enkel konvooi ruim 140.000 ton vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht. DANSVERBOD OPGEHEVEN. Met ingang van Donderdag bij wijze van proef. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat het dansverbod van 5 Decem ber af zoowel voor de Nederlandsche bevolking als voor Duitschers zal wor den opgeheven. De opheffing geschiedt bij wijze van proef en zal, indien zich geen moeilijk heden voordoen, blijvend zijn. FIETS- EN ZAKLAMPEN VANDAAG IN ORDE. De verscherpte verduisteringsvoor- schriften gaan vandaag, 4 December, Journalisten als voortrekkers Bij de opmerking, gemaakt door den voorzitter van het nieuwe Ver bond van Nederlandsche Journalis ten, dat het nooit de taak kon zijn van een journalist, achter de feiten aan te loopen of af te wachten, omdat hij geen klankbord maar een voortrekker moetjzijn, teekent „Ons Noorden" aan, dat de dagbladschrij ver inderdaan als hij eerlijk en ern stig meent, dat een bepaaide lijn is in het belang van ons volk, die lijn moet volgen en zich daarvoor niet door sym- of antipathieën van welke zijde ook moet laten afbrengen. Echter op deze voorwaarde, dat dit voorlrekkerswerk op practiscbe wij ze gebeurt. Een goede commandant loopt voor zijn troep, maar vlak er voor. Een com mandant die zijn troep ver voor uit is, wordt een vereenzaamde en machtelooze figuur en de troep, welke hij tracht te leiden, raakt de juiste weg zoek, komt in verwarring en slaat aan het muiten. De journalist, die als voortrekker zijn volk ver vooruit is, handelt even onpractisch als die commandant, die zijn troep ver vooruit is. Hij ver liest het contact met zijn lezers, die hij uit het oog verliest, hij bereikt niets en zijn lezers raken in ver warring. Uit een langdurige rust gestoten, moet ons volk thans met versnelde activiteit naar een geheel nieuwe orde van zaken. En dat betreft in casu vooral een volk. dat doorzijn bodemgesteldheid, zijn aard, zijn karakter ietwat traag denkt en niet gemakkelijk in beweging is te bren gen voor een waan van den dag. Maar dat ook in de historie bewezen heeft, dat wanneer het eenmaal tot de overtuiging is gekomen, dat bet nieuwe veel goeds in zich bevat, het nieuwe veel sneller en beter aan vaardt dan wie ook. We noemen slechts de sociale gedachte. Bij de aanvaarding van de nieuwe sociale gedachte waren wij Nederlandersin Europa zeker niet de eersten. Maar nu na 60 en 70 jaar staan wij, wat de sociale ontwikkeling betreft, in heel de wereld bovenaan. En zijn er momenteel ook leiders en voortrekkers van de karakter loze windramen, die met alle winden meedraaien, spreken we niet eens die met deze Nederlandse ka raktertrekken geen rekening houden. Zij hollen ons volk ver vooruit en bereiken alleen, dat ons volk hen niet begrijpt, volkomen misverstaat en ook niet bereid is hen te volgen. Een goed journalist, die een goed voortrekker wil zijn, is inderdaad geen klankbord, hij geeft niet weer, wat hij hoort, maar hij geeft leiding en gaat voorop. Maar hij blijft bij die leiding dicht bij zijn troep en handhaaft daarmee een nauw contact. Want alleen dan zal hij als voor trekker iets met zijn volk bereiken. JUIST INZICHT. In „Volk en Vaderland" krijgt een kameraad, die de redactie kerkelijke blaadjes toezond, achter welke inhoud hij blijkbaar „politiek Christendom" vermoedde, o.m. het volgende te slik ken: Waarom wij dit geval hier dan des ondanks toch nog openlijk behandelen? Omdat het ons in hooge mate ge- wenscht voorkomt, eens met nadruk te waarschuwen tegen de vergaande be moeizucht, waarmede sommigen in on zen kring sedert eenigen tijd zijn be hept en tegen den vervolgingswaanzin, waaraan weer anderen schijnen te lij den. Wanneer men meent op deze wijze de zaak van het nationaal-socialisme te dienen, is men er glad naast. Omdat onze volksgenooten ons in 't verleden kwalijk hebben behandeld en vervolgd, mag dit voor ons nog geen reden zijn, dit kwaad met een nieuw kwaad te vergelden. Wij hebben steeds gestreden en strijden nog voor de volkseenheid, voor de verzoening der tegenstellingen binnen de volksgemeen schap Wie dus die tegenstellingen ge heel onnoodig verscherpt, wie achter iederen boom een volksgenoot als vij and ziet, die is feitelijk onbruikbaar bij den opbouw van den nationaal-socialis- tischen staat!" vraagt voor haar afd. Metaalwaren Aanmelden aan de fabriek Grootestraat 299 Waalwijk. Uitsluitend schriftel soil, worden behandeld. 63950 PRIMA 4 pits met oven. Te bezichtigen Grootestr. 283 De Jaarlijksche Alg. Verga dering van Aandeelhouders der Waalwijksche IJsclub zal gehouden worden op om half 9 in Hotel VerwieL HET BESTUUR. PRIMA VERSCH Grootestraat 36, Waalwijk (Besoijen.)

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6