UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. BURGERLIJKE LAATSTE BERICHTEN RECHTZAKEN UIT DE PERS r SPRANG—CAPEUE. WASPIK, SPORT OTAMFI Abonneert U op dit Blad DE VERORDENING OMTRENT DE CULTUURGRONDEN. DIT BLAD GEEFT U VOOR 10 CENT PER WEEK I -Pre'dikbeurten Zondag 8 Decem ber 1940: Ned. Herv. Kerk, v.m 10 uur en nam. half drie, de Weled. heer Vroom, godsdienstonderwijzer te Heemstede. Geref. Kerk, v.m. 10 uur en nam. 3 uur leesdienst. -Maandag 9 December a.s. zal het twintig jaar geleden zijn dat de Chr. Besturenbond, de plaatselijke centrale der Chr. Vakbeweging, werd opge richt. ïn verband daarmede zal a.s. Maan dagavond half acht, in de zaal van den Chr. Volksbond alhier een herden kingssamenkomst worden gehouden, waarin als spreker zal optreden den heer f. Schipper, Utrecht, secretaris van de landelijke centrale der Chr. vak beweging, het Chr. Nat. Vakverbond, met het onderwerp: Onder eigen Ba nier". Tot deze samenkomst zijn uitgenoo- digd afgevaardigden van de verschil lende Jongelingsvereenigingen, Eerw. heeren predikanten. Burgemeester en Wethouders, enz. De jaarvergadering van de Chr. Gymnastiekvereeniging ,,Pro Patria" van Sprang-Capelle, zal naar wij ver nemen, op Maandag 16 December a.s. in de zaal van den Chr. Volksbond al hier worden gehouden. CAPELLE. Gedurende de maand November 1940 werden ter gemeentesecretarie van Sprang-Capelle ingevolge de Vleeschkeuringswet aangegeven 17 runderen. Voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk hoopt a.s. Zondag des morgens 10 uur en des namiddags half drie op te treden Ds. Vroeginde- wey. Onze vroegere predikant Ds. J. H. v. Paddenburg, thans verbonden aan de Ned. Herv. gemeente te Elspeet, mocht een dezer dagen den dag her denken, waarop hij voor 35 jaar in zijn eerste gemeente Reeuwijk het predi kant-ambt aanvaardde. Z.E. diende de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse van 19191921 Aan de leden van de afdëeling Sprang-Capelle e.o. van Volksonder wijs en de gemengde zangvereeniging 't Rozeknopje zal a.s. Dinsdag 10 Dec. des avonds 7 uur in de zaal van den heer E Cové aan de Nieuwevaart een gezelligen avond worden aangeboden. Het St. Nicolaasfeest voor de kinderen der O. L. school in de Kom, dat a.s. Dinsdag 10 dezer zal worden gevierd, zal plaats hebben in het gym nastieklokaal der school. Het Fanfarecorps „Sirena di recteur den heer P. B. Bisselink te Vrij- hoeve-Capelle hoopt Woensdag 11 De cember e.k. eene uitvoering te geven. Medewerking zal verleenen den gevier de en populaire artist Aug. de Laat uit Tilburg met zijn gezelschap Het belooft een prettige en genot volle avond te worden. Predikbeurten Zondag 8 Dec. 1940: Ned, Herv. Kerk, v.m. tien uur en nam. half drie Ds. R. de Bruin. W. S. C. is revanche mogelijk Dat is de vraag, die morgen beau - woord zal worden, want de eerste neder laag van deze competitie tegen deze Bo schenaren geleden, ligt de zwart hemden r*og versch in het geheugen. Toen werd in Den Bosch me! 20 ver loren, na een wedstrijd waarin de zwar ten, zeker de minderen van hun gasthec ren niet waren. Beider prestaties van na dien loopen nogal ver uiteen. SVD wist verschillende malen mooie resultaten te hoeken, al waren de tegenstanders nu niet direct van de slcrkstcn. Nu zij mor gen tegenover WSC komt, kan zij ervan verzekerd zijn een ploeg tegenover zich Ie vinden, met revanche-geyoclens he zield. Mogen deze gevoelens ook werkelijk heid worden. Het zou een late maar wel kome surprise zijn. BAARDWIJK. De uilwedstrijd der Geel-Zwarlen gaat morgen naar het Tilburgschc Sarto, de ex 2de klas IVCB'er. Nog nooit hebben beide ploegen elkander dan ook ontmoet