KAATSHEUVEL. Gemengd Nieuws ^«aEscaBSiassass3£asa29BaiaaEii£ia BONNEN. Thans zijn geldig: Brood: (wit, bruin, luxe, krenten brood): de met 17 genummerde dubbele bonnen, rechtgevendc op 2509 gram roggebrood of 2000 gram ander brood of 20 rantsoenen ge bak. tijdvak t.e.m. 8 December. Op de bloemkaart (nog uit te rei ken) bon No. 1: 60 65 gram rog gebrood of 50 gram ander brood of y2 rantsoen gebak of 35 gram tarwe meel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bak meel of boekweitmeel, tijdvak 2 December t.e.m. 29 December. Koffie en thee: No. 81, rechtgeven dc op het koopen van 250 gr. koffie of 75 gram thee, gedurende het tijd vak van 9 November-tot en met 20 December. Kaas: Bon 49, 50, 62 en 63 geven elk recht op het koopen van 100 gram kaas, tijdvak 2 December tot en met 29 December. Eieren: Bon 36, rechtgevende op één ei, tijdvak t.e.m. 8 December, even tueel 15 December. Havermout of Havervlokken of gort of grutten of Haverbloem of gort- mout: No. 83 rechtgevendc op 250 gram, tijdvak tot en met 27 Decem ber; No. 88 uitsluitend y2 pond gort of Gortmout of Grutten, tijdvak tot en met 27.December. Rjist: Bon No. 43 van het algemeen distributieboekje geeft recht op het koopen van 250 gram rijst of rijste- meel of rijstebloem of gruttemeel (gemengd meel). Maizena of griesmeel- of puddingpoe der of aardappelmeel of sago: No. 93, rechtgevende op 100 gram, tijd vak 2 November t.e.m. 27 December. Vermicelli of macaroni of spaghetti: No. 98, rechtgevende op 100 gram, tijdvak 2 November tot en met 2? December. Peulvruchten: Bon no. 56, rechtge* vende op x/2 kg. peulvruchten, van 19 November tot en met 16 December. Bon 116: (extra-bon, die gelijk met de textiel kaart aan mannelijke per sonen boven 15 jaar is uitgereikt: 50 gr.* scheerzeep of één tube schcer- crême, of één pot scheerzeep van 31 Augustus tot en met 31 December. Petroleum: op zegel gemerkt: „Pe riode „b", rechtgevende op 2 liter, t.e.m. 15 December. Zegelpcriode 7 t.e.m. 29 December. Hond en kat: Bon No. 11 van de voe- derkaart voor honden. Kinderschoenen: alle soorten tot en met maat 23 zonder bon. Schoenen en pantoffels blijven onveranderd. BRANDSTOFFEN. Gedurende de maand November: Bons 04, 05, 06 en 07 (vaste brand stoffen, haarden en kachels). Alsmede: Bons 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13 en 14 (centrale verwarming). alsmede Bons cokes één eenheid, 2e periode geven recht op het koopen van écn eenheid vaste brandstoffen geduren de November. Bons 08. 09, 10 en 11 (vaste brand stoffen) geven gedurende November recht op het koopen van één een heid turf. Deze bonnen zullen echter later aan gewezen worden voor het koopen van één eenheid vaste brandstof. Men heeft dus bij deze bonnen de keuze tusschen turf of andere brand stoffen. Piet speelgoed en versnaperingen uit gedeeld. Nog enkele St. Nicolaaslied- jes werden gezongen, waarna allen vol daan huiswaarts gingen. Het bestuur kan met trots terug zien op dit goed geslaagd St. Nicolaasfeest. Collecte Winterhulp. Ook hier ter plaatse hebben op 30 November verschillende collectanten en collectrices huis aan huis de giften ingezameld voor de zoo groot opge zette winterhulp en spontaan is er door de inwoners bijgedragen voor dit mooie doel. St. Nicolaas in de scholen. Ondanks de ongunstige tijden kon St. Nicolaas niet nalaten ook dit jaar een bezoek te brengen aan de