zoodat deze eerste kennismaking ons bij zonder belang inboezemt. Gaat men even na wat de Tilburgenaren reeds gepres teerd hebben dan valt he>t iedereen op dat zij wispelturig zijn maar vooral op eigen terrein zeer sterke tegenstand kun nen bieden. Willen de Overlaters dan ook de puntjes medebrengen dan zullen zij zich van het begin af aan geheel moeten geven want dan alleen zal er kans zijn om succesvol den strijd te beëindigen. Baardwijkers laat je door de onver wachte nederlaag van vorige week niet ontmoedigen want nog steeds is de rang lijst zoo, dat er nog van alles mogelijk is. Doet dus je uiterste best en laai je aan hang juichen. Verder is er voor de thuisblijvers nog een interessante kamp in de Overlaat tus- schen Baardwijk 2 en Willem III 1. O.i. zal men hier aan het werk krijgen te zien twee volkomen aan elkaar gewaagde ploegen die ons een spannende kamp zullen waarborgen. Voor de sportliefheb bers dus eens een mooie gelegenheid om kennis te maken met het spelpeil der 011- derafdeeling. Juliana-mannen pak de za ken direct energiek aan en wij gelooven wel dat dan de puntjes thuis gehouden kunnen worden. Wij rekenen op V. DAMMEN. W. D. V. L.l. Dinsdag nam de onderlinge win tercompetitie onzer plaatselijke damver. WDV in haar, door den heer Bausenbach smaakvol gemoderniseerde damzaal, daar nu elke partij aan een aparte tafel kan worden gespeeld en ruim voldoende ver licht is, een aanvang. De uitslagen zijn: Fr. v. MunsterFr. v. cl. Gouw II 2 0 A. v. d. GouwJan Hollemans 20 H. v. d. HammenG. de Werd Fr. v. d. Gouw IJan Hollemans 02 A. HollemansM. Konings 2ft A. v. EngelenA. Damen 20 Fl. HollemansA. Pijnenburg 20 H. BrouwersW. Damen 20 A. v. EngelenK. v. Gelder 20 De lieer .1. v. d. Gouw bezorgde z'ijn neef Frans een aardige St. Nicolaas sui- prise, evenzoo had dat Jan Hollemaiis zijn tegenstander A. v. d. Gouw kunnen doen, daar Jan in het eindspel 3 legen 1 een volkomen verdiende remise-stand nog verloren zag gaan. Beide spelers, indien zij zoo doorgaan, zullen nog veel in de toekomst van zich laten hooren. Voor a.s. Dinsdag is het programma: J. HollemansFr. v. Munster. J. v. d. GouwA. v. d. Gouw. A. PijnenburgFr. v. d. Gouw T. G. de WerdFl. Hollemans. M. KoningsH. v. d. Hammen. W. DamenA. Hollemans. K. v. GeldèrH Brouwers. Fr. v. d. Gouw IIA. v. Engelen. A. Damen vrij. WAALWIJK. Van 29 November tot (i December 1940. Geboren Adriana Gerdnia Mafia, dv. L. van Boxtel-Leijtens. - Elisabeth Adriana An- tonia, dv. P. A. A. van Hoof-van Rijswijk. Cornelis Johannes, zv. L. van der Lee- Brok. Ferdinand Clemens Maria, zv. E. Smienk-van der Aa. Arie Peter,, zv. J A. Verhagen-Snijders. Huwelijken A. J. Alessie, oud 20 jaren en Tha. J. Mulders, oud 20 jaren. Fr. van Wezel, oud 31 jaren wonende te Drunen en Pa. Brok, oud 20 jaren, wonende te Waalwijk. Ingekomen: K. G. J. van Haamsdonk van Schijndcl A. H. A. van Doormalen van Ammer- zoden. H. Smulders van 's-Boseh. E. M. A. Meeuwsen van Beesd. Vertrokken Pa. Brok naar Drunen. Ma. B. T. Vink naar Deventer. NOODBEURS VOOR DE SCHOEN INDUSTRIE. Dinsdag 10 December te Tilburg. De heer H. Sluytcrs te Breda heeft zich per circulaire tot alle Nederland- sche schoenfabrikanten gericht en tot alle Nederlandschc fabrikanten van grondstoffen voor de schoenindustrie, zoowel van zool-, overleder en voc- ringleder, als van textielgoederen en schoenfournituren, alsook tot alle vertegenwoordigers van genoemde fa brikanten. Hij stelde hun daarin de vraag of hel niet gewenscht zou zijn lol een noodbeurs te komen en zoo ja, op welken dag en welk uur. Deze enquête werd een succes, want meer dan 75 procent der aangeschre ven personen betuigden hun adhaesie met hel beurspjan. Meer dan de helft wenscht den beursdag te houden op Dinsdag. Meer dan 00 pot. verzocht de beurs te houden van 10-12 en van 14- 10 uur. Aan de hand der ontvangen gegevens kan voorts worden opge maakt dat 05 pet. der bezoekers zal bestaan uit koopers en 35 pet. uit ver- koopers. Thans is de eerste beursdag bepaald op Dinsdag 10 December a.s. in de Looicrsbcurs te Tilburg van 10-12 en van 14-10 uur. De initiatiefnemer, de heer H. Sluyters, zal een openings woord spreken. DE WINTERHULP-ACTIE. Volgens officieele opgave heeft de winterhulpcollecte de volgende bedra gen opgebracht: Den Bosch, Buscollecte 2058, ex tra 11.217; Tilburg 2387,50, extra 23569,57^2 Eindhoven 4481; extra 16.470; Breda 2563; extra 3100; Vlijmen 104; Geertruidenberg 96.73; Heusden 146; Oisterwijk 1879; Dussen 237,48; 's-Gravcn- moer 91,95; Vlijmen 140. VORDERING VAN PAARDEN. Alle paarden boven drie jaar worden gemonsterd. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd deelt mede, dat in de komende weken de Duitsche legerautoriteiten hier te lande paar den zullen vorderen. Teneinde te bereiken, dat de te vor deren paarden zoo juist mogelijk ovei de provinciën worden verdeeld en om rekening te houden met de omstandig heden o]) de verschillende bedrijven, is genoemd rijksbureau belast met de voorbereiding van deze vordering. Voor de uitvoering hiervan worden (ie provinciale voedselcommissarissen ingeschakeld. Deze zullen voorinon- steringen organiseeren, waarop com missies, door hen aangesteld, de paar den, die voor monstering door de Duit sche autoriteiten in aanmerking ko men, zullen aanwijzen. Op deze voormonstering moeten al le paarden hoven drie jaar, met uil zondering van de hengsten, worden voorgeleid. Hel zich onttrekken aan voormon stering of monstering is strafbaar, terwijl bovendien inbeslagneming van de paarden kan volgen. Plaatsen en data voor de voormon stering zullen t.z.t. in de provinciale bladen of anderszins worden hekend gemaakt. BELEEDIGING VAN EEN WACHTMEESTER. De 38-jarige caféhouder M. P. J. V. uit 't Loonsch Hoekje le Kaatsheuvel, die in den avond van 27 Aug. j.l. den wachtmeester der marechaussee J. v. d. V., uit die gemeente had belee- digd. toen deze hem een waarschuwing gaf omdat vanuit zijn café licht naar buitendrong, werd veroordeeld tot 40 gulden boete subs. 20 dagen hechtenis onvoorwaardelijk en voorts tot 6 we ken gevangenisstraf voorwaardelijk mei 2 jaar proeftijd. De Officier van Justitie had tegen den caféhouder een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 6 weken gerequi- reerd. Verschenen is een verordening, krachtens hetwelk het verboden is om cultuurgrond zonder toestemming van de Pacht kamer te verknopen, aldus de N. Rolt. Crt. Een verordening welke, naar we in de Deutsche Zeitung in den Niederianden lezen, aan het persoon lijke initiatief van den Rijkscommis saris haar ontstaan dankt en waarvan dit blad -hel „de blijvende winst" noemt, dat zij beantwoordt aan een der eischen van de N.S.B. Deze toe stemming wordt in alle gevallen ge weigerd, wanneer de verkoop geschiedt aan een niet-boer of tuinder en tegen een hoogeren prijs dan die, welke in 1939 gold. De aanzienlijke stijging van de grondprijzen, welke zich ook sedert 1(1 Mei heeft voorgedaan, vond niet uitsluitend haar oorzaak in zooveel verbeterde oeconomische vooruitzich ten van den landbouw, maar in een interne vlucht van hel kapitaal van de eene in de andere belegging. Een te kort aan beleggingsmateriaal dreef den belegger in deze richting en daar door dreigde hel gevaar, dat de eigen lijke landgebruiker in toenemende mate van het speculatieve kapitaal