Kaats- heuvelsche scholen. Zoowel in de Ber- nardusschool als in de Maria-school verscheen hij Donderdagmiddag om de kleintjes van de twee jongens- en twee meisjesscholen te verrassen. Natuurlijk was Zwarte Piet z'n geleider en we moesten het meemaken, dat sommige niet al te brave snaken met heel veel oprechte en goede meening en tranen in de oogen beterschap voor de toe komst beloofden. Het spreekwoord ken nend „een kinderhand is gauw gevuld" verblijdde hij allen met zijn goede ga ven. Armenconcert. In aansluiting op het bericht in ons vorig nummer, kunnen we mededeelen, dat het armenconcert van de Kon. Eik. Harmonie Apollo thans is vastgesteld op Zondag 1.5 December om 7 uur n.m. in de Bel Cantozaal van den heer Jan van Dun. Ook op dien avond heeft de heer van Ostade toegezegd de verzor ging van het amusante gedeelte van het programma op zich te nemen. In betere handen kan het niet liggen en het ga randeert Apollo een volle zaal en de St. Vincentiusvereeniging een flinke re cette. LOON-OP-ZAND. St. Nicolaasfeest. Zaterdag 1.1. arriveerde de goede Sint omstreeks 4 uur in de zaal van „Concordia om een bezoek te bien- gen aan de kinderen der leden van de R.K. Werkliedenvereeniging. Ruim 200 kinderen hadden zich in de zaal verzameld alsmede de ouders der kinderen. Door den voorzitter der Werkliedenvereeniging werd de Hei lige Man verwelkomd, waarna ook St. Nicolaas het woord richtte tot de kin deren, dat onder ademlooze stilte werd aangehoord. Daarna werden door hem en Zwarte SPOORWEGRAMP IN SPANJE. Twee expresstreinen in botsing. Tot dusver 53 dooden. Bij het Spaansche station Velilla del Ebro zijn de expresstreinen uit Ma drid en Barcelona op elkaar gereden. Het D.N.B. meldt nog het volgende: De eerste ambulancetrein met slacht offers van de spoorwegramp van Ve lilla del Ebro is te Saiagossa aange komen met veertig dooden en zestig gewonden. Het aantal dooden van het spoorwegongeluk bedraagt volgens de laatste berichten 53, dat der gewon den ligt boven de zestig. De oorzaak van het ongeluk is wel licht gelegen in vertraging van den express van Barcelona. De botsing geschiedde om half vijf 's morgens. Voor zoover men thans heeft kunnen nagaan, is voor den ex press uit Madrid ten onrechte het sein op veilig gezet. De stopseinen van den baanwachter van Velilla konden den trein niet meer tot staan breneng. Een slaapwagen schoof over den bagagewagen heen, een wagon derde klasse sloeg om en een andere viel de helling van twee meter af in puin. De beide locomotieven en een tender schoven in elkaar. Onder de passa giers bevonden zich ook een priester, die de stervenden bijstond. ONTPLOFFING IN EEN HUIS TE SCHEVENINGEN. Een doode. Het A.N.P. meldde gisteren: Gisteravond is in de woning van de weduwe den H. aan de Reepstraat no. 36 te Scheveningen een noodlottige ontploffing geschied, die het leven heeft gekost aan dén alleen thuis zijn- den zoon des huizes J. den H. De moeder was met twee harcr zoons afwezig. Vermoedelijk had de thuisgebleven zoon aan het strand een onontploft projectiel gevonden, dat hij, zoo wordt verondersteld, thuis heeft willen demonteeren. Omstreeks acht uur werd in den omtrek een he vige knal vernomen, waardoor de bo venwoning vrijwel werd verwoest, ter-v wijl ook het benedenhuis ernstig merci beschadigd. Onmiddellijk werden de politie en de geneeskundige dienst ge waarschuwd en na kort onderzoek