af hankelijk zou worden. Bij de boeren had op grond van ver schillende overwegingen in toenemen de mate verkoop van vast goed plaats, al werd daarbij dan ook veelal de con ditie gemaakt, dat men als pachter op hel bedrijf kon blijven. Aan dezen ongezonden toestand zal nu een einde komen en moest ook een einde komen, mede omdat op agrarisch gebied het vaststellen van de prijzen voor de producten in de toekomst een staatsaangelegenheid blijft. Bovendien wordt de volkskracht on dermijnd door de verbrokkeling van landbezit, waarhij een krachtige boe renstand zich niet kan ontplooien. Weliswaar kwamen de voorschriften met betrekking tot de*ruilverkavcling aan dit bezwaar tot zekere hoogte te gemoet, doch het geheel was te on samenhangend en de oorzaak van in tredende versnippering werd er niet door weggenomen. Wil men den boerenstand voor de toekomst meer onafhankelijk maken van de speculatieve prijsvorming op de wereldmarkten, dan zal men er tevens voor moeten zorgen, dat hij on afhankelijk wordt van interne kapi taalinvloeden. Men kan niet het eene volgens de nieuwe beginselen regelen en het andere op de oude .kapitalis tische grondslagen handhaven. Beide voorwaarden zijn onmisbaar voor de schepping en hel in stand houden van een eigen geërfden boerenstand, ar beidend ten bate, van de volksgemeen schap, in innige verbondenheid met den nationalen bodem. ARNOLD MEIJER OVER SAMENWERKING. De leider van Nationaal Front, Ar nold Meijer, heeft in een brochure zijn meening over de huidige mogelijkheden van samenwerking uiteengezet. Na nog eens de verschillen tusschen Nationaal Front eenerzijds en de N.S.B. en de Ned. Unie anderzijds te hebben aange geven. vraagt hij zich af, of nu politie ke eenheid nog niet mogelijk is, toch samenwerking de drie bewegingen tot elkaar zou kunnen doen toegroeien. Hij neemt aan, dat er op den duur slechts één beweging kan en zal bestaan en dat de bezettingsoverheid als minimum eischen voor de politieke werkzaamheid doet gelden een nationaal-Nederland- sche, sociale en autoritaire instelling en uitschakeling van de Joden, benevens het streven naar goede verhoudingen tusschen Nederland en Duitschland. De samenwerking zou dus moeten leiden tot één beweging op dezen grondslag. Overigens zou de samen werking thans in bestaande organisa ties op concrete levensgebieden kunnen plaats hebben, zooals in de pers en den landbouw op den grondslag van het geen de bewegingen gemeen hebben. In deze brochure wordt in verband met de vermoedelijke eischen, welke de bezettingsoverheid aan de politieke werkzaamheid hier te lande te stellen heeft, ook onder het oog gezien, dat de N.S.B. klaarblijkelijk bevoordeeld wordt. Arnold Meijer vraagt zich hier bij af, of de bezettingsoverheid meer verlangt dan de door hun veronder stelde minimumeischen. Hij stelt zich een oogenblik voor, dat dit bevoordee- len van de N.S.B. dienen moet, om de rest van Nederland politiek wakker te schudden, maar kan daaromtrent na tuurlijk geen uitsluitsel geven. In ge val de Duitsche overheid meer eischen wil stellen, dan hij bij haar veronder stelt, dringt hij er op aan, dat zij zich nader uitspreekt. Als deze eischen zoo danig zouden zijn, „dat zij veïder gaan dan het maximum, dat wij zonder te kort te doen aan de eer en het welzijn van het Nederlandsche volk, zouden mogen en willen aanvaarden, dan zou den wij niet aarzelen daaruit de logi sche conclusie te trekken en de bewe ging, die ons lief is, als politieke orga nisatie op te heffen". Nederland geen Westmark, Wij lezen in „De Volkskrant": In benauwde ogenblikken hebben be nauwde mehsen, in de war gebracht bovendien door zeker tendentieus ge schrijf, gevreesd, dat Duitsland de hand zou leggen op ons land en het bij zijn gebied zou inlijven. Men sprak al van Nederland als de Westmark, de tegenpool van het als Oostmark herdoopte Oostenrijk van Versailles. Duitsland heeft thans zijn Westmark gekregen: gouwleider Bürckel heeft de zer dagen te Saarbrücken meegedeeld, dat naar de wil van den Führer het tot het Duitse rijk voor de tweede maal teruggekeerde Lotharingen met de Saarpalts te zamen voortaan, en voor altijd, de naam Westmark zal dragen. Voor Nederland als Westmark is derhalve geen plaats meer in Groot- Duitsland. Op zich zelf is dit natuurlijk geen bewijs tegen de inlijving van Neder land. Maar het kan wellicht de vrees ver minderen van de zwartgalligen en tegenover den Führer onrechtvaardi- gen dat Nederland geen verder be staan beschoren zou zijn dan als pro vincie van het Duitse rijk. Wij hebben dit voor ons vaderland nimmer ge'ducht, ook niet als van N. S. B.-zijde werd te verstaan gegeven, dat de zelfstandigheid van ons land on afscheidelijk verknocht was aan het aanvaarden van Mussert's nationaal- -socialisme, m.a.w. dat Nederland zon der Mussert en zonder de N.S.B. geen toekomst had. Dit „geen toekomst zou men alleen kunnen aannemen, indien juist ware, dat het Nederlandse volk in zijn brede algemeenheid uitzonderingen' Véllen niet mee geen begrip en geen besef toonde van de nieuwe toestand en de nieuwe tijd, en tegen alle klaarblijke lijkheid in zich vastklampte aan een verleden dat onherroepelijk voorbij is. Dit is niet zo. Er is een groeiend besef van de wer kelijke toestand, een toenemende ge neigdheid en bereidheid om mee te werken aan de opbouw van 't nieuwe Nederland in overeenstemming met de vorming van het herordende Europa. VERSCHIL IN OMSCHRIJVING, ÉÉN IN BETEEKENIS. N.S.B., Nat. Front, Nederl. Unie, politieke kringen als De Waag, ze leg gen alle getuigenis af van hun wil en bereidheid om onze Nederlandsche volksgemeenschap in nationalen en so- cialistischen zin te dienen. Ze zéggen het allen anders, maar uiteindelijk is er toch slechts één bedoeling. Ir. Mussert in „Volk en Vaderland' van verleden Zaterdag. „De grondslagen van het nationaal-socialisme zijn Volk en Va derland. Anderen noemen dit bloed en Bodem, weer anderen spreken van Ras- en Levensruimte, maar het komt altijd om hetzelfde neer, n.l. dat het gaat om een gezonde volksgemeenschap, die plaats en ruimte heeft om zich te ont wikkelen naar eigen aard en vermo gen." Met deze algemeene omschrijving kan ieder het eens zijn, zegt het D. v. N. Z. Ze wijst op een nationaal-so cialisme, dat als algemeene levenshou ding niet aan een bepaalde partij uit het jongste verleden gebonden is, maar over de grenzen van staten en partijen heen gemeengoed van steeds breede- ren kring kan worden. Onder hen, die deze formuleering kunnen onderschrij ven dat zijn al degenen over het breede front der nieuwe bewegingen verdeeld, wien het niet om bijoogmer ken is te doen moet men tot eensge zindheid kunnen komen, vooral wan neer het gaat om de ontwikkeling eener gezonde volksgemeenschap „naar eigen aard en vermogen alle officieele verordeningen en mededeelingen alle distri butie maatregelen die steeds meer worden uitgebreid, een lijst van de geldende bonnen, alle mededeelingen van het distributiekantoor Waalwijk en de Langstraat. Vooral oorlogsnieuws, overzichten uit de pers, uitgebreide raads- verslagen en een rubriek «Plaatselijk Nieuws» uit Waalwijk en Omgeving als geen enkei blad kan geve». Hoe de Londensche bevolking de nachten doorbrengt in de tunnels van de ondergrondsche. (Hoffmann, Zander).

Echo van het Zuiden | 1940 | | pagina 6