werd het zwaar verminkte lijk van den jongen temidden van de puinhoo- pen aangetroffen. Uit dit droevig voorval moge voor anderen opnieuw de les wordbn ge trokken, dat het hoogst onverant woordelijk en levensgevaarlijk is om eenig gevonden projectiel met onbe voegde handen aan te raken, laat staan te demonteeren. RECORD VOOR BRITSCHE OORLOGSUITGAVEN. Ruim 90 millioen pond in één week. Naar Associated Press meldt, heb ben de Engelsche uitgaven voor oor logsdoeleinden de afgeloopen week het record van 90.13 millioen pond sterling bereikt, tegenover 72.3 milli oen in de voorafgaande week. De oor logsuitgaven sedert 1 April hebben 2.15 milliard pond sterling bedragen. Dood langs den weg gevonden. Op een zandweg tusschen den Zulpliensche- en den Lochemsche- weg in de buurtschap Verken (gem. Warnsveld) vond een voorbijganger een man aan den kant van den weg dood bij zijn fiets liggen Hij waar schuwde terstond in de buurt wonende boeren, die een dokter haalden. Het slachtoffer bleek te zijn N. uit Zutphen. Onder welke omstandig heden de man den dood heeft ge vonden, is nog niet vastgesteld. Geld uit een portefeuille gestolen. Een oneerlijk magazijnknechtje. De bedrijfsleider van een papier handel aan üe Bierkade te 's-Graven- hage, die te Botterdam woonachtig is, had er gewoonte van gemaakt zijn bankpapier steeds in den zak van zijn colbert te dragen. Zoo droeg hij reeds eenige maanden een por tefeuille bij zich inhoudende f 145. 's Morgens als hij op kantoor kwam, hing hij het colbert in een kast en trok zijn kantoorjasje aan. Toen de bedrijfsleider gisteroch tend toevallig het geld eens natelde, bleek dat van de f145 alleen nog maar een bankbiljet van f20 aan wezig was. Hij deed onmiddellijk aangifte bij de politie, die het personeel van de firma aan den tand voelde. Hierbij ontdekte zij, dat een 17-jarige maga zijnknecht een gouden zegelringen een duur polshorloge droegen daar de jongen vei klaarde, dat hij 60 cent zakgeld per week genoot, kwam haar dat verdacht voor. De jongen viel dan ook al spoedig door de mand en bekende dat hij vijf keer een bankbiljet van f 25 uit de portefeuille lad genomen Daar de bedrijfsleider het geld eenige weken in de porte feuille had gelaten zonder het na te tellen, kwam de diefstal eerst thans aan het licht. Drie Zweedsche vliegtuigen verongelukt. Twee andere vermist. Vijf Zweedsche militaire vliegtuigen die in den nacht van 4 op 5 Dec. waren opgestegen voor een oefen- vlucht, zijn niet op hun basis terug gekeerd. Nog in den loop van den nacht heeft men drie der vermiste machines ernstig beschadigd terug gevonden Van de inzittenden bleken twee piloten te zijn gedood, drie andere leden der bemanningen waren gewond. De beide overige vliegtuigen met drie piloten aan boord worden nog vermist. Drie vermissingsgevallen. Vandaag is het vier weken geleden dat de Amsterdamsche groenten- en fruithandelaar M. Nebig op reis ging teneinde up de veiling te Poel. dijk (gemeente Monster) zaken te doen. Sindsdien heelt men niets meer van hem vernomen De ver dwijning van Nebig plaatst de po litie voor een onoplosbaar raadsel. Het weinige wat men weet omtrent den man,' is, dat hij inderdaad te Poeldijk is aangekomen, daar een partij peren heelt gekocht en ver volgens van plan is geweest met een autobus van Poeldijk naar Den Haag te reizen. Daar wilde hij naar de Fruitcenlrale gaan om een vervoer- bewijs voor appelen te halen. Uit het onderzoek, dat is ingesteld, is bekend geworden, dat Nebig inder daad op de bus is gestapt, maar hij is niet in Den Haag aangekomen, althans niet aan de Fruitcentrale. Waar hij uit de bus is gestapt, is niet bekend. Intusschen zoekt men ook naar den vermisten Bredanaar P. v. Aert, eigenaar van een kleedingmagazijn, die sinds 12 Nov. is verdwenen. Vooits doet de Hotterdamsche politie pogingen om een stuurman op te sporen, die eenigen tijd ge leden eveneens spoorloos is ver dwenen. Slachtoffers van de duisternis. Verdrinkingsongevallen. De dichte duisternis heeft gister avond in verschillende plaatsen in het land weer slachtoffeis gemaakt. Twee ongevallen gebeurden in Den Haag, waarvan een, naar wordt gemeld, met doodelijken afloop. De 39 jarige J. T. uit de Ferdinand Bolstraat geraakte 's avonds te water bij het slachthuis aan de Calandkade. Het mocht niet gelukken hem te redden. De Eerste Hulpdienst heeft later het lijk naar het Gemeente ziekenhuis overgebracht. HET DUIKELAARTJE. Er was eens een jongetje dat van een aardigen meneer een duikelaartje had gekregen. Weten jullie wat een duikelaartje is? Wel, een duikelaartje is een mannetje, meestal van hout ge maakt. Inplaats van voeten heeft hij een ijzeren hol, die er voor zorgt dat het mannetje altijd op zijn „pootjes" terecht komt. Jullie zult het met me eens zijn dat zoiets eig grappig is. Dat vond het jongetje cok en hij hield vanaf de eerste dag dolveel van het ventje Het jongetje was een arm jongetje en be halve het duikelaartje had hij niet veel ander speelgoed. Veel rijd om te spelen had hij ook niet, want het grootste ge deelte var de dag zat hij op school en na schooltijd moest hij er op uit, kran ten verkopen, om er wat bij te ver dienen. Maar sinds hii het duikelaar tje had, droeg hij hem altijd in zijn zak en cr was altijd wel een gladde steen of een ander plekje in de huurt, waar de duikelaar zijn kunsten kou vertonen. Zijn vriendelijk grijnzend gezichtje lachte het jongetje elke keer toe, als hij. na in de lucht gegooid te zijn, weer op zijn ijzeren kogel terecht kwam. „Doe net als ik", scheen het duike laartje tegen de jongen te zeggen, „laat je niet neerdrukken, sta altijd weer op En misschien kwam het wel hier door, dat de jongen tegen zijn moeder, die hij op zekere dag zag huilen, zei: „Huil maar niet moeder. Wacht maar tot ik groot ben, dan zal ik zorgen dat het ons veel beter gaat. Ik doe net als het duikelaartje, ik laat me er niet onder krijgen, ik sta altijd weer op!' Koos leerde vlijtig en toen hij van school ging kreeg hij een mooi rapport mee naar huis. Door dit mooie rap port kwam hij als leerling in een krui denierszaak, waar het hem goed be vallen had, alsja, als hij maar de enige leerling geweest was. Maar er was er nog een, een akelige jongen, met wien Koos niet kon opschieten. Die andere jongen was oneerlijk en achterbaks. Op een keer zag Koos dat hij krenten, rozijnen en een paar bus jes stroop in zijn zakken stopte. Een paar seconden stonden de twee jon gens zonder iets te zeggen tegenover elkaar. Eindelijk zei Koos: „Het is maar goed Koen, dat ik het ben die je ziet, want ik zal je niet verklikken, als je belooft dat je dat nooit meer zult doen". Toen Koen zich met z'n buit uit de voeten wilde maken, hield Koos hem tegen en zei„HaltZet. alles weer op zijn plaats. Gestolen wordt hier niets!" Sinds die dag kon Koen, Koos hele maal niet meer zien. Hij keek hem steeds met ogen vol haat aan. Maar Koos deed net alsof hij niet zag en trok zich er verder niets van aan. Op een warme zomerdag moesten de twee jongens in het pakhuis werken. Koos werkte hard en kreeg het al gauw zo warm, dat hij zijn jas uittrok en hem aan een spijker ophing. Zonder dat Koos 't zag, sloop Koen in 't kan toortje van de baas, die er op dat ogen blik niet was, stak z'n hand in 't geld- laadje en kwam even later met een hand vol geldstukken terug. Toen stopte hij, zonder dat iemand 't merk te, het geld in de jas van Koos. Toen de baas ontdekte dat hij geld miste, moesten de twee jongens hij hem- komen en op zijn vragen ant woorden. Niemand had het gedaan. Toen onderzocht de baas de zakken van de jongens en wat er nu gebeur de, kunnen jullie wel raden; het geld werd bij Koos gevonden, die met schande en smaad werd weggejaagd. Versufd sloop Koos weg. Hij begreep nog niet wat er gebeurd was. Wat zou moeder zeggen als ze het hoorde. Ze zou natuurlijk aan zijn onschuld ge loven, maar wat schoot hij daar mee op? Bij de rivier gekomen ging hij op een steen zitten. Ineens kon hij zich niet meer inhouden, de tranen stroom den over zijn gezicht en hij moest zijn zakdoek te voorschijn halen om zijn gezicht af te vegen. Daar rolde iets voor zijn voetenhet duikelaartje. „Ja, je hebt gelijk", zei Koos, „ik zal me niet laten neerdrukken, ik zal weer opstaan!" Toen moeder alles hoorde, was ze érg ongelukkig. Maar Koos pakte di rect aan. Eerst werkte hij thuis veel. Hij hielp moeder waar hij maar kon. Van zijn opgespaarde centen maakte hij alles wat er in het huisje kapot was, heel. Ondertussen zocht hij een andere betrekking, maar tot nu toe was er niets op komen dagen. Toen Koos op een goede dag weer vlijtig aan 't werk was, kwam er be zoek. Bezoek dat ze nooit verwacht hadden. Het was de kruideniersbaas die kwam vertellen dat ze nu wisten wie het gelei gestolen had. Koen had zichzelf verraden en kwam de baas Koos weer terughalen. „Hier heb jij het geld jongen en mor gen begin je weer, begrepen?" Tegelijkertijd stopte hij een bank biljet in de hand van Koos. Moeder huilde van geluk en Koos dankte in stilte zijn duikelaartje, die hem de moed niet had doen verliezen. Het is niet de enige keer geweest dat de duikelaar hem geholpen heeft. Ook toen hij ouder werd haalde hij t ventje wel eens uit zijn zak. En Koos werd later zelf een kruidenier, wiens zaak uitstekend ging. Hij had gelijk gehad, moeder woonde nu bij hem in een aardig huis en zorgen had ze met meer' Als ieder ander mens had Koos ook van tijd tot tijd pech en ongeluk. Eén keer ging een hele lading kruideniers waren in de storm verloren en een an dere keer brandde zijn hele pakhuis af. Maar weer deed Koos wat het duike laartje hem geleerd had: „Laat je niet neerdrukken, sta altijd weer op!" En Koos heeft zijn geluk voor een groot deel aan die les te danken. MIJN BESTE VRIEND. '/«p v. Wie of ik wel de liefste vind De liefste bij ons thuis? Wie of wel is mijn beste vrind De beste van ons huis? Dat is de hond, je ziet hem hier Heeft hij geen lieve kop? Het is een snoesje van een dier, Ik ben er dan ook dol op. Nooit is de lieverd wel eens stout Nooit is hij boos op mij Nooit doet hij iets dat hem berouwt De zoetste dat is hij!

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 3